Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-07-14, 10:31
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή Επιλογή τροφοδοτικού για led

Να ρωτήσω πως επιλέγουμε τροφοδοτικό για led και πως θα πρέπει να συνδέονται μεταξύ τους, παράλληλα ή σε σειρά ή και σε συνδυασμό και των δύο τρόπων;
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-14, 10:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω πως επιλέγουμε τροφοδοτικό για led και πως θα πρέπει να συνδέονται μεταξύ τους, παράλληλα ή σε σειρά ή και σε συνδυασμό και των δύο τρόπων;
Τα led ποσα volt είναι ? Από εκεί ξεκινάμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-07-14, 10:43
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Κάτσε γιατί με έπιασες στον ύπνο! Τα μισά είναι 3,4-3,6 και τα άλλα μισά 2,4-2,6. Συγκεκριμένα θέλω να συνδέσω 6 τέτοια http://www.ebay.com/itm/281336859326...84.m1497.l2649 με 6 τέτοια http://www.ebay.com/itm/280880422245...84.m1497.l2649
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-14, 10:56
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Σταματη. απο οτι θυμαμε αυτος πισω απο το κρατικο Νικαιας εδινε αναλογα ποσα ledθελεις να συνδεσεις,6-12 24.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-07-14, 11:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτσε γιατί με έπιασες στον ύπνο! Τα μισά είναι 3,4-3,6 και τα άλλα μισά 2,4-2,6. Συγκεκριμένα θέλω να συνδέσω 6 τέτοια http://www.ebay.com/itm/281336859326...84.m1497.l2649 με 6 τέτοια http://www.ebay.com/itm/280880422245...84.m1497.l2649
Αν βάλεις 12V τροφοδοτικό κάνε διαίρεση τα Volt του τρφοδοτικού με τα volt των led
12 / 2,4 = 5 Αρα 5 led σε σειρά
12 / 3,4 = 3,5 Αρα 3 Led σε σειρά
Θα πρέπει το άθροισμα των Volt στα Led να μη ξεπερνάει τα Volt του τροφοδοτικού.
Εν σειρά πάει αθροιστικα η τάση (Volt) και σταθερή η ένταση (Amper)
Παράλληλα, σταθερή η τάση (Volt) αθροιστικά η ένταση (Amper)
Τάση (Volt) Χ Ενταση (Amper) = Ισχυς (Watt)
Τι τα είχα τα 20αρια στη φυσική στο λύκειο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-14, 11:06
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Στέλιο ! Πιο πολύ με ενδιαφέρει να ξέρω ακριβός πως μπορώ να τα συνδέσω και πως βγαίνει ο υπολογισμός για το τροφοδοτικό σε σχέση με τα βατ βολτ και αμπέρ για να έχω μια γενική εικόνα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βάλεις 12V τροφοδοτικό κάνε διαίρεση τα Volt του τρφοδοτικού με τα volt των led
12 / 2,4 = 5 Αρα 5 led σε σειρά
12 / 3,4 = 3,5 Αρα 3 Led σε σειρά
Θα πρέπει το άθροισμα των Volt στα Led να μη ξεπερνάει τα Volt του τροφοδοτικού.
Εν σειρά πάει αθροιστικα η τάση (Volt) και σταθερή η ένταση (Amper)
Παράλληλα, σταθερή η τάση (Volt) αθροιστικά η ένταση (Amper)
Τάση (Volt) Χ Ενταση (Amper) = Ισχυς (Watt)
Τι τα είχα τα 20αρια στη φυσική στο λύκειο

