Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-04-11, 07:33
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή Νεογέννητη σκέψη για μια πρώτη λίμνη!

Διεβάζωντας τα θέματα σας εδώ, δεν μπορούσε να μην μου μπει η ιδέα για να κάνω και εγώ μια λίμνη στο σπίτι μου! Ειδικά βλέποντας τη δουλειά που έχουν κάνει κάποια παιδιά!

Η πρώτη ιδέα είναι μια λιμνούλα 2500 λίτρα περίπου στην πίσω (πλαϊνη) αυλή του σπιτιού μου σε ακανόνιστο σχήμα και με μέσο βάθος περίπου 80εκ. (από 1μ. μέχρι 50εκ. με αναβαθμίσεις)
ΣΙΓΟΥΡΑ θα φιλοξενήσει ψάρια...4-5 χρυσόψαρα (τα δύο ήδη τα βασανίζω σε 60ρι ενυδρείο) και ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ενα ΚΟΙ.

Ξεκινώ με κάποιες πρώτες απορείες αφού η σκέψη είναι "νεογέννητη" και θέλει μελέτη το πράμα!

1. Κατοικώ στην Κύπρο (και δεν είμαι ο μόνος απ'οτι βλέπω )! Που μπορώ να βρώ λαϊνερ και τι τιμές παίζουν?

2. Απ'οτι έχω καταλάβει για τα 2500 λίτρα θα χρειαστώ αντλία 4000λτρ/ώρα .....τί κόστος έχει αυτο? Πουλάνε στα πετ σιοπ ή κάπου αλλου?

3. Στο΄χώρο που θέλω να την κάνω υπάρχει και μια μεσπιλιά (μουσμουλία για τους Ελλαδίτες), πόσο μακρια πρέπει να σκάψω?

4. Τι θα προτείνατε για φίτρανση σε αυτά τα λίτρα (μιχανική και βιολογική αφου θα έχει και ψάρια εννοείται αλλά)...τι τρόπο (D.I.Y κατά προτίμηση)?....αν είναι δυνατον να μην περιλαμβάνει τρύπες στο Λαινερ γιατί θα με κάνει λίγο νευρικό!

5. Ήλιος εκεί κτυπά μόνο πρώι και απόγευμα, άρα μιλάμε για λίγα πράγματα.....νομίζετε ότι θα χρειαστώ UV???? Αν ναι, ποιό περίπου το κόστος?

6. ....και ίσως το πιο σημαντικό!!! Πως πείθεις τη γυναίκα σου που σε ανέκτηκε με τρία ενυδρεία να δεχτεί και τη λίμνη??????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
-------------------------
Να υποθέσω ότι σκαλώσατε όλοι στο νούμερο 6????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Plakas : 14-04-11 στις 07:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-11, 07:44
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Γεια σ φιλε

Απο πια πολη εισαι ?Για το λαινερ να ξερεις οτι ειναι αρκετα τσουκτερες οι τιμες .

Η αντλια που λες μια χαρα θα κανει .Για το αν θα κανεις δικο σ φιλτρο εξαρτατε απο την ορεξη και τη διαθεση σου .Η μεσπιλια σου δεν θα σ δημιουργησει ιδιαιτερο προβλημα .

Οσον αφορα τη γυναικα σου εγω θα ελεγα αρχισε το σκαψιμο χωρις να της πεις τιποτα και μετα αυτοσχεδιαζεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-11, 08:00
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα τη γυναικα σου εγω θα ελεγα αρχισε το σκαψιμο χωρις να της πεις τιποτα και μετα αυτοσχεδιαζεις
Μπορεί αν παρεξηγήσει τις προθέσεις μου και να τρομάξει αν με δει να σκάβω στην αυλη και να μην της λέω το λόγο!!!

Απο Λευκωσία είμαι φίλε Μιχάλη.

Πάντος να πείσθεί η γύναικα μου μάλλον θα είναι το εύκολο κομμάτι! Μόνο να της δείξω μερικούς από τους κήπους που έχετε φτιάξει εδώ....νομίζω καθάρισα!

Για το φίλτρο μάλλον προσανάτολίζουμε για κάτι σε bakki shower σε συνδιασμό με skimmer (υπερχείλιση όχι αγοραστό κάτι σαν αυτό του Γιάννου)

Υ.Γ.: Όταν λες τσούζουν οι τιμές του λαϊνερ??? Περίπου....? Που βρίσκω στην Κύπρο???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-11, 09:38
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί αν παρεξηγήσει τις προθέσεις μου και να τρομάξει αν με δει να σκάβω στην αυλη και να μην της λέω το λόγο!!!

χαχαχα

Απο Λευκωσία είμαι φίλε Μιχάλη.

