Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-13, 22:22
ανδρεα Ο χρήστης ανδρεα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2012
Περιοχή: φλωρινα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή το 2ο χομπυ!!

το δευτερο μου χομπυ ειναι τα καναρινια απου παλια φιλοξενουσα αλλα την ανοιξη
θα παρω δυο καναρινια και οποιος ασκολιτε και μετα καναρινια ας μου δωσει λιγο πληροφοριες!!!!

ευχαριστω πολυ!!
__________________
Το πάθος, η θέληση, ο εγωισμός , η χαρά , λύπη , η στενοχώρια , η ένταση , το ξέσπασμα , η κούραση , ο ανταγωνισμός , η συνεργασία , η αδρεναλίνη , το ξεφάντωμα , τα όνειρα , οι στόχοι , το άγχος , η υπομονή , ο πόνος , η ανταμοιβή , οι προσδοκίες , η αντιπαλότητα , το χαμόγελο , το δάκρυ , ο θόρυβος , οι κραυγές , η ελευθερία , η πίεση , το αποτέλεσμα , ο φόβος , η αυτοπεποίθηση , η εμπιστοσύνη η αδελφότητα , η εχθρότητα...Τόσες λέξεις που παρουσιάζουν μία και μόνο λεξη...Tο ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ! ♥
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-13, 22:29
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δεν ασχολούμαι αλλά επειδή έχω παπαγάλους υπάρχει ένα φόρουμ πολύ καλό για όλα τα πτηνα www.greekbirdclub.com εκεί θα βρεις όλες τι πληροφορίες για τις ράτσες και την σωστή φροντίδα. πάντως απ ότι διαβάζω τα τιμπράντο είναι τα πιο καλλίφωνα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-13, 22:31
ανδρεα Ο χρήστης ανδρεα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2012
Περιοχή: φλωρινα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

οκ σε ευχαριστωω
__________________
Το πάθος, η θέληση, ο εγωισμός , η χαρά , λύπη , η στενοχώρια , η ένταση , το ξέσπασμα , η κούραση , ο ανταγωνισμός , η συνεργασία , η αδρεναλίνη , το ξεφάντωμα , τα όνειρα , οι στόχοι , το άγχος , η υπομονή , ο πόνος , η ανταμοιβή , οι προσδοκίες , η αντιπαλότητα , το χαμόγελο , το δάκρυ , ο θόρυβος , οι κραυγές , η ελευθερία , η πίεση , το αποτέλεσμα , ο φόβος , η αυτοπεποίθηση , η εμπιστοσύνη η αδελφότητα , η εχθρότητα...Τόσες λέξεις που παρουσιάζουν μία και μόνο λεξη...Tο ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ! ♥
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-13, 00:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειμαι φαν του περιορισμενου χωρου (κλουβιου) και στα πουλια, οπως και στα ψαρια.
Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να τους δωσεις τουλαχιστον λιγο χωρο να πετανε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-02-13, 00:32
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ναι φυσικά αυτό ισχύει πολύ περισσότερο για τους παπαγάλους που πρέπει να τους βγάζεις για ελεύθερες πτήσεις. τα καναρίνια είναι πιο ολιγοκίνητα όχι πως δεν χρειάζονται φυσικά ευρύχωρο κλουβί, καθαριότητα (το α και το ω της καλής υγείας τους) και προσοχή στα αρπακτικά όσοι τα βγάζετε στα μπαλκόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-02-13, 14:04
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Aν και ειναι μεγαλη συζητηση, απο ολα τα ζωα το ζωικου βασιλειου, ειχα φιδι, ιγκουανα, ψαρια, γατες σκυλια. Τα πτηνα γενικα ειναι τα μονα που δεν θα επερνα, εκτος αν ειχα ενα δωματιο κλειστο δικο τους, που και παλι δεν ειμαι σιγουρος, οπως και να το κανουμε, ΠΕΤΑΝΕ,και σε κλουβι και 2χ2χ2 να ειναι ειναι φυλακη. Δεν ξερω αν υπαρχουν ειδη που μπορεις να πεις με ασφαλεια το βγαζω εξω μια φορα τη μερα, να ξελαμπικαρει, και μετα να υπαρχει περιπτωση να ξαναρθει (δεν μιλαω για γερακια κλπ προφανως ) . σιγουρα θα υπαρχει καποιο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-02-13, 14:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειχα παπαγαλακι που ηταν ελευθερο και εμπαινε μονο του στο ανοιχτο κλουβι, για φαι νερο και υπνο.
Ο πατερας ενος φιλου ειχε καναρινια που τα αφηνε ελευθερα εξω και γυρναγαν

Η γυναικα εχει τρελλα με τα καναρινια και το μονο που καταφερα (αφου δεν δεχοταν να μην εχει καναρινι στο σπιτι) ηταν να βρω μια κλουβα (300 λιτρα ) να την κανω "βιοτοπικη" και να τα μεταφερω εκει απο τα ατομικα κλουβια.

BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-02-13, 14:29
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δεν είναι διαφορετικό για τα πουλιά απ ότι για τα ψάρια ή τα άλλα ζώα.
κατ αρχήν εννοείται δεν πιάνεις πουλιά που είναι ελεύθερα στην φύση να τα κάνεις κατοικίδια. δεν ζούν, δεν ευτυχούν και σίγουρα πεθαίνουν σύντομα.
όμως τα περισσότερα πτηνά που βρίσκουμε κυρίως τα καναρίνια είναι γέννες των κλουβιών εκατοντάδες χρόνια τώρα. αν τα προσέχεις όπως πρέπει, ευτυχούν και δείχνουν την χαρά τους, ζουν δε γύρω στα 15-20 χρόνια ενώ οι παπαγάλοι ανάλογα με την ράτσα τους από 12-15 έως και 100 χρόνια.
αν τα αφήσεις ελεύθερα δεν ξαναγυρνούν πιθανότατα γιατί δεν έχουν αποκτήσει τον προσανατολισμό όχι γιατί δεν θα ήθελαν. εξ άλλου όσα χάνονται συνήθως κάποιος τα πιάνει ( αν δεν προλάβει η γάτα ) γιατί επιδιώκουν την φροντίδα του ανθρώπου.
μέσα στα σπίτια και στα δωμάτια πετάνε κι έρχονται στα χέρια σου και επικοινωνούν άριστα.
ίσως η ιδέα είναι θλιμμένη του πτηνού στο κλουβί αλλά η ελευθερία ιδέα είναι.
λέγεται για κάποιους παπαγάλους οτι φτάνουν την νοημοσύνη 5χρονου παιδιού καταλαβαίνεις για τι πλάσματα μιλάμε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα παπαγαλακι που ηταν ελευθερο και εμπαινε μονο του στο ανοιχτο κλουβι, για φαι νερο και υπνο.
Ο πατερας ενος φιλου ειχε καναρινια που τα αφηνε ελευθερα εξω και γυρναγαν

Η γυναικα εχει τρελλα με τα καναρινια και το μονο που καταφερα (αφου δεν δεχοταν να μην εχει καναρινι στο σπιτι) ηταν να βρω μια κλουβα (300 λιτρα ) να την κανω "βιοτοπικη" και να τα μεταφερω εκει απο τα ατομικα κλουβια.

BORKED
αυτό δεν είναι κλουβί είναι πουλόβιλα, με τα ωραία κλαράκια του, την άμμο, άψογη. βέβαια τα καναρίνια δεν αξιοποιούν το ύψος, κυρίως το μήκος αντίθετα με τους παπαγάλους. ωραία καναρινάκια, δραστήρια φτου φτου
εγώ σήμερα όταν τους έβαλα την ρίγανη ( που καλλιεργώ στο μπαλκόνι καθώς και πολλά άλλα που τρώνε) έπρεπε να δεις πως τρίβονταν πάνω της από την χαρά τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 12-02-13 στις 14:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-02-13, 14:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο οταν μεταφερθηκαν εκει, ειναι περιττο να πω οτι ειδα αλλα πουλια.
Κελαιδανε, ολη μερα, οσο εχει φως.
Χρωματα και φτερωμα (δεν φαινονται στο βιντεο γιατι ειναι φρεσκο μολις εχουν μετακομισει) εχουν γινει απιστευτα.

