Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Ασθένειες-Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-03-13, 00:56
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
προς αποφυγή ιδιας πράξης μελλοντικα..ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΆΜΕ ΓΙΑ θεραπεία τα ψάρια μας σε πετ σόπ.....

*σορρυ μαρία,νομιζα οτι εσυ το πρότεινες*>>..!
χα χα δεν πειράζει, προφανώς εκφράζομαι λάθος γιατί αρκετοί με παρεξηγούν
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-03-13, 00:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
χα χα δεν πειράζει, προφανώς εκφράζομαι λάθος γιατί αρκετοί με παρεξηγούν
Οχι Μαρια. Εμεις δεν διαβαζουμε προσεκτικα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-03-13, 00:58
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ακριβώς !!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-03-13, 00:59
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι Μαρια. Εμεις δεν διαβαζουμε προσεκτικα
οι μαθητευόμενοι οφείλουν προσοχή, όχι οι διδάσκοντες
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-03-13, 18:13
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
του έχεις ξανακάνει νηστεία? πότε και για πόσες μέρες? έψαξα παραπάνω αλλά δεν εντόπισα κάτι γι αυτό. έχει όρεξη?
του εκανα ενα μηνα πριν για μια βδομαδα και κατι μερουλες ετρωγε το μπιζελι και τωρα τρωει αλλα μονο τα μπιλακια της οσεαν νουτρισιον εχει πορωση με αυτη την τροφη γενικα παλια ετρωγε τα παντα φλεικς σπιρουλινα μπλαντ γουρμς μπιλακια την ταμπλετα απο πλεκο-κορυ την εκανε φυλαξη κιολας αυτην κατα σειρα σταματησε να τα τρωει μεχρι που φτασαμε μονο στο μπιλακι ενα την ημερα και μια μερα νηστεια (καλα ταμπλετα δεν δινω βεβαια τωρα που ειναι μονος του...τρωει μονο αν του ριξω 10 θα τα φαει..!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
foxylady, πρέπει να μας πεις αν κάνεις μετρήσεις, σε τι ενυδρείο τον έχεις. τον πήγες στο πετ σοπ για θεραπεία? τι είχε? όταν γύρισε ήταν καλά? του είχε περάσει? τώρα έχει όρεξη? πόση νηστεία του έχεις κάνει?
αλάτι απλό απ ότι μου είχαν πει εμένα δεν ενδεικνυται για το dropsy.διάβασε και το λινκ.
ειχε φιν ροτ του εβαλα στο δικο του ενυδρειο bactopur οπως ελεγε το φαρμακο και εκανα τις αλλαγες νερου στα ενδιαμεσα οπως μου ειπε ο πετ σοπας(πρωτο λαθος) πριν τη θεραπεια ομως αν δειτε τις φωτο και εκει φαινεται το καρουμπαλακι με την θεραπεια δυστυχως ο πετ σοπας περα απο τις αλλαγες δεν μου ειπε να μην ταιζω το ψαρι(δευτερο λαθος) μετα απο αυτο αρχισε να φουσκωνει και να φουσκωνει μεσα σε λιγες μερες τωρα αυτο το φουσκωμα ειναι στασιμο απο τον νοεμβριο μπορω να πω οτι εχασε λιγο απο τη δεξια πλευρα με τη νηστεια..αταν φουσκωνε μετα τη θεραπεια πηρα τον πετ σοπα και του ειπα συνεχιζει να φουσκωνει τι εχει τι να κανω..μου ειπε μαλλον φρακαρε δωσε μπιζελι ..δεν το ετρωγε..μου λεει η παρασιτα εχει η μαλλον καμια πετρα θα φαγε (ετρωγε και την ταμπλετα βεβαια τοτε συν το φαγητο του πριν το παρω χαμπαρι)..βρε φαε το μπιζελι πουλακι μου τιποτε..οποτε μου λεει φερε να του βαλω ενα φαρμακο με σκορδο να αποβαλλει τα κοπρανα παρασιτα οτι ηταν αυτο ..τον παω και εγω τον ειχε μια βδομαδα γυρισε το ιδιο φουσκωμενος και αποχρωματισμενος και μπορω να σας πω οτι ειχε και μουτρα γιατι συνηθως με ψαχνει στο σπιτι απο οποια μερια παω ακολουθει..και με κοιταει οπως με κοιτουσε οταν τον πηρα αο το ποτηρακι..αλλα μετα ολα οκ ετρωγε..αλλα το φουσκωμα φουσκωμα δεν μου ειπε ουτε για ντροπσυ ουτε για νηστεια ουτε τιποτε..μετρησεις δεν εκανα παλια αλλα και τωρα που πηρα τεστ 1,5 μηνα δεν ξερω αν ειναι σωστες ιδανικες για αυτον ..τα ανασηκωμενα λεπια τι ειναι ρε παιδια ick..για αυτο τι κανω??
-------------------------
οταν πηγα στη συναντηση τους ρωτησα αν ειναι δροπσυ αλλα δεν μου ειπαν ναι σιγουρα μου ειπαν πρωτα νηστεια το εκανα λιγο εχασε απο τη δεξια πλευρα..επιπλεον τα ανασηκωμενα λεπια εμφανιστηκαν με το που εβαλα το ξυλο μεσα εχει καποια συνδεση αυτο παραμαλακωσε το νερο για τα γουστα του και στρεσσαριστικε..και το εμφανισε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη foxylady : 05-03-13 στις 18:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-03-13, 18:17
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κι εγώ ότι έμαθα για το drospy τώρα που έχω παρόμοιο πρόβλημα με το ψάρι μου, το έμαθα.
πάντως το dropsy δεν είναι ασθένεια, είναι σύμπτωμα πολλών πιθανών ασθενειών, με βασικότερη υποψία για βλάβη στα νεφρά.
ακατάλληλο και φτωχό νερό, υπερβολικό και λιπαρό τάισμα και πολλά άλλα.
πρέπει να κάνεις νηστεία και ψάξε για το epsom salts. κι εγώ δυσκολεύτηκα αλλά τελικά το βρήκα. βοηθάει και στην δυσκοιλιότητα. εγώ προχώρησα σε αντιβίωση αλλά δεν είδα αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.
περίμενε συμβουλές και από εμπειρότερους . όλα καλά να πάνε
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-03-13, 19:42
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγώ ότι έμαθα για το drospy τώρα που έχω παρόμοιο πρόβλημα με το ψάρι μου, το έμαθα.
πάντως το dropsy δεν είναι ασθένεια, είναι σύμπτωμα πολλών πιθανών ασθενειών, με βασικότερη υποψία για βλάβη στα νεφρά.
ακατάλληλο και φτωχό νερό, υπερβολικό και λιπαρό τάισμα και πολλά άλλα.
πρέπει να κάνεις νηστεία και ψάξε για το epsom salts. κι εγώ δυσκολεύτηκα αλλά τελικά το βρήκα. βοηθάει και στην δυσκοιλιότητα. εγώ προχώρησα σε αντιβίωση αλλά δεν είδα αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.
περίμενε συμβουλές και από εμπειρότερους . όλα καλά να πάνε
θα του ξανακανω νηστεια τα επσομ σε λιγες ωρες καταφθανουν (ποσα γρ/λιτρο 7γρ η κανω λαθος δηλ ενακουτ γλυκου αναλιτρο?η λθος τα λιτρα δεν θυμαμαι) συνηθως στο νερο εβαζα βιταμινουχο αλλα ταιζα πολυ αν και δεν ξερω το πρηξιμο ειναι υποπτο αλλαγη νερου ποτε κανω με τα επσομ και ποσες μερες τον αφηνω με αλατα και ποσες χωρις και επαναλαμβανω?
Αντιβιωση ποια αυτη που ελεγες τα bactotabs η κατι αλλο..?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-03-13, 19:52
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πόσα λίτρα έχεις? είναι μία κουταλιά της σούπας ανά 40λ περίπου.
μπορείς επίσης να πάρεις νερό από το ενυδρείο, να το βάλεις σε ένα δοχείο (να μην είναι ύποπτο για κατάλειπα σαπουνιών κτλ) κα να κάνεις ένα πιο πυκνό διάλλυμα 1κ.σούπας ανά 4λίτρα και να κάνεις ένα μπάνιο του ψαριού για 15-30λεπτά της ώρας . δες εδώ
επίσης προτείνει έναν κόκκο αλατιού στο φαγητό του, προτιμότερο αρακά αλλά αν δεν τον τρώει, βάλτο σ ότι τρώει.
εγώ σήμερα μόλις ολοκλήρωσα με flagyl αλλά δεν είχα προς το παρόν θετική εξέλιξη. θα ενημερώνω κι εγώ.
γενικά άστο νηστικό μερικές μέρες
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-03-13, 20:04
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

