Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-12, 21:50
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή Τροφοδοτικο για fan

Εχω ενα 12 volt fan το οποιο θα με βοηθησει να κρατησω την επιθυμητη θερμοκρασια στο ενυδρειο τωρα που αρχιζουν οι ζεστες.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι τροφοδοτικο πρεπει να παρω.Το fan το δουλευα σαν ανεμιστηρα σε τσαπα(χωματουργικο μηχανημα)και το ειχα συνδεμενο με την μια μπαταρια(ειναι 24 volt και εχουν 2,σαν τα φορτηγα).Ο ανεμιστηρας ειναι παρα πολυ δυνατος.Τον δοκιμασα εχθες στο ενυδρειο με ενα ρυθμιζομενο τροφοδοτικο 300mah και δυστηχως δουλεψε μονο 5 λεπτα,αφου καηκε το τροφοδοτικο(μαλιστα,απο τον ηχο καταλαβα πτι δουλευε λιγοτερο απο το 1/2 των στροφων που δουλευε απο την μπαταρια.(στο 5 λεπτο που δουλεψε παντως εριξε την θερμοκρασια σχεδον κατα 1 βαθμο).Το fan ειναι ενα sanyodenki dyna ace model 109e5712dy5j3.Επειδη μαλλον ειναι παλια σειρα,δεν βρηκα κατι να με βοηθησει.Αυτο παντως που γραφει πανω ειναι dc 12volt=2.3A.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-12, 22:21
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του (βρήκα τα ίδια και σε σκόρπιες σελίδες, στην επίσημη δεν κατάφερα να το βρω) πρέπει να είναι 12V και τουλάχιστον 2,3Α, εγώ θα πρότεινα 3Α ίσως και παραπάνω. Αν δεν έχεις πάντως controller θερμοκρασίας μην τον χρησιμοποιήσεις... είναι τέρας! Σε ανάλογο μοντέλο την εταιρείας έλεγε κοντά 300 CMF και το είδες και στην πράξη πόσο γρήγορα έριξε τη θερμοκρασία. Βέβαια ένα τέτοιο τροφοδοτικό δε νομίζω να το βρεις με κάτω από 20 ευρώ.

Για λόγους πληρότητας (τρομάρα μου!) το τροφοδοτικό που έκαψες ήταν 300mA και όχι mAh.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Τα συνηθισμενα τροφοδοτικα ειναι 1 η το πολυ 2 αμπερ.Ο ανεμιστηρας σου ζηταει 2.3 και ανω οποτε ψαχνεις κατι τετοιο http://www.ebay.co.uk/itm/New-EU-AC1...ht_2037wt_1270 αλλα και αυτο εδω μπορει να κανει την δουλεια http://www.ebay.co.uk/itm/12V-3A-AC-...ht_3547wt_1270
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-12, 23:03
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

ενας φορτιστής απο κινητο τηλ θα κανη την δουλεια σου νομηζω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-12, 23:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ενα 12 volt fan το οποιο θα με βοηθησει να κρατησω την επιθυμητη θερμοκρασια στο ενυδρειο τωρα που αρχιζουν οι ζεστες.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι τροφοδοτικο πρεπει να παρω.Το fan το δουλευα σαν ανεμιστηρα σε τσαπα(χωματουργικο μηχανημα)και το ειχα συνδεμενο με την μια μπαταρια(ειναι 24 volt και εχουν 2,σαν τα φορτηγα).Ο ανεμιστηρας ειναι παρα πολυ δυνατος.Τον δοκιμασα εχθες στο ενυδρειο με ενα ρυθμιζομενο τροφοδοτικο 300mah και δυστηχως δουλεψε μονο 5 λεπτα,αφου καηκε το τροφοδοτικο(μαλιστα,απο τον ηχο καταλαβα πτι δουλευε λιγοτερο απο το 1/2 των στροφων που δουλευε απο την μπαταρια.(στο 5 λεπτο που δουλεψε παντως εριξε την θερμοκρασια σχεδον κατα 1 βαθμο).Το fan ειναι ενα sanyodenki dyna ace model 109e5712dy5j3.Επειδη μαλλον ειναι παλια σειρα,δεν βρηκα κατι να με βοηθησει.Αυτο παντως που γραφει πανω ειναι dc 12volt=2.3A.
http://www.pchub.com/uph/laptop/676-...Round-Fan.html

