Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-04-08, 13:00
emik Ο χρήστης emik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Επιτέλους Νέο Reef!

Γεια σε όλους,

αποφάσισα μετά από πολύ σκέψη να ξεκινήσω σιγά σιγά με τα reef και όχι όπως φανταζόμουν στην αρχή με πολύ μεγάλο ενυδρείο.

Έχω λοιπόν ένα ενυδρείο διαστάσεων 100Χ30Χ45 (ΜΗΚΟΣ,ΠΛΑΤΟΣ,ΥΨΟΣ). Ξέρω ότι το πλάτος είναι μάλλον μικρό για reef αλλά είπαμε να ξεκινήσω χαλαρά και είναι και το μόνο διαθέσιμο αυτή τη στιγμή.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός για να ξεκινήσει κανείς. Κυρίως με ενδιαφέρει μια λίστα από όλε αυτά που χρειάζεται ένα τέτοιο reef. Από το διάβασμα έχω δει αρκετά αλλά έχω κάποιες συγκεκριμένες απορίες:

1. Στο συγκεκριμένο ενυδρείο πόσο ζωντανό βράχο και πόσο αραγωνίτη πρέπει να παραγγείλω. Υπάρχει κάποια σταθερή αναλογία ανά λίτρο;

2. Λέω να ξεκινήσω με 60Χ κυκλοφορία νερού. Επίσης διάβασα ότι καλύτερα πολλοί μικροί παρά ένας μεγάλος. Έχετε να προτείνετε κάποιον αξιόπιστο;

3. Για τον φωτισμό λέω να πάρω ένα έτοιμο 1m με λάμπες Τ5. Ξέρω ότι ανάλογα με τον τύπο των κορραλιών χρειάζεται και ο αντίστοιχος φωτισμός. Υπάρχει κάποια μέση λύση σε watt/θερμοκρασίες;

4. Επίσης για το θερμαντικό το 1watt/ανά λίτρο είναι αποδεκτό ή στο reef ισχύει κάτι άλλο;

Σας ευχαριστώ εκ΄των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-08, 13:42
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=254481#post254481


Από το παραπάνω μπορείς να πάρεις μια ιδέα για τα reef ενυδρεία.

1.Σταθερή αναλογία δεν υπάρχει. Έχει να κάνει με παράγοντες όπως ιχθυοφόρτιση κλπ.
Σαν πολύ γενικό μπούσουλα ένα 10 με 20 % του ενυδρείου.

2.Τα Χ60 είναι πολύ καλά για sps κοράλλια. Για μαλακά ή για Lps είναι πάρα πολλά. Για αν επιλέξεις την σωστή κυκλοφορία, θα πρέπει να κατασταλάξεις σε τι είδους reef ενυδρείου θα κινηθείς.

3.Οι Τ5 είναι ότι πρέπει για το ενυδρείο σου.

4.Ισχύει το ίδιο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-08, 19:17
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Καλη επιτυχια

Να συμπληρωσω και εγω κατι γιατι εχω παρομοιο ενυδρειο Επειδη ειναι στενο διαλεξε πολλες μικρες πετρες να πατησουν καλα κατω η φτιαξε μια εξεδρα αν μπορεις γιατι ισως εχεις λιγο προβλημα το πως θα τις στηριξεις.Αν τις σηκωσεις σε υψος ισως δεν καθονται καλα και πεσουν ολες ( με κανα κουνημα καμια φορα ) γιατι θα ειναι στενη η βαση τους.

Μην τις στηρηξεις στο πισω μερος του τζαμιου θα πρεπει να υπαρχει 5cm για μενα τουλαχιστο για καλη κυκλοφορια

ζητω συγνωμη για την λεξη 'πετρες' εννοω τον ζωντανο βραχο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-08, 22:54
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

απο σκιμμερ τι σκεφτεσαι?
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-08, 10:51
emik Ο χρήστης emik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

accnt το άρθρο σου πολύ καλό και χρήσιμο. Εξαιρετική δουλειά!!! Manolis ευχαριστώ για την συμβουλή. Alan Boy δεν ξέρω ακόμα πάντως κάτι ποιοτικό

