Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-09-07, 10:05
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή Αλλαγη σε θαλλασινο

το σαββατο εδωσα ολα τα ψαρακια απο το 120λιτρο σημερα θα δωσω το διακοσμο απο χαλικι και πετρες στο ενυδρειο του αδελφου μου και αυριο θα παω να αγορασω ζωντανη αμμο αλατι και τι αλλο δεν ξερω....εχω ενα εξωτερικο 600λιτρα ανα ωρα ενα κυκλοφορητη εσωτερικο και συσκευη οξυγονου (θα χρειαστει??)......το ενυδρειο θα ειναι μονο με ψαρια και κανα ζωντανο βραχο στη μεση.....σκιμερ θα βαλω αφου μπουν τα ψαρακια......δεν ξερω τι αλλο θα χρειαστω περιμενω τις γνωσεις και εμπειριες σας παραλληλα με το ψαξιμο στο φορουμ μας.....ευχαριστω....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-09-07, 10:18
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Πριν κάνεις τις αγορές σου περίμενε τους maitr μας να σε ενημερώσουν!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-09-07, 11:10
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ειμαι πολυ ενθουσιασμενος μονο και με την ιδεα....μετα απο αρκετα χρονια και εχοντας περασει απο ολα τα ειδη του γλυκου νερου θα ξεκινησω και το θαλλασινο τροπικου τυπου.....οι δισκοι στο αλλο εννοειται οτι παραμενουν.......
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-09-07, 11:29
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Κατ΄ αρχάς δεν χρειάζονται βιασύνες και από ότι βλέπω πήρες φόρα…

Το θαλασσινό θέλει λίγο παραπάνω προσοχή και υπομονή. Θα σε συμβούλευα ότι εξοπλισμό αγοράσεις να το πάρεις και να τον τοποθετήσεις εξ΄ αρχής πριν από τα οποιαδήποτε ψάρια.

Τη βιολογική φίλτρανση του ενυδρείου σου θα μπορεί να την αναλάβει ένα φίλτρο, μπορεί όμως και ο ζωντανός βράχος. Απλά ο ΖΒ είναι λίγο ακριβώς. Προσωπικά δεν θα έβαζα ζωντανή άμμο, αλλά ψόφιο αραγωνίτη. Νομίζω ότι η ζωντανή άμμος είναι υπερτιμημένη.
Θα χρειαστείς μερικές νέες λάμπες κατάλληλες για θαλασσινό ενυδρείο, περισσότερα kelvin δηλαδή και αν θες και μια ακτινική. Επίσης θέλεις ένα refractometer και οπωσδήποτε επιπλέον κυκλοφορητή. Υπάρχουν οι nano Turbelle και οι korallia. Καίνε ελάχιστο ρεύμα και κάνουν αυτό που πρέπει, δηλ. να κυκλοφορούν το νερό. Οι υπόλοιπες είναι αντλίες…

Να ξέρεις ότι σε τόσο μικρό ενυδρείο δεν μπορείς να βάλεις μεγάλα και πολλά ψάρια. Δεν είναι όπως το γλυκό που πχ ένας δίσκος θέλει 50-60 λίτρα. Ένα tang που γίνεται περίπου όσο ένας δίσκος θέλει 250 λίτρα. Οι αναλογίες λοιπόν διαφέρουν.

Πριν την οποιαδήποτε κίνηση καλό ψάξιμο και διάβασμα… και ότι απορία έχεις ρωτάς
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-09-07, 12:01
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

