Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 24-05-13, 23:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και δε μου λες, ολα αυτα τα βιολογικα, αντλιες, μπουρμπουληθρες, για μονομαχους?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 24-05-13, 23:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σπυρο ξερω ακουγεται υπερβολικο για 5 μονομαχους σε 250 λιτρα αλλα προτιμω να φυλαω τα ρουχα μουμπορει να χρειαστει να λειψω και να μη μπορω να κανω αλλαγη.
αληθεια ειμαι πολυ περιεργος να δω τι αλλαγες θα χρειαζονται
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 24-05-13, 23:57
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ θα το προσεξω αυτο.αλλα δε μου ειπες με τη ζαρντινιερα που θαχει τα φυτα τι θα κανω.εκτος αν μου το κρατας για εκπληξη

αλλα αρκετα σε ζαλισα γιαποψε,θα παρω αυριο τις ζαρντινιερες και ελαφροπετρα,θα βαλω φωτο και το συζηταμεσευχαριστω πολυ!
Βρε φερε τις ζαρντινιερες και το καθε πραμα στην ωρα του Και.. αν λεω αν βρεις ζαρντινιερες που να μην εχουν κλιση απο πανω προς τον πατο αλλα ισιες ακομα καλυτερα. Και να μην βρεις ισιες κανενα προβλημα

Τελικα νομιζω οτι εγω σε ζαλισα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 25-05-13, 00:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σπυρο ξερω ακουγεται υπερβολικο για 5 μονομαχους σε 250 λιτρα αλλα προτιμω να φυλαω τα ρουχα μουμπορει να χρειαστει να λειψω και να μη μπορω να κανω αλλαγη.
αληθεια ειμαι πολυ περιεργος να δω τι αλλαγες θα χρειαζονται
Και τι εγινε?
Ενας φιλος εβγαλε μονομαχινα ζωντανη μεσα απο φιλτρο που ειχε παροπλισει.
Σε 3-4 μερες που συνηθισε το φως, αλωνιζε.
Λες το νερο που ειχε το φιλτρο μεσα, να ηταν περισσοτερο, πιο καθαρο ή καλυτερα οξυγονωμένο απο της λιμνης σου?
Με τη ροη αυτη και την αναταραξη δεν θα εχεις βιοτοπο.
Με τοσα φυτα δεν προκειται να δημιουργηθει προβλημα.
Μονο αναπληρωση της εξατμισης χρειαζεται.
Φτιαξε μια ωραια γουρνα λοιπον αγορακι μου, μια μικρη αντλιουλα και φτανει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 25-05-13, 00:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε φερε τις ζαρντινιερες και το καθε πραμα στην ωρα του Και.. αν λεω αν βρεις ζαρντινιερες που να μην εχουν κλιση απο πανω προς τον πατο αλλα ισιες ακομα καλυτερα. Και να μην βρεις ισιες κανενα προβλημα

Τελικα νομιζω οτι εγω σε ζαλισα
μπα εμενα δε με ζαλιζεις,ολη νυχτα μπορω να κατσω εδω και να το κανουμε τσατ αν εχεις ορεξη

ζαρντινιερες ισιες(αν καταλαβα καλα,εννοεις ολες οι πλευρες τους να ειναι καθετες) θα βρω ευκολα.το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω να βρω δυο ιδιες με διαφορετικο μηκος αλλα ιδιο βαθος.οποτε αναγκαστικα θα παω με τις διαστασεις της μικρης πλευρας,(μεχρι 65 εκατοστα μηκος δηλαδη)και (τουλαχιστον) 15 εκατοστα πλατος.

αυτο για να μπουνε δυο ιδιες.