εχει κανει ηδη μια για φιν ροτ στο παρελθον με bactopur υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιο ανθεκτικο στελεχος που του εκανε αυτο το θεμα..?
επισης εψαξα αλλα τοπικ μαλλον ειμαι καλα απο μετρησεις αν και δεν υπαρχει σαφες τοπικ ποιες εναι οι ιδανικες για μονομαχους μονο..νομιζω εξον αν δεν το βρηκα..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
πόσα λίτρα έχεις? είναι μία κουταλιά της σούπας ανά 40λ περίπου.
μπορείς επίσης να πάρεις νερό από το ενυδρείο, να το βάλεις σε ένα δοχείο (να μην είναι ύποπτο για κατάλειπα σαπουνιών κτλ) κα να κάνεις ένα πιο πυκνό διάλλυμα 1κ.σούπας ανά 4λίτρα και να κάνεις ένα μπάνιο του ψαριού για 15-30λεπτά της ώρας . δες εδώ
επίσης προτείνει έναν κόκκο αλατιού στο φαγητό του, προτιμότερο αρακά αλλά αν δεν τον τρώει, βάλτο σ ότι τρώει.
εγώ σήμερα μόλις ολοκλήρωσα με flagyl αλλά δεν είχα προς το παρόν θετική εξέλιξη. θα ενημερώνω κι εγώ.
γενικά άστο νηστικό μερικές μέρες
κατσε γιατι μου ηρθε φλασια ποσο καιρο εκανες flagyl ειχα κανει και εγω καπου το εχω γραμενο αλλα δεν ξερω που αν θυμαμαι νομιζω μισο καψακι για τα 25λ ανα μερα παρα μερα αλλα για ποσες μερες δεν θυμαμαι ...πο το ειχα ξεχασει οτι εκανα και αυτο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη foxylady : 05-03-13 στις 20:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-03-13, 20:54
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

