Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-03-10, 01:16   #1
Αρχάριος ενυδρείο 33L
geogo
Member
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Kαλαμάτα
Μηνύματα: 47

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
geogo Ο χρήστης geogo δεν είναι συνδεδεμένος 08-03-10, 01:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια χαρά σε όλους!!! Είμαι νέος στο χώρο και γι αυτό αποφάσισα να πάρω ένα μικρο ενυδρειάκι να δω πως είναι τα πράγματά. Είναι 33 λίτρα, έχει ένα εσωτερικό φίλτρο (κινέζικο Resun 200l/h), λάμπα (10watt) και θερμοστάτη. Θα ήθελα να μου προτείνετε φυτά τα οποία να μην έχουν πολλές απαιτήσεις. Αλλιώς να προτιμήσω πλαστικά? Το φίλτρο καλό είναι ή να πάρω άλλο και κάθε πότε πρέπει ν αλλάζω το σφουγγαράκι? Από ψάρια σκέφτομαι να βάλω έναv γλείφτη, ένα σαλιγκάρι και 2-3 γκάπυ ή neon. Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ!!!
Εμφανίσεις: 7107
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-10, 01:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
καλο εκανες και ρωτησες πριν αγορασεις ψαρακια...αλλα κακως εκανες και πηρες τοσο μικρο ενυδρειο εφοσον θελεις ψαρακια.
σε αυτα τα λιτρα δυστυχως δυσκολα κρατας αξιοπρεπως ψαρια.
ενας μονομαχος μονο ή ελαχιστα γκαπυ θα μπορουσαν να μπουν.
το φιλτρο ειναι δυνατο αρκετα...το σφουγγαρι ομως δε το αλλαζεις..ισα ισα...πρεπει να στρωσεις το φιλτρο σου.
στην κατηγορια των αρχαριων εχει υπομνηματα για οσα χρειαζεσαι..πως στηνεις ενα ενυδρειο....πως το στρωνεις....γιατι δε μπαινουν ολα τα ειδη σε τοσα λιτρα...
οτι αλλο θελεις ρωτας.
φυτα βεβαια να βαλεις φυσικα. στην κατηγορια φυτεμενων εχει κι εκει υπομνημα για φυτα χωρις πολλες απαιτησεις.
καλο διαβασμα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-10, 01:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-03-10, 01:43
geogo Ο χρήστης geogo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Kαλαμάτα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θ αρχίσω το διάβασμα περί στρωσίματος. Εσύ τι ψάρια θα πρότεινες να βάλω?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-10, 01:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geogo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θ αρχίσω το διάβασμα περί στρωσίματος. Εσύ τι ψάρια θα πρότεινες να βάλω?
Ειναι λιγα τα λιτρα σου .... και εγω ενα μονομαχο θα σου ελεγα ... αν και γνωμη μου ειναι να μαλακωνεις το νερο της βρυσης σου αλλα να μη παιδευεσαι ... ισως μερικα γκαπυ μονο αρσενικα (να μην γεννουν) θα μπορουσες να κρατησεις αλλα με προσοχη!
Οι "γλειφτες" (δεν υπαρχουν τετοια ψαρια -λαθος τους ονομαζουν ετσι τα πετσοπ) γινονται τεραστιοι και οπως και τα νεον θελουν μαλακό και οξινο νερο (το νερο βρυσης δεν κανει) ...
Το σφουγγαρακι απο το φιλτρο δεν το αλλαζεις! Ολα αυτα θα τα διαβασεις! Ξεκινα απο τα υπομνηματα ...
Καλο διαβασμα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-10, 01:53
geogo Ο χρήστης geogo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Kαλαμάτα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Thanks!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-10, 01:56
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

και επειδη ολα αυτα στην αρχη μπορει να σου φαινονται λιγο υπερβολικα,μην κανεις το λαθος και πας σε καποιο πετ σοπ γιατι πιθανοτερο ειναι να επιστρεψεις με καμια δεκαρια ψαρια και σε καμια βδομαδα να τα βρεις...
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-10, 02:18
geogo Ο χρήστης geogo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Kαλαμάτα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Όχι δεν μου φαίνονται υπερβολικά. Αυτο που ισχύει είναι ότι στα περισσότερα πετ σοπ προκειμένου να πουλήσουν σου λένε άπειρες μα***ιες. Στην ελλαδα για το συγκεκριμένο χόμπι καλύτερα να ενημερώνεσαι από το ίντερνετ και απλά να πηγαίνεις να ψωνίζεις αυτά που θες. Βέβαια όπως πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-03-10, 03:05
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

