Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-06, 16:35
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή Καταστροφη :(

Σημερα γυρνωντας μετα απο 4 μερες σπιτι βρηκα ολα τα ψαρια νεκρα!!!!
1-2 μαλιστα πρεπει να ειχαν ψοφισει ηδη 2-3 μερες νωριτερα μεσα στις πετρες και να μην τα ειχα προσεξει γιατι ειχαν σχεδον σαπισει.
Το νερο βρομαει τρομερα και υπηρχουν ζωντανα μονο 3-4 μικρα labidos!!!!!!
Νεκρα ειναι 4 socolofi kai 4 labidos ολα ενηληκα και σε πολη καλη κατασταση!
Διακοπεσ ρευματος στην περιοχη δεν εγιναν απο οτι μου ειπαν και αλλωστε το αλλο μου ενυδρειο ειναι μια χαρα!!!

θερμοκρασια 30-31 βαθμοι και επειδη δεν μπορουσα να την ριξω ποιο κατω τα φωτα αναβαν αυτη την περιοδο μονο 5 ωρες.
Δεν νομιζω να εχει να κανει με θεμα καθαριοτητας γιατι με τους ιδιους κουβαδες κτλ φτιαχνω και τα δυο ενυδρεια και το δευτερο ειναι μια χαρα.

Το προβλημα μου ειναι τι να κανω τα μικρα? Φοβαμαι μηπως εχουν μολυθει και αργοπεθαινουν και απο την αλλη μου κανει εντυπωση πως αυτα επιβιωσαν
Εκανα μια αλλαγη νερου 60% αλλα ακομα βρωμοκοπαει!!!!

Δεν τολμαω να κανω τιποτα τωρα αν δεν απολυμανω ολο το ενυδρειο τα υλικα κτλ αλλα τα μικρα τι να τα κανω τα λυπαμαι ακομη και αν ειναι αρρωστα!?


PS: φιλτραρισμα 2 eheim 2213 με αστερακια και σφουγγαρι που λειτουργουν μια χαρα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mitsos : 28-08-06 στις 16:40
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-06, 16:49
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Συνονόματε η αλήθεια είναι ότι δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο.
Μη το βάζεις κάτω..
Αυτό το.. καταστροφή μου ράγισε την καρδιά

