Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 20-05-18, 12:16
Το avatar του χρήστη arklaga2525
arklaga2525 Ο χρήστης arklaga2525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2016
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 111
Post

Ευχαριστώ πολυ. πραγματικα χρησιμο το ποστ σου και οι ενημερωσεις που υποθηκαν σε αυτο . επιμορφωτικο για εμας που μαθαινουμε.
__________________
LAKI
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 23-05-18, 09:14
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τι θέλω και βελτιώνω τις συνθήκες στα ψάρια? Τα `θελα και τα 'παθα. Πλέον η λίμνη έγινε "βούρκος".





Η λίμνη εκεί που δεν είχε το παραμικρό ίχνος αιωρούμενη άλγης, ξαφνικά θόλωσε. Οι αντλίες είχαν μπουκώσει με αποτέλεσμα να μην κυκλοφορεί σχεδόν καθόλου νερό στα φίλτρα. Πάλι καλά που έχω δυνατή αεραντλία. Το θεώρησα κακιά τύχη. Καθάρισα τις αντλίας και την επομένη μέρα πάλι τα ίδια. Ευτυχώς με ενημέρωσαν οι γείτονες ότι τα ψάρια κάθε μεσημέρι κυνηγιούνται και μυρίζει πολύ ψαρίλας. Τελικά είχα πάλι αναπαραγωγή αυτή την φορά όμως του έδωσαν να καταλάβει. Καθάρισα τα αντλία και φίλτρα και μετά από 2 ώρες αντίκρισα ΠΑΛΙ αυτό το αποτέλεσμα.





Πρέπει να ασχολούμαι με την μεταφυτέψει των φυτών κάθε χρόνο. Το πολύ πολύ να καθαρίζω τις ρίζες. Φέτος το παραμέλησα. Καλά τα λένε ότι δεν μπορείς να συνδυάσεις ΚΟΙ με φυτά. Το πάθημα γίνεται μάθημα

Κάθε μια ώρα καθάριζα τις αντλίες από ρίζες γιατί συνέχεια μπουκώνουν και δεν κυκλοφορούσε το νερό. Έκοψα τις ρίζες που προεξείχαν από όλες τις γλάστρες. Δυστυχώς το νερό είναι θολό και δεν μπορώ να ξέρω πόσα κομμάτια από ρίζες αιωρούνται ακόμα στην λίμνη.



Ύστερα από αυτή την νίλα που πέρασα πρέπει να κάνω αλλαγές στην λίμνη. Το σίγουρο είναι ότι τα φυτά πρέπει να φύγουν από την λίμνη γιατί την επόμενη φορά μπορεί να μην είμαι τόσο τυχερός και να έχω απώλειες. Σκέπτομαι να φτιάξω μια προλίμνη στην θέση του καταρράκτη και να βάλω όλες τις γλάστρες εκεί μέσα. Από Ιούλιο που θα έχω χρόνο θα ασχοληθώ ποιο ζεστά με το θέμα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180518_160145.jpg
Εμφανίσεις:  1155
Μέγεθος:  107,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180518_160152.jpg
Εμφανίσεις:  1105
Μέγεθος:  75,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180518_160516.jpg
Εμφανίσεις:  1096
Μέγεθος:  79,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180518_161355.jpg
Εμφανίσεις:  1108
Μέγεθος:  38,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180518_161613.jpg
Εμφανίσεις:  1103
Μέγεθος:  62,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 23-05-18, 10:33
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλημέρα Πάνο κρίμα για την ταλαιπωρία .
Εγω στην θέση σου, θα πηγαινα σε μεγαλύτερη φίλτρανση (πάρτο απόφαση μεγάλωσαν δεν τους φτάνει τίποτα ) και μετά θα με ένοιαζαν τα φυτά . Μπορείς να κάνεις και αυτό που λές να τα βάλεις σε προλίμνη να ησυχάσεις

Αλλά δεν ισχύει οτι δεν μπορεις να έχεις φυτα με Κόι !

