Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-07-08, 12:46
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή Δολομιτης, φιλος ή εχθρος?

ψαχνωντας για αραγωνιτη, ή κατι καλυτερο επεσα πανο στον δολομιτη
εχει κανεις βαλει στο ενυδρειο του?
εγω για να κανω υποστρομα μου λενε πως θελω 120κ αραγωνιτη, σκευτομουν να βαλω 50κ δολομιτη- 26 κιλα coral sand και 50 αραγονιτη--- αν δεν κανει ο δολομιτης τοτε 50%-50% coral sand me aragonite
να τι λενε διαφοροι:
dolomite is mined and is a relatively soft rock which is composed of over 99% carbonates (approximately 56% calcium and 43% magnesium). It is totally free of toxic contaminants and exerts a slight buffering effect which is beneficial to aquariums.

A pair of buffering side chamber 83 and 85 are provided at opposite sides of the filter 10. Buffering side chambers are filled with dolomite (crushed limestone). Water may enter these buffering chambers 83,85 through perforations 84 and 86 provided at opposite ends of the filter 10 near the top. Air is injected into the bottom portion of each buffering chamber 83,85 from the air pump 75 through tubing 90 so as to cause a continuous flow of aquarium water through the buffering chamber 83,85. Ρassing the aquarium water through these buffering chamber 83,85 serves to maintain an alkaline pH (i.e., about 8.3) for the water which is necessary for marine aquariums. Crushed coral or crushed clam shells can also be used for this purpose.

For use in fresh water aquariums where you don’t want an alkaline PH of 8.3 , fill end compartments with gravel rather than dolomite.

Dolomite is a carbonate rock composed of calcium magnesium carbonate. Saltwater hobbyists sometimes use this material as a substrate but it takes a lower pH than aragonite to dissolve and may therefore not be as suitable for a marine substrate as aragonite.

AQUA MEDIC :Calciummagnesiumcarbonate (dolomite) is a natural product that aquarists use mainly in Calcium reactors, but also in filter systems and as a substrate in Malawi/Tanganyika aquariums. It increases the calcium and the magnesium levels of the water. We recommend its addition at a rate of 25% to our hydrocarbonate.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-08, 13:39
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Aν πιστέψουμε αυτά που λένε οι εταιρίες, για φίλο τον κόβω....

Για πες μας όμως τι θέλεις να κάνεις ακριβώς? Kάποιο DSB?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-08, 13:58
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

ναι DSB
2 μετρα μηκοσ θα εχω και 45εκ βαθος

πολυ πραμα.... μου λενε να κανο το DSB στο refugium αλλα τι να σου κανει ενα τοσο μικρο dsb?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-08, 14:12
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Sump θα φτιάξεις?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-08, 14:42
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

ναι
ο προγραματισμος ειναι να ειναι κατι μικρο ομως, 38*30*46
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-07-08, 14:59
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Κοίταξε να δεις…

Ξέρουμε όλοι τα θετικά που προσφέρει ένα DSB. Από την άλλη όμως έχει δημιουργηθεί μια τάση τώρα τελευταία (ιδίως στο εξωτερικό), κατά την οποία τα ενυδρεία δεν έχουν υπόστρωμα.
Ξέρω ότι αυτό ακούγεται κάπως…. αλλά το θέμα θέλει σκέψη.
Υπάρχουν πολλά θετικά, όπως και αρνητικά.
Πάντως εγώ το σκέφτομαι σοβαρά να το εφαρμόσω (έστω και δοκιμαστικά) στο ενυδρείο μου….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-07-08, 17:20
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

ενδιφερον , δ λεω...
αλλα εγω θα το εχω στην ρεσεψιον στη δουλια, οποτε να φενετε γυαλι στον πατο δεν λεει...
τι αρνιτικα εχει το DSB? πρωτη φορα ακουω για αρνητικα...
-------------------------
αρνιτικα στο DSB??
ποια ειναι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη phaerimm : 14-07-08 στις 17:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-07-08, 21:18
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αρνητικά έχει όταν δεν το έχεις κάνει σωστά, όταν σε κάποια σημεία δεν υπάρχει κυκλοφορία, όταν το πλακώνει ο βράχος και για να είναι κανονικό DSB θα πρέπει να είναι >10 πόντων.....

Ο "σκέτος" πάτος θα πιάσει σχετικά γρήγορα κοραλλίνη και αν μάλιστα τοποθετεί και star polyps (κοράλλι που εξαπλώνεται και γίνεται σαν χαλί...) θα είναι super.

Προχώρα εσύ τώρα κανονικά τον σχεδιασμό και άσε αυτά που λεω εγώ τώρα.... Μπορεί να το κάνω κάποια στιγμή...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-07-08, 23:09
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

polyps χαλι!!!!!
το θελω!!!!
που το εχεισ δει? κανα λινκ?
χμμμ, τι φωτα θα θελει αυτο ομοσ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-07-08, 07:20
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν το έχω δει πουθενά.... εγώ το σκέφτηκα...

