Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-19, 18:26
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή Χαμένος σε άγνωστα μονοπάτια!!!

Καλησπέρα σας

Μετά από πολύ σκέψη η απόφαση πάρθηκε. Μέχρι να φύγουν τα ψάρια και να αδειάσει το ενυδρείο έχουμε χρόνο να αποφασίσουμε κατοίκους και να ετοιμάσουμε το σπίτι τους.
Ας αρχίσουμε με αυτό. Το ενυδρείο είναι 1,2*0,7*0,6Υ με sump 40*90 και αντλία επιστροφής jecod 4000 και περίπου 20 λίτρα siporax.
Από εξοπλισμό θα χρειαστώ σίγουρα κυκλοφορητή . ξέρω πως παίζει μεγάλο ρόλο το στήσιμο αλλά περίπου για τις διαστάσεις ξέρετε τι κυκλοφορητή θα χρειαστώ? Πόσα λίτρα?Να αναφέρω πως η έξοδος του νερού από το ενυδρείο γίνεται στην επιφάνεια με υπερχείλιση...
Επίσης θα χρειαστώ κάτι για προστασία του πάτου από πτώση πέτρας. Από τι διάβασα και μου πρότειναν σκέφτομαι να βάλω egg crate και όχι φελιζόλ.
Από διακόσμηση θα χρειαστώ άμμο και πέτρες...
Άμμο έχω χαλαζιακή καρατ αλλά είναι περίπου 2 πόντους. Οπότε χρειάζομαι περισσότερο .Σκέφτομαι να την βγάλω και να την αφήσω στην άκρη.Μην την ανακατέψω με άλλη άμμο είναι κρίμα. Και στην θέση της θα προσθέσω άμμο από καμιά παραλία της Χαλκιδικής. Η άμμος που θα μαζέψω θα πρέπει να είναι ψιλής κοκομετρίας ? και επίσης πριν την βάλω στο ενυδρείο χρειάζεται κάποια προεργασία (Καθάρισμα-απολύμανση)?
Για τις πέτρες είμαι σε δίλημμα να μαζέψω μαζί με την άμμο αλλά φοβάμαι πως δεν θα έχουν όλες ίδια απόχρωση και δεν θα δένουν στο στήσιμο. Αν δεν βρω θα πάω σε μάντρα και είμαι ανάμεσα σε moonstone και λάβας. Εσείς τι προτείνετε???Ποιες θα βοηθούσαν περισσότερο τα ψάρια? (Μάλλον για mbuna) Αν τα σκέφτομαι σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-19, 19:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pitsiovic Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας

Μετά από πολύ σκέψη η απόφαση πάρθηκε.είσαι σε καλό δρόμο Μέχρι να φύγουν τα ψάρια και να αδειάσει το ενυδρείο έχουμε χρόνο να αποφασίσουμε κατοίκους και να ετοιμάσουμε το σπίτι τους.
Ας αρχίσουμε με αυτό. Το ενυδρείο είναι 1,2*0,7*0,6Υ με sump 40*90 και αντλία επιστροφής jecod 4000 και περίπου 20 λίτρα siporax.
Από εξοπλισμό θα χρειαστώ σίγουρα κυκλοφορητή . ξέρω πως παίζει μεγάλο ρόλο το στήσιμο αλλά περίπου για τις διαστάσεις ξέρετε τι κυκλοφορητή θα χρειαστώ? Πόσα λίτρα?γύρω στα 10-12000 λιτρα/ωρα Να αναφέρω πως η έξοδος του νερού από το ενυδρείο γίνεται στην επιφάνεια με υπερχείλιση...
Επίσης θα χρειαστώ κάτι για προστασία του πάτου από πτώση πέτρας. Από τι διάβασα και μου πρότειναν σκέφτομαι να βάλω egg crate σωστάκαι όχι φελιζόλ.
Από διακόσμηση θα χρειαστώ άμμο και πέτρες...