Ισχύει ότι κανείς απο την αρχή δεν σκέφτεται τι θα αντιμετωπίσει όσο μεγαλώνουν τα ψάρια !

Επίσης κανένας δεν μένει σταθερός στον αρχικο αριθμο ψαριών . Π.χ. Κάνει ο "χ" λίμνη για 3 Κόι και έχει 10 !! Γιατι στην αρχή είναι μικρα και λες χωράνε, δεν τα βλέπω , έδωσα τόσα λεφτα , αααα κι αυτό ειναι ωραίο και γενικότερα δεν υπάρχει σταματημός !!!

Την Λίμνη θα πρέπει να την κάνουμε σκεπτόμενοι, πόσα ψαρια θα κρατήσουμε σε αριθμό και να τον κρατήσουμε . Αλλίως θέλει αναβαθμίσεις και στο τέλος θέλει καινούρια .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 23-05-18, 11:33
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Για σου Αρτρεμισία.

Θα διαφωνήσω με τα αρχικά σου λεγόμενα, αλλά φυσικά θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα που λες.

Από την στιγμή που οι αντλίες μπουκώσουν και δεν περνάει νερό στα φίλτρα, όσο δυνατή / μεγάλη να είναι η φίλτρανση δεν έχει κανέναν νόημα. Αν δεν είχα αεραντλία θα ήταν ακόμα ποιο άσχημα τα πράγματα, για τα ΚΟΙ.

Από θέμα φίλτρανσης εννοείτε ότι τα ψάρια μεγαλώνουν και έχουν απαιτήσεις. Ακριβώς για αυτό το λόγο έκανα τέτοιες αναβαθμίσεις στην κυκλοφορία και στα φίλτρα και αυτά δεν έχασαν την ευκαιρία να μου το δείξουν με το δικό τους ξεχωριστό τρόπο, χεχε. Είναι κάτι που δεν θα ασχοληθώ πάλι (σύντομα τουλάχιστον ).

Το μόνο που απομένει να ασχοληθώ είναι τα φυτά ήταν και η κύρια αιτία του κακού. Δεν θέλω να τα διώξω εντελώς και να χάσω τα πλεονεκτήματα που προσφέρουν. Σίγουρα όμως πρέπει να γίνει επανασχεδιασμός.

Αχχχχ, η αναβάθμιση / επέκταση της λίμνης είναι από μόνο της μεγάλο κεφάλαιο και σίγουρα μονόδρομος στην περίπτωσή μου. Είναι όμορφα τα άτιμα. Με έχουν φάει οι οικογενειακές υποχρεώσεις και δυστυχώς έχω αρκεστεί μόνο σε αναβαθμίσεις και όχι στο να φτιάξω πάλι κάτι από την αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 23-05-18, 22:03
Το avatar του χρήστη arklaga2525
arklaga2525 Ο χρήστης arklaga2525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2016
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Για ποιο λογο απο εκει που ηταν καθαρο γεμισε φουλ με άλγη? πως προέκυψε αυτο;(αιτία)

Τα φυτά το προκάλεσαν?
__________________
LAKI
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 24-05-18, 10:33
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το πρόβλημα είμαι εγώ

Αν, όπως κάθε χρόνο, ασχολιομουν από αρχές της άνοιξης με τα φυτά δεν θα υπήρχε αυτό το θέμα. Σε κάποια φάση θα έβλεπα ψαράκια. Έτσι έγινε περσυ !!!

Φέτος δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα φυτά. Ο πάπυρος και η θάλεια είναι πάνω από 2 μέτρα και η typhia κοντεύει και αυτή τέτοιο ύψος. Καμάρωνα αυτή την ζούγκλα αλλά, οι ριζες έχουν εξαπλωθεί και κρέμονται σαν τεράστια κορδόνια.

