Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-12, 17:44
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Kόι & Δεξαμενές

Γεια σας παιδιά είμαι 19 χρόνον και μένω στον 'Εβρο. Ο παππούς μου ο οποιος δυστυχώς μας άφησε αυτό το καλοκαίρι είχε ένα ιχθυοτροφείο το οποιο το έφτιαξε πριν από 25 χρονια τουλάχιστον άμα θυμάμαι καλά και λόγο της υγείας του τα τελευταία χρονια δεν μπορούσε να πάει να το περιποιηθεί. Εκεί μέσα είχαμε γουλιανούς, σαζάνια (κυπρίνους), καμπουρια,μπράνες,αλευράδες,κοκκινοφτερες,σαρδέλες και αλλα ήδη ψαριών που ζουν στον ποταμό εβρο (χρησιμοποίησα τις τοπικές ονομασίες που έχουμε εδώ για τα ψαρια οποτε μην το ψάχνετε για μερικά ήδη)τα οποια τα βάζαμε εκεί και αφού μεγάλωναν τα περνάμε είτε για να τα πουλήσουμε είτε για να τα φάμε.

Τώρα το ιχθυοτροφείο έχει γεμίσει λάπση και χόρτα μιας και κανεις δεν το περιποιείται. Τα χαρακτηριστικά του είναι τα έξεις αν και δεν τα ξέρω ακριβώς. Έχει 2 τεράστιες δεξαμενές η οποια η κάθε μια έχει 5 μετρα πλάτος 20 μετρα μήκος και 2 μετρα βάθος. Μπορεί να κάνω και λάθος και να είναι ακόμα πιο βαθιές και πιο μεγάλες στο μήκος αλλα πρέπει να ρωτήσω τον πατέρα μου γεια σιγουριά. Οι δεξαμενές φτιάχτηκαν πρώτα με τσιμέντο και μετά έπεσε από πάνω χώμα μιας και χώμα θέλουν τα ψαρια του έβρου. Ακριβώς διπλα από το ιχθυοτροφείο μας περνάει ένα ρυάκι με πεντακάθαρο νερό όπου κάνουν αντλιση πολλοί για να ποτίσουν τα χωράφια τους. Εμείς έχουμε μοτέρ το οποιο τραβάει νερό από τη γη άμα θυμάμαι καλά κάτω από τα 50 μετρα βάθος για το ιχθυοτροφείο. Το ιχθυοτροφείο επίσης έχει σωλήνες σε μια γωνια στον πάτο της κάθε δεξαμενής για να στέλνει το παλιό νερό πίσω στο ποταμάκι που περνάει από διπλα του και έτσι ανανεώνεται συχνά.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν η δεξαμενές είναι κατάλληλες για εκτροφη koi fish και αν ναι ποσα μπορώ να βάλω???

Επίσης να δώσω μερικές άλλες χρήσιμες πληροφορίες. θερμοκρασία το καλοκαίρι φτάνει 37 βαθμούς μέρα μεσημέρι και άμα έχουμε καύσωνα πιάνουμε και 41. Τον χειμώνα πιάνουμε 0 με 10-14 βαθμούς και άμα χιονίσει και κάνει παγετό πιάνουμε -9 με -14 και μερικές φορες έδειξε και -17 με -23 (στην χειρότερη περίπτωση). Είμαστε 90-100 μετρα υψόμετρο από την θάλασσα για να φανταστείτε αυτές οι θερμοκρασίες είναι μονο για λίγες μέρες και οι κυπρίνοι που είχαμε άντεξαν άνετα μέσα στις δεξαμενές σε αυτές τις θερμοκρασίες αέρα.

Εγώ επειδή φεύγω για σχολη θα ήθελα να ξέρω αν κάθε καλοκαίρι που θα έρχομαι αν αρχίσω και καθαρίζω το ιχθυοτροφείο από χόρτα, λάσπες και όλα τα αλλα προβλήματα που έχει μετά από τέσσερα χρονια που θα έχω επιτέλους χρόνο να ασχοληθώ είναι δυνατών να βάλω koi fish εκεί μέσα???

Όσο για τις γνώσεις μου για τα ψαρια είναι παρα πολλές και γενικά από μικρός διαβάζω άρθρα για διαφορα ήδη, βλέπω τοκιμαντερ και επίσης όλα αυτά στην πράξη μιας και εγώ και ο πατέρας μου ψαρεύουμε από μικροί και ξερουμε παρα πολλα. Με λίγα λόγια προσπαθώ να σας πω ότι άμα αποφασίσω να την κάνω την δουλειά τότε θα αφιερώσω παρα πολύ χρόνο και κόπο έτσι ώστε όλα να είναι στη εντέλεια.

Μην ξεχάσω να πω ότι οι κυπρίνοι που είχαμε μέσα έτρωγαν γόνους άλλων ψαριών, έτρωγαν διαφορα έντομα και προνύμφες από λιβελούλες όπως και γυρίνους και πολλά χόρτα και πρασινάδα που μεγάλωνε μέσα στο ιχθυοτροφείο και άμα δεν τους έφτανε ρίχναμε και καλαμπόκια και γιαρμά που και που για να φάνε αλλα και να μην τους ταΐζαμε είχαν πάντα τροφή από μονοι τους και μεγάλωναν και γρήγορα από κάτι μέτρησης που είχαμε κάνει μια χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-12, 20:22
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Καταρχας καλωσορισες!!

