Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-12, 00:22
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Question Ενυδρειακό Ξύλο

καλησπερα παιδια ειχα ένα ενυδρεακο ξυλο το οποιο ποτε δεν χρησμοποιησα παρολο οτιι μου αρεσε αλλα δεν χωραγε ετσι και γω το απογευμα πηρα το πριονι και το διαμόρφωσα με τετοιο τρόπο ωστε και την φυσιικότητα του να μην χάσει αλλα και να μπορεσω να το χωρέσω.....τώρα για να μην μεταφέρω μικροοργανσμους κτλ μέσα στο ενυδρειο το έβαλα μέσα σε μια λεκανη και έβρασα νερο και τ έχω αφήσει μεσα τωρα ερώτηση 1)πόσες φορες πρέπει να γινε αυτο,και γιια πόσες μέρες (δεν βίαζομε να το βάλω μέσα) 2)αν το αφήσω αρκετές μέρες μεσα 1 βδομαδα πχ θα βαρύνε ετσι ωστε να μην σηκώνετε στην επιφάνειια(ένασ τρόποσ εινα να το δέσω με μια πέτρα)αλλα προτήμω κάτι ενναλακτικό εαν υπάρχει!

υγ επειδή είναι μεγάλο το ξύλο πάντα μένει μια επιφάνειια του εκτόσ του κουβά που το εχω το γυρνάω συχνα ετσιι να ειναι καιι οι 2 μεριές ''ποτιισμένες''
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-12, 00:34
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από babis100nx Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια ειχα ένα ενυδρεακο ξυλο το οποιο ποτε δεν χρησμοποιησα παρολο οτιι μου αρεσε αλλα δεν χωραγε ετσι και γω το απογευμα πηρα το πριονι και το διαμόρφωσα με τετοιο τρόπο ωστε και την φυσιικότητα του να μην χάσει αλλα και να μπορεσω να το χωρέσω.....τώρα για να μην μεταφέρω μικροοργανσμους κτλ μέσα στο ενυδρειο το έβαλα μέσα σε μια λεκανη και έβρασα νερο και τ έχω αφήσει μεσα τωρα ερώτηση 1)πόσες φορες πρέπει να γινε αυτο,και γιια πόσες μέρες (δεν βίαζομε να το βάλω μέσα) 2)αν το αφήσω αρκετές μέρες μεσα 1 βδομαδα πχ θα βαρύνε ετσι ωστε να μην σηκώνετε στην επιφάνειια(ένασ τρόποσ εινα να το δέσω με μια πέτρα)αλλα προτήμω κάτι ενναλακτικό εαν υπάρχει!

υγ επειδή είναι μεγάλο το ξύλο πάντα μένει μια επιφάνειια του εκτόσ του κουβά που το εχω το γυρνάω συχνα ετσιι να ειναι καιι οι 2 μεριές

''ποτιισμένες''
Καλησπέρα φίλε! Αν το βρασεις κανα 10λεπτο και το αφησεις σε κουβα μια ημερα μεχρι να φυγει η καφετιλα θα εισαι οκ. Τωρα για να κατσει τελειως σε καποιους τυχαινει σε μια βδομαδα σε καποιους μεχρι και ενα μηνα. Αναλογως το ξυλο υποθετω... Για μεσα στο ενυδρειο η στηριξε το με πετρα η δεσε το με πετονια καπου, δεν υπαρχει αλλος τροπος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-12, 17:28
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Βραστο οπως λεει ο φιλος ,,,αλλα θα βγαζει μαυρο χρωμα για πολλες μερες ακομα ,θα ελεγα να το αφησεις μεσα στο νερο αφου δεν το βιαζεσε κιολας μεχρι να σταματησει να βγαζει μαυριλα,εκτως και αν το ενυδρειο που θα το βαλεις ειναι μεγαλο και δεν θα φαίνεται το χρωμα του νερου σκουρο ,
,οσο θα φαινεται σε ενα ποιο μικρο ενυδρειο ποιο έντονο .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03054 seconds with 15 queries