Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-12-12, 12:30   #1
στην λέξη "αρχάριος"εχει την φωτογραφία μου!!!!
annamaria
Junior Member
Εγγραφή: 04-12-2012
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 6

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
annamaria Ο χρήστης annamaria δεν είναι συνδεδεμένος 05-12-12, 12:30
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλημέρα!
πριν 3 μέρες με "υοθέτησε" ενα 60l ενυδρείο!!!
και λέω με υοθέτησε γιατί μεχρι τώρα οτι εχω υοθετήσει ειναι 4ποδο και ή τριβεται στα πόδια μου ή κουνάει την ουρά του!!
ενας φίλος λοιπόν που αποφάσισε να ψάξει την τύχη του μακριά απο την "ψωροκώσταινα" μας,με θεώρησε την πιο κατάλληλη-ακατάλληλη να αφήσει το μικρό ενυδρείο του,μαζί με τους κατοίκους του.
οι οδηγίες δεν μου φάνηκαν δύσκολες...ξέρεις τροφή καθε 2 μέρες και αλλαγή του μισού νερού καθε 20 μέρες...
ελα όμως που εγω αρχισα να σερφαρω για να μάθω περισσότερα!!!!!!ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!για ολα αυτά που διάβασα στο εξαιρετικό φορουμ σας!!!!!!!
εχω την βεβαιότητα πλέον πως τίποτα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ μεσα στο μικρο υοθετημένο μου!!!!!
και ας περάσω στην περιγραφή μπας και με ξεστραβώσετε!!!

ενυδρειο=tetra 60l
φυτα = πιο πλαστικά δεν γίνεται!
ψαράκια = (μετα απο πολυ ψάξιμο,δεν κατάφερα να μάθω όλα τα ονοματα)
1 νέον(απο οτι μου είπε,ειχε 6 αλλα μαλλον τα 5 ήταν νόστιμα! )
1 τιγράκι (παρα πολυ ήρεμο)
2 Acanthophthalmus kuhli πακιστανούς μου τους είπε!
4 μικρά Trigonostigma heteromorpha
4 μικρά ασημένια με 2 μαυρες γραμμες κατα μήκος του σωματός τους,υπερκινητικά,δυστηχως το όνομα δεν κατάφερα να το βρω.
2 ασπρομαυρα
2 πορτοκαλοκόκκινα με λίγο μάυρο στην κοιλίτσα τους.
1 φίλτρο RESUN MAGIC JET 700(αυτά γράφει το κουτί του)
εδαφος = εγω,για ψιλό χαλικάκι ασπρο το βλέπω..
διακόσμηση= ενα πιθάρι -2 μεσαίου μεγέθους φυτά
και ακόμα ενα μικρό,σαν θάμνο με φύλλα,πλαστικά
εννοείται όλα!

σας παρακαλώ βοηθείστε με !!!! δεν εχω ιδέα ουτε απο μετρήσεις που διάβασα -ούτε απο φυτα-ούτε απο μπολι(?)γενικότερα απο ΕΝΥΔΡΕΙΑ!!!!!!!
Εμφανίσεις: 2898
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-12, 12:44
Το avatar του χρήστη korman709
korman709 Ο χρήστης korman709 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2012
Περιοχή: Bόλος
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

κατ'άρχην βγαλε τα πλαστικα φυτα...για το θεμα τροφης δεν ειναι στανταρ καθε 2 μερες...πιο πολλα θα σου πουνε οι πιο εμπειροι...
-------------------------
τι ακριβως θελεις να ρωτησεις...? --

υ.γ βασικα εχεις πολλα ψαρια μεσα στο 60λιτρο...και εγω 72 λιτρα εχω αλλα εχω ενα ζευγαρι γκαπυς.

σορρυ που τα γραφω ενα ενα,,αλλα μη σε πιανει πανικος...ενα ενα θα γινουν.βγαλε τα φυτα αμεσα τα πλαστικα.
δε θα κανω τον ψυχολογο αλλα μηπως μειωνεις τον εαυτο σου πολυ?λιγο αισιοδοξια & αυτοπεποιθηση δε βλαπτει... σε ολους τους τομεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη korman709 : 05-12-12 στις 12:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-12, 13:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλημερα!
Καταρχην μπραβο σου που αρχισες να ψαχνεις ,με το που τα "υιοθετησες", σε αντιθεση με τον προκατοχο σου


Για την "ψαροσουπα" δεν θα πω πολλα, θα ακουσεις περισσοτερα απο τους εμπειροτερους. Απλα αυτα που καταφερες να βρεις, ειναι κοπαδοψαρα και δεν ζουν ενα-ενα, αλλα και με διαφορετικες αναγκες ως προς τις συνθηκες νερου. Επισης, μερικα θελουν μαλακο νερο, δηλαδη επεξεργασμενο, πραγμα επισης αρνητικο για τις παρουσες συνθηκες. Τελος, δεν ειναι απλα παρα πολλα, ειναι παρα παρα πολλα για τα 60 λιτρα και την προφανως ελλειπη φιλτρανση του μικρου εσωτερικου φιλτρου.


Αυτο που θα σου προτεινα να κανεις, ειναι να αγορασεις αμεσα υγρα τεστ αμμωνιας(NH3/NH4), νιτρωδων (NO2) και νιτρικων (ΝΟ3) τουλαχιστον για αρχη, για να δουμε ποσο εχουν εκτεθει σε βλαβερες ουσιες τα ψαρακια. Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα, ισως καποιο κοντινο πετσοπ σε εξυπηρετησει αν τους πας δειγμα νερου. Αυτο για να δουμε σε τι κατασταση ειναι το φιλτρο σου και αν θα χρειαστεις αμεσα μπολι. Αν ειναι στρωμενο με τα ψαρακια δηλαδη (με τις οποιες βλαβερες για αυτα συνεπειες), ή ειναι ακομα αστρωτο.