Άμμο έχω χαλαζιακή καρατ αλλά είναι περίπου 2 πόντους. Οπότε χρειάζομαι περισσότερο .Σκέφτομαι να την βγάλω και να την αφήσω στην άκρη.Μην την ανακατέψω με άλλη άμμο είναι κρίμα. Και στην θέση της θα προσθέσω άμμο από καμιά παραλία της Χαλκιδικής. Η άμμος που θα μαζέψω θα πρέπει να είναι ψιλής κοκομετρίας ?σωστά και επίσης πριν την βάλω στο ενυδρείο χρειάζεται κάποια προεργασία (Καθάρισμα-απολύμανση)?αν είναι από καθαρή παραλία αρκεί ένα καλό πλύσιμο να φύγουν τυχόν οργανικά κατάλοιπα
Για τις πέτρες είμαι σε δίλημμα να μαζέψω μαζί με την άμμο αλλά φοβάμαι πως δεν θα έχουν όλες ίδια απόχρωση και δεν θα δένουν στο στήσιμο. Αν δεν βρω θα πάω σε μάντρα και είμαι ανάμεσα σε moonstone και λάβας. δεν μ' αρέσουν. Τις πρώτες τις είχα και οι δεύτερες έχουν αιχμές επικίνδυνες για τραυματισμούς Εσείς τι προτείνετε???Ποιες θα βοηθούσαν περισσότερο τα ψάρια? (Μάλλον για mbuna) Αν τα σκέφτομαι σωστά.
Πάνε σ' ένα βουνό ή σε μια παραλία και διάλεξε σχετικά ομοιόμορφες, μερικές ογκώδεις και άλλες μικρότερες για να μπορέσεις να φτιάξεις όσο το δυνατό περισσότερες κρυψώνες/φωλιές/τρύπες και για να έχεις ένα φυσικό στήσιμο. Αν δεις βιντεάκια από τη λίμνη θα δεις περίπου πως είναι.
Γράφε ότι απορία 'έχεις και θα βρούμε την άκρη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-19, 11:07
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Με το καλό να το στήσεις Γιώργο! Συμφωνώ με ότι σου αναφέρει ο Κλεόβουλος, απλά να προσθέσω κάτι...........η άμμο να μην είναι πούδρα (γιατί θα την σηκώνουν οι κυκλοφορητές)........... από πέτρες πήγαινε σε κάνα ποτάμι και μάζεψε ασύμμετρες με στρογγυλεμένες γωνίες!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-19, 23:02
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας.
Επειδή δεν έχουν φυγει ακόμα όλα τα ψάρια είμαι σε φάση που μαζεύω σιγά σιγά ότι χρειάζομαι για την αλλαγή. Αύριο λοιπόν θα κάνω μια εξόρμηση σε καμιά κοντινή παραλία της Χαλκιδικής κυρίως για άμμο και αν βρω ωραία κομμάτια από πέτρες ίσως μαζέψω και αυτές. Θα ήθελα να ρωτήσω πόσα εκατοστά θα πρέπει να είναι η άμμος στο ενυδρείο η πόσα κιλά άμμο θα χρειαστώ?? Να θυμηθώ 1.2*0.7 .
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-19, 23:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Υπολόγισε 4-6 εκ. άμμο στο βυθό ώστε να μπορούν τα ψάρια να σκάβουν χωρίς να φτάνουν στο γυαλί.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-19, 15:43
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Thumbs up

Λοιπόν αν και ηλιοκαμένος τελικά βρήκα κάποιες ωραίες πέτρες και την άμμο.
Όπως θα δείτε στην φωτογραφία με τις πέτρες η απόχρωση είναι γκριζομάυρη. Στις δεξιά πέτρες όμως είναι πιο σκόυρο και έχει κάποια νερά μέσα. Ενω στις αριστερά είναι πιο ανοιχτό σχεδόν γκρι. Θα μπορέσω λέτε να τις συνδιάσω ή να πάω να ψάξω κι άλλες από το ένα είδος? Μου αρέσουν πιο πολύ οι αριστερά εσείς τι λέτε? Όσο για την άμμο δεν πήρα τελείως πούδρα αλλά πολύ ψιλό κόκο.
Τέλος την άμμο την ξέπλυνα αρκετές φορές καθώς είχε από μικρά φύκια έως και πόδι από καβούρι. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο? Όπως και κάποιες από τις πέτρες τις πήρα μέσα από την θάλασσα. Εκτός από βράσιμο θέλουν κάτι άλλο για απολύμανση? Μήπως όταν στήσω το ενυδρείο και το γεμίσω να ρίξω κάτι σαν υπερμαγγανικό ή είναι υπερβολή? Από παραλία της καλλικράτιας τα μάζεψα (μακριά από λιμάνι ή beach bar)

https://ibb.co/MMn3PPb
https://ibb.co/6vVXcHy
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-19, 16:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι και η άμμος και οι πέτρες (θα έλεγα κι εγώ αυτές αριστερά γιατί έχει και κάτι καλές ογκώδεις). Μόνο πλύσιμο καλό τις κάνω (ούτε βράσιμο ούτε υπερμαγγανικό).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-19, 00:44
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Καλό ξέπλυμα στην άμμο, για τις πέτρες ξέπλυμα κι αυτές......αλλά αυτές που πήρες από μέσα στην θάλασσα εγώ προσωπικά θα τις έβραζα/έλουζα με καυτό νερό! Με το καλό το στήσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-05-19, 13:51
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Η άμμος πλύθηκε - ξεπλύθηκε πολύ καλά. Οι πέτρες βράσαν για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Βρήκα κι άλλες σαν τις αριστερά αλλά δεν έχω πολλές που να είναι μεγάλες και πιστεύω πως θα χρειαστεί να συμπληρώσω για να κάνω το στήσιμο που έχω σκεφτεί. Θα το δούμε όταν έρθει η ώρα.