Νομίζω ότι αφού έχω το ενυδρείο αλλά τίποτα άλλο το πρώτο πράγμα είναι η λίστα με τον εξοπλισμό. Δεν θα χρησιμοποιήσω sump (νομίζω ότι είναι και μικρό γενικά το ενυδρείο) οπότε νομίζω ότι χρειάζομαι τα παρακάτω:

1. Μίγμα ζωντανής - νεκρής άμμου σε αναλογία 50% - 50% ώστε να καλύψω περίπου 8-10 εκατοστά του ύψους του ενυδρείου. Δεν ξέρω ποσότητα φαντάζομαι αν τους πω τις διαστάσεις θα την υπολογίσουν

2. Νεκρός Βράχος για το υπόστρωμα και το καμουφλάζ της κερκίδας. Πιστεύω 10 κιλά είναι καλά για αρχή.

3. Ζωντανός Βράχος. Πιστεύω 10 κιλά να είναι καλά για αρχή. Κατά προτίμηση μικρά κομμάτια λόγω πλάτους

4. SKIMMER. Θα ήθελα εξωτερικό μιας και το ενυδρείο είναι μικρό. Δεδομένου ότι το ενυδρείο είναι περίπου 130 λίτρα πόσα λίτρα πρέπει να είναι το SKIMMER; Καμιά πρόταση;

5. Κυκλοφορητές. Φαντάζομαι με 2 turbelle θα κάνω την δουλειά μου με στόχο το Χ60 μιας και θα κυμανθώ σε ενυδρείο με sps (από την αρχή στα δύσκολα. Καμιά πρόταση εδώ;

6. Φωτισμός. Θα ξεκινήσω με 2 Τ5 λάμπες 39Watt στο υπάρχον φωτιστικό του ενυδρείου και βλέπουμε

7. Σίγουρα χρειάζομαι REVERSE OSMOSIS. Εδώ τί επιλέγουμε;

8. Calcium Reactor. Δεν ξέρω το κόστος αλλά είναι απαραίτητο αυτό από τώρα ή θα κάνω δουλειά και με το χέρι;

9. Refractometer. Καμιά πρόταση;

10. PH meter. Πρόταση;

11. Θερμαντικό γύρω στα 120Watt.

12. Εσωτερικό θερμόμετρο

13. Το chiller δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο αυτή τη στιγμή για αυτού του όγκου ενυδρείο. Είναι; Καμιά πρόταση;

14. Αλάτι. Σε τί ποσότητα άραγε;

15. Τεστ για αμμωνία NO2, NO3.

16. Επίσης έχω ένα UPS 600Watt. Θα φτάσει ή χρειάζομαι και εδώ κάτι μεγαλύτερο;

17. Χρονοδιακόπτες για το φωτισμό

18. Υλικά για αυτόματες αλλαγές νερού. Θα σχεδιάσω κάτι στα μέτρα μου με βάση κάποια άρθρα που είδα στο forum

Δεν ξέρω αν χρειάζομαι κάτι άλλο...

Επίσης θα ήθελα όλα αυτά να τα πάρω από Ελλάδα (λόγω εγγύησης). Έχετε να προτείνετε κανένα μαγαζί; Σκεφτόμουν το waterinn.

Υπερ-ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-08, 11:08
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από emik Εμφάνιση μηνυμάτων
accnt το άρθρο σου πολύ καλό και χρήσιμο. Εξαιρετική δουλειά!!! Manolis ευχαριστώ για την συμβουλή. Alan Boy δεν ξέρω ακόμα πάντως κάτι ποιοτικό

Νομίζω ότι αφού έχω το ενυδρείο αλλά τίποτα άλλο το πρώτο πράγμα είναι η λίστα με τον εξοπλισμό. Δεν θα χρησιμοποιήσω sump (νομίζω ότι είναι και μικρό γενικά το ενυδρείο) οπότε νομίζω ότι χρειάζομαι τα παρακάτω:

1. Μίγμα ζωντανής - νεκρής άμμου σε αναλογία 50% - 50% ώστε να καλύψω περίπου 8-10 εκατοστά του ύψους του ενυδρείου. Δεν ξέρω ποσότητα φαντάζομαι αν τους πω τις διαστάσεις θα την υπολογίσουν

Δεν χρειάζεται καθόλου ζωντανή. Πεταμένα λεφτά. ¶λλωστε τι ζωή μπορεί να έχει ένα αεροστεγώς κλεισμένο σακούλι?

