Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-10-12, 12:46  
Στρώσιμο νέου ενυδρείου
billyme
Junior Member
Εγγραφή: 18-10-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 13

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
billyme Ο χρήστης billyme δεν είναι συνδεδεμένος 19-10-12, 12:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αγόρασα και εγώ το πρώτο μου ενυδρείο και μετά απο πολύ διάβασμα ξεκίνησα το στρώσιμο του. Έβαλα αντιχλώριο, και ενα άλλο υγρο της Sera που τωρα μου διαφευγει το ονομα για τα βακτηρια, ακολουθως εβαλα σε δυχτακι λιγη τροφη για ψαρια ωστε να σαπισει και να ξεκινησει ο κυκλος. Μετα απο 3 μερες το νερο αρχισε να θολωνει και να ειναι σαν εριξα γαλα μεσα. αυτο ειναι φυσιολογικο; θα περιμενω και θα καθαρισει; το φιλτρο το εχω και λειτουργει απο την πρωτη στιγμη.
Εμφανίσεις: 6136
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 20-10-12, 08:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
μια συγνωμη στον κοσμο που θα διαβασει την ειρωνικη μου απαντηση στον nick74, αλλα δεν αξιζει καποια αλλη.
οτι να ναι...
απο επιχηρρηματα βλεπω σκιζεις...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τη στιγμή που πολλοί έχουμε δει ας πούμε περίεργες καταστάσεις με κάποια προϊόντα οφείλουμε να προειδοποιούμε. Μπορεί αυτοί που δεν έχουν δει πολλά πράγματα να μην καταλαβαίνουν απόλυτα το γιατί λέγονται κάποια πράγματα. Όταν όμως έχεις δει και προσπαθήσει να βοηθήσεις, ας πω για να μη φανώ υπερβολικός, δεκάδες ανθρώπους που είχαν σοβαρά προβλήματα με κάποια σκευάσματα δεν μπορείς να μη μιλήσεις. Τώρα ο τρόπος που θα το κάνουμε όλοι μας είναι κάτι διαφορετικό.

Όσο για το μπόλι έχουν δοθεί τόνοι μέσα από αγγελίες σε κάθε γωνία της Ελλάδας και υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν δηλώσει ότι δίνουν και σε μόνιμη βάση. Απογοητεύτηκες πριν δοκιμάσεις;!

Ας μην το κουράζουμε άλλο όμως, πάμε παρακάτω.

Καλημέρααα!
Νομιζω Στελιο τα ειπες ολα σε 10 γραμμες. Συνυπογραφω
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 20-10-12 στις 08:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-10-12, 09:27
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

......
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-10-12, 09:37
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billyme Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρασα και εγώ το πρώτο μου ενυδρείο και μετά απο πολύ διάβασμα ξεκίνησα το στρώσιμο του. Έβαλα αντιχλώριο, και ενα άλλο υγρο της Sera που τωρα μου διαφευγει το ονομα για τα βακτηρια, ακολουθως εβαλα σε δυχτακι λιγη τροφη για ψαρια ωστε να σαπισει και να ξεκινησει ο κυκλος. Μετα απο 3 μερες το νερο αρχισε να θολωνει και να ειναι σαν εριξα γαλα μεσα. αυτο ειναι φυσιολογικο; θα περιμενω και θα καθαρισει; το φιλτρο το εχω και λειτουργει απο την πρωτη στιγμη.
απλα κανε μια ανωδυνη δοκιμη πανω σε αυτο που λεει ο νικος.
βαλε σε ενα ταπερ νερο και την αναλογη δοσολογια απο αυτο το υγρο της sera το nitrivec χωρις να βαλεις κατι αλλο μεσα.
μετα απο μερικες ωρες παρε δειγμα και μετρα αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-10-12, 10:12
billyme Ο χρήστης billyme δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