τωρα για το βαθος και την ποσοτητα υλικων θα περιμενω να μου πεις.εγω θα παρω για αρχη ενα δεκακιλο ελαφροπετρα να βρισκεται και βλεπουμε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τι εγινε?
Ενας φιλος εβγαλε μονομαχινα ζωντανη μεσα απο φιλτρο που ειχε παροπλισει.
Σε 3-4 μερες που συνηθισε το φως, αλωνιζε.
Λες το νερο που ειχε το φιλτρο μεσα, να ηταν περισσοτερο, πιο καθαρο ή καλυτερα οξυγονωμένο απο της λιμνης σου?
Με τη ροη αυτη και την αναταραξη δεν θα εχεις βιοτοπο.
Με τοσα φυτα δεν προκειται να δημιουργηθει προβλημα.
Μονο αναπληρωση της εξατμισης χρειαζεται.
Φτιαξε μια ωραια γουρνα λοιπον αγορακι μου, μια μικρη αντλιουλα και φτανει.
κοιτα,στην αρχη ετσι το σκεφτομουνα.και ελεγα να βαλω απλα ζαρντινιερες απο πανω με φυτα.ετσι κιαλλιως θα χρειαζοντουσαν δηλαδη για την καλυψη και τον ισκιο.οποτε αφου θα τις βαλω που θα τις βαλω,γιατι να μη φιλτραρουν κιολας?δε βαριεσαι,θα μαθουμε και κατι καινουριο.εγω δηλαδη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 25-05-13 στις 00:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 25-05-13, 00:14
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αν βρεις 20 ποντους να τις παρεις και ασε τον Σπυρο να λεει Εδω μιλαμε για υπερπαραγωγη
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 25-05-13, 12:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βρεις 20 ποντους να τις παρεις
20 ποντους πλατος εννοεις υποθετω.θα ξαναμετρησω μετα να το υπολογισω,μη μου κλεινει και πολυ απτην επιφανεια ο πατος.σκοπος ειναι να βλεπουμε και τιποταφτανει που δε θα βλεπουμε απτο πλαι,τουλαχιστον να βλεπουμε απο πανω
εκτος αν την κανω γαριδαδικη τη λιμνη.θα κανουν παρτυ οι γαριδες


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω μιλαμε για υπερπαραγωγη
αυτο λεω κιεγω
-------------------------
δε μου λες και τι διαμετρο σωληνας να παρω,να τις παρω κιαυτες αυριο να ξεμπερδευω?υποθετω οτι θα χρειαστω την ασπρη η γκρι στα υδραυλικα...
-------------------------
βρηκα φυτα σε τρελλη τιμη!μολις φτασω σπιτι βαζω φωτο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 25-05-13 στις 12:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 25-05-13, 12:52
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 25-05-13, 13:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πηγα στην ανθοκομικη κιφισιας και βρηκα εναν απιστευτο τυπο.Γιαννης Γρυλλης λεγεται κ ειναι γεωπονος κ παραγωγος υδροβιων φυτων.φοραγα και τη μπλουζα του GAB και μολις με ειδε ενδιαφερθηκε πολυ.δε συνηθιζω να κανω διαφημιση,αλλα ο συγκεκριμενος ειναι νεος ανθρωπος με ορεξη και ενθουσιασμο αποτι ειδα οποτε νομιζω αξιζει να εχει μια στηριξη και απο μας οσο μπορουμε.

εχει φυτωριο στο μαραθωνα και εχει πολυ περισσοτερα ειδη αποτι ειχε στο περιπτερο.η σελιδα του ειναι www.greekponds.gr και το τηλεφωνο του 6977707208.το ξαναλεω,οτι δεν συνηθηζω να κανω διαφημιση αλλα μου φερθηκε αψογα και θα ητανε αδικο να μην ενημερωσω.μακαρι να ητανε ολοι οι επαγγελματιες ετσι στη χωρα μας.

