Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-10, 23:05
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Ήρθε ο Βαβαλέκος!! Νέος μονομάχος...

Γεια χαρά!!
Θέλοντας να δείξω την αγάπη και την αφοσίωσή μου σε ένα συγκεκριμένο άτομο, αγόρασα έναν μονομάχο σε μια γυάλα τόσο μικρή όσο μια μεγάλη λάμπα... αφού βέβαια με διαβεβαίωσε η πωλήτρια ότι είναι εντάξει. Θα μου πεις δεν ήξερες; Ήξερα γιατί πιο παλιά είχα δει έναν μονομάχο σε ποτήρι πλαστικό σε pet shop, φαγωμένο, και τον λυπήθηκα, τον αγόρασα και κατάφερα να τον σώσω!! Έτσι κι αλλιώς θα έφερνα την παλιά μου γυάλα πυ είναι 30 λίτρων. Οπότε θεωρώ πως με έπιασε η χαρά της στιγμής!
Αφού λοιπόν έψαξα γενικά και διάβασα πολύ τις τελευταίες δυο τρεις μέρες εκνευρίστηκα κι έτσι αγόρασα ένα ενυδρείο 45 λίτρων να του φτιάξω ένα κανονικό σπίτι. Το φίλτρο που είχε μέσα είναι 15 Watt κι ο μονομάχος δεν μπορούσε να κολυμπήσει καθόλου άνετα. Έτσι το έβγαλα και σήμερα πήρα ένα μικρότερο 2 Watt και το λειτουργώ στη χαμηλότερη ένταση. Αλλά πάλι ο μονομάχος σε κάποια σημεία παρασύρεται. Ρωτάω λοιπόν αν πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό όπως να μην έχω καθόλου φίλτρο ή να το βάλω αλλού. Το έχω στο πλάι, κάτω από την επιφάνεια του νερού ακριβώς.
Επίσης η πωλήτρια από την οποία τον αγόρασα μου έδωσε bloodworms να τον ταΐζω, τα οποία δεν τα έφαγε δυο μέρες. Σήμερα όμως πήρα και του έδωσα νιφάδες και έφαγε μια μικρή νιφάδα τροπικών ψαριών, νομίζω είναι αρκετή!
Να πάρω κάποιο άλλο συγκεκριμένο φίλτρο; Νομίζω πως ο μονομάχος χρειάζεται πολύ χαμηλή ροή νερού. Πώς το εννοούμε αυτό;
Βοηθήστε με... Όπως κι όταν ήμουν μαθητής κι είχα 2 ενυδρειάκια, πιστεύω πως η αρχή σ' αυτό το "χόμπι" έχει πολύ μεγάλη συνέχεια!!!

ΥΣ: Υπάρχει κανείς άλλος που να μην του αρέσει ο όρος "χόμπι" ανάμεσά μας;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-10, 23:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο εδω!!!
φιλε μου μπραβο για την κινηση σου να του παρεις ενυδρειο...φιλτρο ΑΠΑΡΑΙΤΡΗΤΑ (τι υλικα εχει μεσα?)
θελει και θερμοστατη οταν απο φθινοπωρο ψυχρανει ο καιρος...
θα φαει και τα σκουληκακια καποια στιγμη....τεστ εχεις?
η ροη μη σε απασχολει..βαζοντας καποιο εμποδιο μπροστα στην εξοδο του φιλτρου "κοβεις" τη δυνατη ροη...μια πατεντουλα απλη ειναι...
τσεκαρεκαι το προφιλ του εδω.. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-10, 23:19
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