Αληθεια, ποσο καιρο λειτουργει το ενυδρειο?


Μεχρι να εχεις μετρησεις, να αυξησεις ακομα τις αλλαγες νερου ανα 5-6 ημερες, παντα με νερο ιδιας θερμοκρασιας προσθετοντας παντα και αντιχλωριο. Ενας γενικος μπουσουλας για κανονικες αλλαγες νερου με νορμαλ ιχθυοφορτηση, ειναι γενικα 1/3 την εβδομαδα για να λειτουργουν ολα σωστα. Σκεψου με πολυ αυξημενη ιχθυοφορτηση.



Αυτα για αρχη, τα υπολοιπα στη συνεχεια, ενα-ενα.
Ξανα μπραβο που την εψαξες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-12, 13:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Μη πανικοβαλεσαι.

Για αρχη δεν θα κανεις τιποτα παρα μονο, θα αυξησεις τη συχνοτητα των αλλαγων σε εβδομαδιαια βαση και ποσοστο 40% (αυτη ρουτινα δεν ειναι στανταρ, αναλογα στην πορεια θα δουμε πως χρειαζεται να ειναι, εξαρταται απο τα ψαρια και το νερο).

Για μπολιασμα δεν νομιζω να χρειαζεσαι. Αν δεν εχεις καθαρισει τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης, ή δεν τα εχεις αλλαξει με καινουρια, τοτε ειναι ΟΚ η βιολογια. (οταν βουλωνει θα βγαζεις νερο απο το ενυδρειο και εκει μεσα θα καθαριζεις ελαφρα τα υλικα, ισα να φυγουν τα χοντρα, οχι τελειως και φυγει και η βιολογια).
Αλλαγη θα κανεις με νερο ιδιας θερμοκρασιας με αντιχλωριο και θα το εισαγεις πολυ αργα στο ενυδρειο (πχ να κραταει 20-30 λεπτα η εισαγωγη του, για να μη αλλαξει αποτομα η ποιοτητα του νερου και τα παιξουν τα ψαρακια. Θελουν σταθερες συνθηκες) Μετα θα δουμε τι ψαρια εχεις και θα μελετησουμε τι διορθωσεις χρειαζεται να κανεις.

Βγαλε μερικες φωτο καθαρες στα ψαρια και ανεβασε τες να γινει αναγνωριση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-12, 13:05
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annamaria Εμφάνιση μηνυμάτων
4 μικρά ασημένια με 2 μαυρες γραμμες κατα μήκος του σωματός τους,υπερκινητικά,δυστηχως το όνομα δεν κατάφερα να το βρω.
ειναι μηπως σαν αυτα; http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-12-12, 08:57
annamaria Ο χρήστης annamaria δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2012
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι μηπως σαν αυτα; http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/


καλημέρα σε όλους!!ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.
Νazgul,το ενυδρείο λειτουργούσε περίπου 1 χρόνο με τα ήδη υπάρχοντα ψαράκια.(leandros69)τα 4 ανώνυμα που ελεγα πιο πάνω,είναι αυτά που μου έστειλες, αλλα σε ασημένιο χρώμα,τα 2ειναι dalmatiner Molly και τα αλλα 2 xiphophorus maculatus,μετα απο ατελείωτες ώρες ψαξίματος!!!!!τουλάχιστον έμαθα τα ονόματα των καινούργιων φίλων.
το τι διάβασμα εχω ρίξει στο φορουμ σας δεν λέγεται!!!!!!!