Αυτο που εκανα Bold φτανει .
2.3Α !!!
Θα ειναι θηριο. 27.6W
(27.6W = 12V * 2.3A)

Θελεις ενα τροφοδοτικο 12V, και να ειναι πανω απο 2.3A (εγω θα εβαζα πανω απο 3Α για να μη ζοριζεται)
Φανος (Σολωμου - Αθηνα) ειχε κατι 4αρια σε καλη (για ελλαδα) τιμη (καπου 15 ευρω).
(σαν το 6αρη τον πλακε του λινκ του dimis)
Αλλα δεν ειναι multi 3-12V για να ρυθμιζεις και πιο χαμηλα στροφες (και να κανει και ησυχια οταν δεν εχει πολυ ζεστη)

ΥΓ τα 2.3Α ειναι 2300mA και εσυ του εβαλες 300mA.
Και πολυ δουλεψε 5 λεπτα

ΥΓ2 ενας φορτιστης nokia που κοιταω ειναι 180mA.
1-2 λεπτακια, θα αντεχε πιστευω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-12, 23:55
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Τροφοδοτικό 12V / 4A 14.70 ευρώ.
http://www.markidis.gr/product_info....ducts_id=34618
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-12, 00:50
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Κανενα παλιο τροφοδοτικο Η/Υ δεν εχεις;
Ενα που χρησιμοποιω για παρομοια δουλεια βγαζει 15Α στα 12V.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-12, 07:54
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.Το fan ειναι αυτο που εβαλε ο Σπυρος(που το βρηκες το λινκ και το εβαλες,εψαχνα μιση μερα χθες και δεν βρηκα τιποτα.Μαλλον δεν ξερω να ψαχνω).Ειναι πραγματικα τερας και ειμαι σιγουρος οτι θα κανει την δουλεια ανετα(με την αναλογη εξατμιση βεβαια...)γι αυτο και θελω να δουλεψω το συγκεκριμενο fan.Σιγουρα θα το δουλεψω με controller(εχω βαλει και αγγελια,μιας και η καρτα που ειχα συνδεμενη με το pay pal εχει ληξει και δεν μπορω να κανω αγορα μεσω ebay....).Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.Οποτε ψαχνω για τουλαχιστον 3 Α τροφοδοτικο και αν γινεται ρυθμιζομενο...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-12, 08:32
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω, έχω στο μαγαζί ρυθμιζόμενο 5Α και με αντάπτορα κροκοδειλάλια αν επιθυμείς. Στείλε pm.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-05-12, 12:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λιβέρης Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω, έχω στο μαγαζί ρυθμιζόμενο 5Α και με αντάπτορα κροκοδειλάλια αν επιθυμείς. Στείλε pm.
Τι επιλογες volt εχει?
Ποσο κοστιζει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-05-12, 15:19
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Με ψαξιμο ειδα οτι το συγκεκριμενο τροφοδοτικο εχει επιλογη 6 / 7.5 / 9 / 12 V DC (5000mAh) 13.5 / 15 V DC (3800Ah).Μια χαρα μου φαινεται και να ναι καλα ο Σταυρος εκανα την παραγγελια μου και τωρα περιμενω.Οσον αφορα την τιμη(δεδομενου τα μεταφορικα και η αντικαταβολη)ειναι καλη.Περισσοτερα γι αυτο ομως,ας πει ο ιδιος ο Σταυρος.Το βραδυ θα παραγγειλω και τον controller(μιας και η συνδεμενη με το paypal καρτα μου εληξε και η παραγγελια θα γινει μεσω του κουμπαρου μου).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-05-12, 17:18
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει λόγος να μην λέτε τιμές για εξοπλισμό στο φόρουμ πάντως...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-05-12, 19:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ψαξιμο ειδα οτι το συγκεκριμενο τροφοδοτικο εχει επιλογη 6 / 7.5 / 9 / 12 V DC (5000mAh) 13.5 / 15 V DC (3800Ah).
Μια χαρα.
Δνε πεφτει πολυ κατω απο τα 6Α οταν λειτουργει στα 12V.
Σε καλυπτει υπερανετα με τα 3Α που θελεις εσυ. για να εισαι ανετος (2.3Α το ανεμιστηρι)

