Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-11, 16:56
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Aπορια μποντομ ντραιν!!!!

Καλησπερα σε ολους.....Λοιπον παιδια βρισκομαι και εγω υπο κατασκευη της δικιας μου λιμνης και σκεφτομαι και εγω να την λειτουργησω με bottom drain αλλα εχω καποιες αποριες....η εξαγωγη του Βοττομ η σωληνα μασ δηλαδη που καταληγει στον χωρο φιλτρανσης,εξαρταται η διατομη της αναλογα τα λιτρα μασ ή ολα τα bottom drain εχουν την ιδια εξοδο??και δευτερον ολα τα bottom drain toυ εμποριου εχουν αυτο το συστημα με τον αερα ή υπαρχουν διαφορα bottom drain??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-11, 07:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους.....Λοιπον παιδια βρισκομαι και εγω υπο κατασκευη της δικιας μου λιμνης και σκεφτομαι και εγω να την λειτουργησω με bottom drain αλλα εχω καποιες αποριες....η εξαγωγη του Βοττομ η σωληνα μασ δηλαδη που καταληγει στον χωρο φιλτρανσης,εξαρταται η διατομη της αναλογα τα λιτρα μασ ή ολα τα bottom drain εχουν την ιδια εξοδο??και δευτερον ολα τα bottom drain toυ εμποριου εχουν αυτο το συστημα με τον αερα ή υπαρχουν διαφορα bottom drain??
Όπως όλα τα πράγματα, υπάρχουν διαφόρων ποιοτήτων, μάρκες, διαφόρων διαμετρημάτων, απλό ή με επιπρόσθετα εξαρτήματα, όπως π.χ. το air dome (air diffuser).

Για να είμαι πιο κατατοπιστικός, υπάρχει π.χ. ένα 110μμ. δηλαδή το διαμέτρημα της εξαγωγής του σωλήνα του. Ο σωλήνας αυτός, πηγαίνει ευθείαν προς τον χώρο φίλτρανσης και εκεί ακολούθως κάνει μια γωνιά 90 μοιρών προς τα πάνω, κάπου 40εκ. άνω από το μπότομ ντρέιν. Ένας λόγος είναι όταν και αφού έχουμε απώλεια στα φίλτρα μας να μην αποστραγγίσει εντελώς τη δεξαμενή μας. Ο σωλήνας μας εκεί μπορεί να συνδεθεί με μικρότερου διατρήματος σωλήνα προς εφοδιασμό των φίλτρων μας. Δες λοιπόν αυτό το λινκ και μπορείς να ρωτήσεις ότι θέλεις...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-11, 16:22
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

ασιλη εμενα η λιμνη μου θα βγει γυρω στα 11,5 με 12,000 λιτρα.....Θα μου προτεινες το φιλτρο μου με bottom drain κτλ... ή να τοποθετησω την αντλια μου εντοσ στην λιμνη και να δημιουργησω ενα βαρελι κτλ????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-11, 17:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
ασιλη εμενα η λιμνη μου θα βγει γυρω στα 11,5 με 12,000 λιτρα.....Θα μου προτεινες το φιλτρο μου με bottom drain κτλ... ή να τοποθετησω την αντλια μου εντοσ στην λιμνη και να δημιουργησω ενα βαρελι κτλ????
Αν η αντλία σου θα είναι βυθιζόμενη, μπορείς να δουλέψεις και πάλι το σύστημά σου με τον ίδιο τρόπο, όπως αναφερω το λινκ που σου επισύναψα. Απλά θα χρειαστείς ένα φίλτρο ανοικτού τύπου DIY ή έτοιμο από την αγορά. Αυτό μπορείς να το συνδέσεις με ένα απομονωμένο χώρο στο τέλος της φίλτρανσης όπου μέσα θα έχεις τη βυθιζόμενη σου αντλία. Η αντλία θα απορροφά νερό έτσι που αναγκαστικά θα δημιουργείται μια μεγάλη ροή σε όλη την έκταση του φίλτρου σου.

