Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Ασθένειες-Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-21, 06:26
Nadia Ο χρήστης Nadia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2021
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Fin Rot ή κάτι άλλο; Λευκό πτερυγιο

Καλημέρα σε όλους! Ο μονομάχος μου από εχθές έχει αλλάξει χρωμα στο πτερύγιο του! Ενώ είναι το κλασικό μπλε του μονομάχου, έχει πλέον λευκό χρωμα στο πάνω του πτερύγιο και στην ουρά του! Διαβάζοντας στο forum αναρωτιέμαι αν είναι η ασθένεια finrot ή κάτι άλλο! Μετρήσεις δεν ξέρω να κάνω, πάω το νερό στο κτηνιατρείο από που τον πήρα, κάθε 20 ημέρες περίπου. Το πήγα χθες και ήταν όλα πολύ καλά όπως μου είπε, εξαιρετικά για την ακρίβεια. Εκείνος είπε πως είναι από την ζέστη και να κατεβάσω τη θερμοκρασία του νερού (29βαθμους). Το νερό το αλλάζω κατά 50% κάθε 15 ημέρες. Τελευταία αλλαγή ήταν το Σάββατο όπου για πρώτη φορά ο ψαρακος μου δεν ήθελε να βγει από το ενυδρείο και δυσκολεύτηκα να τον μεταφέρω. Υπάρχει περίπτωση να είναι από το στρες και όχι κάποια ασθένεια;
Το ενυδρείο είναι 15lt, ο μονομάχος ζει μέσα εδώ και 6 μήνες, έχει ενέργεια και όρεξη για φαγητό, νιφάδες και είναι πανέξυπνος!! Δε θέλω να πάθει τίποτα και φοβάμαι!!! Σας ανεβάζω και φωτογραφία για να δείτε το άσπρο στο πτερύγιο. Ευχαριστώ!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  44307140-9DAF-446C-873B-B7E2149B80FE.jpg
Εμφανίσεις:  231
Μέγεθος:  36,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8FBF43C2-6225-49DD-A453-E6580C779C78.jpg
Εμφανίσεις:  225
Μέγεθος:  36,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  53811A6D-88B1-42C8-9B3D-7475DAB0DD5A.jpg
Εμφανίσεις:  225
Μέγεθος:  36,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-21, 13:37
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στη ψαροπαρεα...

Αγαπητή φίλη, δυστυχώς, δεν αναφέρεις βασικά στοιχεία για να πάρεις και τις απαντήσεις που χρειάζεσαι. Αν το φίλτρο είναι στρωμένο, τι έχεις επιλέξει για διακόσμηση και βέβαια μετρήσεις... Γυάλα-βαζο διακρίνω... Που σημαίνει ξεκινάμε με τη σημείωση ότι ζει σε ακατάλληλο χώρο.

Στο χόμπι μας είναι απαραίτητες οι χειροπιαστές ενδείξεις, που τις λαμβάνουμε διαμέσου των τεστ μετρήσεων νερού. "Όλα δείχνουν καλά ή εξαιρετικά" όπως ανέφερε ο κτηνίατρος σου, δεν προσφέρει καμία ουσιώδη πληροφορία.

Πάμε λοιπόν... Κατ αρχήν πρέπει -πάντα- η αμμωνία και τα νιτρώδη να είναι μηδενικά και τα νιτρικά μάξιμουμ μέχρι 20 πριν την αλλαγή νερού. Τις μετρήσεις τις πραγματοποιούμε με υγρά τεστ που πωλούνται στα pet shop. Υπάρχει άπειρο υλικό στο ίντερνετ για να ενημερωθείς για τη διαδικασία. Είναι απλή και εύκολη. Μπορείς εναλλακτικά να πας στο pet shop με νεράκι απο το ενυδρείο και να στο μετρήσουν.

Αυτά γενικά...

Στα πιο ειδικά τώρα. Οι μονομάχοι είναι ψαράκια με συγκεκριμένες απαιτήσεις και άκρως ευαίσθητα, αν μια απο αυτές δεν τηρηθούν. Η ιδιαίτερη δόμηση των πτερυγίων δε συγχωρεί αστοχίες και παραλείψεις από μέρους μας.