δεν εχω αγορασει ακομα τα τεστ λογω οικονομικων, εβγαλα το σακουλακι επειδη σαπισε η τροφη, να περιμενω να καθαρισει το νερο, ή να συνεχισω ριχνω λιγη τροφη καθε μερα? αν την ριχνω ετσι χωρις δυχτακι δεν θα λερωθει το νερο και ο βυθος?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-10-12, 10:18
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εγω στο λεω γιατι σε καθαρο αποχλωριομενο νερο εβαλα nitrivec και μετα απο 8 ωρες μετρησα αμμωνια 2.
αυτο το σκευασμα δεν διαφωνω οτι περιεχει βακτηρια αλλα σιγουρα περιεχει και κατι για να τρωνε οσο καιρο βρισκονται στο μπουκαλακι.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-10-12, 10:55
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οτι να ναι...
απο επιχηρρηματα βλεπω σκιζεις...
-------------------------

Νομιζω Στελιο τα ειπες ολα σε 10 γραμμες. Συνυπογραφω
αυτο μονο καταλαβες εσυ απο ολο το κειμενο ?
δεν απορριπτω ολες τις αλλες μεθοδους, αλλα δεν ειναι οι μοναδικες. αν βαλουμε μονο νερο στο ενυδρειο και δουλευει το φιλτρο, σε 30-40 μερες δεν θα εχει στρωσει απο μονο του ?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-10-12, 11:01
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν και μου έχουν πει για αυτό τον τρόπο δεν ξέρω αν δουλεύει πάντα και αν χρειάζεται κάποιες ειδικές συνθήκες για να δουλέψει, ούτε και πόσο προσεκτικός πρέπει να είσαι στην εισαγωγή ψαριών. Ομολογώ ότι δεν το καταλαβαίνω τόσο καλά πώς δουλεύει αλλά ξέρω ότι κάποιοι το κάνουν ή τουλάχιστον το έκαναν στο παρελθόν. Προσωπική εμπειρία δεν έχω οπότε και δεν μπορώ να μιλήσω.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-10-12, 11:03
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

σημασία για μενα δεν έχει ο τρόπος που στρώνει ο καθένας το ενυδρείο του.... αλλά το αποτέλεσμα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-10-12, 11:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εντάξει, υπάρχουν και άνθρωποι που κατουράνε για να στρώσουν το ενυδρείο τους!

Αλλά για μένα σε πρώτη φάση δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία η ταχύτητα της μεθόδου, όσο το να μη γίνονται κινήσεις που βλάπτουν τα ζωντανά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-10-12, 11:16
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και μου έχουν πει για αυτό τον τρόπο δεν ξέρω αν δουλεύει πάντα και αν χρειάζεται κάποιες ειδικές συνθήκες για να δουλέψει, ούτε και πόσο προσεκτικός πρέπει να είσαι στην εισαγωγή ψαριών. Ομολογώ ότι δεν το καταλαβαίνω τόσο καλά πώς δουλεύει αλλά ξέρω ότι κάποιοι το κάνουν ή τουλάχιστον το έκαναν στο παρελθόν. Προσωπική εμπειρία δεν έχω οπότε και δεν μπορώ να μιλήσω.
αν υπαρχει υπομονη στην προσθηκη ψαριων και σωστο ταισμα δουλευει.
υπομονη συνηθως δεν εχουν οι νεοι χομπυστες, καθως και δεν γνωριζουν και την ποσοτητα της τροφης που πρεπει να ρηξουν, ειναι φυσικο, αυτους εκτος απο το μπολι, που ειναι πιο γρηγορο, τους βοηθανε παρα πολυ τα ετοιμα βακτηρια και οι μετρησεις αμμωνιας με τα τεστ.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-10-12, 11:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τα έτοιμα βακτήρια μέχρι στιγμής μου έχουν δείξει ότι δε βοηθάνε, αλλά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να δοκιμάσω και κάποιες μάρκες που έχει ακουστεί ότι κάνουν δουλειά. Αν μπορέσω να το κάνω κάποια στιγμή, όπως έχω ξαναπεί, και μου δείξουν ότι πραγματικά έχουν κάτι να δώσουν εννοείται ότι θα είναι στις προτάσεις μου!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-10-12, 11:39
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα έτοιμα βακτήρια μέχρι στιγμής μου έχουν δείξει ότι δε βοηθάνε, αλλά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να δοκιμάσω και κάποιες μάρκες που έχει ακουστεί ότι κάνουν δουλειά. Αν μπορέσω να το κάνω κάποια στιγμή, όπως έχω ξαναπεί, και μου δείξουν ότι πραγματικά έχουν κάτι να δώσουν εννοείται ότι θα είναι στις προτάσεις μου!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-10-12, 12:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
αν βαλουμε μονο νερο στο ενυδρειο και δουλευει το φιλτρο, σε 30-40 μερες δεν θα εχει στρωσει απο μονο του ?
το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα κανει δουλεια καποιος ετσι.κιαν κανει θαναι "μιση".μολις μπουνε ψαρια και αρχισουν να υπαρχουν ρυποι θα κανει μια εκρηξη η αμμωνια και θαρχισει να στρωνει "κανονικα" με τα ψαρια μεσα....εκτος αν εχει οργανικα στο νερο της βρυσης...αλλα ακομα και τοτε θα πρεπει η εισαγωγη ψαριων να γινει πολυ αργα μετα το "στρωσιμο".πολυ ρισκο ομως...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-10-12, 12:50
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω στο λεω γιατι σε καθαρο αποχλωριομενο νερο εβαλα nitrivec και μετα απο 8 ωρες μετρησα αμμωνια 2.
αυτο το σκευασμα δεν διαφωνω οτι περιεχει βακτηρια αλλα σιγουρα περιεχει και κατι για να τρωνε οσο καιρο βρισκονται στο μπουκαλακι.
εκτος απο τροφη χρειαζονται και οξυγονο....
αυτο που το βρισκουν?


