Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-06, 10:58
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή Νεο Malawi 160 lit.

Καλο απογευμα σε ολους....
Μετα απο αρκετο (πιστευω) διαβασμα αποφασισα να ξεκινησω ενα tank αποκλειστικα για malawi και συγκεκριμενα mbuna.
Θα ειναι 160λιτ (μονο ).
Για φιλτραρισμα θα χρησιμοποιηθουν δυο eheim ενα 2013 και 2213 που νομιζω ειναι αρκετα για τα λιτρα μου.

Ημουνα μεταξυ αυτων και Tanganika αλλα τελικα δεν θα προχωρησω λογω μεγεθους του ενυδρειου αλλα και του οτι αν παω σε τετοιο setup θα αναγαστω να βαλω μονο ενα ειδος, τα bichardi, αφου ειναι απο τα αγαπημενα μου και δεν μπορω να σκεφτω Tanganika χωρις αυτα....

Λοιπον απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα εχω καταληξει στα παρακατω:

Labidochromis caeruleus 1m/3-4f (ηρεμα)
Pseudotropheus socolofi1m/3-4f (λιγο ποιο aggressive)
αυτα προς το παρον μαζι με ενα pleco νομιζω ειναι OK.
Ο παραπανω συνδιασμος πιστευω με βαση αυτα που διαβασα (αλλα και τα χρωματικα μου γουστα ) να ειναι καλος και εδω θελω την γνωμη σας!
Καταρχην αν ταιριαζουν σαν ψαρια και κατα δευτερον κατα ποσο ειναι εφικτο να τα βρω... (ελπιζω και πιστευω να εχω πεσει μεσα και στα 2)

Εχω μαζεψει αμμο απο την θαλασσα (καθαρη απο την παραλια του χωριου μου στην πελλοπονησο και αυτο το ΣΚ αν το επιτρεψει ο καιρος θα μαζεψω και πέτρες αν και αυτες με την μηχανη ειναι προβλημα να κουβαληθουνε...
Λετε με αυτα να ειμαι καλυμενος για σκληροτητες και PH?

ηδη εχουν βρεθει και 3-4 κομματια σωληνα και ειναι ετοιμα για να τα <ντυσω> με αμμο και να σχηματισουν σπηλιες και αυτα μεσα στις πετρες...

Επειδη λογο ελειψης αυτοκινητου ειναι δυσκολο να βρω και να μεταφερω μεγαλο κομματι φελιζολ χωρις να σπασει, ειδα σε ενα παλιο post καποιος ανεφερε πως μπορουμε στον πατο του ενυδρειου αντι για φελιζολ να βαλουμε πλακακι... ειναι ασφαλεσ κατι τετοιο αν στρωσουμε ενα λεπτο στρωμα αμμου και πανω βαλουμε τα πλακακια?? σαν σκεψη μου φανηκε λογικο αλλα στην πραξη δεν ξερω τι γινετε....
ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-06, 11:31
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Thumbs up

Πλακάκι??? Σίγουρα όχι τα γνωστά κεραμικά... Μήπως εννοούσε τα πλακάκια από βίλτρο βυθού...
Πάντως σε συμβουλεύω να βάλεις ΦΕΛΙΖΟΛ, και όχι πλακάκια...

Labidos & Socolofi είναι ΟΚ, αρκεί να προσέξεις το setup σου και να έχεις αρκετές σπηλιές-κρυψώνες...

Αφού πλύνεις καλά την άμμο και τις πέτρες, και πριν βάλεις τα ψάρια μέσα μέτρα για σκληρότητες και ph... Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.. Μπορείς όμως να τα ανεβάσεις προσθέτοντας λίγο αραγωνίτη ή λίγα σπασμένα κοχύλια (βάλτα σε μια κάλτσα -γυναικεία όχι ποδοσφαίρου- στο φίλτρο σου)...

Παρεπιμπτόντως, από φίλτρα είσαι ΟΚ...
Καλή αρχή.

Φιλικά,
Φίλιππος
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-06, 16:05
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Ωραια το σχεδιο προχωραει καλως!
Μαζεψα αυτο το ΣΚ και ολες τι πετρες ειναι ετοιμα και 4-5 κομματια σωληνα ντυμενο με αμμο οποτε ελπιζω να ειμαι καλυμενος απο σπηλιες τουλαχιστον για αρχη!

Επισης κατι που σκεφτηκα για απολυμανση τις αμμου και των πετρων ειναι εκτος απο καλο τριψιμο να τις βαλω και για κανα μισαωρο λιγες λιγεσ στην κουζινα στους 200βαθμους. σκεφτομαι απο βρασιμο ισως να ειναι καλυτερη απολυμανση και ποιο ευκολη για εμενα.... Το εχει κανει κανεις?