υπαρχουν αλλα ειναι συγκεκριμενα ατομα σε συγκεκριμενα μαγαζια οποτε καλυτερα να διαβαζεις εδω και να ρωτας οτι θες και μετα παιρνεις οτι χρειαζεσαι
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-03-10, 08:40
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Καλως ηρθες
30 λιτρα εγω θα ελεγα γαριδαδικο φυτεμενο με ετοιμο υποστρομα για γαριδες

αλλα με αλλο φιλτρο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 08-03-10 στις 08:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-03-10, 12:39
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή 33 λιτρα

Για την επιλογη ψαριων εχει μεγαλη σημασια εαν θα μαλακωσεις το νερο σου με καποια διαδικασια -απιονισμενο νερο,τυρφη,φιλτρο αντιστροφης οσμωσης- η θα παραμεινεις σε παραμετρους σκληρου νερου.

Εφοσον διαλεξεις τι θα κανεις,απο εκει και μετα θα δεις ποια ψαρακια κανουν για το ενυδρειο που ετοιμαζεσαι να στησεις.
Εγω ειμαι αρχαριος και εδω και 5 μηνες εχω ενυδρειο γλυκου νερου περιπου στα 42 λιτρα καθαρα νερο-εννοω γεματο το ενυδρειο χωρις διακοσμηση μεσα- και 50 μεικτα.
Οι διαδικασιες που εκανα σαν αρχαριος με σειρα προτεραιοτητας ηταν:

(ειναι τοσο σημαντικο που το βαζω πριν καν ξεκινησω την αριθμηση)
Διαβασα παρα πολυ στα φορουμ και εκανα μερικες βολτες στα καταστηματα ενυδρειακων και στα μεγαλα πετ σοπ. Εαν εισαι αρχαριος πρεπει οπωσδηποτε να διαβασεις και να μιλησεις με ατομα που ξερουν,αλλιως θα ξεκινησεις στραβα και στο συγκεκριμενο χομπι καταλαβα οτι αν ξεκινησεις σωστα δε θα τρεχεις μετα και επισης θα το αγαπησεις.
Στα μαγαζια εχει και ανθρωπους που ξερουν το αντικειμενο και δε θα πανε να σου πιασουν τα οπισθια,απλα πρεπει να τους εντοπισεις...

1)Υπολογισα τον καθαρο ογκο νερου του ενυδρειου για να δω τι εχω και κυριως τι με 'παιρνει' να βαλω

2)Αφου εστρωσε το ενυδρειο και πηρα μετρησεις-πονεμενη ιστορια,ανηκω σε αυτους που ξεκινησαν στραβα και επαθαν για να μαθουν- ξεκινησα να διαβαζω για τα ειδη ψαριων που ζουν στις παραμετρους νερου που ειχα αλλα και στα δικα μου θελω.
Κοινως ποια ψαρια μικρης ευαισθησιας,χαμηλων απαιτησεων και μικρου μεγεθους, χωρις συχνες και μεγαλες αναπαραγωγες ζουνε σε σκληρο και ποια σε μαλακο νερο. Εαν θελεις να το κανεις κοινωνικο-δηλαδη αν βαλεις παραπανω απο ενα ειδος- απεφυγε ψαρια με επιθετικες συμπεριφορες προς αλλα ειδη,πολλοι αρχαριοι την εχουν πατησει ετσι,και ψαρια που υβριδιζουν.

3)Αφου επελεξα τι ταιριαζε για τα λιτρα και το νερο μου,τι μου αρεσε και τι ηθελα να βαλω,διαβασα σχετικα με το περιβαλλον του ψαριου και εκανα τη διακοσμηση μου αναλογα με τις αναγκες τους σε συναρτηση με το δικο μου προσωπικο γουστο αλλα και την πρακτικοτητα.

Εβαλα φυτα-στο στρωσιμο ειχα μονο κερατοφυλλο-,ξυλα,πετρες κλπ.

Τα διακοσμητικα στοιχεια εκτος απο ομορφια, ειναι σημαντικα για την καλη διαβιωση των ψαριων-καποια ειδη θελουν κρυψωνες,καποια προτιμουν αμμο για υποστρωμα κα- αλλα κυριως μπορουν να αλλαξουν τις παραμετρους του νερου,πχ ενα ξυλο θα μαλακωσει το νερο ενω μια ασβεστολιθικη πετρα θα το σκληρυνει.

