Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-06-10, 18:28
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Το φίλτρο άμμου δεν έχει καμιά σχέση με γλάστρα.
Δεν εκφέρω άποψη γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.

Η λάσπη που μυρίζει σαν αποχέτευση είναι το καλύτερο φίλτρο για την λίμνη μας. Το κατά πόσο συμβαίνει αυτό θα το διαπιστώσετε όταν πάτε σε μια φυσική λίμνη και βγάλετε ένα φυτό από αυτήν.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-06-10, 19:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φίλτρο άμμου δεν έχει καμιά σχέση με γλάστρα.
Δεν εκφέρω άποψη γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.
Ο Μιχάλης μίλησε για φίλτρο άμμου, οποτε θεώρησα σκόπημο να του αναφέρω τι είναι το συγκεκριμένο σύστρημα, χωρίς ούτε και εγώ να το γνωρίζω προσωπικά. Αλλά έχω στα σίγουρα τις πηγές μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λάσπη που μυρίζει σαν αποχέτευση είναι το καλύτερο φίλτρο για την λίμνη μας. Το κατά πόσο συμβαίνει αυτό θα το διαπιστώσετε όταν πάτε σε μια φυσική λίμνη και βγάλετε ένα φυτό από αυτήν.
Γιάννο, εσύ το λες. Φυσική λίμνη, με συνεχόμενη ροή φρέσου νερού, εξαιρετικά μεγάλο μέγεθος και όχι ένα κλειστό κύκλωμα όπως τα δικά μας. Επειδή όμως είναι καιρός να αναφέρουμε τα πράγματα με το όνομά τους, θα σε παρακαλούσα να μου πεις την πηγή που πήρες αυτή την πληροφορία. Ένα λινκ τέλως πάντων.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-06-10, 20:02
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Μιχάλης μίλησε για φίλτρο άμμου, οποτε θεώρησα σκόπημο να του αναφέρω τι είναι το συγκεκριμένο σύστρημα, χωρίς ούτε και εγώ να το γνωρίζω προσωπικά. Αλλά έχω στα σίγουρα τις πηγές μου.

Δεν διαφώνησα σε ότι είπες για το φίλτρο άμμου. Απλά είπα ότι μια γλάστρα με χώμα δεν έχει καμία σχέση με φίλτρο άμμου.




Γιάννο, εσύ το λες. Φυσική λίμνη, με συνεχόμενη ροή φρέσου νερού, εξαιρετικά μεγάλο μέγεθος και όχι ένα κλειστό κύκλωμα όπως τα δικά μας. Επειδή όμως είναι καιρός να αναφέρουμε τα πράγματα με το όνομά τους, θα σε παρακαλούσα να μου πεις την πηγή που πήρες αυτή την πληροφορία. Ένα λινκ τέλως πάντων.
Δεν κάνω googling και να γράφω ότι βρίσκω. Ποτέ δεν μιλώ με θεωρίες.
Δεν έχουν όλες οι λίμνες πάντοτε τρεχάμενο νερό και μιλάω για το καλοκαίρι.
Και θα σου απαντήσω με ερώτηση. Η λίμνη στο μανκλή πως φιλτράρετε?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-06-10, 00:44
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Στο χώρο αυτό των φυτών που πρόκειται να δημιουργήσεις, να προνοήσεις με κάποιο τρόπο να λειτουργεί σαν ρυάκι, έτσι να ανακυκλώνεται το νερό της λίμνης σου μέσω αυτού. Με αυτόν τον τρόπο θα δέχεται άμεσα την ευεργεσία των φυτών και παράλληλα θα οξυγονώνεις και αυτό το κομμάτι της λίμνης σου.
Βγαζουμε εξω το φιλτρο αμμου..

Αν αφαιρέσω το χώμα και βάλω μόνο γλάστρες με πέτρες ? Λογικά θα δημιουργηθεί λίπασμα για αυτά σύντομα όπως διάβασα και σε προηγούμενα ποστ .
Ο λόγος είναι οτι ειναι αδυνατο να καλυψει το ρευμα (που λογικα θα κανω μέσω καταρράκτη )ολη την περίμετρο της λίμνης η οποια θελω να ειναι φυτεμένη .

Επιπλέον αν γεμίσω τις γλάστρες με πέτρες ισως αποφύγω τον κίνδυνο που λεει ο Γιαννος του να πεφτουν τα φυτα οταν φυσήξει δυνατα ο ανεμος.

