Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-11-11, 12:16
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Κοιτα κι εμενα μου χει δειξει στοιχεια αγαπης και αυτο με κανει και αναρωτιεμαι γιατι καποιες φορες αλλαζει ετσι αποτομα η συμπεριφορα του.


Μετα απο τη δουλεια που μπαινω σπιτι τρεχει πανω μου και ξαπλωνει για παιχνιδια.Εχει τυχει να τσακωνομαι με φιλο μες το σπιτι να φωναζουμε και να πηγαινει και να του γρυλιζει διπλα του(καλο δεν ειναι?)
Το πρωι με το που ξυπναω με γλειφει για κανα δεκαλεπτο.

Αν και δεν εχω καθολου εμπειρια και δεν ξερω τι να υποθεσω αυτο που φανταζομαι και ισως φταιω ειναι οτι οταν κανει κατι κακο ισως ειμαι πολυ επιθετικος,φοβαται και αντιδρα ετσι.
Αυτο που με απαχολει ειναι αν διορθωνεται κατι τετοιο.Επισης δεν ξερω και τη ζημια που μπορει να μου προκαλεσει αν με δαγκωσει.Αν ειναι μια πληγη μικρη οκ αλλα αν ειναι κατι παραπανω?


Εχει τυχει επισης να παει καποιος να τον χαιδεψει χωρις να εχει προηγηθει κατι να γρυλισει και να κανει κινηση να δαγκωσει.
Οκ σπαζεται μαλλον που του χαλαει καποιος την ησυχια αλλα δεν ειναι τραβηγμενο?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-11-11, 13:01
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα κι εμενα μου χει δειξει στοιχεια αγαπης και αυτο με κανει και αναρωτιεμαι γιατι καποιες φορες αλλαζει ετσι αποτομα η συμπεριφορα του.


Μετα απο τη δουλεια που μπαινω σπιτι τρεχει πανω μου και ξαπλωνει για παιχνιδια.Εχει τυχει να τσακωνομαι με φιλο μες το σπιτι να φωναζουμε και να πηγαινει και να του γρυλιζει διπλα του(καλο δεν ειναι?) Οχι δεν ειναι καλο.
Το πρωι με το που ξυπναω με γλειφει για κανα δεκαλεπτο.

Αν και δεν εχω καθολου εμπειρια και δεν ξερω τι να υποθεσω αυτο που φανταζομαι και ισως φταιω ειναι οτι οταν κανει κατι κακο ισως ειμαι πολυ επιθετικος,φοβαται και αντιδρα ετσι.
Αυτο που με απαχολει ειναι αν διορθωνεται κατι τετοιο.Επισης δεν ξερω και τη ζημια που μπορει να μου προκαλεσει αν με δαγκωσει.Αν ειναι μια πληγη μικρη οκ αλλα αν ειναι κατι παραπανω?


Εχει τυχει επισης να παει καποιος να τον χαιδεψει χωρις να εχει προηγηθει κατι να γρυλισει και να κανει κινηση να δαγκωσει.
Οκ σπαζεται μαλλον που του χαλαει καποιος την ησυχια αλλα δεν ειναι τραβηγμενο?
Πρεπει να εχει φαει πολυ ξυλο ,γιαυτο δεν εχει και μεγαλη εμπιστοσυνη σε ανθρωπους.Ποτε το χερι σου να μην το νιωθει για απειλη.Ολα μπορεις να τα φτιαξεις μονο με παιγνιδι και επιβραβευση.Ενα πραγμα να ξερεις ,και ο τονος της φωνησου ακομα ,παιζει μεγαλο ρολο.Ξεκινα να του μαθεις της βασικες εντολες,να ξερεις οτι εχεις πολυ δουλια,αλλα πιστεψεμαι οταν θα τα καταφερεις,θα εχεις εναν πραγματικο συντροφο,που θα τα λετε μονο με τα ματια.Υπαρχουν φορουμ που ασχολουνται με σκυλια ,θα ψαξω και θα στο βρω.
-------------------------
http://www.dogforum.gr/v3/content.php?