Για τις δεξαμενες τωρα, αληθεια?? Ποσο σοβαρα θελεις να ασχοληθεις??? Γιατι απ'αυτο εξαρταται και για το τι πρεπει να κανεις..

Οπως και ναχει υποθετικα παντα γιατι δεν ξερουμε πως ειναι η κατασταση στον χωρο (εσυ θα μας πεις και αν μπορεις βαλε φωτογραφιες) θα πρεπει αρχικα να κανεις τα εξης...

Αφου θα ασχοληθεις και με αναπαραγωγες θα πρεπει να...

1ον: Πολυ καλο καθαρισμα ειδικα η λασπη...

2ον: Τσεκαρισμα των δεξαμενων για τυχον ρωγμες δηλαδη οι δεξαμενες θα πρεπει να ειναι στεγανες.

3ον: Φιλτρα, αντλιες υπαρχουν?? Αν οχι θα πρεπει να μπουν. Και αν οι διαστασεις που εδωσες ειναι σωστες τοτε μιλαμε για 200000 λιτρα η καθε δεξαμενη!!!! Χωραει δηλαδη πολυ ψαρι.

4ον: Περαν των δυο μεγαλων δεξαμενων θα πρεπει να γινουν και καποιες μικρες για τους γονους και ισως και μια δεξαμενη μεσαιου μεγεθους για τις αναπαραγωγες.

Δεν ξερω αν περα των μεγαλων δεξαμενων υπαρχουν και πιο μικρες αλλα αν δεν υπαρχουν και θελεις να φτιαξεις, δεν χρειαζεται να γινουν με μπετον αλλα με αλλους τροπους πολυ φθηνα, που ομως, θα πουμε καποια αλλη στιγμη.....

Για τις θερμοκρασιες κανενα προβλημα.

Τετοιου ειδους δεξαμενες ειναι οτι πρεπει για εκτροφες κοι.
Και αναλογα με το ποσο θελεις να ασχοληθεις θα ριξεις και το αναλογο χρημα....υποψην...

Αυτα ετσι σαν αρχη....

Και τελος η ερωτηση μου...
Γιατι θες να κανεις εκτροφη κοι??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-12, 21:26
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Φωτογραφίες δεν έχω και δεν μπορώ να πάω να βγάλω κιόλας λόγο υποχρεώσεων δυστυχώς.

Άλλες δεξαμενές δεν υπάρχουν αλλα υπάρχει τεράστιος χορός μιας και το ιχθυοτροφείο μας είναι κολλημένο με ένα χωράφι τεράστιο παίζει να είναι 5 στρέμματα χωρίς το ιχθυοτροφείο οποτε ότι εγκατάσταση θελήσω να κάνω θα την κάνω.

Τώρα για τις διαστάσεις που σας είπα ρώτησα τελικά τον πατέρα μου που γύρισε από την δουλειά και μου είπε ότι ούτε αυτός ξέρει αναλυτικά τι διαστάσεις έχουν οι δεξαμενές αλλα μου είπε ότι το ιχθυοτροφείο είναι 400 ίσος και 500 τετραγωνικά μετρα. Άμα βγάλουμε την έκταση που είναι γη ένα γύρο από το ιχθυοτροφείο και μια στενή λωρίδα γης που υπάρχει στην μέση και χωρίζει τις δυο δεξαμενές μπορεί να είναι και 300 τετραγωνικά και η δυο μαζί. Εγώ είπα 5x20 δηλαδή 100 τετραγωνικά η μια αλλα όπως σας λέω τώρα μπορεί να είναι και 120-150 τετραγωνικά δηλαδή ακόμα πιο μεγάλες απότι υπολόγιζα. Όσο για το βάθος μάλλον είναι παραπάνω αλλα και αυτό χωρίς σιγουριά γιατί 2 μετρα μου φαίνονται λίγα. Ίσος 2,5-3 μετρα η κάπου εκεί ενδιάμεσα.

Όσο για τον χορό όπως είπα είναι γεμάτος χόρτα πολλών μέτρον και διαφορα ήδη ακακίας και βατσουνιες και διαφορα αλλα όπως καλαμιες και ήδη δέντρων οποτε θέλει 15 μέρες 5-6 ώρες δουλειά για να τα καθαρίσω μονο τα χόρτα + άλλες τόσες για την κοπή και μεταφορά των μεγάλων δεωτρων που υπάρχουν. Δεν είναι δύσκολο για μένα τουλάχιστον, 19 χρονων είμαι και αθλούμαι κιόλας οποτε θα έχω κάτι να κάνω να σκοτώσω τον χρόνο που μου περισσεύει.

Από εκεί και πέρα οι δεξαμενές μπορεί να έχουν και ένα μετρο λάσπη μέσα οποτε το υπολογίζω ένα μηνα να μου πάρει να καθαρίσω την μια με κάνα φτυάρι.

Όλα αυτά γίνονται και σιγά σιγά έτσι και αλλιώς 4 καλοκαιρια έχω μπροστά μου άσε που είμαι ικανός να τα έχω κάνει όλα μέσα σε ένα μονο καλοκαίρι αλλα θέλει πολύ τρέξιμο για τόσο λίγο χρόνο μονος μου.