2. Νεκρός Βράχος για το υπόστρωμα και το καμουφλάζ της κερκίδας. Πιστεύω 10 κιλά είναι καλά για αρχή.

Ναι καλά είναι. Προσοχή στην επιλογή, γιατί κατά καιρούς κυκλοφορούν κάτι νταμάρια.....

3. Ζωντανός Βράχος. Πιστεύω 10 κιλά να είναι καλά για αρχή. Κατά προτίμηση μικρά κομμάτια λόγω πλάτους

Δεν είναι απαραίτητο. Οπωσδήποτε όχι τεράστια.

4. SKIMMER. Θα ήθελα εξωτερικό μιας και το ενυδρείο είναι μικρό. Δεδομένου ότι το ενυδρείο είναι περίπου 130 λίτρα πόσα λίτρα πρέπει να είναι το SKIMMER; Καμιά πρόταση;

Μόνο κρεμαστό μπορείς να χρησιμοποιήσεις χωρίς sump. Aqua C remora και Deltec.

5. Κυκλοφορητές. Φαντάζομαι με 2 turbelle θα κάνω την δουλειά μου με στόχο το Χ60 μιας και θα κυμανθώ σε ενυδρείο με sps (από την αρχή στα δύσκολα. Καμιά πρόταση εδώ;

Ναι. Αλλά τα κοράλλια μετά από καιρό....

6. Φωτισμός. Θα ξεκινήσω με 2 Τ5 λάμπες 39Watt στο υπάρχον φωτιστικό του ενυδρείου και βλέπουμε

Οκ.

7. Σίγουρα χρειάζομαι REVERSE OSMOSIS. Εδώ τί επιλέγουμε;

Υπάρχουν πολλές επιλογές. Ψάξτο λίγο.

8. Calcium Reactor. Δεν ξέρω το κόστος αλλά είναι απαραίτητο αυτό από τώρα ή θα κάνω δουλειά και με το χέρι;

Δεν χρειάζεται για τόσο μικρό ενυδρείο, τουλάχιστον για αρχή.

9. Refractometer. Καμιά πρόταση;

10. PH meter. Πρόταση;

11. Θερμαντικό γύρω στα 120Watt.

12. Εσωτερικό θερμόμετρο

Καλύτερα έναν ρυθμιστή θερμοκρασίας eliwell

13. Το chiller δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο αυτή τη στιγμή για αυτού του όγκου ενυδρείο. Είναι; Καμιά πρόταση;

Δύσκολο από θέμα κόστους σε τόσο μικρό ενυδρείο. Δεν ξέρω πως θα την παλέψεις με ανεμιστηράκια. Σε αυτήν την περίπτωση -αλλά και γενικότερα- χρειάζεσαι αυτόματη αναπλήρωση.

14. Αλάτι. Σε τί ποσότητα άραγε;

Γράφει πάνω το κουτί. Αλατότητα γύρω στο 1,025

15. Τεστ για αμμωνία NO2, NO3.

Ca, Mg, Kh.

16. Επίσης έχω ένα UPS 600Watt. Θα φτάσει ή χρειάζομαι και εδώ κάτι μεγαλύτερο;

Δεν νομίζω ότι κάνουν τα UPS για μας. Αντέχουν ελάχιστα. Το καλό με το reef είναι ότι το φίλτρο είναι ο ζωντανός βράχος που έτσι και αλλιώς βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο, έχεις δεν έχει ρεύμα. Το πρόβλημα είναι η θερμικρασία και μόνο. Και χωρίς φωτισμό και χωρίς κυκλοφορία για λίγο δεν παθαίνεις τπτ.

17. Χρονοδιακόπτες για το φωτισμό

Καλύτερα ηλεκτρονικούς να μην παιδεύεσαι με τις διορθώσεις.