θερμοκρασία 20-28c, PH 6,8-7,4
φυσικά ότι παραμέτρους διατηρείς, θα πρέπει αν για κάποιο λόγο διαφοροποιηθούν να γίνεται σταδιακά για την προσαρμογή του ψαριού σου.
επίσης τώρα που έχεις ασθένεια πρέπει να διατηρήσεις υψηλή θερμοκρασία. πόσο έχεις?
ακόμα προτιμούν φυτά που σκεπάζουν την επιφάνεια του νερού όπως το κερατόφυλλο και χρώμα νερού λίγο σκοτεινό που επιτυγχάνεται με χρήση φύλλων (κατάπα νομίζω). υπάρχει ειδική κατηγορία για τα bettas ρίξε μια ματιά και δες πολύ όμορφα ενυδρεία που έχουν φτιάξει αρκετά άτομα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 05-03-13, 21:19
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

εκει γυρω ειμαι απο pH 7.2 καταπα ελπιζω να βρω δεν εχω βαλει προσφατως το εμαθα προ ενος μηνα αλλα κοιταξα να δω ολα τα υπολλοιπα μετρησεις κτλ ειχα ενα θερμοστατη αλλα δεν εφτανε για τα 80 λ και εβαλα και δευτερο τους εχω στο 28-29 και πιανει 27 το νερο του εχω ενα ξυλο μεσα δεν ξερω ακριβως φαινεται λιγο στη φωτο μαγκροβιο ειναι νομιζω κανει κατι τρυπες και νερα στην επιφανεια και βγαζει αρκετη κιτρινομαυριλα οι φωτο ειναι με την αλλαγη νερου και ανοιξε το χρωμα πριν ειχε γινει λιγο πιο ανοιχτο απο το ενυδρειο που δειχνει το παιδι στο diy..
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-03-13, 00:22
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

η καφετιλα που βγαζει το ξυλο μονο κακο δεν του κανει.εγω τους δικους μου τους εχω παει σταδιακα σε ph 6,5,kh 3,gh 6 και θερμοκρασια σταθερα στους 27.προσεχε την αντλια σου να μη δημιουργει αναταραξη στην επιφανεια γιατι τον ενοχλει (ακομα και αν ηταν υγειης).αν ειναι δυνατον το νερο να χτυπαει προς το τζαμι.να υποθεσω οτι εκει στο θερμοστατη που παει και καθεται το νερο ειναι πιο ησυχο.και γενικα στο dropsy επειδη τα ψαρια ειναι φουσκωμενα απο τα υγρα και δεν μπορουν να κολυμπησουν ευκολα καθονται στην επιφανεια σε σημειο που δεν υπαρχει ροη της αντλιας.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από foxylady Εμφάνιση μηνυμάτων
εκει γυρω ειμαι απο pH 7.2
στις μετρησεις ph θα πρεπει να τις κανεις πολυ προσεκτικα και με ακριβια.αποτομη αλλαγη ph κατα 0,2 μπορει να προκαλεσει μεχρι και θανατο απο οσμωτικο σοκ.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leandros69 : 06-03-13 στις 00:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-03-13, 13:13
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πως πάει ο μονομάχος σου foxylady? είχαμε κάτι ευχάριστο?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-03-13, 16:56
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
πως πάει ο μονομάχος σου foxylady? είχαμε κάτι ευχάριστο?
Του κάνω νηστεία, του έχω δώσει μπιζέλι,κακά δεν έχει κάνει ακόμη,ούτε δείχνει να έχει ξεπρηστεί ιδιαίτερα.Πρέπει να πεινάει γιατί όταν πλησιάζει η μαμά μου,τρέχει επάνω στην επιφάνεια για να την δεί και μάλλον περιμένει να τον ταίσει
Αυτό που δεν έκανε πρίν ,αν και δεν το βρίσκω περίεργο ( γιατί βγαίνει γρήγορα μόλις δεί κάποιον κοντά) είναι ότι πηγαίνει και κρύβετε κάτω απο το ξύλο που κάνει μια κούρμπα στο κέντρο
Τα μπάνια δεν τα δοκίμασα ακόμη, περιμένω να προσαρμοστεί στο νερό με το επσομ
Ελπίζω να καλυτερέψει
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-03-13, 21:31
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι παιδια τα νεα ειναι διφορουμενα οπωσ παντα ( το προβλημα τησ ζωησ μου)ο μόνομαχακος δεν δείχνει σημάδια βελτίωσης όσο αφορά το θέμα του φουσκώματος τα λεπια απο την άλλη δεν δείχνουν ανασηκωμενα.
Έχουμε κανει τα πάντα ανελλιπώς και με προγράμμα και ενώ το φουσκώματος δεν υποχωρεί ο ιδιος δεν δείχνει σημάδια αλλαγής όσο αφορά την όρεξη του η τη διάθεση του..
Σαν να μην έχει κανένα προβλημα!! ψαρης απο τους λίγους!!!
Όσο αντιμετωπίζουμε αυτο το θέμα μου έχουν γεννηθεί κάποιες απορίες η μαλλον καλύτερα πιθανότητες..
Ψάχνοντας λοιπόν και σε διάφορα σάιτ κατέληξα σε ενα συμπέρασμα το οποίο δεν ξέρω αν είναι λάθος αλλα πρεπει να το παραθέσω γιατι θα σκάσω..
Σκέφτηκα βλέποντας και μεγέθη μονομάχων στο οτι μαλλον δικός μου πρεπει να ήταν λίγο μεγαλουτσικοσ σε ηλικία εδω θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας στο αν ισχύει όντως κατι τέτοιο
Και δεύτερον σκέφτηκα την πιθανότητα να οφείλεται σε παράσιτα καθώς επιβεβαίωσα οτι στο Πετ σοπ τελικα δεν του έγινε αποπαρασιτωση όπως υποτίθεται οτι θα έκανε !!
Θεωρείτε οτι θα ήταν σκόπιμο να δοκιμάσω να του βάλω κάποιο φάρμακο για παράσιτα η αυτο θα επιδεινώσει ακόμη περισσότερο την ήδη άσχημη κατάσταση του;!!
Θεωρείτε πιθανό ενα τέτοιο φουσκώματος μπορει να οφείλετε αποκλειστικά στο dropsy όπως μου είπατε η μπορει να οφείλετε σε παράσιτα η και στα δυο;
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 24-03-13, 23:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το dropsy ειναι συμπτωμα και οχι ασθενεια. Η ασθενεια ειναι, γενικως, αγνωστη αν παρουσιαστει dropsy, χωρις επιπλεον παρατηρηση συμπεριφορας και εμφανισης. Ο δικος σου μονομαχος σιγουρα εχει εσωτερικη μολυνση, γι'αυτο και το φουσκωμα. Πιθανο και μεγαλο προβλημα με τα νεφρα. Απο την αλλη, τα εξωτερικα παρασητα δεν αποκλειονται, εφοσον ο οργανισμος του ειναι πολυ επιρρεπης σε οποιαδηποτε ασθενεια πλεον. Αλλα αυτα δεν ευθυνονται για το φουσκωμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-03-13, 23:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από foxylady Εμφάνιση μηνυμάτων
σκέφτηκα την πιθανότητα να οφείλεται σε παράσιτα καθώς επιβεβαίωσα οτι στο Πετ σοπ τελικα δεν του έγινε αποπαρασιτωση όπως υποτίθεται οτι θα έκανε !!
καινουργια ηθη και εθιμα αλλα και ορολογιες στο χομπυ?

