Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-08-10, 23:26
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή τι εναι παλι αυτο?

γεια σας,
ειχα πρωαναφερει σε προηγουμενο θεμα μου τη νεροχελωνα μου που ειχε αριχισει να μαλακωνει το καβουκι της.ευτυχως δοξα το Θεο με λιγο συμπληρωμα βιταμηνων,αλλαγη διατροφησ και περισσοτερες ωρεσ στον ηλιο η χελωνιτσα εγινε περυκι και το καβουκι της ειναι σκληρο σα πετρατωρα ομωσ ενα καινουριο θεμα εχει αρχισει να με προβληματιζει .τις χελωνεσ της εχω 8 μηνεσ και μου εχουν πει οτι οταν αλλαξουν καβουκι θα βρω μεσα στο νερο κατι διαφανα σκληρα σα λεπια .πριν απο μερικεσ μερες βρηκα 2-3 τετοια.παρατηρησα οτι στο καβουκι τουσ πρωτα μια και μετα η αλλη αρχισαν να εμφανιζουν κατι γραμμες(1 απο τη μια μερια και1 απο την αλλη) του καβουκιου τους κατι γραμμεσ σα παγισματα που δεν μρορω να τισ παριγραψω με ακριβια ,θα δειτε στισ φωτοσ-η συμπεριφορα των χελωνων εχει μεινει η ιδια-κανονικη ορεξη για φαγητο ,κινητικοτητα ,σκληρο καβουκι-πρεπει να ανησυχισωτο δευτερο ειναι οτι κατακαιρουσ παρατηρω μετα την ωρα που λιαζονται μικρα κομματακια επιδερμιδασ να εχουν ξεκολλησει,αυτο προσωπικα το θεωρω φυσιολογηκο γιατι ολα τα ερπετα κατα καιρους η χανουν λιγο απο το δερμα τουσ (το επιφανιακο) η το αλλαζουν. παρακαλω τα φωτα σας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG061.jpg
Εμφανίσεις:  461
Μέγεθος:  28,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG065.jpg
Εμφανίσεις:  404
Μέγεθος:  31,0 KB  
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-08-10, 23:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αυτό με το δέρμα είναι φυσιολογικό, απλά να προσέχεις μην μιλάμε για υπερβολική αλλαγή δέρματος συνέχεια. Αποτελεί δείγμα ότι παραταΐζεις και μεγαλώνει πολύ γρήγορα ή και υψηλής θερμοκρασίας. Είσαι σίγουρη πάντως ότι είναι δέρμα και όχι κανένας μύκητας ε;

Τις γραμμές δεν μπορώ να τις δω γιατί μπαίνω με κινητό. Αν ξέρει κάποιος άλλος μέχρι να τα καταφέρω να δω σε οθόνη της προκοπής!

Α, και συγχαρητήρια για την προσπάθεια με το καβούκι!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-08-10, 09:22
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Arrow

ευχαριστω πολυ!το δερμα σιγουρα δν προκειται για μυκητασ
-------------------------
να ροτισω και κατι αλλο,το καβουκι τησ χελωνασ πισω ποντα στην ουρα δν ειναι λιγο πιο μαλακο παντα,αλλα μονο σε αυτο το σημειο
__________________
COOL:the magic word

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αλεξανδρα : 03-08-10 στις 09:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-08-10, 09:57
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αυτό δεν το λέω με μεγάλη σιγουριά, αν και το έχω δει σε όλες τις χελώνες που έχω πιάσει και το έχω διαβάσει από άλλους. Έχω καταλάβει ότι είναι το τελευταίο μέρος που θα σκληρύνει, οπότε έτσι θα καταλάβεις πότε έχει διορθωθεί πλήρως το ζήτημα.
-------------------------
Προσπαθώ με κόπο να διακρίνω τις γραμμές που λες και έχω την αίσθηση ότι είναι απλά από την αλλαγή των φολίδων και με τον καιρό θα διορθώνεται. Αν βλέπει κάποιος πιο καθαρά κάτι διαφορετικό ας μας πει!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 03-08-10 στις 09:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-08-10, 10:55
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

