Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-09-07, 17:43
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή Προετοιμασία γλάστρας για λίμνη.

Θέλω να βάλω κάποια φυτά στη γλαστρολιμνούλα που ετοιμάζω και θα ήθελα τα φώτα σας:

1) Είναι καλύτερα να φυτευσω τα φυτά απευθείας στη λίμνη ή σε γλάστρα (όπως πιστευω εγώ)??

2) Πως ετοιμάζω τη γλάστρα? Δηλαδή τι υπόστρωμα βάζω? Κάνω τρύπες γύρω γύρω? Τι χαλίκι και πόσο βάζω στο πάνω μέρος??

Κάποιες άλλες γνώμες???

Ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-07, 20:09
gutsi Ο χρήστης gutsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

και γιατι δεν κανεις μια τρυπα στην αυλη βαλε και λιγο λινερ ή πλαστικο θερμοκιπιου χοντρο και κανε μια μικρουλα λιμνη.τι τη θες τη γλαστρα;
__________________
επισκεφτητε τα site μου
WWW.GUTSIAQUARIUM.PAGE.TL
www.freewebs.com/gutsi

http://s1.darkpirates.gr/c.php?uid=18134

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-07, 20:23
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Φέτος έφτιαξα 3 γλαστρολίνες στο μπαλκόνι.Οι 2 γυρω στα 70 λιτρα και η άλλη 130.Στις μικρες έβαλα νούφαρα φυτεμενα κατευθειαν στη γλαστρα με χωμα που άφησα καμια βδομάδα μες στο νερό σε λεκάνη για να το ξεκαθαρίσω και απο πάνω μπήκε χαλίκι για να το κρατά. Στη μια μαλιστα έβαλα και υποστρωμα αλλά δεν έχω παρατηρήσει καμια διαφορά στην ανάπτυξη.
Στη μεγάλη έβαλα πάπυρο όχι κατευθείαν αλλά μέσα σε μια μικρότερη πηλινη για να μπορω να τη βγάλω αν θέλω για μεταφορά το χειμώνα, ευκολο κλάδεμα ριζων, αλλαγη φυτού αν χρειαστεί.
Αυτά, Ολα πάντως πάνε μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-09-07, 20:31
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gutsi Εμφάνιση μηνυμάτων
και γιατι δεν κανεις μια τρυπα στην αυλη βαλε και λιγο λινερ ή πλαστικο θερμοκιπιου χοντρο και κανε μια μικρουλα λιμνη.τι τη θες τη γλαστρα;
Αν έμενα και εγώ στη Βέροια,πιθανότατα θα το έκανα, αλλά στην Αθήνα είναι λίγο δύσκολο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm Εμφάνιση μηνυμάτων
.... με χωμα που άφησα καμια βδομάδα μες στο νερό σε λεκάνη για να το ξεκαθαρίσω και απο πάνω μπήκε χαλίκι για να το κρατά.
Τί χώμα έβαλες??? Και τι εννοείς να ξακαθαρίσει...??? Χαλίκι πόσο πάχος??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-09-07, 20:39
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Στη μία έβαλα χώμα απ αυτα σε συκευασία αγορασμένο και στις άλλες 2 από τον κήπο.Ειδικά αυτό στη συκευασία έχει μεγάλη άνωση και θέλει καιρό για να κάτσει + και τα δύο βγάζουν χρώμα και "σκουπίδια" γι αυτό τα άφησα στις λεκάνες να καθαρίσουν και να βυθίζονται και να μην θολώνει το νερό αν αναταραχτεί ο βυθός στι αλλαγές.
Χαλίκι ποταμίσιο 1-2 εκ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-09-07, 20:41
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-07, 09:15
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στο clab "γλαστρολίμνη" Zorba!

Εγώ πήρα χώμα απλό από το αμπέλι μου (ξέρω εσύ δεν έχεις αυλή ) έβαλα 4-5 εκ., φύτεψα τα φυτά, και μετά έβαλα μια στρώση χαλίκι (μέγεθος 1-2 εκ. από ποτάμι) πάχους πάλι 5 εκ. Έτσι και τα σκουπιδάκια δεν επιπλέουν.
...............
Μήπως πρέπει να πας μια εκδρομή;

Το γνωστό πρόβλημα με την άλγη αρχίζει αμέσως ιδίως αν την βλέπει ο ήλιος αρκετές ώρες. Εμένα όμως με βόλεψε γιατί δεν φαίνεται από μέσα το πλαστικό της γλάστρας. Όταν τα φυτά ήταν μικρά και λίγα, είχαν κάποιο πρόβλημα και το νερό ήταν μονίμως πράσινο. Τώρα είναι πολλά και το νερό είναι κρύσταλλο, όχι μόνο γιατί δεν αφήνουν "τροφή" στην άλγη αλλά και γιατί δεν βλέπει ο ήλιος το εσωτερικό της γλάστρας.
Τα φυτά που έβαλα ήταν από την περιοχή, αλλά και από κλαδέματα του ενυδρείου. Φυσικά τα τροπικά δεν ξεχειμωνιάζουν, αλλά του χρόνου φυτεύω πάλι.
Να ξέρεις όμως ότι τώρα τα φυτά είναι σε φθίνουσα κατάσταση λόγω φθινοπώρου! Θα χαθούν σε λίγο καιρό! Το φυτό στις φωτο το μάζεψα από την Κερκίνη στις 8-7-07, στις 20-8-07 είναι η πρώτη φωτο και στις 4-9-07 η δεύτερη. Τώρα έχει μόνο 1 φύλλο.

