Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Ασθένειες-Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-14, 15:40
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή Φωτα η κατι αλλο ?

Καλησπερα παιδια

Καποια στιγμη χτες καπως, ο χρονοδιακοπτης γυρισε στο manual με αποτελεσμα τα φωτα να μεινουν ανοιχτα περιπου 24 ωρες. Το πρωι που γυρισα τα εκλεισα μολις το πηρα χαμπαρι, αλλα το ψαρι εχει χασει μεγαλο μερος της ουρας του. Μετρησεις δεν εκανα σημερα - εκανα πριν 2 μερες και απο την ωρα που εγιναν οι μετρησεις μεχρι σημερα δεν εχει μπει η βγει τιποτα απο το ενυδρειο.

ΝΗ3/ΝΗ4: το τεστ εδειξε αναμεσα 0 και 0.5. Απο τον πινακα η αμμωνια βγαινει 0.0095
ΝΟ2: δεν εχω
ΝΟ3:0
ΡΟ4:δεν εχω
Fe:δεν εχω
ΡΗ:6.5 - 7.0 ( cattapa + co2 )
KH:7
GH:9
θερμοκρασια:: 26.0 με 26.3

Περα απο τα φωτα δεν εχει αλλαξει κατι ουτε στον τροπο που γινονται οι αλλαγες ουτε στην συσταση του νερου. Παρολα αυτα ειναι το γεγονος οτι εμειναν ανοιχτα τα φωτα ικανο, να στρεσαρει το ψαρι σε τετοιο βαθμο ή να ψαχτω για κατι αλλο ?


Ξεκινησα melafix με 6ml στα 54 λιτρα (45 καθαρα ).

Φωτογραφια προσπαθησα να βγαλω αλλα ο Τζορας δεν καθεται επουδενι σταθερος. Εφαγε κανονικα και ειναι ζωηρος ομως δεδομενης της καταστασης δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι ζωηρος επειδη γουσταρει η απλα υπερβολικα αγχωμενος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-14, 15:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

NO3 = 0 ? Δεν έχεις νιτρικά ?
Τι ψάρι είναι ? τι άλλα ζωντανά έχεις μέσα στο ενυδρείο ;
Φυτά έχεις ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-14, 15:59
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Σορρυ, βλακεια μου.

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 54
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):Φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας: 8 μηνες
Υποστρωμα και ποιο:eco complete fine
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):1*24 watt grolux + 1*24 watt aquastar
Φωτοπεριοδος:8 ωρες
Παροχη CO2:Ναι DIY
Χρηση excel:οχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:κανενα
Ταμπλετες λιπανσης:οχι
Προγραμμα λιπανσης:οχι
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):40%/εβδομαδα
Θερμοκρασια:26
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: το τεστ εδειξε αναμεσα 0 και 0.5. Αμμωνια 0.0095
ΝΟ2: δεν εχω
ΝΟ3:0
ΡΟ4:δεν εχω
Fe:δεν εχω
ΡΗ:6.5 - 7
KH:7
GH:9
Φιλτρανση: Eheim liberty 2041
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):1 betta τον Τζορα.
Ειδη φυτων: java fern, java fern windelov, pearlweed, monte carlo, anubia nana,hygrophila polysperma, echinodorus bleheri,brazillian pennywort και pistia strat.
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 5 χωρις να ειμαι και καθετος.




Νιτρικα δεν εχω, οχι. Τα τεστ ειναι καλα. Στο χρυσοψαραδικο μετρανε κανονικα. Στο bettaδικο δεν μετρανε τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-14, 16:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν έχω εμπειρία με betta αλλά μάλλον στρεσαρίστηκε με τα φώτα, είναι και ψάρι που δεν θέλει μεγαλο και πολύ φωτισμό, αλλά να χάσει την ουρά του μου κάνει εντύπωση, όπως εντύπωση μου κάνει και η αμμωνία, το μελαφιξ καλό θα του κάνει. Θα σου πρότεινα να κάνεις και μια αλλαγή για την αμμωνία, βάλε και μελαφιξ και αστο να ηρεμίσει, και να εχεις και τα φωτα σβηστά από τώρα μέχρι αυριο να ηρεμίσει, καλο θα του κανεις. Να προσέξεις η αλλαγή να έχει ίδιες παράμετρες νερού (PH GH & θερμοκρασία), και μη τον ταίσεις σήμερα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-14, 17:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απο τη συνεχη φωτοπεριοδο δε νομιζω να εγινε τοσο κακο. Εχω ξεχασει και εγω να γυρισω το χρονοδιακοπτη μια-δυο φορες, αλλα προβλημα δεν ειχαν ουτε ψαρια, ουτε γαριδες.