παντως αυτο που ισχυιζεσαι θεωρητικα δεν "στεκει".


τοστρωσιμο με σκετο νερο πρωτη φορα το ζκουω. Υπαρχει κανειςπου ισχυριζεται οτι δουλευει?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-10-12, 13:43
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων
εκτος απο τροφη χρειαζονται και οξυγονο....
αυτο που το βρισκουν?

στο ραφι εννοεις περιμενοντας μεχρι να τα αγορασουμε;
ελα ντε μηπως τελικα ψωνιζουμε σκετη αμμωνια;
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 20-10-12, 14:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billyme Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω αγορασει ακομα τα τεστ λογω οικονομικων, εβγαλα το σακουλακι επειδη σαπισε η τροφη, να περιμενω να καθαρισει το νερο, ή να συνεχισω ριχνω λιγη τροφη καθε μερα? αν την ριχνω ετσι χωρις δυχτακι δεν θα λερωθει το νερο και ο βυθος?
Δεν μπορω να σου δωσω ακριβεις οδηγιες γιατι δεν εχουμε μετρησεις.
Αυτο που θα ξερεις κι εσυ οπως εχω καταλαβει, ειναι οτι πρεπει να υπαρχει συνεχως αμμωνια στο νερο (και μετεπειτα νιτρωδη) για να αναπτυθχει βιολογια.
Θα προτεινα στην προκειμενη, να περιμενεις να βγαλεις οποια πηγη αμμωνιας παρεχεις και να περιμενεις να φυγει η πολλη (οχι τελειως) θολουρα, για να μη μεινει και χωρις καθολου αμμωνια.
Μετα να βαζεις στην επιφανεια του νερου μια αποχη με λιγη τροφη (οχι πολυ, στην αρχη οση θα ταιζεις το ψαρι ημερισιως και μετα σταδιακα να φτασεις στη διπλασια.
Ετσι θα γινει ομαλα και ησυχα ο κυκλος.
Στις αγγελιες νομιζω ειναι ενα θεμα του ΓιωργουΚ οπου δωριζει συνεχως μπολι
Για εναν νεο χομπιστα, χωρις υπομονη για στρωσιμο και μεχρι νζ μελετησει τα βασικα ειναι η καλυτερη μεθοδος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-10-12, 14:43
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω στο λεω γιατι σε καθαρο αποχλωριομενο νερο εβαλα nitrivec και μετα απο 8 ωρες μετρησα αμμωνια 2.
αυτο το σκευασμα δεν διαφωνω οτι περιεχει βακτηρια αλλα σιγουρα περιεχει και κατι για να τρωνε οσο καιρο βρισκονται στο μπουκαλακι.
Tο σκευασμα το συγκεκριμένο γράφει να μπεί ψάρι μετά από 24 ώρες καi όχι μετά από οκτω.
Και λέει ψάρι όχι ψάρια.Άρα χρησιμοποιώντας αυτο το σκευασμα θα φτάσεις να εχεις ψάρια ένα κοπάδι πχ μετά από δύο ή και τρεις εβδομάδες όσος χρονος χρειάζεται για να ειναι έτοιμο το νερό και με τους άλλους τροπους στρωσίματος.Αρα το πάν στον τροπο στησίματος με τα ετοιμα βακτηρια ειναι ο προσεκτικός τρόπος ταίσματος και η σταδιακή τοποθέτηση ψαριών.
Επίσης το συγκεκριμενο σκευασμα αναγράφει πώς με κάθε εβομαδιαια αλλαγή νερου πρεπει να βάζεις και την ανάλογη ποσότητα από αυτο μεσα στο ενυδρειο.Αυτο κάτι λέει.Εγώ πάντως αφου με τις μετρησεις που έπαιρνα εβλεπα οτι το ενυδρειο εστρωσε σταμάτησα να το χρησιμοποιώ.
Επίσης μετρησα αμμωνια μια εβδομαδα μετά την εκίνηση με bio nitrivec με δυο ψάρια μεσα και ήταν στο μηδέν.
Eπίσης να προσθεσω για τον φιλο που το ανέφερε,πώς δεν ειναι ακριβό σαν σκευασμα αφου τα μικρο μπουκαλάκι (αν δεν κανω λάθος ειναι 100ml) κοστιζει μόλις 5 ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 20-10-12, 18:43
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