Ωραίος ο Τάκης !!!
__________________
Σταματης



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bouboulas : 11-07-14 στις 11:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-07-14, 11:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σταμάτη θεωρώ πως έχεις υπόψη σου πως αυτά τα led θελουν ψήκτρες, αν τα ανάψεις πάνω από 4-5 δευτερόλεπτα χωρίς ψήκτρα παπαλα
Ανάμεσα στις ψήκτρες θερμοαγώγιμη πάστα , και καλό θα είναι να μη τα δουλεύεις στο 100 % των Volt, θα χάσουν λίγο σε ένταση αλλά θα έχουν πιο μεγάλη διάρκεια ζωής, ένα ποτενσιόμετρο θα σε βοηθήσει να ελαττώνεις το Voltage
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-07-14, 12:06
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Ψήκτρες παράγγειλα αυτές http://www.ebay.com/itm/161184223844...84.m1497.l2649 Αν και σκέπτομαι μήπως φτιάξω πατέντα με υδρόψυξη με το νερό του ενυδρείου. Το ποτενσιόμετρο το έχω σκεπτεί, αυξάνει και την διάρκεια ζωής τους
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-14, 12:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψήκτρες παράγγειλα αυτές http://www.ebay.com/itm/161184223844...84.m1497.l2649 Αν και σκέπτομαι μήπως φτιάξω πατέντα με υδρόψυξη με το νερό του ενυδρείου. Το ποτενσιόμετρο το έχω σκεπτεί, αυξάνει και την διάρκεια ζωής τους
Η υδρόψυξη είναι καλή το χειμώνα Σταμάτη, το καλοκαίρι θα ζεσταίνεις το νερό του ενυδρείου, και θες ένα σωρό πατέντες για να μην έρχετε το νερό του ενυδρείου σε επαφή με τα μέταλλα που θα ψύχουν τα led, βάλε κανα ανεμιστηράκι πάνω από τις ψύκτρες και είσαι οκ. Μια καλή λύση είναι να βάλεις τα led σε βέργα αλουμινίου, πάνω στη βέργα τις ψήκτρες και από πάνω ανεμιστηράκια, καθάρισες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-07-14, 12:25
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Τάκη αυτά φτάνουν κοντά στους 80 βαθμούς; Αν θα κάνω κουτί υδρόψυξης, θα το κάνω με λαμαρίνα ανοξείδωτη 316 και θα κολλήσω πάνω του τα led. Λέω εγώ τώρα…. Από την άλλη είναι και το θέμα του ζεστού νερού τους καλοκαιρινούς μήνες, είναι πρόβλημα. Αν θα γίνει αερόψυκτο με ψήκτρες, ανεμιστήρες θα βάλω 4 των 4 cm 2 να βάζουν και 2 να βγάζουν.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-07-14, 12:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη αυτά φτάνουν κοντά στους 80 βαθμούς; Αν θα κάνω κουτί υδρόψυξης, θα το κάνω με λαμαρίνα ανοξείδωτη 316 και θα κολλήσω πάνω του τα led. Λέω εγώ τώρα…. Από την άλλη είναι και το θέμα του ζεστού νερού τους καλοκαιρινούς μήνες, είναι πρόβλημα. Αν θα γίνει αερόψυκτο με ψήκτρες, ανεμιστήρες θα βάλω 4 των 4 cm 2 να βάζουν και 2 να βγάζουν.
Βρε Σταμάτη το υδρόψυκτο πιστεύω πως θα είναι μπελάς για να το φτιάξεις σωστα (οχι ότι σε χαλάει, έχω καταλάβει πως σου αρέσουν τα δύσκολα )
Αλλά το αερόψυκτο θεωρώ πως θα είναι το ίδιο αποδοτικό και με λιγότερο κόπο, αρκει να γίνει σωστά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-07-14, 12:37
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Τάκη ο μόνος μπελάς είναι η διαχείριση του ζεστού νερού. Σαν κατασκευή του ψυγείου είναι σχετικά εύκολη και έχει και ενδιαφέρον. Το αερόψυκτο από την άλλη είναι σίγουρο πως θα λειτουργήσει χωρίς παρατράγουδα.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-07-14, 13:00
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Τα 3βατ λεντ δεν θέλουν κάτι σπουδαίο για ψύξη.. Τα δικά μου είναι απλα κολημένα σε ένα προφίλ αλουμινίου και δεν ζεσταινονται..

Επίσης αν χρησιμοποιήσεις την συνδεσμολογία του τάκη, θα πάρεις τα λέντ στο χέρι..

