Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-18, 12:21
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Question Το ενυδρειο της ταξης μου .

Καλημεριζω το φορουμ ,
Στο σχολειο μου εχουμε ενα περιβαλοντικο προγραμμα που θα συνεχισει και του χρονου . Για να μην μακριγορω ολοι οι συμαθητες μου θελησαν να φτιαξουμε ενα ενυδριακι με τα χρηματα του ταμιου μας . Το 90% θελισαν να κανουμε την κλασικη γυαλα με κατι πολυ "ομορφα" φοσφοριζε χαλικια και 2-3 χρυσοψαρα . Εγω με χιλια ζορια τους επισα πως ειναι εγκληματικο αυτο . Ετσι μου φορτοσαν ολες τις "αγκαριες" για το στησιμο του ενυδρείου (δεν εφερα αντιρηση αυτο ηθελα γιατι αλλιως πιως τα σωνει τα ψαρακια) με την προηποθεση να το κρατεισω μετα το περας της χρονιας . Λοιπον τωρα για να μπορεσω να κανω μια ερευνα αγορας και να το στρωσω σωστα (τροφη ) . Το μπατζετ μας ειναι περιορισμενο (40¤) και σκευτομαστε κατι γυρο στα 20 λιτρα. Τωρα αμα μπορει καποιος χομπιστας να μου προτεινει ευκολα φυτα και ψαρια που οντας αρχαρια δεν μπορώ να σκεφτώ θα το εκτιμούσα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-18, 13:34
Το avatar του χρήστη arklaga2525
arklaga2525 Ο χρήστης arklaga2525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2016
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elizatilsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημεριζω το φορουμ ,
Στο σχολειο μου εχουμε ενα περιβαλοντικο προγραμμα που θα συνεχισει και του χρονου . Για να μην μακριγορω ολοι οι συμαθητες μου θελησαν να φτιαξουμε ενα ενυδριακι με τα χρηματα του ταμιου μας . Το 90% θελισαν να κανουμε την κλασικη γυαλα με κατι πολυ "ομορφα" φοσφοριζε χαλικια και 2-3 χρυσοψαρα . Εγω με χιλια ζορια τους επισα πως ειναι εγκληματικο αυτο . Ετσι μου φορτοσαν ολες τις "αγκαριες" για το στησιμο του ενυδρείου (δεν εφερα αντιρηση αυτο ηθελα γιατι αλλιως πιως τα σωνει τα ψαρακια) με την προηποθεση να το κρατεισω μετα το περας της χρονιας . Λοιπον τωρα για να μπορεσω να κανω μια ερευνα αγορας και να το στρωσω σωστα (τροφη ) . Το μπατζετ μας ειναι περιορισμενο (40¤) και σκευτομαστε κατι γυρο στα 20 λιτρα. Τωρα αμα μπορει καποιος χομπιστας να μου προτεινει ευκολα φυτα και ψαρια που οντας αρχαρια δεν μπορώ να σκεφτώ θα το εκτιμούσα
Οποιοδήποτε υβρίδιο θέλει αρκετή φροντίδα. Φίλτρο,θερμοστάτης,αντιχλώριο(κι'άλλα πολλά). Ισως θα ήταν κακή ιδεα(ειδικά για σχολείο στο λεω απο πρώτο χέρι) να βάλεις κάποιο ζωντανό. Καλυτερα θα ήταν καποιο ενυδρειο μονο με φυτα κλπ, κατι απλοικο.
__________________
LAKI
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-18, 13:56
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για την αποψη σου αν και θα θελαμε λιγη κινηση στο ενυδρειο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elizatilsi : 31-05-18 στις 13:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-18, 15:04
Το avatar του χρήστη arklaga2525
arklaga2525 Ο χρήστης arklaga2525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2016
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elizatilsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες απλοϊκο ενοεις και τα σαλιγκαρια;
-------------------------
Γενικος θελουμε λιγη κινηση
θα μπορούσες σαλιγκάρια ναι. Τα βασικά(απαιτήσεις) τα ξερεις;
__________________
LAKI
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-18, 16:24
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Νομίζω θα ήταν σωστό αν κάποιος συγχομπίστας από Θεσσαλονίκη θέλει και μπορεί να έρθει σε επαφή με τον διευθυντή του σχολείου ώστε να τους καθοδηγήσει.
Νομίζω είναι εξαιρετική ευκαιρία να εκπαιδευτούν οι μελλοντικοί χομπίστες και να κατανοήσουν πρώτα από όλα το πως πρέπει να φροντίζουμε ότιδήποτε έχει ζωή και κατ επέκταση εφόσον υπάρχουν οι σωστές συνθήκες στην τάξη να τους βοηθήσει στο στήσιμο και την φροντίδα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-18, 16:41
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arklaga2525 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μπορούσες σαλιγκάρια ναι. Τα βασικά(απαιτήσεις) τα ξερεις;
Εχω διαβασει τα υπομνιματα και θα συνεχισω δεν ξανακανω λαθος με τις ψυχουλες - φιλαρακια που θα φροντιζω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω θα ήταν σωστό αν κάποιος συγχομπίστας από Θεσσαλονίκη θέλει και μπορεί να έρθει σε επαφή με τον διευθυντή του σχολείου ώστε να τους καθοδηγήσει.
Νομίζω είναι εξαιρετική ευκαιρία να εκπαιδευτούν οι μελλοντικοί χομπίστες και να κατανοήσουν πρώτα από όλα το πως πρέπει να φροντίζουμε ότιδήποτε έχει ζωή και κατ επέκταση εφόσον υπάρχουν οι σωστές συνθήκες στην τάξη να τους βοηθήσει στο στήσιμο και την φροντίδα.
Η διευθιντρια ξερει την εχουμε ενημερώσει αν και πιστευω πως μπορουμε να ανταπεξελθουμε μονοι μας .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elizatilsi : 31-05-18 στις 16:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-18, 17:04
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Ελιζα δεν ειναι προβλημα τα χρηματα.

