Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-06-08, 01:49
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή Δυσκολίες για έναν αρχαριο

Θα ήθελα να ρωτησω τι δυσκολιες μπορει να έχει ενα ενυδρειο με αφρικανες για εναν αρχαριο.Απο νερό τουλάχιστον ειναι πολυ πιο βολικό σε σχεση με αλλα ειδη.Διακοσμηση (πετρες ,αμμος κτλ.) βρισκονται πολυ πιο εύκολα.Φυτά συνηθως δε σηκώνει οποτε αποφευγουμε προβληματα με λιπάσματα φωτισμους και διοξειδιο.Θα με ενδιεφερε μεσα στο καλοκαιρι να στησω ενα τετοιο ενυδρειο.Τα 100 λιτρα εχουν καποιες προοπτικες?Απο φίλτρο γυρω στα 550l/h ειναι καλά?Ειλικρινα δε μπορω να καταλάβω ποιες ειναι οι ιδιαιτεροτητες.
Η αποψη σας θα με βοηθουσε πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-06-08, 09:08
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Oλα καλα...αλλα τα 100 λιτρα για αφρικανες σε περιοριζουν παρα πολυ.Ειναι πολυ λιγα και σου επιτρεπουν να κινηθεις μονο σε καποια ειδη της λιμνης Τανγκανικα.Κατα τα αλλα ειναι απο τα πιο ευκολα και οικονομικα setup.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-06-08, 09:38
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απο φίλτρο γυρω στα 550l/h ειναι καλά?Ειλικρινα δε μπορω να καταλάβω ποιες ειναι οι ιδιαιτεροτητες.
αν ειναι πραγματικα 550l/h ειναι καλα.γενικα οι κιχλιδες θελουν πολυ καλη φιλτρανση.τουλαχιστον 4-5 φορες τα λιτρα του ενυδρειου.
οσο για την δυσκολια σιγουρα ειναι πιο βατα τα πραγματα σε σχεση με ενα φυτεμενο(αναλογα το φυτεμενο βεβαια μιας και ενα χαμηλων απαιτησεων δεν νομιχω να χρειαζεται κατι ιδιαιτερο).

το μυστικο στις κιχλιδες ειναι το στησιμο του aquascape και η σωστη επιλογη των ψαριων.οσο πιο μεγαλο το ενυδρειο τοσο πιο καλα.

οπως λεει και ο φιλος nik25 τανγκανικα ειναι το καλυτερο για αυτα τα λιτρα
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-06-08, 12:54
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalagio Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να ρωτησω τι δυσκολιες μπορει να έχει ενα ενυδρειο με αφρικανες για εναν αρχαριο.Απο νερό τουλάχιστον ειναι πολυ πιο βολικό σε σχεση με αλλα ειδη.Διακοσμηση (πετρες ,αμμος κτλ.) βρισκονται πολυ πιο εύκολα.Φυτά συνηθως δε σηκώνει οποτε αποφευγουμε προβληματα με λιπάσματα φωτισμους και διοξειδιο.Θα με ενδιεφερε μεσα στο καλοκαιρι να στησω ενα τετοιο ενυδρειο.Τα 100 λιτρα εχουν καποιες προοπτικες?Απο φίλτρο γυρω στα 550l/h ειναι καλά?Ειλικρινα δε μπορω να καταλάβω ποιες ειναι οι ιδιαιτεροτητες.
Η αποψη σας θα με βοηθουσε πολυ.
Απο προσωπική εμπειρία νομίζω οτι το δυσκολότερο κομμάτι σε ένα ενυδρείο malawi είναι να κρατήσεις σε ισορροπία τις άλγες. Σε ένα τέτοιο ενυδρείο η άλγη είναι μέρος της διακόσμησης αλλά αυτό δημιουργεί κίνδυνο να ξεφύγει απο τον έλεγχο και να κάνεις το ενυδρείο σου φυτώριο άλγης(η έλλειψη φυτών βοηθάει σε αυτό)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-06-08, 14:16
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Κατι αλλο που θα μπορουσε να με αποτρεψει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-08, 14:50
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalagio Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι αλλο που θα μπορουσε να με αποτρεψει?
Το επόμενο είναι στατιστικό που έχω συλλέξει:

