Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 06-09-10, 08:41
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουση σου εχουν γεννησει τα χρυσοψαρα στη γλαστρολιμνη? Ποσα ειχες μεσα αρχικα ? Σε ποσα λιτρα ? Ποσα επιβιωσαν ?
Όχι, δεν είχα χρυσόψαρα στην γλάστρα. Έβαλα φυτά επιφάνειας που είχαν αυγά στις ρίζες τους. Έζησαν πάρα πολλά. Τόσα που έχω την εντύπωση ότι έζησαν όλα. Ίσως κι 100 σε κάθε γλάστρα, έχω τρελαθεί να ψαρεύω, να μοιράζω, και να ρίχνω στην λίμνη και υπάρχουν πάλι πάρα πολλά!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 06-09-10, 12:01
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=lucy;477393]Όχι, δεν είχα χρυσόψαρα στην γλάστρα. Έβαλα φυτά επιφάνειας που είχαν αυγά στις ρίζες τους. QUOTE]


Ωραια! Αλλα τα φυτα επιφανειας απο που τα βρηκες και ηταν γεματα αυγα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 06-09-10, 12:23
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια! Αλλα τα φυτα επιφανειας απο που τα βρηκες και ηταν γεματα αυγα??
... από την λιμνούλα μου! Εκεί γέννησαν τα χρυσόψαρα.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 06-09-10, 12:40
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
... από την λιμνούλα μου! Εκεί γέννησαν τα χρυσόψαρα.
Μπραβο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 10-04-11, 20:43
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

δωσε καμια πληροφορεια για τα φυτα..... γιατι φτιαχνω και γω μια στο μπαλκονι μου....... ακομη πες μου τι ψαρια εβαλες
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 11-04-11, 00:31
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Με τα φυτά το "ηθικό δίδαγμα", τουλάχιστον στη Β. Ελλάδα, είναι ότι πριν το χειμώνα, τα κλαδεύουμε και τα χαρίζουμε. Εγώ το κατάλαβα λίγο αργά (ενώ είχα διαβάσει σχετικό ποστ της Lucy) με αποτέλεσμα να χάσω πολλά φυτά που θα μπορούσα να τα χα χαρίσει...
  • Η κορυμπόζα του nikosm1 που είχε φτάσει το 1 μέτρο ύψος και είχε γίνει σχεδόν δεντράκι, βρέθηκε χιονισμένη σαν χριστουγεννιάτικο έλατο (κρίμα που ήταν 7 το πρωί όταν είδα αυτή την εικόνα και δε μπόρεσα να τη φωτογραφίσω γιατί έφευγα για δουλειά...). Το αποτέλεσμα είναι να καεί όλο το emersed κομμάτι.
  • Πίστια και φακή εξαλείφθηκαν σχεδόν τελείως και μόνο η φακή φαίνεται να επανακάμπτει τώρα που άνοιξε ο καιρός.
  • Κάποιες δράκαινες (υδρόφιλες) φαίνεται να κράτησαν ενώ κάποιες άλλες πάγωσαν τελείως.
  • Το μόνο φυτό που φαίνεται πραγματικά να ανταπεξήλθε στις κακουχίες χωρίς απώλειες, είναι ένα είδος μυριόφυλλου.
Με την υποχώρηση των φυτών λόγω του χειμώνα, έκανε την εμφάνισή της η τριχοειδής άλγη την οποία αφαιρώ με το χέρι και δε φαίνεται ότι θα μπορέσει να αποτελέσει πρόβλημα.

Από ψαράκια έχω 2 μικρά χρυσοψαράκια, μόλις 2 εκ. έκαστο, δεν έχουν ούτε χρώμα πάρει ακόμα. Τα πήγαν περίφημα και είναι ήδη παιχνιδιάρικα και δραστήρια τώρα που ανέβηκε η θερμοκρασία.

Η γλαστρολίμνη είναι σε πολύ προστατευμένο σημείο και όταν έκανε χιονόκαιρο τη σκέπαζα με νάυλον (μόνο η κορυμπόζα περίσσευε λόγω ύψους...) με αποτέλεσμα η θερμοκρασία του νερού να μη πέσει ποτέ κάτω από 6-7 βαθμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 11-04-11, 00:41
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τα φυτά το "ηθικό δίδαγμα", τουλάχιστον στη Β. Ελλάδα, είναι ότι πριν το χειμώνα, τα κλαδεύουμε και τα χαρίζουμε. Εγώ το κατάλαβα λίγο αργά (ενώ είχα διαβάσει σχετικό ποστ της Lucy) με αποτέλεσμα να χάσω πολλά φυτά που θα μπορούσα να τα χα χαρίσει...
  • Η κορυμπόζα του nikosm1 που είχε φτάσει το 1 μέτρο ύψος και είχε γίνει σχεδόν δεντράκι, βρέθηκε χιονισμένη σαν χριστουγεννιάτικο έλατο (κρίμα που ήταν 7 το πρωί όταν είδα αυτή την εικόνα και δε μπόρεσα να τη φωτογραφίσω γιατί έφευγα για δουλειά...). Το αποτέλεσμα είναι να καεί όλο το emersed κομμάτι.
  • Πίστια και φακή εξαλείφθηκαν σχεδόν τελείως και μόνο η φακή φαίνεται να επανακάμπτει τώρα που άνοιξε ο καιρός.
  • Κάποιες δράκαινες (υδρόφιλες) φαίνεται να κράτησαν ενώ κάποιες άλλες πάγωσαν τελείως.
  • Το μόνο φυτό που φαίνεται πραγματικά να ανταπεξήλθε στις κακουχίες χωρίς απώλειες, είναι ένα είδος μυριόφυλλου.
Με την υποχώρηση των φυτών λόγω του χειμώνα, έκανε την εμφάνισή της η τριχοειδής άλγη την οποία αφαιρώ με το χέρι και φαίνεται ότι θα μπορέσει να αποτελέσει πρόβλημα.

Από ψαράκια έχω 2 μικρά χρυσοψαράκια, μόλις 2 εκ. έκαστο, δεν έχουν ούτε χρώμα πάρει ακόμα. Τα πήγαν περίφημα και είναι ήδη παιχνιδιάρικα και δραστήρια τώρα που ανέβηκε η θερμοκρασία.

Η γλαστρολίμνη είναι σε πολύ προστατευμένο σημείο και όταν έκανε χιονόκαιρο τη σκέπαζα με νάυλον (μόνο η κορυμπόζα περίσσευε λόγω ύψους...) με αποτέλεσμα η θερμοκρασία του νερού να μη πέσει ποτέ κάτω από 6-7 βαθμούς.
εδω εχουμε μεχρι - 20 τον χειμωνα!!!!θα παγωνει μεχρι τον πατο!!!!
ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!! περυσι ειχα ενα 18 λιτρο κουβα σαν γλαστρολιμνη μονο με φυτα και σαλιγγαρια και τα σαλιγγαρια αντεξανε αν και παγωσε ολοκληρος ο κουβας τωρα αυτο που φτιαχνω θα εχει γυρω στα 80 λιτρα καθαρα......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
...γλαστρολίμνη... lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 42 17-06-10 09:48
Σκέψεις για λιμνούλα στο μπαλκόνι... Maverick Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 16 18-10-08 14:00
Λιμνούλα στο μπαλκόνι υδροχόος Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 29-09-08 09:15
Δεξαμενή στο μπαλκόνι... Maverick Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 16-06-05 10:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04240 seconds with 14 queries