Εχει καποιο μειονεκτημα αυτο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-06-10, 06:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κάνω googling και να γράφω ότι βρίσκω. Ποτέ δεν μιλώ με θεωρίες.
Φυσικά και δεν παραμένω μόνο στο googling! Όπως γνωρίζεις τώρα, έχω και άλλες πηγές πολύ πιο έμπειστες που μάλιστα δοκίμασαν και μια και δυο και πολλές - πολλές φορές ανάλογα συστήματα.
Επειδή όμως είναι η δεύτερη φορά που αναφέρεις το googling σαν να είναι κάτι κακό και αβάσημο, απλά να σου αναφέρω αν κανένας από εμάς δεν το έκανε, φοβούμαι ότι ακόμα θα είμασταν στις γυάλλες με τα χρυσόψαρα ή αν όχι ακριβώς εκεί, λιγάκι παραπέρα.
Δεν πιστεύω να συγκαταλέγεις και τα φόρουμ στα googling, έτσι?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχουν όλες οι λίμνες πάντοτε τρεχάμενο νερό και μιλάω για το καλοκαίρι.
Και θα σου απαντήσω με ερώτηση. Η λίμνη στο μανκλή πως φιλτράρετε?
Δεν έχω πάει ποτέ να δω την συγκεκριμένη λίμνη. Από ότι γνωρίζω όμως, πρόκειται για ακόμα μια τεχνητή λίμνη (γνωρίζω όλους τους φυσικούς υγροβιότοπους της Κύπρου). Οπότε ούτε και αυτό το έργο μπορεί να εξαιρείται από τον κανόνα αν:
1. δεν έχει καθόλου κυκλοφορία νερού.
2. Έχει ποσότητα μεγάλων ψαριών όπως τα κοι.
Έστω και αν μιλάμε για ένα τεράστιο τεχνητό έργο. Η φύση, σε ανάλογους φυσικούς βιότοπους έχει προνοήσει για χιλιάδες εκατομμύρια χρόνια ώστε να παρέχει ολόκληρο το "καστ" που θα κάνει τον βιότοπο αυτό ζωντανό. Απέχουμε πάρα πολύ προς αυτή την προσέγγιση, μόνο και μόνο γιατί κάτω από την επιφάνεια καλύπτουμε τα πάντα με μπετόν ή και λάινερ.

Οι φυσικές λίμνες δεν παραμένουν με 20,000 και 50,000 λίτρα, αλλά πολύ περισσότερα και λόγο της μεγάλης τους επιφάνειας μπορεί ο αέρας και μόνο να δημιουργήσει ανατάραξη του νερού. Μην συγκρίνεις τα δύο ανομοιογενή μεγέθη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγαζουμε εξω το φιλτρο αμμου..


Βρε Μιχάλη μου, το φίλτρο άμμου δεν το δημιουργείς μόνο και μόνο αν βάλεις άμμο στο παρτέρι της λίμνης σου. Πρόκειται για τεχνητή υποστήριξη πιέσεως.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αφαιρέσω το χώμα και βάλω μόνο γλάστρες με πέτρες ? Λογικά θα δημιουργηθεί λίπασμα για αυτά σύντομα όπως διάβασα και σε προηγούμενα ποστ .
Ο λόγος είναι οτι ειναι αδυνατο να καλυψει το ρευμα (που λογικα θα κανω μέσω καταρράκτη )ολη την περίμετρο της λίμνης η οποια θελω να ειναι φυτεμένη .
Επιπλέον αν γεμίσω τις γλάστρες με πέτρες ισως αποφύγω τον κίνδυνο που λεει ο Γιαννος του να πεφτουν τα φυτα οταν φυσήξει δυνατα ο ανεμος.
Εχει καποιο μειονεκτημα αυτο?