Ξεκινα το διαβασμα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kixlidatos : 05-11-11 στις 13:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-11-11, 13:19
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να εχει φαει πολυ ξυλο ,γιαυτο δεν εχει και μεγαλη εμπιστοσυνη σε ανθρωπους.Ποτε το χερι σου να μην το νιωθει για απειλη.Ολα μπορεις να τα φτιαξεις μονο με παιγνιδι και επιβραβευση.Ενα πραγμα να ξερεις ,και ο τονος της φωνησου ακομα ,παιζει μεγαλο ρολο.Ξεκινα να του μαθεις της βασικες εντολες,να ξερεις οτι εχεις πολυ δουλια,αλλα πιστεψεμαι οταν θα τα καταφερεις,θα εχεις εναν πραγματικο συντροφο,που θα τα λετε μονο με τα ματια.Υπαρχουν φορουμ που ασχολουνται με σκυλια ,θα ψαξω και θα στο βρω.
-------------------------
http://www.dogforum.gr/v3/content.php?


Ξεκινα το διαβασμα
Ok εγινε ηδη εγγραφηthank u
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-11-11, 13:27
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω δεν εθεσα θεμα αν θα κρατησω το σκυλι η οχι.φυσικα και ειμαι 100% σιγουρος οτι το θελω.
Γιατι αποκλειστικα να φταιω εγω?

το οτι ηταν αδεσποτο και δεν ξερω το παρελθον του?
-------------------------



ωραια.
Με απογοητευσες
Οτι δεν μας ταιριαζει δηλαδη το πεταμε??
νομιζω δεν ειναι λυση εκτος αν δεν διορθωνεται κατι το οποιο μου φαινεται δυσκολο

Τελοςπαντων εχω διαφορετικη αποψη
Δεν ξέρω αν είναι θέμα άποψης. Είναι ότι κινδυνεύεις εσύ και κυρίως άλλοι άνθρωποι. Προφανώς είσαι συναισθηματικά δεμένος με το σκυλί, σεβαστό αυτό. Απλώς _αντικειμενικά_, ένα σκυλί που δαγκώνει είναι επικίνδυνο τόσο για τον ιδιοκτήτη όσο και για τρίτους. Σε αυτό νομίζω συμφωνούμε όλοι (ή έστω σχεδόν όλοι). Για τον εαυτό σου παίρνεις εσύ την ευθύνη αλλά για τους άλλους που μπορεί να συναντήσει το σκυλί;

Δεν λέει κάποιος να το "πετάξεις", αλλά πρέπει να έχεις και ένα plan B αν δεν μπορείς να διορθώσεις την κατάσταση. Είναι και αυτό ένα ενδεχόμενο και οφείλεις να είσαι προετοιμασμένος και γι'αυτό - κατά την ταπεινή μου άποψη.

Το να του "φτιάξεις" τη συμπεριφορά θέλει πολλή δουλειά και υπομονή ενδεχομένως, τόσο από σένα όσο και από τους υπόλοιπους στο σπίτι. Αντιλυσικό εμβόλιο του έχεις κάνει τουλάχιστον;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-11-11, 14:05
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

οταν τα σκυλια σε βλεπουν και γυρνανε με την κοιλια ειναι καλο γιατι ειναι σημαδι υποταγης προς τ ο αφεντικο (αρχηγο της αγελης)

τεσπα ο φιλος με λιγο χρονο μπορει να βελτιωσει την συμπεριφορα του σκυλου με πολυ καποια πολυ απλα βηματα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-11-11, 14:11
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν τα σκυλια σε βλεπουν και γυρνανε με την κοιλια ειναι καλο γιατι ειναι σημαδι υποταγης προς τ ο αφεντικο (αρχηγο της αγελης)

τεσπα ο φιλος με λιγο χρονο μπορει να βελτιωσει την συμπεριφορα του σκυλου με πολυ καποια πολυ απλα βηματα!!!
Γιαυτο του το ειπα.Ειναι το ποιο ευαισθητο σημειο του,και παρολο αυτα στο εμπιστευετε.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-11-11, 14:27
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαυτο του το ειπα.Ειναι το ποιο ευαισθητο σημειο του,και παρολο αυτα στο εμπιστευετε.


το προβλημα που εχει ο συμπαθητικος βαζελος -φιλος με το σκυλι ειναι καθαρα θεμα κυριαρχιας...