κανεις δεν ειναι τελειος


Πάντος να πείσθεί η γύναικα μου μάλλον θα είναι το εύκολο κομμάτι! Μόνο να της δείξω μερικούς από τους κήπους που έχετε φτιάξει εδώ....νομίζω καθάρισα!

και εγω ετσι εκανα για να πεισω τους σικους μ για τη λιμνη

Για το φίλτρο μάλλον προσανάτολίζουμε για κάτι σε bakki shower σε συνδιασμό με skimmer (υπερχείλιση όχι αγοραστό κάτι σαν αυτό του Γιάννου)

Καλως

Υ.Γ.: Όταν λες τσούζουν οι τιμές του λαϊνερ??? Περίπου....? Που βρίσκω στην Κύπρο???
Κανε ερευνα αγορας . Ρωτα για λαινερ ενος χιλιοστου ομως . Για το που θα κοιταξεις φανταζομαι θα σε βοηθησουν οι συμπολιτες σου . Με τους τονους που θελεις για τη λιμνη σου θα δωσεις πανω απο 400 ευρω για καλο λαινερ .Αν δεν βρεις Λευκωσια πες μου να σου πω για Λεμεσο που θα βρεις σιγουρα .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-11, 10:45
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τη βοήθεια Μιχάλη!!!

Θα ρωτήσω ένα δυο φίλους κηποτέχνες να δω αν έχουν κάτι υπόψη!

Πάντος €400+ που λες εκτός από τις φωτογραφίες των κήπων σας πρέπει να παιξει και δώρο για να πείσω τη γυναίκα μου!

(τα άλλα έξοδα άμα μπεις στη διαδικασία τα κάνεις πιο εύκολα....πχ αντλίες, βιολογικό υλικό κλπ)

.....Κάτι άλλο, επίδη ο ιδανικότερος χώρος (από πλευράς μεγέθους) που θα αυξήσει και τα λίτρα της λίμνης είναι η κυρίος αυλή, την οποία όμως κτυπά πόλυ ο ήλιος κατά τις μεσημβρινές ώρες, νομίζετε ότι λύνεται εύκολα το πρόβλημα ή δεν υπάρχει σωτηρία?
.....Μελλοντικά όταν θα μεγαλώσουν τα δέντρα της αυλής που είναι περιμετρικά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ήλιου....προς το παρόν όμως υπάρχει και υπολογίζω να υπάρχει για τα επόμενα 5-6 χρόνια (τουλάχιστον!)
.....Το πρόβλημα ίσως λυθεί και πιο νωρίς αν φτιάξω το κιόσκι που υπολογίζω, αν είναι όμως μεγάλο θέμα ο ήλιος δεν θα ήθελα να προχωρήσω στη λίμνη με την προοπτική του... όταν φτιάξω....θα.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-11, 15:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Το πρώτο που ήθελα να πω είναι όταν ξεκινήσεις τη λίμνη, αυτό που πρέπει να φοβάσαι είναι το πως θα καταφέρεις να πείσεις τη σύζυγο σου, να διατηρήσεις τα ενυδρεία σου! Εννοείται καμία σχέση των δύο! Το ένα το ζεις και περιφέρεσαι σε αυτό, ενώ το άλλο απλά το παρακολουθείς σαν τηλεόραση!

Πλάκα-πλάκα... Όλοι ξεκινάμε με μικρά συστήματα, ξηλώνουμε και μεγαλώνουμε δίνοντας στο τέλος πολύ περισσότερα λεφτά απ' ότι θα δίναμε αρχικά για ένα μεγάλο και σωστό κύκλωμα. Να σου πω πως πήρα προσωπικά το θέμα.
Η σκέψη για λίμνη μου ήρθε στο μυαλό 12 χρόνια πριν, πριν ακόμα να έχω διαδίκτυο. Έκανα μια μικρή λιμνούλα 1200 λίτρα, ενώ στο πίσω μέρος του μυαλού μου έλεγα ότι δεν αρκεί, θέλω μεγαλύτερη και πιο σωστών προδιαγραφών για κοι! Πέρασαν 6 ολόκληρα χρόνια, αποταμιεύοντας και διαβάζοντας μέχρι βασικά να είμαι σε θέση οικονομική και με τεχνογνωσία να την κατασκευάσω όπως ονειρευόμουνα. Ακόμα απέχει το έργο από το τελικό αποτέλεσμα που θέλω να δώσω...(ένα-δύο χρόνια δουλειάς ακόμα).

Όπως και να' χει, να επενδύσεις σε μια αντλία που θα σου γυρίζει το ολικό όγκο του νερού τουλάχιστον 2 φορές την ώρα. Για δεξαμένη 2,500 λίτρων, καλύτερα μια αντλία των 5000 κ.λ.π. Οι πιέσεις, τα ύψη και η φίλτρανση συνήθως σου μειώνουν την αρχική ροή της αντλίας.

