Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-08-13, 15:06
goldfishprincess Ο χρήστης goldfishprincess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Aλλαγή Αλλαγή

Γειά σας! Έχω μείνει με ένα sarasa comet. και οταν με το καλο γυρισω απο τις διακοπες τελη αυγουστου, θα τελειοποιησω το ενυδρειο μου. Τα βηματα μου πιθανως θα ειναι αυτα:
1. θα βαλω πολλες μεγαλες πετρες και πολλα φυτα.
2. θα κανω το φιλτρο βιολογικο
3. τωρα σχετικα με τους ζωντανουρ οργανισμους:
σκεφτομαι εξης:
θα ήθελα να βάλω ακόμα ένα black moor, ένα apple snail και μια red cherry. Θα μπορουσα να κανω οτιδηποτε, οσο να εχω οσο περισσοτερα απο αυτα που ειπα. Μου προτεινετε εναν συνδυασμο;;;κ καλυτερα να κρατησω μονο ττο σαρασα ή να βαλω κ μπλακ??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-13, 15:26
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goldfishprincess Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας! Καλησπέρα Έχω μείνει με ένα sarasa comet. Το άλλο...τι έγινε? και οταν με το καλο γυρισω απο τις διακοπες τελη αυγουστου Θα φροντίζει κάποιος το ενυδρείο όσο θα λείπεις?, θα τελειοποιησω το ενυδρειο μου. Τα βηματα μου πιθανως θα ειναι αυτα:
1. θα βαλω πολλες μεγαλες πετρες και πολλα φυτα. Τα χρυσόψαρα θέλουν χώρο...οπότε μην βάλεις πολλές πέτρες. Και από φυτά να επιλέξεις αυτά με χοντρό φύλλωμα
2. θα κανω το φιλτρο βιολογικο Δλδ?
3. τωρα σχετικα με τους ζωντανουρ οργανισμους:
σκεφτομαι εξης:
θα ήθελα να βάλω ακόμα ένα black moor Πόσα λίτρα το ενυδρείο και τι διαστάσεις?, ένα apple snail και μια red cherry Μία ίσον καμία! Μετά από λίγο ίσως γίνει γεύμα.... Θα μπορουσα να κανω οτιδηποτε, οσο να εχω οσο περισσοτερα απο αυτα που ειπα. Μου προτεινετε εναν συνδυασμο;;;κ καλυτερα να κρατησω μονο ττο σαρασα ή να βαλω κ μπλακ??
Πες μας μερικά πράγματα για το ενυδρείο σου...
Διαστάσεις, λίτρα, πόσο καιρό τρέχει, τι μετρήσεις έχεις στο νερό...κλπ
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-13, 15:33
goldfishprincess Ο χρήστης goldfishprincess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Καταρχην ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου.
Το αλλο ηταν shubunkin και ξαφνικα γυρισε και πεθανε.
Έχω ένα πλαστικό 20 λιτρο και παιρνω μαζι μου τον Ισαακ, για τοσες λιγες μερες και μονος του δεν νομιζω να χει προβλημα.
Ενταξει, απλα πετρες ηθελα για πιο ομορφη αισθητικη.
ΔΛΔ???μα απλα μου ειπαν βιολογικο να βαλω μεσα υλικα!
Ειναι 60 λιτρα.
Δηλαδη ποσες προτεινεις να βαλω;; Το θεμα ειναι μπορουν να ''χωρεσουν'' κ τα τεσσερα ειδη;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-13, 15:41
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goldfishprincess Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου. Παρακαλώ
Το αλλο ηταν shubunkin και ξαφνικα γυρισε και πεθανε. Ξαφνικά πεθαίνουν μόνο αν κάτι συμβεί το ίδιο ξαφνικά. Αλλιώς κάτι δεν πάει καλά.
Έχω ένα πλαστικό 20 λιτρο και παιρνω μαζι μου τον Ισαακ, για τοσες λιγες μερες και μονος του δεν νομιζω να χει προβλημα. Πλαστικό δοχείο χωρίς φίλτρο? Για πόσες μέρες? Για τι ταξίδι μιλάμε? Αν πας με πλοίο ίσως το σκεφτεί να πηδήξει στη θάλασσα
Ενταξει, απλα πετρες ηθελα για πιο ομορφη αισθητικη.
ΔΛΔ???μα απλα μου ειπαν βιολογικο να βαλω μεσα υλικα! Τι φίλτρο έχεις τώρα?
Ειναι 60 λιτρα. Πολύ λίγα λίτρα για comet! Απ τη μια στα χρυσόψαρα αρέσει να έχουν παρέα, απ την άλλη αν σου προτείνω να βάλεις το black moor που λες... ίσως σε λίγο καιρό δεν έχεις καθόλου ψάρια
Δηλαδη ποσες προτεινεις να βαλω;; Για τις γαρίδες ήδη στο είπα. Σε λιγο καιρό θα γίνουν γεύμα! Το θεμα ειναι μπορουν να ''χωρεσουν'' κ τα τεσσερα ειδη;;
Ξεκίνα από δω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13680
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4358

