Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-10-12, 22:35
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή προετοιμασια νερου σε βαρελι

καλησπερα,

απεκτησα μια αντιστρωφη όσμωση και τις τελευταιες τρεις αλλαγες τις εκανα με αυτη.

καταφερα με μίξη νερου οσμωσης και βρυσης να κατεβασω σταδιακα (στις τρεις αυτες αλλαγες) τις σκληροτητες ΚΗ=4 και GH=5. To PH ειναι μεν κατεβασμενο αλλα όχι πολυ στο 7,00.

Εχω καταλαβει πως θα προετοιμαζω το νερο στο βαρελι ώστε να το νερο που θα προσθετω να έχει τις ίδιες σκληρ'οτητες, αλλα δεν γνωρίζω πως θα κραταω το ph σταθερο, η ακομα καλυτερα να το φτασω στο 6,8 στο ενυδρείο!

Πως θα καταφερω ph 6.8 στο βαρελι? ( η βρυση εχει ph=7)
Θα πρεπει να χρεισιμοποιω φιλτρο με τυρφη? (Αυτο το έκανα και χωρίς την οσμωση).

Ευχαριστώ,
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-12, 23:09
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Το πεχα θα ακολουθησει τις κατεβασμενες σκληροτητες σιγα σιγα. Παει σε συναρτηση ας πουμε. Λογικα πρεπει να το δεις να κατεβαινει σιγα σιγα. Αλλιως ναι με τυρφη στο βαρελι η καταππα στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-12, 23:11
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Στο βαρέλι προετοιμασίας εγώ βάζω 60% νερό βρύσης 40% ΑΟ και τύρφη.

Με αυτό τον τρόπο κατεβάζω και σκληρότητες αλλά και pH
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-12, 06:56
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

ποσο θα πρεπει να περιμενω, διαβαζω ότι με την οσμωση μπορεις να εχεις χαμηλες τιμες ph. ειναο λογικο να εχει το ενυδρειο KH 4, GH 5 και pH 7?

και εχω και διοξειδιο
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-12, 08:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Για να πεσει το ph θες καποιο οξυ, απο κει και περα οσο λιγοτερο buffering υπαρχει (χαμηλοτερες σκληροτητες) τοσο πιο ευκολα πεφτει.
Οσο πιο ανεβασμενες ειναι οι σκληροτητες τοσο πιο δυσκολα, αλλα το οξυ ειναι ετσι κι αλλιως απαραιτητο γιατι αυτο ειναι που ριχνει το ph κι οχι απο μονη της η πτωση της σκληροτητας


Η οσμωση δε ριχνει το ph αλλα τις σκληροτητες.

Πολλες φορες λογο ρυπων ακολουθει και το ph λογο φωσφορικων αλλα δεν ειναι η λογικη αυτη. (φωσφορικα δε θελουμε εξ αλλου αλλα χουμικα)

Η δε τυρφη (οπως και τα ξερα φυλλα) απελευθερωνει χουμικα οξεα και προκαλει πτωση του ph



Κατα τ αλλα σε μαλακο νερο ολα τα οξεα θα ριχναν το ph αλλα ενα υγειες ενυδρειο θελει κατι πιο συγκεκριμενο, και αυτο παραγεται με την τυρφη, τα ξυλα, τα ξερα φυλλα κτλ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-12, 09:09
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

απλα φτιαχνοντας το νερο απο μιξη οσμοσης βρυσης καταφερνω ΚΗ 4 και GH 5. αν βαλω και φιλτρο με τυρφη στο βαρελι για χαμηλομα του ph μου πεφτουν και αλλο οι σκληροτητες.

Τι πρεπει να κανω για να χαμηλωσω το ph χωρις να πειραχτουν κιαλλο οι σκληροτητες?