Λες να την πατησα σαν τον Ριπ Βαν Ουινκλ? αληθεια τι χρονολόγια λετε ?


Παράθεση:
Θεωρείτε οτι θα ήταν σκόπιμο να δοκιμάσω να του βάλω κάποιο φάρμακο για παράσιτα η αυτο θα επιδεινώσει ακόμη περισσότερο την ήδη άσχημη κατάσταση του;!!
κανεις δε θα σου απαντησει ευκολα σε αυτο, και μονο για να μην εχει την ευθυνη αν κατι δεν παει καλα.
Αν νομιζεις οτι τα πραγματα πανε καλυτερα εστω και αμυδρα εξακολουθησε οτι κανεις χωρις τραγικες αλλαγες.
Αν οχι, τοτε αφηνεται στην κριση σου και στη διαισθηση σου αν θα προχωρησεις σε ισχυροτερες θεραπειες σε ενα ηδη εξαντλημενο οργανισμο.

Παράθεση:
Θεωρείτε πιθανό ενα τέτοιο φουσκώματος μπορει να οφείλετε αποκλειστικά στο dropsy όπως μου είπατε η μπορει να οφείλετε σε παράσιτα η και στα δυο;

αυτο το φουσκωμα με τα ανασηκωμενα λεπια ΕΙΝΑΙ dropsy, τωρα αν το dropsy οφειλεται σε ζημια οργανου απο παρασσιτα η απο καποιο αλλο λογο κανεις δεν το γνωριζει.


Εσωτερικες μολυνσεις παντως δεν ειναι κατι απλο και συνηθως δεν καταφερνουμε και πολλα.