Μενουν μονιμα εξω.
Στα πλαινα του κουβιου, εχω βαλει τζαμια για να κοβει τις μερες που φυσαει, και γυρω γυρω το μπαλκονι ειναι καλυμμενο με τεντες και πυκνα φυτα (αν δεις και στο 3.30 περιπου) για να προφυλάσσει απο αρπακτικα, αφου ειμαι κοντα στον Υμηττο και ειχαμε κρουσμα στο ρετιρε που ενα γερακι αρπαξε μεσα απο το κλουβι το καναρινι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-02-13, 14:45
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

φυσικό είναι ο μεγαλύτερος χώρος να τα κάνει πιο ευτυχισμένα, ωραία κλαράκια (το ξανάπα μάλλον) τους δίνει πιο φυσική αίσθηση.
τα καναρινάκια είναι κομψά και λεπτεπίλεπτα πουλάκια με ωραίες φωνές, είναι αξιαγάπητα, μπράβο τα έχετε πολύ φροντισμένα, να σας ζήοουν! και ναι μεγάλη προσοχή με τα αρπακτικά ακόμα κι αυτές οι καρακάξες που υπάρχουν παντού τα ρημάζουν
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-02-13, 14:50
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

ΟΚ πασο τοτε απλα ειναι ο τροπος που εβλεπα την ολη φαση χωρις ομως να το εχω ψαξει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-02-13, 15:12
ανδρεα Ο χρήστης ανδρεα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2012
Περιοχή: φλωρινα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα παπαγαλακι που ηταν ελευθερο και εμπαινε μονο του στο ανοιχτο κλουβι, για φαι νερο και υπνο.
Ο πατερας ενος φιλου ειχε καναρινια που τα αφηνε ελευθερα εξω και γυρναγαν

Η γυναικα εχει τρελλα με τα καναρινια και το μονο που καταφερα (αφου δεν δεχοταν να μην εχει καναρινι στο σπιτι) ηταν να βρω μια κλουβα (300 λιτρα ) να την κανω "βιοτοπικη" και να τα μεταφερω εκει απο τα ατομικα κλουβια.

BORKED
και εγω εχω κλουβι απου ειναι μεγαλο απου και ολλας χοριζεται στην μεση και γινοται δυο κλουβια αποτε για ενα καναρινι εκει μεσα θα ειναι μια χαρααα!!!1
__________________
Το πάθος, η θέληση, ο εγωισμός , η χαρά , λύπη , η στενοχώρια , η ένταση , το ξέσπασμα , η κούραση , ο ανταγωνισμός , η συνεργασία , η αδρεναλίνη , το ξεφάντωμα , τα όνειρα , οι στόχοι , το άγχος , η υπομονή , ο πόνος , η ανταμοιβή , οι προσδοκίες , η αντιπαλότητα , το χαμόγελο , το δάκρυ , ο θόρυβος , οι κραυγές , η ελευθερία , η πίεση , το αποτέλεσμα , ο φόβος , η αυτοπεποίθηση , η εμπιστοσύνη η αδελφότητα , η εχθρότητα...Τόσες λέξεις που παρουσιάζουν μία και μόνο λεξη...Tο ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ! ♥
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-02-13, 15:19
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεα Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω εχω κλουβι απου ειναι μεγαλο απου και ολλας χοριζεται στην μεση και γινοται δυο κλουβια αποτε για ενα καναρινι εκει μεσα θα ειναι μια χαρααα!!!1
είναι ζευγαρώστρα, μπορείς φυσικά να βάλεις ένα μόνο του θα είναι άρχοντας. δες τα κλαράκια του delta66 διάλεξε κάτι ανάλογο, από λεμονιά, ροδιά, ελιά κτλ να έχουν ξεραθεί εντελώς, καθάρισέ τα με ελαφρύ χλωρινόνερο, στέγνωσέ τα και βάλτα του. πουλάνε κιόλας έτοιμα αλλά είναι αρκετά ακριβά και δεν έχουν την χάρη και τις πτυχώσεις του φυσικού. άντε με το καλό να βρεις το φιλαράκι σου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-02-13, 15:53
ανδρεα Ο χρήστης ανδρεα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2012
Περιοχή: φλωρινα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι ζευγαρώστρα, μπορείς φυσικά να βάλεις ένα μόνο του θα είναι άρχοντας. δες τα κλαράκια του delta66 διάλεξε κάτι ανάλογο, από λεμονιά, ροδιά, ελιά κτλ να έχουν ξεραθεί εντελώς, καθάρισέ τα με ελαφρύ χλωρινόνερο, στέγνωσέ τα και βάλτα του. πουλάνε κιόλας έτοιμα αλλά είναι αρκετά ακριβά και δεν έχουν την χάρη και τις πτυχώσεις του φυσικού. άντε με το καλό να βρεις το φιλαράκι σου
οκ
__________________
Το πάθος, η θέληση, ο εγωισμός , η χαρά , λύπη , η στενοχώρια , η ένταση , το ξέσπασμα , η κούραση , ο ανταγωνισμός , η συνεργασία , η αδρεναλίνη , το ξεφάντωμα , τα όνειρα , οι στόχοι , το άγχος , η υπομονή , ο πόνος , η ανταμοιβή , οι προσδοκίες , η αντιπαλότητα , το χαμόγελο , το δάκρυ , ο θόρυβος , οι κραυγές , η ελευθερία , η πίεση , το αποτέλεσμα , ο φόβος , η αυτοπεποίθηση , η εμπιστοσύνη η αδελφότητα , η εχθρότητα...Τόσες λέξεις που παρουσιάζουν μία και μόνο λεξη...Tο ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ! ♥
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-02-13, 16:25
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
και ειχαμε κρουσμα στο ρετιρε που ενα γερακι αρπαξε μεσα απο το κλουβι το καναρινι.
πως τα αρπαζουν μεσα απο τα καγκελα?πετανε το κλουβι και το ανοιγουν?
σε μας στο εξοχικο,ενα γερακι,αρπαξε ενα τσιουαουα...
οκ,τραγικο,αλλα......
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-02-13, 16:41
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή Απ: το 2ο χομπυ!!