ενα παραδειγμα?
και ενα λινκ για φυλλα καταπα?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-12, 09:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsagod Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα φτιαχνοντας το νερο απο μιξη οσμοσης βρυσης καταφερνω ΚΗ 4 και GH 5. αν βαλω και φιλτρο με τυρφη στο βαρελι για χαμηλομα του ph μου πεφτουν και αλλο οι σκληροτητες.

Τι πρεπει να κανω για να χαμηλωσω το ph χωρις να πειραχτουν κιαλλο οι σκληροτητες?
δοκιμασες να αλλαξεις το ποσοστο μιξης?στη βρυση τι σκληροτητες εχεις?

σε περιπτωση που δεν το εχεις δει διαβασε και αυτο οσον αφορα τη μιξη.αν δεν προετοιμαζεις το νερο σε ξεχωριστο δοχειο ειναι καιρος ναρχισεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-10-12, 09:19
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Αν διαβασεις παραπανω ηδη προετοιμαζω το νερο σε βαρελι (το λεει και ο τιτλος)
στην βρυση εχω kh 8 και gh 10.
μου φαινεται περιεργο να χρησιμοποιησω μεγαλυτερη αναλογια βρυσης, χωρις να μπορω να το δικαιολογησω...

------------------------------------------------------------------------------------

διαβασα το λινκ σου και χρησιμοποιω το 1ο παραδειγμα το δελτα66. Αυτες τις σκληροτητες εχει η βρυση μου και στο 5 θελω να την φτασω...(την εχω ηδη φτασει).

- Παραδειγμα με :
επιθυμητο GH ενυδρειου = 5
GH βρυσης = 10
και GH AO = 0
(νορμαλ περιπτωσεις)
Χ = 100 : [(A+B) : Y] =>
Χ = 100 : [(10+0) : 5] =>
Χ = 100 : (10:5) =>
Χ = 100 : 2 =>
Χ = 50 (βαζει 50% βρυσης)
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-12, 09:23
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

δεν χρειαζεται το βαρελι να εχει το ιδιο ph με το ενυδρειο. Εκεινο που σε ενσιαφερει ειναι οι σκληροτητες (kh).
Η πτωση του ph δεν ειναι αμμεση αλλα σταδιακη.
η τυρφη κλπ βοηθουνε στην πτωση αλλα δεν ειναι απαραιτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-10-12, 09:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιτα και σεμενα το ph αρχισε να πεφτει μετα την δευτερη,τριτη αλλαγη στο ενυδρειο με την αο.εφοσον θες αυτες τις σκληροτητες που εχεις,ετοιμαζε το νερο και θα χαμηλωσει και το πεχα.ετσι κιαλλιως δε θες αποτομη μεταβολη.εστω και προς τα κατω.

την αλλαγη του ποσοστου μιξης την αναφερα σε περιπτωση που κανεις λαθος στην αναλογια,αλλα αφου ειναι αυτη που θες δεν παιζει.στην προετοιμασια μην μετρας Ph αμεσως μετα τη μιξη.αφηνε το νερο και μετρα μετα απο κανα δυο-τρεις μερες.μολις σταθεροποιηθουνε οι σκληροτητες και ολο το συστημα στο ενυδρειο θα πεσει το ph.εκτος αν εχεις κατι στο ενυδρειο που σου ανεβαζει ξανα τις σκληροτητες....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-10-12, 13:10
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

οποτε πειτε μου αν κανω σωστα...

προετοιμαζω το νερο στο βαρελι με μηξη μισο νερο βρυσης μισο οσμοσης ωστε να φτιαξω τις επιθυμητες σκληροτητες (kh 4, gh 5).
Μετα βαζω το φιλτρο με την τυρφη σε λειτουργια ωστε να φτασω το ph 7 για οση ωρα χρειαστει. Μόλις εχω την επιθυμητη τιμη ph αφαιρω την τυρφη και βαζω εναν κυκλοφορητη μεχρι να κανω την αλλαγη (σε 2-3 μερες).

