Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Λίπανση Φυτών

Λίπανση Φυτών Λιπάσματα,δοσολογίες,DIY λιπάσματα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-01-17, 19:33
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή Λιπασματα Diy Αγορα..

Απο οτι εχω διαβασει και εχω καταλαβει μεχρι τωρα διορθωστε με αν κανω καποιο λαθος τα βασικα ουσιαστικα λιπασματα(σκονες) ειναι τα παρακατω...
1)K2SO4
2)KH2PO4 ή fleet enema
3)Power4 ή Greenzit ή Super 4
4)Σίδηρος
5)Ασκορβικό Οξύ

Ολα αυτα που μπορω να τα βρω?Γνωριζει καποιος τιμες και ποσοτητες που πωλουνται?
Ειχα ακουσει για σωκρατους στην αθηνα κεντρο αλλα δεν ετυχε μεχρι τωρα να παω...επισης για το super 4 που εχει αντικαταστισει το power 4 το βρισκω και στα φυτωρια σωστα?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-17, 19:46
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οτι εχω διαβασει και εχω καταλαβει μεχρι τωρα διορθωστε με αν κανω καποιο λαθος τα βασικα ουσιαστικα λιπασματα(σκονες) ειναι τα παρακατω...
1)K2SO4
2)KH2PO4 ή fleet enema
3)Power4 ή Greenzit ή Super 4
4)Σίδηρος
5)Ασκορβικό Οξύ

Ολα αυτα που μπορω να τα βρω?Γνωριζει καποιος τιμες και ποσοτητες που πωλουνται?
Ειχα ακουσει για σωκρατους στην αθηνα κεντρο αλλα δεν ετυχε μεχρι τωρα να παω...επισης για το super 4 που εχει αντικαταστισει το power 4 το βρισκω και στα φυτωρια σωστα?
Γιανναρος λεγεται και ειναι στη Σωκρατους 56?26? δεν θυμαμαι αριθμο.
KNO3
KH2PO4 Αυτα παρε + Power4 ή Greenzit ή Super 4
Σιδηρο απο φυτωριο θα σου χρωματιζει το νερο μην παρεις(αν θες παρε ενα επωνυμο ενυδρειακο)
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-17, 19:52
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιανναρος λεγεται και ειναι στη Σωκρατους 56?26? δεν θυμαμαι αριθμο.
KNO3
KH2PO4 Αυτα παρε + Power4 ή Greenzit ή Super 4
Σιδηρο απο φυτωριο θα σου χρωματιζει το νερο μην παρεις(αν θες παρε ενα επωνυμο ενυδρειακο)
KNO3 Νιτρικο καλιο λες να χρειαστω?Δεν θα ειναι αρκετο αυτο που θα εχουν απο τα ψαρια???
Οσο για το Ασκορβικό Οξύ και αυτο απο Σωκρατους?
Σιδηρο εχεις καποιον να προτεινεις επωνυμο?
Ευχαριστω για τις απαντησεις...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-17, 19:56
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
KNO3 Νιτρικο καλιο λες να χρειαστω?Δεν θα ειναι αρκετο αυτο που θα εχουν απο τα ψαρια???Αν ειναι για φυτεμενο παρτο
Οσο για το Ασκορβικό Οξύ και αυτο απο Σωκρατους?Ρομπουλακης παλι Σωκρατους αλλα για πιο λογο?
Σιδηρο εχεις καποιον να προτεινεις επωνυμο?seachem
Ευχαριστω για τις απαντησεις...
Να εισαι καλα και αν μπορουμε κατι αλλο λες
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-17, 20:06
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Για φυτεμενο θα ειναι ναι...
Δεν το χρειαζομαι το ασκορβικο ?
Ευχαριστω και παλι
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-17, 20:11
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φυτεμενο θα ειναι ναι...
Δεν το χρειαζομαι το ασκορβικο ?
Ευχαριστω και παλι
Aν ειναι να κανεις υγρα πιστευω πως οχι.
Αποσταγμενο νερακι η οσμωσης.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-17, 20:21
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ναι εκει εχω κλεισει στο να φτιαξω υγρα για λογους καθαρα οικονομικους αλλα και διαρκειας...
Παράγγειλα 250 γρ K2SO4 (θειικό κάλιο)
Μου λες οτι KH2PO4 (δισόξινο φωσφορικό κάλιο) ή fleet enema απο Σωκρατους..
Power4 ή Greenzit για όλα τα ιχνοστοιχεία η αν δεν κανω λαθος πλεον Super 4...απο καποιο φυτωριο η και αυτο απο Σωκρατους...
Στον σιδηρο εχω απορια...
Μιλαμε για Seachem Flourish Iron
Διαβασα κιολας ομως για τον σιδηρο...τα εξης
χηλικός σίδηρος (chelated iron) Fe EDTA και Fe DTPA.
Ειναι ο σιδηρος απο τα φυτωρια που ανέφερες ποιο πανω??
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-17, 20:47
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι εκει εχω κλεισει στο να φτιαξω υγρα για λογους καθαρα οικονομικους αλλα και διαρκειας...
Παράγγειλα 250 γρ K2SO4 (θειικό κάλιο)Απο που?
Μου λες οτι KH2PO4 (δισόξινο φωσφορικό κάλιο) ή fleet enema απο Σωκρατους..Γιανναρος το φυτωριο στη Σωκρατους(κανε αναζητηση να βρεις τον αριθμο)fleet enema απο φαρμακειο
Power4 ή Greenzit για όλα τα ιχνοστοιχεία η αν δεν κανω λαθος πλεον Super 4...απο καποιο φυτωριο η και αυτο απο Σωκρατους...στον παραπανω power 4 θα βρεις
Στον σιδηρο εχω απορια...
Μιλαμε για Seachem Flourish Iron ναι
Διαβασα κιολας ομως για τον σιδηρο...τα εξης
χηλικός σίδηρος (chelated iron) Fe EDTA και Fe DTPA.
Ειναι ο σιδηρος απο τα φυτωρια που ανέφερες ποιο πανω??
για χηλικο σιδηρο σου ειπα οτι χρωματιζει το νερο
Εγω θα παραγγελνα