αντε καλως τον στα αλατια..εχεις πολυυυυυυυυυ διαβασμα,και δρομο............
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-09-07, 19:27
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εχει πραγματικα πολυ ψαξιμο και εγω πηρα πολυ φορα εε?? σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας θα το προχωρησω αργα και σταθερα....ψαρια σε κανα 3μηνο λεω....
-------------------------
τελειωσα με το αδειασμα καθαρισμα του ενυδρειου καθως και του εξωτερικο φιλτρο με μακαρονι της σερα και σαπστρειν......τα υλικα ειναι σχετικα καινουργια γιαυτο και τα κρατησα πλενοντας καλα...(αν ειναι λαθος θα αγορασω καινουργιο)....... το ενυδρειο ειναι ετοιμο σιγα σιγα να ξαναστηθει.......ελεγα για ζωντανη αμμο και ενα ζωντανο βραχο ετσι ωστε να το βαλω μπρος να στωνει απο αυριο το φιλτρο μου......διαβασα οτι για "ψαρια μονο" ισχυουν τα ιδια τεστ με του γλυκου αρα και το στρωσιμο ειναι το ιδιο απλα κραταει πιο πολυ (3μηνες)....καλα δεν ειναι για αρχη..??? θερμοκρασια 25.....τι αλλο να εχω στο νου μου ...καλη κυκλοφορια νερου...ο ανθρακας θα ειναι μονιμα στο ενυδρειο..?? πως θα το στρωσω και να διατηρω ζωντανω το βραχο και την αμμο..?? με αμμωνια...
-------------------------
refractometer τι ειναι δεν καταλαβα...???
και δευτερο κυκλοφορητη θα χρειαστω..??
ισχυει οτι η κυκλοφορια πρεπει να ειναι 20πλασια του ενυδρειου....??
σας ευχαριστω..πολυ
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 23-09-07 στις 19:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-09-07, 19:36
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει πραγματικα πολυ ψαξιμο και εγω πηρα πολυ φορα εε?? σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας θα το προχωρησω αργα και σταθερα....ψαρια σε κανα 3μηνο λεω....
-------------------------
τελειωσα με το αδειασμα καθαρισμα του ενυδρειου καθως και του εξωτερικο φιλτρο με μακαρονι της σερα και σαπστρειν......τα υλικα ειναι σχετικα καινουργια γιαυτο και τα κρατησα πλενοντας καλα...(αν ειναι λαθος θα αγορασω καινουργιο)....... το ενυδρειο ειναι ετοιμο σιγα σιγα να ξαναστηθει.......ελεγα για ζωντανη αμμο και ενα ζωντανο βραχο ετσι ωστε να το βαλω μπρος να στωνει απο αυριο το φιλτρο μου......διαβασα οτι για "ψαρια μονο" ισχυουν τα ιδια τεστ με του γλυκου αρα και το στρωσιμο ειναι το ιδιο απλα κραταει πιο πολυ (3μηνες)....καλα δεν ειναι για αρχη..??? θερμοκρασια 25.....τι αλλο να εχω στο νου μου ...καλη κυκλοφορια νερου...ο ανθρακας θα ειναι μονιμα στο ενυδρειο..?? πως θα το στρωσω και να διατηρω ζωντανω το βραχο και την αμμο..?? με αμμωνια...
-------------------------
refractometer τι ειναι δεν καταλαβα...???
και δευτερο κυκλοφορητη θα χρειαστω..??
ισχυει οτι η κυκλοφορια πρεπει να ειναι 20πλασια του ενυδρειου....??
σας ευχαριστω..πολυ
απο το τελος προς την αρχη...
ειναι νσχετικο.20 φορες το ενυδρειο σου,μαλλον θα ελεγα οτι ειναι οκ για fish only,ενω για reef 60 και βαλε...
αλλιως διαθλασιομετρο,ειναι και το πιο ακριβεστατο οργανο μετρησης αλατοτητος.πολυ σημαντικο εργαλειο...
ριξε διαβασμα πολυ,γιατ5ι αν κρινω απο τις ερωτησεις σου εχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ κενα.....τα υλικα βιολογιας που εχεις εαν τα πλυνεις πολυ καλα εισαι οκ...
βαζεις αντιστροφης οσμωσης νερο,και αλατι και μαζι μεκυκλοφορητες το αφηνεις να διαλυθει κανα 2 μερες..μετρας αλατοτητα αναλογως τι θελεις να κανεις και συνεχιζεις....
στρωσιμο κανεις με ζωντανο βραχο(ο οποιος στην αρχη αν ειναι ακουραριστος περιεχει αμμωνια),και ριχνοντας και βακτηρια βοηθας το ξεκινημα της βιολογιας...ανθρακας και αντιφωσφορο σε μπολικες δοσεις.΄...
και ΔΙΑΒΑΣΜΑΑΑΑΑΑΑ.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-09-07, 19:52
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ ....ριχνω διαβασμα του ποδαριου γιατι η αποφαση την πηρα παρασκευη βραδυ προς σαββατο πρωι και αυριο θελω σα χαζος να το βαλω να δουλεψει.....και μεγαλο λαθος μου σα χομπιστα ενυδρειου το οτι διαβαζω για τα θαλλασινα τωρα που κανω και εγω.....ενω καποιες γενικες γνωσεις θα επρεπε να ειχα μετα απο τοσα χρονια με ενυδρεια...πιστευω ομως πολυ σε αυτη τη προσπαθεια που ξεκιναω και υπολογιζω πολυ σε σας...
60watt εχω σε 120μικτα φτανουν..??
-------------------------
ανθρακας και αντιφωσφορο σε μπολικες δοσεις.΄...