παιδιά, δεν εχει να κάνει ο πανικός με απαισιοδοξία αλλα με την υπευθυνότητα του να παρέχω σωστή φροντίδα στους "τοσοδούλιδες"!
1.σήμερα θα παω να αγοράσω τα τέστ που μου προτείνατε.υπάρχει καποια συγκεκριμένη μάρκα που πρέπει να προτιμήσω?φαντάζομαι να εχουν οδηγίες:
2.μπόλι δεν νομίζω οτι εχει μπει ξανά στο ενυδρείο.τελικά το μπόλι ειναι νερό απο αλλο "καθαρό"ενυδρείο??(αν καταλαβα καλά απο τόσο διάβασμα..)και τελικά πρεπει να χρησιμοποιήσω???
3.στην αλλαγή του νερού 1/3 πόσο αντιχλώριο πρέπει να βάζω?
4.μου λέτε να αφαιρέσω τα πλαστικά φυτά αλλα το ενα απο τα πακιστανάκια εχει επιλέξει τον μικρό θαμνο για φωλιά,πρεπει να τον αντικαταστήσω με κάτι αλλο?
5.παρατηρώ οτι τα 2 molly +xiphophorus επιπλέουν πιο πολύ στην επιφάνεια του νερού,φυσιολογικό??
6.σας παρακαλώ,χρειάζομαι βήματα....δηλαδή...
τι πρεπει να κάνω αρχικα(περα απο τις αλλαγες του νερού,που το καταλαβα και την απομακρυνση των πλαστικών)μετά??????
ΣΥΓΝΩΜΗ!!!!!!για τις ίσως "ανόητες"ερωτησεις και τον αριθμό τους αλλα πραγματικά δεν εχω ιδέα και τα λυπάμαι τα τοσοδούλικα!!!ασε που τα εχω 5-6 μέρες και εχω πάθει "πλακα"σε σημείο εμμονής!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-12, 09:10
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ, θα σου απαντήσω
1. της api είναι καλά και συμφέρουν, sera επίσης. οδηγίες έχουν όλα
2. Το μπόλι είναι μεταφορά νερού με υλικό (βρώμα) μέσα από το φίλτρο ενός ενυδρείου που δουλεύει ήδη αρκετό χρόνο και έχει στρώσει. Θα δούμε από τις μετρήσεις σου αν χρειάζεσαι μπόλι, περίμενε.
3. αντιχλωριο βάζεις σύμφωνα με τις οδηγίες του προϊόντως που έχεις. π.χ. το prime της seachem, λέει 5μλ για κάθε 200λτ νέου νερού. άλλα προϊόντα λένε διάφορα
4. Μη τα βγάλεις ακόμα, πρέπει να έχεις κάτι για να αντικαταστήσεις. Γενικά, μην πολυ παρεμβαίνεις στο ενυδρείο τώρα, κάνε μετρήσεις, και θα δούμε μετά πως θα κάνεις και τι
5. τα μολλυ είναι ψάρια επιφανείας (βλέπεις η μύτη τους είναι στραμένη προς τα πάνω εκ κατασκευής) για τα άλλα δεν ξέρω. Αν τώρα τα βλέπεις και αναπνένε γρήγορα, και γενικά ότι δεν είναι στα καλά τους, τότε κάτι δεν πάει καλά
6. πρώτα, παίρνεις τεστ, κάνεις τεστ, ποστάρεις αποτελέσματα και βλέπουμε.
Μη φοβάσε για τα ψάρια, εφόσων ψάχνεσε για το καλύτερό τους, όλα θα πάνε καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-12-12, 09:30
annamaria Ο χρήστης annamaria δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2012
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ, θα σου απαντήσω
1. της api είναι καλά και συμφέρουν, sera επίσης. οδηγίες έχουν όλα
2. Το μπόλι είναι μεταφορά νερού με υλικό (βρώμα) μέσα από το φίλτρο ενός ενυδρείου που δουλεύει ήδη αρκετό χρόνο και έχει στρώσει. Θα δούμε από τις μετρήσεις σου αν χρειάζεσαι μπόλι, περίμενε.
3. αντιχλωριο βάζεις σύμφωνα με τις οδηγίες του προϊόντως που έχεις. π.χ. το prime της seachem, λέει 5μλ για κάθε 200λτ νέου νερού. άλλα προϊόντα λένε διάφορα
4. Μη τα βγάλεις ακόμα, πρέπει να έχεις κάτι για να αντικαταστήσεις. Γενικά, μην πολυ παρεμβαίνεις στο ενυδρείο τώρα, κάνε μετρήσεις, και θα δούμε μετά πως θα κάνεις και τι
5. τα μολλυ είναι ψάρια επιφανείας (βλέπεις η μύτη τους είναι στραμένη προς τα πάνω εκ κατασκευής) για τα άλλα δεν ξέρω. Αν τώρα τα βλέπεις και αναπνένε γρήγορα, και γενικά ότι δεν είναι στα καλά τους, τότε κάτι δεν πάει καλά
6. πρώτα, παίρνεις τεστ, κάνεις τεστ, ποστάρεις αποτελέσματα και βλέπουμε.
Μη φοβάσε για τα ψάρια, εφόσων ψάχνεσε για το καλύτερό τους, όλα θα πάνε καλά.
καλημέρα σου!τέτοια αμεσότητα εντυπωσιάζει!!!
θα παω να πάρω τα τεστ τότε και θα δούμε..
τα μόλλυ απλα ήταν περισσότερο στην επιφάνεια σε συγκριση με τα αλλα για αυτο και ρώτησα,δείχνουν μια χαρά.
αλήθεια τα τέστ πόσο καιρό πρέπει να τα κάνω μεχρι να είμαι σίγουρη για το "καλό"αποτέλεσμα?ενδεικτικά τι τιάσω τροφή ρώτησα τι χρειάζομαι και η απάντηση που πήρα ήταν:δεν χρειάζεσαι τίποτα μωρέ...και ψαράκια μπορείς να βάλεις όσα θέλεις!!!!!!!!!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annamaria Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα σου!τέτοια αμεσότητα εντυπωσιάζει!!!
θα παω να πάρω τα τεστ τότε και θα δούμε..
τα μόλλυ απλα ήταν περισσότερο στην επιφάνεια σε συγκριση με τα αλλα για αυτο και ρώτησα,δείχνουν μια χαρά.
αλήθεια τα τέστ πόσο καιρό πρέπει να τα κάνω μεχρι να είμαι σίγουρη για το "καλό"αποτέλεσμα?ενδεικτικά τι τιάσω τροφή ρώτησα τι χρειάζομαι και η απάντηση που πήρα ήταν:δεν χρειάζεσαι τίποτα μωρέ...και ψαράκια μπορείς να βάλεις όσα θέλεις!!!!!!!!!!!!
τι τιάσω τροφή ρώτησα τι χρειάζομαι και η απάντηση που πήρα ήταν:δεν χρειάζεσαι τίποτα μωρέ...και ψαράκια μπορείς να βάλεις όσα θέλεις!!!!!!!!!!!![/QUOTE]
εννοούσα :οταν ρώτησα σε pet shop τι χρειαζομαι η απάντηση ήταν η πιο πάνω!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη annamaria : 07-12-12 στις 09:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-12-12, 09:44
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Τα τεστ δείχνουν με το που τα κάνεις. Για να ξέρεις, κανονικά πρέπει η αμμωνία (nh3/nh4+) και τα νιτρώδη (no2) να είναι μηδέν. Όσων αφορά τα νιτρώδη (no3) πρέπει να είναι γύρω στο 10, εφόσων δεν έχεις φυτά. Αν τώρα βάλεις αληθινά φυτά και 20 καλά είναι σχετικά. Δεν έχεις καθόλου αληθινά φυτά μέσα??? αν όχι, πάρε λίγο κερατόφυλλο, ή βάλε αγγελία στο φόρουμ να σου δώσει κάποιος (συνήθως τα πετ σοπ έχουν με 2 ¤ τα 20εκ περίπου τουλάχιστον κρήτη αλλά επειδή μεγαλώνει γρήγορα, όλοι στην αθήνα από το φόρουμ μπορούν να σου δώσουν λίγο). Ένα ενυδρείο χωρίς φυτά δεν μπορεί να διώξει τα νιτρικά οπότε χρειάζεται να κάνεις συχνές αλλαγές νερού για να τα κρατήσεις σε έλεγχο. Αν βάλεις κερατόφυλλο, θα ρουφάει τα νιτρικά και θα είναι πιο ισορροπημένο το περιβάλλον του ενυδρείου.

