Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 02-06-17, 21:20
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να βλέπω αυτόματες αλλαγές
Χαραξατε τον δρομο οπως παντα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 07-06-17, 14:04
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Πόσο σου κόστισε όλο αυτό με τις αλλαγές νερού φίλε μου; Από απορία γιατί είναι πραγματικά οτκ για τα ψαρια
*Ο εξοπλισμός δλδ

Στάλθηκε από το Turbo-X_pi μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 07-06-17, 14:55
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Ωραία η όλη φάση.
Εγώ δυστυχώς μέσα στο σαλόνι δεν παίζει ούτε παροχή νερού ούτε αποχέτευση.

Χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 07-06-17, 16:44
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

κι εγω στο σαλονι, αλλιως κανω τις αλλαγες



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο σου κόστισε όλο αυτό με τις αλλαγές νερού φίλε μου; Από απορία γιατί είναι πραγματικά οτκ για τα ψαρια
*Ο εξοπλισμός δλδ
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=72
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 07-06-17, 19:09
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγω στο σαλονι, αλλιως κανω τις αλλαγες





http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=72
Ok θενκς

Στάλθηκε από το Turbo-X_pi μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 07-06-17, 22:30
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Γιαννη εαν εκανες και αυτοματες αλλαγες νερου θα σε παραδεχομουν
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 07-06-17, 22:38
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

αν δεις πως τις κανω, παλι θα με παραδεχτεις
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 08-06-17, 06:13
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεις πως τις κανω, παλι θα με παραδεχτεις
Πες μας λοιπόν....
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 08-06-17, 10:24
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

εχω μια σκουπα βυθου , βασικα τρομπα λαδιου ειναι, αυτη και 10 μετρα λαστιχο ποτισματος 1/2" , για να φτανει στην τουαλετα.
κλεινω φιλτρο , βαζω τρομπα στο ενυδρειο και συνδεω το λαστιχο , οπου καταληγει στην αποχετευση, μια τρομπια και κατεβαινει νερο.
βγαζω οσο θελω, το σταματαω και το μαζευω.

εχω ενα κανιστρο 10" με φιλτρο ανθρακα κι ενα 500αρι θερμαντηρα μονιμα μεσα στο διαμερισμα της αντλιας του φιλτρου.
κουμπωνω το φιλτρο ανθρακα στην βρυση του κηπου (ή σε μπαλκονι , ή και μεσα στο σπιτι αν θελει καποιος ,μπορει να το εχει μονιμα) κι εχω παρει 20 μετρα φ6 λαστιχο για να φτανει απο τον κηπο στο σαλονι.
βαζω τον θερμαντηρα στην πριζα, το λαστιχακι στο διαμερισμα της αντλιας/θερμαντηρα και ανοιγω την βρυση.

το νερο θερμαινεται καθως πεφτει στο διαμερισμα, ενω ρυθμιζω και την αντλια σε χαμηλη ροη και την βαζω σε λειτουργια.
οτι μπαινει απο το σωληνακι , το πεταει η αντλια στο ενυδρειο.

η διαδικασια γινεται σχετικα αργα, κανω εως και 80% αλλαγη με θερμοκρασια το πολυ -1 βαθμο απο την αρχικη.


Μπορει να ακουγετε μπελας , αλλα δεν ειναι, σε ολη την διαδικασια παρακολουθω απο τον καναπε το ενυδρειο να αδειαζει-γεμιζει.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 08-06-17, 12:56
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Καλό οοοοοοο
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 08-06-17, 16:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θέλετε να σας γράψω αυτόματες αλλαγές με χρονοδιακόπτη χωρίς να κάνετε τίποτα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 08-06-17, 16:33
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλετε να σας γράψω αυτόματες αλλαγές με χρονοδιακόπτη χωρίς να κάνετε τίποτα ;
Μεσα στο σπιτι? Σωληνες και καλοδια που πανε Τακη?