Ειμαι σε αναζητηση φελιζολ γιατι δεν βρισκω πουθενα κοντα στο σπιτι αλλα κατι θα γινει και γι αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-06, 18:29
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

αν εχεις καμια οικοδομη κοντα, κανε μια βολτιτσα μετα τις 12 το βραδυ.
δανεισου μερικα κομματια, ετσι και αλλιως για πεταμα ταχουν.
(με βλεπω μεσα για παρωτρυνση κλοπης).

εγω θαλεγα ενα βρασιματακι να τοριχνες, αλλα το ζουμι πετατο ειναι ανοστο...

λεω μη σου σκασει καμια πετρα απο το καψιμο μεσα στην κουζινα και εχεις αλλα.
οσο για πεχα και σκληροτητες, η αμμος και οι πετρες θα σε φερουν κει που πρεπει για το malawi setup.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-06, 14:31
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Γαυρε εγω το εκανα αλλα πριν κοιμηθω που εκανα την προσευχη μου ειπα στον Θεο οτι η μιση αμαρτια ειναι δικη σου!!! )
Παντως ενα παραπεταμενο κομματι ηταν μαζι με τα σκουπιδια οποτε φανταζομαι πως δεν θα τους λειψει

Σημερα το βραδυ θα γινει το βρασιματακι και αυριο θα μπουνε τα πρωτα ψαρακια...
Το μονο προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι οι πετρες οταν τις κουβαλαγα μου φαινονταν πολλες αλλα τωρα που τις βλεπω διπλα στο ενυδρειο μαλλον λιγες μου φαινονται... οπως και να εχει θα βαλω και καμια photo το βραδυ να μου πειτε την γνωμη σας...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-06, 15:41
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Να ρωτησω και κατι ακομα...
Αμα βγαλω νερο σε μεγαλο δοχειο με αεραντλια απο σημερα μπρορω να το διατηρησω μεχρι αυριο?
Σκεφτομαι να κανω μια αλλαγη στο αλλο ενυδρειο σημερα να κρατησω το νερο και να κανω αλλη μια αυριο ωστε μαζι με το στρωμενο φιλτρο να εχω και ετοιμο νερο απο ενυδρειο.
Το θεμα ειναι αμα το βαλω μεσα στο νεο ενυδρειο σημερα το βραδυ με μια αεραντλια λετε να εχω προβλημα μεχρι αυριο που θα μπουνε και τα ψαρια?

Ευχαριστω,
Μητσος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-03-06, 15:45
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Το νερο δεν παθαινει τιποτα αν μεινει σε δοχειο.
Τα βακτιριδια που εχει ειναι ελαχιστα, για να δημιουργησουν προβλημα.
Αρα μπορεις ανετα να κανεις αυτο που λες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-06, 11:16
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Ξεχασα τις photos σπιτι για να μου λεγατε την γνωμη σας πριν ακομα τα βαλω αλλα το βραδυ θα εχετε την τιμη να τις δειτε

Προτεινετε ενα setup σε στιλ ολες οι πετρεσ σαν τοιχος στο πισω μερος του ενυδρειου ωστε τα ψαρια να κρυβονται στις τρυπεσ που σχηματιζονται αναμεσα ή κατι σαν στοιβα???


PS: παντωσ εχθες που εβαζα τις πετρες καταλαβα ποσο οριακο ειναι ενα τετοιο ενυδρειο για τετοιου ειδους ψαρια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-03-06, 23:21
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Επιτελους photos:
εδω βλεπετε πως ειχα φτιαχει τον τοιχο στην αρχη


και πως το εφτιαξα τελικα πριν βαλω ψαρακια


και εδω τα ψαρακια μου






Εχω προσθεσει μονο 4 socolofi πρεπει να ειναι 2Μ/2F ενηλικα.
Στην αρχη ηταν αρκετα στρεσσαρισμενα αλλα απο την πρωτη ωρα για φαγητο εβγαιναν απο τις πετρες.
Τωρα τα εχω ηδη 3 μερες και ακομα καθονται κρυμενα αλλα που και που κυνηγιουνται και επισης ειδα το χαρακτηριστικο τρεμουλιασμα σε ενα!!!!!