έτσι λοιπόν, αν οι μετρήσεις σου βγουν όχι αυτά που γράφω από πάνω, τότε θα δούμε τι θα κάνουμε.
ΜΗΝ ΕΜΠΕΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΠΟΤΕ ΠΕΤΣΟΠΑΔΕΣ!!! είναι πωλητές. στο ενυδρείο σου έχεις ήδη αρκετά ψάρια, και θα πρέπει ήδη να σκέφτεσαι να μοιράσεις μερικά. Κρατάς αυτά που σου αρέσουν και τα άλλα τα δίνεις. τα ταϊζεις τροφή για τροπικά ψάρια, και αν έχεις ψάρια βυθού, ταμπλέτες για ψάρια βυθού. Ταϊζεις 2 με 3 φορές τη μέρα από πολύ πολύ λίγο, σα να αλατίζεις το πιάτο σου σκέψου.

υ/γ: μπορείς να κάνεις edit σε αυτά που έχεις ήδη γράψει, δε χρειάζεται να κάνεις διόρθωση από κάτω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-12-12, 10:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι πρεπει να εχει 10 νιτρικα χωρις φυτα και 20 με φυτα??
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-12-12, 10:16
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

δεν είπα 20 με φυτά, είπα ότι και 20 καλά είναι σχετικά. Τα φυτά ρουφάνε τα νιτρικά και χρειάζονται κάμποσα. Το βλέπω με το ενυδρείο ενός φύλου και το κερατόφυλλο, όσο τα νιτρικά του είναι 20 το κερατόφυλλο, είναι σε υπερανάπτυξη, ενώ όταν πέσουν στα 10, τότε σταθεροποιείται σχετικά. Υποθέτω ότι έχει εφαρμογή και στα άλλα φυτά που παίρνουν θρεπτικά από τα φύλλα. Δεν ήθελα να μπω σε πολλές λεπτομέρειες καθώς η κοπέλα είναι αρχάρια και καλό είναι να τα δίνουμε λίγα λίγα αυτά που χρειάζεται. Εσύ τι λες για τα νιτρικά, μπορεί να έχω τραγικό λάθος, και καλό είναι να το ξέρω, γιατί εγώ το εφαρμόζω αυτό με τα νιτρικά...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-12-12, 10:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ενυδρεια με φυτα γενικως "καταναλωνουν" περισσοτερα νιτρικα, μιας και αποτελουν μερος της τροφης των φυτων. Τωρα το ποσα θα ειναι τα νιτρικα, εχει να κανει με την ιχθυοφορτηση, το ταϊσμα και τους ρυπους γενικως. Αν στο ενυδρειο μου με τα pufferακια ειχα μονιμα 20 νιτρικα, ισως να ειχα προβλημα, γιατι ειναι ευαισθητα. Δεν ανεβαινουν πανω απο 10.
-------------------------
Και στο θεμα μας, annamaria κανε τα τεστ και πες μας τις μετρησεις για να δουμε τι πρεπει να γινει.

Γνωμη μου ειναι να παρεις μονο τεστ αμμωνιας (NH3/NH4) και νιτρικων (ΝΟ3). Τα νιτρωδη (ΝΟ2) δεν νομιζω να χρειαζονται στην παρουσα φαση, μιας και το ενυδρειο μετα απο ενα χρονο θα ειναι στρωμενο, δυστυχως με το λαθος τροπο. Δηλαδη, εκθετοντας τα ψαρακια σε μεγαλες ποσοτητες τοξικης αμμωνιας, με οτι αυτο συνεπαγεται για την υγεια των ψαριων.

Μην παρεις στικς για τεστ, υγρα να παρεις. Δεν ειναι και πολυ φθηνα, αλλα ειναι τα μονα αξιοπιστα.





Υ.Γ. Κολλησες ε? Καλως ηρθες!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 07-12-12 στις 10:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-12-12, 10:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για τα ψαρια παντως το ιδανικο ειναι μηδεν νιτρικα.

Τα θρεπτικα (νιτρικα, φωσφορικα) σε πλεονασμο ειναι και αιτια αναπτυξης αλγων (εκτος απο φυτων), ακομα κι οταν ειναι σε λαθος αναλογια μεταξυτους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-12-12, 11:08
annamaria Ο χρήστης annamaria δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2012
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα ψαρια παντως το ιδανικο ειναι μηδεν νιτρικα.