μαλλον εχεις δικιο και ειναι απλα απο την αλλαγη των φολιδων ,αυτο που ελεγα πριν οτι το καβουκι στο πισω μεροσ πανω απο την ουρα ειναι πιο μαλακο δεν το εχω διαβασει πουθενα απλα το εχω παρατηρισει σε ολεσ τισ χελωνεσ που ειχα και εχω και με τον καιρο υπεθεσα οτι ειναι το φυσιολογικο αλλα ρωτησα για καλο και για κακο
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-08-10, 16:08
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

βοη9εια ,πριν απο 2 μερες ενω πηγαιναν ολα μια χαρα σηνεβη κατι καινουριο.μια απο τις 2 χελωνεσ κανει σαν να μην μπορει να βουτησει.την πρωτη μερα προσπαθουσε να κατεβει στον πατο αλλα δεν μπορουσε.χθεσ και σημερα μπορει να βουτησει αλλα σχετικα γρηγορα η ανωση την σπροχνει προσ τα πανω,ακομα και αν την πιεσω ελαφρα προσ τα κατω ,γρηγορα χωρις να κανει καμια κινηση ανεβαινει προσ τα πανωκολυμπαει στην επιφανεια και κολυμπαει στην επιφανεια με το κεφαλι προσ τα πανω.α,και τρεφεται κανονικα.τι ειναι παλι αυτο
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-08-10, 20:54
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Οι λόγοι που ξέρω για κάτι τέτοιο είναι οι εξής:

1) Λοίμωξη του αναπνευστικού
2) Άλλη ασθένεια
3) Αέρια
4) Είναι μικρό σε ηλικία και του έχεις πολύ νερό και φοβάται να βουτήξει
5) Περνάει φάση!

Το ένα από τα δύο πιο πιθανά είναι η λοίμωξη του αναπνευστικού, που αν είναι αυτό άστα να πάνε. Να προσέχεις εάν κολυμπάει στραβά και κυρίως αν τρέχει τίποτα από τη μύτη της ή αν προσπαθεί να ανασάνει με ανοιχτό το στόμα και αν κάνει κάποιο ήχο στην προσπάθεια.
Το άλλο είναι τα αέρια στα έντερα, πιθανώς από παρατάισμα, οπότε προσπάθησε να τους αλλάξεις λίγο τη διατροφή (αλήθεια τι ταΐζεις; ) και να την μειώσεις στο μέρα παρά μέρα για λίγο. Δεν μιλάμε για πιτσιρίκι ε; Έχω διαβάσει ότι καλό τους κάνει σε αυτή τη φάση το καρότο (λίγο ζεματισμένο σε ζεστό νερό), η κολοκύθα και κάποιου είδους ιχθυέλαιο που χρησιμοποιούν οι Αμερικάνοι, αλλά δεν ξέρω και καλά να σου πω.

