Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-13, 16:21
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή Επέκταση λίμνης- γούρνας από τσιμέντο.

Καλησπέρα σε όλους.
Έχω στο σπίτι μου ένα σιντριβάνι περίπου 1.7 κυβικά ( κύλινδρος με διάμετρο 2m και Ύψος: 50 cm ). Επειδή πλέον φιλοξενεί και ένα Κοι, λέω να βαθυνω – επεκτείνω την γούρνα. Η απορία μου είναι η εξής.
Το καινούριο μπετό, με το παλιό δεν θα δέσει σαν ένα σώμα ( είτε αποφασίσω απλά να ψηλώσω την λίμνη – είτε την σπάσω σε κάποιο σημείο για να την επεκτείνω – βαθύνω ). Υπάρχει κάποιος τρόπος, κάποια ρητίνη η κάποιο άλλο παρασκεύασμα, που μπορώ να χρησιμοποιήσω γι αυτή την δουλεία ( συγκόλληση παλιού με νέο μπετό ) δεδομένου ότι υπάρχουν ζωντανά μέσα?

Διαβάζοντας το φόρουμ, είδα ότι αναφέρονται πολλοί σε τσιμεντοειδή μονωτικά, αλλά εκτός από το dryLok δεν ξέρω κάποιο άλλο που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε λίμνη. Αρκεί το βάψιμο με κάποιο μονωτικό σαν το dryLok για να στεγανοποιήσει ακόμα και την ραφή του παλιού με το νέο μπετό ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-09-13, 19:35
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Λύσεις υπάρχουν, αλλά χωρίς σιδεροσύνδεση που να ενώνει το παλαιό και το νέο τσιμέντο, θα υπάρξουν μακροπρόθεσμα προβλήματα. Η ρωγμή που θα δημιουργηθεί μεταξύ των δύο, είναι δύσκολο να σου εγγυηθεί κάποιο στεγανωτικό υλικό ότι θα έχει 100% επιτυχία.

Αυτό που προτείνω εγώ, είναι να τρυπήσεις το άνω μέρος της παλαιάς τσιμεντένιας επιφάνειας από πάνω προς τα κάτω για 20 εκατοστά (βαθος) και σε απόσταση 30-40 εκατοστά το ένα δίπλα στο άλλο, μέχρι να δώσεις γύρο της δεξαμενής. Στις τρύπες χρησιμοποιείς κάποιο είδος δυνατής οικοδομικής κόλλας, π.χ εποξική. Έπειτα βάζεις στις τρύπες οικοδομικό σίδερο, ύψους 50-60 εκατοστών και πάχος 8-10mm, αναλόγως του επιθυμητού ύψους που θέλεις τη δεξαμενή σου. Αργότερα έρχεσαι και δένεις όλα τα σίδερα μαζί με ένα μεγάλο σίδερο, ώστε να σχηματίσεις στεφάνι. Μπορεί να τοποθετείς ένα καινούριο στεφάνι κάθε 15 εκατοστά ώστε να φτάσεις στο ύψος που θέλεις. Η χρήση του σιδέρου, θα σου εγγυηθεί τουλάχιστον ότι δεν θα υπάρξουν μεγάλες ρωγμές στο νέο τσιμέντο.

Μια καλή εισήγηση είναι να σπάσεις με κάποιο τρόπο την άνω επιφάνεια του παλαιού τσιμέντου, για να μην είναι λεία επιφάνεια. Έτσι το νέο τσιμέντο θα έρθει να δέσει ευκολότερα με το παλαιό.

__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 29-09-13 στις 19:52
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-09-13, 10:38
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Καλημέρα In the pond.


Εννοείται θα μπουν βέργες στο παλιό μπετό. Και εννοείται θα σπάσει και θα τριφτεί για να γίνει τραχύ. Η ερώτηση μου αφορούσε το σημείο σύνδεσης του παλιού με το νέο. Στο σημείο εκείνο ότι και να κάνεις θα υπάρχει μια μικρή ρωγμή. Το πέρασμα με τσιμεντοκονίαμα και μετά με κάποιο τσιμεντοειδές μονωτικό θα την έκλεινε αυτή την ρωγμή (πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τον πάτο της λίμνης που η πίεση στα τοιχώματα ανεβαίνει αρκετά)?
Όπως και να έχει αποφάσισα ότι η κατασκευή όπως έχει είναι ήδη 40 – 50 χρονών και δεν αξίζει να γίνει κάτι πάνω σε αυτή. Μάρτιο – Απρίλιο, θα ξηλωθεί όλο και θα γίνει καινούρια κοντά στα 3 κυβικά.
Όχι τίποτα άλλο, βλέποντας την δική σου και μερικές άλλες λίμνες, αισθάνομαι και άσχημα απέναντι στα ψάρια μου.