18. Υλικά για αυτόματες αλλαγές νερού. Θα σχεδιάσω κάτι στα μέτρα μου με βάση κάποια άρθρα που είδα στο forum

Δεν ξέρω αν χρειάζομαι κάτι άλλο...

Επίσης θα ήθελα όλα αυτά να τα πάρω από Ελλάδα (λόγω εγγύησης). Έχετε να προτείνετε κανένα μαγαζί; Σκεφτόμουν το waterinn.

Καλό κατάστημα. Πάρε προσφορά και από άλλα και σύγκρινε τιμές.

Υπερ-ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Nα ΄σαι καλά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-08, 11:38
emik Ο χρήστης emik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

accnt είσαι θεός!

Όσον αφορά την παρατήρηση σου στο θέμα κυκλοφορία τί εννοείς ακριβώς ότι τα κορράλια μετά από καιρό...

Επίσης μου λες κρεμαστό skimmer. Στην deltec δεν βρήκα κάτι. Αν πάρω ένα μεγάλο π.χ. το APF 600 δεν μπορώ να το βάλω δίπλα στο ενυδρείο; Επίσης το overskimming είναι πολύ κακό;Το λέω αυτό γιατί αυτό το skimmer θα μπορούσα αργότερα να το χρησιμοποιήσω και σε ένα μεγαλύτερο reef όταν πλέον έχω την εμπειρία να ασχοληθώ

Ευχαριστώ ειλικρινα για τις απαντήσεις σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-04-08, 12:38
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από emik Εμφάνιση μηνυμάτων


9. Refractometer. Καμιά πρόταση;

10. PH meter. Πρόταση;

εγω πηρα αυτα http://cgi.ebay.com/Salinity-Refract...hippingPayment
δεν τα εχω δουλεψει ακομα.
απ οτι λενε τα παιδια το ρεφακτομετρο καλο ειναι .το πχ μονιτορ ομως ειναι με ημ ληξης κανα 6-8 μηνες
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-04-08, 12:55
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εννοώ ότι ναι μεν πας σε κοράλλια Sps, αλλά αυτά θα μπουν τελευταία και έπειτα από αρκετό καιρό. Θα πρέπει πρώτα να σιγουρευτούμε ότι το ενυδρείο σου έχει περάσει την πρώτη δύσκολη φάση (στρωσίματος – έξαρση διαφόρων τύπων αλγών) και μετά βλέπουμε…

Το overskimming είναι ολόκληρη ιστορία. Δεν αναλύεται τόσο εύκολα. Σε ένα fishonly ενυδρείο, είναι πολύ καλό. Στα reef ενυδρεία είναι ανάλογα με το τι είδους κοράλλια έχουμε. Το overskimming «στεγνώνει» στο ενυδρείο μας από όλα τα οργανικά. Αυτό είναι καλό από τη μια γιατί αφήνει στον ζωντανό βράχο και άμμο λιγότερη δουλειά (φίλτρανση) μιας και τα οργανικά αυτά δεν λαμβάνουν μέρος στον κύκλο του αζώτου. Επίσης περιορίζει τις άλγες, αφού δεν υπάρχουν και νιτρικά. Όμως από την άλλη κάποια οργανικά είναι και η τροφή κοραλλιών. Έτσι ορισμένοι χομπίστες που έχουν παράλληλα πολλά ψάρια (=αμμωνία) και ταΐζουν υπερβολικά ακολουθούν την μέθοδο του overskimming και αντισταθμίζουν την κατάσταση.

Τώρα τι πρέπει να κάνεις εσύ? Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα μεγαλύτερο skimmer για να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω και σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση. Όχι όμως -παραδείγματος χάρη- να βάλω ένα skimmer για 1500 λίτρα σε ένα 150.