καλως ηρθες
βαλε παλι το μεγαλο φιλτρο
μπροστα στην εξοδο προσπαθησε να βρεις ενα σωλινακι που να ταιριαζει και καντου πολλες πολλες τρυπες ετσι θα σπας τελειος την ροη και θα εχεις ενα δυνατο φιλτρο με ελαχιστη ροη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-10, 23:22
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Καλώς σας βρήκα!
Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι τεστ ξέχασα να πάρω... Θερμοστάτη όμως έχω!!
Το φίλτρο έχει σφουγγάρι απλό και κάρβουνο. Ενώ το αρχικό φίλτρο μόνο σφουγγαράκι είχε. Μου είπαν να βάλω μπλε σφουγγαράκι, δουλεύει; Όσο για το σωληνάκι θα το ψάξω!!
Αν κάποιος έχει κάνει την οποιαδήποτε άλλη πατέντα με τη ροή ας δώσει τα φώτα του παρακαλώ!!
Ευχαριστώ πολύ!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-10, 23:33
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή


Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01766.jpg
Εμφανίσεις:  229
Μέγεθος:  48,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01767.jpg
Εμφανίσεις:  227
Μέγεθος:  40,2 KB  
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-10, 23:47
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Έχω τέτοιο "κατασκεύασμα" αλλά αν το βάλω δεν έχει υποδοχή για το σωληνάκι που παίρνει αέρα. Θα αρκεί όσον αέρα παίρνει από τις τρυπες του καπακιού;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-10, 23:51
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

με καλη αναταραξη δε χρειαζεσε το σωληνακι ασε το νερακι να χωροπιδαει
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-10, 23:51
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Κανενα προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-10, 23:54
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Θα το δοκιμάσω επί τόπου! Ελπίζω δυο τρύπες που έχει το ενυδρείο να αρκούν όντως... Ανατάραξη εννοείς; Να πέφτει το νερό από πάνω σαν καταρράκτης ή απλά να γίνεται ροή; Αν βάλω αυτό με τις τρυπούλες να κοιτάνε οι τρυπούλες προς τα πάνω θα είναι εντάξει;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-10, 23:56
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω την εξοδο την ειχα να κοιταει πρως τα πανω μη το φωβασε αμα του κανεις αρκετες τρυπες δεν εχει δυναμη να το πεταει δυνατα ισα ισα κανει αναταραξη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-05-10, 00:36
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μην ξεχναμε οτι ο μονομαχος ειναι λαβυρινθοψαρο και εχει την ικανοτητα να αναπνεει ατμοσφαιρικο αερα. Το λεω γιατι ακομα και καθολου αναταραξη να μην υπαρχει, λιγη σημασια εχει γι αυτο το ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-05-10, 00:37
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

βαλε καμια φωτο του μονομαχαρα να τον θαυμασουμε τυχερος τυπος σε τοσα λιτρα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-05-10, 01:20
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Έβαλα το κατασκεύασμα με τις τρύπες στο παλιό φίλτρο το δυνατό δηλαδή και πάλι κάνει πολύ ισχυρή ροή, είναι 15 Watt αυτό το φίλτρο. Για 45 λίτρα ενυδρείο, φίλτρο 2 Watt (150 l/h) είναι καλό; Αυτό έχω τώρα μαζί με το κατασκεύασμα με τις τρυπούλες κι όλα καλά! Το θέμα μου είναι να μπορεί το ψάρι να κολυμπάει άνετα!

Όσο για φωτογραφίες, θα ανεβούν από βδομάδα, διότι ομολογώ πως τον χαίρομαι πάρα πολύ!!!!!!!!! (ψώνιο κοινώς)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-10, 06:17
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Να και οι πρώτες φωτογραφίες, πρόχειρες...

[IMG]file:///C:/Users/Foivos/Desktop/101MSDCF/DSC03484.JPG[/IMG]
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  464
Μέγεθος:  50,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  502
Μέγεθος:  48,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-05-10, 09:10
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Ωραίος ο Βαβαλέκος σου, να τον χαίρεσαι και καλώς ήρθες στην παρέα μας!!

Τα 150λτ/ώρα του φίλτρου σου είναι οριακά αν σκεφτείς και ότι συνήθως η απόδοσή τους είναι μικρότερη από αυτή που υπόσχονται στα χαρτιά. Προσπάθησε να βάλεις το μεγάλο φίλτρο.

Δεν μας είπες αν έχεις στρώσει το ενυδρείο. Από ότι καταλαβαίνω όχι, οπότε θα σου έλεγα να ψάξεις γρήγορα για μπόλι.