Εγω το πρωτο που θα κοιτουσα θα ηταν οι απολυτα σταθερες συνθηκες (ειδικα θερμοκρασια), το ευχαριστο περιβαλλον (φυλλα catappa, καθαρο νερο αρκετα φυτα κτλ) και θα πηγαινα οσο πιο οξινο γινεται (εκει που τα περισσοτερα παρασσιτα βλεπουν τα κερατοφυλλα αναποδα) βεβαια το τελευταιο δε στο προτεινω ουτε για πλακα αν δεν εχεις πολυ καλη εμπειρια σε οξινες καταστασεις, αλλα το να του διατηρεις σταθερες πολυ καλες συνθηκες νομιζω ειναι εφικτο.
Απο κει και περα αν ο ιδιος εχει θεληση για ζωη ΙΣΩΣ και με τη βοηθεια καποιας θεραπειας να τα καταφερει (ξαναλεω, πολυ δυσκολο αλλα υπαρχουν καταγραφες απο ψαρακια που επιβωσαν και ξεπερασαν το dropsy)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 25-03-13, 04:57
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Αγαπητέ nick 74
Η ορολογία της αποπαρασιτωσης είναι μια και κοινή για ολα τα ειδη και γενη των ζώων.
Σε δεύτερη φάση καλο θα ήταν ίσως να διαβάσετε όλο το thread απο την αρχη πριν προβείτε στην οποιαδήποτε κατακριτέα άποψη σας.
Τρίτον δεν γεννηθήκαμε όλοι με ενυδρεια στο σπίτι μας.
είμαι σίγουρη πως αν παίρνατε σκύλο η μαϊμού η φίδι η Αλογο η οποιοδήποτε αλλο παραγωγικό ζώο και δεν ξέρατε το να κάνετε με μια ασθένεια που αντιμετωπίζει το ζωακι σας.. θα ψάχνατε την πρώτη λύση που θα βρισκόταν μπροστα σας..!!
Επειδη λοιπόν είμαι σίγουρη οτι αποκλείεται να έχετε παραπάνω γνώσεις απο εμένα για τα ανωθι ζώα πως θα σας φαινόταν αν είχατε τελικα ενα ζώο με προβλημα εγω να σας κοροϊδεύω για την απειρια σας στον τομέα αυτο ;;;!!!
Με κίνητρο λοιπόν την απειρία μου απευθύνθηκα στον Πετ σοπα ο οποίος οτι είχε να μου πει ήταν ειπε πιστεύω είναι Παρασιτο ( μπορει να μην ξέρει δεν θα τον σκότωσω κιόλας) η μπορει να μην ήθελε να αναλάβει και αυτός την ευθύνη άρα κατατάσσεται στην ίδια κατηγορία ανθρώπων που αναφέρεται και εσείς στους ευθυνοφοβους λόγω μη επαρκών και σε βάθος γνώσεων η γνώμη μου..
Επειδη λοιπόν εδω μπήκα για να λαβω γνώσεις και να βοηθήσω το ψάρι μου έστω και αν είναι αργά η αν μπορούμε να το προλάβουμε γιατι έχει θέληση ζωής θα σας παρακαλούσα να μην με απασχολείται με άσκοπα σχόλια του τύπου μήπως είμαι ο τάδε η ο δεινά ( αναφέρομαι στο πρωτο σχόλιο σας,ούτε θυμάμαι καν τι γραψατε!)και επειδη ο τάδε η ο δεινά που αναφέρετε μου είναι και παντελώς άγνωστος αφου το σπαμαρατε που το σπαμαρατε το θέμα βάλτε τουλάχιστον ενα λινκ μπάς και μάθουμε και κατι παραπάνω..
Φιλικά foxylady
-------------------------
Σε ευχαριστω nazgul το θέμα με τα ανασηκωμενα λεπια δημιουργήθηκε μόλις είχα πρωτο δημοσιεύσει και αυτο φαινετε να έχει υποχωρήσει και το χρωμα του εχει επανελθει .
το μονο που μένει είναι το φουσκωμα και να σου πω την αλήθεια αν δεν ήταν τόσο έντονο βάση της συμπεριφοράς του θα σου έλεγα οτι είναι το ίδιο ψάρι με οταν τον πηρα που φαινομενικα δεν ειχε προβλημα
τωρα που τον έβαλα σε ενυδρειο τελικα μετα την πρόχειρη μετάβαση είναι και πιο χαρούμενος θα έλεγα του άρεσαν ιδιαίτερα κάποια ξύλα και ανουμπιας που του έβαλα που φτάνουν πολυ κοντα στην επιφάνεια και παει και την άραζει εκει .. Όπως έκανε και πριν που του είχα τις ανουμπιας ελεύθερες μέσα στο νερό
Ακόμα ψάχνω για κερατοφυλλο αλλα θα το βρω που θα παει!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη foxylady : 25-03-13 στις 04:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 25-03-13, 07:31
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα χρόνια πολλά!
τελικά η θεραπεία με τα epsom salts έγινε? τι τον ταίζεις τώρα? έχει όρεξη?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 25-03-13, 08:55
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αφού δεν φαινεται να έχει επηρεαστεί η συμπεριφορά, υπάρχει πιθανότητα να είναι καποιος ογκος. Στην περίπτωση αυτή δε μπορείς να κανεις κατι...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 25-03-13, 11:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από foxylady Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ nick 74
Η ορολογία της αποπαρασιτωσης είναι μια και κοινή για ολα τα ειδη και γενη των ζώων.
Σε δεύτερη φάση καλο θα ήταν ίσως να διαβάσετε όλο το thread απο την αρχη πριν προβείτε στην οποιαδήποτε κατακριτέα άποψη σας.
Τρίτον δεν γεννηθήκαμε όλοι με ενυδρεια στο σπίτι μας.
είμαι σίγουρη πως αν παίρνατε σκύλο η μαϊμού η φίδι η Αλογο η οποιοδήποτε αλλο παραγωγικό ζώο και δεν ξέρατε το να κάνετε με μια ασθένεια που αντιμετωπίζει το ζωακι σας.. θα ψάχνατε την πρώτη λύση που θα βρισκόταν μπροστα σας..!!
Επειδη λοιπόν είμαι σίγουρη οτι αποκλείεται να έχετε παραπάνω γνώσεις απο εμένα για τα ανωθι ζώα πως θα σας φαινόταν αν είχατε τελικα ενα ζώο με προβλημα εγω να σας κοροϊδεύω για την απειρια σας στον τομέα αυτο ;;;!!!
Με κίνητρο λοιπόν την απειρία μου απευθύνθηκα στον Πετ σοπα ο οποίος οτι είχε να μου πει ήταν ειπε πιστεύω είναι Παρασιτο ( μπορει να μην ξέρει δεν θα τον σκότωσω κιόλας) η μπορει να μην ήθελε να αναλάβει και αυτός την ευθύνη άρα κατατάσσεται στην ίδια κατηγορία ανθρώπων που αναφέρεται και εσείς στους ευθυνοφοβους λόγω μη επαρκών και σε βάθος γνώσεων η γνώμη μου..
Επειδη λοιπόν εδω μπήκα για να λαβω γνώσεις και να βοηθήσω το ψάρι μου έστω και αν είναι αργά η αν μπορούμε να το προλάβουμε γιατι έχει θέληση ζωής θα σας παρακαλούσα να μην με απασχολείται με άσκοπα σχόλια του τύπου μήπως είμαι ο τάδε η ο δεινά ( αναφέρομαι στο πρωτο σχόλιο σας,ούτε θυμάμαι καν τι γραψατε!)και επειδη ο τάδε η ο δεινά που αναφέρετε μου είναι και παντελώς άγνωστος αφου το σπαμαρατε που το σπαμαρατε το θέμα βάλτε τουλάχιστον ενα λινκ μπάς και μάθουμε και κατι παραπάνω..
Φιλικά foxylady