Μιας και θα το κάνω από την αρχή λέω να το κάνω σωστά οπότε κοιτάζω και για Bottom drain. Η απορία μου είναι πως διαλέγεις σωλήνες όταν έχεις μια δεδομένη ροη σε λίτρα. Για να κυκλοφορώ ας πούμε 5.000 λίτρα την ώρα, τη διάμετρο πρέπει να έχει η σωλήνα του bottom drain και όλες οι σωλήνες που ακολουθούν μετά από αυτό ( ανάμεσα στα φίλτρα ). Αν η αντλία ζητάει περισσότερο νερό απ αυτό που μπορούν να παρέχουν οι σωλήνες δεν έχεις πρόβλημα?


Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-09-13, 11:14
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μιας και θα κάνεις καινούρια αρχή, κάνε την δεξαμενή σου τουλάχιστον 4 κυβικά, ώστε να δώσεις ότι καλύτερο για τα κοι σου. Το στρογγυλό σχήμα δε με ενοχλεί καθόλου, αλλά επειδή τα συγκεκριμένα ψάρια θέλουν έκταση κίνησης, ένα ορθογώνιο σχήμα θεωρείται πιο κατάλληλο.

Αυτά από μένα και όταν έρθει η ώρα των εργασιών τα ξαναλέμε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-13, 18:11
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Μέχρι να έρθει η ώρα του σκαψίματος λέω να ξεκινήσω να αγοράζω τα απαραίτητα ώστε να μην μου έρθουν όλα μαζεμένα και ξεμείνω από καύσιμη υλη.
Θα ξεκινήσω από την φίλτρανση μιας και μπορώ να την εγκαταστήσω στην ήδη υπάρχουσα κατασκευή και αργότερα με μικρές μετατροπές να μπει στην καινούρια.

1. Αντλία : Αυτή την στιγμή έχω μια libel 1600. Δεδομένου ότι η λίμνη αργότερα θα γίνει 3.500 – 4.000 λίτρα, με μια ακόμα αντλία στα 5000 λίτρα την ώρα ( πχ η eheim compact 5000 ή η sicce multi 5800 και οι δυο δουλεύουν και wet και dry ) είμαι καλυμμένος η να ανέβω ? Η 1600αρα θα δίνει σε προλίμνη με φυτά και η 5000 θα παίρνει από το bottom drain. Αν υπάρχουν καλύτερες προτάσεις για αντλία, παρακαλώ ..
-----------------
Ψάχνοντας για αντλία έπεσα πάνω στις sequence. Όποιος έχει sequence αντλία, μπορεί να μου στείλει pm, κάποιον δοκιμασμένο distributor?


2. Φίλτρα : 2 κάδοι 60 λίτρα ο καθένας. Πρώτος κάδος μηχανικό φίλτρο. Κεραμικό μακαρόνι και σφουγγάρια. Δεμένο Κ1 σε κάλτσα ( όχι κάλτσα ακριβώς, αυτή τη σακούλα από τούλι λέω. Δεν ξέρω πως ονομάζεται ), θα έκανε δουλειά σαν μηχανικό φιλτράρισμα? Δεύτερος κάδος Κ1 ελεύθερο. Για 25 λίτρα Κ1 σε 60 λίτρα κάδο τι μέγεθος αεραντλίας χρειάζεται? Προτείνεται η χρήση bakki shower έναντι του Moving bed? Ο συνδυασμός τους? Είναι αρκετό το ένα από τα δυο?


3. Αεραντλία : Resun LP-40. Αρκετή για τα λίτρα μου ? Οποιαδήποτε άλλη δοκιμασμένη πρόταση ευπρόσδεκτη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανακατασκευή-Επέκταση Νο2,Κατστροφή & Ανακατασκευη-Επιδιόρθωση Νο3 mariand7 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 30 24-11-13 22:45
Ανακατασκευή τις λίμνης μου giorgos344 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 24-11-13 22:32
Ανακατασκευή λίμνης mariand7 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 52 29-05-12 08:16
Φίλτρο λίμνης yiannossavva Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 5 17-05-09 21:01
Εκβάθυνση ρηχής λίμνης Βασιλείου Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 14 21-06-08 16:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04021 seconds with 15 queries