Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-12, 07:44
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή co2

Καλημερα.
Εχω ενα ενυδρειο φυτεμενο 240 λιτρα και δεν ειχα ποτε μετρηση co2. Το νερο ειναι της βρυσης και εχω co2 συνεχεια σε λειτουργια με 60 φυσαλιδες το λεπτο.
Εχθες εβαλα ενα πεχα κοντρολερ και την στιγμη που το εβαλα εδειξε πεχα 6.85. Σιγα σιγα μεχρι το βραδυ ειχε φτασει 7.4. Σημερα το πρωι ηταν παλι 7.4. Ειναι λογικο απο την στιγμη που δουλευε το βραδυ το co2 με σβηστα φωτα να μην εχει πεσει καθολου και να ειναι σταθερο;
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-09-12, 08:12
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Δεν μου ακούγεται λογική η διάφορα που έχεις στο ph.Μήπως δεν είναι καλιμπραρισμενο σωστά το controller η' μήπως τελειώνει το co2;Στο δικό μου η διάφορα είναι μεταξύ 0,1-0,2.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-09-12, 10:29
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μου ακούγεται λογική η διάφορα που έχεις στο ph.Μήπως δεν είναι καλιμπραρισμενο σωστά το controller η' μήπως τελειώνει το co2;Στο δικό μου η διάφορα είναι μεταξύ 0,1-0,2.

Αν υποθεσουμε ότι είναι καλιμπραρισμένο σωστα, το 6,85 που έδειξε για αρχή ήταν πραγματικό ή του πέρνει καποια ώρα για να κάνει την μέτρηση (γιαυτό μετά από 3-4 ωρες πηγε στο 7,40)?

Σαν τιμή στο 7,40 δείχνει να σταθεροποιημένο πια ύστερα από 12 ώρες (ειναι δυνατόν με συνεχη παροχη co2 να είναι στο 7,40? δηλαδη το νερο της βρύσης ποσο μπορεί να έχει?).

Μου κάνει εντυπωση γιατί το πρωί περιμενα να το δω χαμηλότερα.

η μπουκαλα είναι καιριούρια...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-12, 10:39
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Δεν γνωριζω απο πεχαμετρα ,αλλα φανταζομαι θα θελει καποια για να δειξει.Αφου σταθεροποιηθηκε εκει,μαλλον αυτο ειναι το ph σου.Παντως οι 60 φυσαλιδες σε 240 λιτρα ειναι λιγες.Εγω σε 240 λιτρα εχω 90+ φυσαλιδες το λεπτο(ειναι full φυτεμενο)και εχω ph 6.5 και kh 6.Παιζει ρολο και η διαχυση.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-09-12, 10:42
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γνωριζω απο πεχαμετρα ,αλλα φανταζομαι θα θελει καποια για να δειξει.Αφου σταθεροποιηθηκε εκει,μαλλον αυτο ειναι το ph σου.Παντως οι 60 φυσαλιδες σε 240 λιτρα ειναι λιγες.Εγω σε 240 λιτρα εχω 90+ φυσαλιδες το λεπτο(ειναι full φυτεμενο)και εχω ph 6.5 και kh 6.Παιζει ρολο και η διαχυση.
για την διαχυση εχεις ενα δικιο. χρησιμοποιω σκαλα που δεν ειναι οτι καλυτερο. εχω παραγγελει αλλη από ebay την οποια περιμένω. παντως τα φυτα μου αναπτυσονται κανονικα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-09-12, 10:51
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγω οταν αλλαξα τροπο διαχυσης(τωρα κανω με κυκλοφορητη)επεσε το ph κατα 0,5 με την ιδια ποσοτητα co2.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-12, 11:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σχεδόν αμέσως πρέπει να δείχνει την αλλαγή, αν έκανε κάτι ώρες να φανεί δε θα μπορούσε να ρυθμίσει τίποτα.