δηλαδη οχι σε μονιμη βαση...>???
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 23-09-07 στις 19:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-09-07, 20:33
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μην κάνεις ακόμα τίποτα… άστο ακόμα είναι νωρίς για πολλούς πολλούς λόγους…
Διάβασε στο forum και στα υπομνήματα, υπάρχουν πολλά θέματα για να δεις και να καταλάβεις. Π.χ. αν βάλεις στο ενυδρείο σου κουραρισμένο βράχο καμιά 15 κιλά, είσαι έτοιμος να βάλεις και κάποιο ψάρι. Αυτό σου παρέχει ο ΖΒ.

Όμως είπαμε μικρά βήματα…

Τα 60 watt είναι μια χαρά…
Το αντιφώσφορο είναι για την καταπολέμηση της άλγης και θα τον έχεις συνεχώς. Τον άνθρακα μερικές μέρες τον μήνα…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-09-07, 20:46
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
ριχνω διαβασμα του ποδαριου


οι λέξεις, 'θαλασσινό' και του 'ποδαριού' στην ίδια πρόταση, είναι σίγουρη συνταγή για καταστροφές και νεύρα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
και αυριο θελω σα χαζος να το βαλω να δουλεψει
........ χωρίς σχόλια.......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω τι αλλο θα χρειαστω


Μην ξοδέψεις φράγκο σε εξοπλισμό ακόμα! Ρίξε μερικά από τα που ¤¤¤ έχεις σε 2-3 βιβλία, ή σε κεράσματα καφέδων/τραπεζώματα με μερικούς από τους πιο έμπειρους θαλασσινούς για να συζητήσεις πολύ, και να καταλάβεις τα βασικά πρώτα, γιατί ΔΕΝ το'χεις ακόμα....
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-09-07, 21:32
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Καλη αρχη και υπομονη.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-09-07, 19:34
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ωραιο ωραια σας ευχαριστω πολυ.......μπορω να βαλω να στρωνει το φιλτρο (νερο αμμο και το εξωτερικο φιλτρο) και τιποτα αλλο ...???
-------------------------
βαζω νερο 50α.ο. 50βρυσης
αντιχλωριο αναλογα τα λιτρα βρυσης
το αφηνω να φτασει 25βαθμους και μετα βαζω το αλατι
και το αφηνω να δουλεψει για 24ωρες
μετραω πυκνοτητα εως να φτασει1,022-1,044............
ριχνω δυο αμπουλες βακτυριδια....
φωτα δεν αναβω καθολου....

πιστευω οτι τα πρωτα βηματα ειναι αρκετα αργα και σταθερα....
τελικα πηρα και ζωντανο αραγωνιτη οπως μου ειπατε μιας και λειτουργει και σαν βιολογικο φιλτρο αλλα θα τον βαλω μετα απο 48ωρες....
εχω τον ενθουσιασμο που ειχα οταν εκαν το πρωτο μου ενυδρειο και οπως οταν εκανα το δισκοενυδρειο......
ελπιζω να ειμαι σε καλο δρομο ...
τωρα ριχνω το νερο...
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 24-09-07 στις 19:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-09-07, 23:59
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

δυστυχως φιλε μου αποδειχθηκε οτι βιαζεσαι....
ευχομαι να μην γινουν σοβαρα`λαθη,γιατι......
αλλα ειπαμε πριν και αλλα κανεις.................
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-09-07, 07:28
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εφόσον έχεις Α/Ο γιατί έβαλες νερό βρύσης?
Εδώ βάζουμε και DI σαν τελευταίο στάδιο φίλτρανσης στην Α/Ο και εσύ έβαλες νερό βρύσης????
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-09-07, 11:25
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

1,022-1,044 ?????????
Σκοπεύεις να τα κάνεις παστά τα ψάρια όσο ακόμα είναι ζωντανά?

Νερό βρύσης σε θαλασσινό?????
Σου έλειπαν βαριά μέταλλα και μερικά αγνωστα χημικά από το ενυδρείο σου?

Παιδιά, χωρίς να θέλω να γίνομαι σαρκαστικός/κακός/υπερόπτης κλπ, είναι επικίνδυνο να συνεχίσουμε να απαντάμε σε αυτό το thread γιατι ο 'συνχομπίστας' γράφει πράγματα..... ανείποτα τα οποία κάποια στιγμή θα τα διαβάσουν και άλλοι.