Τα star polyps δεν χρειάζονται πολύ φωτισμό. Αλλά επειδή θα είναι "πάτο" μερικές Τ5 θα είναι ok.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-07-08, 07:29
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

παει το copyright το εχασες ...

θα το ψαξω και αν βρω κατι θα σου πω

ο βραχοσ κατευθιαν πανω στο τζαμι ομως? επικυνδινο το κοβω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-07-08, 07:45
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Kοίτα δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου..... με τις ιδέες αυτές. Αν επιμένεις όμως....

Το κάτω μέρος του βράχου προφανώς θα είναι νεκρός. Αλίμονο αν έδινες τόσα χρήματα να πάρεις όλο το βράχο σου ζωντανό.
Οπότε όταν στήνεις το ενυδρείο και βάζοντας τα πρώτα κομμάτια βράχου, ίσως μπορείς στα σημεία που ακουμπούν στον τζάμι να έβαζες λίγο σιλικόνη. Επίσης σε αυτά τα σημεία να μην πιέσεις τον βράχο. Δηλαδή να μείνει λίγο σιλικόνη μεταξύ βράχου και τζαμιού. Όλα αυτά χωρίς νερό ε????

Μεγάλο όφελος από όλα αυτά είναι ότι στον βράχο θα μπορείς να έχεις μεγάλη κυκλοφορία χωρίς να φοβάσαι μήπως "σηκωθεί" η άμμος, κάνοντας έτσι τον βράχο σου να δουλεύει 100%.

Όμως θα κάνεις ένα DSB στο sump και το refugium....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-07-08, 07:58
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αυτό με την κυκλοφορία να το εξηγήσω καλύτερα…. Τουλάχιστον έτσι όπως το σκέφτομαι…

Ξέρουμε πόσο άσχημα φαίνονται οι κυκλοφορητές στο ενυδρείο. Πρέπει να τους βάζουμε ψηλά και εμπρός και πίσω έτσι ώστε να έχουμε όσο το δυνατόν λιγότερες περιοχές με περιορισμένη ροή.

Αν όμως δεν έχουμε υπόστρωμα θα μπορούμε να βάλουμε τους περισσότερους κυκλοφορητές πίσω και χαμηλά, έτσι ώστε να μην φαίνονται. Και βέβαια θα τους στρέψουμε προς τον βράχο και σε σημεία που θα υπάρχουν μεγάλα ανοίγματα (πρέπει να τα έχουμε διαμορφώσει ήδη εμείς στα κατάλληλα σημεία) έτσι ώστε να «ξεπλένουν» τον βράχο και η ροή να φτάνει στην μπροστινή πλευρά του ενυδρείου. Αν υπήρχε υπόστρωμα αυτή η κίνηση θα το «σήκωνε» όλο.

Και μια ερώτηση. Γιατί δεν φτιάχνεις μεγαλύτερο sump? Μόνο όφελος θα μπορείς να έχεις. Περισσότερα λίτρα, μεγαλύτερο DSB
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-07-08, 10:04
Το avatar του χρήστη phaerimm
phaerimm Ο χρήστης phaerimm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 87
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην phaerimm
Προεπιλογή

κατσε να ερθει το ενυδρειο με το καλο...
να δω τι χωρο εχω απο κατω, γιατι οι προδιαγραφες λενε 52 εκ υψος(αντιο σκιμμερ), οποτε μαλον το σαμπ θα παει πισω απο τον τοιχο και οχι χαμηλα - ισως λιγο πιο ψιλα απο το water level .
και πισω απο τον τοιχο δεν εχω χωρο, τσιμα τσιμα ( και με γκρινια απο την διακοσμιτρια - το δοματιο αυτο δεν πρεπει να εχει τρεχουμενο νερο συμφωνα με το φενγκ σουι )

βεβαια στο προβλιμα αν ριξω 100-150 ευρω παραπανω υπαρχει κοντο σκιμερ..... θα δουμε

παντος δεν με βλεπω να πειραματιζομε στο κεντρικο ενυδριο με κατι τετιο....
εχω παραγκιλει και ενα 100λτ για φραγγιν... ισως εκει... και υπαρχει και η περιπτωση του σπιτιου... αλλα αυτο δεν θα το βαλω μπροστα ακομα... θα σταθει αδειο για 5-6 μηνεσ μεχρι να ορθοποδισω οικονομικα
πολλες αποφασεισ.... για ολους ετσι ειναι? ή εγω το κανω δυσκολο?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-07-08, 12:12
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για όλους έτσι είναι..... καιμερικές φορές ακόμη χειρότερα... (παθών) .
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενας φιλος εφυγε... γαυρος Greek Aquarist's Boards 47 18-02-07 00:40
καινουριος φιλος στο σπιτι Artemis Bettas 9 17-10-05 21:12
Riccia fluitans -φιλος ή εχθρος ; gaia Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 22-09-04 23:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07085 seconds with 13 queries