Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-05, 16:15
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Ποια ειναι η γνωμη σας για UV

Διαβαζω σε αρκετα site για δισκους οτι η χρηση uv μπορει να βοηθησει σημαντικα στην προληψη παρασιτικων ασθενειων. Ποια η γνωμη σας ; Την εχετε χρησιμοποιησει ποτε ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-05, 17:55
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Οι περισσοτεροι δισκαδες (ανα τον κοσμο) συμφωνουν ότι βοηθαει τοσο στην προληψη όσο και στην εξαπλωση διαφορων ασθενειων. Υπαρχει ομως και μια μικρη μεριδα χομπιστων οι οποίοι διαφωνουν στην χρηση της διοτι θεωρούν ότι δημιουργει αποστειρωμενο περιβάλλον το οποιο στην τελικη ανισχυροποιεί το ανοσοποιητικό συστημα των ψαριών. Αυτο ισχυει ειδικα στις περιπτωσεις όπου ο δισκος πρεπει να μεταφερθεί σε νερα που δεν φιλτραρονται με UV (π.χ Bare bottom tank).
Δεν μπορω να ειμαι κατηγορηματικός στην άποψη μου διοτι δεν ξερω πως θα ηταν τα ψαρια μου χωρις την χρηση UV.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-05, 19:27
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Γιαννη με μπερδεψες πως βοηθα στην εξαπλωση ασθενειων αφου αποστειρωνει το νερο;;;;; Εσυ τελικα το χρησιμοποιεις;; Εισαι ευχαριστημενος τελικα;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-05, 19:58
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

O Γιάννης ενωει ότι βοηθά στο να μην εξαπλωθεί κάποια ασθένεια. Μάλλον σε μπέρδεψε η διατύπωση.
Η χρήση της U.V κατά την πρωσική μου άποψη είναι απαρετιτη αλλά με σωστή χρήση στο ενυδρείο. Δηλαδή σωστός χρόνος λειτουργίας και σωστά watt ανάλογα με τα λύτρα του ενυδρείου μας...
__________________
I can picture in my mind a world without war, a world without
hate. And I can picture us attacking that world, because they'd
never expect it


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-05, 20:21
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Τα ψάρια που βρίσκονται σε περιβάλλον το οποίο αποστειρώνεται, πιστεύεται οτι θα καταντήσουν σαν τον M.JAKSON .Mε αποτέλεσμα να είναι ευάλωτα σε οποιοδήποτε μικρόβιο προλάβει να τους κολήσει ένα νέο ψάρι με απλή επαφή.Δεν περνάνε όλοι οι λοιμογόνοι παράγοντες μέσα από το νερό,αλλά και με την βλένα,τις εκκρίσεις ,αλλά και την στοματική επαφή!!!!!!!!!!!!!!!-μην ξεχνάμε οτι ακόμα και οι δίσκοι ορισμένες φορές πιάνονται στόμα με στόμα σαν γνήσιες κιχλίδες .
Ίσως θα ήταν βολικό να τοποθετηθεί η UV αφού γεμίσει το ενυδρείο και δεν υπάρχει πρόθεση να αντικαταστήσεις κάποιο ψάρι.
Αλλά πάλι τίθεται και το θέμα του ΤΑΝ περι αναλογίας watt ανα λίτρα και ροή νερού μέσα από την λάμπα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-05-05, 21:07
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
αλλά και την στοματική επαφή!!!!!!!!!!!!!!!



γιατρε μου, αυτο δε τοξερα !!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-05-05, 21:11
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι περισσοτεροι δισκαδες (ανα τον κοσμο) συμφωνουν ότι βοηθαει τοσο στην προληψη όσο και στην εξαπλωση διαφορων ασθενειων
Eχεις δικιο φιλε μου. Οντως εννοουσα ότι με την UV αποφευγεις την εξαπλωση διαφόρων ασθενειων.

Παράθεση:
Δηλαδή σωστός χρόνος λειτουργίας και σωστά watt ανάλογα με τα λύτρα του ενυδρείου μας...
Θαναση οι περισσοτερες οδηγιες χρησης UV μιλανε για 24ωρη χρηση. Τι λες γιαυτο εσυ??


Παράθεση:
γιατρε μου, αυτο δε τοξερα !!!
Τοσο γρηγορα κυριε γαυρε μας ξεχασες το γλυκο νερο και τις κιχλιδοσυμπεριφορες??? Μου φαινεται οτι επιασες αλατα.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-05-05, 21:22
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

1.Ναι, βεβαίως και βοηθάει.
2.Οχι, δεν την χρησιμοποιώ και ούτε πρόκειται.