Για τη βρώμα τώρα.. μια φορά μου είχε καταστραφεί (πεθάνει)η αποικία βακτηριδίων στο φίλτρο μου και βρώμαγε πάαρα μα παααρα πολύ.
Δεν το κοιτάς λίγο?
Γιατί αν έχεις αυτό το πρόβλημα θα πρέπει κάτι να κάνεις με τα φίλτρα σου.
Έχεις και άλλο ενυδρείο ε? Οπότε με μπόλιασμα θα μπορείς να λύσεις το πρόβλημα (αν είναι αυτό)
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-06, 17:01
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Δυστυχως το καλοκαιρι ειναι περιοδος καταστροφων...... Αν και δεν δινεις πολλα στοιχεια πρωτος υποπτος για αυτη την καταστροφη ειναι η ζεστη...... Αν και αφρικανες δεν αντεχουν σε ψηλες συνθηκες..... Την επαθα και εγω και το μονο που εμεινε ηταν τα ανηλικα μικρα...... Τωρα οσο αφορα την αμμωνια ειναι πιθανο να καταστραφηκε η βιολογια, μετρησεις εκανες;;;;; Το νερο ειναι θολο;;;; Το φιλτρο σου ηταν στρωμενο και ποσο καιρο λειτουργουσε;;;;; Ποσα ψαρια ειχες σε ποσα λιτρα;;;;; Η αλλαγη νερου που εκανες (αν εφταιγε η θερμοκρασια) αρκει, αν χαλασε η βιολογια θελει ξανα στρωσιμο..... Δωσε μας μερικα στοιχεια να σε βοηθησουμε παραπανω......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-06, 18:40
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δυστυχως το καλοκαιρι ειναι περιοδος καταστροφων...... Αν και δεν δινεις πολλα στοιχεια πρωτος υποπτος για αυτη την καταστροφη ειναι η ζεστη...... Αν και αφρικανες δεν αντεχουν σε ψηλες συνθηκες..... Την επαθα και εγω και το μονο που εμεινε ηταν τα ανηλικα μικρα...... Τωρα οσο αφορα την αμμωνια ειναι πιθανο να καταστραφηκε η βιολογια, μετρησεις εκανες;;;;;
αμμωνια ειχε 0.5-1
Παράθεση:
Το νερο ειναι θολο;;;;
ναι και ακομα και μετα την αλλαγη βρωμαει παρα πολυ
Παράθεση:
Το φιλτρο σου ηταν στρωμενο και ποσο καιρο λειτουργουσε;;;;;
ναι ολα τα υλικα ηταν απο στρωμενο ενυδρειο και λειτουργουσε 3-4 μηνες. Πριν ενα μηνα που ειχα κανει και μετρησεις ηταν ολα μια χαρα!
Παράθεση:
Ποσα ψαρια ειχες σε ποσα λιτρα;;;;;
4 socolofi και 6 labidos τα οποια μαλιστα ειχαν γεννησει και ειχα χαρισει την πρωτη γεννα και 2 μεγαλα labidos. Τισ τελευταιες 2 εβδομαδες ειχα 4 και 4 και 4-5 μικρα labidos
Παράθεση:
Η αλλαγη νερου που εκανες (αν εφταιγε η θερμοκρασια) αρκει, αν χαλασε η βιολογια θελει ξανα στρωσιμο.....
ελπιζω να μην εχει χαλασει η βιολογια! το προβλημα μου ειναι οτι βρωμαει ακομη το νερο! Εβαλα και ενα 2226 μονο με υαλοβαμβακα μετα την αλλαγη και το χρησιμοποιησα σαν σκουπα για να καθαρισο ολες τις βρωμιες... (εβγαλα και επλυνα και ολες τις πετρες)
Παράθεση:
Δωσε μας μερικα στοιχεια να σε βοηθησουμε παραπανω......
δεν μπορω να καταλαβω σε τι κατασταση ειναι τα μικρα γιατι απο την μια οπτικα φαινονται μια χαρα και απο την αλλη κανουν σαν τρελα και ειναι συνεχως στην επιφανεια λες και θελουν οξυγονο...
Η θερμοκρασια τωρα ειναι 29 αλλα την τελευταια φορα που το ειδα την προηγουμενη εβδομαδα ηταν 31. Σε καθε αλλαγη φροντιζα να πεφτει η θερμοκρασια 1-1.5 βαθμους οστε και να κατεβαινει λιγο και να μην στρεσσαρονται απο την αποτομη αλλαγη....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mitsos : 28-08-06 στις 18:44
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-06, 18:56
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Για κάποιο λόγο θα έχασες ένα ή δυό ψάρια...τα νεκρά ψάρια στο νερό ανέβασαν την αμμωνία...έχασες και άλλα και έγινε το κακό.

Δεν θέλει πολύ !!!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-06, 18:59
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Δυστυχως φαινεται οτι η βιολογια σου για καποιο λογο ειπε το ποιημα..... Κανονικα η αμμωνια δεν πρεπει να ειναι μετρησιμη στο ενυδρειο και αφου εχεις και θολουρα...... Λοιπον για πρωτες βοηθειες τωρα...... Βαλε οπωσδηποτε αεραντλια για να εχουν αερα, ενεργο ανθρακα αν εχεις ή στο φιλτρο ή στην εξοδο του φιλτρου σε καλσον......Και συχνοτατες αλλαγες νερου μεχρι να ξαναστρωσει το φιλτρο...... Μετεφερε στρωμενα υλικα απο το αλλο σου φιλτρο σε αυτο για να επιταχυνεις τη διαδικασια..... Ελαττωσε το ταισμα στο ελαχιστο...... Αυτα και συντομα θα ξεναερθει η ισορροπια..... Τοτε θα ασχοληθουμε και εκτενεστερα για να βρουμε τους λογους που εγινε αυτο.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-06, 19:29
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις συμβουλες!!!!!!

τρεχω.......................
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-06, 20:08
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

το νερό πρεπει να βρωμαει σαν βοθρος
αφου τα ψαρια κολυμπανε, δεν εχουν καποιο προβλημα..
ουτε ειναι μολυσμενα.
η βρωμα αυτη θελει πολλες αλλαγες και χρονο για να φυγει αλλα δεν ειναι κατι το επικινδυνο. (εφοσον τηρουνται στοιχειωδεις κανονες υγιεινης)