1. Μεγάλη προσοχή στο ph. Θέλουν μαλακό νερό, με μικρές σκληρότητες και ph μεταξύ 6-7.5. Απο εκεί και άνω αρχίζουν τα ζόρια.
2. Ελάχιστη ροή στο φίλτρο (έχεις ελπίζω). Γυρίζουμε την έξοδο να χτυπάει στο τζάμι, είναι πιθανό το πτερύγιο να τραυματιστεί αν δεν ρυθμίσουμε την έξοδο του φίλτρου.
3. Χαμηλό φωτισμό. Στρεσαρονται απίστευτα όταν είναι έντονος.
4. Πυκνοφυτεμενο ενυδρείο. Βάζουμε φυτά επιφάνειας για να δημιουργήσουμε σκιές. Δε βάζουμε πλαστικά διακοσμητικά και αποφεύγουμε ρίζες και πέτρες που είναι εν δυνάμει τεράστιος κίνδυνος να σκίσουν τα πτερύγια.
5. Πλούσια διατροφή σε πρωτεινες. Αποξηραμένες, ζωντανές και κατεψυγμένες τροφές τους προσφέρουν ισχυρό ανοσοποιητικό .

Με τη θεραπεία, χωρίς να είμαι εξπερ σε θέματα ασθενειών, θα σου πω ότι θα βοηθούσε το melafix. Εφόσον είναι fin rot όπως διακρίνω στις φώτο. Είναι δραστικό -ηπιο- φάρμακο, που δεν επηρεάζει τη βιολογία. Περίμενε κάποιον πιο ειδικό από εμένα, αν υπάρχει άλλη εναλλακτική. Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ fin rot, απο όσο έχω διαβάσει το melafix είναι η καλύτερη θεραπεία. Μερικοί χομπίστες που φιλοξενούν μονομάχους ρίχνουν προληπτικά...

Σε κάθε περίπτωση αναγνωρισε την αιτία που προκλήθηκε το πρόβλημα, που γενεσιουργός παράγοντας συνήθως είναι το στρες απο ελλειπείς συνθήκες.Η γυάλα είναι ακατάλληλη όπως το πλαστικό ποτήρι που "στεγάζονται" στο pet shop. Ένα ενυδρειακι τουλάχιστον 30 λίτρων, είναι το "αρχοντικό" που χρειάζονται.

Στο αναφέρω επειδή το αγαπάς και δείχνεις δεμένη με το ζωντανό.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως... By the way όμορφος ο ψαριδης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-21, 15:20
Nadia Ο χρήστης Nadia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2021
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση!
Όντως ξέχασα να αναφέρω πως έχει στρωθεί απο την αρχή, με τα χαλίκια που αγόρασα μαζί με το ενυδρείο που είναι το Oase biOrb Classic 15 MCR LED 32x32cm 15lt, με βακτήρια Nitridac και αντιχλωρικό Sera Toxivec, τα οποία βάζω και σε κάθε αλλαγή νερού! Έγραψα οτι πήγα στον κτηνίατρο, αλλά εννοούσα στο pet shop (έχει και κτηνίατρο στον οποίο πάω τον σκύλο μου) όπου μετράει το νερό κάθε 20 περίπου ημέρες.. και το βρίσκει καλό, κάθε φορά.. Αλλά βλέπω να παίρνω τα υγρά τέστ, δεν τα έχει εκεί για πώληση. Δεν έχω βάλει καθόλου φυτά, έχω μόνο δυο διακοσμητικά πλαστικά τα οποία και θα αντικαταστήσω καθώς διάβασα πως δεν βοηθούν κ ίσα ίσα μπορεί να προκαλέσουν τραυματισμό! Έχω κατεβάσει τη θερμοκρασία στους 26-27, ο μονομάχος μου εξακολουθεί να έχει όρεξη και κέφια αλλά το λευκό λευκό..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-21, 16:56
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Το βαλιτσακι της API είναι μια άψογη επιλογή. Έχει όλα τα τεστ, που συγκριτικά με τη μεμονωμένη αγορά τους, βγαίνει ιδιαίτερα οικονομικό. Αν μπορείς, είναι ότι καλύτερο σε αξιοπιστία και ευκολία ανάγνωσης αποτελεσμάτων.