Έχω δει μπροστά στα μάτια μου γεράκι να αρπάζει πουλί. Ανοίγουν κανονικά την πόρτα, είναι εξαιρετικά ευφυείς κυνηγοί
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-02-13, 16:41
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

πως θα σας φαινονταν μια κλουβα 4μ * 2,5π * 2,2υ? εχω μια τετοια στον κηπο μου, βιοτοπικης προσεγγισης παντα. η αγριαδα φυτρωνει απο μονη της, μεσα υπαρχει ενα μικρο κυπαρισσι και καμποσα διαφορα μεγαλα κλαδια να κρεμονται απο δω και απο κει.
η λιπανση οπως καταλαβαινεται ειναι βιολογικοτατη .

και αυτο που μαλλον θα με κραξετε ειναι οτι μεσα εχω 8 καρδερινες επειδη ειναι wild caught. με καναρινια δεν εχω πολυασχοληθει, ειχα κανει παλιοτερα καποιες αναπαραγωγες αλλα μετα χρειστηκε να φυγω για σπουδες και τα παρατησα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-02-13, 18:16
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
πως θα σας φαινονταν μια κλουβα 4μ * 2,5π * 2,2υ? εχω μια τετοια στον κηπο μου, βιοτοπικης προσεγγισης παντα. η αγριαδα φυτρωνει απο μονη της, μεσα υπαρχει ενα μικρο κυπαρισσι και καμποσα διαφορα μεγαλα κλαδια να κρεμονται απο δω και απο κει.
η λιπανση οπως καταλαβαινεται ειναι βιολογικοτατη .

και αυτο που μαλλον θα με κραξετε ειναι οτι μεσα εχω 8 καρδερινες επειδη ειναι wild caught. με καναρινια δεν εχω πολυασχοληθει, ειχα κανει παλιοτερα καποιες αναπαραγωγες αλλα μετα χρειστηκε να φυγω για σπουδες και τα παρατησα.
το ξέρεις και μόνος σου για τις καρδερίνες. πόσο καιρό τις έχεις? τις βλέπεις ν αντέχουν? ίσως επειδή είναι ευρύχωρα να μπορέσεις να τις διατηρήσεις.
για την κακοκαιρία τι τους έχεις για προστασία και επίσης από τα αρπακτικά? είχε γνωστή σε κτήμα κλούβα που την σήκωσε όλη μαζί ο αέρας. για βάλε μας κάποια φωτογραφία. αν ήμουν στην θέση σου, δηλαδή με αγροτικό χώρο, θα έπαιρνα πάπιες μανδαρίνους. είναι ξεχωριστά ζώα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
πως τα αρπαζουν μεσα απο τα καγκελα?πετανε το κλουβι και το ανοιγουν?
σε μας στο εξοχικο,ενα γερακι,αρπαξε ενα τσιουαουα...
οκ,τραγικο,αλλα......
αυτό με τσιουαουα είναι τραγικό αλλά αποδίδει τέλεια την λέξη κωμικοτραγικό...
κι αν δεν ανοίγουν την πόρτα που συνήθως δεν την ανοίγουν είναι πτηνά μεγάλης δύναμης, με μεγάλα νύχια, στραβώνουν τα σιδεράκια και τα τραβάνε. συνήθως τ αποκεφαλίζουν μπρρρ είναι αποτρόπαιο το θέαμα και σκέψου να είναι το ζωάκι σου. έχω ακούσει αετό που πήρε το κλουβί μαζί του.
τώρα που θ αρχίσουν να γεννάνε τα κοτσύφια κατεβαίνουν οι καρακάξες και τους τρώνε τ αυγά. πρέπει να δεις πόσο θαρραλέος μαχητής είναι ο κότσυφας. αξιοθαύμαστα κι αξιαγάπητα πουλιά και καλλίφωνα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 12-02-13 στις 18:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-02-13, 19:12
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