Πες μας
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 08-06-17, 16:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

τα κρύβεις πίσω από το ενυδρείο,
και όχι μόνο καλώδια , αλλά και σωλήνες για αποχέτευση και παροχή νερού.
Αυτή η κατασκευή δεν είναι πάντα εφικτή και συνήθως γίνεται όταν το ενυδρείο είναι σε εξωτερικό τοίχο και μπορείς να φέρεις τις σωληνώσεις πίσω από το ενυδρείο από τον εξωτερικό τοίχο. Μια τέτοια κατασκευή βοήθησα ένα παιδί εδώ στο γραφείο και το έφτιαξε. Το προηγούμενο καλοκαίρι έλειψε έναν ολόκληρο μήνα και είχε μείνει η μητέρα του που τάιζε μόνο. Και το σύστημα αυτό είναι ταυτόχρονα και αυτόματη αναπλήρωση. Κάτι ανάλογο έχω κάνει και εγώ στο ξύλινο στη ταράτσα , αλλά σε αυτό η έξοδος γίνεται με υπερχείλιση και όχι με αντλία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 08-06-17, 17:03
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
τα κρύβεις πίσω από το ενυδρείο,
και όχι μόνο καλώδια , αλλά και σωλήνες για αποχέτευση και παροχή νερού.
Αυτή η κατασκευή δεν είναι πάντα εφικτή και συνήθως γίνεται όταν το ενυδρείο είναι σε εξωτερικό τοίχο και μπορείς να φέρεις τις σωληνώσεις πίσω από το ενυδρείο από τον εξωτερικό τοίχο. Μια τέτοια κατασκευή βοήθησα ένα παιδί εδώ στο γραφείο και το έφτιαξε. Το προηγούμενο καλοκαίρι έλειψε έναν ολόκληρο μήνα και είχε μείνει η μητέρα του που τάιζε μόνο. Και το σύστημα αυτό είναι ταυτόχρονα και αυτόματη αναπλήρωση. Κάτι ανάλογο έχω κάνει και εγώ στο ξύλινο στη ταράτσα , αλλά σε αυτό η έξοδος γίνεται με υπερχείλιση και όχι με αντλία
Αρα σε εμενα δεν γινεται. Παρ' ολα αυτα θα ηταν ενδιαφερον να το ακουσουμε και που ξερεις μπορει να κανει για καποιον αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 08-06-17, 19:41
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Μιας και αναφέρεται τρόπους αλλαγής νερου στα ενυδρεία,θα πω και εγω τον δικο μου!
Καταρχήν άνοιξα δυο τρύπες στον τοίχο που εφάπτεται η μικρη πλευρά του ενυδρείου και πέρασα μια σωλήνα pvc που συνδέθηκε στο λούκι του μπαλκονιού εξωτερικά και εσωτερικα διακλαδώθηκε σε τρεις γραμμές!
Η πρωτη συνδέθηκε με μια μικρη 500λιτρ/ωρα βυθιζόμενη αντλία στο σαμπ που συνδέθηκε με ενα απλα διακόπτη!
Η δεύτερη συνδέθηκε στο ποτήρι της υπερχείλισης του σαμπ για προστασία πλημμύρας
Και η Τρίτη συνδέθηκε σε ενα λούκι στην βάση του σαμπ,η οποία εχει ρήση ενός πόντου προς αυτο,απο εκει μπορώ να συφωναρω με σκούπα βυθού με λάστιχο 1.5μετρο
Στην δεύτερη τρύπα πέρασα πολυστρωματικη σωλήνα που εξωτερικά συνδέθηκε με αντλία βυθιζόμενη σε δοχείο προετοιμασίας νερού,με ενα απλό διακόπτη επίσης της δίνω κίνηση για τις αλλαγές και εσωτερικα μπαίνει στο σαμπ!
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 28-10-17, 20:31
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Πως γινεται με 2 ή 4 διαφορετικα φλοτερ να πραξεις 2 παρομοιες λειτουργιες στο ιδιο μερος?(ωστε να μου λυθει η απορια)
Safe point (διαφορετικου χαρακτηρα) και τα 2
Στο σημειο (σαμπ,διαμερισμα λειτουργιας της αντλιας) τοποθετουμε ενα φλοτερ, ωστε οταν λειτουργησει η αντλια το νερο θα κατεβει στο σημειο λειτουργιας της...
Αρα οταν εχουμε εξατμιση η σταθμη του νερου "λειτουργιας" πεφτει πιο κατω...
Ετσι λοιπον αν τοποθετησω ενα ή δυο φλοτερ εκει ωστε να αναπληρωνει νερο μεχρι το σημειο που βρισκεται,καλυπτω με αναπληρωση απο ενα δοχειο λχ την εξατμιση.
Αλλα στο ιδιο διαμερισμα πιο πανω...να βρισκεται αλλο ενα η 2 φλοτερ το οποιο να παιζει πανω κατω τον ιδιο ρολο (safety)...δηλ οταν εχω επιστροφη νερου απο το κυριως ενυδρειο να μην πλημμυρίσω, ανοιγοντας τα φλοτερ μια αντλια στο κυριως ενυδρειο και να βγαζει νερο εξω στην αποχετευση...
Τα φλοτερ αυτα
https://www.ebay.com/itm/14224111349...%3AMEBIDX%3AIT
Γνωριζει κανεις αν ειναι υποβρύχια? αρχικα...
Διοτι
Οταν θα περασει η σταθμη το σημειο λειτουργιας που θα βρισκονται,κατα την επιστροφη νερου στο σαμπ,αυτα θα ειναι μεσα στο νερο...
Και η σταθμη θα ανεβαινει μεχρι ενα σημειο οπου τα 2α φλοτερ θα ενεργοποιουν μια αντλια για να στελνει το νερο στην αποχέτευση