Οι περισσότεροι γνωστοί και φίλοι μου δεν τους αρέσουν τα ενυδρεία malawi. Τους φαίνονται πολλες οι πέτρες. Εάν λοιπόν έχεις σαν κριτήριο την ομορφιά του ενυδρείου όπως την αντιλαμβάνονται άλλοι, προτίμησε ένα φυτεμένο ή κάποιο άλλη κατηγορία.

Η πολλή πέτρα αλλά και η απουσία ψαριών(κρύβονται οι κιχλίδες όταν υπάρχει κόσμος) δεν το κάνουν δημοφιλές το ενυδρείο

Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπική γνώμη απο το ενυδρείο που διατηρώ εγώ. Επίσης θα μπορούσα να σου αναφέρω άπειρα θετικά εάν τα θέλεις...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-08, 14:59
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PeLeCaN Εμφάνιση μηνυμάτων
Το επόμενο είναι στατιστικό που έχω συλλέξει:

Οι περισσότεροι γνωστοί και φίλοι μου δεν τους αρέσουν τα ενυδρεία malawi. Τους φαίνονται πολλες οι πέτρες. Εάν λοιπόν έχεις σαν κριτήριο την ομορφιά του ενυδρείου όπως την αντιλαμβάνονται άλλοι, προτίμησε ένα φυτεμένο ή κάποιο άλλη κατηγορία.

Η πολλή πέτρα αλλά και η απουσία ψαριών(κρύβονται οι κιχλίδες όταν υπάρχει κόσμος) δεν το κάνουν δημοφιλές το ενυδρείο

Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπική γνώμη απο το ενυδρείο που διατηρώ εγώ. Επίσης θα μπορούσα να σου αναφέρω άπειρα θετικά εάν τα θέλεις...
Φυσικά και θα ήθελα να τα αναφερεις!Θα ηθελα επισης να μου πεις ποια ειναι η ρουτινα ενος τετοιου ενυδρειου δλδ αλλαγες νερου μετρησεις.Υπαρχει κάτι που διαφερει σημαντικα σε συγκριση με ενα φυτεμενο(εννοω εκτος απο τα λιπασματα κάτι που γινεται μονο σε κιχλιδοενυδρειο)?Οσο για τις πέτρες και την όμορφια δε με απασχολει και τοσο.Ενα φυτεμένο έχω ήδη και θα ήθελα να δοκιμάσω και κάτι διαφορετικό.Φυσικά καμία σχεση δεν εχει το ένα με το άλλο.Αλλη ομορφιά το φυτεμένο αλλα και τα έξοδα και ο χρόνος ειναι πολύ περισσότερα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-06-08, 19:15
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλησπερα κι απο εμενα...
ενα ενυδρειο με κιχλιδες ειναι οτι πιο ευκολο μπορει να εχει κανεις...
απο την εμπιρεια μου σου λεω οτι η δυσκολια ολη ειναι το στησιμο...
εγω απο την στιγμη που το εστεισα και μπηκε σε μια
σωστη λειτουργεια ( σωστες μετρισεις )
το μονο που κανω ειναι...
να ταιζω,
αλλαγες νερου,(το εχω αυτοματα)
ελαχιστο καθαρισμα τζαμιων,
και οταν δεις βρωμα, λιγη σκουπα βυθου...