Είναι τα ελάχιστα που μπορείς να διαβάσεις
Και στη συνέχεια διάβασε όσα περισσότερα θέματα μπορείς για τα χρυσόψαρα

Αν θες γράψε μερικά ακόμη πράγματα για το ενυδρείο
1. Διαστάσεις
2. Τι φίλτρο έχεις
3. Μετρήσεις στο νερό κάνεις?
4. Τι θερμοκρασία έχεις?
5. Πόσο καιρό τρέχει?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-13, 15:45
goldfishprincess Ο χρήστης goldfishprincess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Εννοείται με φίλτρο πάντα,για 15 μερες, ταξιδι μιας ωρας σε πεδινη περιοχη
Έχω ένα μεγάλο hx-188f sea star
μα γιατι μετα απο λιγο καιρο να μηνε χω ψαρια ρε;;

οι μπαμπου ειναι μεγαλες !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-13, 16:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Αυτά που είχαμε πει τα θυμάσαι?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71858
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-08-13, 16:22
goldfishprincess Ο χρήστης goldfishprincess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

ναι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-08-13, 22:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goldfishprincess Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται με φίλτρο πάντα,για 15 μερες, ταξιδι μιας ωρας σε πεδινη περιοχη
Έχω ένα μεγάλο hx-188f sea star
μα γιατι μετα απο λιγο καιρο να μηνε χω ψαρια ρε;;

οι μπαμπου ειναι μεγαλες !
Ξαναδιάβασε ΟΛΑ όσα σου έγραψαν συγχομπίστες στο προηγούμενο θέμα που είχες ανοίξει...και θα καταλάβεις τι πρέπει να διορθώσεις, τι πρέπει να αποφύγεις και τι πρέπει να συνεχίσεις να κάνεις

Δεν γίνεται να μην το ρωτήσω : Οι μπαμπού που ξεφύτρωσαν??? Στο 1ο ποστ αναφέρεις red cherry (και μάλιστα μια!)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-08-13, 08:25
goldfishprincess Ο χρήστης goldfishprincess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

To διάβασα! το συμπερασμα;; χρειαζομαι βιολογικα υλικα

και..οι μπαμπου τις σκεφτηκα στην πορεια μιας και ειναι μεγαλυτερες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-08-13, 08:41
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Διάβασμα χρειάζεσαι...και μετα ξανά διάβασμα

Αν απ όλα τα υπομνήματα που σου πρότεινα και απ το προηγούμενο θέμα που ανοιξες, συμπερανες πως χρειάζεσαι βιολογικό υλικο...τότε εύχομαι καλη συνέχεια

Σορρυ για το υφος, αλλα υποτίθεται πως ρωτάς κάποια πράγματα με σκοπό να λαβεις απαντήσεις και να τις λαβεις και υπόψη!

Αν έχεις ήδη αποφασίσει τι θα κανεις, τότε τσάμπα ρωτάς και ακόμη πιο τσάμπα απανταω (απαντάμε)

Έχεις ήδη ένα νεκρό ψάρι, δεν έχεις μετρήσεις στο ενυδρειο σου, θέλεις να βγαλεις το άλλο ψάρι 'βόλτα' σαν να ειναι σκύλος, θες να βάλεις κι αλλα ζωντανά χωρίς οι συνθήκες να ειναι ιδανικές κλπ

Καλο διάβασμα!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-08-13, 13:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι bamboo Shrimp (Atyopsis moluccensis) και τα Apple snails δεν ειναι καταλληλα για ενυδρειo κρυου νερου, οπως τo ενυδρειο για χρυσοψαρα.
Χρειαζονται θερμανση.
Οι θερμοκρασιες για τις bamboo 23-27C, και για τα apple 20-28C.