Τώρα για την ερώτηση που μου έκανες γιατί θέλω να κάνω εκτροφή koi fish. θα σου απαντήσω 50-50. Από την μια είναι τα λεφτά που μπορείς να βγάλεις άμα είσαι πράγματι πολύ εργατικός άνθρωπος και όταν κανεις μια δουλειά την κανεις για να γίνει (και φυσικά καλός γνωστης). Από την άλλην όπως σας είπα ψαρεύω στον ποταμό εβρο από 5 χρονων. Από μικρός απόκτησα αυτό που λέμε ''ψώρα' με τα ψαρια και κύριος με τους κυπρίνους. Μπορώ να περνάω ώρες καθημερινά προσπαθώντας να ψαρέψω έστω και έναν και να το δω γιατί μου φέρνει ευχαρίστηση.

Τα koi είναι πολύχρωμοι κυπρίνοι στην ουσία και το να τα μεγαλώνω από την μια θα με ευχαριστεί εμενα παρα πολύ μιας και τα αγαπάω πολύ αυτά τα ψαρια και από την άλλην τα λεφτά θα είναι το κίνητρο να ασχολούμαι με αυτά για χρονια.

Όσο για το post επειδή το έκανα δεν σημαίνει κιόλας ότι θα ασχοληθώ σιγουρότατα στο μέλλον γιατί ποτε δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει σε 4 χρονια και πως θα πάνε τα πράγματα αλλα είναι κρίμα να βλέπω το ιχθυοτροφείο του παππου μου να κάθεται έτσι όταν εκεί πέρασα πολύ ωραίες στιγμές όταν ήμουν παιδί.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-12, 00:02
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

οτι και να κανεις, θελει πολυ προσοχη να μην ξεφυγουν κοι στον Εβρο και διαταραχτει και αλλο το οικοσυστημα του ποταμου, γιατι μιλαμε για ενα κανονικο ιχθυοτροφειο οπου το τρεχουμενο νερο των δεξαμενων θα καταληγει στο ποταμι.
προσωπικα πιστευω αξιζει τον κοπο να ασχοληθεις.
σκεψου το και αλλιως, οτι θα εισαι ο μοναδικος στην Ελλαδα που θα κανει αυτο το εγχειρημα. (απο οσο γνωριζω).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-09-12, 08:10
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Να σου εξηγήσω λίγο πως έχουν τα πράγματα στο εβρο.

Κάποτε πριν καμια 30 με 40 χρονια ο πληθυσμός των ψαριών και τα μεγέθη τους που υπήρχαν στον εβρο θεωρούνταν πολυάριθμα και μεγάλα ψαρια.

Μπορούσες να πιάσεις γουλιανούς που ήταν 40-60 κιλά πολύ συχνά και στο χωριο μας ένα άτομο είχε πιάσει μια φορα έναν 108 κιλά και άλλον έναν 110 και βάλε κιλά σε ένα νταούλι (ονομασία παγίδας που χρησιμοποιούμε εδώ) μαζί όταν ζευγάρωναν.

Σήμερα τα ψαρια που πιάνουμε είναι συνήθως 5-10 κιλά και πιο σπανια θα δεις 10-30 κιλά. Ο πατέρας μου που ψαρεύει με αγκίστρια για πολλά χρονια έχει πιάσει μια φορα έναν 69 κιλά έναν 48 και έναν 41 και όλοι οι άλλοι κάτω από 30 κιλά και με τα αγκίστρια δεν μπορείς να βγάλεις μεγάλους κιόλας άσε που το μέρος που ψαρεύει είναι πιο πλάτη και πιο τρεχούμενο που δεν μαζεύει εύκολα μεγάλα ψαρια.

Το ίδιο συνβαίνει και με τους κυπρίνους. Κάποτε έπιανες ψαρια 10-15-20 κιλά και τώρα με το ζόρι να πιάσεις 9-10 κιλά.

Υπήρχαν πολλά ήδη τα οποια εξαφανίστηκαν ακόμα και στην εποχή του παππου μου. Κάποτε στον εβρο είχαμε οξύρρυγχους και σαλάχια τα οποια δεν υπάρχουν πια. Οξύρρυγχους είχε προλάβει να πιάσει ο παππούς μου μερικούς πριν εξαφανιστούν εντελώς.

Το θέμα δεν είναι οι πολλοί ψαράδες που ψαρεύουν από την ελλάδα και την τουρκια για να βγάλουν το φάει τους αλλα κάτι εξυπνάκηδες οι οποιοι έπαιρναν 2-3 βάρκες με μηχανές με μεγάλα και γερά δίχτυα και τραβούσαν δίχτυα αντίθετα με την ροη του ποταμού για χιλιόμετρα και ότι ψαρή ήταν στο δρόμο τους το μάζευαν.

Το αποτέλεσμα, έπιαναν όλα τα μεγάλα ψαρια και μιλάμε για θηρία αλλα μάζευαν και τα μικρά και αυτά μονο και μονο για να τα πουλήσουν. Μπορεί αυτό που κάνουν να είναι παράνομο αλλα στην ελλάδα είμαστε και παράνομο=νόμιμο με τους νομους και την μηδενική αστυνόμευση που έχουμε. Οι συγκεκριμένοι εδώ στην περιοχή μας έχω ακούσει ότι το έχουν επαναλάβει 20-30 φορες κιόλας ανενόχλητοι εντελώς για χρονια.

