Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-08, 15:42
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή θελω βοηθεια σαν νεος

καλησπερα
ποιος ειναι ο πιο οικονομικος τροπος για ενα FO ενυδρειο μιας και εχω ενα διαθεσιμο και λεω να το δοκιμασω να δω αν θα τα καταφερω.
υπαρχει ενα 60λιτρα διαθεσιμο με εσωτερικο φιλτρο τις ferplast blucompact 02 μοντελο, μια αντλια 900/λτην ωρα και μια λαμπα οπως και ενας θερμοστατης.
ζωντανο βραχο θα βαλω μιας και δεν ειναι μεγαλο το κοστος σε αυτο το ενυδρειο οπως και αραγωνιτη αν οχι ολο ζωντανο τουλαχιστον οσο πιο πολυ μπορεσω.
πως θα πρεπει να ξεκινησω το ολο εγχειρημα?και τι αλλο προτεινετε?


ΥΓ ισως αν τα καταφερω κανω το ιδιο και στο 400αρι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-08, 18:44
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το ενυδρείο σου είναι παρα πολύ μικρό για θαλασσινό. Μπορείς βέβαια αλλα θα σε παιδέψει πάρα πολύ.
Το βασικό που θα πρέπει να λύσεις έιναι πως θα κρατάς σταθερή την θερμοκρασία Max 28 - 28,5 C.
Επίσης όπως καταλαβαίνεις σε τόσα λίγα λίτρα μπορείς να βάλεις μόνο ένα μικρό ψαράκι. Τπτ άλλο...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-08, 23:07
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

60 λιτρα FO ειναι περιορισμενου ενδιαφεροντος ...δεν θα σε κρατησει.

Μπορεις φυσικα να το κανεις light reef με ευκολα , soft κοραλια
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-08, 02:04
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή

κριμα,ελεγα μηπος να εκανα μια προσπαθεια. για ρεεφ δεν το ειχα σκεφτει για το λογο οτι ελεγα μηπος ειναι δυσκολοτερο. οποτε παραμενω ως εχει μεχρι να παρω την αποφαση να αλακσω το μεγαλο το 400αρι που εχω αυτη την στιγμη.

και κατι τελευταιο που δεν εχω πολυκαταλαβει...το νερο απο την εξατμιση ή το νερο που χρεισημοποιουμε για τις αλαγες ειναι νερο απο αντιστροφη οσμωση. α)αυτο θα πρεπει να ετοιμαζετε πριν κανουμε τα παραπανω σε καποιο ξεχωριστω δοχειο ή μπορει το νερο να περναει κατευθειαν απο την βρυση στην α/ο και μετα στο ενυδρειο?
β) αντι για α/ο μηχανιμα τα φιλτρα νερου που πουλαν στο εμποριο 2 ή και 3 σταδιων μπορει να χρεισημοποιηθει? λογο κοστους?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-08, 02:57
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

α) Το νερό της Α.Ο. μπορεί να μπει απευθείας (ως συμπλήρωμα της εξάτμισης) μέσα στο ενυδρείο μια και η ροή είναι σχετικά χαμηλή και δεν θα προλαβαίνει να επηρεάζει την θερμοκρασία.

β) Τι φίλτρα? Από την άλλη η Α/Ο έχουν πέσει σημαντικότατα και δεν νομίζω οτι αξίζει η διαφορά τον πειραματισμό εκτός και ξέρεις κάτι δοκιμασμένο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-08, 03:16
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GODLIGHT Εμφάνιση μηνυμάτων
β) αντι για α/ο μηχανιμα τα φιλτρα νερου που πουλαν στο εμποριο 2 ή και 3 σταδιων μπορει να χρεισημοποιηθει? λογο κοστους?