Λίπασμα θα δημιουργείται ασταμάτητα, δεν αντιλέγω...
Το παρτέρι χρειάζεται και αυτό κυκλοφορία όπως και όλη σου η λίμνη. Δεν αφήνουμε νεκρά σημεία σε κανένα απολύτως σημείο στο νερό! Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον καταρράκτη και να κάνει αμέσως μετά την πτώση του νερού, γύρο του παρτεριού σου και μετά να μπαίνει στην κυρίως λίμνη.
Αν βάλεις μεγάλες τρυπητές γλάστρες (ιδανικές για φυτά λίμνης)με μεγάλη βάση, δεν υπάρχει περίπτωση να σου ρίξει κανένα φυτό ο άνεμος. Όχι, δεν είναι μειονέκτημα αυτό, ίσα-ίσα που θα μπορείς να αφαιρείς και να προσθέτεις όποιο φυτό θέλεις. Δεν είναι οι λίγες φορές που προσωπικά αφαίρεσα τον παλιό πάπυρο που ήταν σε διάμετρο μισό μέτρο με πολλά κομμένα παλιά στελέχη του φυτού και τον αντικατέστησα με καινούριο μικρότερο φυτό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-06-10, 08:21
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Στο χώμα υπάρχουν ουσίες που χρειάζονται στα φυτά ανάλογα στο πόσο απαιτητικά είναι. Ο Κύπερος δεν χρειάζεται χώμα. Έχω δοκιμάσει να τον στερεώσω περιμετρικά με πέτρες και έγινε θηρίο! Όταν η λίμνη σου θα ωριμάσει και το νερό θα είναι κρύσταλλο οι γλάστρες θα σου κτυπάνε στο μάτι.
Όλα αυτά είναι θέμα γούστου. Θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο κόπο παραπάνω τώρα που είναι αρχή και να το φτιάξεις όπως σου εισηγήθηκα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-06-10, 14:16
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

ok αρα ακομα μια επιλογη για τα φυτα .Θα τα δουμε ξανα πολυ συντομα επειδη πλησιαζει ο καιρος που θα πρεπει να παρθει η αποφαση.

Τωρα παιδιά σας στέλνω φωτος απο το λαινερ μου .Ειναι οπως εχω αναφέρει λαινερ για πισινες.Ο ανθρωπος που μ το εδωσε που ειπε οτι εχει ξανακανει με αυτο το υλικο πολλες λιμνες και ειναι ιδανικο. Ειναι 1,5 χιλιοστά χοντρο πραγμα πολυ καλο.

Σκεφτομαι να το βάλω ανάποδα για να μην φαίνονται τα γαλάζια χρώματα .Τι λέτε?

Ακόμα με τόσο χοντρό υλικό δεν νομίζω να χρειαστεί άμμος και νάιλον από κάτω .Σωστά? Εκτος αν μου προτείνετε να βαλω και απο κατω διπλη δοση αφου απο οτι βλεπετε εχω υπεραρκετό λαινερ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lainer11.JPG
Εμφανίσεις:  448
Μέγεθος:  51,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lainer 22.JPG
Εμφανίσεις:  408
Μέγεθος:  58,1 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-06-10, 17:02
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

1,5 χιλιοστά!!!!!!!!!!!!!!! Πάααααρα πολύ καλό!!!
Από όποια μεριά και να το βάλεις το χρώμα στο τέλος θα είναι το ίδιο. Όταν η λίμνη ωριμάσει τα τοιχώματα και ο πάτος τις θα έχουν χρώμα σκούρο καφέ προς πράσινο.

Θα σου έλεγα να βάλεις γεωηφασμα από κάτω. Είναι φθηνό και κάνει δουλεία.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-06-10, 17:12
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
1,5 χιλιοστά!!!!!!!!!!!!!!! Πάααααρα πολύ καλό!!!
Από όποια μεριά και να το βάλεις το χρώμα στο τέλος θα είναι το ίδιο. Όταν η λίμνη ωριμάσει τα τοιχώματα και ο πάτος τις θα έχουν χρώμα σκούρο καφέ προς πράσινο.

Θα σου έλεγα να βάλεις γεωηφασμα από κάτω. Είναι φθηνό και κάνει δουλεία.


Οk τοτε θα το βαλω με τα χρώματα απο πάνω !Θα το ψάξω για γεωυφασμα φαντάζομαι στα ήδη οικοδομής .

Όποιος θέλει από αυτό το λαινερ θα περισσέψει αρκετο !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-06-10, 18:25
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οk τοτε θα το βαλω με τα χρώματα απο πάνω !Θα το ψάξω για γεωυφασμα φαντάζομαι στα ήδη οικοδομής .

Όποιος θέλει από αυτό το λαινερ θα περισσέψει αρκετο !
Εγώ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-06-10, 19:04
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Μια που καταπιανεσαι αυτη την εποχη, να σου ριξω και την ιδεα για ενα μικρο βαλτότοπο-παρτέρι σε μια άκρη της λίμνης. Σε μια μικρη επιφάνεια που γειτονευει με την περιμετρο της λιμνης -μπορει να ειναι ακομα και τοσο μικρο οσο μια γλαστρα-, κανεις άλλο ένα μικρο βαθούλωμα σαν μικροσκοπικη λιμνη γυρω στα 20εκ βάθος, ΤΡΥΠΑΣ το λάινερ σε ορισμενα σημεία του, και το γεμιζεις με τύρφη. Ετσι, μπορεις να καλλιεργησεις εκει διάφορα πολύ ενδιαφέροντα φυτά που ζητάνε τέτοιο περιβάλλον. Κρατάει υγρασία και τροφοδοτείται με νερο σαν υπερχείλιση της λίμνης. Εγω σκεφτομαι τωρα να ανακατασκευασω σε ενα σημειο τη λιμνη ωστε να φτιαξω ένα τετοιο μινι παρτεράκι για εντομοφάγα φυτα... Θα το συναντήσεις και σαν bog garden.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-06-10, 20:12
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ!!!!