τα φυτα που πηρα τωρα.απο αριστερα,ακορος,εκουιζετουμ,2 ιακυνθοι,3 παπυροι,υδροκοτυλα,ισολεπης,και μπροστα ειναι μια διονεα που την πηρα για την ανιψια μου,ενα ελληνικο φυτο που φυτρωνει σε πολλες πηγες κλπ δε μπορω να θυμηθω πως μου το ειπανε,και στη λεκανη ενα επιφανειας που ειναι σαν μος καπως αποτι μου ειπε ειανι ασιατικο,οπως και κατι αλλο που ειναι σαν μικρο δεντρακι κιαυτο επιφανειας.θα βαλω κοντινες μετα να μου πειτε ονοματα γιατι εχω σπασει το κεφαλι μου και δεν τα σημειωσα

για ολα αυτα που βλεπετε με χρεωσε 35 ευρω!και αυτα στη λεκανη μου αρεσανε παρα πολυ και μου τα εδωσε τσαμπα!και μου ειπε αφου εισαι απτο φορουμ οποιος ενδιαφερεται για φυτα θα κανουμε καλυτερες τιμες.μαλιστα στην αρχη τα υπολογισε κανα 50αρι(και παλι μειωμενες οι τιμες)και μολις τελειωσε το λογαριασμο μου λεει 35εγω υπολογιζα να φυγει κανα 80αρι σημερα σαυτα

Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 25-05-13, 13:54
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ασυγκράτητος βλέπω!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 25-05-13, 13:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αστα να πανε.τη βλεπω να γινεται μονιμη η διακοπολιμνηοταν φυγω θα βγαλω τους μονομαχους και θα μπουνε κουνουποψαρα μαλον
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 25-05-13, 14:02
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

απίστευτο!!!
φτου φτου υπέροχα!!! ευχαριστούμε για την ενημέρωση και καλή δουλειά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 25-05-13, 14:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστω! εχω αρχισει το γεμισμα!τωρα θα βαλω τα φυτα μεσα οπως ειναι με τις γλαστρες υποθετω.θα μου κανουν το νερο χαλια αλλα τεσπα.δεν ξερω πως αλλιως να τα φυτεψω τα περισσοτερα απο αυτα.το κακο ειναι οτι δε θα μπορεσω να βαλω αμμο κατω,αλλα θα μπουνε φυλλα και ξυλα οποτε πιστευω θαναι ενταξει τα ψαρια.

μαλιστα τα φυτα ειναι περισσοτερα αποτι υπολογιζα και εχω την εντυπωση πως το φιλτρο δεν θα χρειαστει σε πρωτη φαση.βεβαια θα δω πως θα παει πριν βαλω τα ψαρια μεσα.ετσι κιαλλιως θα χρειαστει να μπει κατι στην αρχη τουλαχιστον για να καθαρισει το νερο....

κανας γνωστης να μας πει?....εχω διαβασει τοσα θεματα εδω μεσα για λιμνες και μολς εφτιαξα τη δικια μου τα ξεχασα ολα
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 25-05-13, 14:50
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

θα παω κι εγω σε καμια ωρα στην εκθεση...
βεβαια θα παρω κατι κακτοειδη που θελω και ισως και μια διωναια γιατι λιμνουλα δεν εχω...λιγο ακυρο απλα μπλουζα του gab μπορω να βρω.απο καιρο το εχω απορια.αν γινεται (δεν ξερω) θελω μια.ευχαριστω.(λιγο ακυρο με το θεμα απλα το ειδα και ειπα να ρωτησω)
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 25-05-13, 14:55
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν μπορείς, είχαμε βγάλει μεταξύ μας μερικά για το διαγωνισμό που πήγαμε.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 25-05-13, 14:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πηγαινε,και δες και τον τυπο που εγραψα παραπανω,και πεστου οτι εισαι απτο φορουμ

για τη μπλουζα θα σε γελασω.τις ειχαμε βγαλει οταν εγινε η εθεση στο εκεπ περσι.αν γινει καμια αλλη διοργανωση θα ξαναβγαλουμε σιγουρα,οποτε εχε το νου σουβασικα καλα θατανε να βγαλουμε κ χωρις διοργανωση αλλα τεσπα.Στελιο ακους...;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 25-05-13, 15:03
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