Εμενα μαρεσει παρα πολυ ο ενθουσιασμος σου και προσφερομαι να σας χαρισω ενα εσωτερικο φιλτρο ελαχιστα δουλεμενο με δικο μου κουριερ.

Ειναι το Fluval U3 και κανει σε εως 60 λιτρα ενυδρειο και ενα θερμοστατη για 60λιτρο.

Ελπιζω καποιος συγχομπιστας να προσφερει και αυτος καποια γυαλα και ισως βρεθει καποιος να προσφερει και ψαρακια καταλληλα για τα λιτρα σας. Τα μικρα ενυδρεια φιλοξενουν μονο μικρα ψαρακια... οποτε καταλαβαινεις.

Απο φυτα μπορω να σου στειλω ενα πακετο με limnofilia sessiflora οταν κλαδεψω να ξεκινησετε!


Το μονο που θα χρειαστουμε ειναι να μας δωσεις τη διευθηνση του σχολειου σου το ονομα και το κινητο της Διευθηντριας την ταξη σας και το τμημα σας.Η διευθύντρια η οποια θα παραλαβει το κουριερ θα σας δωσει τα πραγματα που θα στειλουμε.


Ολα τα παραπανω μπορουν να γινουν πανευκολα. Το θεμα ομως ειναι το εξης.... Το καλοκαιρι τωρα που κλεινετε ποιος θα πηγαινει καθε μερα να ταιζει και μια φορα τη βδομαδα να κανει αλλαγες νερου? Γιατι απο οτι ξερω τα σχολεια κλειδωνουν....