συγνωμη αλλα στο μυνημα πηρες 8 γραμμες με 206 λεξεις που εχουν να κανουν με συμβουλες και 2 γραμμες με 22 λεξεις απο αυτο που θεωρησες ως ειρωνια. (που πιο πολυ αστεισμος ηταν και φαινεται κι απο τα emoticons. που να μην τα εβαζα κι ολας δηλαδη).
τεσπα... αφου προτιμαςνα κρατησεις τον αστεισμο απο τις συμβουλες δικαιωμα σου.

Ο Ρ.Β.Ουινκλ ειναι ηρωας ενος κλασσικου παραμυθιου που πηρε εναν υπνακο και ξυπνησε μετα απο πολλα χρονια και ολα ειχαν αλλαξει στον κοσμο του.
Ειναι γνωστος οσο και η κοκκινοσκουφιτσα και η χιονατη οποτε δε θεωρησα σκοπιμο να βαλω λινκ (σε κατι που ετσι κι αλλιως δεν εξυπηρετει καν το θεμα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 25-03-13, 20:07
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Η όρεξη του δεν έχει αλλάξει ποτε μπορω να πω οτι η αλλαγη του έχει κανει καλο σαν ψυχολογία και τα λεπια του που ανασηκωνονται είναι κάπως καλύτερα.. Αυτο εμφανίστηκε με το που έβαλα το ξύλο και όσο πιο Σκούρο γίνεται το νερό ξανά εμφανίζεται λίγο παραπάνω μόλις το βλέπω του κάνω αλλαγη νερου και επανέρχεται δεν ξέρω τι παίζει με το ξύλο τόσο πολυ του αρέσει το πιο σκληρό νερο!!!
Αφου σκέφτομαι σοβαρά να το βγάλω!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα χρόνια πολλά!
τελικά η θεραπεία με τα epsom salts έγινε? τι τον ταίζεις τώρα? έχει όρεξη?
ΜΑΡΙΑ του τα κάνω ανελλιπώς όπως είπα και στο nazgul αλλα το γράφω και εδω για να μην μπερδευομαστε τα λεπια του ανασηκωνονται όταν το ξύλο κανει πολυ σκουρο νερο και επιπλέον όταν τον βάζω σε πιο πυκνό διάλυμμα απο επσομ οταν τον επιστρεφω στο ενυδρειο του ξαναεπανερχονται αλλα είναι αισθητά καλύτερα απο τις φωτο που ανεβασα
Γενικα στρεσσαρετε με οποία αλλαγη.. Και μαλλον το ξύλο θα το βγάλω !!
Με το φαΐ είμαστε σε νηστεία 6 μέρες και μια τροφή και έχω να πω οτι αισίως ξεπέρασαμε την εμμονή με τα μπιλακια της οσεαν νουτριτιον τρώμε κανά τα πάντα με πολυ όρεξη!!

Ναζγκουλ η αλήθεια είναι οτι η θεωρίες είχαν ως εξής 1 Παρασιτο 2 έφαγε πέτρα λίγο άτομο το βρίσκω αλλα ποιος ξέρει είναι γενικα περίεργο ψάρι αφου έτρωγε και απο τον πάτο 3 όγκος όπως προ είπες
Αν έβλεπα οτι δεν έχει όρεξη θα τον έδινα στον Κουραμπιες όπως μου πρότεινε αλλα είδα σε τι χάλια γύρισε απο το Πετ σοπ και δεύτερον φοβήθηκα μην τυχόν και σκάσει μέσα στο ενυδρειο του και τρέχει ο ανθρωπος τσάμπα και άδικα!!
Κατα τα αλλα όπως ήταν είναι καμμια αλλαγη προς το χειρότερο ως προς την ψυχολογία !!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνωμη αλλα στο μυνημα πηρες 8 γραμμες με 206 λεξεις που εχουν να κανουν με συμβουλες και 2 γραμμες με 22 λεξεις απο αυτο που θεωρησες ως ειρωνια. (που πιο πολυ αστεισμος ηταν και φαινεται κι απο τα emoticons. που να μην τα εβαζα κι ολας δηλαδη).
τεσπα... αφου προτιμαςνα κρατησεις τον αστεισμο απο τις συμβουλες δικαιωμα σου.