Ερωτησεις:
1) Οι τιμες μου δεν θα αλλαξουν αν αφαιρεσω την τυρφη?
2) Δεν θα μαλακωσει και αλλο το νερο όσο εχω μεσα την τυρφη?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-10-12, 13:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εξαρταται και απτην ποσοτητα τυρφης που βαζεις.αλλα αυτο θα το δεις με δοκιμες.δεν ειναι στανταρ.
θα πηγαινεις με βαση τις τιμες που θες και που εχεις στην προετοιμασια.αν αυτες ειναι εκει που τις θες,το ενυδρειο θα ακολουθησει με τις αλλαγες που θα κανεις.μην σε μπερδευουν οι τιμες που εχεις τωρα στο ενυδρειο,ειναι νωρις ακομα.δωστου χρονο να σταθεροποιηθει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-10-12, 13:20
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εξαρταται και απτην ποσοτητα τυρφης που βαζεις.αλλα αυτο θα το δεις με δοκιμες.δεν ειναι στανταρ.

Πες ότι δεν εχω καθολου τυρφη στο βαρελι.

Αν ειναι χαμηλες οι σκληροτητες μου λες, ότι μολις σταθεροποιηθουν οι τιμες το kh θα παρασυρει προς τα κάτω και το ph.

καταλαβα σωστα?

Αν ναι θα αφαιρεσω την τυρφη (γιατι φοβαμαι οτι θα μου ριξει και αλλο τις σκληροτητες) και θα περιμενω 2-3 μερες να μετρησω το ph. Λογικα στο βαρελι παντα, θα πρεπει να ειναι χαμηλοτερο απο της βρυσης.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-10-12, 13:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σωστατην τυρφη ομως δεν την βαζουμε μονο για να μαλακωνουμε το νερο.οι ουσιες και τα χουμικα οξεα που περιεχει εκτος απτο να κατεβασουν και το Ph κανουν καλο και στα ψαρια με αλλους τροπους.οποτε προσπαθησε να βρεις τη χρυση τομη μιξης νερου και ποσοτητας τυρφης.ωστε να σου κατεβαζει το ph εκει που το θες,να παιρνει το νερο τις ουσιες της αλλα να μη σου ριχνει τις σκληροτητες πολυ παρακατω.

ξεκινα χωρις τυρφη και ασε το νερο 3 μερες μονο με αεραντλια και μετρα τοτε να δεις που βρισκεσαι.και αποκει συνεχιζεις "παιζοντας" με την ποσοτητα τυρφης που χρειαζεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-10-12, 12:58
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή



Σε ευχαριστώ για ολες τις πληροφορίες...
-------------------------
επανερχομαι στο θεμα...

Εχθες προετοιμασα το νερο στο βαρελι, με μιξη νερου βρυσης και οσμοσης και όλη μερα ειχα σε λειτουργία και το φιλτρο με την τυρφη.
Το αποτελεσμα στις μετρησεις του νερου του βαρελιου ήταν ΚΗ 4 GH 5 και PH 7. Είναι ακριβως οι τιμες που έχω και στο ενυδρειο. Οπότε εκλεισα το φιλτρο με την τυρφη (για να μην κατεβασει και άλλο τις σκληροτητες στο βαρελι) και εβαλα να δουλευει μόνο ενας κυκλοφορητης.

Σημερα το πρωι μετραω και βρίσκω τις ιδιες σκληροτητες αλλα το PH στο 7,60.