Τα θρεπτικα (νιτρικα, φωσφορικα) σε πλεονασμο ειναι και αιτια αναπτυξης αλγων (εκτος απο φυτων), ακομα κι οταν ειναι σε λαθος αναλογια μεταξυτους.
χα...χα...χα....χα...παιδιά ειναι λές και μιλάτε σουαχίλι!!!!!!το πιθανότερο είναι να πάω το απόγευμα για τα τεστ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annamaria Εμφάνιση μηνυμάτων
χα...χα...χα....χα...παιδιά ειναι λές και μιλάτε σουαχίλι!!!!!!το πιθανότερο είναι να πάω το απόγευμα για τα τεστ.
φωτογραφίες πως μπορώ να σας ανεβάσω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη annamaria : 07-12-12 στις 11:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-12-12, 11:10
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550

Ή από κάποια σελίδα όπως το Photobucket.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-12-12, 11:20
annamaria Ο χρήστης annamaria δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2012
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550

Ή από κάποια σελίδα όπως το Photobucket.
δημιούργησα ενα αλμπουμ,ελπίζω να μπορείτε να το δείτε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-12-12, 12:54
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

στείλε μας το λινκ, να τις δούμε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-12-12, 13:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μπες στο προφιλ της, θα τις δεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-12-12, 13:39
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

οκ, τις είδα, πολύ ωραίες φώτο!!! πολύ όμορφα στημένο ενυδρείο, μπράβο!!! Σταδιακά, καλό θα ήταν να βγάλεις τα πλαστικά φυτά, και να πας σε αληθινά, και πιο πυκνά!!!Σε ανταμοίβουν!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-12-12, 14:47
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα!
Καταρχην μπραβο σου που αρχισες να ψαχνεις ,με το που τα "υιοθετησες", σε αντιθεση με τον προκατοχο σου


Για την "ψαροσουπα" δεν θα πω πολλα, θα ακουσεις περισσοτερα απο τους εμπειροτερους. Απλα αυτα που καταφερες να βρεις, ειναι κοπαδοψαρα και δεν ζουν ενα-ενα, αλλα και με διαφορετικες αναγκες ως προς τις συνθηκες νερου. Επισης, μερικα θελουν μαλακο νερο, δηλαδη επεξεργασμενο, πραγμα επισης αρνητικο για τις παρουσες συνθηκες. Τελος, δεν ειναι απλα παρα πολλα, ειναι παρα παρα πολλα για τα 60 λιτρα και την προφανως ελλειπη φιλτρανση του μικρου εσωτερικου φιλτρου.


Αυτο που θα σου προτεινα να κανεις, ειναι να αγορασεις αμεσα υγρα τεστ αμμωνιας(NH3/NH4), νιτρωδων (NO2) και νιτρικων (ΝΟ3) τουλαχιστον για αρχη, για να δουμε ποσο εχουν εκτεθει σε βλαβερες ουσιες τα ψαρακια. Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα, ισως καποιο κοντινο πετσοπ σε εξυπηρετησει αν τους πας δειγμα νερου. Αυτο για να δουμε σε τι κατασταση ειναι το φιλτρο σου και αν θα χρειαστεις αμεσα μπολι. Αν ειναι στρωμενο με τα ψαρακια δηλαδη (με τις οποιες βλαβερες για αυτα συνεπειες), ή ειναι ακομα αστρωτο.

Αληθεια, ποσο καιρο λειτουργει το ενυδρειο?


Μεχρι να εχεις μετρησεις, να αυξησεις ακομα τις αλλαγες νερου ανα 5-6 ημερες, παντα με νερο ιδιας θερμοκρασιας προσθετοντας παντα και αντιχλωριο. Ενας γενικος μπουσουλας για κανονικες αλλαγες νερου με νορμαλ ιχθυοφορτηση, ειναι γενικα 1/3 την εβδομαδα για να λειτουργουν ολα σωστα. Σκεψου με πολυ αυξημενη ιχθυοφορτηση.



Αυτα για αρχη, τα υπολοιπα στη συνεχεια, ενα-ενα.
Ξανα μπραβο που την εψαξες.
Γιατι να αγορασει τα παραπανω τεστ;
Τι τα χρειαζεται τα τεστ αμμωνιας(NH3/NH4), νιτρωδων (NO2) ;

Να δωσει δηλαδη 30 ευρω για να δουμε αν εχουν εκτεθει τα ψαρακια;;
Και αν εχουν εκτεθει τι σημαινει;

Σταματηστε να στελνετε αρχαριους στα μαγαζια χωρις λογο!
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-12-12, 15:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καταρχην νιτρωδη ειπα μετα να μην παρει, γιατι προφανως ειναι στρωμενο το ενυδρειο μετα απο ενα χρονο. Το θεμα δεν ειναι αν εχουν εκτεθει σε αμμωνια, αυτο ειναι σιγουρο. Το θεμα ειναι αν εξακολουθουν να εκτειθενται, γιατι το συγκεκριμενο ενυδρειο εχει αρκετα ψαρακια και δεν ξερουμε καν αν η βιολογια μπορει να ανταποκριθει.

Εισαι, δηλαδη, της αποψης να μην παιρνουμε τεστ? Εντελως φιλικα, αλλα δηλαδη εσυ πως καταλαβαινεις αν παει κατι στραβα στο ενυδρειο σου και σηκωσε αμμωνια για καποιο λογο ή πολλα νιτρικα? Απο το οτι πεθαινουν τα ψαρια?