Ο Ρ.Β.Ουινκλ ειναι ηρωας ενος κλασσικου παραμυθιου που πηρε εναν υπνακο και ξυπνησε μετα απο πολλα χρονια και ολα ειχαν αλλαξει στον κοσμο του.
Ειναι γνωστος οσο και η κοκκινοσκουφιτσα και η χιονατη οποτε δε θεωρησα σκοπιμο να βαλω λινκ (σε κατι που ετσι κι αλλιως δεν εξυπηρετει καν το θεμα)
Δεκτόν nick 74 είμαι φλυαρη αλλα όταν φροντιζεις για ολα τα ανωθι ζώα που περιέγραψα και μου διέφυγαν τα Πτηνα και τα κουνελια γενικα γίνεσαι λίγο περίπλοκος στην σκέψη τα σενάρια σου σκάνε απο παντού για το τι μπορει να συμβαίνει όταν υπαρχει προβλημα.. Όταν όμως δεν γνωρίζεις πολλα περιορίζεται στις επιλογές σου και όταν γίνει το λάθος είναι αργα να ρίχνεις ευθύνη στον άλλον
Τωρα αυτο που με πείραξε και για αυτο σου έγραψα φιλικά ήταν το γεγονός για τα ήθη και έθιμα που ανεφερες.. Νόμιζα οτι δεν είδες καθόλου τα πόστ
Αυτο που με εκνευρισε ήταν οτι δε ήξερα ποιος διάλογο είναι ο ριπ
Βαν ουικλ και δεν μου αρέσει γενικα να μην γνωρίζω πράγματα.. Οπότε όπως κατάλαβες δεν έχει να κανει με σένα κυριως αλλα με το γεγονός οτι το υπόλοιπο ψάροχωριο εδω ξέρει και εγω οχι
Ερώτηση έβλεπες και σνορκελ.. Ποιος εδω απο το υπόλοιπο ψάροχωριο έβλεπε σνορκελ.. Το ξέρετε το θυμάστε ;;!!!
-------------------------
Nick 74 επειδη με μπερδέψεσ λίγο να ρωτήσω το catappaκαι το κερατοφυλλο είναι διαφορετικά έτσι η κάνω λάθος το κερατοφυλλο είναι φυτό σωστα;;
Άλλη ερώτηση επειδη έχω σκληρό νερο και όλοι μου είπαν να παω σε μαλακό με προσθήκη ξύλου και βάλω επσομ που ρίχνει το pH εξήγησε μου λίγο θεωρείς οτι κάνω κατι λάθος εδω και η προσθήκη κατάππα σε συνάρτηση με τα υπόλοιπα πως θα επενεργησει στο χημικό κομμάτι πάντα .. Εσυ ας πούμε τι θα έκανες τωρα αν ήσουν στη θέση μου ;
( σου παραθέτω εν ταχει θεραπείες που έχει κανει αρχικα μπακτοπουρ για φιν ρότ μπιζελι για να αποβάλλει αυτο που υποτίθεται οτι είχε καταπίει η για παράσιτα όπως υποστήριζε ο Πετ σοπας στη συνεχεία φλατζυλ και τωρα προσθήκη ξύλου επσομ για το dropsy και νηστεία )
-------------------------
Maverick oxi ναζγκουλ συγνώμη έγινε Εκ παραδρομής!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη foxylady : 25-03-13 στις 20:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 25-03-13, 20:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από foxylady Εμφάνιση μηνυμάτων
Nick 74 επειδη με μπερδέψεσ λίγο να ρωτήσω το catappaκαι το κερατοφυλλο είναι διαφορετικά έτσι η κάνω λάθος το κερατοφυλλο είναι φυτό σωστα;;

το κερατοφυλο ειναι φυτο γρηγορης αναπτυης που βοηθαει στην αποτοξικοποιηση του νερου.
Τα καταππα ειναι ξερα φυλλα ινδικης αμυγδαλιας που εχουν αντιβιωτικες, αντιβακτηριαδιακες, και διεγερτικες ιδιοτητες.
Επισεις εκρινουν χουμικα οξεα και τανινες οποτε σε μελακο νερο επηρρεαζουν καπως το ph οπως και τα ξυλα και η τυρφη (σε σκληρα νερα βεβαια δε μπορουν να επιδρασουν ιδιεταιρα)


Παράθεση:
Άλλη ερώτηση επειδη έχω σκληρό νερο και όλοι μου είπαν να παω σε μαλακό με προσθήκη ξύλου και βάλω επσομ που ρίχνει το pH εξήγησε μου λίγο θεωρείς οτι κάνω κατι λάθος εδω και η προσθήκη κατάππα σε συνάρτηση με τα υπόλοιπα πως θα επενεργησει στο χημικό κομμάτι πάντα ..
μη μπερδευεις το μαλακωμα και την οξινση του νερου.
μαλακωμα ειναι η μειωση αλατων με προσθηκη μαλακου νερου (απο αντιστροφη οσμωση η δουλεμενο με τυρφη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633) ενω τα χουμικα που εκρινουν ταξυλακαι τα ξερα φυλα ρυθμιζουν το ph


Παράθεση:
Εσυ ας πούμε τι θα έκανες τωρα αν ήσουν στη θέση μου ;
κοιτα, προσωπιικα εχω ολο τον εξοπλισμο και την εμπειρια για πολυ περισσοτερες κινησεις απο καποιο αρχαριο, οποτε οπως σου ειπα θα εφερνα συνθηκες οριακου ph προς τα κατω (ετσι κι αλλιως κραταω χαμηλες σκληροτητες και ph στα μονομαχοενυδρεια μου οποτε ελαχιστη μεταβολη θα χρειαζοταν να κανω) αλλα σε καμια περιπτωση δε θα το προτεινα αυτο σε ανθρωπο που δεν εχει βαθια γνωση μαλακου οξινου νερου γιατι το παραμικρο λαθακι κατα πασα πιθανοτητα αν δεν αποβει μοιραιο, στην καλυτερη θα επιφερει αρνητικα αποτελεσματα.