Επίσης πάρε τεστ μετρήσεων και πρόσεχε την συγκέντρωση της αμμωνίας.

Αφού τελειώσεις με αυτά, θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να φτιάξεις ένα περισσότερο φυσικό περιβάλλον στο ενυδρείο σου, με αληθινα φυτά και κάποιο ξύλο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-05-10, 13:30
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ipertatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να και οι πρώτες φωτογραφίες, πρόχειρες...

[IMG]file:///C:/Users/Foivos/Desktop/101MSDCF/DSC03484.JPG[/IMG]
γαλαζιος.. τελειος ειναι!!
και εχει και μεγαλο σπιτι μια χαρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-05-10, 15:28
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Πολύ όμορφος είναι ο μονομάχος σου!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-05-10, 20:11
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από μένα, πολύ όμορφος ο μονομάχος σου!
Το σφουγγάρι είναι μιά χαρά σαν υλικό (ο άνθρακας δεν είναι απαραίτητος), προσπάθησε να βάλεις το μεγαλύτερο φίλτρο, αν και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αμμωνίας με το μικρότερο αφού έχεις μόνο τον μονομάχο μέσα.. Το σημαντικό είναι να στρώσει και η καλύτερη περίπτωση είναι με μπόλι από άλλο ενυδρείο όπως σου είπαν τα παιδιά. Η ανατάραξη αν δεν υπάρχει μη σε ανησυχεί..
Περίεργο που δεν έφαγε τα bloodworms (να φανταστώ αποξηραμένα ε?) αλλά μάλλον έχει συνηθίσει στα φυλλαράκια από το πετ σοπ.. Σιγά σιγά μπορείς να τον μάθεις να τα τρώει ρίχνοντας λίγα μαζί με την κανονονική του τροφή δοκιμαστικά (και μάλλον θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα με κατεψυγμένα bloodworms, δε νομίζω να τους αντισταθεί ).
Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις μερικά φυτά χαμηλών απαιτήσεων για να δείξει πιο φυσικό το ενυδρείο σου..
Καλή συνέχεια και καλό διάβασμα
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-05-10, 22:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Μπραβο Βασιλη!!!
Σιγα σιγα ... με φυτα "ευκολα" πετρουλες και ξυλα θα φτιαξεις ενα ομορφο περιβαλλον για τον μαγκα σου!!!
Χαιρομαι που προσπαθησες να διορθωσεις τα κακως κειμενα .. και να το ψαξεις πιο πολυ!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-05-10, 21:57
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Question

Σας ευχαριστώ όλους σας!!

Φίλε thanasisg δοκίμασα ξανά το μεγάλο φίλτρο αλλά το ψάρι δεν μπορούσε να κολυμπήσει καθόλου άνετα, παρασυρόταν συνεχώς ακόμα και με αυτό το κατασκεύασμα με τις τρυπούλες. Πήρα νερό έτοιμο από τον γείτονα, οπότε και από το θέμα μπόλιασμα - στρώσιμο είμαι μια χαρά θεωρώ! Λείπαμε με τη σχολή τρεις μέρες τώρα και δεν πήρα ακόμα τεστ, εύχομαι να είναι όλα σωστά. Όσο για τα φυτά, σιγά σιγά θα του φτιάξουμε τέλειο σπίτι!!!!!!!

Φίλε Maverick τα σκουλήκια που έχω και δεν είχε φάει γράφουν πάνω "ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ" και δεν ξαναδοκίμασα να του δώσω. Θα το κάνω αύριο. Πάντως σήμερα ειδικά έφαγε με πολλή όρεξη! Αυτά τα "εύκολα" φυτά λοιπόν δεν τα έχω ερευνήσει ακόμα καθόλου... Βασικά φοβάμαι ότι δε θα μπορώ να ανταεπξέλθω γιατί δεν γνωρίζω τι χρειάζονται ακριβώς και πώς επιδρούν για τα ψάρια. Σιγά σιγά!!