Τέλος πάντων για να μην τα πολύ λέω ήδη καινούρια βλέπουμε κατά καιρούς και αλλα εξαφανίζονται. Εδώ είδαμε φέτος και πιράνχας στον εβρο αλλα λογικά τον χειμώνα με τις θερμοκρασίες που έχουμε εδώ πρέπει να εξαφανιστούν γιατί δεν αντέχουν σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες.

Στον εβρο είχαμε 3-4 ήδη κυπρίνου και έχουμε μείνει σήμερα με μονο ένα αλλα και αυτοί κανονικά δεν ζούσαν εδώ πέρα όπως ούτε και οι γουλιανοί. Είναι όλα ήδη που έχουν έρθει πριν από αιώνες στην περιοχή μας.

Αν τα koi fish ξεφύγουν δεν πρόκειται να γίνει καμια οικολογική καταστροφή μιας και είναι πολύχρωμοι κοινοί κυπρίνοι σαν αυτούς που έχουν απομείνει σήμερα. Το θέμα είναι ότι ο εβρος είναι το μεγαλύτερο ποτάμι της ελλάδας σε ποσότητες νερού και καταλαβαίνετε ότι άμα καταφέρουν και αναπαραχθούν πριν εξαφανιστούν τότε θα γίνει λίγο χαμός με την ιδέα ότι ένα τόσο μεγάλο ποτάμι έχει μέσα πολλά και σπανια koi fish.

Τώρα αυτό που θυμάμαι είναι ότι τέτοια προβλήματα με ψαρια που να έφευγαν από το ιχθυοτροφείο μας δεν είχαμε μια και όλες οι σωλήνες είχαν σιτες και ειδικά καλύμματα οποτε δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-09-12, 08:29
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

στον εβρο ημουν φανταρος και ξερω περιπου τι γινεται, γιατι μιλαγα με ντοπιους ψαραδες. για οξυρυγχους το ειχα ακουσει, αλλα σαλαχια δεν ηξερα οτι υπηρχαν. ο πιο μεγαλος γουλιανος που ειχα δει τοτε ηταν γυρω στα δεκα κιλα και τον ψαρεψε ενας Ελληνας ψαρας και ετυχε να ημουν μπροστα.
τα κοι παρολο που ειναι κυπρινοι δεν ξερω τι επιπτωσεις θα εχει αν βρεθουν ξαφνικα ελευθεροι στο ποταμι, και ας εχει κυπρινους ο Εβρος.

υ.γ. φανταστειτε ενα ελληνικο βιοτοπικο με ελληνικα potamotrygon.
στον εβρο αυτο που βρεθηκε δεν ηταν πιρανχας, αλλα πακου και καπου ειχα διαβασει οτι ειχαν ψαρεψει πακου σε μια λιμνη σε σκανδιναβικη χωρα, οποτε μπορει και να αντεχουν στο κρυο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-12, 08:49
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ίσος και να έχεις δίκιο με τα koi για τον εξής λόγο.

Οι κυπρίνοι που έχουμε εδώ ξέρουμε ότι ζούνε 80 χρονια και μεγαλώνουν σε όλη την διάρκεια τις ζωής τους για να φτάσουν τα 25-30 κιλά.

Τα koi από την άλλην με πολύ τροφή και κατάλληλες συνθήκες που ο εμπρός τα έχει και τα δυο μπορούν μέσα σε 7 χρονια να είναι 60-80 εκατοστά δηλαδή πολύ μεγαλύτερα από τον ρυθμό που μεγαλώνουν οι κυπρίνοι εδώ πέρα. Άμα υπολογίσεις ότι τα koi ζουν και 2 αιώνες πάνω κάτω στην ελευθερια δηλαδή 2 με 3 φορες παραπάνω από τον κανονικό κυπρίνο θα έχουμε ακόμα πιο πολλές γενες που συνεπάγεται με ακόμα περισσότερα ψαρια. Δηλαδή μπορεί πολύ εύκολα άμα επιζήσουν τα πρώτα χρονια να οδηγηθεί σε υπερπληθυσμό.

Όσο για τα πιράνχας έχεις δίκιο πάκου ήταν αλλα και μονο που είδαν τα δόντια που είχαν όλοι τα βάφτισαν πιράνχας. Πιάστηκαν 2 τέτοια ψαρια. Ένα από έναν τούρκο που ήταν πάνω από 40 cm και ένα από έναν έλληνα που ήταν 23cm.

Όσο για τα σαλάχια δεν το έχεις ακούσει γιατί ποτε δεν ήταν πολλά και εξαφανίστηκαν πολύ πιο πριν από τους οξύρρυγχους οποτε δεν υπάρχουν και αναφορές για αυτά. Από πατέρα σε γιο τα λέμε και το ξέρουμε. Πρέπει να εξαφανίστηκαν περίπου το 1850-1900 εάν όχι παλιότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-12, 09:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ελα πατριδα!! νταουλια..γουλιανοι!!! τι μου θυμιζεις!!
απο την πολη σου ειμαι κι εγω...αν και εισαι πολυ νεος για να ξερεις την ταβερνα που υπηρχε στους Ψαθαδες..εκει λοιπον ειχε μικρες δεξαμενες τσιμεντενιες..και κρατουσε γουλιανους και αλλα ψαρια προς καταναλωση. εκει ειχα δει εναν γουλιανο πανω απο 60 κιλα...ισα που χωρουσε στη δεξαμενη κατα μηκος. ημουν στο δημοτικο αλλα θυμαμαι το θεαμα πολυ καλα.
που βρισκεται το ιχθυοτροφειο σας?? δεν ετυχε να το δω η να ακουσω κατι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-12, 09:46
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Καλώς όρισες Κάσσανδρε.
Θα σου πρότεινα να κάνεις πρώτα μια έρευνα αγοράς και ζήτησης σχετικά με τα κόι
στην ελληνική αγορά,γιατί η δική μου εντύπωση που απεκόμισα από ημεδαπό εκτροφέα
κόι ,ήταν δυστυχώς αποκαρδιωτική(πολλά έξοδα ,εξευτελιστικές τιμές).
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-09-12, 10:20
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Γουλιανός 60 κιλά είναι μεγάλος και έχει μήκος 2,20-2,30 μετρα (εξαρτάται από το ψάρι και τις συνθήκες που μεγάλωσε).