επομενως αυτο που πρεπει να κανει ειναι να δει ποια πραγματα που χρησιμοποιει στην καθημερινοτητα του με τον σκυλο του ενισχυουν την κυριαρχια του σκυλιου(του τα εχω επισημανει σε π.μ) να τα κοψει και να βαζει στην θεση του συνεχεια τον σκυλο...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-11-11, 14:37
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων


το προβλημα που εχει ο συμπαθητικος βαζελος -φιλος με το σκυλι ειναι καθαρα θεμα κυριαρχιας...

επομενως αυτο που πρεπει να κανει ειναι να δει ποια πραγματα που χρησιμοποιει στην καθημερινοτητα του με τον σκυλο του ενισχυουν την κυριαρχια του σκυλιου(του τα εχω επισημανει σε π.μ) να τα κοψει και να βαζει στην θεση του συνεχεια τον σκυλο...

__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-11-11, 14:41
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων


το προβλημα που εχει ο συμπαθητικος βαζελος -φιλος με το σκυλι ειναι καθαρα θεμα κυριαρχιας...

επομενως αυτο που πρεπει να κανει ειναι να δει ποια πραγματα που χρησιμοποιει στην καθημερινοτητα του με τον σκυλο του ενισχυουν την κυριαρχια του σκυλιου(του τα εχω επισημανει σε π.μ) να τα κοψει και να βαζει στην θεση του συνεχεια τον σκυλο...

βαζελας αλλα βλεπεις την πλατη μου και σεις κακομοιρα χανουμακια και οι γαυροι

παιδες thanks για τη βοηθεια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-11-11, 16:10
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

αντε μαζεψου στην συναντηση ρε σημερα ειναι!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-11-11, 01:08
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Φίλε μου μην τρελαίνεσαι καταρχήν! Σκέψου ότι έχεις έναν αρσενικό (κυρίαρχο - τα θηλυκά είναι πιο υπάκουα) σκύλο που βρέθηκε στα χέρια σου ενήλικος κ χωρίς να γνωρίζεις τίποτα για το παρελθόν του. Αυτό σημαίνει πολλά. Το θέμα είναι ότι δεν έχεις έναν κακό κ επικίνδυνο σκύλο αλλά ένα σκύλο που δε μπορείς μόνος σου να χειραγωγήσεις και να του δείξεις ότι εσύ εισαι ο αρχηγός κ όχι εκείνος. Σίγουρα σε αγαπάει αλλά δεν παίρνει από τσαμπουκάδες όταν αποφασίζει ότι θέλει να κάνει κάτι, όπως να βγει από το δωμάτιο ή να ξαπλώσει όσο γουστάρει στο κρεβάτι σου. (Αληθεια, γιατί στο κρεβάτι σου;;;;;; Ένα δικό του χαλί, παλωματάκι, σπιτάκι είναι μια χαρά).
Εν ολίγοις και για να μη μακρυγορούμε, συμβουλέψου έναν εκπαιδευτή που να είναι της θετικής εκπαίδευσης (πνίχτες, άσκηση βίας κλπ απαγορεύνονται δια ροπάλου) για να μπορέσεις να έχεις μια απολαυστική ήρεμη συμβίωση με το σκυλάκο σου, διαφορετικά μυρίζομαι πολλά προβλήματα. Πραγματικά μην το αφήσεις έτσι...

Φιλικά

Χρύσα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-11-11, 13:28
Αγγελική Ο χρήστης Αγγελική δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Φιλε μου θα σου πω και εγω μια γνωμη μιας και οι σκυλοι ανηκουν στο αντικειμενο μου. Ο σκυλος οπως σωστα επισημαναν και οι προλαλησαντες ειναι ζωο αγελης και στην αγελη πρεπει να υπαρχει ενας αρχηγος και σαφεστατοι κανονες οι οποιοι θα κανουν τα υπολοιπα μελη να νιωθουν ασφαλεια και σταθεροτητα. Καταρχας ξεκινωντας με εναν σκυλο πρεπει:

