Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-05-12, 00:41
leonidastria Ο χρήστης leonidastria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Τhessaloniki
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή Συντηρηση θαλασσινου ενυδρειου

Γεια σας και απο μενα .Συντηρω ενα ενυδ. 80λ με τροπικα ψαρακια και εχει αρκετες μερες που διαβαζω για τα θαλασσινα ενυδρεια και σκεφτομαι οτι καποια στιγμη θα το γυρισω και εγω.Ενα πραγμα θελω να μου πειτε και δεν υπαρχει σαν απαντηση μεσα στο φορουμ.Ενα ενυδρειο θαλασσινο με ανοχες (χαμηλη ιχθυοφορτιση) καλα μηχανακια και αυτοματισμοι(συμπληρωση νερου) ποσο καιρο μπορει να τρεξει μονο του ,αντεχει πχ 10 μερες ?Το ρωταω αυτο γιατι η δουλεια μου ειναι τετοια που καθε μηνα λοιπω 5 μερες και καθε 2-3 μηνες λοιπω 10 μερες.Ενταξει εχω καταλαβει οτι ειναι πιο πολυπλοκο απο το γλυκο και εξαρταται πολυ απο το τι εχεις μεσα ,εγω οπως σας ειπα θα ηθελα ενα θαλασσινο με μικρα χρωματιστα ψαρακια και καποια ομορφα ψωντανα πλασματα παω στους βραχους κατι ευκολοτερο απο κοραλια που ειναι πανεμορφα.Τι λετε να το ξεχασω η΄ θα μπορεσω να το συντηρησω απουσιαζοντας αυτες τις μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-05-12, 08:04
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Smile

Όπως είπες ένα θαλασσινό ενυδρείο χρειάζεται περισσότερη "φροντίδα" και συντήρηση απ' ότι ένα ενυδρείο γλυκού νερού! Αφου λές (απ' ότι καταλαβα) οτι θα ειναι το πρώτο σου θαλασσινό ενυδρείο θα πρέπει να ανοίξεις πολλά θέματα (σχετικά με τις απορίες σου) στο forum, μιας και εδω υπάρχουν δεκάδες (και βαλε) έμπειρα μέλη σχετικά με την συντήρηση ενός θαλασσινού ενυδρείου! Τώρα, όσον αφορά το ότι θα χρειαστεί να λίπεις κάποιες μέρες, τότε....ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ...θα πρεπει να βρείς καποιον φιλο/συγκενή [κτλ.] να τα φροντίζει γι' αυτο το μικρό χρονικό διάστημα! Καλό θα ήταν στο ενυδρείο σου (για αρχή) να βάλεις "clown fish" (σαν τον νεμο ενα πραγμα ), γιατί είναι σχετικά πολύ ανθεκτικά ψάρια! Θα μπορούσες επίσης να βάλεις και "Ζωντανους βράχους", δλδ. κοράλια κτλ. ή ακόμα και διάφορα φυτά! Και οι ανεμωνες ειναι καλή ιδέα βασικά...αλλά τα λιτρα σου ειναι σχετικά λίγα και γι'αυτό..μην το παραγεμίζεις με πολλά! Και τελος, όσον αφορά τα ψάρια, τα clown fish ειναι μια πολύ καλή ιδεα! Βεβαια, για μενα, τα ομορφότερα ψαρια για θαλασσινο νερο ειναι τα blue tank και τα yellow tank, αλλά είναι λίγο..εως πολύ άκριβα.. (70-90 ευρώ, αναλογα και με το μεγεθος)!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-05-12, 10:04
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Βασικα θελεις καποιον να τσεκάρει ανά τακτά διαστήματα ότι δεν "κόλλησε" τίποτα.Εννοειται θελεις ελεγχο για τυχον βραχυκυκλωμα αλλα μπορει να γινει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-05-12, 10:21
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Εκτός απ' αυτό όμως...όταν λίπεις, θα πρέπει κάποιος ΟΧΙ μονο να ταϊζει τα ψάρια, αλλά και να τους αλλάζει το νερό, να τους βάζει τα φάρμακά τους (και το λύπασμα φυσικά [αν εχεις φυτα]) κτλ.! Επίσης, πρίν βάλεις τα ψάρια μεσα, θα πρέπει να τσεκάρεις ποια ειδη ειναι συμβατα (δλδ ποια τεριαζουν) μεταξύ τους! Επειδή (οσο καιρό ειμαι εδω), έμαθα πως οι περισσότεροι πετσοπάδες δεν ενδιαφέρονται αν τα ψαρια σου ζησουν κι αν οχι! Το μονο που τους νοιάζει ειναι....ΛΕΦΤΑΑΑΑ!!!! Γι'αυτο πρίν βάλεις ψαρια στο ενυδρειο σου ΠΑΝΤΑ (αν δεν ξερεις) δημιουργησε ενα "θεμα" (threat) εδω στο forum και πιστεψε με.... θα εχει πολλες ΣΩΣΤΕΣ απαντησεις!ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΕ ΕΝΑΝ ΠΕΤΣΟΠΑ!!! Τέλος, έκτος απο το "ποιατεριαζουν μεταξυ τους" πρέπει να μαθεις και ποιες ειναι οι ανάγκες τους! Για παραδειγμα καποια ψαρια ζουν σε χαμηλες, αλλα σε μετριες και αλλα σε υψηλοτερες θερμοκρασιες! Επίσης άλλα ψαρια τρωνε διαφορετική τροφή απο αλλα και χρειάζονται και ιδιαίτερη φροντίδα!...