απλα οπως σου ειπαν και πιο πανω, σε δεσμευουν πολυ τα λιτρα σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-08, 19:44
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντησεις!Αυτο περιμενα να ακουσω!Τωρα που ειμαι σιγουρος ότι δεν υπαρχει λογος να μην το επιχειρησω θα αρχισω να ψαχνω για τι ψαρακια κάνουν για τα λιτρα μου!Ακουω και προτασεις απο εσας!(Σε ενα πετσοπ που πηγα σημερα ειπα οτι σκεφτομαι να βαλω γυρω στις 3-4 κιχλιδες κια μου λεει σε 100 λιτρα χωρανε γυρω στις 50).Φυσικά και δεν προκειται να βάλω 50 ψαρια αλλα ειναι ενα ακομα δειγμα παραπληροφορησης!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-06-08, 19:58
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Βλέπω φίλε Καλάτζιο..έχεις πάρει φόρα για τα καλά. Στα 100λτ...αν αυτά είναι τα περισσότερα λίτρα που μπορείς να διαθέσεις..φτιάχνεις μια ωραιότατη Ταγκανίκα...αν και τα Malawi κατ'εμέ...έχουν ομορφότερα ψάρια...δεν θα έλεγα όχι για ένα Βιοτοπικό Ταγκανίκα...