Για το 1ο εγχείρημα φανταζομαι θα χρειαστω...Χρονοδιακοπτη για θεμα ασφαλειας...ρυθμισμενος 10 λεπτα την ημερα λχ...Τροφοδοτικο 12βολτ για αντλια 12 βολτ και φλοτερ(2) (σε σειρα συνδεδεμενα σε περιπτωση που μπουνε 2)

Αρα δινει ρευμα ο χρονοδιακοπτης,το τροφοδοτικο με την σειρα του στα φλοτερ και αν η σταθμη ειναι πιο κατω,αυτα εν συνεχεια στην αντλια...και ετσι εχω αναπληρωση...
Σωστα?

Για το 2ο σκελος της υποθεσης...
Τροφοδοτικο 12 βολτ,αντλια 12 βολτ και φλοτερ 2 ωστε οταν φτασει και παει να το ξεπερασει το σημειο ασφαλειας η σταθμη τα φλοτερ με αντιστροφο τροπο θα κλεινουν το κυκλωμα και θα ενεργοποιουν την αντλια η οποια με την σειρα της θα πεταει νερο εξω στην αποχετευση...Μπορει να συνδεθει και μια μικρη σειρήνα ωστε να παιρνω τα χαμπαρια μου...(μεχρι ποτε ομως θα το πεταει εξω?)
Βεβαια και εδω αλλα και στο 1ο σκελος δεν ξερω αν ειναι απαραιτητη η υπαρξη ρελε...
το 2ο σκελος γινεται κυριως για τις αυτοματες αλλαγες μιας και θελω ενα συγκεκριμενο σημειο που πρεπει να γεμιζει το διαμερισμα της αντλιας ωστε οταν λειτουργει να εχω αποθεμα νερου...
Αλλα εδω ερχεται σε αντιφαση διοτι οπως ειπα αν ενεργοποιηθουν τα 2α φλοτερ ασφαλειας τοτε θα σταματησουν μονο αν πεσει η σταθμη του νερου στο διαμερισμα...δηλ μονο αν μπει σε λειτουργια η αντλια..
Εδω εχω ενα μικρο κολλημα αλλα θα το ξανατσεκαρω...αλλα ετσι οπως το σκεφτομαι μπορει να χρειαστω εν τελη ρελε