.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-18, 18:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το μπατζετ ειναι πολυ μικρο και τα 20 λιτρα ειναι περιοριστικα για ψαρακια.
Μονο ενας μονομαχος θα μπορουσε οριακα να φιλοξενηθει και μερικα "ευκολα" φυτα που μπορεις να βρεις δωρεαν απο κλαδεματα συνχομπιστων στις αγγελιες.
Βεβια υπαρχει και η λυση του καλομεταχειρισμενου ενυδρειου σε αγγελιες, ή η diy κατασκευη γυαλας, οπου ενω το κολλημα τζαμιων ειναι σχετικα ευκολο, εχει την αυξημενη δυσκολια στην κατασκευη καπακιου και φωτισμου. (οι μονομαχοι οπως και πολλα αλλα ψαρια πηδανε εκτος νερου και χωρις καπακι μπορει να βρεθουν στο πατωμα)
Βεβαια κι αυτο με το καπακι ειναι υπο συζητηση, αφου αν δεν υπαρχουν μεγαλες απαιτησεις στην εμφανιση, μπορει να φτιαχτει με ενα απλο τζαμι και για φως μια απλα λαμπα οικονομιας με κλιπ.


edit Μολις ειδα μια γυαλα 50 λιτρων με 20ε στις αγγελιες. (θελεις και ενα φιλτρακι, ενα μικρο θερμαντηρα, θερμομετρο και λιγη αμμο)
Ακυρο. Ειναι Αθηνα και εισαι Θεσ/νικη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-05-18, 18:58
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Το μπατζετ ειναι το ταμειο της ταξης μας και βρηκα ενα ενυδρειακι καινουριο , με φιλτρακι εσοτερικο, καπακι, χαλικι λευκο με 36 ¤ στο ιντερνετ αλλα ειναι πλαστικο ,κανει;
Wise το καλοκαιρι συμφονισαμε να το παιρνω στο σπιτι μου για να το φροντιζω (μενω στα 50 μετρα απο το σχολειο οποτε θεμα αποστασης δεν υπαρχει ) ευχαριστω αλλα φοβαμε πως δεν θα φτασει το φιλτρο στα χερια μας και αμα φτασει δεν θα αντεξει βλεπεις οι συμαθητες μου δεν ξερουν τι θα πει ευθηνη ενω ομως λοιπουνται τα χρηματα που θα δοσουν . Εγω με το ενυδρειο θελω να τους μαθω οτι οι ευθηνες ειναι κατι το καλο και το ομορφο και πως οτι κανουμε εχει αντιτιμο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-05-18, 19:09
Το avatar του χρήστη arklaga2525
arklaga2525 Ο χρήστης arklaga2525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2016
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπατζετ ειναι πολυ μικρο και τα 20 λιτρα ειναι περιοριστικα για ψαρακια.
Μονο ενας μονομαχος θα μπορουσε οριακα να φιλοξενηθει και μερικα "ευκολα" φυτα που μπορεις να βρεις δωρεαν απο κλαδεματα συνχομπιστων στις αγγελιες.
Βεβια υπαρχει και η λυση του καλομεταχειρισμενου ενυδρειου σε αγγελιες, ή η diy κατασκευη γυαλας, οπου ενω το κολλημα τζαμιων ειναι σχετικα ευκολο, εχει την αυξημενη δυσκολια στην κατασκευη καπακιου και φωτισμου. (οι μονομαχοι οπως και πολλα αλλα ψαρια πηδανε εκτος νερου και χωρις καπακι μπορει να βρεθουν στο πατωμα)
Βεβαια κι αυτο με το καπακι ειναι υπο συζητηση, αφου αν δεν υπαρχουν μεγαλες απαιτησεις στην εμφανιση, μπορει να φτιαχτει με ενα απλο τζαμι και για φως μια απλα λαμπα οικονομιας με κλιπ.