Γιατί?
__________________



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsagod : 21-10-12 στις 12:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-10-12, 14:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κανε μια δοκιμη να βαλεις το φιλτρο με την τυρφη να δουλευει και ξαναμετρα το βραδυ η αυριο το πρωι.εμενα μου φαινεται οτι κατι παιζει με το νερο σου οπως βγαινει απτη βρυση.οι σκληροτητες δεν αλλαξανε αρα δεν νομιζω να ειναι λογω εξατμισης.αν ειχες και μετρηση tds θα ημουνα πιο σιγουρος ομως.δοκιμασε να μειωσεις την ποσοτητα τυρφης και βαλτο φιλτρο να δουλευει.για ποσο νερο αλλαγης μιλαμε;
νομιζω πως ισως η αναταραξη που εχεις προκαλει απωλεια διοξειδιου και ισως και αλλων αεριων απτο νερο, που κρατανε το ph στο 7 οπως βγαινει απτη βρυση.δηλαδη ισως να θελει περισσοτερο χρονο για να παρασυρθει χαμηλοτερα απτις σκληροτητες που εχεις στο βαρελι, και η αυξηση που μετρας να ειναι προσκαιρη.περιμενε ομως να παρεις κιαλλη γνωμη μηπως μου ξεφευγει εμενα κατι και κανω λαθος γιατι δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα.

αν το δει ο delta και απαντησει καλα θαναι,να μαθω κιεγω αν λεω κατι λαθος.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-10-12, 15:45
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κανε μια δοκιμη να βαλεις το φιλτρο με την τυρφη να δουλευει και ξαναμετρα το βραδυ η αυριο το πρωι.εμενα μου φαινεται οτι κατι παιζει με το νερο σου οπως βγαινει απτη βρυση.οι σκληροτητες δεν αλλαξανε αρα δεν νομιζω να ειναι λογω εξατμισης.αν ειχες και μετρηση tds θα ημουνα πιο σιγουρος ομως.δοκιμασε να μειωσεις την ποσοτητα τυρφης και βαλτο φιλτρο να δουλευει.για ποσο νερο αλλαγης μιλαμε;
νομιζω πως ισως η αναταραξη που εχεις προκαλει απωλεια διοξειδιου και ισως και αλλων αεριων απτο νερο, που κρατανε το ph στο 7 οπως βγαινει απτη βρυση.δηλαδη ισως να θελει περισσοτερο χρονο για να παρασυρθει χαμηλοτερα απτις σκληροτητες που εχεις στο βαρελι, και η αυξηση που μετρας να ειναι προσκαιρη.περιμενε ομως να παρεις κιαλλη γνωμη μηπως μου ξεφευγει εμενα κατι και κανω λαθος γιατι δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα.

αν το δει ο delta και απαντησει καλα θαναι,να μαθω κιεγω αν λεω κατι λαθος.
στο βαρελι συνεβει η αυξηση του ph μολις εβγαλα την τυρφη... δεν το εχω προσθεσει ακομα στο ενυδρειο. το βαρελι εχει μεσα 80 λιτρα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-10-12, 16:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκγια το βαρελι μιλαω κιεγω,αλλα κατσε να απαντησει και κανεις αλλος να ειμαστε σιγουροι.οπως σου ειπανε και παραπανω, για να πεσει το Ph χρειζεται να υπαρχει καποιο οξυ που θα το κατεβασει.η οσμωση θα αλλαξει τις σκληροτητες αλλα οχι το Ph αμεσα.αυτο το κανει η τυρφη.αν το Ph ανεβαινει αμεσως μετα την αφαιρεση της τυρφης,σημαινει οτι κατι το ανεβαζει ξανα.σαν buffer δηλαδη...γιαυτο σου ειπα παραπανω να το αφησεις μερες το νερο,μηπως θελει περισσοτερο χρονο για να παρασυρθει το Ph απτις σκληροτητες...

αλλα απανταει ο "δοκτωρ" τωρα οποτε θα μαθω κιεγω αν σου λεω μα...ες
-------------------------
κατοπιν συνομιλιας με το "γιατρο" το πορισμα ειναι οτι μαλον βαζεις λαθος ποσοτητα τυρφης.πρεπει να συνυπολογησεις την πτωση που θα εχουν οι σκληροτητες απτην τυρφη,αφου η τυρφη τα επηρεαζει ολα.(ph,gh,kh, κλπ)

αυτο ητανε που μου ξεφευγε...