Ok θα σε εχω υποψιν

japetus καλη η ιδεα σου αλλα δεν εχω αλλο χωρο . Φυσικα φυτα του νερου κλπ θα εξακολουθω να εχω σε γλαστρολιμνες .

Εχω και εγω εντομοφαγα φυτα αλλα το μονο που θεωρω οτι εχει πιο πολλες πιθανοτητες να μεινει ολοχρονα στη μινι λιμνη σου υπο προυποθεσεις παντα ειναι το νεπενσις .

Το κακο της υποθεσης ειναι οτι στην επεκταση της τρυπας μου γυρω στα 40 εκατοστα ανακαλυψα τσιμεντο και αυτο με δυσκολευει γιατι πιανει αρκετα μεγαλο σημειο . Τι να κανουμε ομως .Ειναι γυμναστικη ..
Το θετικο της υποθεσης ειναι οτι η βαθμιδα της λιμνης θα ειναι με τσιμεντο

Παρεμπιπτόντως μπορει να μου πει κάποιος απο σας πως ανεβαζουμε φωτογραφιες σε μεγαλο μεγεθος? Επειδή μονο συνημμένα στο παραθυρο μπορω εγω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-06-10, 21:41
ronis Ο χρήστης ronis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2010
Περιοχή: limassol
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή ποτεεεεεεεεεεεεεεεε

οχι για πσαρακιααααααααααααα..............:confu sed:
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-06-10, 22:16
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ronis Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι για πσαρακιααααααααααααα..............:confu sed:


Ελα Ρονυ τι εννοεις? Το λαινερ αυτο δεν κανει για ψαρια? Ο λογος????Παντως εχουν φτιαχτει πολλες λιμνες που ηταν γεματες ψαρια με το συγκεκριμενο υλικο .Πες μου την αποψη σου με ενδιαφερει
-------------------------
Εχω διαβάσει και απο φόρουμ στο εξωτερικό και λένε οτι ειναι καλη επιλογη επειδή ειναι πιο χοντρό από τα αλλα .Το μικρο προβλημα που εχουν κάποιοι ειναι οτι δεν εχει μεγάλη ελαστικότητα . Αλλα το δικο μου μια χαρα λυγιζει. Δεν νομιζω να εχει χημικά επικίνδυνα .. Στο κατω κατω προορίζεται για ανθρώπους και οχι για ψάρια αρα ακομα ενας λογος παραπανω να ειναι αβλαβες
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 13-06-10 στις 22:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-06-10, 23:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω διαβάσει και απο φόρουμ στο εξωτερικό και λένε οτι ειναι καλη επιλογη επειδή ειναι πιο χοντρό από τα αλλα .Το μικρο προβλημα που εχουν κάποιοι ειναι οτι δεν εχει μεγάλη ελαστικότητα . Αλλα το δικο μου μια χαρα λυγιζει. Δεν νομιζω να εχει χημικά επικίνδυνα .. Στο κατω κατω προορίζεται για ανθρώπους και οχι για ψάρια αρα ακομα ενας λογος παραπανω να ειναι αβλαβες
Mιχάλη, το μη τοξικό για εμάς δεν σημαίνει ότι δεν είναι τοξικό για τα ψάρια. Συνήθως το λάινερ που χρησιμοποιείται για πισίνες, η επιφάνεια του είναι καλυμμένη με μια ουσία που δεν επιτρέπει την εμφάνιση άλγης, η οποία είναι τοξική για τα ψάρια. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν το συγκεκριμένο που έχεις είναι εντάξει ή όχι. Δική σου είναι η επιλογή αν γνωρίζεις κιόλας ότι έχει ήδη χρησιμοποιηθεί με επιτυχία.