1.Να εχετε αποφασισετε ολοι στο σπιτι οτι τον θελετε και οτι ειστε διατεθιμενοι να τον κρατησετε και να προσπαθησετε ολοι μαζι.
2.Να ορισετε κανονες για το τι θα επιτρεπετε στο σκυλο και τι οχι και να τους ακολουθειτε ολοι πιστα.
3. Δεν χτυπαμε ποτε το σκυλο και για κανενα λογο, ουτε ουρλιαζουμε χανοντας την ψυχραιμια μας. Το μονο μηνυμα που του περναμε ετσι ειναι οτι δεν ειμαστε ικανοι αρχηγοι, η βια επιτρεπετε και ειναι ωρα να αναλαβει αρχηγος καποιος αλλος γιατι οχι εκεινος?
4.Ο τονος της φωνης παιζει μεγαλο ρολο οπως και η σταση του σωματος μας για να τον επαινεσουμε ή να τον επιπληξουμε.
5.Μικρα πραγματα οπως το να τον ταιζουμε ενω τρωμε, το να κοιμαται μαζι μας κτλ μπορουν να του δωσουν το μηνυμα οτι στην ιεραρχια ειμαστε ισοι ειδικα σε εναν ενηλικο σκυλο ο οποιος εχει αγωνιστει να επιβιωσει εξω μονος του μεχρι τωρα.
6. Και τελος οτι ενεργεια υπαρχει στο σπιτι και στο μυαλο μας σε αυτην και αναλογα με αυτην αντιδρα και συμπεριφερετε και εκεινος.

Σορρυ για το μεγαλο ποστ ειναι απλα καποιες απο τις βασικες αρχες. Ενας εκπαιδευτης θα μπορουσε να σας βοηθησει και τους δυο να καταλαβετε ο ενας τον αλλο, να λυσετε τυχον προηγουμενα προβληματα που μπορει να εχει ο σκυλος απο τη ζωη του εξω που σιγουρα δεν ηταν ροδινη και να χτισετε μια σχεση εμπιστοσυνης και αγαπης πανω απο ολα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-11-11, 15:21
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αγγελική Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου θα σου πω και εγω μια γνωμη μιας και οι σκυλοι ανηκουν στο αντικειμενο μου. Ο σκυλος οπως σωστα επισημαναν και οι προλαλησαντες ειναι ζωο αγελης και στην αγελη πρεπει να υπαρχει ενας αρχηγος και σαφεστατοι κανονες οι οποιοι θα κανουν τα υπολοιπα μελη να νιωθουν ασφαλεια και σταθεροτητα. Καταρχας ξεκινωντας με εναν σκυλο πρεπει:

1.Να εχετε αποφασισετε ολοι στο σπιτι οτι τον θελετε και οτι ειστε διατεθιμενοι να τον κρατησετε και να προσπαθησετε ολοι μαζι.
2.Να ορισετε κανονες για το τι θα επιτρεπετε στο σκυλο και τι οχι και να τους ακολουθειτε ολοι πιστα.
3. Δεν χτυπαμε ποτε το σκυλο και για κανενα λογο, ουτε ουρλιαζουμε χανοντας την ψυχραιμια μας. Το μονο μηνυμα που του περναμε ετσι ειναι οτι δεν ειμαστε ικανοι αρχηγοι, η βια επιτρεπετε και ειναι ωρα να αναλαβει αρχηγος καποιος αλλος γιατι οχι εκεινος?
4.Ο τονος της φωνης παιζει μεγαλο ρολο οπως και η σταση του σωματος μας για να τον επαινεσουμε ή να τον επιπληξουμε.
5.Μικρα πραγματα οπως το να τον ταιζουμε ενω τρωμε, το να κοιμαται μαζι μας κτλ μπορουν να του δωσουν το μηνυμα οτι στην ιεραρχια ειμαστε ισοι ειδικα σε εναν ενηλικο σκυλο ο οποιος εχει αγωνιστει να επιβιωσει εξω μονος του μεχρι τωρα.
6. Και τελος οτι ενεργεια υπαρχει στο σπιτι και στο μυαλο μας σε αυτην και αναλογα με αυτην αντιδρα και συμπεριφερετε και εκεινος.