Τσέκαρε ότι το έχεις ρυθμίσει σωστά και κάνε και μια επαλήθευση με τεστάκι. Πάντως με τη σκάλα δεν πρόκειται να κάνεις σωστή διάχυση. Δεν πιστεύω ότι προλαβαίνουν να σου διαλυθούν οι φυσαλίδες μέχρι να βγουν από τη σκάλα, πρέπει να χάνεις μπόλικο διοξείδιο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-09-12, 12:22
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντησεις...

Για να το καλιμπραρω από την αρχή πρεπει να βάζω τα υγρα σε άλλο δοχειο ή μπορω να τα βουταω κατευθειαν στο μπουκαλι?

το νερό της βρύσης πόσο πεχα έχει?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-09-12, 15:08
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

το πεχα αλλαζει αναλογα την περιοχη..οπως σ ειπαν και τα παιδια κανε καλη διαχυση..εγω εχω παρει ενα μικρο κυκοφορητη κ εγω στραβωσει λιγο το πλαστικο απο κει που ρουφαει και εχω βαλει το σωληνακι εκει..πεφτει στο προπελακι και κανει μια χαρα διαχυση σε πααααααρα πολυ μικρες φυσαλιδες!!αν θες δοκιμασε το.....(και εχεις και καλη κυκλοφορια νερου,2σε1)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-09-12, 15:16
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsagod Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντησεις...

Για να το καλιμπραρω από την αρχή πρεπει να βάζω τα υγρα σε άλλο δοχειο ή μπορω να τα βουταω κατευθειαν στο μπουκαλι?

το νερό της βρύσης πόσο πεχα έχει?
Το δικό μου (Νίκαια) έχει 7,6
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TRYFONAS K. Εμφάνιση μηνυμάτων
το πεχα αλλαζει αναλογα την περιοχη..οπως σ ειπαν και τα παιδια κανε καλη διαχυση..εγω εχω παρει ενα μικρο κυκοφορητη κ εγω στραβωσει λιγο το πλαστικο απο κει που ρουφαει και εχω βαλει το σωληνακι εκει..πεφτει στο προπελακι και κανει μια χαρα διαχυση σε πααααααρα πολυ μικρες φυσαλιδες!!αν θες δοκιμασε το.....(και εχεις και καλη κυκλοφορια νερου,2σε1)
Με την εισαγωγή του φίλτρου δεν γίνετε δουλειά; Αν έχεις εξωτερικό το βάζεις μέσα στο σωλήνα εισαγωγής, αν έχεις εσωτερικό το χώνεις μέσα στις γρίλιες που ρουφάει. Ελαστικά είναι τα σωληνάκια, χωράνε παντού. Αν τώρα έχει εσωτερικό και οι γρίλιες του είναι πολύ στενές, τις στραβώνεις λίγο ή τις ανοίγεις - καίς με κάτι ζεστό (πχ ζεσταμένο καρφί). Δεν θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με τον κυκλοφορητή που λες, με εξαίρεση φυσικά ότι δεν θα αυξηθεί η κυκλοφορία σου;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 03-09-12 στις 15:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-09-12, 15:27
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικό μου (Νίκαια) έχει 7,6
-------------------------