Η deltec έχει κρεμαστά. Επίσης έχει και η aquamedic και ίσως και άλλες μάρκες. Όμως πρόσεξε γιατί πολλές εταιρίες χρησιμοποιούν ογκώδεις αντλίες για την τροφοδοσία των skimmer με αποτέλεσμα αυτές να φαίνονται πάρα πολύ άσχημα στο ενυδρείο. Γιατί οι αντλίες αυτές βρίσκονται μέσα στο ενυδρείο ακριβώς.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-04-08, 16:32
emik Ο χρήστης emik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

οκ... εκτός από τον εξοπλισμό που ανέφερα μήπως χρειάζομαι και κάποιο επιπλέον φίλτρο;

Πάω για προσφορά...άντε να δούμε και το κόστος μιας και έχω ακούσει τα χειρότερα για το θαλασινό
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-04-08, 18:02
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ίσως θέλεις ένα εξωτερικό σχετικά μικρό φίλτρο το οποίο να το κάνεις χημικό με άνθρακα και αντιφώσφωρο. Όμως σε αρκετά κρεμαστά skimmer υπάρχει χώρος που μπορεί να μπούν αυτά τα υλικά. Οπότε δες και αυτό.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-04-08, 21:38
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Δες για το deltec mce 600 που ειναι μπομπα για τα λιτρα σου και εκτος αυτου πολυ διακριτικο.
Στον τελευταιο θαλαμο του μπορεις να βαλεις και τον ανθρακα και τον αντιφωσφωρο μεσα σε διχτακια για να μην
παιρνεις εξτρα φιλτρο...
Μπορεις να βαλεις και το red sea prizm για πιο οικονομικο ααλλα ειναι λιγο θορυβωδες και σιγουρα οχι τοσο δυνατοοσο το deltec , οποτε....
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-04-08, 08:04
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Aπο προσωπική και μόνο άποψη δεν συνιστώ το prizm. Όπως λέει και ο μάστορας είναι θορυβώδες και με τπτ δεν είναι για τα λίτρα που δίνεται...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-04-08, 10:27
emik Ο χρήστης emik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Μπουχουχου


Είπα μιας και το 120lt ενυδρείο θα είναι το πρώτο μου με απότερο σκοπό το 2ο reef μου να είναι περίπου στα 500 λίτρα να πάρω εξοπλισμό τον οποίο να μπορέσω να χρησιμοποιήσω και στο μεγάλο. Έτσι λοιπόν...

Αναφέρω τιμές του εξοπλισμού που ψάρεψα:

1. Κυκλοφορητής TUNZE TURBELLE NANOSTREAM 6045 (4500lt/h) - 103,10€. Είπα να πάρω ένα τώρα και ένα λίγο αργότερα.

2. Skimmer TMC V2 600 - 240,65€ Το μόνο ότι δεν ρώτησα αν είναι κρεμαστό. Πάντως και το deltec MCE 600 στην ίδια τιμή παίζει (220€)

3. Ζωντανός Βράχος 14€/κιλό επομένως για 10 κιλά 140€

4. Νεκρός αραγωνίτης 13 κιλά - 31,60€

5. RO Roman 6 σταδίων με TDS το οποίο άκουσα ότι είναι εξαιρετικά χρήσιμο 380lt/h - 233,40€

6. Refractometer SYBON - 60,00€

7. Θερμαντικό 120W - 18,35€

8. Φωτισμός Τ5 39Watt X2 - 106,60€

9. Διάφορα test - 100,00€

Νομίζω ότι τα παραπάνω είναι τα απολύτως απαραίτητα για να ξεκινήσω και έχω την εντύπωση ότι λείπουν και κάποιες λεπτομέρειες π.χ. αντλία για το skimmer, ακροφύσια & ballast για τις T5, PH meter κλπ.

Τα παραπάνω πάνε κοντά στα 1000€

Αρχικά ήθελα να μου πείτε αν έχω ξεχάσει κάτι. Η ιδέα για το skimmer της deltec με τον χώρο για φώσφορο κλπ. μου αρέσει πολύ.

Τον εξοπλισμό γενικά πώς τον βλέπετε; Καμιά καλύτερη πρόταση σε κάτι;

Υπάρχει κάτι από τα παραπάνω που μπορώ να πάρω αργότερα; Σε 2-3 μήνες πχ.