Σορρυ για το μεγαλο ποστ ειναι απλα καποιες απο τις βασικες αρχες. Ενας εκπαιδευτης θα μπορουσε να σας βοηθησει και τους δυο να καταλαβετε ο ενας τον αλλο, να λυσετε τυχον προηγουμενα προβληματα που μπορει να εχει ο σκυλος απο τη ζωη του εξω που σιγουρα δεν ηταν ροδινη και να χτισετε μια σχεση εμπιστοσυνης και αγαπης πανω απο ολα.
αγγελικη συμφωνω σε αυτα που λες αλλα ετσι για να κανουμε και συζητηση αν ειχες ενα κυριαρχικο ντομπερμαν η ενα πρεσα καναριο εφηβο πως θα μπορουσες να του επιβληθεις?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-11-11, 21:20
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Mε τον ίδιο ακριβώς τρόπο και μιλάω εκ πείρας, απλώς εγω είχα να κάνω νε mastino napolitano. Οι βασικές αρχές ισχύουν για όλες τις φυλές
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-11-11, 23:34
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε τον ίδιο ακριβώς τρόπο και μιλάω εκ πείρας, απλώς εγω είχα να κάνω νε mastino napolitano. Οι βασικές αρχές ισχύουν για όλες τις φυλές
για να μην παρεξηθω οταν αμφισβητω οτι δεν χρειαζεται βια δεν εννοω νατο χτυπησεις τον σκυλο σου αλλα να τον επαναφερεις στην θεση του με λιγο πιο αγριο τροπο...

και οπως συζηταμε αυτο το βιντεο μ ερχεται στο μυαλο ενα βιντεακι που δειχνει ενα αστυνομικο ροτβαιλερ που εχει αρπαξει απο το χερι εναν δραστη και δεν τον αφηνει παρολες τις εντολες απο τον χειρηστη του και τρωει κατι μπουνιδια στο κεφαλι το σκυλι και δεν καταλαβαινει τιποτα...

και σκεφτομαι...ποιος φταιει?
ο χειριστης που μαλλον το σκυλι δεν ειναι καταλληλα εκπαιδευμενο ακομα για να κανει αυτο που κανει?

το σκυλι που κατα την γνωμη μ δεν ειναι και η πιο υπακουη ρατσα αλλα ειναι λιγο ξεροκεφαλα...

η ολα μαζι....

το μαστινο ειναι αρσενικο?
σε περιπτωσης ξεροκεφαλιας του η στην εφηβεια του στην προσπαθεια του να εδραιωθει πως αντιδρουσες?
(ελπιζω να μην νομιζεις οτι σου κανω ανακριση mpoumpoula με τις τοσες ερωτησεις απλα μ αρεσει η συζητηση και η ανταλλαγη αποψεων)
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 07-11-11, 00:49
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων

το σκυλι που κατα την γνωμη μ δεν ειναι και η πιο υπακουη ρατσα αλλα ειναι λιγο ξεροκεφαλα...

η ολα μαζι....

τ
λαθος γνωμη εχεις για τα ροτβαιλερ...ειναι και πολυ υπακουα και καθολου ξεροκεφαλα σκυλια..η εμπειρια μου 11 χρονια με τη ρατσα το λεει και οχι βιβλια και τυχον γεγονοτα..μη ξεχναμε οτι το σκυλι ειναι ο καθρεφτης του χαρακτηρα του αφεντικου του..
οσο φιλε μου για το σκυλο σου το μονο που θα μπορουσες να κανεις εινα ινα παρεις συμβουλες απο εναν πιο εμπειρο...ειτε αυτος ειναι εκπαιδευτης ειτε κοινος ιδιοκτητης ''δυσκολου''σκυλου...(βλεπε ροτβαιλερ,ντοπερμαν,μαστινο,μπουλ μαστιφ,ντογκο αρτζεντινο,πιτμπουλ,κλπ κλπ)..ουτε με ξυλο μαθαινει το σκυλι ουτε με φωνες απελπισιας και οργης..
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 07-11-11, 11:45
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Δε μου κάνεις ανάκριση, απλά είχα ξαναγράψει την ιστορία με τον Τιτάνα σε άλλο θέμα. Το σκυλί ήταν αρσενικό, στην εφηβεία του και για έναν περίεργο λόγο σε μένα δεν έκανε ποτέ το παραμικρό όσο τον φιλοξενούσα στο σπίτι μου ενώ όσοι τον πήραν πριν από μένα και μετά από μένα τον επέστρεφαν μέσα στην εβδομάδα πίσω στον εκπαιδευτή ( ο οποίος τον είχε βρει στο δρόμο παρατημένο σε άθλια κατάσταση, προφανώς από τον άσχετο που τον είχε αγοράσει και δεν τα έβγαζε πέρα). Όλοι όσοι τον επέστρεφαν είχαν σοβαρο θέμα με την επιθετικότητά του προς τους ίδιους! Π.χ. ήθελε ο σκύλος να αράξει πάνω στον καναπέ... ε, δεν υπήρχε περίπτωση να τον κατεβάσουν γιατί γρύλιζε και γάβγιζε! Ήθελε ο ιδιοκτήτης να βγ'αλει βόλτα το σκύλο... ε, γινόταν το ανάποδο! Το θέμα είναι ότι όλοι τον επέστρεφαν τρομοκρατημένοι! Αντιθέτως εγώ έχω να θυμάμαι το πιο τρυφερό και προστατευτικό σκυλί ΄που πέρασε από τα χέρια μου και λυπάμαι που δεν μπρορούσα να τον κρατήσω εκείνη την εποχή, όταν μάλιστα ο εκπαιευτής που τον είχε μου τον χάριζε (ενώ κανονικά τον πουλούσε) επειδή όπως μου έλεγε είμαι ο μόνος άνθρωπος που ο σκύλος έχει τέτοια σχέση μαζί του... Εμένα μια φορά μόνο όταν γύρισα από έξω τον είδα να έχει πάρει μια κάλτσα στο στόμα του και με το που τον κοίταξα και είπα το όνομα του την άφησε κατευθείαν! Τυχαίο;; Δε νομίζω...