Είναι δύσκολο hobby ξερω... αλλα κι εγω ξεροκεφαλος ημουν! Εκανα οτι μου κατεβαινε στο κεφαλι! Παλι καλα που υπάρχουν και μελη τα οποια μου εμαθαν πως πρεπει το hobby αυτο να το αγαπας...γιατι...ΔΕΝ ειναι αστειο πραγμα....
-------------------------
Κι ετσι αποφασισα κι εγω να βαλω μυαλο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noutsman : 17-05-12 στις 10:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-05-12, 10:53
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Τα ψαρια δεν παθαίνουν τίποτα με 5-10 μέρες ατάιστα στις περισσότερες περιπτώσεις , όσον αφορά τις αλλαγές νερού ένα σου σου πω
υπάρχει κόσμος που με υπερskimming ( + - ) κάνει αλλαγές νερού
ανά 6 μήνες και κάνει συμπλήρωση νερού μόνο σε αυτό που εξατμίζεται . άρα μιας και δεν ταΐζεις αυτές τις μέρες το νερό θα διατηρείται σχετικά καθαρό με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο αναγκαία η αλλαγή , προχωρα και θα ανακαλύψεις ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα εάν βάλεις εύκολους στην διατήρηση τους οργανισμούς όπως ακριβώς ιχύει και στου γλυκού
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-05-12, 14:15
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

! Σωστός....απλά το είπα για τυχόν απορίες....
-------------------------
Τελικα φιλε...?? Τι αποφασισες??Θα το κανες θαλασσινο το ενυδρείο τελικα??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noutsman : 17-05-12 στις 14:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-05-12, 15:20
leonidastria Ο χρήστης leonidastria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Τhessaloniki
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια δεν παθαίνουν τίποτα με 5-10 μέρες ατάιστα στις περισσότερες περιπτώσεις , όσον αφορά τις αλλαγές νερού ένα σου σου πω
υπάρχει κόσμος που με υπερskimming ( + - ) κάνει αλλαγές νερού
ανά 6 μήνες και κάνει συμπλήρωση νερού μόνο σε αυτό που εξατμίζεται . άρα μιας και δεν ταΐζεις αυτές τις μέρες το νερό θα διατηρείται σχετικά καθαρό με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο αναγκαία η αλλαγή , προχωρα και θα ανακαλύψεις ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα εάν βάλεις εύκολους στην διατήρηση τους οργανισμούς όπως ακριβώς ιχύει και στου γλυκού
Κατ'αρχην ευχαριστω πολυ.Η εμπειρια μου απο το γλυκο ειναι τεραστια.Τι εννοω,οτι αν δεν ρωτησεις δεν βρεις τι συνβαδιζει,τι διατροφικες συνηθειες εχει κλπ ,καλυτερα βγες στον δρομο και χαρισε τα μισα λεφτα σου σε εναν φτωχο,οπως επισης και στα μηχανηματα,γι'αυτο λεω οτι εχω "εμπειρια ".Ημουν λιγο ανηπομονος.
Επομενως ενα 80χ30χ40 ισως με δυο Eheim 2042 ενα για σιποραξ και ενα για ανθρακα & αντιφωσφορο και ενα σκιμερακι εσωτερικο με αεραντλια η' ενα μικρο κρεμαστο η' αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=rows που τα εχει ολα μαζι(τωρα κατα ποσον δουλευουν αυτο ειναι αλλη υποθεση) συν θερμοστατες ,ανεμηστηρακια ,διακοπτες θερμοκρασιας κλπ ξεκιναει κανεις?Θα συνεχισω να ρωταω σε αλλη ενοτητα ,ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-05-12, 17:12
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

γνώμη μου τα eheim είναι έναν κυκλοφορητή ροής θέλεις ~ 3000 l/h προς τον βράχο που θα είναι το ζωντανό σου φίλτρο
και ένα σκιμμερακι που να έχει και χορό για άνθρακα αντιφώσφορο ώστε να μην έχεις 500 μηχανήματα τώρα αυτό τις dennerle δεν ξέρω αν δουλεύει και δεν φαίνεται που κάνει περισυλλογή .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-05-12, 17:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αυτό το φίλτρο έχει απλά surface skimmer, δεν κάνει για αυτό που το θέλετε!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-12, 17:21
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

ναι τώρα το είδα σε βιντεάκι είναι μονο επιφανειας , δεν σου κάνει σε καμια περίπτωση εκτος αν το φουλάρεις
συχνά με άνθρακα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-05-12, 18:48
leonidastria Ο χρήστης leonidastria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Τhessaloniki
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
γνώμη μου τα eheim είναι έναν κυκλοφορητή ροής θέλεις ~ 3000 l/h προς τον βράχο που θα είναι το ζωντανό σου φίλτρο
και ένα σκιμμερακι που να έχει και χορό για άνθρακα αντιφώσφορο ώστε να μην έχεις 500 μηχανήματα τώρα αυτό τις dennerle δεν ξέρω αν δουλεύει και δεν φαίνεται που κάνει περισυλλογή .
Τα Eheim σαν μηχανικο-χημικο φιλτρο και φυσικα κυκλοφορητες αντικριστα οπως λετε.Ανοιξα αλλο θρεντ για το στησημο.Ενυδρειο 80χ30χ40 λεγεται.(Εδω υποθετω συζηταμε μονο για συντηρηση .)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προετοιμασία & συντήρηση φυτεμένου ενυδρείου - Πρόγραμμα λίπανσης EI - Dry start Γιώργος Κ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 81 25-11-15 14:56
Τα φιλτρα του θαλασσινου ενυδρειου Tricky Φίλτρανση 0 02-02-07 14:11
Συντηρηση ενυδρειου Θανάσης Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 06-09-06 08:21
ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ GREGORY Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 20-10-04 10:17
Συντηρηση αδειου ενυδρειου;;;;; paparatsi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 04-05-03 09:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05388 seconds with 13 queries