Οι συνθηκες στο ενυδρειο ειναι
25 βαθμοι κελσιου
NH3 0 & NO2 0
PH 8.0 - 8.5 (ανα 0,5 βαθμους πηγαινει το τεστ),
ΚΗ δεν καταφερα να μετρησω γιατι το τεστ δεν αλλαξε ποτε χρωμα, και το
GH ηταν 12.
Στο νερο προσθεσα λιγη σοδα και αρκετο αλατι (seachem lake salt) γιατι ηταν ολο απο το κοινωνικο ενυδρειο και ηταν αρκετα μαλακο
Το φιλτρο ενα 2013 εχει υαλοβαμβακα, μπλε σφουγγαρι λιγο μακαρονι και 20 αστερακια ολα στρωμενα απο το κοινωνικα ενυδρειο.
Για καλυτερη κυκλοφορια του νερου εχω βαλει ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο που ειχα καθως και οξυγονο, αλλα την επομενη εβδομαδα που θα προστεθει και το 2213 θα αφαιρεθουνε...

Ελπιζω οι παρατηρησεις σας να ειναι λιγες και προτασεις για το aquascaping πολλες....

Μητσος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mitsos : 28-03-06 στις 09:47
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-03-06, 16:40
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα πολύ ωραίο το ενυδρείο σου αλλά βρε παιδί μου αυτοί οι σωλήνες του φίλτρου από πάνω με χαλάνε λιγάκι.Δες τι μπορείς να κάνεις για να τα κρύψεις λίγο όπως και το θερματικό στοιχείο καθώς και το ηλεκτρόδιο του θερμομέτρου.Επίσεις θα μπορόυσες να βάλεις και καμιά φεγγαρόπετρα.Ταπεινή μου άποψη θα μπορούσες να δημιουργήσεις 2 βουναλάκια με τις πέτρες και στο κέντρο να είναι το κενό.Ένας άλλος τρόπος είναι να βάλεις και κανα 2 φυτά π.χ.βαλσινέριες.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-03-06, 17:46
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιορδάνης
Ένας άλλος τρόπος είναι να βάλεις και κανα 2 φυτά π.χ.βαλσινέριες.
Ή ανουμπιες δεμενες σε πετρες ή απο ψηλα φυτα Crinum thaianum,Crinum calamistratum
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-03-06, 22:39
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Αν δεν ειδες αυτο το θεμα, κοιταξε το ειναι ενα καλο παραδειγμα.
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=10792
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-03-06, 09:29
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Καλημερα.
Ευχαριστω για τα σχολια σας!!!
Εχετε απολυτο δικιο... Εχω διαβασει δει ολα τα σχετικα ποστ και σκοπευω σιγα σιγα να το κανω ποιο ωραιο.
φεγγαροπετρες θα παρω (γιατι δειχνουν και πολυ ομορφες) με την πρωτη ευκαιρια αφου νομιζω πως για τα 4 ψαρια που εχω τωρα ειναι οριακα οι σπηλιες και σιγουρα θα χρειαστω και αλλεσ πετρες!!!
Να τονισω εδω πως κοιταζα για ιδεες και σε αλλα site τυχαια (περισσοτερο αμερικανικα) και μπορω να πω πως σε γνωσεις aquascaping, setup ειμαστε πολυ μπροστα σε σχεση με αυτους (ισως βεβαια οι οργανομενοι τους συλογοι να μην ειναι ετσι αλλα μου εκανε εντυπωση...)
Οσον αφορα τα λαστιχα κτλ ειναι προχειρα εκει μεχρι να μπει και το αλλο φιλτρο και να φτιαχτουν μονιμα. Εκεινο που δεν μπορω να σκεφτω ειναι πως να κρυψω το spraybar αλλα αμα εχω δυο φιλτα ισως να μην χρησιμοποιησω καθολου αφου η ροη του νερου θα ειναι αρκετη για 160 λιτ.

Εκεινο που με προβληματιζει ειναι οτι εχουν περασει 5 μερες και τα socolofi ακομη καθονται κρυμενα και δεν βγαινουν καθολου εξω απο τις πετρες. Βεβαια οταν ριχνω τροφη γρηγορα γρηγορα πεταγονται τρωνε και ξανακρυβονται αλλα ακομα φαινονται φοβισμενα....