Από την άλλη μεριά έχουμε τα ΚΟΙ. Η φίλτρανση και η κυκλοφορία είναι παραπάνω από κανονική. Αυτό φαίνεται και από την συμπεριφορά των ψαριών (αν βάλω το χέρι στην λίμνη το πιπιλίζουν, είναι πολύ ζωηρά, δραστήρια και έχω αναπαραγωγές) αλλά φαίνεται και από τα αποτελέσματα των υγρών τεστ. Παρόλο αυτά προληπτικά αναβάθμισα τον χειμώνα και αντλία και τα φίλτρα.

Έπιασαν οι ζέστες και με συνδυασμό των καλών συνθηκών άρχισαν οι αναπαραγωγές. Το μόνο σημείο που μπορούν να αφήσουν αυγά είναι πάνω στις ρίζες των φυτών. Όταν +50εκατοστά ψάρια αναπαράγονται (χτυπιούνται) πάνω στις γλάστρες, το αποτέλεσμα είναι να κοπούν όλες οι ρίζες. Ακόμα και κλωνάρια/ φύλλα που ακουμπούσαν στο νερό κόπηκαν!!! Όλα αυτά πήγαν στις αντλίες και τις βούλωσαν. Το νερό δεν πέρναγε στα φίλτρα. Χωρίς φίλτρανση το νερό θόλωσε. Όταν πλέον κατάλαβα ότι όλη η λίμνη έχει γεμίζει με κομμένες ρίζες που βούλωναν συνέχεια τις αντλίες, το κακό είχε γίνει και η λίμνη ήταν καταπράσινη. Κάθισα σχεδόν 1 μέρα και ανά 1-2 ώρες έβγαζα από τις αντλίες συνέχεια κομμάτια από ρίζες. Ακόμα και τώρα μπουκώνουν οι αντλίες, αλλά όχι όπως στην αρχή. Μόλις ξεμπλοκάρουν και επιτέλους αρχίσουν να στέλνουν νερό στα φίλτρα, όλα θα είναι μια χαρά.

Ή σχεδόν μια χαρά.

Το μόνο που με ανησυχεί τώρα είναι ο τραυματισμός των ΚΟΙ. Φοβάμαι ότι κατά την διάρκεια τις αναπαραγωγής υπάρχει πιθανότητα να έχουν τραυματιστεί ΚΟΙ κατά την αναπαραγωγή πάνω στις γλάστρες. Ο τραυματισμός να εξελιχθεί σε μόλυνση, η μόλυνση σε λοίμωξη κτλ.

Αυτός είναι ένας από τους διάφορους λόγους που δεν συνδυάζεις ΚΟΙ με φυτά. Με βούρτσες και ελεγχόμενη γονιμοποίηση ούτε πρόβλημα στα φίλτρα, ούτε τραυματισμοί θα υπάρχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 24-05-18, 11:02
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Πάνο δεν πηγαινες στην λίμνη ?? Ή δεν μπορείς να δείς τι έχει στον πάτο ? Γιατι απο ότι θυμάμαι είναι ρηχή σχετικά η δικιά σου .


Και εγω εχω φυτά 2,5 μέτρα σε ύψος και βάθος 1,80 στην λίμνη αλλά βλέπω και τον πάτο και οι ρίζες δεν μου προκαλούν πρόβλημα .


Τωρα αν σκαλώσει το ψάρι μέσα σε φυτά , αυτο είναι άλλο θεμα . Ναι εκεί υπάρχει πιθανότητα τραυματισμού αλλά τίποτα σπουδαιο πρακτικά .

Οι βούρτσες είναι ασφαλείς για κάποιον που θέλει αναπαραγωγές αλλά για χομπίστες δυσκολά να θέλεις να κρατήσεις τόσα μικρά . Τι να τα κάνει κάποιος ?
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 24-05-18, 12:49
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Όντως, δεν είναι πολύ βαθιά η λίμνη μου. Είναι στους 80 πόντους, αλλά τώρα ούτε στους 5 δεν μπορώ να δω. Πλέον η λίμνη έγινε "βούρκος". Πάλι μπλόκαραν οι αντλίες από ρίζες και δεν περνάει νερό στα φίλτρα Axxxxx... τα νεύρα μου.