Πάντως μην τη σπρώχνεις, δοκίμασε να τη δελεάσεις λίγο με το αγαπημένο της φαΐ (λογικά οι γαριδούλες ) να κατέβει στον πάτο, μήπως και απλά περνάει φάση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-08-10, 23:37
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση,η χελωνιτσα ειναι πιτσιρικι(μερικων μηνων)για λιμωξη του αναπνευστικου δν το κοβω αν και τωρα που το λεσ ενω κολυμπαει γερνει ελαχιστα προς το πλαι ,ελαχιστα ομωσ .τα πουθουνια τησ ειναι καθαρα και αναπνεει κανονικοτατα ασθενια παλι δυσκολο γιατι κατα τ'αλλα ειναι μια χαρα.για φαση ουτε γιατι καταβαλει προσπαθεια να κατεβει .τησ διχνω τροφη (κομματακια κρεασ οπωσ μου εχει πει ενας κτηνιατροσ)τησ ριχνω λιγη στον πατω κατεβαινει την τρωει και ανεβαινει κατευθειαν.καταβαλει ομως προσπαθεια για να κατεβει ενω ανεβαινει χωρισ να κανει καμια κινηση αρα μαλλον για αερια το κοβω ,το ειχε παθει και στο παρελθον αλλα σε ενα τεταρτο τησ ειχε περασει .ενα ακομα θεμα που με απασχολει ειναι οτι η μια απο τισ δυο γινεται υπερβολικα επιθετικη την ωρα που της ταιζω και δαγκωνει την αλλη στα ποδια και στο δερμα που εχει στο λαιμο.με αποτελεσμα να ποναει .αφου καποια στιγμη σκαφτηκα να τισ βαλω σε διαφορετικεσ χελωνιερεσ αλλα μεχρι στιγμησ τισ χωριζω μονο την ωρα του φαγητου και το προβλημα εχει σχεδον λυθει .συμβαινει και σε καποιον αλλο αυτο?
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-08-10, 23:49
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το είχα ξαναπεί αυτό, αλλά δε θυμάμαι αν ήσουν εσύ! Αυτά είναι τα προβλήματα όταν έχεις πάνω από μία στο ίδιο ενυδρείο και ειδικά εάν είναι διαφορετικών ηλικιών ή αν έχεις και αρσενικά που σιγά σιγά νιώθουν την τεστοστερόνη να κυλάει στις φλέβες τους!
Θέλει προσοχή, τύχη και μεγάαααλο ενυδρείο για να έχεις μια σχετική σιγουριά. Ειδικά την ώρα του φαγητού γιατί είναι πολύ ευκαιριακά ζώα και θα κάνουν ό,τι μπορούν για να φάνε πρώτα. Ένα παιδί από το φόρουμ που συνάντησα πριν κάποιο καιρό είχε και αυτός όταν ήταν μικρότερος και κάποια στιγμή του κοκκίνισε το ενυδρείο από το αίμα σε ανάλογη περίπτωση.
Πρόσεξε και με αυτό και με τα αέρια μέχρι να σιγουρευτείς!

Επίσης, για το κρέας ψάξε λίγο (γιατί εγώ είχα βαρεθεί να τα ψάξω και αυτά!) το κατά πόσο είναι καλό το ωμό και για τι κρέας μιλάμε. Εγώ είχα καταλήξει στο ότι βρασμένο κοτόπουλο ή γαλοπούλα μια στο τόσο είναι καλό. Απλά μην ακούς εύκολα τους γιατρούς γιατί λίγοι είναι αυτοί που πραγματικά ξέρουν από ερπετά. Τώρα άμα ο άνθρωπος ξέρει σίγουρα μαγκιά του!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-08-10, 08:24
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

για το κρεας,νομιζω οτι ο κτηνιατροσ ειχε δικιο,γιατι ειναι γνωστος μου και ασχολειται πολυ με ερπετα,και οταν αρχισα να τουσ δινω κρεασ το καβουκι σε μια εβδομαδα και κατι μερεσ τησ ειχε ξαλακληρινει.οσο για τουσ τσακομους μεγαλο ενυδρειο δν εχωτωρα σκευτομαι να φτιαξω μονη μου ενα terrarium τησ προκοπησ αλλα μοναχα την ωρα του φαγητου τσακωνονται και ολη την υπολιπη μερα ειναι μια χαρα .και για τα αερια θατησ δωσω λιγο καροτο οπωσ μου ειπες και ελπιζω να τησ φυγουν γρηγορα .αν την αφησω μια μερα αταιστη θα βοηθησει
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-08-10, 10:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Άποψή μου, να μην τους δίνεις συχνά. Μην ξεχνάς, επίσης, ότι όσο είναι μικρά η μισή τους δίαιτα πρέπει να περιλαμβάνει πρωτεΐνη και όσο μεγαλώνουν μειώνεται μέχρι και στο 15% με τα υπόλοιπα φυτικά. Εγώ πιστεύω ότι λίγη δίαιτα θα κάνει καλό, εάν έχει αέρια.

Την ώρα του φαγητού θα σφάζονται, αφού έχουν ήδη ξεκινήσει, αλλά μικροτσακωμούς μπορεί να δεις για το οτιδήποτε. Ακόμα και για την καλύτερη θέση στον ήλιο! Τώρα το πόσο σοβαροί θα είναι θα δείξει.