KH2PO4 (δισόξινο φωσφορικό κάλιο)και οχι K2SO4 (θειικό κάλιο)και θα εβαζα νιτρικο καλιο και φωσφορικο καλιο.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-17, 21:12
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Νιτρικό κάλιο και μονοφωσφορικό κάλιο+ιχνοστοιχεία είναι η λίπανση Ε.Ι. αλλά προσοχή θέλει πάντα co2 χωρίς μεταβολές του γιατί θα γεμίσεις άλγες...
Παίζεις μία μέρα macro μια micro και 7η μέρα αλλαγή.....αν πάρεις ιχνοστοιχεία σίδηρο δεν θα χρειαστείς γιατί σε καλύπτουν
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-17, 21:35
EPANTAZ Ο χρήστης EPANTAZ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2016
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

κινεζικα...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-01-17, 21:38
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EPANTAZ Εμφάνιση μηνυμάτων
κινεζικα...
Φίλε και μενα στην αρχη ετσι μ φαινόταν αλλα εκανα φροντιστήριο στου GAB
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-01-17, 21:45
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EPANTAZ Εμφάνιση μηνυμάτων
κινεζικα...
Μαθαινεις δωρεαν κινεζικα
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-17, 21:54
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ναι το πιασα εξαρχης αυτο με τον σιδηρο απλα δεν ειχα καταλαβει οτι επροκειτο για αυτο του φυτωριου...κομπλε λοιπον και απο αυτο...
Θειικο καλιο απο χημικα λογικα ειναι με υψηλη καθαροτητα αν θυμαμαι καλα...
KH2PO4 θα παρω
Νιτρικο καλιο αν βρω φθηνα καλως..φωσφορικο γτ να παρω??