Ο σωστότερος τρόπος για να ανάψουν είναι τροφοδοτικό ρεύματος (όχι τάσης) το οποίο δίνει πχ σταθερά 700mA που χρειάζονται τα λεντ σου..

Εάν θέλεις να τα ανάψεις με τροφοδοτικό τάσης, θα πρέπει να βάλεις τις κατάλληλες αντιστάσεις για να ρυθμίσεις το ρευμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-07-14, 13:04
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 3βατ λεντ δεν θέλουν κάτι σπουδαίο για ψύξη.. Τα δικά μου είναι απλα κολημένα σε ένα προφίλ αλουμινίου και δεν ζεσταινονται..

Επίσης αν χρησιμοποιήσεις την συνδεσμολογία του τάκη, θα πάρεις τα λέντ στο χέρι..

Ο σωστότερος τρόπος για να ανάψουν είναι τροφοδοτικό ρεύματος (όχι τάσης) το οποίο δίνει πχ σταθερά 700mA που χρειάζονται τα λεντ σου..

Εάν θέλεις να τα ανάψεις με τροφοδοτικό τάσης, θα πρέπει να βάλεις τις κατάλληλες αντιστάσεις για να ρυθμίσεις το ρευμα.

Αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής, γιατί από ηλεκτρονικά έχω μαύρα μεσάνυχτα.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-14, 13:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων

Επίσης αν χρησιμοποιήσεις την συνδεσμολογία του τάκη, θα πάρεις τα λέντ στο χέρι..

Ο σωστότερος τρόπος για να ανάψουν είναι τροφοδοτικό ρεύματος (όχι τάσης) το οποίο δίνει πχ σταθερά 700mA που χρειάζονται τα λεντ σου..

Εάν θέλεις να τα ανάψεις με τροφοδοτικό τάσης, θα πρέπει να βάλεις τις κατάλληλες αντιστάσεις για να ρυθμίσεις το ρευμα.
Δεν είμαι ηλεκτρονικός, ούτε ηλεκτρολόγος, απλά μου αρέσουν οι κατασκευές. Αλλά εξηγησέ μου, εννοείς πως αν τα συνδέσουμε σε σειρά θα καούν ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-07-14, 13:17
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Εσύ έχεις κάποιο τροφοδοτικό στα χέρια σου?
Πόσα λεντ απο το καθένα θα χρησιμοποιήσεις για το φωτιστικό σου?
Τα λεντ τα έχεις?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι ηλεκτρονικός, ούτε ηλεκτρολόγος, απλά μου αρέσουν οι κατασκευές. Αλλά εξηγησέ μου, εννοείς πως αν τα συνδέσουμε σε σειρά θα καούν ;
12 / 2,4 = 5 Αρα 5 led σε σειρά
12 / 3,4 = 3,5 Αρα 3 Led σε σειρά

Στο πρώτο πιθανότατα θα υπολειτουργούν. Στο δεύτερο όμως θα καούν σίγουρα γιατι σου περισσεύουν 1,8 βολτ.
Θα πρέπει να μπεί μια αντίσταση σε σειρά με τα λεντ για να τρώει την εξτρα τάση, και να ρυθμίζει το ρεύμα στα 700mA.
Με το να βάλεις απλά τα λεντ σε σειρά δεν έχεις τίποτα για να ρυθμίσει το ρεύμα, και μπορεί να πάρει οποιαδήποτε τιμή μεγαλύτερη ή μικρότερη απο τα 700mA.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kotsos : 11-07-14 στις 13:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-07-14, 13:18
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ έχεις κάποιο τροφοδοτικό στα χέρια σου?
Πόσα λεντ απο το καθένα θα χρησιμοποιήσεις για το φωτιστικό σου?
Τα λεντ τα έχεις?
-------------------------

12 / 2,4 = 5 Αρα 5 led σε σειρά
12 / 3,4 = 3,5 Αρα 3 Led σε σειρά

Στο πρώτο πιθανότατα θα υπολειτουργούν. Στο δεύτερο όμως θα καούν σίγουρα γιατι σου περισσεύουν 1,8 βολτ.
Θα πρέπει να μπεί μια αντίσταση σε σειρά με τα λεντ για να τρώει την εξτρα τάση, και να ρυθμίζει το ρεύμα στα 700mA.
Με το να βάλεις απλά τα λεντ σε σειρά δεν έχεις τίποτα για να ρυθμίσει το ρεύμα, και μπορεί να πάρει οποιαδήποτε τιμή μεγαλύτερη ή μικρότερη απο τα 700mA.