Σας ευχαριστώ και πάλι θερμά
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-04-08, 12:30
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

φιλε αν δεν εχεις σαμπ το tmc εχει μια τεραστια αντλια.
βεβαια το σκιμμερ κρεμιετε αλλα αυτη θα φαινεται πολυ ασχημα μεσα στο ενυδρειο.
εδω φαινεται η αντλια
http://www.tmc-ltd.co.uk/aquarium/v2skim-skimmers.asp

επισης στις οδηγιες λεει οτι η αντλια πρεπει να ειναι μεχρι 20 cm βαθος απ το σκιμερ.ετσι δεν μπορεις να την κρυψεις χαμηλα (αν γινοταν και αυτο)

δηλ το tmc 220 ευρω το βρηκες χωρις την αντλια?

εγω αν δεν ειχα σαμπ θα επερνα το deltec

υ.γ. βρηκες το deltec 220 ευρω?ελλαδα???
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-04-08, 12:42
emik Ο χρήστης emik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Φίλε μου sump δεν έχω. Σε λίγα χρόνια που πιστεύω να έχω την εμπειρία θα χρησιμοποιήσω το υπάρχον ενυδρείο σαν sump για κάποιο μεγαλύτερο.

Για αυτό και με την προοπτική του 500 λίτρων ενυδρείο έλεγα να ψωνίσω εξοπλισμό για αυτό (για αυτό και ο δυνατός κυκλοφορητής). Βέβαια το ιδανικό θα ήταν να πάρω skimmer για 500 λίτρα ενυδρείο ώστε να το χρησιμοποιήσω αργότερα αλλά θα πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτά που συζητάμε και επιπρόσθετα θα έχω έντονο φαινόμενο overskimming σε αυτό το ενυδρείο 120 λίτρων με ότι συνεπάγεται αυτό.

Αν αργότερα αγοράσω ένα 2ο μικρό skimmer μπορώ να τα βάλω και τα 2 στο sump του μεγάλου ενυδρείου;

220€ διάβασα στο forum ότι έχει αλλά δεν ξέρω αν είναι με αντλία ή χωρίς.


Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-04-08, 12:56
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Κοίταξε να δεις τώρα…

Ορισμένα πράγματα δεν μπορείς να τα συνδυάσεις έτσι ώστε να λειτουργήσουν και στα 130 λίτρα και στα 500.
Π.χ. Η αντλία των 4500 λίτρων είναι okγια τα 500 λίτρα αλλά στα 130 θα γίνεται ο χαμός. Επίσης το skimmerδεν νομίζω να κάνει μετά για τα 500 λίτρα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-04-08, 13:46
emik Ο χρήστης emik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

accnt ο κυκλοφορητής δεδομένου ότι μιλάμε για κυρίως sps (επομένως για κυκλοφορίες Χ40, Χ60) νομίζω ότι είναι οκ. Είναι 4500 λίτρα/ώρα δηλαδή 4500/120 = 37,5. Δεν ξέρω αν εννοείς το γεγονός ότι είναι ένας και όχι 2 μικροί για καλύτερη διασπορά.

Για το skimmer ισχύει αυτό απλά δεν ξέρω αν 2 μικρά skimmer κάνουν την δουλειά ενός μεγάλου εξίσου καλά. Αν αυτό ισχύει τότε στο επόμενο μεγάλο reef αν και εφόσον αυτό έρθει θα μπορούσα να αγοράσω άλλο ένα μικρό skimmer και να τα βάλω και τα 2 στο sump.

Γενικά τον εξοπλισμό πώς τον βλέπεις; Να προχωρήσω; Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να αποφύγω για αρχικό περιορισμό του κόστους;

Thanks
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-04-08, 14:46
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για το θέμα των αντλιών είναι αυτό που λες. Πάρε δυο των 2500 καλύτερα.

Το TMCδεν το ξέρω καθόλου. Πάντως πάρε τώρα αυτό που κάνει για τα λίτρα σου και μετά βλέπεις. Μπορείς να βάλεις και δυο στο sump.