Όσο για το ιχθυοτροφείο δεν άκουσες τίποτα γιατί είναι λίγο απόμερο το μέρος και μονο εμείς πηγαίναμε εκεί και είναι εκεί σε ένα χωριο κοντά. Όπως καταλαβαίνεις δεν θέλω να αποκαλύψω την τοποθεσία, όχι ακόμα τουλάχιστον για προφανής λόγους αν και δεν υπάρχει και κάνα ψάρι μέσα. Εδώ νερό δεν έχουν πια οι δεξαμενές.

Γενικά εδώ πέρα με όλους αυτούς τους roma και τους εξυπνάκηδες που κοιτάνε να κλέψουν και να τα βρούν όλα έτοιμα πρέπει να είσαι λίγο προσεκτικός χωρίς παρεξηγήσει αλλα έχω δει να κάνουν πολλές ζημιες.

Άμα τελικά γίνει κάτι τέτοιο είτε για εκτροφή koi είτε για να το κάνω σαν χόμπι τότε εννοείτε ότι θα μπούν συστήματα ασφαλειας και κάμερες στο σημείο και μετά οποιος θέλει μπορεί να έρχεται να τα χαζεύει με την άδεια μου.
-------------------------
Σωκράτη έχεις δίκιο για αυτά που λες άλλο το θέμα είναι το έξεις.

Έχω δυο τεράστιες δεξαμενές τις οποιες έφτιαξε ο παππούς μου που ήταν χτίστης και πολύ καλός μάλιστα και έχω παροχή νερού που δεν μου κοστίζει καθόλου. Με λίγα λόγια έχω τον χορό και το νερό εντελώς έτοιμα και τζάμπα που είναι τα πιο βασικά και με γλιτώνουν από τεραστια έξοδα.

Από εκεί και πέρα ναι δεν λέω θα έχω έξοδα για εξοπλισμούς και τέτοια αλλα το κόστος για το όλο ενχιριμα με αυτά που έχω ήδη έχει ήδη πέσει κατακόρυφα.

Ακόμα και σαν χόμπι να το κάνω μπορώ να πάω να καθαρίσω το ιχθυοτροφείο και τις δεξαμενές και από εκεί και πέρα βάζω τα ψαρια μέσα και μεγαλώνουν μονα τους τρώγοντας ότι μεγαλώνει μέσα στο ιχθυοτροφείο όπως έκαναν και οι κυπρίνοι μας και δεν είχαν κανένα πρόβλημα ανάπτυξης.

Σαν επιχειρήσει εννοείτε πρέπει να κανεις μια ερευνα αγοράς και όχι μονο στην ελλάδα αλλα να βρείς και πελάτες ειδικά στο εξωτερικό.

Έχω κοντινούς συγγενείς οι οποιοι έχουν σπουδάσει διοίκηση επιχειρήσεων και έχουν και οι ίδιοι επιχειρήσεις και μπορούν να με βοηθήσουν πολύ με αυτά όπως και ο πατέρας μου που είναι πολύ καλός στα οικονομικά θέματα μιας επιχείρησης. Από την άλλην εγώ θα σπουδάσω πληροφορική και ηλεκτρονικά συστήματα οποτε ότι χρειαστεί μπορώ να το φτιάξω και ο ίδιος με πολύ χαμηλό κόστος.

Όπως καταλαβαίνεις με την οικονομική κρίση τώρα όλες τις δουλειές τις κάνουμε μονοι μας μιας και "πιάνουν" τα χερια μας και το κόστος πέφτει ακόμα πιο πολύ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kassandros : 20-09-12 στις 10:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-09-12, 11:45
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Διαβάζοντας το forum και τα διαφορα προβλήματα που είχαν κάποιοι με τα koi τους κάποια στιγμή έπεσα πάνω σε ένα θέμα που έλεγε για μολυσμένο νερό με πολλά "βαρεα" μέταλλα. Εδώ και εμείς έχουμε γεώτρηση όπως είπα και σε πιο πάνω post.

Υπάρχει περίπτωση για μόλυνση του νερού???

Να πω ότι αυτά τα 20 και χρονια , ποτε δεν πέθανε κανένα ψάρι από όλα αυτά που είχαμε μέσα αλλα εμείς είχαμε πολλά ήδη, υπήρχαν πολλά χόρτα και λάσπη και διάφοροι άλλοι μικροοργανισμοί και τα λίτρα είναι τεραστια ποσότητα σαν προσομοίωση του κανονικού τους περιβάλλον περιπου.

