Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-03-11, 02:27   #1
Νεος με προβληματα και αποριες
 
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios
Senior Member
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος 07-03-11, 02:27
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους. Πριν από 3 εβδομάδες, μετά από μια επίσκεψη που έκανα σε ένα συγγενή μου που ασχολείται με τα ενυδρεία μου μπήκε και μένα το μικρόβιο. Δυστυχώς ο χώρος μου είναι περιορισμένος, και οι ώρες μου λιγοστές αλλά πιστεύω ότι θα βρίσκω τον απαιτούμενο χρόνο για την φροντίδα του ενυδρείου. Έτσι λοιπόν ξεκίνησα να φτιάξω το DIY ενυδρείο μου 160 λτ. (80 χ 40 χ50). Επίσης έφτιαξα και τον φωτισμό του με 4 λάμπες Τ5 των 25W που ανάβουν ανά ζεύγη. Το φιλτράρω με εξωτερικό φίλτρο enheim 2215 και έχω θερμοστάτη 150w. To ενυδρείο το γέμισα με νερό στις 27/2 και οι μετρήσεις ph=6.8 και Νο3=0 με θερμοκρασία νερού στους 29 βαθμούς. Το ίδιο απόγευμα έβαλα και τα λίγα φυτά μέσα τα οπία μετά από 4-5 μέρες μαράθηκαν σχεδόν όλα και τα έβγαλα. Μια μέρα πριν τα βγάλω οι μετρήσεις ήταν ph=7.5 και No3=0 με θερμοκρασία 26,5. (Να προσθέσω ότι 2 μέρες ποιο πριν είχα βάλει και αεραντλία να δουλεύει)

Μπορείτε να μου πείτε από τι μαράθηκαν τα φυτά? (το μόνο που υποψιάζομαι είναι ότι όταν τα έβαλα στο ενυδρείο δεν είχε προλάβει να ανέβει η θερμοκρασία στους 26+ και ήταν μόλις 21 βαθμούς)
Όσον αφορά τώρα το ενυδρείο, έχω αφαιρέσει τα φυτά, και έχω ρίξει μια μεγάλη ποσότητα αμμωνίας καθώς και λίγα βακτήρια της τετρα. Μπορείτε να μου πείτε σε πόσο καιρό θα μπορέσω να προσθέσω φυτά παλι? Είναι κρίμα να δίνω τόσα χρήματα για φυτά και να μαραίνοντε

ευχαρηστω.



Εμφανίσεις: 2052
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-11, 08:53
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Φίλε καλημέρα και καλή αρχή.

Μπράβο που ξεκίνησες τόσο δυναμικά (φτιάχνοντας δικό σου ενυδρείο)
Ξεκινάω από τα βασικά...
Το ενυδρείο σου απλά δεν παρείχε την απαραίτητη τροφή στα φυτά σου (ΝΟ3=0) έτσι ώστε να μπορέσουν να αναπτυχθούν και γι'αυτο μαράθηκαν.Αν ψάξεις στο μέρος του φόρουμ για τα φυτά θα μάθεις αρκετά βασικά πράγματα για την σωστή συντήρησή τους, για τη δυσκολία τους και τις απαιτήσεις τους (απλά θέλει πολύ διάβασμα).

Τώρα βρίσκεσαι στο σωστό δρόμο στρωσήματος του ενυδρείου σου.Απλά θα χρειαστείς ακόμα τέστ για μέτρηση αμμωνιας (ΝΗ3) και νιτρωδών (ΝΟ2) έτσι ώστε να βλέπεις σε πιο σημείο βρίσκεται το στρώσημο του ενυδρείου σου.Ξαναδιάβασε το υπόμνημα για στρώσημο με αμμωνία και προσπάθησε να το καταννοείσεις όσο μπορείς περισσότερο.

Υπολόγισε πως η όλη διαδικασία στρωσήματος θα σου πάρει περίπου 4 εβδομάδες.Σε αυτό το χρόνο διάβασε όσο μπορείς περισσότερο για τα ψάρια και τα φυτά και άρχισε να ψάχνεις για τους πιθανούς συνδιασμούς ψαριών και φυτών που θές να βάλεις στο ενυδρείο σου (ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΜΕ ΟΛΑ).

Κατα την αποψή μου την 3 εβδομάδα μπορείς σιγά σιγά να βάζεις και κανα φυτό μέσα

Οι λάμπες που έχεις βαλει (συνολικα 100 watt, 0,6watt/lt) να θυμάσαι πως είναι αρκετά καλές για έυκολα-μη απαιτητικά φυτά, όμως μπορεί να σου προκαλέσουν εμφάνιση άλγης λόγω νεόυ ενυδρείου.