georgarask για τα ξύλα κάτι έχω διαβάσει. Όσο για τις πέτρες, μπορώ να βάλω άσχετες πέτρες που να έχω μαζέψει από παραλίες ας πούμε; Φαντάζομαι όχι, αλλά είπα να ρωτήσω!
-------------------------
Παρεπιπτόντως να σας πω ότι είχα 3 μέρες να τον δω και μεγάλωσε η ουρά του 4-5 mm αλλά σχίστηκε στην άκρη λίγο...
Επίσης παρατηρώ ότι στο τζάμι του ενυδρείου από τη μέσα μεριά υπάρχουν στάμπες, σαν να αφήσεις ένα τζάμι να στεγνώσει με πιτσιλιές πάνω του. Τι μπορεί να είναι αυτό, ξέρει κανείς;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ipertatos : 16-05-10 στις 21:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-05-10, 22:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ipertatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους σας!!

Φίλε thanasisg δοκίμασα ξανά το μεγάλο φίλτρο αλλά το ψάρι δεν μπορούσε να κολυμπήσει καθόλου άνετα, παρασυρόταν συνεχώς ακόμα και με αυτό το κατασκεύασμα με τις τρυπούλες.βαζοντας ενα αντικειμενο μπροστα..π.χ. μια πετρα..μια ενυδρειακη ριζα...κοβεις την ορμη του νεορυ.. Πήρα νερό έτοιμο από τον γείτονα, οπότε και από το θέμα μπόλιασμα - στρώσιμο είμαι μια χαρά θεωρώ!με ετοιμο νερο δεν κανεις τιποτα...διαβασε εδω πως να μπολιασεις σωστα..http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

Όσο για τις πέτρες, μπορώ να βάλω άσχετες πέτρες που να έχω μαζέψει από παραλίες ας πούμε; Φαντάζομαι όχι, αλλά είπα να ρωτήσω!
μαζεμενες απο καθαρη περιοχη μια χαρα κανουν. επειδη ομως οι μονομαχοι δε θελουν σκληρο νερο κανε το τεστ με το ακουαφορτε ωστε να βεβαιωθεις οτι δε σκληραινουν το νερο. μερικες σταγονες σε πλυμενη και στεγνη πετρα αν αφρισουν η πετρα ειναι ασβεστολιθικη και σκληραινει το νερο..αν δεν αφρισει ειναι ουδετερη και δεν επηρρεαζει τη σκληροτητα.
-------------------------
Παρεπιπτόντως να σας πω ότι είχα 3 μέρες να τον δω και μεγάλωσε η ουρά του 4-5 mm αλλά σχίστηκε στην άκρη λίγο... αν το σχισιμο μεγαλωνει (οποτε δεν ειναι οτι τραυματιστηκε καπου) τοτε να το αναφερεις μηπως προκειται για fin rot (ψαξε σχετικα) ή καψιμο απο αμμωνια (γιαυτο χρειαζεσαι τεστ) Επίσης παρατηρώ ότι στο τζάμι του ενυδρείου από τη μέσα μεριά υπάρχουν στάμπες, σαν να αφήσεις ένα τζάμι να στεγνώσει με πιτσιλιές πάνω του. Τι μπορεί να είναι αυτό, ξέρει κανείς;
ειτε αλατα ειναι...ειτε αν ειναι καφε ..τοτε διατομικη αλγη που δε χρειαζεται να σε ανησυχει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-05-10, 22:27
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Να ξέρεις ότι τα πλαστικά φυτά μπορεί έυκολα να σκίσουν την ουρά του μονομάχου και είναι ένας λόγος να διαβάσεις για τα αληθινά φυτα
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-05-10, 10:12
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

καλως ορισες........
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-05-10, 13:54
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μπορεις να βρεις πετρες απο τη φυση απλα καθαρισε τες καλα και στεγνες ριξε λιγο ακουαφορτε πανω τους .. αν αφρισουν μη τις βαλεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-05-10, 21:59
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Question