το εχω αντιμετωπισει σε παραμελημενο ενυδρειο. με διαδοχικες αλλαγες και υπομονη εφυγε η βρωμα. τα ψαρια κανενα προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-06, 23:20
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Αν και αφρικανες δεν αντεχουν σε ψηλες συνθηκες.....
Εμενα τα ιδια ψαρια ολο το καλοκαιρι ειναι μονιμα σε θερμοκρασια 31 - 32 C χωρις προβλημα.
Δεν φταιει η ζεστη. Κατι αλλο εγινε...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-06, 23:26
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Νομίζω ότι και ένα ψιλοκαθάρισμα των υλικών των φίλτρο θα απομάκρυνε πιο γρήγορα την μυρωδιά.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-08-06, 23:32
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Εμενα τα ιδια ψαρια ολο το καλοκαιρι ειναι μονιμα σε θερμοκρασια 31 - 32 C χωρις προβλημα.
Δεν φταιει η ζεστη. Κατι αλλο εγινε...
Και εγώ συμφωνώ !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-08-06, 03:55
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Εμενα τα ιδια ψαρια ολο το καλοκαιρι ειναι μονιμα σε θερμοκρασια 31 - 32 C χωρις προβλημα.
Δεν φταιει η ζεστη. Κατι αλλο εγινε...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Για κάποιο λόγο θα έχασες ένα ή δυό ψάρια...τα νεκρά ψάρια στο νερό ανέβασαν την αμμωνία...έχασες και άλλα και έγινε το κακό.

Δεν θέλει πολύ !!!
μήπως αυτό είναι?
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-08-06, 08:28
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

καλημερα.
ακολουθησα τις συμβουλες σας και αφου καθαρισα καλα το ενυδρειο χρησιμοποιωντας σαν σκουπα το τριτο φιλτρο μετα εβαλα λιγα υλικα απο το αλλο ενυδρειο και ανθρακα και τα αφησα ολα σε λειτουργια.
Αυριο θα βγαλω τον ανθρακα και θα καθαρισω και τα αλλα δυο φιλτρα.

Δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε αυτο ουτε να το εξηγησω γιατι τα εδειχναν μια χαρα τα ψαρια!!! απο την αλλη εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι πως επεζησαν τα μικρα (0.5-1cm) και δεν αντεξαν τα μεγαλα.

αν το προβλημα τωρα ειναι οτι πεθανε το ενα και απο αυτο προκληθηκαν ολα μου φαινετε πολυ περιεργο γιατι δεν φανταζομαι πως καθε φορα που γινετε κατι τετοιο αν δεν βρισκω μεσα στις πετρες το ψαρι θα γινετε ολη αυτη η καταστροφη! αλλωστε και στο αλλο ενυδρειο εχει τυχει να ψοφησει ψαρι και να μην το δω 1-2 μερες αλλα καμια σχεση με ολα αυτα.......
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-08-06, 08:35
Το avatar του χρήστη malawi
malawi Ο χρήστης malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

τα συγκεκριμενα ψαρια αν και συμφωνα με το γραμμα του νομου χρειαζονται θερμοκρασια 25-26 βαθμους μια χαρα τα καταφερνουν και στους 31(προσωπικα προσπαθω να το μειωνω συνεχεια αλλα και σε περιπτωσεις που δεν γινοταν ... ολα καλα). επισης αντεχουν σαν σκυλια ακομα κ αν σου πεσει η μιση τροφη καταλαθως μεσα στο ενυδρειο (δε θα ξανατρεμει το χερι μου, το υποσχομαι!). επισης αντεχουν και με διακοπη ρευματος 8 ωρων(καθολου φιλτρανση και συνεχες σταυροκοπημα). Αρα για μενα πιο πιθανο ειναι η εκδοχη του να πεθανε καποιο ψαρι απο φυσικα αιτια και δεν ηταν κανεις εκει να το βγαλει ωστε να σωθουν και τα υπολοιπα. εγινε λοιπον το περιβαλλον ενας ομαδικος ταφος...
__________________
M A L A W I
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-08-06, 12:02
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Λόγο πυκνοφυτεμένου ενυδρείου, σχεδόν ποτέ δεν έβγαλα νεκρό ψάρι απο μέσα.
Πάντα αναλάμβανε η αποσύνθεση.
Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με αμμωνία.
Ισως βέβαια παίζουν ρόλο τα πολλά φυτά , καθώς και τα δυο φίλτρα που λειτουργούν στο ενυδρείο. (εσωτερικό carrefure + eheim 2213)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-08-06, 12:14
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Εγώ θα τείνω να συμφωνήσω μερικώς με τον malawi... well done, grasshopper!

Με την σειρά το υποθετικό σενάριο καταστροφής....

1) Κάποιος που έτρωγε τις μάπες του για αρκετό καιρό (μάλλον από τα socolofi) απλά παρέδωσε όσο έλειπες.

2) Το ότι έχεις αρκετά υψηλή θερμοκρασία (30-31) έκανε την αποσύνθεση του νεκρού ψαριού πάρα πολύ πιο γρήγορη.