Σε ποιό ξένο φόρουμ έχεις διαβάσει ότι το λάινερ για πισίνες είναι καλό? Πολυ θα ήθελα να γνωρίζω αν το θυμάσαι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-06-10, 00:05
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Mιχάλη, το μη τοξικό για εμάς δεν σημαίνει ότι δεν είναι τοξικό για τα ψάρια. Συνήθως το λάινερ που χρησιμοποιείται για πισίνες, η επιφάνεια του είναι καλυμμένη με μια ουσία που δεν επιτρέπει την εμφάνιση άλγης, η οποία είναι τοξική για τα ψάρια. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν το συγκεκριμένο που έχεις είναι εντάξει ή όχι. Δική σου είναι η επιλογή αν γνωρίζεις κιόλας ότι έχει ήδη χρησιμοποιηθεί με επιτυχία.

Σε ποιό ξένο φόρουμ έχεις διαβάσει ότι το λάινερ για πισίνες είναι καλό? Πολυ θα ήθελα να γνωρίζω αν το θυμάσαι.


Εψαξα σε ξενα φορουμ και δεν βρηκα κατι που θα με εβαζε εστω σε σκεψεις .Να ενα φορουμ που στο συγκεκριμενο θεμα εχουν προσωπικη εμπειρια.

http://forums2.gardenweb.com/forums/...314811791.html

Να ακομα ενα πιο ειδικο.

Η γνωμη μου παντως παραμενει η ιδια εκτος και αν εχω βασιμες αποδειξεις απο καπου επισημα οτι το συγκεκριμενο η πανομοιοτυπο υλικο προκαλει προβλημα .Τοτε θα παει στον καλαθο το λαινερ .

http://www.wetwebmedia.com/pondsubwe.../lnrpdfaqs.htm


Διαβασε Βασιλη περιπου στη μεση που λεει για Poollinerquestion
Η γνωμη μου παραμενει η ιδια εκτος και αν εχω βασιμες αποδείξεις απο καπου επισημα οτι το συγκεκριμένο η πανομοιότυπο υλικο προκαλει προβλημα .Τοτε θα παει στον καλαθο το λαινερ .Ως τωρα αυτα που διαβασα με αφήνουν απολυτα ικανοποιημενο .

Να αναφέρω ξανα ότι ο αθρωπος που μ το εδωσε εχει κανει πολλες λιμνες με αυτό που ειχαν ψαρια αν και δεν μου λεει κατι αυτό αφου θα μπορουσε να εχουν προβλημα τα ψαρια .

Το θεμα είναι ότι δεν βρηκα πουθενα κατι που να λεει το αντιθετο .Ουτε απλη αναφορα..
-------------------------
Αν βαζουν ουσιες για να αποφυγουν την αλγη και τους μυκητες (που πολυ λογικο μ ακουγετε )τοτε στην χειροτερη περιπτωση θα το γυρισω αναποδα .Απο την πισω πλευρα δεν θα εχουν βαλει φαρμακα κλπ .
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 14-06-10 στις 00:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-06-10, 00:09
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεμπιπτόντως μπορει να μου πει κάποιος απο σας πως ανεβαζουμε φωτογραφιες σε μεγαλο μεγεθος? Επειδή μονο συνημμένα στο παραθυρο μπορω εγω...
Πας εδώ

http://photobucket.com/

Κάνεις λογαριασμό.
Ανεβάζεις τις φωτογραφίες
Και μετά copy-paste τον κωδικό img

Όπου βάλεις img code στο κείμενο σου θα εμφανισθεί η ανάλογη φωτογραφία.
Αν δυσκολευτείς πάρε τηλ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων

Η γνωμη μου παντως παραμενει η ιδια εκτος και αν εχω βασιμες αποδειξεις απο καπου επισημα οτι το συγκεκριμενο η πανομοιοτυπο υλικο προκαλει προβλημα .Τοτε θα παει στον καλαθο το λαινερ .
Στον κάλαθο σίγουρα δεν θα πάει. Θα το πάρω εγώ που δεν πιστεύω σε τέτοια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 14-06-10 στις 00:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-06-10, 00:36
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Στον κάλαθο σίγουρα δεν θα πάει. Θα το πάρω εγώ που δεν πιστεύω σε τέτοια. [/QUOTE]




Θα παρεις και εσυ θα παρω και εγω και θα περισσεψει μπολικο και για αλλα ατομα. Δεστε εδω http://www.koi-bito.com/forum/main-f...ol-liners.html

Ειναι ενδιαφερον συζητηση .Λεει πως ακομα και τα κανονικα λαινερ λιμνης μπορουν να εχουν χημικα που ειναι τοξικα για τα ψαρια για αυτο συμβουλεύουν να τρίψουμε καλα το λαινερ και να το ξεπλύνουμε .Ισως και καποιες αλλαγες νερουν πριν μπουν τα ψαρια .