Tα χρυσοψαρα ζουν ιδανικα σε 10-25C αν ειναι fancy μεχρι 15C μινιμουμ (δλδ το χειμωνα την αφηνουμε να πεσει μεχρι 15C και το καλοκαιρι να ανεβει μεχρι 25)
(σε κατω απο 10C στις λιμνες, πεφτουν σε ναρκη και σταματανε να τρωνε, τα common ειδη με την μονη ουρα, ζουν και σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες)

Σε προλαβαινω απο τωρα και λεω οτι δεν ειναι σωστη επιλογη να κραταμε ολο το ετος τα χρυσοψαρα σε 23-25, που ειναι οι μονες κοινες θερμοκρασιες και για τα τρια ειδη.
Πρεπει με τις εποχες να εναλλασονται και οι θερμοκρασιες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-08-13, 18:47
goldfishprincess Ο χρήστης goldfishprincess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

εσυ αυτα πως τα συμπερανες μωρε;; και μετρησεις εχω.υγρα τεστ, τι αλλο λαθος κανω ποια; ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-08-13, 21:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goldfishprincess Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αλλο ηταν shubunkin και ξαφνικα γυρισε και πεθανε. 1o "συμπέρασμα". Κάτι πήγε στραβά και το ψάρι πέθανε.
Έχω ένα πλαστικό 20 λιτρο και παιρνω μαζι μου τον Ισαακ, για τοσες λιγες μερες και μονος του δεν νομιζω να χει προβλημα. 2ο "συμπέρασμα". Δεν νομίζεις να έχει πρόβλημα...αλλά μεταφορά ψαριού δεν ενδύκνειται
Ενταξει, απλα πετρες ηθελα για πιο ομορφη αισθητικη.
ΔΛΔ???μα απλα μου ειπαν βιολογικο να βαλω μεσα υλικα! 3ο "συμπέρασμα". Στο είπε ο ίδιος που σου είπε να βάλεις comet σε 60λιτρο και να προσθέσεις έναν κογκολέζο?
Ειναι 60 λιτρα. 4ο "συμπέρασμα". Μικρό για χρυσόψαρα. Ισως για το ξεκίνημα κάνει...αλλά μετά με τίποτα!
Δηλαδη ποσες προτεινεις να βαλω;; Το θεμα ειναι μπορουν να ''χωρεσουν'' κ τα τεσσερα ειδη;; 5ο "συμπέρασμα". Για τα 4 είδη που λες, σου απάντησε αναλυτικότατα ο Σπύρος (delta66)
6ο "συμπέρασμα" : Στο προηγούμενο θέμα που άνοιξες, ο Θοδωρής (nazgul) σου έγραψε 3 φορές κι ο Κλεόβουλος άλλες 2 να διαβάσεις τις ενότητες των αρχαρίων - Η συνέχεια (βάσει ερωτημάτων) δείχνει πως δεν το έκανες
7ο "συμπέρασμα" : Έχεις φίλτρο χωρίς βιολογικό υλικό. Εχεις χρυσόψαρα. Είναι αδύνατον να μην μετράς αμμωνία! Αρα είτε έχεις ληγμένα τεστ είτε μετράς λάθος
8ο "συμπέρασμα" : Αν θες βοήθησε να καταλάβουμε, απαντώντας στα παρακάτω:
Α. Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?
Β. Σου είπε κάποιος να στρώσεις το φίλτρο και βάλεις βιολογικό υλικό? (αναφέρομαι στο ξεκίνημα)
Γ. Διαστάσεις ενυδρείου?
Δ. Θερμοκρασία?
Ε. Τι μετράς σε αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά?
(Τα ξαναρώτησα σε προηγούμενο ποστ...)


ΥΓ. "συμπέρασμα" = διαπίστωση

__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-08-13, 11:47
goldfishprincess Ο χρήστης goldfishprincess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Έψαξα πολύ αυτό το ''στραβά'' και δεν βρήκα τίποτε. Όλα ήταν ομαλά.
2. Και τι ήθελες να κάνω;; να το αφήσω μόνο στην πόλη να καεί ;;Μπα φιλε δεν τον νομιζω
3/Όχι. Συγκεκριμένα μου το είπαν άτομα από άλλα φόρουμ.
4.Το κάθε χρυσόψαρο θέλει 30 λίτρα, αυτην την στιγμη μου αρκει.
7. Εγω μετραω αμμωνια... και μου λεει και την ημερομηνια. Κανω συχνες αλλαγες νερου με αντιχλωριο.οκ;
α.2 χρονια
β.οχι..τοτε δεν ηξερα


Τ αλλα ερωτηματα δεν ειμαι σπιτι για να τα απαντησω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-08-13, 11:50
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Οκ ευχαριστω για τις διευκρινήσεις

Με καλυψες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-08-13, 12:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Goldfishprincess, θα κανω μερικες παρατηρησεις και μετα μπορειτε να συνεχισετε την κουβεντα σας.