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι διάβασμα και παλί διάβασμα και προπάντων όχι βιασίνη, έτσι ώστε να φτιάξεις κάτι το οποίο να το γουσταρεις πρώτα εσυ και δευτερων τα ψάρια σου (όσο αυτό ειναι εφικτό).¨

Και ότι απορία σου δημιουργείται ρώτα...όλο και κάποιος θα σε βοηθήσει όσο μπορει

υγ:Πρόσεχε την ποσότητα της αμμωνίας που βάζεις μέσα στο ενυδρείο.Αν ξεπερνά ένα επιπεδο και πάνω μπορεί να έχει τελείως αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θες.Γι'αυτο πάρε οπωσδήποτε τα τέστ και μέτρα και προσπάθησε να είσαι όσο μπορείς πιο ακριβής με το υπόμνημα.(υπάρχει και η λύση του μπολιού-τοποθέτηση υλικών στο φιλτρο σου από στρωμένο ενυδρείο για να μειώσεις και άλλο το χρόνο αναμονής σου).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-11, 12:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα φυτα σου δε τα ενοχλησε η χαμηλη θερμοκρασια. αντιθετα περα απο αυτα που ειπε ο φιλος πιο πανω...ζημια εκαναν και οι 29 βαθμοι. πολλα φυτα πανω απο 28 βαθμους "τα παιζουνε"..οποτε στα φυτεμενα προσπαθουμε ακομη και το καλοκαιρι να κρατησουμε τη θερμοκρασια απο 28 βαθμους και κατω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-11, 12:40
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Δυστυχώς όπως προανέφερα, υπάρχει σοβαρή έλλειψη χώρου. Το ενυδρείο είναι τοποθετημένο μέσα στην κρεβατοκάμαρα και ακριβώς δίπλα από το καλοριφέρ. Βεβαία βρήκα τώρα τρόπο να το αντιμετωπίσω αλλά μάλλον είναι αργά. Μόλις στρώσω το ενυδρείο και γίνει ο κύκλος του αζώτου, θα φροντίσω να βάλω μονωτικό υλικό (μάλλον φελιζολ) στην πλάτη του ενυδρείου ώστε να μην αναβαίνει τόσο πολύ η θερμοκρασία.


Επίσης ήθελα να ρωτήσω, χθες έκανα μια βόλτα στα χωριά και μάζεψα από ένα ποταμάκι κάτι καταπληκτικές πέτρες. Σήμερα της έχω βάλει στο βαρέλι και τις βράζω. Οι πέτρες δεν είναι ασβεστολιθικές (έκανα τεστ και με κεζαπ και με ξύδι). Πότε μπορώ να τις βάλω στο ενυδρείο?


Και τέλος, με βάση ότι έχω ψιλόκοκκο χαλίκι (μαύρο) κάτω και σε συνδυασμό με τις πέτρες που προτίθεμαι να βάλω, τι ψάρια ταιριάζουν σε αυτές τις συνθήκες? Μιλάμε πάντα για 160 λτ ενυδρείο. Τι μου προτείνετε?
Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας έχω ζαλίσει, αλλά νομίζω καλύτερα να ρωτάς παρά να κάνεις λάθη που θα βλάψουν τα ψάρια και τα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-11, 12:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εφοσον ηδη βραζεις τις πετρες....μετα το βρασιμο μπορεις να τις βαλεις.
τι νερο εχει το δικτυο σου? (σκληροτητες -πεχα). εχεις σκοπο να αλλαξεις τις παραμετρους του δικτυου αναλογα με τα ψαρια?? η να βαλεις ψαρια που αρεσκονται στο νερο του δικτυου σου ωστε να μη μπεις σε αυτες τις διαδιακασιες?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-11, 12:50
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Απο οσο ρώτησα το νερο της πολης έχει ph=6.8 και σκληροτητα 0. Ομως το καλοκαίρι τα πραγματα αλαζουν και το ph=8 και σκληροτητα 15. (αν τα θυμαμαι καλα).

Νομιζω οτι δεν εχω την εμπειρια για δύσκολα ψαρια με Α/Ο και τετοια. Αυτα στο μελλον πιστευω. Σε πρώτη φάση καλύτερα δεν θα ήταν σε κάτι ποιο ευκολο? Τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος στο αλμυρο νερο & προβληματα kamberman Θαλασσινό νερό - Γενικά 79 21-12-10 01:45
Πολυ Νεος με παρα πολλα προβληματα MIkex24 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 26-01-09 20:47
νεος μονομαχος και αποριες mao Bettas 8 06-02-08 16:59
Στρωσιμο νεου ενυδρειου και αποριες stamoulis h Γλυκό νερό - Γενικά 2 01-10-07 21:46
Αποριες Νεου για κατασκευη ενυδρειου dr_yianni Αρχάριοι γλυκού νερού 60 14-10-06 19:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04631 seconds with 13 queries