Για το μονομαχο, θεωρώ πως το melafix για μια βδομάδα θεραπείας μόνο καλό θα του έκανε. Θα "στρώσει" πτερύγιο.

Απο φυτά δε χρειάζεται τίποτε ιδιαίτερο σε απαιτήσεις. Βάλε εύκολα όπως κερατοφυλλο (για την επιφάνεια), πετιτ ανουμπιες, java fern (φτέρη).

Μου επιτρέπεις να εκφράσω μια απορία μου, σε παρακαλώ; Μην με παρεξηγήσεις!

Πολλά δεν είναι τα χρήματα για ενα ενυδρείο 15 λίτρων; Όμορφο σίγουρα, τηλεχειριζόμενα led και ντεσου. Αλλά 15 λίτρα! Βρίσκεις επώνυμα ενυδρεία άνω των 50 λίτρων σε αυτό το κόστος. Μιλάμε για 15 λίτρα που πρακτικά μόνο για γαρίδες και σαλιγκάρια ενδείκνυνται. Να το χαίρεσαι, μη στο ματιασω!

Πίστεψε με, σε ένα ενυδρείο άνω των 30 λίτρων μπορείς να φτιάξεις πίνακα ζωγραφικής για το ζωντανό...

Anyway, να χαίρεσαι και το hi tech ενυδρείο και τον κούκλο κάτοικο..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-21, 07:05
Nadia Ο χρήστης Nadia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2021
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλημέρα!! Θα το παραγγείλω σήμερα κιόλας! Πήρα και έβαλα κερατοφυλλο και έβαλα και melafix!! Ελπίζω να νιώσει καλύτερα!
Τι να παρεξηγήσω, δίκιο εχεις για το κόστος! Το ενυδρείο ήταν δώρο φιλενάδων! Για έναν μονομάχο μου είπαν πως είναι καλό! Για παραπάνω δεν είναι..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-21, 11:58
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

¶ψογη! Όταν έρθουν τα τεστ, τσεκαρε ημερομηνίες λήξης. Να υπάρχει ένας χρονικος ορίζοντας τουλάχιστον 1.5-2 χρόνων στη χρήση τους. Να θυμάσαι, ότι χρειάζονται ανακινηση τα αντιδραστήρια πριν κάθε έλεγχο. Αποτελέσματα λαμβάνεις κοιτάζοντας απο πάνω το φιαλίδιο, όχι στο πλάι.

Όσον αφορά το κερατοφυλλο, να έχεις υπόψιν πως μεγαλώνει και απλώνεται με ρυθμούς πολυβόλου... Θα χρειάζεται κλάδεμα συχνά. Ωραία επιλογή φυτού, ρουφάει και φουλ νιτρικά.

Κάνε τη θεραπεία με το melafix, να στρώσεις το πτερύγιο του μικρούλη. Θα σε συμβουλευα την περίοδο της θεραπείας να μην κάνεις αλλαγή νερού. Μετά κανονικά, ανά 1 βδομάδα-10 μέρες. Διατήρησε σταθερή θερμοκρασία στους 26.5 - 27 και με φειδώ το τάισμα.

Μια νηστεία 2-3 ημερών θα ωφελούσε, χωρίς να είναι και απαραίτητη. Λίγος βρασμένος αρακάς μια φορά τη βδομάδα, επίσης θα γινόταν εκτιμητεος για το ευαισθητο πεπτικό του μονομαχακου! Χρειάζεται ποικιλία στη διατροφή, πρόσθεσε daphnia, artemia, pellets, bloodworms. Όχι αποκλειστικά νιφάδες.
Και αν μπορείς 5-6 φορές το μήνα μουλιαζε την τροφή του σε βιταμίνες. Έχει σκεύασμα η sera.

Κράτα μας ενήμερους για την εξέλιξη... Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶λγη η κάτι άλλο; m323f Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών 2 10-02-21 16:10
Camallanus ή κάτι άλλο? elf Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 08-01-19 03:00
Ασθένεια η κάτι άλλο? Κώστας 1993 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 17-12-17 11:26
¶λγη η κάτι άλλο? antricos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 03-02-13 08:31
Μούχλα ή κάτι άλλο; giannisaek Γλυκό νερό - Γενικά 3 16-03-11 20:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04790 seconds with 16 queries