Από τα led που έβαλα παραπάνω θα χρησιμοποιήσω 6 λευκά και 6 κόκκινα. Ψήκτρες αυτές που έβαλα παραπάνω και για τροφοδοτικό αυτό http://www.ebay.com/itm/281107456635...84.m1497.l2649 Περιμένω να έρθουν από Κίνα όλα μαζί πακέτο.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-07-14, 13:23
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Το τροφοδοτικό σου είναι τροφοδοτικό ρεύματος και δίνει σταθερά 600mA οπότε είσαι άρχοντας
Θα τα συνδέσεις όλα σε σειρά στο τροφοδοτικό. Το πολύ 12 λεντ όμως απ ότι λεει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-07-14, 13:30
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Για να δω αν το κατάλαβα. Αν συνδεθούν πάνω από 12 λεντ θα καεί το τροφοδοτικό. Αν συνδεθούν λιγότερα από 9 λεντ θα καούν τα λεντ, σωστά;
Τώρα με τα 12 λεντ, αν βάλω ένα ποτενσιόμετρο στην έξοδο του DC θα μπορώ να ρίξω την τάση, άρα και να μειώσω την ένταση του φωτισμού;
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-07-14, 13:37
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να δω αν το κατάλαβα. Αν συνδεθούν πάνω από 12 λεντ θα καεί το τροφοδοτικό. Αν συνδεθούν λιγότερα από 9 λεντ θα καούν τα λεντ, σωστά;
Τώρα με τα 12 λεντ, αν βάλω ένα ποτενσιόμετρο στην έξοδο του DC θα μπορώ να ρίξω την τάση, άρα και να μειώσω την ένταση του φωτισμού;
Χωρίς να είμαι σίγουρος για το πως δουλεύει, νομίζω πως και στις δύο περιπτώσεις θα καεί το τροφοδοτικό (αλλά δεν έχεις λόγο να μην βάλεις 9-12)

Το ποτενσιόμετρο δεν μπορεί να μπει σε σειρά στο τροφοδοτικό ρεύματος (δεν θα κάνει τίποτα)
Θα πρέπει να μπει παράλληλα με όλα τα λεντ
ΑΛΛΑ!!
Θα πρέπει να έχει αντίσταση σε σειρά σωστά υπολογισμένη (για να μην κάψει το τροφοδοτικό)
Θα πρέπει να αντέχει κάποια βατ (δηλαδή θα είναι ακριβούτσικο)


Edit: Θα σου βγεί πολύ ακριβά το ποτενσιόμετρο. Το ποιό εύκολο είναι να παραγκείλεις ενα τροφοδοτικό που να έχει έτοιμη επιλογή για dimmαρισμα όπως αυτό http://www.ebay.com/itm/Maxwellen-Di...ef33da&vxp=mtr
που ρυθμίζει απο 1-680mA
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-07-14, 13:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
12 / 2,4 = 5 Αρα 5 led σε σειρά
12 / 3,4 = 3,5 Αρα 3 Led σε σειρά