Πιστεύω οτι το "αποστειρωμένο" περιβάλλον μπορεί να είναι ένας καλός τρόπος ωστε να έχουμε "καθαρά" ψάρια, αλλά... η εικόνα του Τζάκσον όπως λέει ο Τάσος, δε μ'αρέσει καθόλου.

Ισως οι δίσκοι φαίνονται πιο "σόι", ίσως είναι πιο "υγιείς", αλλά με τι αντίτιμο? την εξασθένηση του ανοσοποιητικού τους συστήματος? Νομίζω οτι έτσι δημιουργούνται "μη μου άπτου" ψάρια... Δεν βάζω όμως το χέρι μου στη φωτιά...

Από τη μια, είναι "ακριβά" ψάρια και "δε λέει" να μη τα "προστατεύουμε" όσο καλύτερα μπορούμε, από την άλλη όμως, τι νόημα έχει να διατηρούμε "αδύναμους" οργανισμούς? Στη περίπτωση δε που θα υπάρξουν απόγονοι... υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα. Δηλαδή, τα "παιδια του Τζακσον" πόσο ικανά θα είναι να ζήσουν στον "πραγματικό κόσμο"?

Είναι νομίζω θέμα επιλογής. Προτιμώ να έχω "ντούρα" ψάρια που δεν θα "μασάνε" με το παραμικρό και ας είναι και λίγο "ασχημούλικα"... παρά να έχω "φωτομοντέλα" που θα "καταρρέουν" με ένα "φφφου". Μπορεί όμως ούτε αυτό να ισχύει...

Προσωπικά, "βάζω" την UV στην ίδια "κατηγορία" με τα φάρμακα : Οσο λιγότερα, τόσο καλύτερα.

ΥΓ: Pritanis, καλή ερώτηση, αλλά νομίζω οτι δεν θα βρεθεί κανείς να σου απαντήσει με ένα ξερό "ναι" η "όχι". Οποιοδήποτε "επιχείρημα" της μιας πλευράς, έχει το αντίστοιχό του στη άλλη πλευρά.
Οπως μέχρι στιγμής όλοι γράφουν "ναι μεν αλλά", νομίζω οτι οποιοσδήποτε γράψει, πάλι "ναι μεν αλλά" θα πεί, είτε είναι υπέρ της χρησιμοποίησης UV είτε είναι κατά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-05-05, 23:49
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Μερικά επιχειρήματα δεν με πείθουν.
Θα σας πω τις δικές μου απόψεις πάνω στο θέμα UV.
Η UV μόνον καλό κάνει.
Οτι δημιουργει πλήρως αποστειρωμένο περιβάλλον ειναι μυθος.

Αν δημιουργεί αποστειρωμένο περιβάλλον γιατί να δουλεύει μια λάμπα UV non stop εφόσον έχει κάνει την δουλειά της?
Δεν θα είχε βαθμό απόδοσης αν δεν βρώμιζε ή αν δεν επεφτε η ισχυς της λάμπας έπειτα απο ενα διάστημα.
Σίγουρα δημιουργεί καλύτερες συνθήκες διαβίωσης.
Δεν μπορείς να αποφυγεις την εξαπλωση ασθενειων, αυτό που μπορείς είναι να τις καθυστερήσεις γιατί οι ασθένειες μπορούν να εξαπλωθούν ακόμα και σε περιβάλλον που μόνον αποστειρωμένο δεν ειναι.
Εχεται δεί σε ενυδρεία με λάμπες UV να μην αρρωσταινουν ψάρια?
Εγώ οχι.
Τα περισσότερα ψάρια εχουν μεγαλώσει σε μη αποστειρωμένα περιβάλλοντα και έχουν δημιουργήσει τα αντισώματα που χρειάζονται.