Όταν λέω μεγάλο ενυδρείο εννοώ μεγάλο! Μιλάμε για 350 λίτρα στην κάθε μία, το λιγότερο, και κατάλληλα διαμορφωμένο. Γιατί να φτιάξεις τεράριουμ; Κοκκινομάγουλες δεν έχεις; Στο νερό ζουν και βγαίνουν έξω για τον ήλιο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-08-10, 10:55
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάμε για 350 λίτρα στην κάθε μία, το λιγότερο, και κατάλληλα διαμορφωμένο.
δυστυχωσ για 700λιτρα ενυδρειο δν υπαρχει περιπτωσηοταν λω τεραριουμ εννοω σαν ενυδρειο αλλα ανοιχτο με χαμηλοτερα τζαμια και χαμηλοτερη σταθμη νερου και μια νησιδα για να βγαινουν ,αλλα πολυ μεγαλο σε πλατοσ και σε μηκοσ
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-08-10, 11:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ξέρω τις δυσκολίες από πρώτο χέρι, ακόμα και για ένα μικρό ενδρείο, οπότε σε καταλαβαίνω, απλά αν δεν μπορείς κάποια στιγμή να τις φιλοξενήσεις ίσως να χρειαστεί να τις δώσεις σε κάποια χρόνια (εννοείται ΠΟΤΕ απελευθέρωση στην ελληνική φύση). Τα λέω να τα ξέρεις κι ας σε χτυπάω στην καρδιά! Θα το καταλάβεις αν θα υπάρξει πρόβλημα.

Πάντως ψάξε το ζήτημα του πώς θα είναι αυτό που θέλεις να φτιάξεις, ώστε να μη δώσεις ένα σκασμό λεφτά και δεν είναι σωστό αυτό που θα έχεις. Δεν πρέπει να είναι πολύ χαμηλό, αφού αν φτάνουν στην άκρη μπορούν να το σκάσουν "μαγικά"! Επίσης, χρειάζονται το βάθος, ειδικά όσο μεγαλώνουν. Να φανταστείς ότι σε όσες είχα, ακριβώς επειδή είχαν από την αρχή της ζωής τους αρκετό νεράκι, όσο και να τους έδινα το εκμεταλλεύονταν. Και την μπανιέρα να γέμιζα θα βουτούσαν!

Δες και αυτό, γιατί είναι κάτι που αν δεν έχεις ψαχτεί δεν το έχεις καν ως επιλογή στο μυαλό σου, ενώ στο εξωτερικό χρησιμοποιείται σε μεγάλη κλίμακα, και είναι πολύ απλό που λες μα γιατί δεν το σκέφτηκα;!

http://www.redearslider.com/forum/vi...atform&start=0
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-08-10, 11:35
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

ουαου πρωτο,μαλλον ενα ιδιο θα προσπαθησω να φτιαξω.αν μεγαλωσουν παρα πολυ,θα τισ παω στη γιαγια μου,εχει λιμνη με κοι,αλλα φομαβαι λιγο για αυτεσ γιατι ειναι πολυ μεγαλα
-------------------------
εε ναι,τωρα που το παρατηρησα καλυτερα ειναι λιγουλακι μεγαλο,αλλα δν πειραζει ειναι super
__________________
COOL:the magic word

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αλεξανδρα : 10-08-10 στις 11:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-08-10, 11:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν είναι να ανησυχείς για κάποιο από τα δύο είδη αυτό είναι τα Koi! Μην ξεχνάς ότι οι χελώνες τρώνε ψάρια και είναι αρκετά γρήγορες! Τώρα αν τα Koi είναι μεγάλα δε νομίζω να μπορούν να τα πιάσουν, αλλά θα προσπαθούν να τα δαγκώσουν και άμα έχουν και μεγάλα νύχια μπορεί να τα τραυματίσουν. Τα μικρά θα γίνουν μεζές σίγουρα. Θα τσακώνονται και με τα Koi για τροφή... άτιμα πλάσματα, δεν ακούν τι τους λες... καταραμένο ένστικτο! Πάντως υπάρχουν άνθρωποι που τα έχουν μαζί. Βέβαια πήγαμε πολύ μπροστά, αλλά καλό είναι να τα έχεις στο μυαλό σου.