Δεν φοβάμαι τόσο μην σκαλώσει κάποιο ψάρι γιατί είναι πολύ μεγάλα. Αυτό που φοβάμαι είναι μην τραυματιστούν σε κάποια σημείο τις γλάστρας. π.χ. στο πάνω σημείο της γλάστρας, σε κάποιο σημείο που έχει τρυπά η γλάστρα κτλ.



Όσο για την αναπαραγωγή δεν ξέρω τι να κάνω τα 5 περσινά ψαράκια. Το μόνο που σκέπτομαι είναι να βάζω βούρτσες μέσα για να αδειάζει λίγο η κοιλιά τους. Στο καπάκι να καθαρίζω και τα φίλτρα για να διώχνω τα αυγά που θα μπλοκάρουν την φίλτρανση. Έτσι θα είναι ελεγχόμενο και δεν θα γίνει ανεξέλεγκτα καταστρέφοντας την βιολογία στα φίλτρα. Δεν ξέρω αν είναι σωστό η όχι. Δεν έχω δει να το κάνουν. Απλώς με προβληματίζει πόσα χρόνια ένα ΚΟΙ μπορεί να κρατήσει μέσα αυγά χωρίς να τα ρίξει.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pot.png
Εμφανίσεις:  1024
Μέγεθος:  48,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 24-05-18, 22:38
Το avatar του χρήστη arklaga2525
arklaga2525 Ο χρήστης arklaga2525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2016
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 111
Unhappy

Πάνο επειδη είχα παρακολουθησει το θεμα με το αρρωστο ΚΟΙ σου(το μεγαλο) με ενδιαφερει οποτε οταν εχεις εξελιξεις αν μπορεις πες μας.
__________________
LAKI
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 25-05-18, 09:49
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Είχα ανησυχήσει τότε, οπότε πήρα και άλλες γνώμες πριν κάνω κάτι βιαστικό. Μου είπαν ότι δεν έχω λόγο ανησυχίας. Εδώ και ένα χρόνο δεν έχει δείξει κάτι ανησυχητικό, οπότε δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι. Είναι ένα από τα 2 μεγάλα θηλυκά που είδα να κυνηγάνε τώρα στην αναπαραγωγή. Είναι το μόνο (μαζί με ένα αρσενικό) που έχουν αρχίσει να τρώνε από μπιμπερό !!! Περιμένω να νιώσουν και τα άλλα ποιο άνετα με το μπιμπερό για να ανεβάσω βίντεο

Η αλήθεια είναι ότι αυτό μαζί με άλλα 2 είναι ισραηλινά. Έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά και αναλογίες με όλα τα υπόλοιπα ιαπωνικά και από κοντά φαίνονται σαν την μύγα μες το γάλα, αν πας να κάνει σύγκριση. Δεν έχουν κάτι ανησυχητικό, απλώς έτσι είναι η ράτσα τους και είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Υ.Γ. Πρέπει να αγοράσω απόχη (τις βρίσκω ~50¤ στο ebay) και μετά μια μεγάλη λεκάνη για να χωράει 1 ΚΟΙ, αλλά τα τσιγκουνεύομαι τα λεφτά. Τότε θα μπορώ να βγάλω κοντινές φώτος. Αλλιώς πρέπει να έρθει κάποιος από κοντά να τα δει για να γίνει διάγνωση, όπως και έγινε Έχει να προτείνει κάποιος κάτι? Αυτές που έχω βρει εδώ κοντά μου, έχουν μεγάλες τρύπες και φοβάμαι μην μπλεχτεί κανα πτερύγιο και τραυματιστούν.
Απάντηση με παράθεση
  #191  
Παλιά 30-05-18, 19:12
ANDREASOMAGEIRAS Ο χρήστης ANDREASOMAGEIRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2016
Περιοχή: ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Να πω κι εγώ κάτι, ίσως το έψαξες ίσως όχι.
Απόχη που χρησιμοποιούν στο Carp fishing στο ψάρεμα του κυπρίνου, δεν έψαξα πόσο στοιχίζει, αλλά έχουν κατασκευή που δεν κάνει κακό στα ψάρια, μιας και ο σκοπός τους είναι η απελευθέρωση του ψαριού στο τέλος.