Το συγκεκριμένο λαινερ που εχω ηταν για λιγες μερες πισινα που η ιδιοκτήτρια αποφάσισε οτι δεν της αρεσει το χρωμα και το αλλαξε .


Αρα με ακομα λιγο πλυσιμο απομακρύνονται ολες οι πιθανοτητες να υπαρχει προβλημα .Αν ομως θεωρείτε πως εχουν βαλει ανθεκτικο φαρμακο που θα κανει κακο στα ψαρια το βαζω αναποδα .
-------------------------
[QUOTE=yiannossavva;456217]Πας εδώ

http://photobucket.com/

Κάνεις λογαριασμό.
Ανεβάζεις τις φωτογραφίες
Και μετά copy-paste τον κωδικό img

Thnks Γιαννο

Ας κανουμε ενα τεστ .

Ειναι το νεο μου αποκτημα .Ειναι πιστια μεγαλα σε μεγεθος !

__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 14-06-10 στις 00:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-06-10, 00:44
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον κάλαθο σίγουρα δεν θα πάει. Θα το πάρω εγώ που δεν πιστεύω σε τέτοια. ;)



Θα παρεις και εσυ θα παρω και εγω και θα περισσεψει μπολικο και για αλλα ατομα. Δεστε εδω http://www.koi-bito.com/forum/main-f...ol-liners.html

Ειναι ενδιαφερον συζητηση .Λεει πως ακομα και τα κανονικα λαινερ λιμνης μπορουν να εχουν χημικα που ειναι τοξικα για τα ψαρια για αυτο συμβουλεύουν να τρίψουμε καλα το λαινερ και να το ξεπλύνουμε .Ισως και καποιες αλλαγες νερουν πριν μπουν τα ψαρια .

Το συγκεκριμένο λαινερ που εχω ηταν για λιγες μερες πισινα που η ιδιοκτήτρια αποφάσισε οτι δεν της αρεσει το χρωμα και το αλλαξε .
:grin::grin:

Αρα με ακομα λιγο πλυσιμο απομακρύνονται ολες οι πιθανοτητες να υπαρχει προβλημα .Αν ομως θεωρείτε πως εχουν βαλει ανθεκτικο φαρμακο που θα κανει κακο στα ψαρια το βαζω αναποδα .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Πας εδώ

http://photobucket.com/

Κάνεις λογαριασμό.
Ανεβάζεις τις φωτογραφίες
Και μετά copy-paste τον κωδικό img

Thnks Γιαννο

Ας κανουμε ενα τεστ .

Ειναι το νεο μου αποκτημα .Ειναι πιστια μεγαλα σε μεγεθος !

Έσκισες!!!!!

Το φυτό που ανέβασες εμένα δεν μου άντεξε τον χειμώνα

Κάποιος φίλος μου έχει πει ότι θέλει και μαλακό νερό. Εγώ το είχα βάλει στο σάμπ του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-06-10, 00:49
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Το πηρα απο το john που εχει τα ΚΟΙ . Αυτος μου ειπε οτι τα εχει εξω και βγαζουν τον χειμωνα .Εχει χιλιαδες απο αυτα αρα δεν μπορει να λεει ψεματα ..Δεν εχει χωρο να τα βαλει μεσα..

Τωρα εχω διαβασει και μου εχουν πει πολλοι οτι δεν αντεχει το κρυο..Θα κανω ομως πειραματα παλι και βλεπουμε.Αν τα καταφερουμε καλως ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 14-06-10, 06:06
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πηρα απο το john που εχει τα ΚΟΙ . Αυτος μου ειπε οτι τα εχει εξω και βγαζουν τον χειμωνα .Εχει χιλιαδες απο αυτα αρα δεν μπορει να λεει ψεματα ..Δεν εχει χωρο να τα βαλει μεσα..

Τωρα εχω διαβασει και μου εχουν πει πολλοι οτι δεν αντεχει το κρυο..Θα κανω ομως πειραματα παλι και βλεπουμε.Αν τα καταφερουμε καλως ..

Αν ξέρεις τη νερό χρησιμοποιεί? Είναι από γεώτρηση?