Ειναι σαν να μου λένε οτι κινδυνεύω να βγάλω ιλαρά απο την στιγμή που την εχω περάσει μόνον και μόνον επειδή μπορώ να ζω σε αποστειρωμένο περιβάλλον.
Πάντως για να καθαριζει ενα μέρος της αλγης καλή ειναι και αυτό δεν το ανέφερε κανείς.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-05, 01:13
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Η UV μόνον καλό κάνει.
"Μιλώντας γενικώς", αν δεν υπήρχε το στρώμα του όζοντος, δεν θα υπήρχε και ζωή (όπως τη ξέρουμε) στη γη. Η υπεριώδης ακτινοβολία είναι θανατηφόρα για τη ζωή (όπως τη ξέρουμε). Φυσικά, όπως χρησιμοποιείται η λάμπα στα ενυδρεία, είναι θανατηφόρα μόνο για τα "μικρόβια". Πέρα από θανατηφόρα όμως, είναι και καρκινογόνος ακτινοβολία και υπεύθυνη για μεταλλάξεις στο DNA.
Αν υποθέσουμε οτι από ένα λάθος στο setup τα μικρόβια/παράσιτα δεν θανατώνονται, αλλά αναπτύσσουν καρκινικά κύτταρα η μεταλλάξεις στο DNA τους... θα ήταν καλό να έχουμε τέτοια "μεταλλαγμένα" πλάσματα στο ενυδρείο?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Οτι δημιουργει πλήρως αποστειρωμένο περιβάλλον ειναι μυθος.
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι σχεδόν αδύνατο να πετύχει κάποιος συνθήκες αποστείρωσης. Το πιο πιθανό είναι να πετύχει συνθήκες μετάλλαξης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Αν δημιουργεί αποστειρωμένο περιβάλλον γιατί να δουλεύει μια λάμπα UV non stop εφόσον έχει κάνει την δουλειά της?
Γιατί οι "σπόροι" των "κακών μικροβίων/παρασίτων" είναι παντού... στον αέρα που αναπνέουμε πχ, ο οποίος "εισβάλλει" είτε το θέλουμε είτε όχι στο ενυδρείο. Μπορείς πχ να σκοτώσεις όλα τα "κακά" που υπάρχουν στο νερό. Με την πρώτη αλλαγή νερού, θα "ξαναμπούν". Με την παραμικρή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού του ενυδρείου, θα "ξαναμπούν". Αλλιώς, θα μας λέγανε "αφήστε τη λάμπα UV για ένα μήνα στο ενυδρείο και μετά όλα οκ...ψεκάστε,σκουπίστε,τελειώσατε" αμ δε...
Η θα "μάθουμε" τον οργανισμό των ψαριών να ανταπεξέρχεται σε τέτοιου είδους κινδύνους, η θα τον "μάθουμε" να εξαρτάται από μια λάμπα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Δεν μπορείς να αποφυγεις την εξαπλωση ασθενειων, αυτό που μπορείς είναι να τις καθυστερήσεις γιατί οι ασθένειες μπορούν να εξαπλωθούν ακόμα και σε περιβάλλον που μόνον αποστειρωμένο δεν ειναι.
Συγνώμη Γιάννη, αλλά αυτό "δεν το 'πιασα..." Οι ασθένειες εξαπλώνονται γρηγορότερα σε μη αποστειρωμένα περιβάλλοντα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Πάντως για να καθαριζει ενα μέρος της αλγης καλή ειναι και αυτό δεν το ανέφερε κανείς.
Εχεις απόλυτο δίκιο, αλλά δεν πρέπει να βλέπουμε και τα "side-effects"?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-05, 07:20
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Και εγώ την χρησιμοποιούσα στο ενυδρείο μου με τους δίσκους. Δούλευε 5-6 ώρες τη μέρα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-05, 08:54
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Συγνώμη Γιάννη, αλλά αυτό "δεν το 'πιασα..." Οι ασθένειες εξαπλώνονται γρηγορότερα σε μη αποστειρωμένα περιβάλλοντα...
Κώστα οχι δεν σε συγχωρω γιατί έπρεπε να το πιάσεις θα το ξαναπώ για να το ξαναπιάσεις...... γιατί λέμε το ίδιο.
Εφόσον δεν γίνεται πλήρης αποστείρωση καθυστερούν και οι ασθένειες.
Διαφωνείς και τώρα??
Με αυτόν τον γνώμονα δεν αξίζει μια UV?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Πέρα από θανατηφόρα όμως, είναι και καρκινογόνος ακτινοβολία και υπεύθυνη για μεταλλάξεις στο DNA.
Πέστα αυτά σε αυτούς που χρησιμοποιούν λάμπες σαν κύριο φωτισμό ενυδρείου χωρις προστασία απο UV. πχ. κάποιες metal halide

Πέστα αυτά στους χομπίστες που δεν βάζουν λάμπα UV στο φίλτρο με την υπόνεια ΜΗΠΩΣ και αναπτύξουν καρκινικά κύταρα ΟΜΩΣ οταν πάνε καλοκαιράκι στην θάλασσα δεν κάνουν τον κόπο να βάλουν λίγη κρεμούλα στο παιδάκι τους.
Να πιάσουμε και το θέμα του αμίαντου που υπάρχει στο νερό της βρύσης
που δεν γίνεται ουδεμία αναφορά απο μας τους ευαισθητοποιημένους?