παλιοτερα πιτσιρικας ειχα κρατησει καρδερινα σε κλουβι για 5 χρονια ωσπου στο τελος την αφησα ελευθερη επειδη τη λυπηθηκα και σκεφτηκα τουλαχιστον να χαρει τα γεραματα ελευθερη.

η κλουβα ειναι σκεπασμενη κατα το ημιση με διπλο διχτυ σκιασεως και τωρα το χειμωνα ειναι τυλιγμενη γυρω-γυρω απο το υψος 1,70 και πανω με ναυλον καθως και σκεπασμενη κατα τα τρια τετερτα με ναυλον (το διχτυ σκιασεως βρισκεται απο κατω). τα αρπακτικα δεν μπορουν να τις πειραξουν, 1ον- γιατι ειναι ευρυχωρη και 2ον- γιατι υπαρχει διχτυ σκιασεως και στα πλαινα μερη της κλουβας (στο πισω μερος και στο αριστερο) το οποιο κατεβαινει γυρω στους 70 ποντους προς τα κατω. τα πουλια το βραδυ κουρνιαζουν στα σημεια που υπαρχει το διχτυ και ετσι δεν δινουν στοχο.

η κλουβα ειναι φτιαγμενη με υλικα περιφραξης, εκτος απο τη σητα η οποια ειναι αυτη με το μικρο ματι (το λενε και κοτετσοσυρμα), οι πασαλοι ειναι καρφωμενοι στο εδαφος 30 ποντους και αργοτερα, αφου ειχε ηδη σκαφτει αυλακι περιμετρικα και ειχε μπει και η σητα, επεσε και συναζι.

πληροφοριακα για το κοστος η ολη κατασκευη στοιχισε 180 ευρω (αγορα για υλικα, την κατασκευη την εκανα εγω).

για τις καρδερινες εχεις δικο ειναι πολυ ευαισθητα πουλια, ολο αυτο τον καιρο (απο το Σεπτεμβριο) ειχα μονο μια απωλεια προσφατα, και υποψιαζομαι οτι εγινε απο τσακωμο μεταξυ τους.
εχεις δει καρδερινες να τσακωνονται? ειδικα στο φαι απο τα τσιμπιματα ξεπουπουλιαζονται (και φαντασου τους εχω 3 ταιστρες μεγαλες απο πιατακια που βαζουν κατω απο τις γλαστρες).
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-02-13, 19:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

είχε τύχει κάποτε στην Ηλεία να δω μεγάλο σμήνος από καρδερίνες περνώντας με το αυτοκίνητο απο ημιαγροτικό δρόμο, έχω την εντύπωση πως πετούν στα χαμηλά και αγαπούν τους θάμνος ή κάνω λάθος? όχι δεν τις έχω δει να τσακώνονται έχω ακούσει οτι είναι ευαίσθητες και ούτε εκτροφής πήρα ποτέ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-02-13, 19:38
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

το καλοκαιρι πετανε ψηλα και κυκλοφορουνε σε ζευγαρια και πολλες φορες παρεα με τα μικρα τους. το χειμωνα κοπαδιαζουν και πετανε πολυ χαμηλα αφου ψαχνουν μονιμως για τροφη, διαφορους θαμνους, σπορους απο αγκαθια κτλ.
οι καρδερινες τσακωνονται αγρια μεταξυ τους, ειλικρινα γινονται αλλα πουλια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεος στο χομπυ poseidonbc Αρχάριοι γλυκού νερού 8 16-03-07 04:04
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΧΟΜΠΥ!!!!! ΡΑΠΤΗ Αρχάριοι γλυκού νερού 11 29-11-06 17:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,45406 seconds with 13 queries