Υ/Γ Τα 3 από τα 5 δέντρα που μου έδωσες είναι μια χαρά. Τα άλλα 2 το έκοψα κατά λάθος όταν τραβούσα το λάστιχο.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-06-10, 06:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλημέρα Μιχάλη, το koi-bito είναι ομολογουμένος ένα από τα καλύτερα φόρουμ για κοι διενώς. Δεν μπορώ όμως να επιφέρω ασφαλή άποψη, γιατί λάινερς για πισίνες υπάρχουν πολλά . Όπως σου έχω πει, δική σου η επιλογή. Για μένα πάντως, συνεχίζει να είναι ένα επίφοβο υλικό. Το κάθε τι έχει φτιαχτεί για κάποιο σκοπό. Δεν μπορώ να ξεφύγω από αυτή μου την λογική.

Pistia stratiotes είχα και εγώ πριν δύο χρόνια, το οποίο αραίωνα κάθε εβδομάδα γιατί κάλυπτε σχεδόν ολόκληρη τη λίμνη, ακόμα και τα νούφαρα. Το νερό μου δεν ήταν μαλακό. Το άμεσο ηλιακό φως το ενοχλεί. Υπήρχαν φυτά που ήταν πολύ πολύ μεγάλα. Δυστυχώς τον χειμώνα δεν μου επέζησε. Ακολουθούν δύο φώτο:
1. Η παλιά μου λίμνη... (μεταξύ μας, λυπήθηκα που την έχασα...)

...και το φυτό σε ανάπτυξη. Το μεγάλο στέλεχος που βλέπεις ήταν τεράστιο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 14-06-10 στις 08:08
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 14-06-10, 14:13
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Το αν ένα υλικό είναι τοξικό δεν μπορείς να το ξέρεις σε κάποιες ώρες. Μπορεί να διασπάτε μακροπρόθεσμα, η σε κάποια θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-06-10, 14:22
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=MIXALIS CYPRUS;456306]

Καλα Βασίλη ανυπομονώ να τα βαλω στη λιμνη μου ! Μα είναι δυνατον να μην αντεξε κανενα το χειμώνα??Ξερω ότι είναι τροπικα κλπ αλλα να μην αντεχουν ουτε στο κλιμα της κυπρου …
Θα το δοκιμάσω και Λεμεσό. Αν δεν αντέχει θα παει σε ενυδρειο.(αν και είναι πολύ μεγαλα τα συγκεκριμενα πιστια )

Που λες για το λαινερ .. Νομιζω ότι αξιζει να το δοκιμασω αφου το εχω ηδη φερει σπιτι μου .Τωρα διαβασα και άλλο για το θεμα και ειδα ότι συγκλίνουν ολοι στο εξής ..Αν υπάρχει κατι τοξικο τα ψαρια θα πεθάνουν σε λιγες ωρες. Αρα αν το ατομο που μ το εδωσε εβαζε στις λιμνες του ψαρια και ζουσαν νομιζω είναι σημαντικο στοιχείο .

Εγω θα βαλω 2 χρυσόψαρα μονο όπως είπα. Μετα και από το καθαρισμα που θα γινει στο λαινερ θεωρω ότι θα είναι οκ.

Ακομα ενα ατομο που λεει πως μετατρεψε το λαινερ πισινας σε λιμνη αρκετες φορες και εχει και φορουμ για λιμνες http://answers.yahoo.com/question/in...5163035AAehNBE

Εντωμεταξύ αν εχει καποιος άλλος πληροφορίες από οπουδήποτε για το ζητημα εδώ ειμαστε!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αν ένα υλικό είναι τοξικό δεν μπορείς να το ξέρεις σε κάποιες ώρες. Μπορεί να διασπάτε μακροπρόθεσμα, η σε κάποια θερμοκρασία.
Το σημαντικο ειναι πως οσο ψαχνω στο διαδίκτυο βρισκω ολο και περισσότερα ατομα που το εχουν δοκιμασει ,εχουν επιτύχει και το προτείνουν ανεπιφύλακτα .Τωρα όπως λεει και ο Βασιλης υπάρχουν λογιών λογιών λαινερ πισινας.

Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σας και ωσπου να ερθει εκεινη η ωρα (ελπιζω γρηγορα) που θα το τοποθετήσω θα συνεχισω να το ψαχνω .
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 14-06-10 στις 14:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 14-06-10, 14:26
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

[QUOTE=MIXALIS CYPRUS;456342]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων



Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σας και ωσπου να ερθει εκεινη η ωρα (ελπιζω γρηγορα) που θα το τοποθετήσω θα συνεχισω να το ψαχνω .