Μονο μη το ανεβασεις στα 13.5V ή 15V και καψεις το ανεμιστηρι,
Μονο να το χαμηλωνεις μπορεις (απο τα 12). Κι αυτο οχι πολυ.
Ενα ανεμιστηρι για PC, συνηθως σταματαει να γυριζει, αν του δωσεις κατω απ 4.5-6V.
Ετσι κι αλλως στα 4.5-6V υπολειτουργει και δεν ακουγεται τιποτα απο θορυβο, δεν πιστευω να χρειαζοσουν πιο χαμηλα σε πιο δροσερες περιοδους του καλοκαιριου.
Το τροφοδοτικο εχει 6V μινιμουμ, εισαι ΟΚ.

Πρεπει να προσεξεις ομως στα Volt, αφου δεν ειναι ανεμιστηρι για PC, μηπως δεν παιζει καλα με λιγοτερα απο 12V ή 9V (εγω δεν θα το εβαζα κατω απο 9 για σιγουρια. Και με 9V, θα κανει καποια ησυχια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-05-12, 20:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει λόγος να μην λέτε τιμές για εξοπλισμό στο φόρουμ πάντως...

Γιαννη,εγω δεν εχω προβλημα να πω την τιμη,αλλα λαμβανω υποψιν οτι ο Σταυρος ειπε πμ και δεν ανεφερε τιμη και προιον στο ποστ.Δεν ειναι καλυτερα να τα πει ο ιδιος;Ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει προβλημα να πει την τιμη,την οποια βρισκω αρκετα καλη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα.
Δνε πεφτει πολυ κατω απο τα 6Α οταν λειτουργει στα 12V.
Σε καλυπτει υπερανετα με τα 3Α που θελεις εσυ. για να εισαι ανετος (2.3Α το ανεμιστηρι)

Μονο μη το ανεβασεις στα 13.5V ή 15V και καψεις το ανεμιστηρι,
Μονο να το χαμηλωνεις μπορεις (απο τα 12). Κι αυτο οχι πολυ.
Ενα ανεμιστηρι για PC, συνηθως σταματαει να γυριζει, αν του δωσεις κατω απ 4.5-6V.
Ετσι κι αλλως στα 4.5-6V υπολειτουργει και δεν ακουγεται τιποτα απο θορυβο, δεν πιστευω να χρειαζοσουν πιο χαμηλα σε πιο δροσερες περιοδους του καλοκαιριου.
Το τροφοδοτικο εχει 6V μινιμουμ, εισαι ΟΚ.

Πρεπει να προσεξεις ομως στα Volt, αφου δεν ειναι ανεμιστηρι για PC, μηπως δεν παιζει καλα με λιγοτερα απο 12V ή 9V (εγω δεν θα το εβαζα κατω απο 9 για σιγουρια. Και με 9V, θα κανει καποια ησυχια)