το οτι εστηνα ενυδρειο στρωνοντας με nitrivec με οθησε να κανω τη δοκιμη φιλε.
γιατι πολυ απλα το ενυδρειο δεν ηταν ετοιμο οχι 24 αλλα 50 ωρες μετα ειχε ακομα αμμωνια.
μπολι και παλι μπολι.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 20-10-12, 19:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οποιος γουσταρει πειραματα, ας παρει νιτριβεκ η οτι αλλο θελει, ας ποτισει λιγο σιποραξ, ας το βαλει σε ενα κουβα με ενα φιλτρακι, μετα ας ριξει λιγο αμμωνια και σε 24 ωρες ας παρει μετρησεις.
Αν μετρησει οτιδηποτε αλλο εκτος απο αμμωνια εγω θα πιω το υπολοιπο μπουκαλι με το νιτριβεκ. (τωρα να μην πω αν το πειραμα αποτυχει ας το πιει αυτος μετα απο τοσες παροτρυνσεις για τη χρηση τετοιων σκευασματων που ουτε μετοχος της εταιριας να ηταν...)


Ας επαναλαβει το πειραμα με μπολι μετα να δουμε διαφορες.


Επειδη βλεπω καποιοι να επικαλουντει την "επιστημη" (υπονοοντας τις εταιριες) αλλα κανεις τους δε μιλαει με τον επιστημονικο ορθολογισμο οπου ολα αποδεικνυονται με επαναλαμβανομενα πειραματα (πιο πολυ θρησκευτικη λατρεια διακρινω στα μυνηματα στους θεους των εταιριων παρα επιστημονικη προσεγγιση)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 20-10-12, 19:15
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

αυτη η ιστορια με τα βακτηρια θυμιζει λιγο ως πολυ την ιστορια με τις φορμουλες που προτεινονται συνεχως στα μειευτηρια σε σχεση με το μητρικο γαλα..........
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 20-10-12, 20:45
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων


τοστρωσιμο με σκετο νερο πρωτη φορα το ζκουω. Υπαρχει κανειςπου ισχυριζεται οτι δουλευει?
Σε εμένα έχει δουλέψει,αλλά όχι σε 30 μέρες.
Το ενυδρείο έτρεχε με νερό σχεδόν 4 μήνες και όταν μπήκαν τα ψάρια(όλα μαζί) άρχισε αμέσως το φαγοπότι.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-10-12, 20:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ειχες κανει καθολου μετρησεις αφου εβαλες τα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-10-12, 21:00
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Ιδικά τον πρώτο καιρό, μέχρι να σιγουρευτώ ότι όλα πάνε καλά και δεν υπάρχουν τοξικές ουσίες στο νερό του ενυδρείου, έκανα καθημερινές μετρήσεις μιας και έπεφτε και πολύ φαι συγχρόνως.Βέβαια υπήρχαν και οι ανάλογες αλλαγές νερού για υποστήριξη.
Σε καμία μέτρηση δεν βρήκα ούτε αμμωνία ούτε νιτρώδη.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 21-10-12, 04:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