Ποιο είναι πιο φτηνό δηλαδή; γιατί εγώ για ένα τέτοιο φίλτρο νερού που μου πούλησαν πριν μάθω και ξεκινήσω το χόμπι έδωσα τρελά λεφτά. Και τα ανταλλακτικά πανάκριβα.
Είχε μόνο "φαρμακευτικό" άνθρακα και ήταν και καλά για πόσιμο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-08, 07:59
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GODLIGHT Εμφάνιση μηνυμάτων
κριμα,ελεγα μηπος να εκανα μια προσπαθεια. για ρεεφ δεν το ειχα σκεφτει για το λογο οτι ελεγα μηπος ειναι δυσκολοτερο. οποτε παραμενω ως εχει μεχρι να παρω την αποφαση να αλακσω το μεγαλο το 400αρι που εχω αυτη την στιγμη.

και κατι τελευταιο που δεν εχω πολυκαταλαβει...το νερο απο την εξατμιση ή το νερο που χρεισημοποιουμε για τις αλαγες ειναι νερο απο αντιστροφη οσμωση. α)αυτο θα πρεπει να ετοιμαζετε πριν κανουμε τα παραπανω σε καποιο ξεχωριστω δοχειο ή μπορει το νερο να περναει κατευθειαν απο την βρυση στην α/ο και μετα στο ενυδρειο?
β) αντι για α/ο μηχανιμα τα φιλτρα νερου που πουλαν στο εμποριο 2 ή και 3 σταδιων μπορει να χρεισημοποιηθει? λογο κοστους?
Μην απογοητευεσαι ευκολα, ασε τι σου λενε, αν θελεις να το δοκιμασεις τοτε να το κανεις. Αλλωστε αν δεν ρισκαρεις πως θα μαθεις. Πριν απο 10-12 χρονια τα 60 με 100 λιτρα ηταν μια χαρα ενυδρεια, που να βρεις μεγαλυτερο, μονο παραγγελια. Πως λοιπον μαθαμε ολοι ; Η γνωμη μου εναι να το προσπαθησεις, αρκει να εχεις χρονο, διαθεση, κατι που πιστευω οτι εχεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-08, 10:00
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην απογοητευεσαι ευκολα, ασε τι σου λενε, αν θελεις να το δοκιμασεις τοτε να το κανεις.
Εχεις θαλασσινο ενυδρειο 60 λιτρων ? Επειδη εχω δυο και μαλιστα reef (+ ενα μεγαλυτερο) , προσωπικα ξερω τι λεω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλωστε αν δεν ρισκαρεις πως θα μαθεις.
Τι σχεση εχει το ρισκο ? πλεον υπαρχει γνωση και εμπειρια ...

Δεν ειπε κανεις του φιλου μας να μην το δοκιμασει ...απλα ενα σωστο FO 60 λιτρων κοστιζει σχεδον οσο ενα σωστο 240 λιτρων .

Το ειχα πει και το ξαναλεω : δυο nemo σε ενα ενυδρειο 60-80 λιτρων δεν ειναι καμμια μεγαλη ιστορια ...γινεται ευκολα . Το ιδιο ''ευκολα'' γινεται και βαρετο.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-08, 10:37
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις θαλασσινο ενυδρειο 60 λιτρων ? Επειδη εχω δυο και μαλιστα reef (+ ενα μεγαλυτερο) , προσωπικα ξερω τι λεω



Τι σχεση εχει το ρισκο ? πλεον υπαρχει γνωση και εμπειρια ...

Δεν ειπε κανεις του φιλου μας να μην το δοκιμασει ...απλα ενα σωστο FO 60 λιτρων κοστιζει σχεδον οσο ενα σωστο 240 λιτρων .