Τώρα να το πω ή να μην το πώ?
(.........................)

Το έχουμε πιάσει πολύ επιστημονικά το θέμα και δεν κυτάζουμε πράγματα καθημερινά-ρουτίνας.
Και επαναλαμβανόμενα λάθη.

Ελεος

Οταν αναφέρθηκα για non stop το είπα καθαρά για να προβληματιστεί αυτός που μας διαβάζει οτι οι UV δεν ειναι το απόλυτο όπλο.
Ειναι όμως ενα όπλο και το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Ναι την χρησιμοποιώ.
Ναι την προτείνω.

Τα περισσότερα ψάρια που χάνονται στα ενυδρεία δεν ειναι αιτία η UV
Μπορεί να αποδείξει κανεις το αντίθετο?
Εχει κανείς αποδείξεις για μεταλλάξεις ψαριών UV που είναι συνδεδεμένη στην έξοδο του φίλτρου????
Το λέω έτσι για να μην μου πει κάποιος οτι "δεν το έπιασα".
Να μην λέμε μόνον τα αρνητικά στοιχεία μιας λάμπας UV αλλα να λέμε και τα θετικά στοιχεία της γιατί αλλιώς ποιος ο λόγος να την χρησιμοποιούν κατά κόρον οι χομπίστες στο εξωτερικό και μάλιστα όπου υπάρχουν Δίσκοι.
ΥΓ.
Εχω λιγότερες απώλειες ψαριών μετά την χρήση της UV.
Και για να καταλάβουν και αυτοί που μας διαβάζουν ΑΛΛΗ η λάμπα που περιέχει ακτινοβολία UV σαν κύριο φωτισμό ενός ενυδρείο και ΑΛΛΗ η λάμπα UV που χρησιμοποιείτε εξωτερικά συνδεδεμένη με το εξωτερικό φίλτρο.
Η μια λάμπα ακτινοβολεί και εμάς ενώ η <<άλλη>> λάμπα ακτινοβολεί μόνον το νερό που περνά απο μέσα της.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-05, 09:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Να το πω και καπως αλλιως?
Το φυσικο ηλιακο φως εχει και φασμα UV.
Στα ποταμια και τις λιμνες, το νερο εκτιθεται και αυτο καποιες ωρες σε ηλιακο τροπικο φως, αρα γινεται και εκει καποια "μερικη" αποστειρωση η καλυτερα ελεγχος πληθυσμου των μικροβιων.
Και αυτο ειναι μια φυσικη διαδικασια που απλα την μεταφερουμε στα ενυδρεια μας με την λαμπα UV σε σειρα στο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-05-05, 17:55
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Τα περισσότερα ψάρια εχουν μεγαλώσει σε μη αποστειρωμένα περιβάλλοντα και έχουν δημιουργήσει τα αντισώματα που χρειάζονται.

Ειναι σαν να μου λένε οτι κινδυνεύω να βγάλω ιλαρά απο την στιγμή που την εχω περάσει μόνον και μόνον επειδή μπορώ να ζω σε αποστειρωμένο περιβάλλον.
Αυτούς που χορεύουν netblues δεν έχω εντοπίσει ακόμα,και καθότι το forum έχει αποκτήσει και άλλους ντόκτορες (κάτι για παράσιτα και θερμοκρασίες θυμίζω από άλλη συζήτηση )από ό,τι φαίνεται,εγώ την γνώμη μου την είπα στην αρχή.Τα παραπάνω δεν ευσταθούν,και κάθε ζώο έχει διαφορετικού τύπου ανοσολογική αντίδραση σε διαφορετικές ασθένειες.Η ιλαρά δίνει για παράδειγμα ισόβια ανοσία σε αντίθεση με την γρίπη,η οποία μεταλλάσεται και ξεγελάει το ανοσοποιητικό
ΥΓ προς mod :αν το μήνυμα χαλάει τη συνταγή ,θα παρακαλούσα να αφαιρεθεί
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-05-05, 18:35
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μα δεν προκειται για αποστειρωμενο περιβαλλον...
Απο τη στιγμη που το αποστειρωμενο νερο επιστρέφει στην ιδια δεξαμενη και αναμιγνυεται με το υπαρχον, αποστειρωση δεν θα επιτευχθει ποτέ.

Απλα εναν ελεγχο πληθυσμου κανουμε, (τοσο στην αλγη που φαινεται) οσο και στα μικροβια (που δεν φαινεται).
Το κατα ποσον αυτό εχει και αλλα side effects ή ειναι κακό ειναι το θεμα.
Το αποστειρωμενο περιβαλλον ειναι τελειως αλλο θεμα.