Εχω co2 ετοιμο να μπει αφου και ξεκαθαρισω τι πρεπει να παρω απο λιπασματα...
Δηλ αν παιξω με αυτα τα 3
Νιτρικο καλιο(KNO3)
Το μονοφωσφορικο καλιο ποιο ειναι??
Ιχνοστοιχεία θα εχω απο το power,super 4...
Απλα κατι διαβασα οτι φώσφορο περνουν απο την τροφη τα ψαρια αν δεν κανω λαθος


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-01-17, 21:59
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Τι ειναι Estimative Index;

Είναι μια μέθοδος που μας επιτρέπει να έχουμε επαρκή δοσολογία θρεπτικών συστατικών σε φυτεμένα ενυδρεία χωρίς να υπάρχει ανάγκη να παρακολουθούμε με τεστ το κάθε ένα ξεχωριστά. Βασικά εισάγουμε στο ενυδρείο λίγο παραπάνω από τη δόση για το καθένα από αυτά ώστε να μην εξαντληθεί κανένα και ακολουθείται από μια μεγάλη αλλαγή νερού στο τέλος της εβδομάδας για να αποφευχθεί να ξεφύγουν από το λίγο περισσότερο στο πολύ περισσότερο. Μπορούμε με λίγη προσοχή παραπάνω να προσαρμόσουμε το EΙ και για συστήματα με χαμηλότερο φωτισμό με τη μείωση της δοσολογίας.
Τα λιπάσματα είναι τα macro θρεπτικά συστατικά και τα micro θρεπτικά συστατικά (ή ιχνοστοιχεία) που περιλαμβάνονται για παράδειγμα. στο Tropica Plant Nutrition, TNC Lite, Seachem Flourish.

Η δοσολογία είναι απλή. Κάθε ημέρα σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα λίπανσης χορηγούμε macro , micro στοιχεία με δοσολογία ανάλογα με τα λίτρα που έχουμε. Στο τέλος της εβδομάδας κάνουμε 50% νερό αλλαγή ώστε να επαναφέρουμε τα θρεπτικά συστατικά σε μηδενική βάση και να ξεκινήσουμε ξανά από την αρχή ώστε να μη μαζευτούν περισσότερα από όσα τα φυτά μας έχουν απορροφήσει. Το 50% είναι ένας οδηγός και δε σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθηθεί επακριβώς αλλά όταν κάνουμε μεγάλη αλλαγή νερού έχουμε ακρίβεια στα επίπεδα θρεπτικών ουσιών.

Πώς πρέπει να χρησιμοποιήσουμε τις χημικές ουσίες:
Υπάρχουν δύο τρόποι με τους οποίους μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε
• φτιάχνοντας διαλύματα
• με το να προσθέτουμε την σκόνη από το καθένα κάθε φορά από το καθένα με το κουταλάκι του γλυκού.

Οι δοσολογίες αναφέρονται παρακάτω. Εάν χρειαστεί να τα ποσά αυτά μπορούν να τροποποιηθούν μέσω ενός υπολογιστή δοσολογιών ώστε να ταιριάξει στις δικές μας ανάγκες.

Διάλυμα macro:
33 gr Νιτρικό κάλιο (Potassium Nitrate)
2,9 gr Φωσφορικό κάλιο (Potassium Phosphate)
250 ml νερό

Διάλυμα Trace Mix:
10 gr χειλικό trace element mix (7% Fe - 1,3% B - 2% Mn - 0,06% Mo - 0,4% Zn - 0,1% Cu)
250 ml νερό
0,5 ml Υδροχλωρικό οξύ ή 0.25gr E300 Ασκορβικό Οξύ (που είναι ασφαλέστερο)

Το υδροχλωρικό οξύ, προστίθεται για να διατηρηθεί η λύση και δεν είναι απολύτως απαραίτητο.

Δοσολογία:
Αν χρησιμοποιούμε τα παραπάνω διαλύματα:
5ml διαλύματος macro ανά 50 λίτρα νερού
2,5 ml διαλύματος ιχνοστοιχείων ανά 50 λίτρα νερού

ΥΓ KH2PO4 κανονικά λέγετε μονοφωσφορικό κάλιο...