3) Το γρήγορα αναπτυσόμενο, έξτρα, βιολογικό φορτίο (αμμωνία από το πτώμα, και ίσως κάποια παραπάνω τροφή από πιθανό αυτόματο-τάϊσμα/ταμπλέτες όσο έλειπες) ήταν τόσο ώστε να μην αφήνει την βιολογία των φίλτρων σου να κάνει έγκαιρα τον κύκλο αζώτου, με αποτέλεσμα να βλέπεις ακόμα και τώρα αμμωνία.

4) Όσα άτομα δεν ήταν στο 100% της υγείας τους... τον λόγο της αμμωνίας που ανέβαινε κατακόρυφα (σε γενικές γραμμές, τα μωρά αντέχουν σχετικά απότομες αλλαγές πιο εύκολα από ενήλικα άτομα, δεν ξέρω γιατί, απλά από εμπειρία)

5) Τα νέα πτώματα, έκαναν το αρχικό πρόβλημα (βλ. 3) ακόμα πιο έντονο και ίσως και να 'κράσσαραν' τα βιολογικά φίλτρα σου!

The day after.... να και μάλλον περιττό, θα προτείνω τις διορθωτικές κινήσεις που βλέπω σωστές μετά από τέτοιας έκτασης απώλεια σε κιχλίδες.

Τα βιολογικά σου φίλτρα θέλουν πολύ καλό πλύσιμο να αραιώσουν τα βακτήρια της αμμωνίας λιγάκι ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν και στον δεύτερο κύκλο καλύτερα (βαρύ φορτίο αμμωνίας, και νιτρικών που ακόμα έχεις). Πλένε (εναλλάξ) τα 2 σου φίλτρα, ένα κάθε φορά, ανά 2-3 ημέρες για όσο κάνεις τις αλλαγές (παρακάτω).

Μεσαίες (20-30%) αλλαγές νερού κάθε 2-3 ημέρες μέχρι να έχεις πάλι μηδενικές μετρήσεις...

Ελάχιστο τάϊσμα για τις 10 αυτές ημέρες που πλένεις φίλτρα και κάνεις αλλαγές.

Όπως προτείνει και ο Πρύτανης, άμεσα θα έβαζα αεραντλία (προσωπικά έχω μόνιμα μία μέσα στο 400αρι μου) και κάρβουνο σε κάποιο φίλτρο και θα το άφηνα για τουλάχιστον τις πρώτες 4-5 αλλαγές (αν είναι ανα 2 ημέρες, ο άνθρακας θα μείνει για 8-10 ημέρες, μετά σούταρε τον, θα έχει γίνει δηλητήριο!)

Παράθεση:
αν το προβλημα τωρα ειναι οτι πεθανε το ενα και απο αυτο προκληθηκαν ολα μου φαινετε πολυ περιεργο γιατι δεν φανταζομαι πως καθε φορα που γινετε κατι τετοιο αν δεν βρισκω μεσα στις πετρες το ψαρι θα γινετε ολη αυτη η καταστροφη! αλλωστε και στο αλλο ενυδρειο εχει τυχει να ψοφησει ψαρι και να μην το δω 1-2 μερες αλλα καμια σχεση με ολα αυτα.......
ΕΡΩΤΗΣΗ: Πως τάϊζες όσο έλειπες? Ψάξε τον ένοχο εκεί....



.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-08-06, 14:25
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Βρε μήπως περιφέρονταν και κανένας συγγενής εκεί γύρω όσο έλλειπες και "λυπήθηκε" τα ψαράκια και έριξε καμια φρατζόλα ψωμί μέσα και έτσι άρχισε το κακό? Γιατί το έχουμε δεί ΚΑΙ αυτό το έργο...

Κατά τ'αλλα, ο mmbuna ήταν σαφέστατος και κατατοπιστικότατος!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-08-06, 14:39
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

αποκλειεται να περασε καποιος....