Και μη νομίζεις ότι όταν αποφάσισα να τον πάρω σπίτι δεν είχα τα άγχη μου μήπως στραβωσει και τί θα κάνω... Αλλά με είχε συμβουλέψει ο εκπαιδευτής οπότε όλα πήγαν καλά αφου ο σκύλος πήρε εξαρχής το μήνυμα για το ποιος κάνει κουμάντο. Ακόμα και με τους ξένους που είχε ιδιαίτερο θέμα (απίστευτα επιθετικός) μόνο μιλώντας του μπορούσα να τον έχω υπό έλεγχο και να δέχομαι επισκέψεις άφοβα , κάτι που κανένας άλλος δε μπόρεσε να καταφέρει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 07-11-11, 12:36
Αγγελική Ο χρήστης Αγγελική δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
αγγελικη συμφωνω σε αυτα που λες αλλα ετσι για να κανουμε και συζητηση αν ειχες ενα κυριαρχικο ντομπερμαν η ενα πρεσα καναριο εφηβο πως θα μπορουσες να του επιβληθεις?
Θα γελασεις πολυ αν σου πω οτι απο τα σκυλια που βλεπω καθε μερα στη δουλεια ντομπερμαν ροτβαιλερ κτλ δεν κινδυνευω σχεδον ποτε, το προβλημα συνηθως ειναι οι μικροσωμες φυλες και αυτο γιατι αν ενα κουταβι μεγαλοσωμης φυλης ειναι κυριαρχικο απο μωρο τοτε οι ιδιοκτητες ζητουν βοηθεια και συμβουλες απο νωρις γιατι φοβουνται τι θα γινει οταν μεγαλωσει.Στα μικροσωμα οταν τους γρυλλισει το τσιουαουα μωρο οταν πανε να καθισουν στον καναπε στους περισσοτερους φαινετε αστειο και το αφηνουν οποτε τα πραγματα ξεφευγουν μετα. Καταληγω λοιπον οτι το μεγεθος της ρατσας δεν εχει καμια σχεση οι κανονες ισχυουν για καθε σκυλο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μου κάνεις ανάκριση, απλά είχα ξαναγράψει την ιστορία με τον Τιτάνα σε άλλο θέμα. Το σκυλί ήταν αρσενικό, στην εφηβεία του και για έναν περίεργο λόγο σε μένα δεν έκανε ποτέ το παραμικρό όσο τον φιλοξενούσα στο σπίτι μου ενώ όσοι τον πήραν πριν από μένα και μετά από μένα τον επέστρεφαν μέσα στην εβδομάδα πίσω στον εκπαιδευτή ( ο οποίος τον είχε βρει στο δρόμο παρατημένο σε άθλια κατάσταση, προφανώς από τον άσχετο που τον είχε αγοράσει και δεν τα έβγαζε πέρα). Όλοι όσοι τον επέστρεφαν είχαν σοβαρο θέμα με την επιθετικότητά του προς τους ίδιους! Π.χ. ήθελε ο σκύλος να αράξει πάνω στον καναπέ... ε, δεν υπήρχε περίπτωση να τον κατεβάσουν γιατί γρύλιζε και γάβγιζε! Ήθελε ο ιδιοκτήτης να βγ'αλει βόλτα το σκύλο... ε, γινόταν το ανάποδο! Το θέμα είναι ότι όλοι τον επέστρεφαν τρομοκρατημένοι! Αντιθέτως εγώ έχω να θυμάμαι το πιο τρυφερό και προστατευτικό σκυλί ΄που πέρασε από τα χέρια μου και λυπάμαι που δεν μπρορούσα να τον κρατήσω εκείνη την εποχή, όταν μάλιστα ο εκπαιευτής που τον είχε μου τον χάριζε (ενώ κανονικά τον πουλούσε) επειδή όπως μου έλεγε είμαι ο μόνος άνθρωπος που ο σκύλος έχει τέτοια σχέση μαζί του... Εμένα μια φορά μόνο όταν γύρισα από έξω τον είδα να έχει πάρει μια κάλτσα στο στόμα του και με το που τον κοίταξα και είπα το όνομα του την άφησε κατευθείαν! Τυχαίο;; Δε νομίζω...