- Το EI δεν θέτει κάποιο στόχο για τις τιμές του κάθε ένα θρεπτικού στοιχείου αλλά στόχος του είναι να υπάρχει πάντα μια μικρή υπέρβαση των θρεπτικών στοιχείων ώστε να μπορούν τα φυτά να τα λαμβάνουν χωρίς να παρουσιαστεί έλλειψη σε κάποιο από αυτά.
- Το ΕΙ εξαρτάται πάρα πολύ από το CO2 που πρέπει να διατηρείται σε σταθερή τιμή 30ppm κατά τη διάρκεια της φωτοπεριόδου. Πάνω από το 90% όλων των προβλημάτων σχετικά με τις άλγες σε φυτεμένα ενυδρεία οφείλεται στο ανεπαρκές CO2 ή στην αστάθεια του κατά την φωτοπερίοδο.
- Επίσης μεγάλη σημασία (και συχνά παραβλέπεται) είναι να υπάρχει καλή κυκλοφορία του νερού σε όλο το ενυδρείο. Αυτό είναι ζωτικής σημασίας για να είναι άμεσα διαθέσιμο το CO2 και τα θρεπτικά συστατικά στα φυτά. Σαν στόχο πρέπει να έχουμε 10 φορές (ή περισσότερες) της ονομαστικής ροής του φίλτρου επί τα λίτρα του ενυδρείου που έχουμε. Φυσικά τα ψάρια που θα διαλέξουμε θα πρέπει να ταιριάζουν με αυτή την μεγάλη ροή του νερού!
- Αν έχουμε πολύ χαμηλά επίπεδα μαγνησίου στο νερό της βρύσης σας θα πρέπει να προσθέσουμε επιπλέον 5-10 ppm μαγνήσιο (θειικό μαγνήσιο) σε κάθε αλλαγή νερού. Μπορούμε να εύκολα να υπολογίσουμε.
- Η Ανθρακική σκληρότητα (KH) δεν πρέπει ποτέ να είναι κάτω από 4. Όταν είναι κάτω από 3KH δεν έχει καλή ρυθμιστική ικανότητα του pH (λειτουργεί ως buffer για το ph) και ως εκ τούτου θα καταλήξουμε με πολύ ασταθές ph πράγμα που δεν είναι καθόλου καλό. Εάν είναι απαραίτητο προσθέτουμε μαγειρική σόδα για να αυξήσουμε το KH.

Ημερήσιο πρόγραμμα:

Δευτέρα :
Προσθήκη traces (ιχνοστοιχείων)
Τρίτη :
Προσθήκη macro θρεπτικών (KNO3, KH2PO4)
Τετάρτη :
Προσθήκη traces
Πέμπτη :
Προσθήκη macro θρεπτικών (KNO3, KH2PO4)
Παρασκευή :
Προσθήκη traces
Σάββατο :
Τίποτα
Κυριακή :
50% αλλαγή νερού , προσθήκη macro θρεπτικών (KNO3, KH2PO4)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-01-17, 22:09
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Αυτο το ειχα διαβασει ομολογω αλλα ποτε δεν ειδα αυτο για το νιτρικο καλιο,φωσφορικο καλιο και τα ιχνοστοιχεία..
Παρέμεινα στα πρωτα στοιχεια που προανέφερα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-01-17, 22:12
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Ωραία οπότε θέλεις να πας σε PMDD πρόγραμμα.