Το ειχα πει και το ξαναλεω : δυο nemo σε ενα ενυδρειο 60-80 λιτρων δεν ειναι καμμια μεγαλη ιστορια ...γινεται ευκολα . Το ιδιο ''ευκολα'' γινεται και βαρετο.
Φιλε μου ηρεμησε λιγο η ζωη ειναι μικρη. Το οτι δεν εχω τωρα reef αυτο δεν σημαινει οτι ποτε δεν ειχα. Ετσι ; Οταν δεν ξερεις για τον αλλον καλυτερα να προσεχεις λιγο το τι λες. Αλλωστε μια αποψη ειπα, δεν απαντησα σε σενα και απορω εσυ γιατι το πηρες στραβα. Τεσπα ασε τον ανθρωπο να κανει οτι θελει δεν ειναι κακο αυτο.
φιλικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-08, 11:28
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην απογοητευεσαι ευκολα, ασε τι σου λενε, αν θελεις να το δοκιμασεις τοτε να το κανεις.
To άσε τι σου λένε, όπως και να το κάνουμε είναι λίγο -εως πολύ- υποτιμητικό για όλους εμάς που κάτσαμε και δώσαμε μια συμβουλή από την όποια πείρα εχουμε σχετικά με τα θαλασσινά ενυδρεία.

Και στο τέλος το φιλικά.... το λες αλλά δεν το πιστεύεις έτσι όπως γράφεις....

Η "αντιπαράθεση" ελπίζω να σταματήσει εδώ.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-05-08, 11:28
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν δεν ξερεις για τον αλλον καλυτερα να προσεχεις λιγο το τι λες
Μην το σταματας ...στο καλυτερο.Ή τελειωσε αυτο που εχεις να πεις ή πες μου τι δεν προσεξα μπας και ξανασκεφτω ποτε σε εθιξα ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλωστε μια αποψη ειπα, δεν απαντησα σε σενα και απορω εσυ γιατι το πηρες στραβα
Ωραια ,μεινε στην αποψη σου ...οταν εχουν απαντησει δυο mods πριν απο σενα ομως και εσυ λες '' Ασε τι σου λενε '' :
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην απογοητευεσαι ευκολα, ασε τι σου λενε, αν θελεις να το δοκιμασεις τοτε να το κανεις.
, τοτε πας παρακατω .Εκτος και αν νομιζεις οτι εμεις δεν θελουμε (απο βιτσιο) νεους θαλασσινους χομπιστες.
Τελος , σου ξαναλεω οτι η αποψη σου περι ρισκου ειναι εντελως ασυμβατη εφοσον μιλαμε για ζωα.Αν ο φιλος το φοβαται ή δεν του βγαινει το budget ή δεν εχει χρονο , ας το κανει αργοτερα.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-08, 18:38
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή

δεν απογοητευομαι απο τα λεγομενα των παραπανω ισα ισα που τα περνω πολυ σοβαρα μιας και η εμπειρια τους ειναι αυτη που μιλαει και δεν θα θελαν οι ιδιοι φανταζομαι να απογοητευτω και εγω μιας και οι δισκολιες θα ειναι πιο πολες σε ενα ενυδρειο των 60 λτρων παρολη την διαθεσει που εχω δυστυχως ο χρονος που θα θελω να του αφιερωσω ειναι περιορισμενος.
δεν θα ξεκινησω κατι στα 60λτρα γιατο λογο οτι θα ειναι τσαμπα τα εξοδα που θα κανω μιας και σιγουρα θα θελω να αναβαθμιστω σε κατι μεγαλυτερο πιο γρηγορα.
οποτε ετσι πως το βλεπω θα ξεκινησω στο μεγαλυτερο ενυδρειο που εχω σε λιγο καιρο μιας και περιμενω να μετακομησω σε δικο μου σπιτι και θα ειναι δυσκολο να γινει η μεταφορα αν στηθει το ενυδρειο.
οποτε ξεκιναω να μαζεβω πληροφοριες και σιγα σιγα και εξοπλισμο(λεω να αγοραζω απο τωρα ωστε να μην μου φανει μια και καλη).θα παω μονο για ψαρια για αρχη μιας και μου αρεσει περισσοτερο και στην πορεια αφου μπω στο κλιμα ισωσ και κανα κοραλι ευκολο.λοιπον καποιες ερωτησεις που εχω και θα χρειαστω απαντησεις απο εμπειρους.
υπαρχει ενυδρειο 400l καθαρα (αδειο) και ενα εξωτερικο φιλτρο tetratec ex1200 οπως και ενας θερμοστατης και 2 λαμπες...λογικο.
α)απο τι θα πρεπει να ξεκινησω σαν αγορα σε εξοπλισμο? με πια σειρα?
Β)προτεινομενες μαρκες σε σκιμμερ και κυκλοφορητες/αντλιες.
γ)απο βαση τι αναλωγια ζωντανου αραγωνιτη με νεκρο?
Δ)απο βραχο απο οτι διαβασα και πιστευω οσο πιο πολυ ζωντανο τοσο το καλυτερο.....βεβαια σαν βαση θα πρεπει να βαλω νεκρο βραχο...σωστα?
αυτα για τωρα να μην γινω και πιεστικος μιας και δεν βιαζομε και εχω καιρο μεχρι να μετακομισω.
ευχαριστω εκ των προτερων ολους οσοι βοηθανε με την εμπειρια τους και αφιλοκερδος. σεβαστες ολες οι γνωμες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-08, 19:21
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Φιλε μου κουραγιο θελει και υπομονη.
Γνωμη μου παντως ειναι απο την στιγμη που θα αργήσεις να φτιαξεις το μεγαλο σου ενυδρειο προσπαθησε να μαζεψεις τα λεφτα για να τα αγορασεις ολα μαζι οταν θα εισαι ετοιμος.