edit Μολις ειδα μια γυαλα 50 λιτρων με 20ε στις αγγελιες. (θελεις και ενα φιλτρακι, ενα μικρο θερμαντηρα, θερμομετρο και λιγη αμμο)
Ακυρο. Ειναι Αθηνα και εισαι Θεσ/νικη.
Ευχαρίστω delta66 ηταν ακριβως αυτο που ηθελα να πω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elizatilsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπατζετ ειναι το ταμειο της ταξης μας και βρηκα ενα ενυδρειακι καινουριο , με φιλτρακι εσοτερικο, καπακι, χαλικι λευκο με 36 ¤ στο ιντερνετ αλλα ειναι πλαστικο ,κανει;
Wise το καλοκαιρι συμφονισαμε να το παιρνω στο σπιτι μου για να το φροντιζω (μενω στα 50 μετρα απο το σχολειο οποτε θεμα αποστασης δεν υπαρχει ) ευχαριστω αλλα φοβαμε πως δεν θα φτασει το φιλτρο στα χερια μας και αμα φτασει δεν θα αντεξει βλεπεις οι συμαθητες μου δεν ξερουν τι θα πει ευθηνη ενω ομως λοιπουνται τα χρηματα που θα δοσουν . Εγω με το ενυδρειο θελω να τους μαθω οτι οι ευθηνες ειναι κατι το καλο και το ομορφο και πως οτι κανουμε εχει αντιτιμο
Το πλαστικο γενικά δεν κανει καλο στο ενυδρείο, υπάρχουν σχετικά αρθρα. Εισαι γυμνασιο η λυκειο?(παίζει ρολο στην ευκολία της όλης διαδικασίας. Οπως σου είπε απο πανω ο delta ειναι πολυ λιγος χωρος για ζωντανα. Σκεψου το καλά λοιπον, διοτι εσυ μπορει να ριξεις πολυ δουλεια και στην τελικη να μην το εκτιμήσουν τα παιδια.
__________________
LAKI
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-05-18, 19:29
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