εν κατακλειδι
Κλεινουν οι 2 αντλιες του ενυδρειου με χρονοδιακοπτη...
Πεφτει η σταθμη εχοντας επιστροφη στο σαμπ...περναει τα πρωτα φλοτερ φτανει στα 2α και ενεργοποιειται το συστημα και πεταει εξω η αντλια η 3η που θα ειναι μεσα στο ενυδρειο νερο στην αποχέτευση για καποιο "Α" χρονικο διαστημα υπολογισμενο για καποια "Χ" λιτρα...
Επειτα ο χρονοδιακοπτης του πινακα θα ενεργοποιει την ηλεκτροβανα 220 και θα στελνω νερο μεσα στο ενυδρειο για καποια Χ ωρα υπολογισμενη για τα λιτρα τα οποια αφαιρεθηκαν...
Θα σταματα να στελνει ρευμα ο χρονοδιακοπτης ραγας..και την ιδια ωρα θα στελνει ο χρονοδιακοπτης για τις αντλιες... και ετσι θα γινονται οι αυτοματες...με μονη μεριμνα το πως θα λυσω το θεμα τον 2ων φλοτερ...

Ετσι οπως τα γραφω βεβαια παρατηρω λιγο ανασφαλεια στο ολο συστημα αλλα θα το λυσω...
Οτιδηποτε παρατηρησεις δεκτες...
Αυτο για τα Χρυσα..
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 29-10-17, 00:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λουκά,
από τα δικά μου φλοτεράκια είδα πως είναι αδιάβροχα, λειτουργούν και μέσα στο νερό.
Το 2ο σκέλος δεν το πολυκατάλαβα αλλά μου φαίνεται λίγο πολύπλοκο αλλά εγκυμονεί πιο πολλούς κινδύνους, ειδικά όταν υπάρχουν φλοτεράκια και κάτι δεν πάει καλά,
φλοτεράκια στην αναπλήρωση και φλοτεράκια στην αλλαγή = διπλάσιος κίνδυνος για πιθανό πρόβλημα.
Δες τώρα κάτι που σχεδίασα σε ένα φίλο και λειτουργεί 2 χρόνια,
συγκεκριμένα φέτος ήταν το 2ο καλοκαίρι που λειτούργησε και ο φίλος έλειψε για διακοπές έναν ολόκληρο μήνα.
Με αυτό το τρόπο κάνει τις αλλαγές του , ή καλύτερα γίνονται αυτόματα οι αλλαγές.
1ο σκέλος,
Φίλτρο άνθρακα, 12 βολτη ηλεκτρομαγνητική, 2 φλοτεράκια, χρονοδιακόπτης για λόγους ασφαλείας.
Όταν πέσει η στάθμη τα φλοτεράκια ανοίγουν την ηλεκτρομαγνητική και πέφτει νερό στο ενυδρείο.
Προβλήματα,
όταν πήρε την ηλεκτρομαγνητική , μετά από 1 εβδομάδα έκανε ότι ήθελε, μία δούλευε, την άλλη δεν δούλευε, έκανε θόρυβο, ζεσταινότανε κλπ.
Την είχε πάρει κανα 15αρι Ευρώ εδώ από Ελλάδα, την πήγε πίσω , δεν του την άλλαζε κλπ, την πέταξε και πήρε μία από Ebay 2,5 Ευρώ. Αυτή λειτουργεί άψογα, για αυτό πήρα και τη δικιά μου φέτος από Ebay που λειτουργεί και σε εμένα μια χαρά.
