Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-07-08, 11:48
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Ενυδρείο χωρίς τρύπες για overflow...

Καλημέρα.
Μόλις έχω ανακαλύψει το forum και έκανα την εγγραφή μου για να ζητήσω μερικές πληροφορίες σχετικά με το overflow στα ενυδρεία θαλασσινού νερου.

Αύριο θα παραλάβω ένα ενυδρείο 450 λίτρων το οποίο προορίζω για σύστημα υφάλου.
Για ένα χρόνο περίπου διαβάζω διάφορα άρθρα στο internet και είμαι μέλος σε μερικά αγγλόφωνα forums όπου ζητούσα συμβουλές και διάβαζα τα προβλήματα που συναντούσαν αρκετοί φίλοι του χόμπι.
Πιστεύω ότι έχω αρκετή γνώση για να αποφύγω τα αρχικά λάθη υπερφόρτωσης του ενυδρείου, το σύνδρομο του νέου ενυδρείου, κ.α

Το κύριο μου πρόβλημα αυτή την στιγμή είναι ότι το ενυδρείο που περιμένω, δεν έχει τρύπες για overflow. Είναι κατασκευασμένο για γλυκό νερό και έχει τα φίλτρα του γλυκού νερού τα οποία σκοπεύω να αφαιρέσω, καθώς και το κάλυμα από πάνω αφού θα μου περιορίζει την οξυγόνωση του νερού και έχει απλες φλορέντζες για φωτισμό. Αν και ο προμηθευτής είχε ενυδρεία τρυπημένα για ύφαλο, η κατασκευή δεν ήταν εμφανίσιμη, το κόστος ήταν μεγαλύτερο και ο όγκος του νερού ήταν μεγαλύτερος. Ένα τέτοιο ενυδρείου θα με γλύτωνε από την φασαρία του overflow αλλά θα ήθελε περισσότερο φωτισμό, live rock, κυκλοφορία νερού, skimmer κλπ.

Ξέρω ότι για overflow υπάρχουν έτοιμα siphon overflows που κρεμάζονται πάνω στο πίσω τοίχο του ενυδρείου ή μπορώ να κατασκευάσω και εγώ, αλλά με ανησυχεί το
πρόβλημα που μπορεί να συμβεί όταν χάσει το siphon, την ροή του νερού.
Εάν χαθεί η ροή του νερού, τότε η αντλεία νερού στο sump θα στείλει όλο το νερό στο ενυδρείο. Φυσικά θα προνοήσω η στάθμη του νερού σε αυτή την περίπτωση να μην προκαλέσει υπερχείληση(βασικά μόνο το νερό στον συγκεκριμένο θάλαμο του sump θα στείλει).
Όμως εάν αδειάσει ο θάλαμος του sump που περιέχει την αντλεία, τότε δεν υπάρχει κίνδυνος να καεί η αντλεία?
Η αντλεία κοστίζει κοντά στα 130-150 ευρώ. Σίγουρα είναι ένα μεγάλο ποσό να χάσεις έτσι απλά και δεν ξέρω και πόσο συχνά μπορεί να παρουσιάζεται το συγκεκριμένο πρόβλημα. Μέ ένα level switch(130-150 ευρώ) μπορώ να ελέγχω την λειτουργία της αντλείας, αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω αν η ροή θα σταματάει κάθε μέρα, κάθε βδομάδα, κάθε μήνα ή ποτέ.

Ο προμηθευτής του ενυδρείου μου είπε ότι το γυαλί είναι tempered. Απ'οτι έχω διαβάσει το tempered γυαλί, δεν κόβεται. Μόνο εξειδικευμένη τεχνίτες καταφέρνουν να το κόψουν και με μεγάλα ποσοστά αποτυχίας.
Παράλληλα όμως έχω διαβάσει ότι τα πλείστα ενυδρεία (εκτός από τα μικρά) έχουν μόνο το γυαλί βάσης tempered και το γυαλί γύρω-γύρω είναι κανονικό γυαλί.