Ξενοφών.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-06-08, 20:04
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Ναι μέχρι εκει ειναι οι δυνατοτητες μου.Εκτος απο το ενυδρειο πρεπει να χωρεσω κι εγω μεσα στο σπιτι!!Δεν είναι και 100% σιγουρο αλλά μέχρι τώρα δεν εχω βρει κάτι που να με αποτρεψει.Απλά ψαχνομαι για να ειμαι ετοιμος οταν το αποφασισω!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-06-08, 00:12
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalagio Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντησεις!Αυτο περιμενα να ακουσω!Τωρα που ειμαι σιγουρος ότι δεν υπαρχει λογος να μην το επιχειρησω θα αρχισω να ψαχνω για τι ψαρακια κάνουν για τα λιτρα μου!Ακουω και προτασεις απο εσας!(Σε ενα πετσοπ που πηγα σημερα ειπα οτι σκεφτομαι να βαλω γυρω στις 3-4 κιχλιδες κια μου λεει σε 100 λιτρα χωρανε γυρω στις 50).Φυσικά και δεν προκειται να βάλω 50 ψαρια αλλα ειναι ενα ακομα δειγμα παραπληροφορησης!
Μια χαρα σου ειπαν για 50 ΜΟΝΟ κιχλιδες , εμενα μου ειπαν για το 60 λιτρο μου 30 παγκασιους οτι παιρνει. Δεν πιστευω να πας κοντρα ??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-06-08, 00:29
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα σου ειπαν για 50 ΜΟΝΟ κιχλιδες , εμενα μου ειπαν για το 60 λιτρο μου 30 παγκασιους οτι παιρνει. Δεν πιστευω να πας κοντρα ??
Mου λεει αυτο και μετά του λεω οτι ειναι πολλές.Απανταει: κι εγω παλια ετσι νομιζα αλλα ειδα το ενυδρειο ενος φιλου που γεννησε και ειχε περιπου 80.Εκει να δεις λεει χαρα και ζωντανια!Γενικά δε ξερω τιμες αλλα μου ειπε γυρω στα 15 ευρώ η μια.Δλδ αμα εβαζα οσα ψαρακια ελεγε θα ηθελα γυρω στα 750 ευρώ!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-06-08, 00:50
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Και τι εγινε κατσε και δουλεψεις ενα μηνα και ακουμπατα στο πετ .χαχα. Μερικοι δεν εχουν τον θεο τους.Οταν του ειχα πει εγω ετσι μου λεει σου ειπα οτι οταν ειναι μικρα χωρανε τοσα και του λεω επρεπε να μου πεις για τα λιτρα οτι μεγαλωνουν πολυ και μου λεει μην μου αρχιζεις να μου λες τετοια.Η κατασταση εχει ξεφυγει.Ενας αλλος δεν ηξερε τα κονβικτ αν ειναι δυνατον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-06-08, 01:06
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τι εγινε κατσε και δουλεψεις ενα μηνα και ακουμπατα στο πετ .χαχα. Μερικοι δεν εχουν τον θεο τους.Οταν του ειχα πει εγω ετσι μου λεει σου ειπα οτι οταν ειναι μικρα χωρανε τοσα και του λεω επρεπε να μου πεις για τα λιτρα οτι μεγαλωνουν πολυ και μου λεει μην μου αρχιζεις να μου λες τετοια.Η κατασταση εχει ξεφυγει.Ενας αλλος δεν ηξερε τα κονβικτ αν ειναι δυνατον.
Χα το θεμα ειναι οτι δε δουλευω κι αμα κανω κανα αστειο να πω οτι θελω 750 ευρω για να παρω ψαρια ή θα καταληξω σε κανενα παγκακι ή σε κανενα νοσοκομειο!Βεβαια ο συγκεκριμενος η αληθεια ειναι οτι με εχει εξυπηρετησει πολύ και ειναι μάλλον θέμα αγνοιας!Tεσπα!Ανυπομονω να τελειωσει η εξεταστικη για να αρχισω το νεο εγχειρημα!Αληθεια απο τιμές που κυμαινονται αυτα τα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-06-08, 01:29
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Κοιτα να δεις γενικα οι κιχλιδες ειναι ακριβα ψαρια δηλαδα απο τα πιο ακριβα αλλα παντα εξαρταται απο που θα το παρεις.Πριν καταληξεις κανε ερευνα αγορας σε 4-5 πετ σοπ και συγκρινε τιμες κανε παζαρια κτλ.Οι πιο μεγαλες κιχλιδες ειναι και πιο ακριβες να ξερεις αν θες να την παρεις μεγαλη αλλιως την παιρνεις μικρη και την μεγαλωνεις.Εχω δει μεγαλες διαφορες απο πετ σε πετ οποτε εχω καταληξει και ολα μου τα ψαρια και ειναι απο αλλο μαγαζι.Βεβαια εδω παιζει και το ενδεχομενο ποιον εμπιστευεσαι να σου πουλησει ψαρι,μια φορα ειχα παει σε ενα και πηγε να μου φορτωσει ενα με ick και μαι αλλη φορα με αποτρεψε ενας αλλος λεγωντας μου μην τα παρεις ακομα σημερα τα φερανε αστα καμια βδομαδα να δουμε τι παιζει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-06-08, 01:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
ενα ενυδρειο με κιχλιδες ειναι οτι πιο ευκολο μπορει να εχει κανεις...
Παράθεση:
Μια χαρα σου ειπαν για 50 ΜΟΝΟ κιχλιδες ,
Παράθεση:
Κοιτα να δεις γενικα οι κιχλιδες ειναι ακριβα ψαρια