Καλημερα σε ολους.......................
Μητσος.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-03-06, 17:14
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα Μήτσο δώστους χρόνο να προσαρμοστούνε και θα δεις μετά πόσο πολύ θα βολτάρουν.Πολλά ψάρια αργούν να προσαρμοστούν και δείχνουν φοβισμένα.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-03-06, 09:44
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Μήτσο επειδή τα ψαράκια τα ξέρω, θα αργήσουν, αλλά θα έρθει η ώρα που θα σε ζαλίζουν συνέχεια με τις βόλτες και τους μικροτσαμπουκάδες για τις φωλιές τους...
Τάισμα μιά φορά μόνο την ημέρα, το πρωί με το που ανοίγεις τα φώτα, για κανα δυο βδομάδες (μέχρι να συνηθίσουν το νέο περιβάλον και μετά κάνε ότι νομίζεις) επίσης, προσωπικά, νηστεύω όλα τα mbuna μου τουλάχιστον μια ημέρα την εβδομάδα (νηστεία=καθόλου φαί) και τέλος τα φώτα σου, μετρίασε τα σε 5-6 ώρες το πολύ για τον πρώτο μήνα.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-03-06, 10:49
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

ΟΚ ευχαριστω!!!
Απο φαγητο καλα τα πηγαινω αλλα φως εχω πολλες ωρες οποτε θα το μειώσω!
Για αλλαγες νερου επειδη εχω δει πως δεν τους πολυαρεσουν τι προτεινετε?
Παντως λογω στρωμενου φιλτρου και νερου απο το δευτερο ενυδρειο (φυσικα με αλατακι και σοδα για <φτιαχω> τις τιμες) μετα απο μια εβδομαδα οι μετρησεις ειναι αψογες...

Το μονο μου προβλημα ειναι οτι στο καπακι αναβουν μονο και οι δυο λαμπες μαζι και ειναι αρκετο το φως αλλα το ΣΚ θα αλλαξω το κυκλωμα οποτε θα διορθωθει και αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-03-06, 11:04
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos
Απο φαγητο καλα τα πηγαινω αλλα φως εχω πολλες ωρες οποτε θα το μειώσω!
Ποσες ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos
Για αλλαγες νερου επειδη εχω δει πως δεν τους πολυαρεσουν τι προτεινετε?
Τι εννοεις ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos
Το μονο μου προβλημα ειναι οτι στο καπακι αναβουν μονο και οι δυο λαμπες μαζι
Δεν ειναι προβλημα αυτο κατα την γνωμη μου.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-03-06, 11:29
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Εννοω οτι τους βαζω φαγητο μονο μια φορα τη μερα και οχι μεγαλη ποσοτητα

Για νερο προτεινετε καθε εβδομαδα ή καθε 2weeks μεγαλητερη ποσοτητα???

Για το φωτισμο ελεγα μηπως (τουλαχιστον τωρα στην αρχη μεχρι να προσαρμοστουνε) ειναι προβλημα ο δυνατος φωτισμος αν και η δευτερη λαμπα ειναι μια gro-lux δουλεμενη ηδη 1,5 χρονο οποτε εχει πεσει η αποδοση της, μαζι με μια daylight.
Μεχρι τωρα το ειχα 10ωρες αλλα θα ακολουθησω τη συμβουλη του Γιαννη (mmbuna) ξεκινωντας με 5 ωρες και θα αυξησω σιγα σιγα μεχρι τις 10 αναλογα και με το πως προσαρμοζονται...

Το ΣΚ θα προστεθουν και λιγες ανουμπιες να ομορφινει το πεδιο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mitsos : 30-03-06 στις 11:31
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-03-06, 11:50
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

30% περιπου αλλαγη την βδομαδα ειναι μια καλη ρουτινα.
Απο εκει και περα...αν δε μπορεις να την ακολουθησεις και με 40% καθε 15 μερες
δεν θα εχεις προβλημα σε ενα καλα στρωμενο ενυδρειο με σωστο αριθμο και συνδυασμο ψαριων.

Εκτος απο ανουμπιες δεμενες σε πετρες μπορεις να βαλεις και crinum thaianum ή crinum calamistratum.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-05-06, 15:04
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Επιτελους και photos απο το τελικο setup. Αφου προσεθηκαν και 6 μικρα labodochromis



παρακαλω τα σχολια σας

Οι μετρησεις ειναι
ph 8.5
Ammoniaa-nitritis 0
KH 12
GH 15
τα ψαρακια τρωνε και φαινονται σε πολυ καλη κατασταση αν και φαινονται ακομα φοβισμενα και βγαινουν μονο για φαγητο. Μπορω να πω τα labodochromis αν και μπηκαν ποιο μετα ειναι λιγο ποιο κινητικα.. Κυνηγητα δεν εχω πολλα αλλα ενα socolofi ειναι συνηθως στις ακρεσ στις πετρεσ και μολις κανα αλλο παει να κανει βολτα το ψευτοκυνηγαει.........
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-05-06, 15:37
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα Μήτσο,
όντως η αλλάγη που έκανες σε σχέση με το αρχικό σετ -απ είναι πολύ καλό.¶λλά τους σωλήνες τι τους ήθελες πάλι;Προσπάθησε να τους κρύψεις με κάτι, ίσως δένοντας πάνω λίγη java moss.Και τα φυτά που έχεις βάλει μπροστά προσπάθησε να κάνεις κάτι γιατί σε λίγο θα έχεις μια κουρτίνα και δεν θα βλέπεις τίποτα παραμόνο τα φυτά.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-05-06, 20:37
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

καλα πας αλλα μπορεις να πας καλυτερα, πως?