Τα τεστ προσωπικα με εχουν σωσει πολλες φορες απο το να γλυτωσω τα χειροτερα. Οποιος θελει παιρνει, βεβαια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-12-12, 15:53
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην νιτρωδη ειπα μετα να μην παρει, γιατι προφανως ειναι στρωμενο το ενυδρειο μετα απο ενα χρονο. Το θεμα δεν ειναι αν εχουν εκτεθει σε αμμωνια, αυτο ειναι σιγουρο. Το θεμα ειναι αν εξακολουθουν να εκτειθενται, γιατι το συγκεκριμενο ενυδρειο εχει αρκετα ψαρακια και δεν ξερουμε καν αν η βιολογια μπορει να ανταποκριθει.

Εισαι, δηλαδη, της αποψης να μην παιρνουμε τεστ? Εντελως φιλικα, αλλα δηλαδη εσυ πως καταλαβαινεις αν παει κατι στραβα στο ενυδρειο σου και σηκωσε αμμωνια για καποιο λογο ή πολλα νιτρικα? Απο το οτι πεθαινουν τα ψαρια?

Τα τεστ προσωπικα με εχουν σωσει πολλες φορες απο το να γλυτωσω τα χειροτερα. Οποιος θελει παιρνει, βεβαια.
Δεν μου απαντάς σε τίποτα!
Τεστ για αμμωνία γιατί να πάρει; Γιατί θεωρείς ότι έχουν εκτεθεί σίγουρα σε αμμωνία;
Σε ενα ενυδρείο με πολλά άγνωστα ψάρια πρέπει πρώτα να γίνει αναγνώριση, επιλογή στο είδος/η που θα μείνουν και τέλος ξεστοκάρισμα, όχι να αγοράσει τεστ.

Είμαι της άποψης να ξέρουμε τι κάνουμε, γιατί και πότε.
Ένα ισορροπημένο ενυδρείο δεν χρειάζεται τεστ για ΝΗ3 & ΝΟ2.

Αν χρειάζεται σημαίνει απλά ότι το ενυδρείο είναι άστρωτο η ότι έχει υπερβολικό αριθμό ψαριών, ή ότι πέφτει πολύ τροφή.
Δηλαδή δεν είναι ισορροπημένο και αν δεν είναι ισορροπημένο σημαίνει ότι όσα τεστ και να κάνουμε είναι πεταμένα λεφτά.

Για ΝΟ3 το συζητάμε αν χρειάζεται ή όχι…

Αν σε έχουν σώσει τα τεστ για ΝΗ3 & ΝΟ2 σημαίνει οτι κάτι δεν κάνεις καλά.

Εντελώς φιλικά στα λέω και εγώ μην με παίρνεις στραβά.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-12-12, 17:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το τεστ για ΝΟ2 προσωπικα το χρησιμοποιησα μονο κατα τη διαρκεια στρωσιματος με καθαρη αμμωνια. Απο εκει και περα καθεται μολις στρωθηκε το φιλτρο. Μολις εμαθα οτι λειτουργει ενα χρονο το ενυδρειο, ειπα να μην παρει.

Επισης προσωπικα, αμμωνια μετραω σπανια, μονο οταν κανω καποιες δουλειες. Οπως για παραδειγμα, οταν προσφατα αλλαξα χαλικι στο ενυδρειο μου. Και πραγματικα με εσωσε, γιατι ανεβασε αμμωνια μετα απο 12 περιπου ωρες με το φιλτρο να λειτουργει. Και η ποσοτητα ηταν αρκετα μεγαλη, ωστε να μην μπορει να ανταποκριθει η βιολογια μου αμεσα και να την μετατρεψει σε νιτρικα. Αν δεν μετρουσα, ετσι για να ειμαι σιγουρος, δεν θα εκανα μεγαλη αλλαγη νερου, δεν θα ειχα αυξησει την αναταραξη της επιφανειας του νερου, δεν θα προλαβαινα τους αυξημενους ρυπους και πιθανο να εβρισκα τα ευαισθητα pufferακια ανασκελα ψαχνοντας τι συνεβη.

Αλλα και μετρηση αμμωνιας να μην εκανα, πιθανο να μην αντιλαμβανομουν και τα πολυ αυξημενα νιτρικα οταν πια θα ειχε μετατραπει η αμμωνια, αν δεν εκανα ουτε τεστ νιτρικων.

Ξανα προσωπικα, τεστ νιτρικων δεν κανω πολυ συχνα, μια-δυο φορες το μηνα, εκτος απο περιπτωσεις που βλεπω κατι εκτακτο, οπως ενα χαλασμενο φυτο ή κατι αναλογο. Και αυτο απλα γιατι θελω να ειμαι σιγουρος. Τους ρυθμους τους εχω βρει για να μην αυξανονται να νιτρικα, μιας και οι αλλαγες νερου μου ειναι παντα εβδομαδιαιες και τα ενυδρεια μου ειναι ισορροπημενα πλεον.

Επειδη ακριβως το συγκεκριμενο ενυδρειο δεν ειναι ισορροπημενο και η κοπελα βρεθηκε με ενα ενυδρειο ψαροσουπα, πρεπει να βρει μονη της τις ισορροπιες και να αντιληφθει τι πρεπει να γινεται απο εδω και περα για να ειναι ισορροπημενο. Εκει χρειαζονται τα τεστ κατα τη γνωμη μου. Για να βρει μονη της τους σωστους ρυθμους. Εγω ετσι εκανα, εστω και ξοδευοντας 30 ευρω χωρις λογο, οπως λες. Για εμενα δεν ηταν χωρις λογο, γιατι αντιληφθηκα τι ακριβως συμβαινει και πως λειτουργει το ολο συστημα. Και για να το κανω αυτο, δεν ξοδεψα μονο 30 ευρω.