Τί σκέφτεσαι για φίλτρανση και τι για αντλία? Να έχεις υπόψη σου ότι η δεξαμενή σου θα είναι αρκετά μεγάλη, άρα θα χρειαστεί παράλληλα μεγάλη ροή και φίλτρο. Θα σου σύστηνα αεραντλία, μην αποφύγεις την αγορά της.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-06-11, 16:13
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Λοιπον για φιλτρανση σκεφτομαι να φταιξω ενα diy δικιασ μου κατασκευης ,μια αντλια βυθιζομενη αναλογη με τα λιτρα μου και να το δουλεψω με ενα aereted bottom drain....Αλλα δειλιαζω ακομα ρε βασιλη γιατι δεν ξερω τι αεραντλια θα χρειαστω και γενικα τα παελκομενα του βοττομ και το μονο που απασχολει αυτη την στιγμη ειναι τ οικονομικο .....δηλαδη εαν ανεβει πολυ το κοστος με μποντομ και αεραντλιεσ μηπωσ το εκανα για αρχη με την αντλια μεσα στην λιμνη και ενα βιολογικο φιλτρο εκτοσ κτλ...αλλα παλι με προβλιματιζει τι ροη θα δηλιουργισω????θα ειναι αρκετη για τα λιτρα μου????ή το αρκετη εξαρταται το ποσο πολυ θα ειναι φορτωμενη με ψαρια???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-06-11, 18:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον για φιλτρανση σκεφτομαι να φταιξω ενα diy δικιασ μου κατασκευης ,μια αντλια βυθιζομενη αναλογη με τα λιτρα μου και να το δουλεψω με ενα aereted bottom drain....Αλλα δειλιαζω ακομα ρε βασιλη γιατι δεν ξερω τι αεραντλια θα χρειαστω και γενικα τα παελκομενα του βοττομ και το μονο που απασχολει αυτη την στιγμη ειναι τ οικονομικο .....δηλαδη εαν ανεβει πολυ το κοστος με μποντομ και αεραντλιεσ μηπωσ το εκανα για αρχη με την αντλια μεσα στην λιμνη και ενα βιολογικο φιλτρο εκτοσ κτλ...αλλα παλι με προβλιματιζει τι ροη θα δηλιουργισω????θα ειναι αρκετη για τα λιτρα μου????ή το αρκετη εξαρταται το ποσο πολυ θα ειναι φορτωμενη με ψαρια???
Aκόμα και στα τεράστια συστήματα που υπάρχουν κοι, δεν υπάρχει δυσανάλογη ροή, γιατί κανένα φίλτρο δεν μπορεί να σου δουλέψει όπως πρέπει με υπερβολικά μεγάλη ροή. Αυτό που γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η χρήση περισσότερης ποσότητας βιολογικού υλικού. Σταθερή βιολογία από τη μια για να καλύψει την μηχανική φίλτρανση και κινούμενη από την άλλη καθαρά για την βιολογία.

Έχω ως αρχή μου πλέον και θα το σημειώνω ως ιδιαίτερα σημαντική προσθήκη, την χρήση αεραντλίας για τα κοι. Δυστυχώς δεν γίνεται αλιώς, γιατί τα μειονεκτήματα στην αντίθετη περίπτωση είναι πολλά-πολλά και έχουν να κάνουν με την υγεία, την μακροζωία και την ανάπτυξη των συγκεκριμένων ψαριών. Σε οτιδήποτε από τα πιο πάνω κάνουμε έκπτωση, σημαίνει αυτομάτως ότι δεν διαθέτουμε τις σωστές συνθήκες για αυτά τα ψάρια.

Ποιότητα νερού λοιπόν και σωστός αερισμός της δεξαμενής μας.

Από ότι γνωρίζω, οι αεραντλίες δεν είναι ιδιαίτερα ακριβές. Εγώ έχω μια της evolution aqua, ενώ ο ¶ντρος έχει μια κινέζικη πολύ φθηνότερη και όπως αποδείκτηκε, φαίνεται να είναι "σκληρό καρύδι". Πληροφοριακά μια αεραντλία των 70,000 λίτρων για τα δεδομένα της δεξαμενής σου είναι ότι πρέπει.

Τώρα, μπορείς να πάρεις απλό bottom drain που είναι σαφέστατα φθηνότερο, (δεν το συστήννω) και να πάρεις ξέχωρα ένα air diffuser για τις ανάγκες της οξυγόνωσης.

Με ένα 300άρη μπορείς να έχεις καλές επιλογές συνολικά, με δεδομένο όμως ότι στο χώρο φίλτρανσης θα δουλέψεις εσύ και χωρίς να σημαίνει ότι θα δώσεις λιγότερα λεφτά από ότι θα έπερνες ένα έτοιμο της αγοράς.

Προσωπικά, πέρασα από πολλά-πολλά φίλτρα, αγοράς και diy, αλλά στο τέλος επέλεξα μια καλή επιλογή και ησύχασα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-06-11, 17:00
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Μπραβο ρε βασιλη ολα οσα γραφεισ ειναι πολυ ουσιαστικα και κατατοπιστικα και σε ευχαριστω....Οσο για το θεμα μασ επειδη απο καπου πρεπει να ξεκινισουμε και εμεισ οι αρχαριοι και επειδη τα οικονομικα μασ ειναι και λιγο πιεσμενα αυτο το καιρο εγω προσωπικα ψαχνω να βρω μια σωστη λυση χωρισ περιττα εξοδα και σπαταλες...και αυτο ειναι πιο δυσκολο οταν εισαι εντελωσ ασχετοσ με το χωρο...Οστοσο θα κανω μια ερευνα και οτιδηποτε αλλο ρωταω!!!και παλι thanks
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
απορια chris@ Bettas 4 24-04-09 20:14
Απορια!!! Petran22 Αρχάριοι γλυκού νερού 20 30-07-08 00:34
Απορια! wickerman.7 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 11-06-08 00:53
Απορια alexx Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 14-05-08 07:43
Απορια.. skipper Malawi 3 21-04-08 09:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04206 seconds with 15 queries