Ρεαλιστικα, αν μπορεις να ριξεις λιγο τις σκληροτητες με πολυ μεγαλη προσοχη και σταδιακα -πχ με ελαχιστη χρηση τυρφης που μπορεις να την αυξανειςσταδιακα- καντο (οποιαδηποτε αποτομη μεταβολη μπορει να ειναι θανατηφορα).
Επειτα φυλα, ξυλα κτλ θα επιδρασουν επισεις θετικα.
Πολυ "παιχνιδι" με το ph μην κανεις, απλα φροντισε να δωσεις παραλληλα με την οποια θεραπεια οσο γινεται καλυτερες συνθηκες.

Τα epsom salt δε γνωριζω αν επηρρεαζουν το ph (δε νομιζω) αλλα ειναι εξαιρετικο καθαρτικο και θα βοηθησει το ψαρακι να εχει καθαρο εντερο και να αποβαλλει τα επιπλεον υγρα.


btw ειχα κι εγω γατα, ερπετα και παπαγαλο, και ειχα ασχοληθει ενεργα και στη διασωση ενος ειδους νυχτεριδας στην Ν.Α. Ασια αλλα δε θυμαμαι να πηγα ποτε καποιο ζωντανο σε καποιο πετσοπ για αποπαρασιτωση
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 01-04-13, 16:17
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας και πάλι παιδια δυστυχώς ο μόνομαχακος πέθανε και λύπη θήκες πολυ γιατι ήταν φοβερός ψαρακος έχει 3-4 μέρες που έγινε και ακόμη τον ψάχνω η όταν παω προς το ενυδρειο του περιμένω οτι θα τον
Ευτυχώς δεν βασανιστικε πολυ στο τέλος επιδεινώθηκε σε μιση μερα καθοταν στην ανουμπια γιατι δεν μπορουσε να πλευσει και την επόμενη το πρωί πέθανε
Το καλο στο σπίτι είναι οτι έχουμε ιατροδικαστή οπότε τωρα μας λύθηκε η απορία για το τι ακριβώς είχε
Έχω και φωτο που θα ανέβασω λίαν συντόμως οπότε οποίος έχει καλές γνώσεις ανατομίας στα ψάρια μπορει να μπει να το δει να μας δώσει μια δεύτερη γνώμη εγω ήδη ζήτησα μια απο κάποια καθηγήτρια ιχθυιολογιας και κατέληξε σε αυτο που είδαμε και εμείς!
Το υγρό στην κοιλιά του δεν είχε άσχημη μυρωδια άσχημο χρώμα και ήταν ανοιχτού Μπεζ κίτρινο χρώμα οπότε απο κλείσαμε την βακτηριακη μόλυνση
Τα εντερακια του ήταν άδεια οπότε αποκλείεται και η κοπροσταση
Η καρδιά του και το συκώτι του ήταν ολα καλα
Στο τέλος της κοιλιάκης χώρας και σε επαφή με το πισω μέρος του σώματος σε καμμια επαφη με τα οργανα είχε εναν όγκο ο οποίος μάλιστα είχε και τροφοδοσία απο αιμοφορα αγγεία τα οποία ήταν πολυ εμφανή και ήταν χρώματος Γκρι ασπρο ανοιχτό ίδιο με την σύσταση του ιστού στο υπόλοιπο σωμα ο όγκος είχε φραξει την έδρα όλη με αποτέλεσμα να μην μπορει να αποβάλει το οτιδήποτε
το γεγονός βέβαια οτι δεν βρέθηκε τροφη μαλλον σημαίνει οτι κάποιες φορές έκανε εκκένωση του εντέρου αλλα μετα ξανα έκανε συλλογή υγρών γενικα ο εντερικος σωλήνες ήταν λίγο ατονος και μαλλον οφείλεται στη νηστεία
Γενικα ήταν σαν να είχε αναιμια ελάχιστο αίμα υπήρχε κατα την τομη πράγμα το οποίο με υποπτευει για σταφύλοκοκκο aureus ο οποίος είναι και αιμολυτικος αλλα το υγρό δεν ήταν πηχτο η δυσοσμο!
Δεν είναι πολυ ωραίο θέαμα αλλα επειδη σίγουρα κάποιοι να έχουν την ίδια απορία όπως και εγω για το τι τον ταλαιπωρούσε θα τις ανέβασω κάποια στιγμη περισσότερο για σχολιασμό και για να μου πείτε απόψεις του τι νομίζεται οτι βλέπεται
Επιπλέον αν υπαρχει κάποιο βιβλίο το οποίο έχει εικόνες απο ανατομία λεπτομερή των μπεττα νομίζω θα ήταν χρήσιμο να μου το προτείνεται καθώς θα με βοηθήσει περισσότερο να καταλάβω τι είδα απο ανατομικής φύσεως
Σας ευχαριστω Εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 01-04-13, 16:26
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κρίμα... και σε σκεφτόμουν χτες, τι εξέλιξη να είχες
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 02-04-13, 19:22
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Τουλαχιστον ψαχτηκες κ εκανες οτι μπορεις.. Κριμα το ψαρακι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
"Κρυψιμο" θερμοστατη κ Φιλτρο (DIY BACKGROUND) ? rakita DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 10-10-12 21:04
φουσκωμα αγγελοψαρου d1m1tr1s21 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 15-01-12 18:26
φουσκωμα κυλιας kospets Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 24-04-10 20:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10748 seconds with 16 queries