Περα απο τον πολυ εντονο φωτισμο για ενυδρειο μονομαχου (γεγονος που ετσι κι αλλιως πιστευω οτι τον στρεσαρει), πρεπει να δεις τις παραμετρους νερου σου. Η αμμωνια που γραφεις δεν ειναι ιδιαιτερα τοξικη, αλλα δεν ξερουμε αν το ψαρακι εχει εκτεθει σε μεγαλυτερες τιμες αμμωνιας στο παρελθον. Απο τις σωστες συνθηκες ξεκινας και συνεχιζεις με melafix.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-14, 17:37
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Ναι ναι, τα φωτα θα μεινουν κλειστα για σημερα και αυριο τουλαχιστον. Τακη το νερο που αλλαζω ειναι παντα παλαιωμενο βδομαδας με καταπα και αεραντλια με την ιδια θερμοκρασια (26). Το ph του νερου αλλαγης το μετραω 7 το νερο στο ενυδρειο ειναι αναμεσα στο 6.5 και 7 πιο κοντα στο 7. Πιστευεις ειναι προβλημα αυτο ?


** Πλακα πλακα επειδη με τα τεστ της Σερα συχνα πυκνα πρεπει να κανω τον μαντη, προτεινεται καποια αλλα?

Η αμμωνια δεν εχει ανεβει ποτε πανω απο αυτο αλλα ουτε εχει κατεβει. Το ψαρι μπηκε με στρωμενο φιλτρο και τον πρωτο καιρο, παρακολουθουσα συνεχως παραμετρους χωρις κανενα προβλημα. Στο πετσοπ το ψαρι ηταν εντελως καμενο ( πτερυγια - ουρα ) αρα σιγουρα εκει ειχε εκτεθει αρκετα. Το τεστ της Sera ειναι παντα πιο κοντα στο κιτρινο ομως αναμεσα στο κιτρινο και το πρασινο. το 0.0095 το λεω παιρνοντας την χειροτερη περιπτωση. Δηλαδη θεωρω οτι η μετρηση μου βγηκε πρασινη ( δηλαδη NH3/4 = 0.5. Επισης το ιδιο κανω και για το ph ) και απο τον πινακα (ή το http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html ) βρισκω ποση αμμωνια εχω στην χειροτερη περιπτωση. Ουσιαστικα ειναι λιγοτερη. Απο τον πινακα της Σερα ειχα την εντυπωση πως αυτα τα επιπεδα δεν ειναι τοξικα. Λαθος μου?


Το φως το ξερω οτι ειναι πολυ, το ενυδρειο πηγαινε για γαριδαδικο. Τον τυπο τον αγορασα παρορμητικα, οταν τον ειδα μισοπεθαμενο σε αυτα τα δοχειακια που χρησιμοποιουν στα πετσοπς. Εψαξα να βρω 14ρων βατ λαμπες ( gro και aqua ) αλλα δεν βρηκα οποτε γεμισα το μισο ενυδρειο με pistia και εχινοδορο ψηλο. Λιγο φως περναει. Εκει παει και κανει τις φωλιες του συνεχεια.


Οκ.. αρα θα ξανακανω μετρησεις να δω εαν αλλαξε κατι αν και δεν νομιζω. Οπως και να εχει συνεχιζω μελαφιξ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-14, 17:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη το νερο που αλλαζω ειναι παντα παλαιωμενο βδομαδας με καταπα και αεραντλια με την ιδια θερμοκρασια (26). Το ph του νερου αλλαγης το μετραω 7 το νερο στο ενυδρειο ειναι αναμεσα στο 6.5 και 7 πιο κοντα στο 7. Πιστευεις ειναι προβλημα αυτο ?
Όχι δεν νομίζω πως είναι αυτό το πρόβλημα ή ότι αυτό είναι πρόβλημα, δεν είσαι και πάνω από 7 , νομίζεις πως στα petshop τα έχουν σε νερό κάτω από 7 ; σε νερό βρύσης τα έχουν, ανάθεμα αν έχουν βάλει και αποχλωριομένο νερό, και για αυτό παθαίνουν τα ψάρια ότι παθαίνουν, συν ότι είναι σε ένα σφηνάκι μέσα για καιρό χωρίς αλλαγή νερού. Θεωρώ πως το PH σου δεν είναι πρόβλημα, κάπου εκεί θέλουν τα betta, κάποια είδη μεχρι το 6,5 ή 7 και κάποια είδη και πάνω από 7. Πρόσεχε το για λίγες ήμερες και πιστεύω πως θα συνέλθει. Πρόσεχε όμως μήπως έχει πάθει fin rot, είναι η συνηθέστερη ασθένεια που προσβάλλονται τα betta
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλγη ή κατι αλλο? anttheo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 01-06-14 10:07
αλγη? ή κατι αλλο? tnick Tanganyika 25 24-04-14 09:03
Ich ή κατι αλλο...; lionor Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 16 19-01-13 13:39
Στρες ή κατι αλλο? maikl Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 28-10-08 12:14
maingano η κατι αλλο???? chris7 Malawi 9 14-09-08 19:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05135 seconds with 15 queries