ειμαι πρωτη γυμνασιου τα περισοτερα παιδια πιστευω θα το λατρεψουν και στην τελικη αν δεν το θελουν το παιρνω στο σπιτι μου (αλλο που δεν ηθελα)
Λοιπον βρηκα ενυδρειο 32*25*25 δεν ξερω να μετραω λιτρα(μπορειτε να μου πειτε; ) με τα παντα 45¤ γυαλινο καινουριο μαλλον παω για αυτο θα ρωτισω αυριο τα παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-18, 19:58
Το avatar του χρήστη arklaga2525
arklaga2525 Ο χρήστης arklaga2525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2016
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 111
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elizatilsi Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι πρωτη γυμνασιου τα περισοτερα παιδια πιστευω θα το λατρεψουν και στην τελικη αν δεν το θελουν το παιρνω στο σπιτι μου (αλλο που δεν ηθελα)
Λοιπον βρηκα ενυδρειο 32*25*25 δεν ξερω να μετραω λιτρα(μπορειτε να μου πειτε; ) με τα παντα 45¤ γυαλινο καινουριο μαλλον παω για αυτο θα ρωτισω αυριο τα παιδια
Για να βρεις τα λιτρα κανεις 32*25*25 και οτι βρεις /1000 το δικο σου είναι 20 λίτρα λοιπόν. Και τι σκέφτεσαι να βάλεις; σαλιγκάρια η μόνο χλωρίδα?
__________________
LAKI
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-18, 20:07
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Μαλλον κανα σαλιγκαρακι και αργοτερα οταν με το καλο αποφυτισω ( συμφονισαμε σαν ταξη να το πάρω εγω . Βαζω και ενα beta που τα λατρεβω . Οτι και να γινει παντος θελω πολλα φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-05-18, 20:15
Το avatar του χρήστη arklaga2525
arklaga2525 Ο χρήστης arklaga2525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2016
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elizatilsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον κανα σαλιγκαρακι και αργοτερα οταν με το καλο αποφυτισω ( συμφονισαμε σαν ταξη να το πάρω εγω . Βαζω και ενα beta που τα λατρεβω . Οτι και να γινει παντος θελω πολλα φυτα
Πρέπει να το ψάξεις αρκετά ειναι πολύπλοκη η ιστορία με τα φυτά. Πρέπει να δεις τι φυτά θες να έχεις τον φωτισμό που χρειάζονται, τις συνθηκες κτλπ. Πάντως ενημερώσου πριν βάλεις. ΥΓ : τα betta γίνονται περίπου 7 εκ.
__________________
LAKI
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-05-18, 20:31
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arklaga2525 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να το ψάξεις αρκετά ειναι πολύπλοκη η ιστορία με τα φυτά. Πρέπει να δεις τι φυτά θες να έχεις τον φωτισμό που χρειάζονται, τις συνθηκες κτλπ. Πάντως ενημερώσου πριν βάλεις. ΥΓ : τα betta γίνονται περίπου 7 εκ.
Ειχα παλιά ενα μονομαχο μου εζισε 3 χρονια ο γλυκός μου τοτε δεν ηξερα για θερμοστατη τα αλλα τα ειχα
-------------------------
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας σε οτι χρειαστω θα σας ρωταω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elizatilsi : 31-05-18 στις 20:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-05-18, 21:21
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elizatilsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπατζετ ειναι το ταμειο της ταξης μας και βρηκα ενα ενυδρειακι καινουριο , με φιλτρακι εσοτερικο, καπακι, χαλικι λευκο με 36 ¤ στο ιντερνετ αλλα ειναι πλαστικο ,κανει;
Wise το καλοκαιρι συμφονισαμε να το παιρνω στο σπιτι μου για να το φροντιζω (μενω στα 50 μετρα απο το σχολειο οποτε θεμα αποστασης δεν υπαρχει ) ευχαριστω αλλα φοβαμε πως δεν θα φτασει το φιλτρο στα χερια μας και αμα φτασει δεν θα αντεξει βλεπεις οι συμαθητες μου δεν ξερουν τι θα πει ευθηνη ενω ομως λοιπουνται τα χρηματα που θα δοσουν . Εγω με το ενυδρειο θελω να τους μαθω οτι οι ευθηνες ειναι κατι το καλο και το ομορφο και πως οτι κανουμε εχει αντιτιμο
Ειναι πολυ ομορφα ολα αυτα που λες. Σου ευχομαι να πετυχεις τους στοχους σου! Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-05-18, 21:39
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Θα σας ρωτισω οτι χρειαστω και θα σας ενημερωνω για την εξελιξη
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-06-18, 10:24
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ωραια η σκεψη σου..
αν χρειαστεις φυτα,σαλιγκαρια ,βοηθεια... εδω ειμαστε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arklaga2525 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να το ψάξεις αρκετά ειναι πολύπλοκη η ιστορία με τα φυτά. Πρέπει να δεις τι φυτά θες να έχεις τον φωτισμό που χρειάζονται, τις συνθηκες κτλπ.
δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα ..
τα ευκολα φυτα δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-06-18, 12:34
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

2νυδρειο βρήκα αύριο το παραγγέλνω . Πρώτα λέω να το στρώσω και μετα θα βάλω αγγελία για φυτά και σαλιγκάρια .
Προς το παρόν διάβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-06-18, 22:49
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΑΝ υπάρχει κάποιος... που θα μπορέσει να στείλει ή να μεταφέρει το ενυδρείο στη Θεσσαλονίκη... έχω ένα 60 εκ. (60λιτρο) που μπορώ να διαθέσω (ΔΕΝ έχω χρόνο, για την αποστολή).
Θα χρειαστεί ένα κομμάτι πλέξι για το πάνω μέρος... στο καπάκι.-
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-06-18, 12:48
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Ευχαριστουμε πολυ ομως βρηκαμε ενυδρειο και το παραγκειλαμε ηδη οποτε δεν υπαρχει λογος να μας τα στελνετε ολα αυτα
Ευχαριστουμε παλι!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-06-18, 01:38
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Με το καλό, να το γεμίσετε.-
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-06-18, 11:21
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καλό, να το γεμίσετε.-
Ευχαριστουμε πολυ και θα σας κανω και μια παρουσιαση οταν το ετοιμασουμε
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-06-18, 11:46
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

[QUOTE=tsala;1042606]ωραια η σκεψη σου..
αν χρειαστεις φυτα,σαλιγκαρια ,βοηθεια... εδω ειμαστε.