Το λεω αυτο για τον εξης απλουστατο λογο.
Πες οτι αγοραζεις ενα σκιμμερ τωρα για να το χρησιμοποιησεις σε 6 μηνες.
Εχεις ηδη χασει την μιση εγγυηση του ενω το έχεις στο κουτι του.
Αν το βαλεις να δουλεψει τοτε και εχει καποιο προβλημα μπορει να μην υπαρχει πλεον το μοντελο αυτο και να πρεπει να πληρωσεις την διαφορα για καποιο καινουργιο και αλλα πολλα...
Ασε που αν το μετανοιωσεις αργοτερα για θαλασσινο θα αναγκαστεις να τα πουλησεις αρκετα πιο φθηνα απο οτι τα αγορασες γιατι π.χ. μπορει να εχουν πεσει οι τιμες, ή επειδη θα εχει λιγη ή καθολου εγγυηση πλεον.

Ενω εχοντας τα λεφτα αποφασιζεις πλεον τοτε τι θελεις να κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-06-08, 10:45
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GODLIGHT Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα ξεκινησω κατι στα 60λτρα γιατο λογο οτι θα ειναι τσαμπα τα εξοδα που θα κανω μιας και σιγουρα θα θελω να αναβαθμιστω σε κατι μεγαλυτερο πιο γρηγορα.
Ακριβως αυτο θελαμε να σου επισημανουμε παραπανω ..χαιρομαι που ειναι κατανοητο

Οσο αφορα τις ερωτησεις σου.Εφοσον μιλαμε για Fish only :

1)Φωτα : καμμια ιδιαιτερη απαιτηση.Ακομα και με Τ8 λαμπες εισαι οκ.Αν θες,βαλε δυο λευκες marine (12.000-14.000Κ) συν μια μπλε ακτινικη για το εφε.

2)Σκιμερ : εφοσον δεν εχεις sump , το κρεμαστο σκιμερ ειναι μονοδρομος.Υπαρχουν διαφορα μοντελα ... υπολογισε 200-300 ευρω

3) κυκλοφορητες : επισης πολλα μοντελα για καθε τσεπη.Αν το budget ειναι σφικτο , θα προτεινα 4 χ sunsun 5000 l/h (κοστος 80 ευρω συνολικα).Τουλαχιστον οι δικες μου δουλευουν καλα αρκετους μηνες.