constantinos> ΣΤΙΣ 19-08-2012 Μας ηρθες ως εντελως αρχαριος και ζηταγες γνωμες και βοηθεια για τα λαθη σου και την ψαροσουπα που ειχες φτιαξει η οποια συμφωνα με τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ λεγομενα περιλαμβανε :


6 γκάπυ, 2 ξιφοφόρους, 8 αρλεκινους, 3 κλοουν και ενα γατόψαρο(γλείφτης)


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64122



Τωρα ερχεσαι μετα απο 2 ΜΗΝΕΣ και μας κανεις τον ειδικο και προσπαθεις να καθοδηγησεις καποιον που ειναι εξισου εντελως αρχαριος με σενα (εκτος κι αν μεσα σε 2 μηνες εμαθες ολα οσα χρειαζεται για τα ενυδρεια, απεκτησες και πλουσια εμπειρια και πλεον η θεση σου ειναι αυτη του master).
Με 2 μηνων εμπειρια νομιζεις πως εισαι σε θεση να κρινεις ανθρωπους που εχουν λυωσει χρομνια στη συγκεκριμενη ενασχοληση και να τους τη λες κι απο πανω?
Τι λες ρε θηριο, πολυ γρηγορα προοδευσε αυτη η μυγα της γνωστης λαικης παροιμιας...
Μηπως καμια απο τις επιδοσεις σου ηταν να φτιαξεις καθολου τη χαλια ψαροσυνθεση σου? (με τις συμβουλες μου, του delta, του Γιωργου και του predator)

ριξε μια ματια σ' άυτο παλικαρι μου, ειναι ενα τοπικ που σε αφορα απολυτα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177


σορρυ για το στεγνο δοσιμο, αλλα αυτα πρεπει να υπωνονται ωστε ο θεματοθετης που εκανε τον κοπο να διαβασει πεντε πραγματα και ειχε ολη την καλη διαθεση να ρωτησει και να μαθει μερικα πραγματακια επι πλεον, και ηδη γλυτωσε το να πεσει θυμα της ασχετοσυνης καποιου εμπορου, μην πεσει θυμα ασχετοσυνης καποιου αλλου γιατι θα ειναι απαραδεκτο να γινει κατι τετοιο σε μια τοσο μεγαλη και ενημερωμενη κοινοτητα οπως ειναι το gab
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 21-10-12, 05:28
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων

ριξε μια ματια σ' άυτο παλικαρι μου, ειναι ενα τοπικ που σε αφορα απολυτα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

χαχαχαχα κλαιω......παρα το γεγονος οτι οι αποψεις μας διαφερουν αρκετα σε καποια σημεια,ως προς το ανωτερω εχεις απολυτο δικιο
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 21-10-12, 06:28
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή








__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 21-10-12, 08:27
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
constantinos> ΣΤΙΣ 19-08-2012 Μας ηρθες ως εντελως αρχαριος και ζηταγες γνωμες και βοηθεια για τα λαθη σου και την ψαροσουπα που ειχες φτιαξει η οποια συμφωνα με τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ λεγομενα περιλαμβανε :


6 γκάπυ, 2 ξιφοφόρους, 8 αρλεκινους, 3 κλοουν και ενα γατόψαρο(γλείφτης)