Αρχικά γνωστή ως Poor Man's Dupla Drops δημιουργήθηκε από τον Paul Sears και Kevin Conlin το 1996 ως μια μέθοδο για να παρέχουν στα φυτά του ενυδρείου όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά, αλλά και να περιορίσει τα φωσφορικά ως μέσο για να ελεγχθεί η άλγη. Τα φωσφορικά άλατα πρέπει να περιοριστούν, αλλά όχι να εξαλειφθούν, διαφορετικά τα φυτά θα αρχίσουν να πεθαίνουν. Αρχικά η βασική συνταγή PMDD δεν είχε φωσφορικά, είχαν υποπτευθεί ότι είναι αρκετό διαθέσιμο στη δεξαμενή από το ψάρι. Τα τελευταία χρόνια όμως έχει αποδειχθεί ότι φωσφορικό κάλιο απαιτείται επίσης να μπαίνει επιπρόσθετα γιατί δεν αρκούνται οι ανάγκες των φυτών από αυτά που προέρχονται μόνο από τα ψάρια. Υπάρχουν πολλές άλλες παραλλαγές του PMDD που χρησιμοποιούνται με μεγάλη επιτυχία σε όλο τον κόσμο από έμπειρους ιδιοκτήτες υδρόβιων φυτών.
Το PMDD είναι να προστίθενται καθημερινά τα διαλύματα, έτσι ώστε να κρατήσει τα επίπεδα όσο το δυνατόν σταθερότερα και να βοηθήσει στην πρόληψη οποιοδήποτε από τα θρεπτικά συστατικά που εξαντλούνται. Τα επίπεδα της δόσης πρέπει να αποκτηθούν μετά από έλεγχο του νερού για το σίδηρο και για νιτρικά σε περίοδο εβδομάδων. Αυτό είναι ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα αυτού του συστήματος, λόγω της δυσκολίας στη λήψη ακριβών αποτελεσμάτων των δοκιμών.

Το αφθεντικό PMDD
1 κουταλάκι του γλυκού νιτρικό κάλιο
2 κουταλάκια του γλυκού θειικό κάλιο
2,5 κουταλιές της σούπας θειικό μαγνήσιο (Epsom salt)
1 κουταλιά της σούπας Χηλικό Mix Element Trace (7% Fe, 1.3% Β, 2% Μη, 0,06% Μο, 0,4% Ζη, 0,1% Cu, EDTA, DTPA)
300 ml απεσταγμένου νέρου)


Τροποποιημένο PMDD με φωσφορικά
Πολλοί άνθρωποι έχουν την ανάγκη να βάλουν φωσφορικά γιΆαυτό και θα γίνει ένα νέο διάλυμα. Στην αρχική όλα τα συστατικά αναμιγνύονται σε ένα μοναδικό διάλυμα, αλλά αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα εξαιτίας του φωσφορικού καλίου η οποία θα αντιδράσει με οποιοδήποτε ελεύθερο σίδηρο. Συνεπώς, είναι πιο εύκολο να γίνει με δύο ξεχωριστά διαλύματα, με micro και macro. Αλλά είναι δυνατό να αναμιχθούν όλα τα συστατικά μαζί με τη διατήρηση του χηλικού σιδήρου. Δείτε μου "All In One" λύση για περισσότερες λεπτομέρειες.
Macros
25gr Νιτρικό Κάλιο
5,8 gr Φωσφορικό Κάλιο (μονοβασικού)
11gr Θειικό κάλιο
20gr επταένυδρο θειικό μαγνήσιο (Epsom Salts)
500 ml απεσταγμένο νερό
Micros
10g Χηλικό Mix ιχνοστοιχείων
250ml νερού
0,5 ml Κανονικό Υδροχλωρικό οξύ ή 0.25gr E300 Ασκορβικό Οξύ (που είναι ασφαλέστερο).

Το υδροχλωρικό οξύ προστίθεται για να βοηθήσει στη διατήρηση του διαλύματος και δεν είναι απολύτως απαραίτητο.