Επίσης μια φορά δεν λειτούργησαν τα φλοτεράκια, για άγνωστο λόγο , δεν σταμάτησαν και ευτυχώς που ήταν εκεί και πρόλαβε τη πλημμύρα. Αυτό έγινε για καμιά εβδομάδα, τελικά άλλαξε τροφοδοτικό και από τότε λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα.
2ο Σκέλος
Ενυδρειακή αντλία 220V, ηλεκτρομαγνητική πλυντηρίου 220V , ρελέ που κόβει τις αντλίες του φίλτρου , χρονοδιακόπτης
Η αντλία είναι μόνιμα μέσα στο ενυδρείο
σε ένα ύψος ασφαλείας που να μην αδειάσει το ενυδρείο αλλά και να μη ξενερίσουν οι αντλίες,
έξω από το ενυδρείο , στη σωλήνα εξαγωγής είναι η ηλεκτρομαγνητική,
αυτή ανοίγει μαζί με την αντλία,
και όταν σταματάει η αντλία κλείνει και η ηλεκτρομαγνητική και σταματάει το νερό που τρέχει γιατί η σωλήνα εξαγωγής λειτουργεί σαν σιφόνι.
Υπολόγισε πόση ώρα χρειάζεται για να αφαιρέσει τα λίτρα που θέλει, προγραμμάτισε τον χρονοδιακόπτη
και όταν ενεργοποιηθεί, σταματάνε οι αντλίες του φίλτρου, ανοίγει η αντλία και η ηλεκτρομαγνητική και αδειάζει το ενυδρείο.
Όταν πέσει η στάθμη ενεργοποιούνται τα φλοτεράκια και ανοίγει η 12βολτη ηλεκτρομαγνητική και πέφτει φρέσκο νερό από το φίλτρο άνθρακα.
Αυτό είναι όλο.
Αν το σκέφτεσαι όμως για το δικό σου με τα χρυσόψαρα, επειδή έχεις σαμπ είναι λίγο πιο πολύπλοκο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 29-10-17, 09:56
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκά,
από τα δικά μου φλοτεράκια είδα πως είναι αδιάβροχα, λειτουργούν και μέσα στο νερό.
ΚΑλο αυτο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 2ο σκέλος δεν το πολυκατάλαβα αλλά μου φαίνεται λίγο πολύπλοκο αλλά εγκυμονεί πιο πολλούς κινδύνους, ειδικά όταν υπάρχουν φλοτεράκια και κάτι δεν πάει καλά,
φλοτεράκια στην αναπλήρωση και φλοτεράκια στην αλλαγή = διπλάσιος κίνδυνος για πιθανό πρόβλημα.
Δεν ειναι τοσο περιπλοκο οσο ακουγεται...
Μπαινουν εκει διοτι δεν γινεται να μην εχω την παραμικρη επιστροφη νερου απο το ενυδρειο στο σαμπ οταν και εφοσον κλεισουν οι αντλιες για να γινει η αυτοματη αλλαγη...
Βεβαια ειναι ριψοκίνδυνο οφειλω να συμφωνησω...μιας και ακουω πολλα για τα φλοτερ...
Εκτος και αν βεβαια τοποθετηθει η εξαγωγη του σαμπ στο ενυδρειο πιο ψηλα απο οτι ειναι και ετσι καταφερω να μην εχω τοσο μεγαλη επιστροφη...
Τοτε ακυρωνονται τα 2α και εχω μονο τα 1α οπου με τον χρονοδιακοπτη πιστευω να καλυψω τυχον προβληματα...βεβαια αυτο απο την θεωρια στην πραξη εχει μια αποσταση...

