Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-08, 21:40
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή help asap ανεμωνη πεθαινει????

[FONT='Verdana','sans-serif'][FONT='Verdana','sans-serif']βασικά καλησπέρα σας

Είναι η πρώτη φορά που γράφω μετά από πολλά χρόνια
έχω ένα handmade ενυδρείο με εσωτερική βιολογία και ένα σκιμμερ είναι 120λ με την βιολογία έχω 2 λάμπες φθορίου μια μπλε μια άσπρη δυο κλόουν από μετρήσεις δεν έχω ΤΠΤ το μόνο που ξέρω είναι ότι το ενυδρείο λειτούργει χωρίς θανάτους έτσι όπως είναι άδω και 3χρονια.
Αγόρασα όμως μια ανεμώνη η όποια ενώ ήταν καλά 1-2 εβδομάδες ξαφνικά από όχτος είναι όπως στις φωτογραφίες. η αλήθεια είναι ότι το ένα ψαράκι δεν την άφησε σε ησυχία ήταν όλη μέρα μέσα της και την κουνούσε .

μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια συμβουλή???

ευχαριστώ[/FONT]

[/FONT]
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  picture1.jpg
Εμφανίσεις:  397
Μέγεθος:  42,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  picture2.jpg
Εμφανίσεις:  397
Μέγεθος:  33,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-08, 21:55
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η ανεμωνη είναι ανάποδα, δηλαδή δεν είναι "βεντουζαρισμένη"?
Από όταν την πήρες είναι έτσι?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-08, 22:00
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Η ανεμώνη δεν είναι ανάποδα αυτό είναι βασικά λιγάκι περίεργο γιατί όλο την έβρισκα ανάποδα σήμερα, και την γυρνούσα σωστά , προσπαθεί να κολλήσει στην άμμο αλλά ο νεμο:P δεν την αφήνει σε ησυχία αυτό που βλέπεις είναι το στόμα τις ή τα σώθηκα τις ακόμα κουνιούνται κάποια πλοκάμια όταν ρίχνω ζουμιά

οταν την πηρα και για 2 εβδομαδες ηταν οκ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-08, 22:07
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δυστυχώς, αλλά τα πράγματα δεν είναι και πολύ καλά εφόσον φαίνονται τα σωθικά της.
Η πρώτη λύση και δυναμική είναι να την απομακρύνεις άμεσα από το ενυδρείο, μην τυχόν και σου γεμίσει τοξικά, ενώ μια πιο ψύχραιμη λύση είναι να την αφήσεις ακόμα αλλά να την παρατηρείς συνεχώς και αν αρχίσει να «διαλύεται» την βγάζεις με απόχη.
Η ανεμώνη όμως δεν γίνεται από την μια στιγμή έτσι. Το ότι δεν κόλλαγε (στην άμμο δεν μπορεί) είναι ένα σημάδι, όπως και η αδυναμία της να «πιάσει» κάποια τροφή.
Αν έχεις κάποιο μικρό ενυδρείο με ένα θερμοστάτη και μια αεραντλία, μπορεί να την βάλεις και εκεί….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-08, 22:16
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

δυστυχώς δεν έχω 2 ενυδρείο θα την προσέχω αν και είναι έτσι από χθες βασικά τι θερμοκρασία θέλει για να ζήσει και πόσες ώρες φως??? μπας και αλλάξω λίγο το περιβάλλον και ωφεληθεί

σε ευχαριστώ πολύ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
ανεμώνη όμως δεν γίνεται από την μια στιγμή έτσι. Το ότι δεν κόλλαγε (στην άμμο δεν μπορεί) είναι ένα σημάδι, όπως και η αδυναμία της να «πιάσει» κάποια τροφή.
….
οπότε καταλαβαίνω ότι δεν ήταν και στα καλύτερα της από την αρχή πλήρωσα και 50Ελογική τιμή ή όχι ??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 14-05-08 στις 22:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-08, 22:25
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Mέτρια τιμή....

Στην θέση σου θα την κράταγα και θα ξύπναγα το βράδυ (δεν είναι και πολύ τραβηγμένο) να δω πως παει.