Δοσολογίες
Το επίπεδο των δόσεων εξαρτάται από το επίπεδο φυτομάζας του ενυδρείου σας. Τα παρακάτω ποσά έχουν σχεδιαστεί για ένα πλήρως φυτεμένο ενυδρείο οπότε αν έχετε το 50% φυτεμένο τότε μπορείτε να βάλετε τις μισές ποσότητες. Και οι δύο δόσεις σε καθημερινή βάση.
2 ml Macro διαλύματος ανά 40 λίτρα
1 ml Micros διαλύματος ανά 40 λίτρα.
Για εκείνους που επιθυμούν να γνωρίζουν, κάθε δόση θα προσθέσει:
1,5 ppm NO3
0,4 ppm PO4
1,6 ppm K
0,2 ppm Mg

Είναι καλύτερο να ρίχνουμε την ίδια ώρα κάθε ημέρα, κατά προτίμηση λίγο πριν ανάψουν τα φώτα.
Δεν υπάρχουν κατευθυντήριες γραμμές για τις αλλαγές νερού όταν οι δόσεις είναι ακόμα μικρές αλλά να είστε πρόθυμοι για να κάνετε εβδομαδιαίες αλλαγές νερού. Η επιλογή είναι δική σας, αλλά 30 με 50% κάθε εβδομάδα είναι μια καλή αρχή.
Αν προτιμάτε να χρησιμοποιείτε σκευάσματα του εμπορείου όπως Tropica Plant Nutrition, Seachem Flourish τότε απλά προσθέστε με ίδιο ποσό όπως με το μίγμα ιχνοστοιχείων.
Έχετε υψηλά επίπεδα νιτρικών και φωσφορικών αλάτων στο νερό της βρύσης σας; Μπορείτε να μειώσετε τα ποσά τους στο διάλυμα macros. Θα πειραματιστείτε με δοκιμή και σφάλμα για να βρείτε τα σωστά επίπεδα.
Η πράσινη Spot άλγη φαίνεται να είναι ένα από τα κύρια προβλήματα με τη χρήση φωσφορικών. Αν πειραματιστείτε λίγο με τα ποσά των φωσφορικών, σε λίγο διάστημα θα διορθωθεί το πρόβλημα
Το PMDD επινοήθηκε στις ημέρες όταν τα επίπεδα φωτισμού δεν ήταν τόσο υψηλά όσο είναι τώρα, αν έχετε υψηλό φωτισμό, τότε μπορεί να αρχίσετε να βλέπετε προβλήματα με κακή ανάπτυξη. Μπορείτε να αυξήσετε τη δόση είτε να μειώσετε τα επίπεδα φωτισμού / περίοδο φωτισμού. Αν αυτό δεν λύσει το πρόβλημα ή δεν θέλετε να μειώσετε το φωτισμό σας, τότε μπορεί να είναι καλύτερο να στραφείτε σε μεγαλύτερες δόσεις όπως είναι το Estimative Index.

ΥΓ Εγώ πάντως με το ΕΙ έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα και βρίσκω σχετικά εύκολα τις σκόνες....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-01-17, 22:17
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Αρα εσυ μου λες να παω σε νιτρικο καλιο...μονοφωσφορικο καλοο και ιχνοστοιχεία...
KNO3,KH2PO4 και power 4 για ιχνοστοιχεία σωστα??και ετσι θα εχω την ΕΙ
Οτι ακριβως προτεινε και ο rott

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-01-17, 22:22
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Ακριβός!
Δοκιμασμένο απλά προσοχή με το co2 το ξαναλέω!!!!
Βέβαια μπορείς να το τροποποιήσεις ανάλογα με τις ανάγκες των φυτών σ!
Στην αρχή ξεκινάς με μικρότερη απ την παραπάνω προτεινόμενη δόση και αυξάνεις αναλόγως φυτομάζας και αναγκών....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-01-17, 22:30
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Χμμμ σαν να γινεται ξεκαθαρος ο οριζοντας τωρα...
Ναι το εμπεδωσα αυτο με το Co2 σταθερα στα 30 ppm ..
.Το θειικο καλιο που εχω μπορω να το χρησιμοποιήσω αλλιως??Δηλ αν και ξεκινησω ΕΙ δεν μπορω να συνεχισω σε PMDD??
Επισης αν ας πουμε ξεκινησω ΕΙ χαμηλοτερης δοσολογιας...τοτε το διοξείδιο πρεπει να ειναι 30 ppm?? Η μπορω να το εχω και αυτο πιο λιγο??
Η ειναι λαθος το σκεπτικο μου?