Η ποιο οικονομική που είδα στα γρήγορα,
https://www.katsenosfishing.com/psar...-carp-13-11611
Βασικά στης τιμές που είπες είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 05-06-18, 13:23
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@ANDREASOMAGEIRAS Όντως κάτι τέτοιο θέλω !!! Βρήκα ένα μαγαζί που έχει τέτοιου είδος απόχες όχι πολύ μακρυά απο μένα. Θα πεταχτώ μια μέρα να τις δω από κοντά για να δω ποιότητα κτλ. Μεγέθη με διάμετρο 80 και 105 εκ. Καλό φαίνεται.


Επιτέλους τις τελευταίες 2 μέρες δεν βλέπω το παραμικρό ίχνος από ρίζες στις αντλίες. Λογικά θα έχουν φύγει όλα τα υπολείμματα από την λίμνη. Σταμάτησαν πλέον να βουλώνουν οι αντλίες. Χτες έκαναν έναν καθαρισμό στα φίλτρα και έφυγε μπόλικη βιομάζα / ρίζες κτλ. Τώρα λογικά θα αρχίζουν να παίρνουνε μπρός τα φίλτρα και θα εξαφανιστεί η αιωρούμενη άλγη. Σταμάτησα και το τάισμα για να μην επιβαρύνουν άλλο τα ψάρια το περιβάλλον.

Σειρά έχει να κοιτάξω τα φυτά για να αποφύγω τέτοια προβλήματα στο μέλλον. Σκέπτομαι να κάνω τον εξής σχεδιασμό. Φίλτρο - προλίμνη με φυτά - καταρράκτης - λίμνη. Βackwash σκευτομαι να βάλω και στην προλίμνη. Θα είναι κάτι σαν bog filter, αλλά ουσιαστικά τα φυτά να είναι σε γλάστρες για να μπορώ να τα μπαινοβγαζω και να κάνω εύκολα συντήρηση.



Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Pond2.jpg
Εμφανίσεις:  1547
Μέγεθος:  20,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180525_173355 - Copy.jpg
Εμφανίσεις:  920
Μέγεθος:  96,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 07-06-18, 18:41
ANDREASOMAGEIRAS Ο χρήστης ANDREASOMAGEIRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2016
Περιοχή: ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Η απόχη που ψάχνεις είναι η απόχη του Carp, το θέμα είναι ότι και εκεί για χόμπι την έχουν και όπως ξέρουμε ότι είναι για χόμπι έχει τσιμπημένη τιμή.
Υ. Γ. Ασχετο με την απόχη σχετικό όμως με όλο το θέμα σου.
Έχω αντιγράψει την ιδέα του φίλτρου σου, σε λιμνούλα 850 λίτρων, κατασκεύασα φίλτρο από 2 βαρέλια 200 λίτρων το κάθε ένα.
Υ. Γ. 2 ζητώ την άδεια για την χρήση της "πατέντας", παρακαλώ για της ενέργειες σας.
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 07-06-18, 23:16
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Μπραβο βρε Παναγιωτη,αυτο που σκοπευεις να φτιαξεις θα ειναι οτι καλυτερο.την δεξαμενη που θα βαλεις τα φυτα θα την χτισεις η θα παρεις ετοιμη λεκανη? τον καταρακτη τον εχεις φυτεμενο? σορυ για τις πολλες ερωτησεις,αλλα ετσι κουβεντα να γινετε.καλη επιτυχια με το εργο.
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 08-06-18, 14:00
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@ANDREASOMAGEIRAS: Δυστυχώς θα τα χαλάσουμε και δεν θα εγκρίνω την άδεια χρήσης της πατέντας μου. Όχι επειδή και εγώ την έκλεψα από αλλού. Απλώς μας χρωστάς μια παρουσίαση της λίμνης σου. Έχει κοντά στον χρόνο να κάνεις update. Μετά την παρουσίαση σου παραχωρώ τα δικαιώματα, χεχε.