Λάινερ να πάρεις οπωσδήποτε EPDM και άνω του 1 χιλ πάχους για να μην έχεις μελλοντικά μεγάλα προβλήματα. Η τιμή που βρήκες είναι πολύ ακριβή.

UV αρχικά θα χρειαστείς γιατί το πράσιμο νερό είναι παράγοντας που δεν θα αρέσει στη σύζυγο σου (δοκιμασμένο, ξέρω!). Τα φυτά άλλωστε απαιτούν χρόνο ή και χρώνια ώστε να φτάσουν σε σημείο να καλύψουν τόση επιφάνεια που θα εκτοπίσουν την ανάπτυξη άλγης (αιωρούμενης, τριχοειδούς).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-11, 20:10
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Βασίλη ήδη κάνω τη σκέψη για την κυρίος αυλή. Η μόνη τροποποιήση που θέλει είναι να φύγει ένας μικρός (ευτυχώς) φίκος που είναι εκεί! Με προβλημάτιζε ο ήλιος αλλά άμα λες ότι θα χρείαστω UV όπου και να την κάνω....θα πάρω μια ομπρέλα για τις δύσκολες μέρες μέχρι να κάνω το κιόσκι μου.

Φύσικά τώρα πάμε σε πιο πολλά λίτρα μάλλον!
Αυτό που λες πάντος (ότι ξεκινάμε με μικρά και μετά ξοδεύουμε τα διπλάσια για να κάνουμε αυτό που θέλουμε)....το έχω δει και με τα ενυδρεία! Ξεκινάς με κάτι μικρό, πας σε κάτι μεγαλύτερο.....και πάει λέγοντας.

Θα κάνω μια έρευνα αγοράς, μια μελέτη των κατασκευών σας για να αποφασίσω τον τρόπο κατασκευής (το Λαϊνερ είναι δεδομενο...μιλάω για φίτρανση κλπ)

....και θα επανέλθω στο θέμα αργότερα!

Υ.Γ.: Βασίλη EPDM λάινερ στη Λευκωσία που μπορώ να βρώ? Ρώτησα σε πετ σιοπ και μου είπαν για κάτι περίεργα κινέζικα!
Πάντος οι αντλίες είναι σε πολύ καλές τιμές....τουλάχιστον μια πρώτη εικόνα!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-11, 20:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη ήδη κάνω τη σκέψη για την κυρίος αυλή. Η μόνη τροποποιήση που θέλει είναι να φύγει ένας μικρός (ευτυχώς) φίκος που είναι εκεί! Με προβλημάτιζε ο ήλιος αλλά άμα λες ότι θα χρείαστω UV όπου και να την κάνω....θα πάρω μια ομπρέλα για τις δύσκολες μέρες μέχρι να κάνω το κιόσκι μου.

Φύσικά τώρα πάμε σε πιο πολλά λίτρα μάλλον!
Αυτό που λες πάντος (ότι ξεκινάμε με μικρά και μετά ξοδεύουμε τα διπλάσια για να κάνουμε αυτό που θέλουμε)....το έχω δει και με τα ενυδρεία! Ξεκινάς με κάτι μικρό, πας σε κάτι μεγαλύτερο.....και πάει λέγοντας.

Θα κάνω μια έρευνα αγοράς, μια μελέτη των κατασκευών σας για να αποφασίσω τον τρόπο κατασκευής (το Λαϊνερ είναι δεδομενο...μιλάω για φίτρανση κλπ)

....και θα επανέλθω στο θέμα αργότερα!

Υ.Γ.: Βασίλη EPDM λάινερ στη Λευκωσία που μπορώ να βρώ? Ρώτησα σε πετ σιοπ και μου είπαν για κάτι περίεργα κινέζικα!
Πάντος οι αντλίες είναι σε πολύ καλές τιμές....τουλάχιστον μια πρώτη εικόνα!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
Να σου πω τι να κάνουμε! Να πάρεις τη σύζυγο σου και να έρθετε ένα περίπατο ως εδώ που μένω. Εγγυημένο ότι θα σου δώσει άδεια να κάνεις ότι θέλεις...

Ούτε που να σκέφτεσαι αγορά λάινερ από καταστήματα πετ. Σου είπα πως θα τα πούμε από κοντά...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μία σκέψη... medico Αρχάριοι γλυκού νερού 4 26-03-09 12:39
Μια σκέψη alechandro Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 22-03-09 23:15
Σκέψη Σπύρος Μ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 29-05-08 14:45
Έχω μια σκέψη ΝΕΝΔΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 11-11-06 07:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05619 seconds with 15 queries