Αδερφέ άσε το ενυδρείο στάσιμο κανα μήνα και ΔΙΑΒΑΣΕ!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ, ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΑΛΛΟ!!

ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD -ΚΑΙ ΟΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΑΝΟΙΞΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΡΥΘΜΟ- ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΤΕΙ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΔΙΑΛΕΞΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ!

__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-09-07, 11:48
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Για όνομα του θεού mmbuna.....

Δεν πιστεύω να τα εννοείς αυτά που λες....
Δηλαδη προτείνεις έμμεσα να κλείσει το Gab...

Πιστεύω πως για αυτό τον λόγο υπάρχει το gab...Για να καθοδηγεί και να βοηθάει τους αρχάριους (στην περίπτωση του mikele με το θαλασσινό)....
Αν όλοι γνώριζαν τα πάντα μπορεί και να μην υπηρχε λόγος ύπαρξης του....

Πρόταση μου είναι να παραμείνει όπως έχει το ποστ για να το δει κάποιος (πχ εγώ) που δεν γνωρίζει πολλά από θαλασσινό και τα λάθη που θα έκανε να τα αποφύφει.....
Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου αλλα νομιζω δεν έχεις το δικαίωμα να προτείνεις να μην απαντάμε στις απορίες ενός συνχομπίστα....

Mikele, πιστεύω ότι σε αυτή τη φάση που βρίσκεσαι χρειάζεται να ρίξεις περισσότερο διάβασμα.... Ξεκίνα με τα βασικά και προχώρα σιγά σιγά....
Γιατί όπως θα κατάλαβες κι εσυ έκανες τραγικά λάθη που θα σου δημιουργήσουν μεγάλα προβλήματα στην πορεία......

Φιλικά, Νεοκλής
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-09-07, 12:07
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παιδιά ας ηρεμήσουμε λίγο …
Δεν υπάρχει λόγος να ανεβάζουμε έτσι τους τόνους …
Ο φίλος μας προφανώς και πάνω στον ενθουσιασμό του έχει βιαστεί να κάνει μερικά πράγματα ….
Όλοι μας το έχουμε κάνει κάποια στιγμή …
Νομίζω ότι πρέπει να μένουμε λίγο ψύχραιμοι και να μην τσαντιζόμαστε έτσι εύκολα …
Το να κλείσουμε το thread φυσικά και δεν αποτελεί λύση … αν κάποιος δεν θέλει να απαντήσει απλά ας μην το κάνει …
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-09-07, 12:21
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Στο 1044 θα βαλει ψάρια από την Νεκρά θάλασσα (έλα ρε παιδια πλακα κάνω ) πιθανόν ο φίλος να έκανε λάθος και αντί να γράψει 1024 έγραψε 1044.Και στο φινάλε λάθη έχουμε κάνει όλοι μας με τα ενυδρεία απο την λαχτάρα μας να στήσουμε ένα ενυδρείο και να το δούμε να δουλεύει .ΑΠΟ ΤΑ Λ¶ΘΗ ΜΑΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ και με σωστες συμβουλες απο φίλους πάμε μπροστά και εμείς και το χόμπι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-09-07, 12:39
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εννοείτε πως το threadδεν θα κλειδωθεί…
Καταλαβαίνω βέβαια και τα λεγόμενα του Γιάννη… δεν είναι και το καλύτερο να γίνονται λάθη που θα μπορούσαν πάρα πολύ εύκολα να είχαν αποφευχθεί…

Ηρεμία λοιπόν και όλα καλά…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-09-07, 12:45
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Δεν είχα σκοπό να ανεβάσω τους τόνους, άλλωστε δεν είναι του τύπου μου τέτοιου είδους συμπεριφορές, αλλά ήταν κάπως "προκλητικό" τα έντονα κόκκινα γράμματα και η προτροπή να μην απαντάμε στα ποστ του mikele....

Σίγουρα όλα καλά...
Και πολύ σωστά όπως λέει και ο Σταύρος από τα λάθη σου μαθαίνεις.... Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-09-07, 13:30
jimdream Ο χρήστης jimdream δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Περιοχή: nayplio,greece
Μηνύματα: 17
Cool

φιλε υποψηφιε θαλασσινε ενα εχω να σου πω λογω προσωπικης πειρας...το marine η reef ενυδρειο ειναι εκπληκτικο,οποιο απο τα δυο και να επιλεξεις...πρεπει να ξερεις ενα σημαντικο στοιχειο ακομα...θα χρειαστει να βαλεις βαθεια το χερι στην τσεπη και να πληρωσεις αρκετα τοσο για εξοπλισμο οσο και για ρευμα...τα πιο πολλα με τον καιρο θα τα δωσεις για ρευμα...η ΔΕΗ δεν αστειευεται...καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-09-07, 13:36
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γιατι τετοια αντιδραση ?