Μπορειτε να μη γενικευετε παρακαλω? Κιχλιδες υπαρχουν αφθονες απο πολυ δυσκολες εως πολυ ευκολες κι απο πολυ φθηνες εως πολυ ακριβες. Και μη μου πειτε εννοουμε αφρικανικες γιατι εσεις μπορει να το εννοειετε αλλα ο αρχαριος που μπαινει εδω το γενικευει με αποτελεσμα να κηνυγαμε χρονια τις ιδιες και τις ιδιες παρεξηγησεις.
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-06-08, 01:42
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα να δεις γενικα οι κιχλιδες ειναι ακριβα ψαρια δηλαδα απο τα πιο ακριβα αλλα παντα εξαρταται απο που θα το παρεις.Πριν καταληξεις κανε ερευνα αγορας σε 4-5 πετ σοπ και συγκρινε τιμες κανε παζαρια κτλ.Οι πιο μεγαλες κιχλιδες ειναι και πιο ακριβες να ξερεις αν θες να την παρεις μεγαλη αλλιως την παιρνεις μικρη και την μεγαλωνεις.Εχω δει μεγαλες διαφορες απο πετ σε πετ οποτε εχω καταληξει και ολα μου τα ψαρια και ειναι απο αλλο μαγαζι.Βεβαια εδω παιζει και το ενδεχομενο ποιον εμπιστευεσαι να σου πουλησει ψαρι,μια φορα ειχα παει σε ενα και πηγε να μου φορτωσει ενα με ick και μαι αλλη φορα με αποτρεψε ενας αλλος λεγωντας μου μην τα παρεις ακομα σημερα τα φερανε αστα καμια βδομαδα να δουμε τι παιζει.
Βασικά υπάρχουν labidos στο συλλογο προς 1.5 ευρω το ένα απο οτι ειδα!Αμα υπάρχουν μέχρι αυγουστο έχει καλως.Αλλιως βλέπουμε!Ετσι κι αλλιως δε με πειραζει να τα παιρνω μικρα και να μεγαλωνουν!Τα κριμπενσακια μου έχουν γινει 3πλα απο τοτε που τα πήρα(ειναι κι αυτο μια χαρα)!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-06-08, 02:00
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορειτε να μη γενικευετε παρακαλω? Κιχλιδες υπαρχουν αφθονες απο πολυ δυσκολες εως πολυ ευκολες κι απο πολυ φθηνες εως πολυ ακριβες. Και μη μου πειτε εννοουμε αφρικανικες γιατι εσεις μπορει να το εννοειετε αλλα ο αρχαριος που μπαινει εδω το γενικευει με αποτελεσμα να κηνυγαμε χρονια τις ιδιες και τις ιδιες παρεξηγησεις.
Ευχαριστω.
Το 50 που ειπα ηταν ειρωνικο προς το πετ σποπ,και για το αν ειναι ακριβες εννοουσα σε σχεση με αλλα ψαρακια μικρα που τα βρισκεις αρκετα ευκολα(αυτα που πουλανε στα περισσοτερα μαγαζια) δηλαδη απο 1,5 ευρω μεχρι 5 ευρω,εκει πηγε το μυαλο μου, και απο την αλλη δεν εχω δει καμια κιχλιδα(απο οποιοδηποτε βιοτοπο) σε μαγαζι κατω απο 6 ευρω (οποτε για μενα ενα τετοιο ψαρι σε σχεση με τα αλλα θεωρειτε πιο ακριβο).Μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα και γιαυτο το μπερδεμα.Παντως καλου κακου παντα μια ευρευνα αγορας για να ειστε κερδισμενοι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-06-08, 02:06
Το avatar του χρήστη kalagio
kalagio Ο χρήστης kalagio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2008
Περιοχή: Μόναχο
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Ναι εννοειται αυτο για την ερευνα αγορας.Τα λαμπιντος θεωρουνται εύκολα ή δυσκολα?Απο οτι ειδα έχουν χαμηλό βαθμό δυσκολιαςΜην πέσω στα βαθεια.....:confused :
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-06-08, 12:45
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalagio Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι εννοειται αυτο για την ερευνα αγορας.Τα λαμπιντος θεωρουνται εύκολα ή δυσκολα?Απο οτι ειδα έχουν χαμηλό βαθμό δυσκολιαςΜην πέσω στα βαθεια.....:confused :
Απο τις πιο εύκολες αφρικάνες. Και εάν αργότερα τις μετακομίσεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο μπορούν να συνδυαστούν με πολλά άλλα είδη μιας και δεν ειναι απο τις αφρικάνες με μεγάλη επιθετικότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-06-08, 20:50
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

Παντως πιστευω μια ομαδουλα απο shelldwellers θα ηταν πολυ πιο ομορφη απο labidos
απλα στη συντηρηση,πολυ ομορφα και με απιστευτες συμπεριφορες!
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για έναν αρχάριο και το ενυδρείο του...(πολύ κλασσικός τίτλος) kats7h0d Αρχάριοι γλυκού νερού 32 17-03-08 13:57
συμβουλες σε αρχαριο-α Giwrgos23 Bettas 2 03-04-06 15:52
ΔΙΛΛΗΜΑ ΜΕ KOI ΓΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟ-PLEASE HELP Μάνος Καλονόμος Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 02-06-05 18:46
Δυσκολίες προσαρμογής johnny98130 Δίσκοι 25 09-10-04 21:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07809 seconds with 13 queries