κρυβεις τις pvc γιατι ετσι χυμα ειναι ολιγον ..
ισως αν εφερνες λιγο πιο μπροστα τις πετρες ναχεις χωρο να τραβηξεις τις σωληνες πιο πισω. αν δεν μπορεις τις κρυβεις οπως εσυ νομιζεις.
οι πετρες σου ειναι μια χαρα.
τα φυτα που εχεις σε πολυ λιγο θα γινουν καπνος, μια και θα τη βοσκησουν..

anubia, vallisneria, crinum than. ειναι ισως τα μονα που θα τη σκαπουλαρουν.
φως θες λιγο οσο εσυ νομιζεις, για να τα βλεπεις.

προχωρα ακαθεκτος !!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-05-06, 13:20
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ομορφο το ενυδρειο σου και με τις καινουργιες πετρες και με τις παλιες.....εγω θα τις συνδιαζα στη θεση σου.....οσο αφορα τις αλλαγες νερου εγω στα τροφεους δεν τις κανω τοσο συχνα οσο γραψατε....αλλαζω 40% περιπου καθε 20μερες μπορει καποιες φορες και μηνα.....ειναι απαραιτητο καθε βδομαδα για τις αφρικανικες κιχλιδες......???
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-05-06, 11:14
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τα σχολια....
Για τα φυτα εχετε δικιο αλλα ο λογος που τα εβαλα ειναι για να μην με βλεπουν πολυ μηπως νιωσουν ποιο ανετα στην αρχη αλλα τελικα μονο αμα ειμαι στο διπλα δωματιο δεν με βλεπουν....
Σχετικα με τις πετρες mikele ειπα να το κανω ετσι οπως λεσ γιατι μου αρεσαν αλλα ειναι αρκετα μικρο και δεν μου αρεσε το οπτικο αποτελεσμα γιατι ειναι πολυ διαφορετικες σε πολυ μικρο χωρο... Φανταζομαι σε ενα μεγαλο ενυδρειο απο την μια μερια το καθε ειδος θα εδειχνε ομορφο...

Σχετικα με το PVC να σας πω την αμαρτια μου οταν το πρωτοεστησα δεν με χαλαγε οπτικα αλλα οσο περναει ο καιρος ολο και περισσοτερο μου μπαινει στο ματι οποτε μαλλον θα φυγει γιατι και απο οτι βλεπω δεν το προτιμανε για σπηλια....

Για το φως στο καπακι αναβουν και οι δυο λαμπες και δεν εχω αςσχοληθει να δω πως να αναβει μονο η μια. Αρχικα ειχα μια daylight και μια παλια gro-lux την οποια αλλαξα, γιατι η αλγη εκανε παρτυ, με μια μπλε για θαλλασινο που εχει πολυ λιγο φως και πισω που την εχω δεν φαινετε πολυ αλλα νομιζω πως εστω και με την μια daylight εχω <πολυ> φως (εδω μου φαινετε εμενα εντονο οταν βλεπω τηλεωραση και νιωθω πως με ενοχλει ποσο μαλλον τα ψαρια....)
αμα παλι βαλω μπροστα την μπλε και πισω την daylight ειναι πολυ σκοτεινο....
τωρα σκεφτομαι να της βαλω λιγη μονωτικη ταινια μαυρη να μειωθει λιγο η ενταση...

θελει ακομα δουλιτσα αλλα σιγα σιγα ελπιζω να βελτιωθει κι αλλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιβλία για Malawi ΑΝΤΩΝΗΣ Κ Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 8 27-12-05 12:55
SOS.Ζητουνται Κιχλ. malawi μοντελα για την εκθεση Zootechnia mikenuke Malawi 5 31-01-05 23:42
Frontasa με Malawi Fanis Malawi 10 20-05-04 18:04
Oι......Malawi...Ferrari μου !!!! γαυρος Malawi 25 19-10-03 14:06
Δηλητηριασμένοι ύφαλοι στην malawi? Discos Malawi 7 10-10-03 01:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09848 seconds with 15 queries