Ευχαριστώ!!
Ξαναλέω όμως ότι παρατηρώ ότι στο τζάμι του ενυδρείου από τη μέσα μεριά υπάρχουν στάμπες, σαν να αφήσεις ένα τζάμι να στεγνώσει με πιτσιλιές πάνω του. Τι μπορεί να είναι αυτό; ¶σπρα είναι, άρα προφανώς άλατα. Τι μπορώ να κάνω για να φύγει; Υπάρχει κίνδυνος για το ψάρι;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-05-10, 22:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ipertatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ!!
Ξαναλέω όμως ότι παρατηρώ ότι στο τζάμι του ενυδρείου από τη μέσα μεριά υπάρχουν στάμπες, σαν να αφήσεις ένα τζάμι να στεγνώσει με πιτσιλιές πάνω του. Τι μπορεί να είναι αυτό; ¶σπρα είναι, άρα προφανώς άλατα. Τι μπορώ να κάνω για να φύγει; Υπάρχει κίνδυνος για το ψάρι;
Με μια τηλεκαρτα καθαρισε απο μεσα το τζαμι .... δε ξερω τι ειναι ... αλλα κατι επικινδυνο δε νομιζω!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-05-10, 01:55
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Η τηλεκάρτα έκανε δουλειά! ¶σπρα ήταν όντως, το έβλεπα στη σκόνη που δεν μπόρεσα να βγάλω από το ενυδρείο με την τηλεκάρτα. Όσο μπορούσα να το βγάλω έξω ΟΚ, το υπόλοιπο έμεινε μέσα...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-05-10, 02:38
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Wink μετρήσεις

Ήρθαν και οι μετρήσεις!! Το ενυδρείο μαζί με το ψάρι λειτουργεί μια βδομάδα και χτες άλλαξα και το 40% του νερού. Ο θερμαντήρας είναι στους 26 βαθμούς Κελσίου και έχω μέσα φυτά επιφανείας, μια ανούμπια κι ένα vallisneria. Σήμερα πήρα τις εξής τιμές:

pH: 8
GH: 9 γερμανικοί βαθμοί
ΚΗ: 8 γερμανικοί βαθμοί
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: λιγότερο από 0,05 mg/L
NO3: 5 mg/L

Αυτά! Περιμένω γνώμες! Μάλλον πρέπει να κατεβάσω λίγο το pH, σωστά; Με απιονισμένο; Τα νιτρώδη και τα νιτρικά ενοχλούν σε τόσο μικρή συγκέντρωση; Τα test που χρησιμοποίησα είναι υγρά, της AQUILI όλα, εκτός από της αμμωνίας που είναι API.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-05-10, 05:48
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ph σταδιακα πρωτα στο7,5- 7 και σε 2-3 αλλαγεσ φταστω στο 6,5 με 6,8 αμα κανεισ 2 μεγαλεσ αλλαγες θα φυγουν ολα απο το νερο σου οποτε δωστου αλλαγες φουλ μονο καλο του κανεις σιγουρα
αυτο μπορεισ να το καταφερεις με αποιονισμενο νερακι μαζι με νερο βρησης η με χρηση α/ο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-05-10, 14:54
Το avatar του χρήστη ipertatos
ipertatos Ο χρήστης ipertatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 122
Question

Σκέφτηκα να βγάλω 3-4 ποτηράκια νερό από το ενυδρείο και να βάλω 3-4 ποτηράκια απιονισμένο νερό. Είναι σωστή σκέψη; Οι υπόλοιπες τιμές είναι καλές, σωστά;
Την αντίστροφη όσμωση δεν την έχω ξεκαθαρίσει ακόμα και δεν έχω πολυασχοληθεί. Κάτσε πρώτα να μάθουμε καλά καλά τα μέχρι τώρα και βλέπουμε!!!!!!
Επίσης παρατηρώ ότι έχει αρχίσει να αλλάζει χρώμα, κοκκινίζει δηλαδή και δεν έχει εκείνο το μπλε που είχε στην αρχή... Πάντως τα φτερά του και ειδικά η ουρά έχουν μεγαλώσει πολύ!!
Σ' ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08596 seconds with 13 queries