Για αρχη, οταν φευγουμε απο το σπιτι δεν κουβαλαμε και τα ενυδρεια μας μαζι μας ολοι οι υπολοιποι, αλλα φροντιζουμε να εχουμε κανει ηδη τις καταλληλες κινησεις, ωστε να μη "καει" στην πολη, οπως λες. Αυτο μπορεις να το ψαξεις, αν θελεις.

Η μοναδικη συμβουλη που εχω να σου δωσω παρακολουθωντας τα δυο θεματα σου, ειναι να προσπαθησεις να ακουσεις καποιους εμπειροτερους που ξοδευουν το χρονο τους, προσπαθωντας να σε βαλουν σε ενα σωστο τροπο σκεψης και διαβασματος, παρα να διατηρεις ενα "υφακι", κατα τη γνωμη μου, παντα. Μπορει να κανω λαθος, αλλα ετσι μου φαινεται. Αν θελεις να ακουσεις και να ψαξεις καποια πραγματα, εδω ειμαστε. Αλλα να ριχνεις και μια ματια σε αυτα που σου γραφουν ολοι, παρα να νομιζεις οτι κανεις το σωστο. Γιατι απλα δεν το κανεις.


Υ.Γ. Τα χρυσοψαρα δε ζουν στα 30 λιτρα. Αν θελεις να τα εχεις για κανενα χρονο το πολυ, ζουν. Αν θελεις να τα εχεις για καμια 30αρια χρονια που μπορουν να ζησουν, θελουν λιτρα και σωστη φροντιδα.

Καλη συνεχεια απο εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-08-13, 12:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
...και μετα μπορειτε να συνεχισετε την κουβεντα σας.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι σε όσα ήδη έγραψα γιατι στο τέλος θα γίνω γραφικός
Οποίος έχει διάθεση, ψάχνει μόνος του και στη συνέχεια ρωτάει για να μάθει
Οποίος νομίζει πως τα ξέρει όλα, έχει ήδη πάρει τις αποφάσεις του

Νομίζω πως έχουν ήδη απαντηθεί όλα σε δυο διαφορετικά θέματα και περισσότερες απο μια φορές

Αν θες τα διαβάζεις αν δεν θες μην τα λαμβανεις υπόψη

+1000 στο ποστ του Θοδωρη!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-08-13, 14:51
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goldfishprincess Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Και τι ήθελες να κάνω;; να το αφήσω μόνο στην πόλη να καεί ;;Μπα φιλε δεν τον νομιζω

7. Εγω μετραω αμμωνια... και μου λεει και την ημερομηνια. Κανω συχνες αλλαγες νερου με αντιχλωριο.οκ;
Ειτε το αφησεις μονο του να καει ειτε το πας βολτα με το τσαντακι το ιδιο καψιμο θα φαει απο την αμμωνια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-08-13, 14:57
goldfishprincess Ο χρήστης goldfishprincess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

ok δεν το ηξερα, τι κανουμε στις διακοπες;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-08-13, 18:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για αρχη το ενυδρειο θα πρεπει να τρεχει σωστα. Δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο, αφου καθε ενυδρειο ετσι κι αλλιως εχει τους αυτοματισμους του και ετσι κι αλλιως καθημερινα δεν κανουμε τιποτα. Μια καλη αλλαγη νερου πριν φυγουμε και θα συνεχισει να λειτουργει μια χαρα.

Το μονο που χρειαζεται ειναι να επισκεπτεται το ενυδρειο καποιος ανα 3 ημερες περιπου, για να συμπληρωνει νερο. Λογω της εξατμισης, θα υπαρχει προβλημα αν μεινει ετσι.

Το καλοκαιρι ετσι κι αλλιως θα πρεπει να υπαρχει ενα συστημα ψυξης, γιατι πανω απο 30 βαθμους, λιγα ψαρια επιβιωνουν και οσα τα καταφερουν, σιγουρα θα ταλαιπωρηθουν πολυ. Ριξε μια ματια εδω.

Για ταϊσμα, υπαρχουν παντα και οι αυτοματες ταϊστρες, αν προκειται να λειψουμε αρκετες μερες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή Τύρφης BAGELIS Αρχάριοι γλυκού νερού 4 10-01-10 14:22
Αλλαγή νερού ramsys Αρχάριοι γλυκού νερού 6 23-05-07 12:01
Αλλαγή απο Τ8 σε Τ5... dessert Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 01-05-07 20:34
Αλλαγή σε φυτεμένο!!! ΝΙΚΟΣ ΓΕΡΟΦΩΚΑΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 13-03-07 15:00
αλλαγή Τ8 Theokyr Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 23-12-05 15:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06871 seconds with 13 queries