Σπυρο κοιταζα στο site της sanyodenki και ειδα οτι η καινουρια αντιστοιχη σειρα(Dc Dyna Ace με 172mm διαμετρο),εχει ευρος 10,2-13,8(απο οτι ειδα ολη η τελευταια 12v σειρα εχει αυτο το ευρος.Ισως τελικα να παιζει και παραπανω απο τα 12v.)Πιστευω οτι θα το καταλαβω απο την ενταση του αερα και τον ηχο του στα 12v αν δουλευε παραπανω στην προηγουμενη χρηση του.
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 10-05-12 στις 20:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-05-12, 23:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο κοιταζα στο site της sanyodenki και ειδα οτι η καινουρια αντιστοιχη σειρα(Dc Dyna Ace με 172mm διαμετρο),εχει ευρος 10,2-13,8(απο οτι ειδα ολη η τελευταια 12v σειρα εχει αυτο το ευρος.Ισως τελικα να παιζει και παραπανω απο τα 12v.)Πιστευω οτι θα το καταλαβω απο την ενταση του αερα και τον ηχο του στα 12v αν δουλευε παραπανω στην προηγουμενη χρηση του.
Καλυτερα τοτε να το εχεις στα 12V, γιατι δεν ειναι σταμπιλαρισμενο το τροφοδοτικο.
Ή ακομα καλυτερα να μπορεσεiς να το μετρησεις με ενα πολυμετρο ποσα volt δινει πραγματικα σε καθε θεση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-05-12, 08:58
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Παιδιά καλημέρα, το τροφοδοτικό έχει 25 ευρώ συν τα μεταφορικά του. Το πρότεινα γιατί προσωπικά το χρησιμοποιώ σε πολλές εφαρμογές μου. Το έχω πιέσει, το έχω βραχυκυκλώσει, το έχω και δουλεύει χρόνια χωρίς να σταματά και σας πληροφορώ οτι δουλεύουν όλες του οι προστασίες καθώς και το voltage του είναι ακριβώς ή πολύ κοντά σε αυτό που αναφέρει.
Τώρα η περίπτωση του Γιάννη Μ5 με το cooler στα 2,3Α ήταν ειδική, γιατί συνήθως αυτά που χρησιμοποιούμε είναι απο 250mA -1A max και δεν χρειάζονται τόσο μεγάλο τροφοδοτικό.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-05-12, 12:28
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Λοιπον εντυπωσεις.....Πριν μια ωρα πηρα στα χερια μου το τροφοδοτικο.Το τροφοδοτικο,σκοτωνει και κατα συνεπεια και ο ανεμιστηρας.Σε 5 λεπτα εριξε την θερμοκρασια κατα 1 βαθμο(απο τους 27 στους 26),με θερμοκρασια δωματιου 22 βαθμους.Στα 12 volt κανει θορυβο,κατι που δεν με απασχολει ιδιαιτερα γιατι εφοσον θα ειμαι σπιτι,μπορω να το δουλευω και στα 6volt(και στα 6 εχει αρκετη ροη,περισσοτερη απο pc fan,και δεν κανει φασαρια),και οταν με το καλο φυγουμε για διακοπες θα το παω στα 12(αφου σε καμια εβδομαδα θα μπει και temperature controller).Θα ηθελα να ευχαριστησω δημοσια τον Σταυρο για την αψογη εξυπηρετηση,την πολυ καλη τιμη και την ταχεια παραδοση.Ευχαριστω πολυ φιλε μου.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-05-12, 13:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
....μπορω να το δουλευω και στα 6volt(και στα 6 εχει αρκετη ροη,περισσοτερη απο pc fan,και δεν κανει φασαρια),και οταν με το καλο φυγουμε για διακοπες θα το παω στα 12....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
..εχει ευρος 10,2-13,8V
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
..Πρεπει να προσεξεις ομως στα Volt, αφου δεν ειναι ανεμιστηρι για PC, μηπως δεν παιζει καλα με λιγοτερα απο 12V ή 9V (εγω δεν θα το εβαζα κατω απο 9 για σιγουρια. Και με 9V, θα κανει καποια ησυχια)
Ασχετα αν λειτουργει και σε χαμηλα Volt (πιο κατω απο 10.2), θα το προσεχα αυτο που γραφει στις προδιαγραφες.
Το δοκιμασες σε χαμηλα volt και για ποση ωρα? ή ειναι απλα σκεψη?
Εχε το νου σου και υπολογισε την εξατμιση οταν θα φυγεις και για το διαστημα που θα φυγεις.
Μη κατεβει η σταθμη και βγεις εκτος νερου εξοπλισμος.
Θα προτεινα, κατα την απουσια σου να το αφησεις σε δοκιμασμενη για καιρο ρυθμιση. Δεν ξερεις τι γινεται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 5 λεπτα εριξε την θερμοκρασια κατα 1 βαθμο(απο τους 27 στους 26)
Φυσικα (για τον αναγνωστη) αποφευγουμε αποτομες μεταβολες στη θερμοκρασια, ακομα κι αν εχει τη δυνατοτητα να το πετυχει γρηγορα, το συστυμα ψυξης μας, καλυτερα να το κανει αργα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-05-12, 14:10
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Σπυρο το εχω και δουλευει εδω και καμια ωρα στα 7,5volt.Οχι πολυ θορυβωδες(αν και η γυναικα μου μολις μπηκε σπιτι,ρωτησε,τι δουλευει;;.Το καλο ειναι πως ακομα και στα 7,5volt,το θερμομετρο αυτη την στιγμη φλερταρει με τους 25 βαθμους.Σιγουρα παντως μεχρι τον Αυγουστο που θα φυγω,θα δοκιμαστει.