4) Ζωντανος βραχος / ψοφιος βραχος / αραγωνιτης : εδω τα πραγματα ειναι καθαρα θεμα budget . Ιδανικα , θα εβαζες 30 κιλα ζωντανο βραχο + 6χ9 κιλα = 54 κιλα ζωντανο αραγωνιτη.Απο κει και περα , μπορεις να προσαρμοσεις αυτες τις ποσοτητες ...πχ μισο ζωντανο βραχο / μισο ψοφιο.Σε καθε περιπτωση , κατευθυνε το διαθεσιμο budget προς την αγορα ζωντανου βραχου και οχι ζωντανου αραγωνιτη ...γενικα , μην περιμενεις πολλα απο την ζωντανη αμμο (κοστη : 12-13 ευρω ο ζωντανος βραχος / 30 ευρω το σακι των 9 κιλων ζωντανου αραγωνιτη.Τα ψοφια υπολογισε -50% με - 60%)


5) Φιλτρα :
  • θες ενα χημικομηχανικο κανιστρο που θα περιεχει αντιφωσφωρο/ανθρακα και λιγα μηχανικα υλικα που θα αλλαζονται πολυ συχνα (80-100 ευρω εκτος και αν υπαρχει ηδη)
  • αν πας σε επιθετικο στοκαρισμα με αρκετα μεγαλουτσικα ψαρια που τρωνε πολυ (πχ triggers , puffers κλπ) , θα σου ελεγα πως ενα βιολογικο φιλτρο ειναι επισης απαραιτητο.Μπορεις να βαλεις ενα κανιστρο με siporax ή ενα φιλτρο αμμου που θα παιρνει νερο απο το χημικομηχανικο κανιστρο (κοστος 80-100 ευρω εκτος και αν υπαρχει ηδη).
6) Αντιστροφη οσμωση : απλα τα πραγματα εδω (κοστος 95-120 ευρω για μοναδες με DI)

7) Refractometer / tests : πρεπει να αγοραστουν.Ρεφρακτομετρο γυρω στα 23-25 ευρω . Τεστ μονο salifert (25 ευρω ενα πληρες σετ για να ξεκινησεις)

8 )Αλατια / buffers κλπ : κανα 50αρι ευρω για τους πρωτους μηνες.

Ελπιζω να μην ξεχασα κατι ...οτι θες , το συζηταμε
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tricky : 01-06-08 στις 10:56
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-06-08, 23:16
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεστ μονο salifert (25 ευρω ενα πληρες σετ για να ξεκινησεις)

Βασίλη γιατί προτείνεις μόνο τα salifert; με τα 25 ευρώ ποια τεστ περιλαμβάνονται;
Έχεις δοκιμάσει τα τεστ της ΑΡΙ; και ποια είναι η γνώμη σου είναι αξιόπιστα;
Προσωπικά τα salifer τα βρίσκω χρονοβόρα και όχι πρακτικά στη μέτρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-06-08, 23:29
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Γιατί τα salifert για θάλασσα είναι μάλλον τα καλύτερα θα έλεγα εγώ!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-06-08, 23:41
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί τα salifert για θάλασσα είναι μάλλον τα καλύτερα θα έλεγα εγώ!!!
Τι εννοείς όταν λες "μάλλον τα καλύτερα" έχεις κάνεις μετρήσεις με ΑΡΙ;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-06-08, 23:46
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ναι έχω κάνει αλλά δεν είχα όλη την σειρά που μετράει αλμυρό.

ΡΟΡ 4 πάντος μπορώ να πω οτι μετράνε το ίδιο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-06-08, 06:32
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη γιατί προτείνεις μόνο τα salifert; με τα 25 ευρώ ποια τεστ περιλαμβάνονται;
Έχεις δοκιμάσει τα τεστ της ΑΡΙ; και ποια είναι η γνώμη σου είναι αξιόπιστα;
Προσωπικά τα salifer τα βρίσκω χρονοβόρα και όχι πρακτικά στη μέτρηση.
Και τα API καλα ειναι ...τουλαχιστον οσα δοκιμασα παλιοτερα.
Απλα με salifert ειναι πιο ευκολο να παρεις ενα σετ ιδιας μαρκας και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Οσο αφορα τις τιμες , με δεδομενο οτι μιλαμε για fish only και οχι για reef , τα τεσσερα-πεντε βασικα τεστ salifert κοστιζουν 25-30 ευρω:
http://www.shopsolution.nl/shop/home...ptid=salifert4
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-06-08, 01:41
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή