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64122


Τωρα ερχεσαι μετα απο 2 ΜΗΝΕΣ και μας κανεις τον ειδικο και προσπαθεις να καθοδηγησεις καποιον που ειναι εξισου εντελως αρχαριος με σενα (εκτος κι αν μεσα σε 2 μηνες εμαθες ολα οσα χρειαζεται για τα ενυδρεια, απεκτησες και πλουσια εμπειρια και πλεον η θεση σου ειναι αυτη του master).
Με 2 μηνων εμπειρια νομιζεις πως εισαι σε θεση να κρινεις ανθρωπους που εχουν λυωσει χρομνια στη συγκεκριμενη ενασχοληση και να τους τη λες κι απο πανω?
Τι λες ρε θηριο, πολυ γρηγορα προοδευσε αυτη η μυγα της γνωστης λαικης παροιμιας...
Μηπως καμια απο τις επιδοσεις σου ηταν να φτιαξεις καθολου τη χαλια ψαροσυνθεση σου? (με τις συμβουλες μου, του delta, του Γιωργου και του predator)

ριξε μια ματια σ' άυτο παλικαρι μου, ειναι ενα τοπικ που σε αφορα απολυτα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177


σορρυ για το στεγνο δοσιμο, αλλα αυτα πρεπει να υπωνονται ωστε ο θεματοθετης που εκανε τον κοπο να διαβασει πεντε πραγματα και ειχε ολη την καλη διαθεση να ρωτησει και να μαθει μερικα πραγματακια επι πλεον, και ηδη γλυτωσε το να πεσει θυμα της ασχετοσυνης καποιου εμπορου, μην πεσει θυμα ασχετοσυνης καποιου αλλου γιατι θα ειναι απαραδεκτο να γινει κατι τετοιο σε μια τοσο μεγαλη και ενημερωμενη κοινοτητα οπως ειναι το gab
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 21-10-12, 13:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ρε παιδια ελεος.
Παλι?
200 ποστ για τα βακτηρια και 2-3 για το θεμα?
ΟΚ θα συμφωνησω με τον Κωνσταντινο με οσα εγραψε πιο πανω.
Με σωστες κινησεις μπορει να γινουν αυτα με μηδεν κοστος στην υγεια των ψαριων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 21-10-12, 23:47
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
constantinos> ΣΤΙΣ 19-08-2012 Μας ηρθες ως εντελως αρχαριος και ζηταγες γνωμες και βοηθεια για τα λαθη σου και την ψαροσουπα που ειχες φτιαξει η οποια συμφωνα με τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ λεγομενα περιλαμβανε :


6 γκάπυ, 2 ξιφοφόρους, 8 αρλεκινους, 3 κλοουν και ενα γατόψαρο(γλείφτης)


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64122



Τωρα ερχεσαι μετα απο 2 ΜΗΝΕΣ και μας κανεις τον ειδικο και προσπαθεις να καθοδηγησεις καποιον που ειναι εξισου εντελως αρχαριος με σενα (εκτος κι αν μεσα σε 2 μηνες εμαθες ολα οσα χρειαζεται για τα ενυδρεια, απεκτησες και πλουσια εμπειρια και πλεον η θεση σου ειναι αυτη του master).
Με 2 μηνων εμπειρια νομιζεις πως εισαι σε θεση να κρινεις ανθρωπους που εχουν λυωσει χρομνια στη συγκεκριμενη ενασχοληση και να τους τη λες κι απο πανω?
Τι λες ρε θηριο, πολυ γρηγορα προοδευσε αυτη η μυγα της γνωστης λαικης παροιμιας...
Μηπως καμια απο τις επιδοσεις σου ηταν να φτιαξεις καθολου τη χαλια ψαροσυνθεση σου? (με τις συμβουλες μου, του delta, του Γιωργου και του predator)

ριξε μια ματια σ' άυτο παλικαρι μου, ειναι ενα τοπικ που σε αφορα απολυτα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177


σορρυ για το στεγνο δοσιμο, αλλα αυτα πρεπει να υπωνονται ωστε ο θεματοθετης που εκανε τον κοπο να διαβασει πεντε πραγματα και ειχε ολη την καλη διαθεση να ρωτησει και να μαθει μερικα πραγματακια επι πλεον, και ηδη γλυτωσε το να πεσει θυμα της ασχετοσυνης καποιου εμπορου, μην πεσει θυμα ασχετοσυνης καποιου αλλου γιατι θα ειναι απαραδεκτο να γινει κατι τετοιο σε μια τοσο μεγαλη και ενημερωμενη κοινοτητα οπως ειναι το gab