@giorgostriv: Έψαξα για έτοιμη λεκάνη αλλά δεν βρίσκω κάτι στις διαστάσεις που θέλω. Με τα χτισίματα δεν το κατέχω. Όπως το βλέπω χοντρικά, οι διαστάσεις που μπορώ να διαθέσω είναι 2μ χ 0.5μ χ ?μ βάθος. Σκέφτομαι να αγοράσω liner. Είναι δύσκολο να βρω αυτό που θέλω στις συγγεκριμένες διαστάσεις. Δεν θα ήθελα να βάλω ελαφρόπετρες μόνες τους. Θα ήθελα να είχα την ευχέρεια να τις μπαινοβγάζω για αν καθαρίζω όλο τον χώρο από την μούγρα που θα μαζεύει και να τις τοποθετώ πάλι.

Λέω να τοποθετήσω μέσα πλαστικά καφάσια. Σε κάθε καφάσι να έχω γλάστρες. Έτσι θα μπορώ εύκολα να μπαινοβγάζω τις γλάστρες για μεταφυτέψει, ανανέωση, συντήρηση. Από θέμα βάθους δεν έχω περιορισμό. Αρκεί ο πυθμένας να είναι ποιο ψηλά από την επιφάνεια της λίμνης. Να προσαρμόσω μια βάνα για να μπορώ να αδειάζω το νερό και να κάνω συντήρηση. Βάθος όσο είναι το ύψος μιας γλάστρας νομίζω ότι μου φτάνει. Αυτές οι σκέψεις για αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 08-06-18, 15:55
ANDREASOMAGEIRAS Ο χρήστης ANDREASOMAGEIRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2016
Περιοχή: ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Στην έτοιμη δεξαμενή λες κάπου για μισό μέτρο, εάν είχες χορό ένα μέτρο επί ένα μέτρο (το βάθος το φέρνεις εσύ) η δεξαμενές που είναι σε παλέτα είναι μανούλα, με έτοιμη παροχή για βάνα.
Τη λίμνη μου, τη παρουσίαση να την κάνω;
Έχει φάει 4 μετακομίσεις από το Σεπτέμβρη μέχρι πριν ένα μήνα, με ότι συνεπάγεται αυτό, ξεκίνησε 4 φορές από την αρχή.
Είχα γέννα, που δε πήρα πρέφα, πριν από ένα μήνα.
Τώρα είναι στη φάση, πάνω από το έδαφος και μόνο η μισή μπαζομενη με χώμα περιμετρικά.
Αν βάλω φωτογραφία θα με πάρετε με της πέτρες.
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 31-07-18, 11:25
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ας ξεκινήσουμε από τα δυσάρεστα....

Το ΣΚ είχε βροχές και αστραπές. Αφού τελείωσε η νεροποντή, βγήκε έξω η γειτόνισσα και αντίκρισε ένα ΚΟΙ εκτός... Με πήρε τηλέφωνο να με ενημερώσει πως ένα απο τα μεσαία ΚΟΙ ήταν εκτός λίμνης. Δυστυχώς ήμουν στο χωριό και δεν μπορούσα να κάνω και πολλά. Όταν επέστρεψα Αθήνα ήταν πλέον αργά.

Ένα ΚΟΙ που έχω απο το 2015 ~5εκ, έφτασε τα ~40εκ το 2018. Ο φράκτης που είχα φτιάξει για να μην πέσει κανα παιδί μέσα (αν και 40εκ ύψος) δεν ήταν αρκετός για να το αποτρέψει να βρεθεί εκτός νερού
Πλέον η κοιλία είχε γίνει κατασπρη και το μαύρο στην ράχη είχε μικρύνει. Δυστυχώς δεν έχω πρόσφατη φωτογραφία. Πρέπει να την πάρω αυτήν την απόχη που συζητάγαμε.