Πως ξερουμε οτι η βιολογια μπορει να ανταποκριθει εστω και σε λιγα ψαρια, αν δεν γινει τεστ αμμωνιας και βγει μηδενικο? Δεν ξερουμε καν αν εχει βιολογικο υλικο μεσα στο φιλτρο ή λειτουργει μονο με σφουγγαρια. Δεν ξερουμε αν ακομα και τωρα υπαρχει αυξημενη αμμωνια στο ενυδρειο.

Σιγουρα το θεμα ειναι η αυξημενη ιχθυοφορτιση στο συγκεκριμενο ενυδρειο και σιγουρα δεν μπορουν να βρισκονται ολα τα ψαρια σε 60 λιτρα. Σιγουρα τα περισσοτερα πρεπει να φυγουν.

Αν παρατηρησες το πρωτο μου ποστ, δεν ειπα παρε τεστ και ολα θα λυθουν. Ειπα για αρχη παρε τεστ (ή πηγαινε σε ενα πετσοπ να σου κανουν μετρησεις) για να δουμε τι γινεται με το φιλτρο και αν ειναι στρωμενο, επειδη δεν ηξερα ποσο καιρο ειναι σε λειτουργια. Οπως επισης εγραψα, ισως να χρειαζοταν μπολι, αν δεν ηταν στρωμενο. Και οπως επισης εγραψα, τα υπολοιπα θα λυθουν ενα-ενα. Μολις βλεπαμε τι γινεται με το φιλτρο, θα περνουσαμε στην αναγνωριση της ιχθυοφορτισης, περιμενοντας φωτογραφιες.

Δεν ξερω αν ηταν καλυτερο να πω, μιας και φανηκε σε πανικο η ανναμαρια αρχιζοντας να διαβαζει, "Παρτα ολα και πεταξε τα. Ειναι παρα πολλα τα ψαρια." Ή ακομα χειροτερα, οπως συχνα παρατηρειται, να την παρουμε ολοι απο τα μουτρα γιατι ειναι πολλα τα ψαρια στα 60 λιτρα και στο τελος να την αποθαρρυνουμε, αντι να της δωσουμε ηρεμα να καταλαβει τι συμβαινει σε ενα ενυδρειο και πως λειτουργει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-12-12, 19:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για εναν αρχαριο ειναι χρησιμοτατα τα τεστ, ειναι η αποψη μου.
Εκτος την αμεσης επεμβασης σε καποιο λαθος (που δεν μπορει να το μυριστει αφου δεν εχει εμπειρια), μπορει μεσω των παρατηρησεων του στο ενυδρειο και παραλληλα παρατηρηση τι ενδειξεις στις μετρησεις εχουν οι κινησεις του στο ενυδρειο, θα μπορει στην πορεια να μην ασχολειται τοσο στενα με (καποιες) μετρησεις.
Οι λογοι που πρεπει να κανουμε μετρησεις στο ενυδρειο μας!
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-12-12, 22:04
annamaria Ο χρήστης annamaria δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2012
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για εναν αρχαριο ειναι χρησιμοτατα τα τεστ, ειναι η αποψη μου.
Εκτος την αμεσης επεμβασης σε καποιο λαθος (που δεν μπορει να το μυριστει αφου δεν εχει εμπειρια), μπορει μεσω των παρατηρησεων του στο ενυδρειο και παραλληλα παρατηρηση τι ενδειξεις στις μετρησεις εχουν οι κινησεις του στο ενυδρειο, θα μπορει στην πορεια να μην ασχολειται τοσο στενα με (καποιες) μετρησεις.
Οι λογοι που πρεπει να κανουμε μετρησεις στο ενυδρειο μας!
παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πολλές και διαφορετικές απόψεις.πήγα τώρα το απόγευμα σε 2 pet shop της περιοχής(λόγω κρίσης δεν εχουν μείνει και πολλά)και κανένα απο τα 2 δεν ειχε προιόντα για ενυδρεία,αύριο θα παω και σε αλλο ενα που μου υπέδειξαν μήπως και βρώ,διαφορετικά θα ψάξω να δω που εχει Εξιδεικευμένα για ενυδρεία.τελικά να πάρω τα 2?ή και τα 3 ?
η αλήθεια ειναι πως μου φαίνονται όλα ακαταλαβίστικα και ελπίζω να μπω σύντομα στο πνευμα διότι τελικά απο ότι διαβάζω καταλαβαίνω πως δεν ειναι ευκολο να διατηρήσεις τις σωστες ισορροπίες για να χαίρουν ακραν υγεια τα μικρούλια......
και ναι!!!σήμερα τα παρακολουθούσα 2 ωρεσ και κάτι......κολλημααααααααααα!.
α!ερωτηση,εφόσον κάνω τις μετρήσεις θα πρέπει να κοιτάξω να αντικαταστήσω τα πλαστικά με αληθινά φυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-12-12, 22:25
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Το πρωτο που πρεπει να γινει ειναι να βεβαιωθούμε οτι εχεις στρωμενο φιλτρο.
Το δευτερο να αναγνωρισουμε τα ειδη ψαριων και να φτιαξουμε σωστη συνθεση ψαριων.
Αφου γινει αυτο να προσαρμόσουμε παραμετρους νερου και θερμοκρασια πανω σε αυτα-αυτο το ειδος.
Επειτα θα ασχοληθουμε με διακοσμηση-φυτα.