Το 1044 ηταν ή μπορει να ηταν τυπογραφικο λαθος.

Οσο αφορα το νερο βρυσης , μην ειμαστε τοσο σιγουροι οτι ειναι τοσο επιζημιο σε ενα fish only θαλασσινο ενυδρειο (εφοσον φυσικα χρησιμοποιηθει καταλληλο χημικο φιλτρο ανθρακα/αντιφωσφωρου στη συνεχεια).

Σιγουρα δεν φερνει την καταστροφη ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-09-07, 14:03
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εφόσον όμως υπάρχει Α/Ο δεν συνίσταται χρήση νερού βρύσης.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-09-07, 17:29
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σιγα ρε φιλε πως κανεις ετσι....ενοουσα 1,024 αλλα απο βιασυνη εγραψα 1,044................
το ενυδρειο δουλευει μονο με το αλατι και η μετρηση εδειξε 1,022 τωρα που γυρησα απο την δουλεια .........
ψαρια εννοειται δεν υπαρχουν (οπως εγραψε καποιος οτι θα τα σκοτωσω )
και το λαθος με το νερο βρυσης διορθωνεται τωρα που μιλαμε....

που ειναι το τραγικο και χτυπιεται ετσι ο μπουνα με τον οποιο καν δε θα ασχοληθω (δεν κανουν ετσι οι χομπυστες)

θερμοκρασια 25,5
και περιμενω συμβουλες και παρατηρησεις για την συνεχεια ......
σας ευχαριστω ολους σας anyway .....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-09-07, 17:52
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Συγνώμη αν 'σήκωσα μπαϊράκι άδικα' όπως μου είπε ένας φίλος κατ'ιδίαν, απλά χρειάζεται ένα ταρακούνημα που και που.

Λοιπόν, mikele έχεις PM με την συγνώμη μου και 2 κουβέντες παραπάνω.

Πάμε παρακάτω...
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-09-07, 18:00
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σου ειπα ολα καλα δε πειραζει το θεμα μας ειναι ενα σωστο θαλλασινο fish only ενυδρειο που θα με κανει ακομα πιο ευτυχισμενο aquaριστα....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-09-07, 18:57
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Mikele μια χαρά πας.Απλώς όπως σου έχουν πει όλοι οι παραπάνω αυτοσυγκράτηση γιατί στην τελική ο μόνος που θα ζημιωθεί θα είσαι εσύ
Το μόνο που θα σου ξαναθυμίσω είναι το skimmer ,θα το χρειαστείς.
Με τι μετράς αλατοτητα?
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-09-07, 20:35
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ενα της sera σε ενα κιτρινο κουτι..........το σκιμμερ θα το βαλω αφου μπουν τα ψαρια ???
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-09-07, 21:43
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Αν βάλεις ζωντανό βράχο θα το βάλεις τότε αλλιώς βάλε το μαζί με τα ψάρια.Αγόρασε καλύτερα ένα ρεφρακτομετρο για μεγαλύτερη ακρίβεια.Τα παιδιά από τα καταστήματα εδώ μέσα σίγουρα θα σου έχουν κάποιες προτάσεις ,ρίξε ένα ποστ στην ανάλογη κατηγορία.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-09-07, 21:54
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ναι θα βαλω αργοτερα μετα το αραγωνιτη και ζωντανο βραχο οποτε και σκιμερ.......thanks
ειδα ενα σχετικο θεμα για το οργανο μετρησης αν δε με καλυψει θα ανοιξω νεο....
-------------------------
και ο αραγωνιτης ειναι ζωντανος...
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 25-09-07 στις 21:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγη GODLIGHT Greek Aquarist's Boards 6 25-10-06 13:47
Διαδυκτιακα αρθρα για οποιοδηπωτε θαλλασινο θεμα Discos Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 1 15-07-05 14:24
Διαδυκτιακα τοπικς απο Forum για οποιοδηπωτε θαλλασινο θεμα Discos Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 2 13-06-05 11:30
Αλλαγη απο αφρικανες σε φυτεμενο. Isidoros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 08-06-05 23:49
Γνωμη, κριτικη, διαθεση βιβλιογραφιας για το θαλλασινο Discos Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 0 26-10-04 13:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09036 seconds with 13 queries