Τα ευχάριστα είναι, ότι τώρα που καθάρισε η λίμνη, είδα 3 μωράκια ΚΟΙ να βολτάρουν. Κάποια ζωή χάθηκε, κάποιες ζωές δημιουργήθηκαν. Λογικά θα υπάρχουν και άλλα. Δεν κατάφερα να τα πιάσω και να τα απομονώσω.

Και μια φωτογραφία απο την περσινή γέννα. Μέσα σε 3 μήνες έχουν τριπλασιαστεί σε μέγεθος.



Τόσα ψάρια τι τα κάνουμε? Θα πρέπει να αρχίζω να χαρίζω σιγά σιγά....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  koi developing.jpg
Εμφανίσεις:  822
Μέγεθος:  29,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180730_191809.jpg
Εμφανίσεις:  816
Μέγεθος:  125,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  008 38195980_10155927180332830_2040216792537759744_n.jpg
Εμφανίσεις:  809
Μέγεθος:  27,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 31-07-18, 12:37
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κρίμα βρε Παναγιώτη 😔 αλλά δυστυχώς συμβαίνει και πηδάνε πάντα με την βροχή! Οταν βρέχει χαζεύω παντα ταα δικά μου και τις βουτιές τους . Το δίχτυ δεν το βγαζω με την καμία. Φοβάμαι μετα απο αυτο που ειχα πάθει. Και στου πατέρα μου την λίμνη μια απο τα ίδια.... εκεινος έβαλε περιμετρικά.
Να σου ζήσουν τα μικρά! Ευχομαι να βρεις να τα χαρίσεις αλλα πολυ δυσκολα.... εγω ειχα στείλει μια γέννα μου σε μια λιμνη στην Μυτιλήνη.
Ηρθε ο άνθρωπος και τα πηρε απο Κομοτηνή, του τα χάρισα εννοείτε 😊 τα αγαπάει , μαθαίνω νεα τους ! ¶λλη γέννα δεν θέλω ουτε για πλάκα!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 31-08-18, 12:59
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Επιτέλους ξεκίνησα το project να διώξω τα φυτά μέσα από την λίμνη μπας και σταματήσουν να γεννάνε τα ψάρια όπου βρουν χεχε (ρίζες, φύλλα κτλ). Τα φυτά θα μεταφερθούν μεταξύ φίλτρου και καταρράκτη, όπως είχα φτιάξει ένα σχέδιο πριν λίγο καιρό.

Για αρχή μετέφερα τα υπάρχων φυτά σε ένα βραχόκηπο σε άλλο σημείο του οικοπέδου. Το σκάψιμο για να αλλάξουν θέση τα βαρέλια ξεκίνησε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180704_195315.jpg
Εμφανίσεις:  758
Μέγεθος:  83,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 31-08-18, 20:27
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλή ευκολία Παναγιώτη
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #201  
Παλιά 01-09-18, 09:53
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Με το καλο
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 01-09-18, 17:58
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Με το καλο το νεο επιτευγμα, καλη δυναμη και καλη επιτυχια
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 03-09-18, 11:28
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την ψυχολογική συμπαράσταση !!!

Τα σκαψίματα συνεχίζουν και φαίνεται ότι έχω καιρό να το εξασκήσω το επάγγελμα. Μικρά αλλά σταθερά βήματα μέχρι να φτάσουμε στον πάτο του βαρελιού. Είχαν καλή μόνωση, από το χώμα, τα φίλτρα μου.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180712_200313.jpg
Εμφανίσεις:  720
Μέγεθος:  73,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 06-09-18, 12:27
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Επιτέλους κατάφερα να ξεθάψω το 1ο βαρέλι με την μηχανική φίλτρανση. Σειρά έχει το 2ο βαρέλι με την βιολογία. Εκεί εφάπτεται ο καταρράκτης ο οποίος αναγκαστικά θα χρειαστεί να ξηλωθεί προσωρινά.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180730_200626.jpg
Εμφανίσεις:  714
Μέγεθος:  121,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 10-09-18, 15:37
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Πανέμορφή η λίμνη σου πολλά μπράβο , μετράει πολύ η επιφάνεια τελικα και οχι τοσο το μεγάλος βάθος . Διαβασα καπου οτι σκίστικε το liner τελικα πρεπει να ριξω αμμο παντου γυρω γυρω ή μονο στον πάτω πριν βαλω το γεωυφασμα και το liner ?
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 10-09-18, 15:50
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!!