Εως να γινουν ολα αυτα τηρεις κανονικα τις ρουτινες του ενυδρειου - αλλαγες νερου 30-40% ανα εβδομαδα με προσθηκη αντιχλωριου και εισερχομενο νερο ιδιας θερμοκρασιας με του ενυδρειου,ταισματα κ.α.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-12-12, 22:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δυστυχως ειναι ακριβουτσικο το χομπυ, αλλα οσο πιο πολυ την ψαξεις, τοσο πιο πολλα θα θελεις να ξοδεψεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Απο προσωπικη εμπειρια το λεω.

Παρε αμμωνια (ΝΗ/ΝΗ4) και νιτρικα (ΝΟ3) κατα τη γνωμη μου, παντα. Το θεμα ειναι οτι καπιοα στιγμη θα χρειαστεις και αλλα τεστ, pH, Gh και Kh, οπως θα διαβασεις στο λινκ που εστειλε ο delta66.
Υπαρχουν και ποιο οικονομικα πακετα απο το να τα παρεις ενα-ενα, παντως, αν εχεις σκοπο να τα συμπληρωσεις καποια στιγμη.

http://www.ebay.com/itm/API-Freshwat...item3cb12089ce

το μονο που λειπει απο το σετ ειναι αυτο:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2021


Για αυτο που διαφωνησαμε πριν με το Γιαννη, παντως, ειναι οτι η εμπειρια χρονων μπορει να μη σου επιβαλλει να χρησιμοποιεις τεστ συχνα. Το θεμα ειναι οταν δεν υπαρχει η εμπερια χρονων. Προσωπικα, επειδη ασχολουμαι μονο 1,5 χρονο με το χομπυ, προτιμω να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να μη ρισκαρω τιποτα. Γι' αυτο σου προτεινα τεστ. Οτι θελεις κανεις και καλο ειναι να διασταυρωνεις οτιδηποτε σου πει ο καθενας με διαφορες αποψεις, υπαρχουν απειρες πληροφοριες σε αυτο το φορουμ, για να λυσεις ολες σου τις αποριες.

Το επομενο βημα, συμφωνωντας με το Γιαννη, νομιζω οτι ειναι η ψαροσυνθεση σου. Πρεπει να γινει αναγνωριση των ειδων και δυστυχως να αποφασισεις, συμφωνα με τις συνθηκες του νερου σου, ποια απο αυτα θα μεινουν και ποια οχι. Για το καλο ολων. Σε αυτο θα σε βοηθησουν οι εμπειροτεροι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-12-12, 23:26
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annamaria Εμφάνιση μηνυμάτων
η αλήθεια ειναι πως μου φαίνονται όλα ακαταλαβίστικα και ελπίζω να μπω σύντομα στο πνευμα διότι τελικά απο ότι διαβάζω καταλαβαίνω πως δεν ειναι ευκολο να διατηρήσεις τις σωστες ισορροπίες για να χαίρουν ακραν υγεια τα μικρούλια......

α!ερωτηση,εφόσον κάνω τις μετρήσεις θα πρέπει να κοιτάξω να αντικαταστήσω τα πλαστικά με αληθινά φυτά?
ουσιαστικα δεν μπορεις να διατηρησεις ισοροπιες για ολα αυτα τα ειδη που εχεις στο ενυδρειο.
απο τη στιγμη που θα μετρησεις nh3/nh4 & no3 για να δεις αν ειναι στρωμενο μετα πρεπει να μετρησεις ph,gh,kh οχι μονο στο ενυδρειο αλλα καλο ειναι και στο νερο της βρυσης.ωστε να ξερεις τι ψαρια ταιριαζουν στις παραμετρους του νερου σου.αλλιως το νερο θελει και επεξεργασια.τα πλαστικα φυτα εγω θα τα ξηλωνα χθες.το πλαστικο ειναι ανθυγεινο.και τον αμφορεα και βαλε μια ριζα http://www.petsupermarket.gr/3620/%C...d.html.αληθινα φυτα θα βαλεις αγγελια να σου δωσουν κλαδεματα.για σενα που εισαι αθηνα ειναι πανευκολο.
ακομα και τα νιτρικα δεν κανουν καλο στα ψαρια για αυτο χρειαζεσαι τα αληθινα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-12-12, 22:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα τεστ δεν ειναι πεταμενα λεφτα.οση εμπειρια κ ναχει καποιος,ακομη κιαν μυριζει τα νιτρικα,καποια στιγμη θα πεσει εξω.το ποσο εξω θα πεσει κ τι επιπτωσεις θαχει αυτο εξαρταται.αλλα τουλαχιστον σαυτο το φορουμ σιγουρα δε στελνει κανεις καποιον σε μαγαζια χωρις λογο.ολα μπορει καποιος να τα αντικαταστησει η/και υποκαταστησει αν ειναι αναγκη,με τον ενα η τον αλλο τροπο.ακομα κ το ενυδρειο κ το φιλτρο.το μονο που δεν αντικαθισταται ειναι τα τεστ.οποτε πριν πεσουμε να φαμε οσους λενε "πηγαινε παρε τεστ γιατι χρειαζονται" ισως ειναι καλυτερα να σκεφτουμε τι ειναι σημαντικο κ τι οχι...
αυτη ειναι προσωπικη γνωμη φυσικα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Να πώς φέρνεις έναν "Αφρικανό" κοντά στην πρασινάδα! exelix Greek Aquarist's Boards 25 06-09-10 13:43
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
Ο αρχάριος που "βομβαρδίζει" με ερωτήσεις... Blokatos Αρχάριοι γλυκού νερού 25 18-06-10 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12690 seconds with 15 queries