Καλή επιτυχία!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  83.jpg
Εμφανίσεις:  454
Μέγεθος:  93,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1042.jpg
Εμφανίσεις:  431
Μέγεθος:  94,1 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-09-07, 10:38
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Lucy ευχαριστώ.. Και εγώ από χωριό είμαι, ασχετα αν πλεον μενω στην Αθήνα, οπότε μπορώ να βρω χώμα και τα σχετικα.

Η περιοχή μου βεβαια δεν εχει ποταμια και λιμνες οπότε δεν μπορώ να βρω φυτά από εκει, οπότε ενυδρειακά...

Απλά επειδη εχω σκοπό να βαλω και κανενα χρυσόψαρο μέσα, το ψαχνω για να μην κανω λάθος επιλογές (ασβεστολιθικα χαλίκια κλπ...)

Ξέχασα να γραψω:

Εχτες έβαλα σε μια πλαστική γλάστρα, αγορασμένο χωμα για γλαστρες και φύτεψα παπυρο. απο πανω εβαλα μια στρωση χαλίκι αλλα μαλλον είναι πολύ λίγο. Εντωμεταξυ το χωμα επιπλεει και βγαινει απο τη γλαστρα.

Στη γλαστρα ανοιξα τρυπες και στον πατο και γυρω-γύρω. Σωστό ή λάθος? Γιατί καπου ειχα διαβασει οτι τα υδροβια φυτα πρεπει να φυτευονται σε γλαστρα-καλαθι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-09-07, 10:51
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Και να μην έκανες τρύπες ο πάπυρος θα βγάλει ρίζες και πάνω απ τη γλάστρα. Στο δικό μου τις κόβω κατά καιρούς γιατί δεν μ αρέσει να φαίνονται.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-09-07, 10:56
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Ρωταω γενικα αν χρειαζονται τοσες πολλες τρυπες και ειδικα στο πλαι...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-09-07, 11:04
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Για τον πάπυρο δεν είναι απαραίτητες.Αν δεν κόβεις καμιά φορά τις ρίζες θα γεμίσουν όλη τη γλάστρα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-09-07, 11:34
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Όπως λέει ο leonm θα γεμίσει με ρίζες, αν δεν ανοίξεις τρύπες στα πλάγια θα τις βγάλει από πάνω και πρέπει συνέχεια να κλαδεύεις ρίζες.

Τώρα αν θέλεις κάποια φυτά μπορώ να σου στείλω, αν βέβαια υπάρχει τρόπος σωστός. Ίσως με τον τρόπο που "ταξιδεύουν" τα σαλιγκαράκια.

Αν βάλεις όμως και ψάρια θα πρέπει την γλάστρα να την στρώσεις με χαλίκι.... τελικά δεν έχει πολλές διαφορές μια γλαστρολίμνη από ένα ενυδρείο! Η μεγαλύτερη διαφορά είναι ότι η γλάστρα είναι εκτεθημένη στις καιρικές συνθήκες!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-09-07, 12:43
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Αρα και σε άλλα φυτα που θα φυτεψω (οχι παπυρους) να κάνω γυρω γυρω τρυπες???
Θα βάλω καποιο μικρο νουφαρο (θα μου πειτε εσεις ποιο ειδος) και μάλλον την ανοιξη θα βαλω και μερικες βαλισνεριες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-09-07, 16:45
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Αν οι γλάστρες ειναι ικανοποιητικές σε μέγεθος δεν νομίζω ότι χρειάζονται τρύπες.Αλωστε απ αυτές θα βγαίνει και χώμα και ειδικά στην αρχή θα σου θολώνει το νερό.
Νούφαρα ψάξε σε φυτώρια, υπάρχουν και σε συκευασία βολβος, λίγο χώμα, λίπασμα και καλαθάκι αν δεν τα φυτέψεις κατευθειαν.Το καλό μ αυτά στη συσκευασία είναι ότι έχουν φωτό οπότε μπορείς να διαλέξεις από πολλά είδη ότι σ αρέσει.Υπάρχουν βέβαια πολλά είδη υδρόβιων φυτών που βγαίνουν έξω απ το νερό και ανθίζουν, για μένα καλύτερα από βαλισνέριες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για λίμνη leonm Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 08-06-07 15:05
Προετοιμασία για δισκους. harilaos Δίσκοι 2 20-01-07 21:59
Προετοιμασία Για Καινούριο Ενυδρείο soupia Αρχάριοι γλυκού νερού 9 10-01-07 16:35
Ερώτηση για Takis (λίμνη) leonm Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 07-03-05 16:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06190 seconds with 14 queries