Το ευρος 10,2-13,8 αναφερεται στην αντιστοιχη νεα σειρα fan.Για την δικη μου,επειδη ειναι παλια,δεν βρηκα κατι.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-05-12, 14:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο το εχω και δουλευει εδω και καμια ωρα στα 7,5volt.Οχι πολυ θορυβωδες(αν και η γυναικα μου μολις μπηκε σπιτι,ρωτησε,τι δουλευει;;.Το καλο ειναι πως ακομα και στα 7,5volt,το θερμομετρο αυτη την στιγμη φλερταρει με τους 25 βαθμους.Σιγουρα παντως μεχρι τον Αυγουστο που θα φυγω,θα δοκιμαστει.

Το ευρος 10,2-13,8 αναφερεται στην αντιστοιχη νεα σειρα fan.Για την δικη μου,επειδη ειναι παλια,δεν βρηκα κατι.
Κοιτα, χωρις φασαρια απο τα ανεμιστηρακια δεν γινεται ψυξη.
Αυτα πανε πακετο.
Οσα δεν κανουν φασαρια ειναι γιατι ... δεν ψυχουν
Οι διαφορες στην αποδοση στην ψυξη, των silent mode ανεμιστηρων ειναι τεραστιες.
Δλδ οσο και σουπερ συστηματα αποθοροβοποιησης να εχει ενα ανεμιστηρι, δεν θα κανει την ψυξη που θελεις. Θα πρεπει να βαλεις καμια 20αρια απο δαυτα για να δεις προκοπη,
Αν προσθεσεις των θορυβο των 20 silent mode ανεμιστηρων που θελεις για την ψυξη που κανουν 2-3 με θορυβο ... θα εχεις το ιδιο θορυβο
(ενας απο τους πολλους λογους που δεν βαζω σε κρεββατοκαμαρα ενυδρειο ).

Οταν διαβαζω τις συζητησεις που γινονται για το ποσο θορυβο κανουν τα φιλτρα, οι κυκλοφορητες και οι αεραντλιες, γελαω με τη σκεψη οτι θα ερθει η ωρα να κοιταξουμε και τον θορυβο της ψυξης.
Εκει παμε μονο σε chiller που και παλι εχει τα προβληματα του (πρεπει να ειναι στο μπαλκονι το μηχανημα αφου κανει κι αυτο το θορυβο του αλλα βγαζει και ζεστη, και κοστος).

ΥΓ Ενα tip για πιο ησυχη λειτουργια, ειναι να μην εχουμε (αν δεν ειναι απαραιτητο) ανεμιστηρι να βγαζει αερα. Αυτο κανει πιο πολυ φασαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 12V/6A(ΓΙΑ LED) sfk DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 12-06-10 16:56
Ποιον μετασχηματιστη-τροφοδοτικο? achisael Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 17-03-10 11:44
Αξιοπιστο τροφοδοτικο για ανεμιστηρακια? theofilos Λοιπός εξοπλισμός 19 05-06-09 18:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07838 seconds with 15 queries