Δεν εχω ξεκαθαρισει ακριβως στο μυαλο μου πως θελω να γινεται αλλα και πως (ακομα) για αυτο κανω και την κουβεντα...
διοτι περιπλεκεται και το μικρο μεσα σε ολα αυτα...
Και κατα πασα πιθανοτητα θελω να βρω τροπο να γινονται ολα ταυτοχρονα!
Με βλεπω να κρασαρει το συστημα (χααχαχαχαχαχ)

Ολο το πλανο βεβαια θα γινεται μονο οταν ζεσταινει ο καιρος και θα εχω τα παραθυρα ανοιχτα...τον χειμωνα θα μπαινει στο χειροκινητο...

Το υπολοιπο σκελος καλα κανατε και το γραψατε με περισσοτερες λεπτομέρειες αν και το εχω διαβασει στο
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...91&postcount=7
Θα συνεχισω λιγο σημερα την μελετη και επανερχομαι...
Να στε καλα κ.τακη για τα τιπς
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 29-10-17, 10:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

α το είχα ξαναγραψει ε ;
Αλτσχάιμερ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 29-10-17, 10:48
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
α το είχα ξαναγραψει ε ;
Αλτσχάιμερ
χαχαχααχαχ
Για αυτο ειπα να το πω
χααχαχαχαχαχ
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 29-10-17, 10:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λουκά,
πιστεύω πως δεν χρειάζεσαι φολτερακια και αντλίες
με μία υπερχείλιση στο σαμπ και μια ηλεκτρομαγνητική , συν τον ταχυθερμαντηρα είσαι μια χαρα
και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ χωρίς το κίνδυνο της πλημμύρας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 29-10-17, 11:56
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκά,
πιστεύω πως δεν χρειάζεσαι φολτερακια και αντλίες
με μία υπερχείλιση στο σαμπ και μια ηλεκτρομαγνητική , συν τον ταχυθερμαντηρα είσαι μια χαρα
και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ χωρίς το κίνδυνο της πλημμύρας
Μισο να το σκεφτω ολιγον τι αυτο και επανερχομαι με την οπτικη μου πλευρα
-------------------------