Εγώ θα το έβαζα!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 14-06-10, 14:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σημαντικο ειναι πως οσο ψαχνω στο διαδίκτυο βρισκω ολο και περισσότερα ατομα που το εχουν δοκιμασει ,εχουν επιτύχει και το προτείνουν ανεπιφύλακτα .Τωρα όπως λεει και ο Βασιλης υπάρχουν λογιών λογιών λαινερ πισινας.
Μιχάλη, ψάχοντας έχεις βρει άτομα που έχουν χάσει με αυτόν τον τρόπο τα ψάρια τους?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 14-06-10, 14:37
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη, ψάχοντας έχεις βρει άτομα που έχουν χάσει με αυτόν τον τρόπο τα ψάρια τους?
Εχω βρει αναφορες απο καποια ατομα πως ηξεραν καποιον αλλο που το επαθε και μαλλον ελεγαν οτι οφειλοταν σε αυτο . Δεν εχω βρει καποιον που να το αναφερει ως προσωπικη του εμπειρια ..
-------------------------
[QUOTE=yiannossavva;456348]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων


Εγώ θα το έβαζα!

Εσυ το εκανες ηδη με την πισινα για την αναπαραγωγη των ψαριων σου
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 14-06-10 στις 14:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 14-06-10, 14:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω βρει αναφορες απο καποια ατομα πως ηξεραν καποιον αλλο που το επαθε και μαλλον ελεγαν οτι οφειλοταν σε αυτο . Δεν εχω βρει καποιον που να το αναφερει ως προσωπικη του εμπειρια ..
Εγώ βρήκα αυτό, αλλά και πάλι από μη και τόσο γνωστό φόρουμ. Το κακό είναι ότι οι "δυνατοί" συντονιστές δεν εμπλέκονται σε τέτοιου είδους συζητήσεις όπου και αν αναπτύχθηκαν. Γνωρίζω βέβαια ότι είναι δεδομένη η απάντηση τους, μιας και δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους σε θέματα τόσο σοβαρά. Η πλεοψηφία τους δεν συζητά καν το ενδεχόμενο χρήσης κανονικού λάινερ για λίμνες, πόσο μάλλον για λάινερ πισίνας.

Για να καταλάβεις τη λογική τους, προσφέρουν το EPDM ως την καλύτερη λύση, αλλά η τιμή αγοράς του και μόνο, είναι παρομοιότυπη με την κατασκευή τσιμεντένιας κατασκευής. ¶ρα...?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 14-06-10, 14:54
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ βρήκα αυτό, αλλά και πάλι από μη και τόσο γνωστό φόρουμ. Το κακό είναι ότι οι "δυνατοί" συντονιστές δεν εμπλέκονται σε τέτοιου είδους συζητήσεις όπου και αν αναπτύχθηκαν. Γνωρίζω βέβαια ότι είναι δεδομένη η απάντηση τους, μιας και δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους σε θέματα τόσο σοβαρά. Η πλεοψηφία τους δεν συζητά καν το ενδεχόμενο χρήσης κανονικού λάινερ για λίμνες, πόσο μάλλον για λάινερ πισίνας.

Για να καταλάβεις τη λογική τους, προσφέρουν το EPDM ως την καλύτερη λύση, αλλά η τιμή αγοράς του και μόνο, είναι παρομοιότυπη με την κατασκευή τσιμεντένιας κατασκευής. ¶ρα...?

Σημαντικο αυτο .Φυσικα μπορει να ειναι και αλλοι πολλοι λογοι που πεθαινουν τα ψαρια σε μια νεα λιμνη αλλα ειναι μια σοβαρη πιθανοτητα να ειναι απο το λαινερ.

Το καλο με το δικο μου ειναι οτι εχει μπει νερο ηδη προηγουμένως και λογικα θα εχει καθαρισει .Με το αντιχλωριο που θα βαλω μεσα θα εξουδετερώσει και τυχον χλωρινες κλπ .

Και εσυ σαν συντονιστής καλα κανεις που δεν παιρνεις θεση .Ετσι και αλλιως για καποιον αλλο που θα σκεφτοταν να αγορασει αυτο που εχω παλι θα ηταν ασύμφορο οικονομικα αφου ειναι πολυ πιο ακριβο απο τα λαινερ λιμνης .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-06-10, 15:07
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν το λαινερ εχει αντιμυκητιακες - αντιαλγικες στρωσεις στην επιφανεια του δεν νομιζω αυτες να φευγουν τοσο ευκολα μ ενα ξεπλυμα νερου - ειναι φτιαγμενο για να κραταει καιρο. Δεν ξερεις την κατασκευαστρια εταιρεια για να πληροφορηθεις?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
κουνουποψαρα και λιμνη..... Pritanis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 10-07-08 12:25
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11664 seconds with 14 queries