Και μη νομίζεις ότι όταν αποφάσισα να τον πάρω σπίτι δεν είχα τα άγχη μου μήπως στραβωσει και τί θα κάνω... Αλλά με είχε συμβουλέψει ο εκπαιδευτής οπότε όλα πήγαν καλά αφου ο σκύλος πήρε εξαρχής το μήνυμα για το ποιος κάνει κουμάντο. Ακόμα και με τους ξένους που είχε ιδιαίτερο θέμα (απίστευτα επιθετικός) μόνο μιλώντας του μπορούσα να τον έχω υπό έλεγχο και να δέχομαι επισκέψεις άφοβα , κάτι που κανένας άλλος δε μπόρεσε να καταφέρει...
Αχ κοριτσακι μου ξερω ακριβως πως πρεπει να αισθανθηκες που δεν μπορουσες να το κρατησεις εγω το εχω νιωσει με ενα αδεσποτο ροτβαιλερ που μου ειχαν φερει να φιλοξενησω στο ιατρειο, ειχε δαγκωσει δυο υπαλληλους του δημου και δεν ξεραν τι να κανουνε μαζι του. Αποδειχτηκε οτι ειχε γεννησει και φυλαγε απλα τα μωρα του. Μετα απο μιας εβδομαδας παραμονη ειχαμε δεθει τοσο πολυ που εκλαιγα οταν το εδωσα για υοθεσια. Ευτυχως το πηρε μια γνωστη μου σε ενα κτημα στην Πελοποννησο και τουλαχιστον τωρα ξερω οτι ζει καλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελική : 07-11-11 στις 12:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 07-11-11, 12:46
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Αγγελική, συμφωνώ απόλυτα ότι δεν τίθεται θέμα φυλής, ως προς την επιθετικότητα και τους τρόπους χειρισμόύ ενός σκύλου.

Ελπίζω ο φίλος μας να συμβουλευτεί κάποιον και να τα καταφέρει να συμβιώσει αρμονικά με το σκυλάκο του...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 07-11-11, 22:21
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Eυχαριστω για τα ποστ ειλικρινα κερδιζω πολλα πραγματα

Τελικα φωναξα εκπαιδευτη ξεκινησαμε βασικη υπακοη και καθισε δυο ωρες να μου εξηγησει οσα αναφερει η αγγελικη και οι υπολοιποι,νομιζω ημουν ασχετος

Μου ειπε οτι ειδε μια χαρα το σκυλι,εχει καταλαβει οτι με το να γρυλισει και να δαγκωσει θα παρει αυτο που θελει(θα μεινει στον καναπε πχ).κατα τ αλλα εμεινα εκπληκτος που υπακουε την εντολη ''κατσε'' λες και την ηξερε χρονια.
Ηταν πολυ δεκτικος και πραγματικα στον εκπαιδευτη εβγαζε μια απιστευτη συμπεριφορα.
Δεν ξερω ρε γαμωτο σημερα παλι πηγα για χαδια.ηταν οκ και δεκτικος και μολίσ πλησιασα το κεφαλι του στην κοιλιτσα του με αρπαξε.μολις απομακρηνθηκα ηρεμησε