Προς το παρόν παρατήρησε μην έχουν κάποιο πρόβλημα και δεν είναι απλά ακίνδυνα αέρια και δώσε βάση στη διατροφή τους, ώστε να αποφύγεις όσο γίνεται ζητήματα με ασθένειες.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-08-10, 12:21
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

απ'οτι βλεπω σημερα παει πολυ καλυτερα
-------------------------
τωρα ετσι κιαλλιωσ τα χελωνακια ειναι πολυ μικρα,εγω ελεγα αν ειναι για οταν μεγαλωσουν
-------------------------
κααααααααααααααααααι τα ευχαριστα νεα μολις τωρα την παρτηρησα και αποδιχθηκε οτι ηταν απλα αερια.και τησ περασαν εντελωσ,ειναι ακριβως οπως πριν
__________________
COOL:the magic word

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αλεξανδρα : 10-08-10 στις 12:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-08-10, 12:24
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μπράβο της! Σφίχτηκε σφίχτηκε αλλά τα κατάφερε!

Τι σου κάνει όμως ένα καλό κλ...!

Σε ανανεώνει!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-08-10, 12:41
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

τελος καλο ολα καλα
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-08-10, 17:49
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

παιδια,βοη9εια,αυριο φυγω για 5 μερεσ και δν εχω ιδεα τι να κανω με τις χελωνεσ,υπαρχουν 3 πι9ανοτητες
1)τισ παιρνω μαζι μου,εχω δικο μου σπιτι και δν θα μεινω σε ξενιδοχειο.ετσι θα μπορω να τισ περιποιουμαι οπως καθε μερα αλλα φοβαμαι το στρες,και τις ωρες στο καραβι και το αυτοκινητο.
2)τις αφηνω σπιτι,αυτη η πι9ανοτητα ειναι λιγο παρακινδυνεμενη,γιατι δν 3ερω αν αντεχουν πεντε μερεσ χωρις φαγητο και αλλαγη νερου.
3)τις αφηνω στην γιαγια μου,ειναι προθημη να τις ταιζει αλλα συχαινεται να τις πιασει και να τους αλλαξει το νερο

τι απο τα 3 ειναι το καλυτερο γι αυτες
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-08-10, 18:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Να κάτσεις σπίτι!

Δε σου λέω τι να κάνεις, αλλά θα σου πω πως το σκέφτομαι. Χωρίς φαγητό αντέχουν και πάνω από εβδομάδα, από τη στιγμή που δεν είναι νεογέννητα. Αν η γιαγιά τα ταΐζει χωρίς να αλλάζει το νερό θα το επιβαρύνει ακόμα περισσότερο, από τη στιγμή που δεν τις έχεις σε ενυδρείο με βιολογικό φιλτράρισμα. Από την άλλη οι χελώνες αντέχουν αρκετά, αλλά πέντε μέρες σε τόσο λίγο βρώμικο νερό είναι λίγο επίφοβο. Δε νομίζω να πάθουν κάτι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Εγώ ή θα την έπειθα να τους αλλάξει τουλάχιστον μία φορά το νερό ή θα της έλεγα να τους δώσει φαγητό μία φορά ενδιάμεσα. Το ταξίδι το αντέχουν, αλλά το να τις στρεσάρω δύο φορές απανωτές με πολύωρα ταξίδια δε νομίζω να το έκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-08-10, 21:15
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

βασικα,η γιαγια μου αποκλειεται να πιστει να αλλαξει το νεροαρα ή μενουν σπιτι χωρις αλλαγη νερου και 1 φορα ταισμα ή ερχονται και τουσ κανω κανονικες αλλαγες νερους και ταισμα αλλα το στρες ειναι αναποφεκτο
-------------------------
ακομα φοβαμαι λιγο τουσ καβγαδες τους την ωρα του φαγητου πουμερικεσ φορες ειναι σοβαροι,και ισως καμια φορα απο την πεινα κιολας δεν 3ερεις.
__________________
COOL:the magic word