Εντάξει τα είπες?
Ξεθύμανες?
Νοιώθεις πιό άντρας τώρα?
Ναι ημουν ειμαι και θα ειμαι άπειρος.Όσο θα ζω θα μαθαινω.(ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΌΣΟΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΌΛΑ)
Μάθε όμως να διαβάζεις τί ρωτάει ο θεματοθέτης και τι του απαντάω από κάτω και μετά να με κατακρίνεις και να λές οτι δινω και λάθος συμβουλές.
Το παλικάρι ρωτησε σχετικά με το συγκεκριμενο προιόν και εγω από κάτω του απάντησα για το συγκεκριμενο προιον πώς το χρησιμοποιησε λάθος.
Τώρα από που βγαζεις το συμπέρασμα οτι θελω να πεισω όλο τον κόσμο πώς αυτος ο τρόπος στρωσίματος ειναι ο ενδεδειγμένος δεν το καταλαβαινω ειλικρινά.Εγώ απλά ειπα πώς υπάρχει και αυτος ο τρόπος και πώς ναι προσωπικά τον ακολουθησα και δεν εχω ως τωρα κανενα απολύτως προβλημα.Σε ενοχλει? Σε πειράζει? Την γνωμη μου λέω όπως και εσυ όπως όλοι εδω μέσα.Αλλά ξεχασα, εισαι από αυτους που μπορει να φτιαξουν σε λίγο και diy ποδήλατο για να μην το αγοράσουν έτοιμο από τον ποδηλατά που μπορει και να τους πιάσει και κορόιδο.
Το αν διόρθωσα την ψαροσυνθεσή μου ειναι πλέον δικό μου πρόβλημα αφου εσύ ενδιαφερθηκες ξανα μετά από 2 μηνες να ρωτήσεις και μάλιστα κάτω από συνθηκες ''στεγνού δωσίματος''...
Τέλος λοιπόν εδω η συζήτηση δεν ειχα σκοπό ουτε να μαλώσω ουτε να αλληλοβριστώ εδώ μέσα.Ζητώ συγνώμη για άλλη μια φορά από τον δημιουργό του θέματος ο οπόιος δεν φταιει σε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 22-10-12, 06:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παλικάρι ρωτησε σχετικά με το συγκεκριμενο προιόν και εγω από κάτω του απάντησα για το συγκεκριμενο προιον πώς το χρησιμοποιησε λάθος.