Με την εισαγωγή του φίλτρου δεν γίνετε δουλειά;.....Δεν θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με τον κυκλοφορητή που λες, με εξαίρεση φυσικά ότι δεν θα αυξηθεί η κυκλοφορία σου;
κοιτα..αυτο ηθελε να το ρωτησω κ γω....πιστευω στο εξωτερικο φιλτρο οπως λες πιστευω ειναι η τελεια διαχυση...απλα καποια λενε οτι επειρεαζει την βιολογιαα κτλ κτλ...αλλα εγω μαλλον θα το κανω!!!!!αν την επειρεαζε θα την επειρεαζει κ μεσα στο νερο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-09-12, 15:53
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TRYFONAS K. Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα..αυτο ηθελε να το ρωτησω κ γω....πιστευω στο εξωτερικο φιλτρο οπως λες πιστευω ειναι η τελεια διαχυση...απλα καποια λενε οτι επειρεαζει την βιολογιαα κτλ κτλ...αλλα εγω μαλλον θα το κανω!!!!!αν την επειρεαζε θα την επειρεαζει κ μεσα στο νερο...
Η βιολογια δεν επηρεαζεται απο το co2.Το μονο προβλημα ειναι οτι θα μαζευει διοξειδιο το φιλτρο και θα το αποβαλλει με αποτελεσμα το να ακουγεται(λιγο βεβαια)και να πηγαινει χαμενη καποια ποσοτητα co2.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-09-12, 16:58
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βιολογια δεν επηρεαζεται απο το co2.Το μονο προβλημα ειναι οτι θα μαζευει διοξειδιο το φιλτρο και θα το αποβαλλει με αποτελεσμα το να ακουγεται(λιγο βεβαια)και να πηγαινει χαμενη καποια ποσοτητα co2.
Εγώ στο δικό μου (είναι DIY) κάνω διάχυση με μία αερόπετρα επίπεδη. Την έχω τοποθετήσει κάτω ακριβώς από το φίλτρο (εσωτερικό). Το έκανα με σκοπό να ρουφά το φίλτρο τις φυσαλίδες καθώς έχουν πάρει το δρόμο για την επιφάνεια. Δεν έγινε όμως αυτό. Κάτω από το φίλτρο άρχισε να σχηματίζεται μια μεγάλη (πελώρια θα έλεγα, 4-5εκ διάμετρο και πάχος 1εκ) φυσαλίδα. Μαζεύει, μαζεύει CO2, η φυσαλίδα γίνεται όλο και πιο μεγάλη μέχρι που γλιστράει [έχω το φίλτρο με μία κλίση ελαφρός δεξιά (2-3 μοίρες), κατά τύχη έγινε] και γλύφοντας το πλαϊνό του φίλτρου προσπαθεί να βγει στην επιφάνεια. Στις γρίλιες της αριστερής εισαγωγής όμως σταματάει η ανοδική της πορεία! Την τραβάει με φοβερή ταχύτητα το φίλτρο. Εκείνη ακριβώς τη στιγμή ακούγετε ένας υπόκωφος ήχος και ξαφνικά το φίλτρο ψεκάζει εκατοντάδες για να μην πω χιλιάδες μικροσκοπικές φυσαλίδες, αν μπορείς να τις πεις έτσι. Σαν σκουπιδάκια είναι σε μέγεθος μύτης καρφίτσας τα οποία άλλα κολλάνε όπου βρουν (τζάμια, φυτά, θερμόμετρο κτλ) από την ταχύτητα που εκτοξεύονται και άλλα εξαφανίζονται μετά από λίγα δευτερόλεπτα καθώς προσπαθούν να ακολουθήσουν τη ροή του νερού (κυκλική). Αυτό γίνετε την πρώτη φορά. Μετά από 2-3sec το φίλτρο ξαναψεκάζει (αρκετά λιγότερο όμως - εκατοντάδες) και κάθε 2-3 δευτερόλεπτα ξανά το ίδιο για 5-6 φορές (μαζί με τον πρώτο το μεγάλο ψεκασμό).Οι ψεκασμοί είναι σαν να βήχει το φίλτρο ! Αυτό συμβαίνει ανά 30-40 λεπτά περίπου και κρατάει (5-6 ψεκασμοί) για 10-15sec.

Αν αναρωτιέστε για την κυκλική ροή του νερού μου γίνεται λόγο του ότι το ενυδρείο μου είναι 60lit (καθαρά γύρο στα 54) με καμπυλωτό εμπρός μέρος. Το φίλτρο το έχω βάλει τέρμα αριστερά να κοιτάει εμπρός. Η απόσταση της εξαγωγής από το εμπρός τζάμι δεν ξεπερνάει τους 12 πόντους. Έχει όμως μεγάλη κλίση - καμπύλη το τζάμι σε αυτό το σημείο που σκάει το νερό και έτσι αρχίζει να γλιστράει σε όλο το εμπρός τζάμι καταλήγοντας με καλή ταχύτητα επάνω στο δεξιά πλαϊνό και στην συνέχεια στο πίσω όπου καταλήγει ακριβώς επάνω στην δεξιά εισαγωγή του φίλτρου. Με αυτό τον τρόπο, όπως καταλαβαίνεται, δημιουργείτε μια περιδίνηση του νερού όπου πολλές φορές παρατηρείς διάφορα ψιλά σκουπιδάκια (φυλλαράκια, υπολείμματα τροφής κτλ) στο κέντρο της.