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αλεξανδρα : 13-08-10 στις 21:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-09-10, 22:28
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

παιδια,μολις πηγα να ταισω τις χελωνες μου βρηκα τη μια αναποδα στο νεροτη σηκωσα κατευθειαν και παρατηρησα οτι ηταν φυσιολογικη αρχισε να κουνιεται κανονικα,αμεσωσ αλλαξα νερο και τωρα ειναι σε παρα πολυ χαμηλη σταθμη ωστε η κορυφη του καβουκιου τησ να βγαινει απο το νερο και πατωντασ και τα τεσσερα ποδια τησ στον πατο να μπορει να βγαζει το καφαλι τησ εξω το κεφαλι της (καβουκι σκληρο, ορεξη κανονικη,το προβλημα μετα αερια δεν εχει λυθει εντελως-καμια φορα της περνανε-,μια λυμωξη δεν το κοβω γιατι ουτε υγρο υπαρχει ουτε κανει το χαροκτηριστηκο ηχο καθως αναπνει.παιζει να ηταν τυχαιο ή να τη γυρισε η αλλη χελωνα.τι να κανω?
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-09-10, 22:52
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το νερό πόσους πόντους ήταν πριν το χαμηλώσεις;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-09-10, 22:54
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

7-8 ποντοι
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-09-10, 23:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Οπότε, σε σχέση με το μέγεθός της, μπορούσε να γυρίσει αν ήθελε ίσια ε;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-09-10, 23:09
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

ναι,9α μπορουσε
-------------------------
τωρα που το σκεφτομαι λιγο δισκολο αλλα και παλι θα μπορουσε
__________________
COOL:the magic word

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αλεξανδρα : 05-09-10 στις 23:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-09-10, 23:12
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τότε απλά ελπίζω να μην έχει κάποια από τις κλασικές κακές αρρώστιες και να ήταν κάτι τυχαίο. Κανονικά δεν πρέπει να κάθονται ανάποδα γιατί δεν μπορούν να αναπνεύσουν (τα εντόσθιά τους πιέζουν τους πνεύμονες). Δεν ξέρω τι να σου πω με σιγουριά, δεν ξέρω καν αν έκανες καλά που μείωσες τη στάθμη (κανονικά πρέπει να είναι πάνω από 10 πόντους ή τουλάχιστον το διπλάσιο του καβουκιού). Έχεις βάλει λαχανικά στη διατροφή τους;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-09-10, 23:17
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

λαχανικα δεν εχω βαλει στη διατροφη τους γιατι εχω ακουσει οτι απο τοσο μικρη ηλικια δν κανει και δν τα συμπαθουν ιδιαιτερα.τωρα ανησυχω ακομη περισσοτερο,μπορει το πρωι να την βρω τεζα
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-09-10, 23:25
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Άλλο το δεν τα συμπαθούν και άλλο το δεν κάνει. Πρέπει να μάθουν να τα τρώνε γιατί μετά θα σε δυσκολέψουν κι άλλο. Ναι σε μικρή ηλικία δεν είναι ΤΟΣΟ απαραίτητα, αλλά ένα ποσοστό της διατροφής τους πρέπει να τα περιλαμβάνει.

Τώρα ειδικός δεν είμαι και αφού δεν υπάρχει κανένα άλλο σύμπτωμα δεν ξέρω κάτι άλλο να σου πω. Ελπίζω όλα να είναι καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-09-10, 23:28
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

κι εγω το ελπιζω και το ευχομαι.
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι ειναι αυτο παλι ????????? harris samos Γλυκό νερό - Γενικά 7 30-11-09 16:56
Tι ειναι αυτο παλι? Nik25 Δίσκοι 8 20-01-09 21:04
Τι ειναι παλι αυτο?? tonisgr Χρυσόψαρα 4 02-01-09 15:59
Τι ειναι παλι αυτο?? octania246 Malawi 2 28-11-08 12:47
Τι ειναι αυτο παλι? imichal Γλυκό νερό - Γενικά 10 09-02-08 12:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08722 seconds with 14 queries