Στο πρώτο πιθανότατα θα υπολειτουργούν. Στο δεύτερο όμως θα καούν σίγουρα γιατι σου περισσεύουν 1,8 βολτ.
Θα πρέπει να μπεί μια αντίσταση σε σειρά με τα λεντ για να τρώει την εξτρα τάση, και να ρυθμίζει το ρεύμα στα 700mA.
Με το να βάλεις απλά τα λεντ σε σειρά δεν έχεις τίποτα για να ρυθμίσει το ρεύμα, και μπορεί να πάρει οποιαδήποτε τιμή μεγαλύτερη ή μικρότερη απο τα 700mA.
Στο 2ο έχεις δίκιο, θέλει στρογγυλοποίηση προς τα πάνω, λάθος μου.
Και ναι θα υπολειτουργουν αυτα, γιατι θα δουλεύουν στα 3 V, αλλά νομίζω με μικρή διαφορά.
Στο 1ο νομίζω πως είναι ακριβώς 2,4 Χ 5 = 12
Για την ένταση που λές, αν το τροφοδοτικό βγάζει 700mA, όταν τα έχουμε σε σειρά δεν αλλάζει η ένταση, γιατι από όσο ξέρω σε σειρά έχουμε ίδια ένταση και άθροισμα στη τάση και όταν είναι παράλληλα , έχουμε ίδια τάση και άθροισμα στην ένταση. Αρα αυτό εξαρτάται από το τροφοδοτικό και όχι από το τρόπο σύνδεσης.
Το ξαναλέω για να μη παραξηγηθώ, δεν είμαι ειδικός, απλά έχω ασχοληθεί κάπως με βασικές γνώσεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-07-14, 13:49
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Επειδη και εγω ψαχνω μια παρομοια λυση και το εχω ψαξει, καταρχην ο κοτσος εχει δικιο. Αυτο που πρεπει να εχουμε υποψιν ειναι πως ο driver ειναι σταθερου ρευματος, δλδ λειτουργει δινοντας τα 600μα συνεχως ασχετως φορτιου (led). Για να το επιτυχει αυτο αυξομειωνει την ταση. Ο οδηγος που ανεφερε ο bouboulas ειναι 27-42 βολτ. Οποτε μιλαμε για 6+6 λεντ που σημαινει 6*3.5βολτ=21βολτ και τα κοκκινα 6*2.2βολτ=13.2β.
Το αθροισμα τους ειναι 34,2 μεσα στα ορια του οδηγου. Δεν ειμαι σιγουρος αν θα μπορουσε να μπει κανενα λεντ παραπανω αφου ο οδηγος ειναι υπολογισμενος για 12 λεντ αλλα 12*3.5=42βολτ(?).
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-07-14, 14:00
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 2ο έχεις δίκιο, θέλει στρογγυλοποίηση προς τα πάνω, λάθος μου.
Και ναι θα υπολειτουργουν αυτα, γιατι θα δουλεύουν στα 3 V, αλλά νομίζω με μικρή διαφορά.
Στο 1ο νομίζω πως είναι ακριβώς 2,4 Χ 5 = 12
Για την ένταση που λές, αν το τροφοδοτικό βγάζει 700mA, όταν τα έχουμε σε σειρά δεν αλλάζει η ένταση, γιατι από όσο ξέρω σε σειρά έχουμε ίδια ένταση και άθροισμα στη τάση και όταν είναι παράλληλα , έχουμε ίδια τάση και άθροισμα στην ένταση. Αρα αυτό εξαρτάται από το τροφοδοτικό και όχι από το τρόπο σύνδεσης.
Το ξαναλέω για να μη παραξηγηθώ, δεν είμαι ειδικός, απλά έχω ασχοληθεί κάπως με βασικές γνώσεις
To LED είναι δίοδος, και δεν είναι γραμμικό στοιχείο (οπότε δεν ισχύουν ακριβώς αυτά που μαθαίναμε στο λύκειο).
Για παράδειγμα αν ενα λεντ λεει οτι δουλεύει στα 3,4 βολτ, και εσύ του δώσεις 2, τότε δεν θα ανάψει καθόλου (ενώ μια λάμπα θα άναβε απλά λιγότερο)

Για το τροφοδοτικό τώρα.
Αν δεν είναι τροφοδοτικό ρεύματος, αλλά τάσης, τότε τα 700mA που λεει είναι το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει. Σε σειρά λοιπόν θα έχεις ίδια ένταση όπως σωστά λες, αλλά αυτή μπορεί να είναι απο 0 μέχρι 700mA, και ο μόνος τρόπος να ρυθμιστεί είναι με μια αντίσταση σε σειρά..