ΥΓ Το φίλτρο μου είναι το Fluval U2 6W, 400L/H και την εξαγωγή του την έχω βάλει στο B όπου μου βγάζει το νερό από το κέντρο. Δεν ξέρω αν είναι ότι καλύτερο αυτό, έτσι μου έκοψε, έτσι το έβαλα. Πιστεύω πως από τη θέση B διανέμεται καλύτερα το νερό στο ενυδρείο. Σιγά το ενυδρείο θα μου πείτε αλλά.... αυτό έχω , προς στιγμήν τουλάχιστον...!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-09-12, 18:04
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

με την πρωτη ευκαιρια, σημερα-αυριο θα βαλω την εξοδο του co2 σε εναν κυκλοφορητη. (θα χρειαστω και μετρητη φυσαλλιδων εεε?)
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-09-12, 18:13
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsagod Εμφάνιση μηνυμάτων
με την πρωτη ευκαιρια, σημερα-αυριο θα βαλω την εξοδο του co2 σε εναν κυκλοφορητη. (θα χρειαστω και μετρητη φυσαλλιδων εεε?)
Να ξέρεις τι βάζεις....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-09-12, 21:27
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγώ πάντως ποτέ δεν έχω χρησιμοποιησει μετρητή φυσαλιδων.Βάλε το σωληνακι μέσα στο ενυδρείο η σε ένα ποτήρι νερό για να βλέπεις την φυσαλίδα και ρυθμίσε το.Αφού το ρυθμίσεις βάλε το σωληνάκι στον κυκλοφορητη.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-09-12, 09:09
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

πριν βαλω τον κυκλοφορητη,
εχω παραγγείλει αυτον http://www.ebay.co.u...984.m1497.l2649

και τον περιμενω... λέτε θα ειναι οκ για 240 λιτρα?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-09-12, 11:23
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βιολογια δεν επηρεαζεται απο το co2.Το μονο προβλημα ειναι οτι θα μαζευει διοξειδιο το φιλτρο και θα το αποβαλλει με αποτελεσμα το να ακουγεται(λιγο βεβαια)και να πηγαινει χαμενη καποια ποσοτητα co2.
δεν θα κανει την διαχυση μεχρι να περασει απο τον βιολ.υλικο,το Filter wool το σφουγγαρι και και και...???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-09-12, 12:20
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Την διάχυση θα την κάνει,αλλά όχι όλη την ποσότητα του διοξειδίου.Σε μένα τουλάχιστον δεν δούλεψε όπως θα ήθελα για αυτό και έβαλα ένα εσωτερικό φίλτρο να κάνει την διάχυση(και έχω και βιολογία καβαντζα...).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-09-12, 18:18
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

τελικά εβαλα εναν κυκλοφορητη και στην εισοδο του το διοξειδιο...

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η διαχυση. , εχει γεμισει το ενυδρειο μικρες μικρες φυσαλλιδες.

Ομως ρε παιδια το τικ-τακ του κυκλοφορητη, πως το παλευετε? (φαντασου να πεσω και για υπνο)
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-09-12, 21:34
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Σε εμενα δεν ακουγεται.Μαλιστα βαζω και το αυτι στο τζαμι για να ακουσω ποσες φυσαλιδες βγαζει...Καλυτερα,ετσι ακους οτι δουλευει....Παντως καμια σχεση με τον θορυβο που θα εκανε με εξωτερικο φιλτρο...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-09-12, 21:59
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Γιαννη το δοκιμασα και στο εξωτερικο μου. Κανει τον ιδιο θορυβο. Κανει σαν τα παλια μεγαλα ρολογια-κουκους. Ελπιζω να το συνηθισω γρηγορα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07133 seconds with 14 queries