Κατά τα άλλα μια χαρά τα βλέπω.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-04-08, 15:45
emik Ο χρήστης emik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ωραία, μια ερώτηση για την ΑΟ. Είναι απολύτως απαραίτητη από την αρχή ή μπορώ να κάνω την δουλειά μου με κοινό νερό βρύσης και τίποτα χημικά εκτός από το αλάτι κλπ.;

Συγνώμη και άλλη μια ερώτηση. Το skimmer το βάζω στην αρχή η μετά από 1-2 μήνες όταν στρωθεί το ενυδρείο και είναι να βάλω ζωντανά μέσα;

Και μια τελευταία (όσο διαβάζω...) Το ενυδρείο έχει μια λάμπα φθορίου απλή μπορώ να την κρατήσω μέχρι να στρώσει και μετά να επενδύσω σε Τ5;

Όπως καταλαβαίνετε προσπαθώ να μειώσω το αρχικό κόστος. Προφανώς και ότι χρειάζεται το ενυδρείο πρέπει να αγοραστεί αλλά θα προτιμούσα να δώσω 500¤ τώρα και 500¤ ΄1-2 μήνες μετά παρά 1000¤ τώρα.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-04-08, 16:40
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από emik Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία, μια ερώτηση για την ΑΟ. Είναι απολύτως απαραίτητη από την αρχή ή μπορώ να κάνω την δουλειά μου με κοινό νερό βρύσης και τίποτα χημικά εκτός από το αλάτι κλπ.;

Nαι πρέπει να μπεί από την αρχή.

Συγνώμη και άλλη μια ερώτηση. Το skimmer το βάζω στην αρχή η μετά από 1-2 μήνες όταν στρωθεί το ενυδρείο και είναι να βάλω ζωντανά μέσα;

Από την στιγμή που θα βάλεις βράχο ή άμμο, ξεκινάς το skimmer.

Και μια τελευταία (όσο διαβάζω...) Το ενυδρείο έχει μια λάμπα φθορίου απλή μπορώ να την κρατήσω μέχρι να στρώσει και μετά να επενδύσω σε Τ5;

Μπορείς αν δεν βάλεις απαιτητικά στο φως κοράλλια.

Όπως καταλαβαίνετε προσπαθώ να μειώσω το αρχικό κόστος. Προφανώς και ότι χρειάζεται το ενυδρείο πρέπει να αγοραστεί αλλά θα προτιμούσα να δώσω 500¤ τώρα και 500¤ ΄1-2 μήνες μετά παρά 1000¤ τώρα.

Ευχαριστώ
Και πολύ καλά κάνεις.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-04-08, 17:08
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από emik Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία, μια ερώτηση για την ΑΟ. Είναι απολύτως απαραίτητη από την αρχή ή μπορώ να κάνω την δουλειά μου με κοινό νερό βρύσης και τίποτα χημικά εκτός από το αλάτι κλπ.;

ΙΜΟ Αν πας για reef οπως περιγραφεις πιο πανω ειναι απαραίτητη Παντως αν βαλεις νερο απο βρυση αστο 1 μερα για να φυγει το χλωριο και οτι αλλο μπορει με τα καταληλο 'αντιχλωριο' και μετα το αλατι.

Συγνώμη και άλλη μια ερώτηση. Το skimmer το βάζω στην αρχή η μετά από 1-2 μήνες όταν στρωθεί το ενυδρείο και είναι να βάλω ζωντανά μέσα;

ΙΜΟ απο την αρχη. Σε περιπτωση που ο βραχος δεν ειναι καλα κουραρισμενος θα εχεις βρομα οποτε το σκιμερ αμεσως θα την αφαιρεσει . Βεβαια μαλλον στην αρχη θα εχεις λιγο βρομα απο τον αργονιτη αλλα δεν πειραζει

Και μια τελευταία (όσο διαβάζω...) Το ενυδρείο έχει μια λάμπα φθορίου απλή μπορώ να την κρατήσω μέχρι να στρώσει και μετά να επενδύσω σε Τ5;

Οχι η γνωμη μου ειναι να τις αλλαξεις απο τωρα γιατι ο βραχος που θα παρεις πανω του θα εχει ζωη και θελει τον καταλληλο φωτισμο για να διατηρηθεί

Όπως καταλαβαίνετε προσπαθώ να μειώσω το αρχικό κόστος. Προφανώς και ότι χρειάζεται το ενυδρείο πρέπει να αγοραστεί αλλά θα προτιμούσα να δώσω 500¤ τώρα και 500¤ ΄1-2 μήνες μετά παρά 1000¤ τώρα.