οταν λεσ τα 4-5 ποια εννοεις?γιατι στο παραπανω site εχει περισσοτερα απο ενα.και για ρεφρακτομετρο εχουμε καποια συγκεκριμενη μαρκα?
και καποιες μαρκες να κοιταξω για σκιμμερ, πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο που να εχουν σαν χαρακτηριστηκο?σορρυ για τις συνεχομενες ερωτησεις αλλα προτειμο να αγορασω κατι που ειναι ιδη δοκιμασμενο απο εσας και το ξερετε μιας και παω στα τυφλα εστω τωρα μεχρι να μπω στο κλιμα για τα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-06-08, 09:13
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GODLIGHT Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λεσ τα 4-5 ποια εννοεις?γιατι στο παραπανω site εχει περισσοτερα απο ενα.και για ρεφρακτομετρο εχουμε καποια συγκεκριμενη μαρκα?
και καποιες μαρκες να κοιταξω για σκιμμερ, πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο που να εχουν σαν χαρακτηριστηκο?σορρυ για τις συνεχομενες ερωτησεις αλλα προτειμο να αγορασω κατι που ειναι ιδη δοκιμασμενο απο εσας και το ξερετε μιας και παω στα τυφλα εστω τωρα μεχρι να μπω στο κλιμα για τα καλα.
Οσο αφορα τα τεστ , εφοσον θες fish only , θα χρειαστεις τα στανταρ των οργανικων (αμμωνια/nitrites/nitrates) και ph-kh . Φυσικα αν ηδη εχεις καποια τεστ /οργανα μετρησης συμβατα με θαλασσινο νερο , μπορεις να τα χρησιμοποιησεις και να μην παρεις καινουργια.

Ρεφρακτομετρο εδω :
http://cgi.ebay.com/Salinity-Refract...742.m153.l1262

Skimmers υπαρχουν πολλα ...πρεπει να κοιτας external και hang on skimmers εφοσον δεν εχεις sump...δες για Deltec MCE 600 , AQUAMEDIC Turboflotor blue , ΤΜC V2 1000 και 1500 , ΑQUA C REMORA Pro κλπ
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-06-08, 01:18
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή

6) Αντιστροφη οσμωση : απλα τα πραγματα εδω (κοστος 95-120 ευρω για μοναδες με DI)

οταν λεσ για μοναδες με DI τι εννοεις?
γιατι κοιταξα σε ενα μαγαζι οχι ενυδρειακο και δεν ηξερε τι ειναι...οπως επισης οι τιμες τους ξεκιναγαν απο 350ευρο και πανω.
και κατι αλλο στο λινκ για το ρεφρακτομετρο ποια ειναι η μαρκα του και αν μπορει να βρεθει στα δικα μας μαγαζια γιατι δεν ειμαι εξικιωμενος με αγορες μεσω νετ αν και συμφερουν (ειναι δυσκολο?).
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-06-08, 06:49
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GODLIGHT Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λεσ για μοναδες με DI τι εννοεις?
γιατι κοιταξα σε ενα μαγαζι οχι ενυδρειακο και δεν ηξερε τι ειναι...οπως επισης οι τιμες τους ξεκιναγαν απο 350ευρο και πανω.
και κατι αλλο στο λινκ για το ρεφρακτομετρο ποια ειναι η μαρκα του και αν μπορει να βρεθει στα δικα μας μαγαζια γιατι δεν ειμαι εξικιωμενος με αγορες μεσω νετ αν και συμφερουν (ειναι δυσκολο?).
Mοναδα DI ειναι το εξτρα , τελευταιο σταδιο φιλτρανσης που περιεχει ιοντοανταλλακτικες ρητινες απιονισμου , οι οποιες θα σου δωσουν απολυτως καθαρο νερο.

Πχ
Μοναδα οσμωσης χωρις DI :
http://www.ro-man.com/shop/product_i...products_id/30
και η ιδια μοναδα με DI :
http://www.ro-man.com/shop/product_i...products_id/90

Παραπανω βλεπεις οτι το εξτρα κοστος του DI ειναι μικρο και οτι γενικα οι οσμωσεις δεν κοστιζουν 350 ευρω Το κοστος ειναι πλεον προσιτο.