Μήπως αυτό έπαιξε βασικό ρολο στο να μην πάθουν τίποτα τα ψαρια???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-09-12, 16:41
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μια αναλυση του νερου σε χημειο πριν κανεις οτιδηποτε ειναι απαραιτητη.....

Καποια πραγματα που ενδεχομενος να υπαρχουν στο νερο (ειδικα απο γεωτρηση) που επηρεαζουν την υγεια των ψαριων, σε υψηλα επιπεδα μπορουν να φερουν την καταστροφη!!

Ενταξει...το οτι 20 χρονια δεν ειχατε κανενα προβλημα μην το θεωρεις δεδομενο....

Οταν με το καλο αποφασισεις να αρχισεις ξανα τις εκτροφες καλο ειναι να γινει μια αναλυση του νερου γιατι ποτε δεν ξερεις....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 21-09-12 στις 17:12
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-09-12, 17:21
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Να ρωτήσω τότε.

Σε περίπτωση που το νερό έχει βαρέα μέταλλα υπάρχει κάποιος τρόπος μέσου φίλτρου η χλωρίου να καθαρίσει το νερό από αυτά???

Και κάτι άλλο που δεν ανέφερα είναι ότι στις άκρες τις κάθε δεξαμενής είχαμε πολλές καλαμιες. Οι καλαμιες είναι πολύ ανθεκτικό φυτό και είτε τις κόψεις είτε τις κάψεις κάθε χρόνο ξαναμεγαλώνουν και έχουν και τεράστιες ρίζες.

Αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι ότι άκουσα πως οι καλαμιές έχουν την ιδιότητα να δεσμεύουν κάποιες συγκεκριμένες τοξικές ουσίες και μάλιστα σε πολύ μεγάλο ποσοστό 90%-95%. Τώρα αν αληθεύει θα ήθελα να μου το πείτε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-09-12, 19:52
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kassandros Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω τότε.

Σε περίπτωση που το νερό έχει βαρέα μέταλλα υπάρχει κάποιος τρόπος μέσου φίλτρου η χλωρίου να καθαρίσει το νερό από αυτά???

Και κάτι άλλο που δεν ανέφερα είναι ότι στις άκρες τις κάθε δεξαμενής είχαμε πολλές καλαμιες. Οι καλαμιες είναι πολύ ανθεκτικό φυτό και είτε τις κόψεις είτε τις κάψεις κάθε χρόνο ξαναμεγαλώνουν και έχουν και τεράστιες ρίζες.

Αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι ότι άκουσα πως οι καλαμιές έχουν την ιδιότητα να δεσμεύουν κάποιες συγκεκριμένες τοξικές ουσίες και μάλιστα σε πολύ μεγάλο ποσοστό 90%-95%. Τώρα αν αληθεύει θα ήθελα να μου το πείτε.
Κασανδρε, μην σε πιανει πανικος... Υποθετικα μιλαμε....

Ενδεχομενος το νερο σας να ειναι εξαιρετικο αλλα και το αντιθετο!
Γι'αυτο λεμε παντα οτι σε περιπτωσεις οπου το νερο που θα δουλεψουμε ειναι απο γεωτρησεις θα πρεπει πρωτα να το τσεκαρουμε!

Φιλτρα υπαρχουν! Αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν θες να μαθεις τις τιμες!!!
Υπαρχουν φιλτρα αποσιδηρωσης που χρησιμοποιουνται για την αφαιρεση βαρεων μεταλλων.

Και επειδη μαλλον το δικο μου θεμα διαβασες, τοτε οταν εγινε το κακο στη λιμνη μου εψαχνα να βρω φιλτρα γι'αυτην την δουλεια αλλα οταν ειδα τις τιμες εβαλα οπισθεν....
Ετσι πηγα στην φαινομενικα καλυτερη λυση που ηταν το νερο δικτυου.

Χαλκος
Καδμιο
Υδραργυρος
Αρσενιο
Και αρκετα αλλα που δεν θυμαμαι τωρα..... ηταν μερικα που βρεθηκαν μετα απο αναλυση του νερου με επιπεδα πολυ πανω απο τα ορια.

Οσον αφορα τις καλαμιες, σχεδον σε ολα τα φραγματα εδω στην Κυπρο ειναι γεματα με κυπρινους και φορτωμενα με καλαμιες Οι καλαμιες αποτελουν αναποσπαστο κοματι στους φυσικους υδροβιοτοπους
Κανουν εξαιρετικη δουλεια αλλα σχετικα με το αν δεσμευει τοξικες ουσιες και μαλιστα στο ποσοστο που αναφερεις....δεν γνωριζω αλλα μπορουμε να μαθουμε
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-09-12, 20:43
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Οξύρυγχος - αδερφέ ψάξτο λίγο.
Ιχθυοκαλλιέργεια κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-09-12, 21:11
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

το πιο απλο και σιγουρο ειναι να κανεις μια αναλυση του νερου σου σε ενα πιστοποιημενο εργαστηριο για να εισαι σιγουρος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-09-12, 00:45
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

tsag αυτό θα γίνει αν πάρω την απόφαση να αρχίσω το καθάρισμα του ιχθυοτροφείου.

egeorgiou να σου απαντήσω.