Α!οκ.ευχαριστω.αν γινει τιποτα παρομοιο πως θα ενημερωθω?θα ηθελα να ειμαι εκει ή να βοηθεισω το φορουμ κτλ γενικα ανεξαρτητως της μπλουζας.παντως θα ηταν οντως πολυ ωραιο να υπηρχαν μπλουζες του φορουμ ανεξαρτητως εκδηλωσεων. (ισως μετα απο παραγγελια.να εχει και το ονομα του καθε μελους που θα θελει μπλουζα κτλ)
-------------------------
αυτος ο τυπος εχει και αλλα φυτα εκτος απο υδροβια?και που ακριβως ειναι.πως θα τον βρω?
__________________
Life is too short to cry
long enough to try

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billy T : 25-05-13 στις 15:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 25-05-13, 15:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μολις μπεις μεσα,ευθεια καμια 400αρια μετρα.στα δεξια.θα το δεις.γεματουλης με κοντο μαλι,μπλε μπλουζα κ τζιν.κυριως υδροβια εχει αλλα θα δεις και κουνουποψαρα μεσα σε δοχεια στον παγκο του.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 25-05-13, 15:57
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αχχχ ζηλευω με αυτες τις λιμνουλες...
Περιμενουμε φωτος Γιωργο με τα φυτα μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 25-05-13, 16:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σε κανα δυο που εχω βγαλει μονο τα φυτα κοντινες,αν καποιος ξερει τις ονομασιες τους παρακαλω να μου τις πει!υποψιν,οτι χανει παρα πολυ στις φωτο!

ξεκιναω απτο γεμισμα


πρωτα μπηκαν οι ιακυνθοι

με αυτα τα δυο φυτα επιφανειας ξετρελαθηκα!οποιος ξερει ονοματα πλιζ!θελω αναγνωριση!


και μετα μπηκαν ολα τα υπολοιπα.με τα γλαστρακια παιδευτικα λιγο αλλα χαλαλι.μου αρεσει πολυ!





το φυτακι μπροστα το φουντωτο μεση και δεξια ,ειναι το ελληνικο που δεν θυμαμαι το ονομα του.αν καποιος το ξερει και αυτο παρακαλω πεστε μου!
η γλαστρα με τον ακορο θα "ντυθει" δε θα μεινει ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 25-05-13, 16:53
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τα επιφανείας σου πρέπει να είναι myriophyllum aquaticum και azolla... κάτι, αν δεν κάνω λάθος.

Ωραία ζούγκλα έφτιαξες μπαγάσα!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 25-05-13, 19:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα επιφανείας σου πρέπει να είναι myriophyllum aquaticum και azolla... κάτι, αν δεν κάνω λάθος.

Ωραία ζούγκλα έφτιαξες μπαγάσα!
αζολα μουπε κιαυτος!μπραβο ρε στελιο!ευχαριστω!εσπασα το κεφαλι μου!

αντροοοοοοο!!!! που εισαι??????????
-------------------------
λοιπον,δεν αγορασα τις ζαρντινιερες σημερα.τα φυτα καλυψανε αρκετα περισσοτερο αποτι περιμενα,και ητανε και περισσοτερα αποτι πιστευα οτι θα βρω.

με βαση λοιπον αυτο,και το γεγονος οτι θα μπουνε μονο 5 ψαρια και μερικα σαλιγκαρια,πιστευω οτι θα ητανε υπερβολη να μπουνε δυο ζαρντινιερες.ασε που δεν ξερω και πως θα δειξει και μου αρεσει αρκετα οπως ειναι τωρα.

θα δω ομως δεν ξερω ακομα,προτιμησα να το συζητησω λιγο πρινν δωσω λεφτα και αν χρειαστει θα παω να παρω τη δευτερα.