Επίσης αν για κάποιον λόγο συνδέσεις λιγότερα λεντ χωρίς αντίσταση, τότε η θεωρία λέει πως το ρεύμα είναι άπειρο. Στην πραγματικότητα αν είναι αρκετό το τροφοδοτικό θα καούν τα λεντ, ενώ αν το τροφοδοτικό δεν μπορεί να δώσει παραπάνω ρεύμα θα καεί αυτό..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-07-14, 14:00
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Κάτσε να πάρω τα πράγματα στα χέρια μου και προχωράμε, γιατί τώρα το μόνο που έκανα είναι να μπλεχτώ.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-07-14, 14:03
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη και εγω ψαχνω μια παρομοια λυση και το εχω ψαξει, καταρχην ο κοτσος εχει δικιο. Αυτο που πρεπει να εχουμε υποψιν ειναι πως ο driver ειναι σταθερου ρευματος, δλδ λειτουργει δινοντας τα 600μα συνεχως ασχετως φορτιου (led). Για να το επιτυχει αυτο αυξομειωνει την ταση. Ο οδηγος που ανεφερε ο bouboulas ειναι 27-42 βολτ. Οποτε μιλαμε για 6+6 λεντ που σημαινει 6*3.5βολτ=21βολτ και τα κοκκινα 6*2.2βολτ=13.2β.
Το αθροισμα τους ειναι 34,2 μεσα στα ορια του οδηγου. Δεν ειμαι σιγουρος αν θα μπορουσε να μπει κανενα λεντ παραπανω αφου ο οδηγος ειναι υπολογισμενος για 12 λεντ αλλα 12*3.5=42βολτ(?).
Πιστέυω πως ο πωλητής έχει κάνει λάθος, και πως και τα δυο είδη λεντ δουλεύουν στα 3,4 βολτ.. Γιατί αλλιώς δεν γίνεται να είναι 3 βατ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-07-14, 14:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε Kotsos , ευχαριστώ, ήσουν κατατοπιστικότατος,
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-07-14, 14:07
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτσε να πάρω τα πράγματα στα χέρια μου και προχωράμε, γιατί τώρα το μόνο που έκανα είναι να μπλεχτώ.
Εσύ αφού έχεις τροφοδοτικό ρευματος απλά θα συνδέσεις 12 λεντ σε σειρά στο τροφοδοτικό και είσαι έτοιμος.
Αν τώρα θέλεις να μπορείς να ρυθμίζεις την ένταση του φωτός προτείνω να πάρεις το τροφοδοτικό που έβαλα πιο πάνω, και να μην παίξεις με ποτενσιόμετρα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-07-14, 14:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτσε να πάρω τα πράγματα στα χέρια μου και προχωράμε, γιατί τώρα το μόνο που έκανα είναι να μπλεχτώ.
Εσύ Σταμάτη έλα στη ταράτσα με το κηδεμόνα σου για καφέ να σου εξηγήσω κιόλας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-07-14, 14:16
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστέυω πως ο πωλητής έχει κάνει λάθος, και πως και τα δυο είδη λεντ δουλεύουν στα 3,4 βολτ.. Γιατί αλλιώς δεν γίνεται να είναι 3 βατ
Εσυ καλα τα υπολογιζεις αλλα απο οτι ειδα ολοι τα ιδια νουμερα δινουν στο ebay. Πως γινεται;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-07-14, 14:19
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ καλα τα υπολογιζεις αλλα απο οτι ειδα ολοι τα ιδια νουμερα δινουν στο ebay. Πως γινεται;
Μπορεί να είναι και έτσι όπως τα γράφουν.. με το τροφοδοτικό ρεύματος πάντως δεν έχει πρόβλημα όποια και να είναι η τάση λειτουργίας τους..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή φίλτρου vasiliki Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 08-04-11 14:13
Επιλογή Φίλτρου nitrox Αρχάριοι γλυκού νερού 32 31-03-11 00:12
Επιλογή φυτών stelios_ant Αρχάριοι γλυκού νερού 1 07-02-10 20:16
Περι τροφοδοτικού! StelMex Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 23-01-10 17:15
Επιλογή Α.Ο vouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 31-03-07 10:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09140 seconds with 13 queries