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-01-17, 22:55
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Δεν είναι λάθος το σκεπτικό σ αλλά το co2 να το έχεις πάντα 30ppm κατά τη περίοδο της φωτοσύνθεσης δλδ απ την ώρα που ανάβουν τα φώτα μέχρι να σβήσουν(1 ωρα πριν ανάψουν 1 ώρα πριν σβήσουν) για να προλάβεις τυχών άλγες...
Τωρα μπορείς αν θέλεις κ νομίζεις πως έχεις έλειψε σε θειικό να προσθέσεις...πρέπει λίγο να πειραματιστείς μέχρι να βρεις τι ακριβός ταιριάζει στις ανάγκες του ενυδρείο σ.... α και προσοχή στην αρχή με τις δόσεις....
Αν το ψάξεις πολύ θα δεις πως όλα τα στοιχεία που θέλουν τα φυτά αλληλεπιδρούν μεταξύ τους κ έχουν μια ανάλογη η αντιστρόφως ανάλογη σχέση...1:10,1:3 κτλ γι αυτό με diy λιπάσματα πας πάντα με βάση το δικό σ και μόνο ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-01-17, 23:05
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ναι αυτο το τελευταιο το εχω καταλαβει..οποτε με αυτα που επιασα μεχρι στιγμης παραμενω στο θειικο καλιο μιας και δεν μπορω να κανω κατι αλλο...
Βρισκω νιτρικο,μονοφωσφορικο καλιο και ιχνοστοιχεια απο σωκρατους και ολα μια χαρα..κανονιζω και τις δοσολογιες με μικροτερες στην αρχη και βλεπω στην πορεια...
Ναι για το διοξείδιο εχω παραγγειλει μαγνητική ειναι στον δρομο,θα ερθει σε κανα μηνα πιστευω...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-01-17, 23:17
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Ακριβός!
Όταν έχεις λύση και σταθεροποιήσει το θέμα με το διοξείδιο τότε να ξεκινήσεις ΕΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-01-17, 23:19
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Τελεια...ευχαριστω παρα πολυ ομολογω οτι ησουν κατατοπιστικότατος...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-01-17, 23:23
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Να σε καλά και καλή συνέχεια!!!!
Οτι χρειαστείς ρώτα....εγώ να δεις τι τους έκανα μέχρι να τα καταλάβω....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-01-17, 00:09
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Οπως ακριβως στα ειπε ο φιλος απλα μαθε να κοιτας τα φυτασου.Δες αν προχωρανε και τι χρειαζοντε.Νουμερο1 κανονας η πληροτητα μα και η σταθεροτητα του διοξειδιου!Ολα τα αλλα θα τα βρεις.Θα βαλεις καποιο υποστρωμα ενεργο?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-01-17, 00:12
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ναι ομολογω οτι ηταν κατατοπιστικότατος οπως ειπα και παραπανω...οχι απο υποστρωμα αμμος χαλαζιακη...απλα με παει πισω η αναμονη για τα πραγματα..

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-01-17, 00:17
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Ενα drop checker θα σε βοηθησει να βλεπεις την ποσοτητα διοξειδιου στο ενυδρειο.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-01-17, 00:25
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ευτυχως ηταν απο τα πρωτα που παράγγειλα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Απλα αυτο που με εχει βαλει σε σκειψεις ειναι για τα ψαρια που θελω να βαλω μην και εχουν θεμα με το διοξείδιο...τις μελανοταινιες

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 07-01-17 στις 00:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-01-17, 00:25
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Καλη επιτυχια και εδω ειμαστε.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-01-17, 00:33
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ευχαριστω ροττ

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιπασματα zapatas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 12-01-11 14:32
λιπασματα pavlos t Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 22-11-10 22:53
τι λιπασματα? naupaktos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 29-11-07 17:29
DIY λιπασματα GP250381 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 11-01-07 03:35
λιπασματα/Fe gaia Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 13-08-04 11:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14459 seconds with 13 queries