Ευχαριστώ
Καλη επιτυχια
Προσεχε εισαι στην αρχη μην βιαστεις τα μεγαλητερα λαθη γινονται τωρα
Ειμαι αρχαριος. Περιμενε και τις συμβοθλες τον πιο εμπειρων για οτι λαθος να μας διορθώσουν

Και ακομα μια συμβουλη βαλε ολο τον εξοπλισμο να δουλεψει σε γλυκο νερο και να δεις οτι ολα πανε καλα και μετα βαλε αλατι.Σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα θα παει ολο το αλατι χαμενο και βεβαιοου οτι το ενυδρειο ειναι σωστα στην βαση του και ευθυγραμμισμένο.
-------------------------


το εγγραφα πριν δω του accnt

Ειναι αρκετα κατατοπιστικός

και πιο εμπειρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manolis : 16-04-08 στις 17:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-04-08, 18:09
emik Ο χρήστης emik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά,

προφανώς δεν μπορώ να μειώσω το αρχικό κόστος όσο θα ήθελα οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να προχωρήσω έτσι.

Μιας και δεν μπορώ να ξεκινήσω αν δεν έχω όλο τον εξοπλισμό μάλλον θα πάρω τον μισό εξοπλισμό τώρα και τον άλλο σε 1-2 μήνες οπότε και θα ξεκινήσω τότε το reef μου.

Ως τότε θα έχω χρόνο και για περισσότερο διάβασμα.

Επίσης θα μπορέσω να ψάξω και λίγο καλύτερα τις τιμές στην αγορά.

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας για την βοήθεια σας.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-04-08, 21:03
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από emik Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως τότε θα έχω χρόνο και για περισσότερο διάβασμα.

Αυτό είναι το καλό της υπόθεσης...
Με το διάβασμα μπορούν πολλά να αλλάξουν στο σχεδιασμό σου.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-04-08, 14:27
emik Ο χρήστης emik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Λοιπόν...το διάβασμα όντως αλλάζει τον σχεδιασμό!

Λέω να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο γύρω στα 500-600 λίτρα και να χρησιμοποιήσω το 120άρι για sump. Το 500-600 λίτρων θα είναι DIY. Σκεφτόμουν κάτι σε 180Χ60Χ55 για να έχει μεγάλη πρόσοψη.

Λόγω κόστους θα προχωρήσω πολύ αργά με στόχο να μπει σε λειτουργία το ενυδρείο κάπου τον Οκτώβριο όπου πιστεύω να έχω μπατζετάρει.

Πρώτα θα σχεδιαστούν το ενυδρείο και η βάση.

Την βάση θα την φτιάξω με τον πεθερό μου...το ενυδρείο θα προσπαθήσω με κάποιον από εδώ που θα έχει εμπειρία

Ερώτηση: έχει σκεφτεί κανείς στις 4 άκρες του ενυδρείου να φτιάξει κάποιου είδους εσοχές προκειμένου να βρουν στέγη οι κυκλοφορητές και να μην φαίνονται άσχημα μέσα στο ενυδρείο; Μπορεί να είναι και βλακεία αλλά λέω μήπως
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-04-08, 15:30
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αλλαγή σχεδίων ε? Αφού είναι για καλό…. Ok.

Δεν χρειάζονται τέτοια κόλπα στο ενυδρείο. Υπάρχουν άλλοι τρόποι να «κρυφτούν» οι κυκλοφορητές. Από closedloopsystem, έως έξυπνη τοποθέτηση βράχου και κατασκευή φυσικού πέτρινου «καλύμματος» για τους κυκλοφορητές.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Reef ή καλυτερα Light Reef! glazar Reef 19 22-03-08 00:02
Επιτέλους bakogiannisd Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 12 15-10-07 23:00
Νέο reef 250 lt cbr929 Θαλασσινό νερό - Γενικά 22 17-12-06 23:49
Νέο reef! Aqua_Manos Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 09-03-06 13:11
Νέο σπίτι νέο ενυδρείο faxkosit Malawi 1 06-11-04 01:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10387 seconds with 13 queries