αρα πρεπει να κανεις αυτο που σου ειπα αρχικα.υπολογισε την ποσοτητα τυρφης που βαζεις ωστε να κατεβαζει το ph εκει που θες,αλλα χωρις να σου ριχνει τις σκληροτητες.ολα αυτα με δεδομενο οτι οι μετρησεις σου ειναι σωστες και τα τεστ σου αξιοπιστα(δε μας ειπες με τι μετρας)...επισης παιζει ρολο και το τι τυρφη χρησιμοποιεις.

επισης την τυρφη δεν θα τη βγαζεις απτο νερο καθολου.κανονικα θα πρεπει να κατεβαζει και να σου κραταει τις παραμετρους εκει που τις θες,σταθερες μεχρι την αλλαγη.πρεπει να κανεις δοκιμες.δεν γινεται αλλιως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 21-10-12 στις 16:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-10-12, 16:49
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

ok θα κανω δοκιμες και θα το παρατηρω...

επισης αν καταλαβαινω καλα θα πρεπει να αλλαξω και το ποσοστο της μιξης του νερου , ωστε να εχω περιθωριο να κατεβουν και οι σκληροτητες με την τυρφη!!!!
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-10-12, 17:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι.πρεπει στην μιξη να συνυπολογησεις και το αποτελεσμα της τυρφης και να κανεις την αναλογη τροποποιηση.αλλα αυτο χωρις να κανεις δοκιμες δεν θα το μαθεις.αλλιως πως θα ξερεις τι αποτελεσμα θαχει μια δεδομενη ποσοστητα τυρφης?...

δεν υπαρχει αλλη λογικη εξηγηση.η βαζεις λαθος ποσοτητα τυρφης,η δεν μετρας σωστα,η τα τεστ σου εχουν προβλημα.βαλτη μεσα και αστην.οι περισσοτεροι βγαζουν περιπου δυο βδομαδες(δυο αλλαγες) με την ιδια τυρφη πριν την αντικαταστησουνε.αν θυμαμαι καλα κιεμενα τοσο με εβγαζε οταν εβαζα τυρφη στο μεγαλο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-10-12, 17:49
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

tsagod den xreiazetai na paideyesai και να πελαγωνεις. Τα πραγματα ειναι απλα.
Φροντισε τις σκληροτητες και συγκεκριμενα την Kh. Μην σε απασχολει το ph του βαρελιου. Σιγα σιγα το ph στο ενυδρειο θα πεσει. Αν χρησιμοποιεις τυρφη θα βοηθησει να γιενι πιο γρηγορα. Με τον καιρο θα σταθροποιηθει το συστημα, θα μαθεις και τις αναλογιες και το συστημα θα δουλευει στον αυτοματο πιλοτο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-10-12, 17:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων
tsagod den xreiazetai na paideyesai και να πελαγωνεις. Τα πραγματα ειναι απλα.
Φροντισε τις σκληροτητες και συγκεκριμενα την Kh. Μην σε απασχολει το ph του βαρελιου. Σιγα σιγα το ph στο ενυδρειο θα πεσει. Αν χρησιμοποιεις τυρφη θα βοηθησει να γιενι πιο γρηγορα. Με τον καιρο θα σταθροποιηθει το συστημα, θα μαθεις και τις αναλογιες και το συστημα θα δουλευει στον αυτοματο πιλοτο.
+1
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΑΤΙΑ.... CONAN77GR Malawi 14 28-03-12 21:27
πλαστικο βαρελι, που? vaspiou Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 16-02-11 14:38
τυρφη σε βαρελι προετοιμασιας νερου. manos_samos Γλυκό νερό - Γενικά 19 20-01-11 22:27
Προετοιμασια νερου για αλλαγες Nik25 Γλυκό νερό - Γενικά 10 26-10-06 22:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08773 seconds with 15 queries