Εχω μονιμα την ταϊστρα και μαλιστα για να μην τους χαλαω το προγραμμα απο τον ιουλιο και μετα επειδη καθε ΣΚ λειπω δεν την βγαζω.
ομολογω οτι την προηγουμενη εβδομαδα την γεμισα τροφη αλλα δεν την πειραξα καθολου στο ποσο ριχνει....
μαλιστα ηταν ρυθμισμενη να ριχνει αρκετα λιγοτερο απο το κανονικο 2 φορες τη μερα.
τωρα στο τελευταιο γεμισμα να την ξε-ρυθμισα και να επεφτε πολυ φαγητο ειναι πιθανο αλλα τι να πω δεν μπορω να το δω τωρα γιατι εχθες την εβγαλα....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-08-06, 18:45
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Κάποιος την είχε πατήσει με ταίστρα και είχε το ίδιο πρόβλημα αν θυμάμαι καλά ....
Εγώ μια φορά που έτυχε να δω τα ψάρια όλα στην επιφάνεια να "σκάνε" για οξυγόνο ήταν όταν έγινε ένα bacterial bloom και μου είχε θολώσει το νερό ...
Λόγο bacterial bloom τα τόσα βακτηριδια που βρίσκονται μέσα στο νερό καταναλλώνουν μεγάλες ποσότητες οξυγόνου με αποτέλεσμα να μην έχει το νερό το απαραίτητο οξυγόνο. Μήπως έγινε κάτι τέτοιο όσο έλλειπες?
Βάλε άνθρακα όπως σου είπανε τα παιδιά για να απομακρίνεις την μυρωδιά και κοίτα τα φίλτρα σου .....
Πάντος και εγώ λογο ζέστης είχω το νού μου στο ενυδρείο με τα mmbuna μια και έχασα έναν μονομάχο μου απο ζέστη ....
Έλειπα 4 μέρες ,δεν άναβε air condition, και όταν γύρισα το νερό στα ενυδρεία μου είχε φτάσει τους 34 βαθμούς !!!!!!!!!!!
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-08-06, 23:36
Το avatar του χρήστη nickrobo
nickrobo Ο χρήστης nickrobo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Θέλω...ταίστρα με κάμερα

Εγώ συμφωνώ με τον mmbuna, ο οποίος έχει δώσει την συνολική εικόνα του προβλήματος. Το σημαντικότερο όμως είναι η τελευταία του παρατήρηση: Πώς τάϊζες;;;
Φίλε Mitsos αν και σχετικά νέος στο χόμπυ πιστεύω ότι το πρόβλημα σου ήταν 99% από υπερβολική τροφή της ταϊστρας.
Αυτό είναι κάτι που τσεκάρεται πάντως: αφού την γέμισες όταν έφυγες και έλλειψες μόνο 4 μέρες, πόση τροφή είχε μέσα μόλις γύρισες;
Το κοίταξες αυτό ή με το σοκ που έπαθες (απόλυτα φυσιολογικό) δεν το είδες καθόλου;
Γενικά οι κιχλίδες είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια και δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα καιρικά και βιολογικά προβλήματα και για αυτό επιμένω στο ότι φταίνε οι υπερβολικές δόσεις τροφής.
Τρανταχτή απόδειξη των παραπάνω το γεγονός ότι ο κουνιάδος mgiokas αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα με εσένα, σε ένα ενυδρείο με άριστες συνθήκες αλλά αναγκαστικά λόγω διήμερης απόδρασης με....ταίστρα!!!
Ρίξε μια ματιά στο σχετικό topic (αν δεν το έχεις ήδη δει) http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12507 που σίγουρα θα σου δώσει επιπλέον πληροφορίες

Κατά τ' άλλα σου εύχομαι να ανακάμψεις σύντομα και να επανέλθουν όλα στην φυσιολογική τους κατάσταση.

Φιλικά,
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-09-06, 19:57
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Πώς τα πάνε τα ψάρια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-09-06, 09:16
Το avatar του χρήστη daukalion
daukalion Ο χρήστης daukalion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2004
Περιοχή: Malawi
Μηνύματα: 43
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην daukalion
Προεπιλογή

Τα συγκεκριμένα ψάρια (εαν μπορούμε να τα πούμε !) είναι σκέτα σκυλιά δεν καταλαβαίνουν τίποτα (τροφή - νερό - θερμοκρασία κ.α) σίγουρα αφού το ενυδρείο ήταν ΜΟΝΟ 3 ~ 4 μηνών όχι και τόσο παλαίο υπήρξε απότομη καταστροφή της οικολογίας του. Ξάψε βαθύτερα τα αίτια. (Μήπως κάποιος...)
__________________
Daukalion
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-09-06, 08:00
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

καλημερα σε ολους....
επεστρεψα εχθες μετα απο 4 μερες αλλα αυτη τη φορα ειχα αγγαρεψει φιλο να πηγαινει καθε απογευμα και να τα ταϊζει....
αργα τη νυχτα που επεστρεψα ειδα τα 3 να εχουν μεγαλωσει και να ειναι μια χαρα αλλα σημερα το απογευμα θα κανω και μετρησεις και θα βγαλω αν ειναι το τριτο φιλτρο......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09745 seconds with 12 queries