Τώρα για κυκλοφορητή έχω βρει μεταχειρισμένο το Tunze Turbelle stream 6105 WideFlow 6105. 000 με 80ε. Να το πάρω ή να ψάξω κάτι πιο μικρό-οικονομικό?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-05-19, 18:17
Sotos_gr Ο χρήστης Sotos_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2008
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Καλή αρχή φίλε. Σίγουρα από τις ποιο ενδιαφέρουσες φάσεις του χόμπι μαζί με την επιλογή των κατοίκων
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-05-19, 19:14
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Soto ευχαριστώ πολυ.Βρήκα και αυτό JVP-202 αλλά είναι αξιόπιστο?? Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-05-19, 20:06
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι. Να προσέξεις μόνο να είναι με μαγνήτη.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-05-19, 23:14
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παίδες είμαι σε δίλημμα για τον κυκλοφορητή. Αρχικά είναι καλύτερα να πάρω έναν με 12,000 λτρ ροή , 2 από 6,000 ή δεν παίζει ρόλο? Και επίσης αξίζει να δώσω παραπάνω χρήματα για κάποιον επώνυμο ή δεν είναι ανάγκη μιας και δεν θα υπάρχει αλάτι και δεν θα έχει τόση επιβάρυνση όσο στα θαλασσινά?
Εσείς τι έχετε???
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-05-19, 01:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Εγώ θα έπαιρνα 2 φτηνούς κινέζικους (για να μπορώ να παίξω και με τη ροή σε διαφορετικές κατευθύνσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-05-19, 09:52
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Ναι...........καλύτερα 2 χ 6000λ/ω!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-05-19, 21:39
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Κλεόβουλε και μένα έτσι με βολεύει καλύτερα αλλά δεν θέλω να κάνουν πολύ θόρυβο και ούτε να χαλάσουν σε 1 χρόνο... Έχεις να προτείνεις κανέναν??
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-05-19, 22:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Επειδή έχω πολύ δυνατά εξωτερικά φίλτρα τώρα δεν χρησιμοποιώ κυκλοφορητές πιά. Παλιότερα έκανα μια χαρά τη δουλειά με κάτι sun sun (με μαγνήτη για το τζάμι).
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-05-19, 05:27
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πω ότι σου είπα στο φβ, αντί για κυκλοφορίας πάρε ένα φίλτρο . Το σαπ για εμενα είναι μικρό, το ενυδρειο 500 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-05-19, 22:40
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια τελικά κατέληξα σε έναν jebao ow25 (8500λ/ω) και θα δω όταν στηθεί αν χρειαστώ κι άλλη κυκλοφορία θα πάρω κάποιο μικρότερο κινέζικο.
Τώρα πάμε στους κατοίκους. Τα ψάρια είναι πολύ περισσότερα απ ότι πίστευα και είναι πολλά αυτά που μου αρέσουν. Οπότε θα χρειαστώ βοήθεια για να αποκλείσω κάποια και αργότερα να βρώ έναν συμβατό συνδυασμό. Οπότε πείτε μου από τα παρακάτω πιο δεν είναι για το μέγεθος του ενυδρείου (Σκέφτομαι minimum 2 είδη maximum 3) η την εμπειρία μου με την Αφρική (που είναι 0). Επίσης δεν ξέρω εάν κάποιο από αυτά δεν υπάρχει περίπτωση να το βρω.