Ξεκινάμε στρώσιμο είναι καλύτερα με τροφή ή με αμμωνία; αφου ειναι να μπουν σαλιγκαρια θελει στρωσιμο σωστα;
__________________
εσο ετοιμη
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-06-18, 11:51
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

οτι οργανισμο και να βαλεις,θελει στρωσιμο!και υπομονη.τωρα ειναι σε λειτουργια?
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-06-18, 12:18
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Οχι ακομα θα μπει αυριο που ξεκιναει το στρωσιμο αλλα πρεπει να ειμαστε προετιμασμενοι
-------------------------
Ξεκινάμε στρώσιμο είναι καλύτερα με τροφή ή με αμμωνία;[/QUOTE]

Τι προτεινετε;
__________________
εσο ετοιμη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elizatilsi : 15-06-18 στις 12:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-06-18, 12:33
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

αφου βαλουμε το αποχλωριωμενο νερο,θα το αφησουμε να δουλεψει, με ανοιχτο καπακι ,για 24 ωρες.μετα θα ζητησεις απο καποιο μελος που βρισκεται στη θεσσαλονικη,να σου δωσει λιγο μπολι,η να ερθει ο ιδιος να σας βοηθησει.με την αμμωνια θελει λιγο προσοχη,γιατι μιλαμε για μερη/ανα εκατομμυριο (ppm).βαλε καλυτερα τροφη <3 γρ!!!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-06-18, 13:04
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου βαλουμε το αποχλωριωμενο νερο,θα το αφησουμε να δουλεψει, με ανοιχτο καπακι ,για 24 ωρες.μετα θα ζητησεις απο καποιο μελος που βρισκεται στη θεσσαλονικη,να σου δωσει λιγο μπολι,η να ερθει ο ιδιος να σας βοηθησει.με την αμμωνια θελει λιγο προσοχη,γιατι μιλαμε για μερη/ανα εκατομμυριο (ppm).βαλε καλυτερα τροφη <3 γρ!!!
Ευχαριστω πολυ αλλα για τα σαλιγκαρια υπαρχει μπολυ βυθου; χρονος ειπαρχει οποτε πιστευω καλητερα με τροφη . Τα σχολεια κλεισανε οποτε του χρονου με το κλαο ολοι οι χομπιστες της θεσαλονικης θα ειναι ευκπροσδεκτοι στην ταξη μου θα σας στειλω την διευθηνση του σχολειου μολις ανοιξει ξανα .
__________________
εσο ετοιμη
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-06-18, 13:09
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

σε ολο το ενυδρειο θα ευδοκιμησουν τα βακτηρια,και περισσοτερο στον πυθμενα και στο φιλτρο!αυτα ειναι τα χρησιμα βακτηρια,που καταναλωνουν,την κακη αμμωνια!!!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-06-18, 13:16
Elizatilsi Ο χρήστης Elizatilsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2018
Περιοχή: Θεσαλονικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ολο το ενυδρειο θα ευδοκιμησουν τα βακτηρια,και περισσοτερο στον πυθμενα και στο φιλτρο!αυτα ειναι τα χρησιμα βακτηρια,που καταναλωνουν,την κακη αμμωνια!!!
Ευχαριστουμε για την βοηθεια
Με εκτιμιση το μελλοντικο β5
__________________
εσο ετοιμη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπολι απο ενυδρειο με γκαπι σε ενυδρειο με χρυσοψαρα lordpektroni Αρχάριοι γλυκού νερού 3 26-11-14 23:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08953 seconds with 13 queries