Σε αυτή τη περίπτωση θα δοκιμάσω να πάρω το ενυδρείο για να ανοίξουν τρύπα. Στην περίπτωση που είναι tempered σκέφτομαι να αφαιρέσω το πίσω γυαλί και να το αντικαταστήσω με ένα που είναι ήδη τρυπημένο.

Θα ήθελα και την δική σας άποψη για το εν λόγο θέμα.

Ποιά η εμπειρία σας με τα overflow τύπου siphon?
Ποιά η εμπειρία σας στην αφαίρεση γυαλιού για αντικατάσταση?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-07-08, 12:19
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Γεια σου.

Το σιφόνι του overflow, δύσκολα θα σταματήσει να λειτουργεί (εκτός και αν πάρει αέρα...) αλλά οπωσδήποτε μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.
Με το σύστημα του level switch που αναφέρεις, μπορείς κάλλιστα να λύσης το πρόβλημά σου. Η Aqua medic έχει τέτοιο σύστημα (για αυτόματη αναπλήρωση) το οποίο έχει δυο φλοτέρ. Το ένα για να σταματά την αντλία να επιστρέφει νερό πίσω στο ενυδρείο (το φλοτέρ μπαίνει στο ενυδρείο στην ανώτατη στάθμη που επιθυμούμε) και το άλλο σταματά και πάλι την αντλία για να μην καεί (αυτό το φλοτέρ μπαίνει στο sump στην κατώτατη στάθμη που χρειάζεται για να λειτουργεί η αντλία απρόσκοπτα).
Όπως είπα το να σταματήσει να λειτουργεί το overflow είναι κάτι το σπάνιο, οπότε πιστεύω ότι αυτή η λύση είναι μια χαρά.

Τώρα αν θέλεις να τρυπήσεις το τζάμι, αυτό είναι μεγάλη ιστορία...
Για να ξεκολλήσεις το τζάμι από το ενυδρείο θα δυσκολευτείς αρκετά και ίσως κάνεις και ζημιά κατά την διαδικασία. Έπειτα χρειάζεται πάρα πολύ καλό καθάρισμα έτσι ώστε να φύγουν όλα τα υπολείμματα σιλικόνης.

Πάντως εγώ δεν θα το έκανα με τπτ....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-07-08, 12:24
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

To tempered η αλλιως ψημενο γυαλι παρα πολυ δυσκολα θα βρεις ανθρωπους να στο τρυπησουν.Επειδη εχει την ιδιοτητα να γινεται ριζυ οταν σπασει (σαν τα παρπριζ) δεν εχει αντοχη στο τρυπημα με τον τορνο.Το καλυτερο ειναι πρωτα να το τρυπησεις και μετα να το ψησεις.
Οσο για αφαιρεση του τζαμιου αν δεν υπαρχουν κοντρες γινεται.Με μια ψιλη ντιζα ή με χορδη κιθαρας ανοιγεις τις ραφες.Επειτα καθαριζεις πολυ καλα με ασετον τις σιλικονες, σε σημειο που να μην μεινει ιχνος λιπαροτητας και κολλας το νεο γυαλι.Για τις υπερχειλισεις τις εξωτερικες ας πει καποιος που εχει χρησιμοποιησει.Γιαννη (accnt) αρ γιου χιαρ?
Αυτα απο μενα.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπάρχει κίνδυνος για άλγες όταν έχουμε φως και λιπάσματα χωρίς co2? Strahos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 26-06-06 20:30
Ενυδρείο χωρίς φυτά dmanos Αρχάριοι γλυκού νερού 13 21-06-06 08:30
Overflow, γενικά και συγκεκριμένα FIL241 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 20-12-05 13:25
Ερώτηση για μεταφορά φυτού χωρίς τα σλιγκάρια... Maverick Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 13-04-05 17:56
Φυτεμένο ενυδρείο χωρίς κατάλληλο υπόστρωμα thediscusman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 14-05-03 19:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04192 seconds with 15 queries