αυτο που σκεφτομαι ειναι να φτιαξω κατι τετοιο
BORKED
η κατι παραπλησιο με κυκλοφορητη.(1000αρι),γιατι μια απλη αεραντλια δεν ειμαι σιγουρος οτι θα με καλυψει...
θα ηθελα να ακουσω γνωμες...

οσον αφορα το στησιμο τωρα,αριστερα στο κενο απτη μερια της βρυσης,σκεφτομαι να βαλω μια γλαστρα που εχω στο μπαλκονι με ενα ψευδοκυπαρισσο.ετσι κιαλλιως πρεπει να μετακινηθει γιατι εκει που ειναι ενοχλειται απτην τεντα.εχει ψηλωσει αρκετα.σκεφτομοα λοιπον να το βναλω εκει.αν καποιος γνωριζει κατι για τυχον προβληματα απτο συγκεκριμενο ειδος ας μου το πει παρακαλω.

τωρα κανα δυο πραγματα που θελω να βαλω ακομα ειναι ενα η δυο κομματια ξερα κλαδια οσο πιο ομορφα μπορεσω να βρω(οταν τα βρω)μαλον απο ξερο πλατανο η κατι τετοιο,τα οποια θα μπουνε πανω απτη λιμνη και η θα βγαινουν απτο νερο η θα μπαινουν.θα δειξει.κανα δυο κομματια μοπανι θα μπουνε επισης μεσα στο νερο για τα ψαρια,οπως και πλατανοφυλλα η φυλλα καταπα αν βρω πουθενα,γιατι τη θελω black water τη λιμνη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 25-05-13 στις 19:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 25-05-13, 21:02
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλά, γίνεται υπέροχη, φτου φτου και γεια στα χέρια σου!!!
λοιπόν, πετρώματα στα χρώματά σου , σχιστολιθικά, στο χρώμα του γραφίτη, πρασινωπά , γκρίζα κτλ έχει πολλά στην Πεντέλη, ακόμα έχει πολλούς ξερούς κορμούς κομμένους, και κοντά και πίσω από το μοναστήρι, χιλιάδες ξερά πλατανόφυλλα.
αν αποφασίσεις να πας θα σου πω σημεία. βέβαια έχει και στον Υμηττό αλλά εκεί θα πήγαινα ψάχνοντας και πετρώματα δεν νομίζω τόσο καλά.
Λέιλαντ είναι το φυτό που θα βάλεις αριστερά?
ο κορμός δεξιά είναι από συκιά? μ αρέσει πολύ
στο περβαζάκι, αν βάλεις κρεμαστά φυτά, να προσθέσω σ όσα σου είχα πει πριν και τον διακοσμητικό κισσό όχι τον κλασσικό πράσινο
σου βάζω μια φωτογραφία πως νομίζω θα πέσουν τα φυτά ως παράδειγμα φυσικά γιατί αυτό είναι ένα μπαλκόνι υπερπαραγωγή
καλή συνέχεια!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  κρεμαστά5919714380_17207fe361_o.jpg
Εμφανίσεις:  323
Μέγεθος:  102,7 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 25-05-13, 21:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μαρια θα σεχω υποψιν μου,ευχαριστω πολυ!ακομα δεν ξερω τι θα κανω με το περβαζι,αυριο που θα εχω ωρες στο σπιτι θα παρατηρησω τι παιζεται με τον ηλιο σεκεινο το σημειο ωστε αν χρειαστει να προστεθει κατι σαν σκεπαστρο η καπως να κανει ισκιο τελοσπαντων εκεινες τις ωρες.θα δειξει δεν ξερω ακομα.

παντως τα φυτακια που εχεις βαλει μεχρι τωρα μαρεσουν ολα
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 25-05-13, 21:28
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

φίλε μου καταπληκτικό.χίλια μπράβο.φαντάζομαι τι ωραία που θα είναι να πίνεις το καφεδάκι σου πρωί πρωί με την δροσουλα και να χαζεύεις τον μικρό και υπέροχο βιότοπο σου...τέλειο.