Για τα Χρυσά με σαμπ
Σταματά η λειτουργιά των 2 αντλιών.. έχουμε επιστροφή νερού στο σαμπ τόση μέχρι να ξενερίσει η σωλήνα επιστροφής μιας και βρίσκεται ελάχιστα cm πιο κάτω από την υπερχείλιση...
Αν τοποθετηθεί υπερχείλιση στο διαμέρισμα του σαμπ με σωλήνες είτε μια είτε δυο ώστε να αποφύγω την πλημμύρα αλλά και να μείνει στην στάθμη που πρέπει όταν δεν λειτούργει η αντλία τότε λύνουμε αυτό το θέμα δίχως τα 2α φλοτέρ..
Πρέπει να υπολογιστεί δηλ με το ρόλοι πόση ώρα παίρνει αυτό ώστε ακριβώς μετά να μπει σε λειτουργιά αντλία η όποια θα βρίσκεται μέσα το ενυδρείο στα 2/3 του ύψους για λογούς ασφάλειας (όπως διάβασα) ώστε να βγάλει τα λίτρα που πρέπει μέχρι εκεί που βρίσκεται.
Εδώ βέβαια μπορεί από την μια να μπαίνει το νερό και από την άλλην να βγαίνει.. Αλλά θα πρέπει να μπει βάνα μπροστά από την ηλεκτρομαγνητική ώστε να μπαίνει και να βγαίνει το νερό με την ίδια ροη
Αν δεν γίνει όμως έτσι και περιμένω να τελειώσει υπολογίζω την ώρα και μετά μπαίνει σε λειτουργιά ο χρονοδιακόπτης της ράγας και δίνει ρεύμα στην ηλεκτροβάνα , για να δώσει νερό στον ταχυθερμαντηρα και έπειτα στο ενυδρείο.. και να σταματήσει υπολογισμένα μετά από κάποια ώρα...
Έτσι λογικά από ότι καταλαβαίνω και παρατηρώ μου φαίνεται πιο σωστό αυτό, ή κάνω κάποιο λάθος που δεν έχω δει
¶ρα για να το συμμαζέψουμε λίγο...
Βήμα 1ο
Χρονοδιακόπτης--> Σταματάνε οι αντλίες.. (έρχεται το νερό στο σημείο που πρέπει να είναι όταν δεν δουλεύει η αντλία με την υπερχείλιση )
Βήμα 2ο
Χρονοδιακόπτης-->Αντλία/ηλεκτρομαγνητική (12 V) Βγαίνει το νερό
Βήμα 3ο
Χρονοδιακόπτης Ράγας-->Ηλεκτρομαγνητική κεντρικής παροχής-->ταχυθερμαντηρας -->ενυδρείο
Βήμα 4ο
Μπαίνουν σε λειτουργιά οι αντλίες
Και όλα καλά
Βέβαια με την Μεμβράνη που θα μπει για το νερό που θα θέλω στο ενυδρείο το μικρό δεν ξέρω αν αποτελέσει κάποιο πρόβλημα μιας και εκεί πρέπει να παίξω με συνδέσμους ώστε να σπάσω την κοινή πορεία
Για το θέμα αναπλήρωσης μπορεί να μείνει το τιπ που μου είπατε απευθείας απέξω
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 29-10-17 στις 11:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 29-10-17, 12:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τίποτα από όλα αυτά Λουκά.
Μια τρύπα στο σαμπ για υπερχείλιση.
Το ύψος που θα γίνει η τρύπα είναι το μέγιστο σημείο
που θα γεμίσει το σαμπ αν κλείσεις την αντλία.
Η τρύπα θα είναι 3/4 ή 1 ίντσα
που θα μπει σωλήνα για την αποχέτευση.
Πως θα λειτουργεί τώρα,
χρονοδιακόπτης που θα ανοίγει την ηλεκτρομαγνητική στο φίλτρο άνθρακα
και με ρελέ θα κόβει την αντλία.
Μόλις σταματήσει η αντλία επιστροφής στο σαμπ
τότε θα γεμίσει το σαμπ μέχρι το μέγιστο σημείο
το φρέσκο νερό θα μπαίνει στο ενυδρείο
στο απέναντι σημείο από όπου είναι η υπερχείλιση του ενυδρείου προς το σαμπ
το παραπάνω νερό που θα μπαίνει στο ενυδρείο θα φεύγει απο την υπερχειλιση προς το σαμπ
στο σάμπ θα φεύγει από τη τρύπα που είπα πριν
δεν θα χρειάζεται δηλαδή να βγάζεις νερό και μετά να βάζεις φρέσκο
θα γίνεται ταυτόχρονα
όπως ακριβώς κάνω και εγώ στο ξύλινο
αν δεν βουλώσει η τρύπα που σου είπα στο σαμπ
δεν θα έχεις ΠΟΤΕ πλημμύρα
και ούτε φλοτεράκια και ούτε τίποτα άλλο
και για αναπλήρωση, βάζεις το σύστημα να λειτουργεί κάθε μέρα για 5-10 λεπτά
και είσαι μια χαρά
Αυτή είναι ίδια μέθοδος που έχω εγώ στο ξύλινο αλλά σε σαμπ.
Μη κάνεις τη ζωή σου δύσκολη με πολύπλοκους αυτοματισμούς
απλά και σίγουρα πράγματα.
Τώρα αν θες να κάνεις χειροκίνητη
ανοίγεις τη βάνα που έχεις μέσα στο ενυδρείο
μετά ανοίγεις χειροκίνητα το παραπάνω σύστημα , και είσαι εντάξει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 29-10-17, 20:59
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Γινεται και χωρις τρυπα φανταζομαι με εναν pvc...για να μην μπαινω σε διαδικασια τρυπηματος
Πολυ καλο μου ακουγεται και αυτο...
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77186
Κατι τετοιο σκεφτομουν ωστε να μην τρυπησω...και να φευγει απο το ταφ με πλαστικο σωληνα
αλλα βρισκω στα λερου μονο 32αρια...ενω καλυτερα πιστευω θα ηταν τα 20αρια...
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 29-10-17 στις 20:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 29-10-17, 21:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

δεν το εμπιστεύομαι
ως επι το πλείστον είναι για συνεχή ροή αυτό
δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει σε περιοδική χρήση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 29-10-17, 21:09
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν το εμπιστεύομαι
ως επι το πλείστον είναι για συνεχή ροή αυτό
δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει σε περιοδική χρήση
BORKED
ΜΕ κατι τετοιο ?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγες νερου Ορφας Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 11 15-06-14 09:24
αλλαγες νερου nikosn Αρχάριοι γλυκού νερού 21 29-11-10 08:44
Αλλαγες νερου Dimitrisss123 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-02-10 22:17
Νο3 και αλλαγες νερου jimfytakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 16-05-07 13:46
ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΣΟΣ giannak Θαλασσινό νερό - Γενικά 14 28-07-04 20:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09223 seconds with 16 queries