Έχουμε και λέμε:
1) https://www.youtube.com/watch?v=2koJ7U2b6Ks Pseudotropheus Lombardoi
2)https://www.youtube.com/watch?v=BeGr6_FXIfw
Metriaclima Estherae
3)https://www.youtube.com/watch?v=yX_-XG8RNa8 Labidochromis Caeruleus
4)https://www.youtube.com/watch?v=EtTFgsIvHwI Labeotropheus Trewavasae
5) https://www.youtube.com/watch?v=A6MSkVkUN74 Pseudotropheus Socolofi
6)https://www.youtube.com/watch?v=XOzkwTcGytc Labidochromis sp. "Mbamba"
7)https://www.youtube.com/watch?v=8qTeIi9ipvo Cynotilapia Zebroides Cobue
https://www.youtube.com/watch?v=8Cmfv9Y1NzU Cynotilapia sp. Hara Gallireya Reef
9)https://www.youtube.com/watch?v=U0g4k9k_Vco Labidochromis sp. "Hongi"

Έχω βάλει και βίντεο για να μην κάνουμε κάποιο λάθος στο πιο ψάρι εννοώ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-05-19, 23:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Ένας συμβατός και όμορφος συνδυασμός είναι
το 4(πιθανότατα δεν θα βρεις αυτή τη συγκεκριμένη ποικιλία αλλά όλα τα είδη αυτής της οικογένειας είναι ωραία) + το 8
και αν αποφασίσεις και 3ο είδος θα πρότεινα το 3
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-05-19, 22:37
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Κλεόβουλε αρχικά ήθελα να μου πεις αν κάποιο απ όλα αυτά λόγο επιθετικότητας- ενυδρείου ή σπανιότητας διότι δεν θα μπορέσω να το βρω για να το βγάλω από την λίστα. Σε δεύτερο χρόνο να επιλέξω πιο θέλω σίγουρα και να το πλεσιόσουμε με άλλο ένα ή 2 είδη.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-05-19, 23:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Εκτός από το πρώτο (τώρα λέγεται Metriaclima lombardoi) που θα πρότεινα να αποκλείσεις λόγω ταμπεραμέντου και το δεύτερο που το θεωρώ επιρρεπές στον υβριδισμό, όλα τα άλλα ούτε σπάνια είναι ούτε έχουν κάποια ιδιαιτερότητα για να τα αποκλείσεις.
Απλά επειδή δεν ταιριάζουν όλα με όλα, αποφάσισε ποιό θέλεις οπωσδήποτε για να μπορέσουμε να προτείνουμε συγκάτοικους.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-06-19, 00:16
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Λοιπόν βάζω με την σειρά ποια θα ήθελα πιο πολύ.
1)Labeotropheus Trewavasae
2)Cynotilapia Zebroides Cobue
2)Labidochromis Caeruleus
3)Chindongo Socolofi

Το καλύτερο για μένα σαν συνδυασμός για να πιάσω όλη την γκάμα χρωμάτων θα ήταν 1-3-4.Αν έχεις να προτείνεις και κάποιο άλλο για να συνδυαστεί με το 1 απλά να έχει έντονα χρώματα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-06-19, 08:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Τα socolofi καλύτερα όχι μαζί με caeruleus γιατί υβριδίζουν συχνά.
Τα "Cobue" έχουν πολύ άχρωμα θηλυκά και δύσκολα το αρσενικό αναδεικνύει τόσο καθαρά χρώματα όταν συνυπάρχει με άλλα είδη. Στη θέση τους θα επέλεγα τα "Mbamba" ή τα "Hongi".
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-06-19, 14:44
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Λοιπόν η βάση θα είναι το Labeotropheus Trewavasae
Μαζί τους σκέφτομαι αν γίνεται να βαλω
Cynotilapia sp. Hara Gallireya Reef με Labidochromis Caeruleus
Η
Metriaclima sp. "Membe Deep" με κάποιο ακόμα σε μπλε χρώμα όπως το Metriaclima callainos
Τι λέτε μπορεί να γίνει κάτι από τα 2 η κάτι κοντινό??
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-06-19, 23:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Προσωπικά για το ενυδρείο σου θα έβαζα τα Labeotropheus Trewavasae (δες τις ποικιλίες "marmelade cat") μαζί με τα Metriaclima sp. "Membe Deep" (ή τα συγγενικά Metriaclima sp. "msobo" Magunga) σε μεγάλα χαρέμια (1+5/6) λόγω παρόμοιου ταμπεραμέντου, μεγέθους αλλά και ποικιλίας χρωμάτων, χωρίς 3ο είδος.
Κατά τα άλλα οι συνδυασμοί που αναφέρεις είναι εφικτοί γενικά αλλά για το ενυδρείο σου αν θέλεις 3 είδη θα πρότεινα τον πρώτο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-06-19, 23:48
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Κλεόβουλε γιατί ποικιλίες marmelade cat είναι πιο ήρεμα ή για το χρώμα το προτείνεις?
Τα Metriaclima sp. "msobo" Magunga ωραία τα θηλυκά που μοιάζουν λίγο με τα θηλυκά από Labeotropheus Trewavasae δεν έχουν θέμα?
Και αν τελικά πάω με τον πρώτο συνδυασμό και 3 είδη πόσα άτομα το καθένα?