I am confused
Μη φανταστειτε οτι οταν λεω δαγκωνει εχουμε τραυματα.το πολυ γρατζουνιες
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 07-11-11, 22:39
Αγγελική Ο χρήστης Αγγελική δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Θα παρει λιγο χρονο και θελει υπομονη.Φαντασου οτι για λιγο καιρο θα δοκιμαζει τα ορια σου οπως ακριβως κανουν τα παιδια, που μεχρι προτινος καναν οτι θελανε και ξαφνικα τους βαζεις ορια. Ετσι και ο σκυλος για λιγο καιρο θα δοκιμαζει να δει αν πραγματικα εισαι σταθερος και δεν αλλαζεις τους κανονες. Με υπομονη, επιμονη και τη βοηθεια του ειδικου ολα θα γινουν.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-11-11, 12:51
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Φίλε μου ο σκυλάκος κατάλαβε ότι στον εκαπιδευτή δεν περνάνε οι μαγκιές! Αντιθέτως σε σένα περνάνε, οπότε κάνει ακριβώς αυτό που λέέι η Αγγελική! Σε δοκιμαζει! Και πίστεψέ με θα το κάνει για καιρό ακόμα! Εξαρτάται από το πόσο σταθερός θα είσαι εσύ, πόσο θα κάνει να στρώσει ο σκύλος σου.
Και όπως έλεγε και κάποιος φίλος: Τα σκυλιά εκπαιδεύονται, οι ιδιοκτήτες τους είναι το πρόβλημα!
Εν ολίγοις, δείξε σταθερότητα σε αυτά που σου μαθαίνει ο εκπαιδευτής και όλα θα πάνε καλά.
Και μην ξεχνάς (ειμαι σιγουρη ότι θα στο είπε και ο εκπαιδευτής) ότι ακόμα και αν τελειώσει κάποια στιγμή η εκπαίδευση, μη θεωρήσεις ότι το σκυλί έμαθε και τέλος. Κάθε μερα θα πρέπει να κάνεις επαναλήψεις των εντολών και ποτέ να μην αφήσεις το σκυλί να παρεκτραπεί ούτε για κατι απλό... γιατί μετα εύκολα θα σε παρει πάλι από κάτω..

Σημ: Η εντολή κάτσε είναι η πιο απλή εντολή αλλά και η πλέον χρήσιμη. Τη μαθαίνουν κουτάβια από 2 μηνών και είναι κάτι που εύκολα μπορείς να το κάνεις καθημερινά στο σκύλο σου, πριν του βάλεις φαγητό, πριν του περάσεις το λουρί για τη βόλτα κλπ.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 08-11-11, 13:13
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

αυτο ακριβως που λεει η φιλη μπουμπουλα το σκυλι εκπαιδευεται ευκολα το αφεντικο ειναι το δυσκολο...

τα βασικα ειναι ευκολα να τα μαθει το σκυλι αρκει να αφιερωσεις λιγο χρονο...

εγω εχω ενα γιορκσαιρ σπιτι τωρα ειναι 7 χρονων ο οποιος εηταν απιστευτα κακομαθημενος χαιδεμενος και στην συμπεριφορα ηταν ολοιδιος με το σκυλακι του φιλου βαζελου

πριν απο ενα χρονο περιπου ξεκινησα να διαβαζω για τα σκυλια συμπεριφορες πως να τον μαθαινεις τα βασικα κτλ...

μετα απο ενα χρονο ο φοιβος μ εχει μαθει τα βασικα πολυ πιο ευκολα απο οτι νομιζα(τον ειχα για πολυ χαζουλη τον καημενο)

αυτη την στιγμη μπορω να πω οτι ειναι ενα σκυλι πολυ ισοροπημενο και το κυριοτερο κατα την γνωμη μ εχει γινει απο ενα συνηθησμενο σκυλι σε ενα σκυλι με χαρακτηρα που μου δινει να καταλαβω τι θελει και εκεινο καταλαβαινει τι του ζηταω...

στην μαμα μ που τον εχει ακομα χαιδεμενο και κακομαθημενο εξακολουθει να κανει τα δικα του και χειροτερα μπορω να πω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το σκυλακι μου!! ErnieBall Άλλα ζώα 9 23-10-09 18:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09559 seconds with 15 queries