Απο κει και περα θα συμφωνησω απολυτα στο οτι καθε οργανισμος εχει διαφορετικη ανοσολογικη συμπεριφορα.

Οσο για το μηνυμα και την συνταγη.. συζητηση κανουμε οχι επιβολη απόψεων.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-05-05, 18:51
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=808
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-05-05, 23:27
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
Αυτούς που χορεύουν netblues δεν έχω εντοπίσει ακόμα,και καθότι το forum έχει αποκτήσει και άλλους ντόκτορες (κάτι για παράσιτα και θερμοκρασίες θυμίζω από άλλη συζήτηση )από ό,τι φαίνεται,
Τι θέλει να πει ο ποιητής?
Δεν μας το εξηγείς να το καταλάβουμε όλοι?
Αλλιώς υπάρχουν και τα pm.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-05-05, 23:35
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

μπας και αναφερεται στο μότο του 3 λαλουν και 2 χορευουν???
μηπως λεω...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-05-05, 00:43
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Priτanis, βγάλε άκρη...

lasal, εσύ γεμίζεις τον Θερμαϊκό με μεταλλαγμένα μικρόβια/παράσιτα? Θα σε καταγγείλω στην Greenpeace.

ΥΓ: "την κάνω" με ελαφρά πηδηματάκια από το thread... δε με παίρνει
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-05-05, 01:03
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
Αυτούς που χορεύουν netblues δεν έχω εντοπίσει ακόμα,και καθότι το forum έχει αποκτήσει και άλλους ντόκτορες (κάτι για παράσιτα και θερμοκρασίες θυμίζω από άλλη συζήτηση )από ό,τι φαίνεται,
Τι θέλει να πει ο ποιητής?
Δεν μας το εξηγείς να το καταλάβουμε όλοι?
Αλλιώς υπάρχουν και τα pm.
Γιάννη, μου θυμίζει ξαναζεσταμένο φαγητό. Κοντρουλες και χωσιματακια...
Άντε τώρα να ξεκινήσει πάλι αυτή η παιδαριώδης κόντρα εκεί που είπαμε ότι τελείωσε... Τάσο χαλάρωσε!!!!! Οποιος τολμαει να πει κατι, εστω και λαθος, δεν κανει τον ντοκτορα, ευτυχως....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-05-05, 09:30
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

a)Φυσικά και αναφέρομαι στο μότο .
β)Χαλαρώνω λοιπόν .Όποιος δεν γνωρίζει για το θέμα στο οποίο εκφέρει άποψη,έως και δόγμα του στύλ: η UV μόνο καλό κάνει(ήμαρτον που λέει και γνωστή φυσιογνωμία της TV) ,ή αναφέρεται σε θέματα ανοσοπαθολογίας ,δεν τολμάει απλά να πεί την γνώμη του,αλλά την επιβάλει και από πάνω .
γ)αν το νόημα στις συζητήσεις μας είναι να συμφωνούμε ,ή να κάνουμε τουμπεκί για να μην θίξουμε τον ομιλούντα,τότε εγώ κατάλαβα κάτι λάθος και το έριξα στην ποίηση .Αλλά αυτό το φαγητό το έχουμε ξαναζεστάνει......απλά ας αναλογιστούμε και τον αντίκτυπο που έχουν οι λάθος πληροφορίες στο φόρουμ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-05-05, 10:53
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Δεν μιλάω Τάσο για το περιεχόμενο της κουβέντας ή για το σωστό ή όχι μιας άποψης, αλλά για το στυλάκι.
Αν αυτό δεν το καταλαβαίνεις, πάσο.
Δεν λέει να το ξαναπιάσουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-05-05, 11:20
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΥΓ προς mod :αν το μήνυμα χαλάει τη συνταγή ,θα παρακαλούσα να αφαιρεθεί
Κανενα μηνυμα σου επι επιστημονικου θέματος δεν μου χαλαει την συνταγη.

Επιπλεον ειναι πολύ ενδιαφερον να βλεπει κανεις ανταλλαγη αποψεων και γνωσεων αναμεσα σε δυο χομπιστες υψηλου κατα την γνωμη μου επιπεδου. Απλα λιγο προσοχη στις υψηλές ........."στροφες" παιδια
We keep going λοιπον.

Εγω απο την πλευρα μου θελω να σας πω ότι το εν λογω θέμα της χρησης UV εχει απασχολήσει πολλακις διαφορα φορα ενω έχουν γραφει και πολλα non-paper κειμενα χωρις να εχουν καταληξει σε απολυτως ασφαλή συμπερασματα.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08408 seconds with 12 queries