Για να τελειωνει αυτη η ιστορια και χωρις να αναλωνομαι σε κοντρες με καποιον που νομιζει πως τα εμαθε ολα σε δυο μηνες, ο θεματοθετης μια χαρα επραξε.
Εκανε ενα μικρο λαθακι στην ποσοτητα τροφης, αλλα μεχρι εκει, κι εσυ τον συμβουλευεις να στρωσει με ζωντανα ψαρια επειδη το λεει μια εταιρια.
Επισεις μιλας για "μπερδεμα στους τροπους στρωσιματος" (αυτη τη μπουρδα την εχω ξαναδιαβασει σε γνωστο φορουμ μαγαζοφιλων αιμμοδοτων) με υφος αστρολογου λες και ο κυκλος του αζωτου ειναι μια μαγικη διαδικασια που μονο μυημενοι στις σκοτεινες τεχνες μπορουν να κατανοησουν (και που δειχνει πως εσυ εισαι αυτος που δεν εχει καταλαβει σωστα τα πραγματα).
Η ολη διαδικασια ειναι ΠΑΝ-απλη : το μονο που μας νοιαζει ειναι να αποικηθουν τα υλικα του φιλτρου μας με βακτηρια που μετατρεπουν την αμμωνια σε νιτρωδη και τα νιτρωδη σε νιτρικα.
Ο μονος τροπος για να γινει αυτο ειναι να υπαρχει ενα φιλτρο με υλικα που εχουν αρκετους πορους ωστε να δημιουργειται μια εικονικη επιφανεια καμποσων χιλιομετρων μεσα στον περιορισμενο χωρο που διαθετουμε, και να δωσουμε αμμωνια ωστε να δημιουργηθουν και να εχουν τροφη αυτα τα βακτηρια.
Την αμμωνια μπορουμε να την δωσουμε με αρκετους τροπους, αλλοι χρησιμοποιουν καθαρη αμμωνια απο τα χημικα η το φαρμακειο (που κατα τη γνωμη μου ειναι και ο καθαροτερος τροπος), αλλοι εχουν δοκιμασει μαγειρικη αμμωνια (ειναι καθαρα ψυχολογικος ο λογος αφου ουσιαστικα μιλαμε για το ιδιο ακριβως χημικο) αλλοι ριχουν τροφες να σαπιζουν ωστε να παραγουν την αμμωνια με "φυσικο" τροπο (οι υπερμαχοι αυτης της μεθοδου υποστηριζουν οτι ετσι ολοκληρωνονται κι αλλοι κυκλοι ετεροτροφης βιολογιας πριν μπει ψαρι μεσα ωστε να ταλαιπωρηθει λιγοτερο, ομως προσωπικαθεωρω τη μεθοδο πολυ εμεση, και οσο για τα ετεροτροφα οντως ετσι ειναι, αλλα αυτα πολλαπλασιαζονται τοσο γρηγορα που πραγματικη ταλαιπωρια δεν υφισταται). Αυτες που υπωθηκαν ειναι οι αποδεκτες μεθοδοι στρωσιματος, και υπαρχει και η απαραδεκτη απανθρωπη μεθοδος του στρωσιματος με ψαρια οπου τα ψαρια ειναι υποχρεωμενα να κολυμπουν μεσα στα κατουρα τους και να παραγουν τα ιδια την αμμωνια μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.
Οσον αφορα τα μπουκαλακια, αυτα ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ αλλοι θεωρουν οτι ΒΟΗΘΑΝΕ στο να γινει πιο γρηγορα το στρωσιμο και τα χρησιμοποιουν ενω αλλοι τα θεωρουν κοροιδια (τουλαχιστο για δυο προιοντα εχω ηδη κανει πειραμα, το νιτριβεκ και το stress zyme τα οποια ειναι απλως απατη. Και το ιδιο υποθετω και για τα υπολοιπα, αλλα δεν το εχω αποδειξει ακομα πειραματικα για να το πω με βεβαιοτητα)... τεσπα οποιος θελει να πεταξει τα λεφτα του και να συμπληρωσει τον τροπο που στρωνει και με κατι το οποιο εχει μεγαλες πιθανοτητες να ειναι απλα placebo ειναι δικο του προβλημα, αλλα δεν αποτελουν σε καμια περιπτωση μεθοδο στρωσιματος.
Για οποιον βιαζεται παλι η τελειοτερη μεθοδος ειναι το μπολι κι οχι τα μπουκαλακια

btw τις πληροφοριες δεν τις εγραψα για σενα -εσυ τα ξερεις ολα- αλλα για το θεματοθετη

Τελος οποιος ενδιαφερεται να μαθει και να κατανοησει καλυτερα τα περι στρωσιματος μπορει να δει και εδω http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/ οπου υπαρχει επιστημονικη αναλυση της διαδικασιας με πολυ απλοποιημενο τροπο ωστε να γινεται κατανοητη ευκολα, και πιστευω πως δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην παραδεχεται τη συγκεκριμενη σελιδα ως μια απο τις πλεον αξιοπιστες πηγες που διαθετουμε παγκοσμιως, και οπως βλεπουμε σχετικα με τα μπουκαλο"βακτηρια", κι αυτοι λενε: Most of the ‘bacteria-in-a-bottle’ products should be avoided as few contain the correct Nitrospira sp. bacterium. There is also a question mark over how live bacteria can survive for weeks or even months with no oxygen or food source.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο νέου εξωτερικού φίλτρου mafia Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 09-10-08 09:49
Στρώσιμο ενυδρείου Filotas Αρχάριοι γλυκού νερού 36 16-10-07 11:47
Στρώσιμο Ενυδρείου Neoklis Αρχάριοι γλυκού νερού 0 28-02-07 23:19
Στρώσιμο Ενυδρείου Filippos Malawi 4 02-04-04 12:50
Στρώσιμο Νέου Ενυδρείου Filippos Γλυκό νερό - Γενικά 30 26-03-04 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11293 seconds with 15 queries