Δυστυχώς ήταν άγριο το έδαφος και έγιναν κάποιες τρύπες. Δεν με προστάτεψε όσο θα ήθελα το γεωύφασμα. Η άμμος αναγκαστικά θα πάει κάτω (πυθμένα ή σκαλοπάτια). Δίνει μια επιπλέον προστασία. Δυστυχώς δεν μπορεί να στηριχτεί στα όρθια τοιχώματα. Κάποιοι κάνουν ένα ελαφρό σοβάτισμα, οπότε έτσι μπορεί να γίνει ποιο ομαλό και το πλαϊνό. Είναι κάποιες προτάσεις για μια επιπλέον προστασία πριν βάλεις το λινερ (άμμος, γεωύφασμα, σοβάτισμα, επιπλέον υφάσματα κτλ). Το σύνηθες είναι άμμος, γεωύφασμα, λινερ.

Υ.Γ. Στον καταρράκτη έβαλα τριπλή στρώσει γεωύφασμα να είμαι σίγουρος
Υ.Γ. Θα την βαθύνω σε κάποια φάση...
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 14-09-18, 11:46
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Κατάφερα να ξεθάψω και το 2ο βαρέλι. Προσωρινά τα τοποθέτησα στο μπροστινό μέρος της λίμνης. Ξηλώθηκε και ο καταρράκτης, αφού στηριζόταν πάνω στο φίλτρο... Είναι πλέον εργοτάξιο. Ευκαιρία να φτιάξω κάτι συνδέσεις στα βαρέλια και μετά να τοποθετήσω τα alpha block στην καινούργια τους θέση.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180829_180440.jpg
Εμφανίσεις:  646
Μέγεθος:  131,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 25-09-18, 16:41
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Έβαλα τα aplha block στην θέση τους και τα κόλλησα. Γέμισα τα κενά με χώμα. Στο υπόλοιπο κενό θα μπει γεωύφασμα και λινερ για να δημιουργηθεί η προλίμνη. Έχει βάθος 50εκ και το υπολογίζω γύρο στα 300λίτρα. Σειρά έχει να φτιάξω τις ενώσεις στα βαρέλια. Με όλη αυτή την αναστάτωση θόλωσε πάλι η λίμνη.



Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180830_181441.jpg
Εμφανίσεις:  619
Μέγεθος:  126,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180905_191606.jpg
Εμφανίσεις:  585
Μέγεθος:  65,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 01-10-18, 11:24
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τοποθετήθηκε επένδυση στα τοιχώματα / πυθμένα. Μπήκε γεωύφασμα και λινερ. Ένα τεράστιο τσέρκι αγκάλιασε όλη την κατασκευή για να μην έχω φόβο να ανοίξει κάπου.







Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180916_183922.jpg
Εμφανίσεις:  579
Μέγεθος:  70,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180916_184716.jpg
Εμφανίσεις:  536
Μέγεθος:  75,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180926_110213.jpg
Εμφανίσεις:  551
Μέγεθος:  61,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180926_110230.jpg
Εμφανίσεις:  551
Μέγεθος:  52,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 01-10-18, 11:37
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Mε το καλό , καλές δοκιμές

Τι θα έχει μέσα το φίλτρο ?? τα άλλα που είχες (βαρέλια) θα τα βάλεις σε συνέχεια ? ή όχι ?


Βρε μάστορα αυτό το σιδεράκι τι να κρατήσει ??? ελπίζω να τα κόλλησες καλά ... δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοια για να έχω άποψη βέβαια
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
φίλτρο για λίμνη xristosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-05-11 00:06
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10934 seconds with 14 queries