Οι ανεμώνες γενικά θέλουν έμπειρους χομπίστες. Χρειάζονται σχετικά δυνατό φως και μέτρια ροή. Και βέβαια όπως όλα τα ασπονδυλα τέλειες παραμέτρους νερού. Θερμοκρασία 26-28.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-08, 22:31
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ok θα ακολουθησω οσα μου λες αυριο θα πω τα νεα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kingrim : 14-05-08 στις 22:31 Αιτία: λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-08, 22:34
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αν τα πραγματα δεν πάνε καλά και πεθάνει, χρειάζεσαι καλή αλλαγή νερού και μπόλικο άνθρακα στο χημικό σου φίλτρο.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Καλό βράδυ.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-08, 22:53
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον accnt ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά για την ανεμώνη σου.
Ξερνάει κιόλας έχεις προσέξει. Την τάισες καθόλου από τότε που την πήρες; Πάντως στη φάση που είναι τώρα δε θέλει να έρχεται άμεσα σε στο φως. Αν μπορείς κάνε της σκιά με τίποτα βραχάκια κι όχι απευθείας κυκλοφορία.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-05-08, 23:55
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Λιγο ετεροχρονισμενη η εμπειρια μου....
Δυο φορες ειχε ερθει σε αυτη την κατασταση η ανεμωνη μου , δηλαδη να της εχουν βγει εξω τα σωθηκα σε εντελως ανυποπτη στιγμη και ενω το ενυδρειο ηταν καλα στρωμενο και οι συνθηκες ηταν ιδανικες για αυτην.
Η ιστορια αυτη τραβηξε για 5-6 ωρες (εχοντας με stand by ) και μετα επανηλθε.
Ελπιζω να σου πανε ολα καλα...
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-05-08, 00:15
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιγο ετεροχρονισμενη η εμπειρια μου....
Δυο φορες ειχε ερθει σε αυτη την κατασταση η ανεμωνη μου , δηλαδη να της εχουν βγει εξω τα σωθηκα σε εντελως ανυποπτη στιγμη και ενω το ενυδρειο ηταν καλα στρωμενο και οι συνθηκες ηταν ιδανικες για αυτην.
Η ιστορια αυτη τραβηξε για 5-6 ωρες (εχοντας με stand by ) και μετα επανηλθε.
Ελπιζω να σου πανε ολα καλα...
Κι εγώ το εύχομαι να πάει καλά η ανεμώνη του φίλου kingrim αν και το πιθανότερο είναι να είναι ήδη dead Από τη φωτογραφία φαίνεται πολύ αδύναμη και πιθανόν είναι να έχει να ταϊστεί μέρες. Τη στρέσαρε κι ο κλόουν περισσότερο. Παραμέτρους του νερού δε μας είπε ο φίλος kingrim και δε νομίζω να είναι κι οι ιδανικότερες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-05-08, 21:18
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Την ανεμώνη καλυτέρα να την έχει πετάξει η ανεμώνη ήταν σε χαλιά κατάσταση από την αρχή αλλιώς θα είχε πιαστεί στον βράχο .
Καλά που άντεξε και τόσο χωρίς φαγητό και με δυο λάμπες μόνο , σε αυτό το ενυδρείο δεν έχει καμιά ελπίδα έτσι και αλλιώς .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-05-08, 21:57
Mikepap Ο χρήστης Mikepap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2008
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
[FONT='Verdana','sans-serif'][FONT='Verdana','sans-serif']βασικά καλησπέρα σας [/font]

[FONT='Verdana','sans-serif']Είναι η πρώτη φορά που γράφω μετά από πολλά χρόνια[/font]
[FONT='Verdana','sans-serif']έχω ένα handmade ενυδρείο με εσωτερική βιολογία και ένα σκιμμερ είναι 120λ με την βιολογία έχω 2 λάμπες φθορίου μια μπλε μια άσπρη δυο κλόουν από μετρήσεις δεν έχω ΤΠΤ το μόνο που ξέρω είναι ότι το ενυδρείο λειτούργει χωρίς θανάτους έτσι όπως είναι άδω και 3χρονια.[/font]
[FONT='Verdana','sans-serif']Αγόρασα όμως μια ανεμώνη η όποια ενώ ήταν καλά 1-2 εβδομάδες ξαφνικά από όχτος είναι όπως στις φωτογραφίες. η αλήθεια είναι ότι το ένα ψαράκι δεν την άφησε σε ησυχία ήταν όλη μέρα μέσα της και την κουνούσε .[/font]

[FONT='Verdana','sans-serif']μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια συμβουλή???[/font]

[FONT='Verdana','sans-serif']ευχαριστώ[/font]
[/font]