Ξέρω πολύ καλά τον οξύρυγχο τι ψάρι είναι, τι συνήθειες έχει και γενικά πολλές λεπτομέρειες για αυτό μιας και το ψάχνω πολλά χρονια αφού μου αρέσει να διαβάζω για τέτοια ήδη.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει και θα σου πω τους λόγους.

Καταρχήν υπάρχουν καμια 6-7 ήδη άμα δεν κάνω λάθος και από αυτά τα 3 είναι γνωστά για το χαβιάρι που κάνουν (το γνωστό μαύρο χαβιάρι). Ως ψάρι δεν λέω είναι ακριβό αλλα είναι πολύ ευάλωτο και θέλει πολύ χορό και έχει και πολλές απαίτησης. Έχω δει πολλά τοκιμαντερ που έχουν τραβηχτεί στην ρωσία να τα πιάνουν μέσα από λίμνες και ποταμούς. Σε ιχθυοτροφεία που ειδα κάνα 2-3 φορες πως τα μεγάλωναν και τι χορό τους παρείχαν μιλάμε για καμια σχέση με τις 2 δεξαμενές που έχω εγώ και προσωπικά πιστεύω ότι χρειάζονται πολύ παραπάνω χορό τον οποιο δεν έχω.

Αν ποτε ασχολιόμουν με τέτοια θα ήθελα να ασχοληθώ με τα 3 αυτά ήδη που κάνουν αβγά γιατί είναι και τα 3 πιο μεγάλα και όταν μιλάμε για το είδος που το αποκαλούν μπελούγκα καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για ένα ψάρι που μετά από παρα πολλά χρονια ξεπερνά τον έναν τόνο σε βάρος οποτε το κομμάτι που βρίσκω ενδαφέρον εγώ σε αυτά τα ψαρια αυτομάτως αποκλείονται γεια προφανής λόγους.

Οι κυπρίνοι είναι αλλιώς. Έχουν λιγότερες απαιτήσεις, μεγάλωσα με αυτά τα ψαρια και ξέρω πολλά παραπάνω για αυτά από ότι για τους οξύρυγχους και για αυτό τα βρίσκω τόσο πολύ ενδιαφέροντα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-09-12, 10:16
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Να πω κάποια πράγματα ακόμα.

Την Κυριακή μιας και είχαμε πολλές δουλειές στο χωριο έμεινε λίγος χρόνος και πήγα και είδα το ιχθυοτροφείο από περιέργεια να δω σε τι κατάσταση είναι.

Με λίγα λόγια είναι ακριβώς έτσι όπως το περίμενα. Μαύρο χαλι αφού κανεις δεν το έχει περιποιηθεί εδώ και 3-4 χρονια.

Επειδή πήγα βιαστικά και δεν είχα πάρει κινητό να βγάλω μερικές φωτογραφίες αλλα ούτε μετρο είχα για να μετρήσω τις διάστασης του.

Με το μάτι που το είδα κατάλαβα ότι έχω κάνει μερικά λάθη στις διαστάσεις και αυτά που θα σας πω πάλι δεν είναι σίγουρα.

Περίμετρος τις κάθε δεξαμενής είναι λίγο δύσκολο να είναι 5 μετρα μονο έτσι όπως το ειδα. Πρέπει να είναι περίπου 7,5 με 10 μετρα. Το μήκος είναι κάπου πάνω από τα 20 μετρα, πολύ πιθανό κοντά στα 25 μετρα περίπου. Όσο για το βάθος η μια δεξαμενή φαίνεται να έχει 2 με 2,2 μετρα βάθος σταθερά σε όλα τα σημεία τις ενώ η άλλη η οποια είναι λίγο κατηφορική πρέπει να αρχίζει από 1,8 μετρα βάθος και να φτάνει πάνω από 2,5 μετρα βάθος.

Επίσης να διορθώσω μια πατάτα που είπα. Εγώ έχω να πάω στο ιχθυοτροφείο από τότε που ήμουν 10-11 χρονων μιας και τότε μετακομίσαμε και άρχισε και το γυμνάσιο. Από μικρός ήξερα ότι οι κυπρίνοι έχουν ανάγκη να βρίσκονται σε λασπώδες έδαφος και έτσι ήταν το ιχθυοτροφείο του παππου μου όπως το θυμάμαι αλλα ταυτόχρονα πίστευα ότι πρώτα είχε ρίξει τσιμέντο και μετά είχε βάλει μέσα επίτηδες χώμα για να έχουν μια σωστή προσομοίωση του φυσικού τους περιβάλλοντος τα ψαρια, όμως έκανα λάθος. Ο παππούς μου ποτε δεν είχε ρίξει μέσα τσιμέντο (να η πατάτα).

Τώρα θα μου πείτε καλά και που πήγαινε όλο αυτό το νερό χωρίς στεγανότητα αλλα πολύ απλά το χώμα ρούφηξε όσο μπορούσε να ρουφήξει και αυτό ήταν.

Αποσο ξέρω πήγαινε και έριχνε νέο νερό στις δεξαμενές 1 με 2 φορες την εβδομάδα και ποτε δεν υπήρχε πρόβλημα στεγανότητας και να χάνει πολύ νερό αλλα ούτε πρόβλημα μεγάλης εξάτμισης λόγο τις μεγάλης επιφανειας που είχαμε.

Με λίγα λόγια η δεξαμενές είναι σαν τις τεχνίτες λίμνες που έχουν στις φάρμες koi στην ιαπωνία μονο που σε σύγκριση με εκείνες είναι πιο μικρές.