Το ρεφρακτομετρο ειναι το RHS 10-ATC και στην Ελλαδα θα κοστισει γυρω στα 70-80 ευρω.Η διαφορα τιμης αξιζει να σε κανει να ασχοληθεις με αγορες μεσω ιντερνετ
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-06-08, 10:27
Το avatar του χρήστη afrodite
afrodite Ο χρήστης afrodite δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2003
Περιοχή: Porto Rafti
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

το DI τι ειναι βρε παιδια?

Και τι κοστος συντηρησης εχει αυτο το συστημα? Εννοω χρειαζεται να αλλαζουμε εξαρτηματακια /ανταλλακτικα καθε μηνα/χρονο πχ? κι αν ναι τι ακριβως?

Παραγγελνοντας κατι τετοιο ερχεται κομπλε, ετοιμο για χρηση ή πρεπει να πάρουμε και κατι εξτρα?
__________________
http://www.afrodite.0catch.com
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-06-08, 10:56
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Το τι ειναι το DI αναφερεται παραπανω ...

Αναλογα με το TDS , αλλαζεις μονο την ρητινη DI (ρητινη απιονισμου) η οποια κοστιζει 6-10 ευρω το λιτρο
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-07-08, 02:58
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι....μετα πολλες σκεψεις αποφασιστηκε που θα εγκατασταθει το νεο ενυδρειο(αν δεν αλαξει και παλι θεση χεχε).
το νεο ερωτημα μου ειναι το εξης μιασ και ειμαι σε διλλημα για τις διαστσεις του γιατι δεν κσερω πως θα ειναι καλυτερο για τα ψαρια πρωτα και μετα σαν ευκολια για καθαρισμα και περαιτερο εργασιες.
Μ χ Υ χ Π = ?
α)95χ65χ65=401λ >
β)95χ70χ65=432λ > τι λετε?
γ)95χ70χ60=399λ >

το μονο σιγουρο ειναι το 95 μιας και θα ειναι σε τοιχο και δεν μπορει να ειναι μεγαλυτερο.δεν εχει πολυ μηκος και δεν ξερω αν ειναι αρκετο για θαλασσινο(θα ειναι ενταξει για την κινηση των ψαριων).
μαζι με το ενυδρειο θα φτιαχτει και ενα σαμπ το οποιο θα πρεπει να χωραει ολα τα εξαρτηματα μεσα(φιλτρα,σκιμμερ κτλ).....ποια θα πρεπει να ειναι η αναλογια ενυδρειου-σαμπ?
ας δουμε αυτα και συνεχιζουμε.και παλι ευχαριστω εκ των προτερων.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-07-08, 07:06
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το β, είναι μια χαρά.
Βέβαια το μήκος είναι λίγο μικρό, αλλά μπορείς να βάλεις ένα tang και μερικά μικρότερα ψάρια...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-07-08, 01:04
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή

θα ηταν προτιμοτερο να υπαρχει πιο πολυ μηκος ε?και ας ειναι στα ιδια λιτρα?
για την κινηση των ψαριων.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-07-08, 09:11
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

To ιδανικότερο θα ήταν να μείνεις σε αυτό το πλάτος (70) και να το έκανες 150 στο μήκος....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καλησπερα θελω βοηθεια kwnstantina Γλυκό νερό - Γενικά 4 24-05-08 01:55
θελω βοηθεια casperon Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-12-07 15:00
ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!! ΜΠΑΛΟΓΛΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 16 16-01-07 07:11
ΘΕΛΩ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!! (νέο ενυδρείο με χρυσόψαρα) maria_nik Χρυσόψαρα 16 07-06-04 15:11
ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ REEF. ΒΟΗΘΕΙΑ! giamaios Θαλασσινό νερό - Γενικά 29 07-02-03 21:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09164 seconds with 15 queries