Καλησπέρα και απο μένα
διάβασα προσεκτικά το όλο θέμα, εγω παιδιά αν και θέλω πολύ να βάλω ανεμωνη στο δικό μου , δεν το ρισκάρω με ολα αυτά που έχω διαβάσει και που εχουν να κάνουν με την δυσκολία να διατηρηθεί μια ανεμώνη μέσα σε ένα ενυδρείο όση εμπειρία και να υπάρχει απο την πλευρά του ακουαρίστα.
Καταρχήν όπως σωστά τονίσατε θέλει ενυδρεία με πολύ καλό φωτισμό,αλλά
δυστηχώς αυτό μόνο δεν φτάνει.. Εγώ αν και έχω Met.Halide και πάλι δεν το ρισκάρω.
Αξίζει πραγματικά να μπείτε και να διαβάσετε τα οσο αναφέρονται στο λινκ που ακολουθεί , να και ειμαι σίγουρος οτι οι πιο παλιοι ενδεχομένως αυτα τα γνωρίζουν ήδη..
http://www.garf.org/trever/anem/anenome.html
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-05-08, 02:15
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Το άρθρο είναι πολύ παλιό και αναφέρετε σε αντιλήψεις που ίσχυαν παλιότερα .
Σε γενικές γραμμές δεν είναι λάθος μιας και πριν βάλεις κάποια από τις ανεμώνες θα πρέπει να ξέρεις τις ανάγκες τις κάθε μιας και να διαλέξεις μια κατάλληλη για το ενυδρείο σου και να διαμορφώσεις κατάλληλα το ενυδρείο σου για αυτήν .
Οι ανεμώνες δεν είναι αδύνατο να διατηρηθούν αλλά θέλουν ενημερωμένους και υπευθύνους ιδιοκτήτες .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-05-08, 09:09
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Καλημερα.Το θαλασσινο εχω περιπου 6 μηνες που το ξεκινησα.Απο τον Ιανουαριο εχω βαλει μια ανεμωνη και ειχα και 2 κλοουν.Με 4 Τ5 η ανεμωνη πηγαινε στα μερη που δεν την χτυπουσε πολυ το φως.το ιδιο γινεται και τωρα με την ΜΗ.μεχρι να πανε οι κλοουν να την κανουν σπιτι τους την ταιζα με γαριδες.Μολις την εκαναν φωλια τους δεν με αφηναν να την ταιζω και ετρωγαν αυτοι την τροφη και μετα με την σειρα τους την ταιζαν.Μετα απο μια ασθενεια που περασαν τα ψαρια εχασα και τους κλοουν.
Η ανεμωνη απο τοτε αλλαξε τελειως.Ειχε ``μαραζωσει``,αλλαζε μερος αρκετες φορες. Βεβαια το καλο ηταν οτι ετρωγε.
Εβαλα πριν 1 εβδομαδα ενα αλλο ζευγαρι κλοουν και το καλο ειναι οτι πηγαν στην ανεμωνη πολυ γρηγορα.
Ε απο τοτε εχει ξανα αλλαξει η συμπεριφορα της.Ειναι σε ενα μερος πλεον.Δεν τεντωνει τα πλοκαμια της (οταν το εκανε αυτο γινοταν τεραστια) για φαγητο μιας και την ταιζουν οι κλοουν.

Που θελω να καταληξω? Απο γνωσεις δεν εχω πολλες.Το ενυδρειο δεν ειχε και το καλυτερο στρωσιμο.Παρολα αυτα για την ανεμωνη θεωρω οτι ειναι αρκετα σκληρος οργανισμος (την ειχε ρουφηξει και το φιλτρο )και αν γινονται 1-2 πραγματακια τοτε θα ζει μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-05-08, 02:15
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Γράψε όμως τι είδος ανεμώνης είχες για να μην μπερδευτεί κανένας
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-07-08, 14:13
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Αν και δεν έχω αρχίσει ακόμη το ενυδρείο-ύφαλο, πιστεύω ότι πριν αγοράσουμε κάτι από το κατάστημα κατοικιδίων πρέπει να κάνουμε ένα έλεγχο τι είδος είναι το συγκεκριμένο, τι τρώει, με τι είναι κατάλληλο να συζήσει και με τι όχι και αν μπορούμε να του προσφέρουμε όλους τους παράγοντες για να ζήσει.

Διαφορετικά μπορούμε πιο εύκολα να ρίξουμε 50 ευρώ στην τουαλέτα, να τραβήξουμε το καζανάκι και να γλυτώσουμε και από το άγχος αν θα ζήσει τελικά ή όχι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πληγωμενη Ανεμωνη glazar Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 2 23-03-08 18:55
πεθαινει...!!! μελινακι Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 28-02-08 22:36
HELP !!! Η Ανεμωνη μου μαλλον πεθαινει... thanpapa Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 5 01-04-07 00:16
Sos Γαριδα πεθαινει!!!! Θανάσης Θαλασσινό νερό - Γενικά 16 25-06-06 11:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06409 seconds with 16 queries