Βαιβέα έτσι εξηγείται και γιατί οι κυπρίνοι μας μεγάλωναν τόσο πολύ γρήγορα που ξεπερνούσαν ακόμα και τον ρυθμό ανάπτυξης τον κυπρίνων που ζούσαν στον εβρo. Με τόση λάπση από την άνοιξη μέχρι το φθινόπωρο είχαν άφθονη τροφή σε πρωτεΐνη όπως γυρίνους,γόνους άλλων ψαριών,πολλά ήδη υδροβιων σκαθαριών, προνύμφες κουνουπιών και λιβελουλων και ένα είδος αρθροπόδου που στην ουσία είναι μικρές γαρίδες. Επίσης μεγάλωναν και διαφορα χόρτα τα οποια έτρωγαν παρα πολύ και για αυτό θυμάμαι ότι τα ταΐζαμε πολύ σπανια τα ψαρια αφού είχαν από μονα τους επαρκές τροφή όλον τον χρόνο.

Τώρα το ότι δεν υπάρχει τσιμέντο μέσα στις δεξαμενές αυτό είναι πολύ καλο άμα θελήσω να βάλω μέσα κυπρίνους μιας και θα βοηθήσει πολύ στην ανάπτυξη τους και λογικά το ίδιο θα γίνει και με τα koi αλλα μήπως υπάρξει κάποιο πρόβλημα???

Δηλαδή εκτος από το θέμα να είναι καθαρό το νερό από λάσπες για να μπορούμε να χαζεύουμε τα koi και να τα χαιρόμαστε θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην υγεία τους???

Άνδρο εσύ που παίξεις απάντησε μου σε αυτά και αν πραγατι υπάρχει πρόβλημα τι μπορώ να κάνω??? Δηλαδή μπορώ να στρώσω κάποιο είδος liner αφού καθαρίσω τον πυθμένα από όλες τις κοφτερές εξοχες που μπορεί να έχει???
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-09-12, 18:25
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μας μπερδεψες τωρα Κασανδρε!!

Δηλαδη για να καταλαβω, στις δεξαμενες δεν υπαρχει καθολου μπετον?
Περιμετρικα δεν υπαρχουν τειχη απο μπετον??

Mud ponds εχετε??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-09-12, 20:42
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ούτε στον πυθμένα υπάρχει μπετόν αλλα ούτε και περιμετρικά.

Με λίγα λόγια όπως το είπες. Λασπολιμvες είναι απλός με το που ρήξεις νερό μέσα απορροφάει όσο μπορεί το χώμα και μετά τις γεμίζεις μέχρι πάνω αν θες χωρίς να χάνεις καθόλου νερό.

Να πω κιόλας ότι έχουν γίνει με εκξσκαφέα και περιμετρικά δεν χαλάνε. Δηλαδή δεν υπάρχει θεμα διάβρωσης για να μαλακώσει το χώμα και να πέσει μέσα.

Φαντάσου δυο μεγάλες ορθογώνιες δεξαμενές χωρίς μπετόν. Αυτό είναι στην ουσία.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-09-12, 20:20
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Κασανδρε, μιας και εχεις αναφερει τις λιμνες λασπης που εχουν οι ιαπωνες θα πρεπει να πουμε τα εξης...

Αυτες οι λιμνες χρησιμοποιουνται μονο τους καλοκαιρινους μηνες και τα ψαρια που μπαινουν μεσα ειναι κατοπιν μιας επιμονης διαδικασιας και πολλων προσεγμενων διαλογων...

Αυτα τα ψαρια λογο των μεταλλων, θρεπτικων κλπ που προσφερει μια λιμνη λασπης θα αναπτυχθουν πολυ πιο γρηγορα απο οτι θα ηταν σε αλλους χωρους ομως....θα ειναι εκει μονο κατα την διαρκεια της σεζον....
Τον χειμωνα τα βαζουν σε τεχνητες λιμνες και αν χρειαστει την επομενη σεζον τα ξαναβαζουν σε λιμνες λασπης.

Πολυ συχνα τις αποξηραινουν και τις σκαλιζουν για να αεριζεται το χωμα.
Μια πολυπλοκη διαδικασια δηλαδη την οποια οποιος θελει να ασχοληθει με αυτου του ειδους λιμνες θα πρεπει να το σκεφτει δυο και τρεις και τεσσερεις φορες...

Θα μπορουσες τις λιμνες σου να τις διαχωρισεις σε πιο μικρες και πιο ξεβαθες για να μπορεις να βαζεις μεσα τους γονους και για να μπορεις να αλιευεις τα ψαρια.
Σε αυτες τις λιμνες δεν γινονται διαδικασιες αναπαραγωγης, αλλα σε τεχνητα συστηματα λιμνων και αφου κανουν τις απαραιτητες διαλογες των γονων ριχνουν μεσα στις λιμνες λασπης τα κορυφαια ψαρια που για τους breeders στο μελλον θα ειναι χρυσος.

Εν ολιγοις, οταν εισαι πια σιγουρος για το τι θες να κανεις, τοτε θα τα ξαναπουμε με πιο τροπο θα μπορουσες να τις στεγανωσεις και να τις διαμορφωσεις γιατι για ολα υπαρχει τροπος....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πάχος του γυαλιού για σπιτικές δεξαμενές panos1gr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 12-01-12 21:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10001 seconds with 13 queries