Τα ψάρια πρέπει να μπουν όλα μαζί από την αρχή ή αυτά με το πιο έντονο ταμπεραμέντο τελευταία ?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-06-19, 00:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pitsiovic Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεόβουλε γιατί ποικιλίες marmelade cat είναι πιο ήρεμα ή για το χρώμα το προτείνεις?για τα χρώματα τους
Τα Metriaclima sp. "msobo" Magunga ωραία τα θηλυκά που μοιάζουν λίγο με τα θηλυκά από Labeotropheus Trewavasae δεν έχουν θέμα? αν εννοείς θέμα υβριδισμού το θεωρώ πολύ δύσκολο όταν στο ενυδρείο υπάρχουν σωστές αναλογίες των διαφορετικών ειδών. Ή για να το πω διαφορετικά : όλα τα mbuna και πολλά άλλα είδη, όταν τα υποβάλλουμε σε λάθος συγκατοίκηση ενδέχεται να υβριδίσουν
Και αν τελικά πάω με τον πρώτο συνδυασμό και 3 είδη πόσα άτομα το καθένα? Labeotropheus 1+4 τουλ., Hara 1+3 τουλ., Labidochromis 1+3 τουλ.
Τα ψάρια πρέπει να μπουν όλα μαζί από την αρχή ή αυτά με το πιο έντονο ταμπεραμέντο τελευταία ? Αν πάρεις μικρά (και αναγκαστικά μεγαλύτερο αριθμό από τον τελικό μέχρι να ξεχωρίσουν τα φύλα) μπορείς να τα βάλεις μαζί. Αν πάρεις ενήλικα τότε ναι.
......
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-06-19, 01:50
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση....
Θα περιμένω γνώμες προτάσεις και από άλλους "Αφρικάνους" μέχρι να έρθει η ώρα να βάλω τα ψάρια μέσα.
Λογικά μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα το έχω αδειάσει το ενυδρείο. οπότε θα αρχίσει σιγά σιγά το στήσιμο.
Οι σωλήνες για να κατεβαίνει ανεβαίνει το νερό στο sump επειδή είναι μέσα στο ενυδρείο και φαίνονται θα προσπαθήσω να τις κρύψω όσο μπορώ με τις πέτρες. Αλλά όσο να ναι λίγο θα φαίνονται. Επειδή σκέφτομαι να βάλω μαύρο φόντο υπάρχει κάποιο υλικό που να μπορώ να τις βάψω και να μην έχει θέμα το νερό αργότερα?
Τέλος το φωτιστικό μου είναι 4*39watt. Σκέφτομαι να βάλω λάμπες θαλασσινού.
1 ακτινική-1 μπλε - και 2 λευκές 10000-15000κ . Θα έχω κάποιο θέμα? έχετε να κάνετε κάποια άλλη πρόταση???
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-06-19, 12:25
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Λοιπόν τα πρώτα βήματα έγιναν....
Αρχικά άδειασε το ενυδρείο
https://ibb.co/nfPgzJf
https://ibb.co/m9z2D7f
πλύθηκε όλο το υλικό φιλτραρίσματος εκτός από μια σακούλα που είναι σε βαρέλι με οξυγόνο κυκλοφορία και φαγητό.
https://ibb.co/mN11dGW
https://ibb.co/BZHxR4B
Και τέλος στήθηκε και ξαναγέμισε
https://ibb.co/Nt7crmG
https://ibb.co/BKZ2JCm
https://ibb.co/9ZKCNL6
Τελικά δεν έκανα τίποτα με τις σωλήνες ξέρω πως φαίνονται άχαρες αλλά δεν μπορώ να ρισκάρω να ανεβάσω πέτρες μέχρι πάνω.
Σήμερα περιμένω και τα πρώτα ψαράκια τα οποία θα είναι labido yellow.
Από εβδομάδα θα έρθουν τα hara. Και ελπίζω κάποια στιγμή να βρω και τα labeo....

Περιμένω γνώμες για το στήσιμο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτά και άλλα άγνωστα είδη της Λίμνης Malawi Κλεόβουλος Malawi 16 29-04-23 23:52
Οι πάπυροι του Ερκολάνο & άλλα άγνωστα Κλεόβουλος Επί παντός επιστητού 16 26-03-18 20:29
3 άγνωστα είδη σαλιγκαριών εμφανίστηκαν στο ενυδρείο μου Manuel Αναγνωρίσεις ειδών 9 09-10-12 01:13
Darter όμορφα αλλά άγνωστα j.p. Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 0 06-01-12 23:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08968 seconds with 13 queries