όσο για την έκθεση πήγα.τέλεια.πήρα κάτι Κάκτοείδη που ήθελα,μια γαρδενια τρία νούφαρα (ένα με άσπρο άνθος ένα με κόκκινο κι ένα με κίτρινο) και δύο υδροφιλα από αυτόν που μας είπες.του είπα και για το φόρουμ κι αυτά και λέω είχε έρθει κ ένα άλλο παιδί πιο πριν και πήρε και μου λέει: <<ναι τον θυμάμαι,αυτός ήρθε και πήρε πολλά>>.χαχαχαχα ωραίος τύπος φάνηκε και πρέπει να έχει ωραίες εγκαταστάσεις με φυτά κτλ
-------------------------
κατα την γνώμη μου τα νούφαρα θα της πήγαιναν πάρα πολύ της λίμνης σου.ειδικά το καλοκαίρι ανθισμένα.δεν πήρα τα κλασικά με τις μακριές τις ρίζες.πήρα κάτι άλλα που επιπλέουν με πιο μικρές ρίζες.πορωΘηκα
__________________
Life is too short to cry
long enough to try

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billy T : 25-05-13 στις 21:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 25-05-13, 21:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα νουφαρα τα ειδα και εγω και μου αρεσανε πολυ.ο λογος που δεν πηρα ητανε η γλαστρα τους που ητανε πολυ μεγαλη και αν εβαζα ενα θα μου επιανε το μισο πατο της λιμνης.τωρα αν μου πει κανεις αποψε οτι γινεται και αλλιως και προλαβω μπορει να παω κ αυριο να παρω ενα

αλλα δε θελω να κλεισω ολη τη λιμνη με γλαστρες γιατι θελω να ειναι ανετα τα ψαρια

εσυ πηρες ιακυνθους?σαν αυτα που εχω στη φωτο παραπανω τα επιπλεοντα η κατι αλλο?οχι τιποταλλο δηλαδη,να ξερω μηπως εχασα τιποταβαλε και καμια φωτο να δουμε ντε!
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 25-05-13, 21:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο βυθο τι θα βαλεις?
Αμμο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 25-05-13, 22:09
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

τα μικρα ειναι τα αλλα που λεω και τα νουφαρα τα πιο μεγαλα.αυτα μενουν στην επιφανεια,ειναι πολυ ομορφα.και σε λιγο θα βγαλουν και ανθακια λογικα.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0296.jpg
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  46,1 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0297.jpg
Εμφανίσεις:  489
Μέγεθος:  39,0 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0299.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  37,6 KB
να δες πως ειναι οι ριζες τους
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0301.jpg
Εμφανίσεις:  295
Μέγεθος:  45,5 KB
σε χρωματα για τα ανθακια ειχε κιτρινο,ασπρο,κοκκινο,πορτοκαλι και μωβ.
εγω πηρα ασπρο κοκκινο κιτρινο αλλα το μετανιωσα.αντι για κιτρινο επρεπε να παρω μωβ
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 25-05-13, 22:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο βυθο τι θα βαλεις?
Αμμο?
σπυρο εχω μπεζ αμμο χαλαζιακη,αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομα αν πρεπει να βαλω η οχι.σκεφτομαι μηπως τα φυτα με το χωμα στις γλαστρες βρωμιζουνε πολυ το βυθο.σκεφτομουνα να βαλω μονο φυλλα και ξυλα.εσυ τι λες?


@billy t ναι ιακυνθοι ειναι.κιεγω αυτους πηρα.κοκκινο και μωβ.αν ανθισουνε ποτε...
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 25-05-13, 22:21
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

αληθεια το ειχα κι εγω απορια.δεν επρεπε να εχουν ανθισει?ποτε θα ανθισουν?
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09574 seconds with 13 queries