4)Υπολογισα το μεγαλυτερο αριθμο ψαριων ανα ειδος που με επαιρνε να βαλω και τον μειωσα κατα ενα τριτο ωστε να εχω παραπανω λιτρα σε περιπτωση γεννας και να μην φορτισω οριακα το ενυδρειο μου

5)Εβαλα τα ζωακια-λεω ζωακια γιατι εκτος απο ψαρια εχεις και αλλες επιλογες,οπως γαριδες,σαλιγκαρια κλπ- με αργη προσαρμογη,αφου ειχα παρει μετρησεις νερου προσπαθωντας να μην τα στρεσαρω και οχι ολα μαζι.


Αρα
Α) Εαν το ενυδρειο σου ειναι κλειστο με καπακι και δε θελεις να μπεις σε διαδικασιες μαλακου νερου,για εμενα το καλυτερο για σκληρο νερο ειναι 2-3 γκαπακια του ιδιου φυλλου για να μην εχεις αναπαραγωγες και ζοριστεις,2-3 γαριδουλες αμανο και 1-2 σαλιγκαρια (καλυτερα ενα apple snail για αρχη).
Επισης στον ιδιο αριθμο σε ζωοτοκα σκληρου νερου μπορεις να βαλεις -αν βρεις βεβαια απο κανα χομπιστα γιατι βλεπω Καβαλα και εδω δεν εχει Θεσσαλονικη...-εντλερς που μοιαζουν με γκαπι η celestial danio(CPD).
Εαν δεν βαλεις του ιδιου φυλλου θα εχεις γεννες και ισως θα ζοριστεις πολυ ως αρχαριος με μικρο ενυδρειο με τις παραμετρους του νερου σου(πολλα ψαρια,πολλα ουρα,πολλη αμωνια κλπ κλπ)

Ο μονομαχος μονος του με σαλιγκαρακι ειναι μια επιλογη.
Οι μονομαχοι ζουνε και σε σκληρο νερο,αν και ειναι ψαρια μαλακου στη φυση τους. Δεν θα σου πω να βαλεις ομως σε κοινωνικο σκληρου νερου,γιατι το τι θα συμβει εξαρταται παρα πολυ απο το χαρακτηρα του μονομαχου,οποτε δεν αξιζει να ρισκαρεις και να εχεις σφαγες απο την πρωτη μερα(εμενα η θηλυκια μου μονομαχος ειναι αρνακι ενω του συναδελφου μου φονιας...)!!!

Ολα τα ειδη που σου προτεινω,τα εχουν ηδη προτεινει σε μενα στην ιδια ερωτηση, ειναι καλα για αρχαριο και τα προτεινουν και οι εμπειροι του φορουμ, δεν αναπαραγονται-με εξαιρεση τα απλ σνειλ σαλιγκαρια οποτε ειναι καλυτερα ενα για αρχη- και θα σε βοηθησουν να φτιαξεις ενα υγιες ενυδρειο.

Και τα 3 ειδη-γκαπι,αμανο και απλ σνειλ- τρεφονται και με αλγες οποτε βγαινει και ο γλυφτης απο τη υποθεση,που ουτως η αλλως αποτι εχω διαβασει σε μικρο ενυδρειο σκληρου νερου δεν κανει να βαλεις κανενα ειδος πλεκοστομου η γατοψαρου (με εξαιρεση τους οτοκυκλους που οπως οι μονομαχοι απλα 'ανεχονται' το σκληρο νερο αλλα προτιμανε και ζουνε στο μαλακο)

Β)
Εαν πας σε μαλακο νερο,στα δικα σου λιτρα προτεινω η το συνδιασμο μονομαχου με καποια ασπονδυλα οπως σαλιγκαρια η Αμανο γαριδες-οχι αλλο ειδος γιατι τις μικροσωμες πολυ συχνα τις κανουν ντα...- η καποιο μικροσωμο ειδος που ΔΕΝ ζει σε μεγαλες ομαδες και σου αρεσει,τα οποια ειναι και αρκετα.

Δυστυχως νεον,γατοψαρακια κλπ παροτι μικροσωμα και φαινομενικα καλα για μικρα ενυδρεια,θελουν ομαδα απο 6 και πανω-και λιγα λεω,αν δεις βιντεακι με ψαρακια στη φυση ,οι ομαδες ειναι των 100 και ανω....- και ειδικοτερα τα νεον θελουν και χωρο για να κολυμπανε. Κοριντορας βαζουν αρκετοι σε ζευγαρια σε μικρα ενυδρεια,και τα προωθουν εξισου τα πετ σοπ, αλλα αποτι διαβασα δεν ειναι καθολου καλο για τα ψαρια.

Εγω ως αρχαριος καταλαβαινω οτι ενα σκετο γαριδαδικο δεν λεει κατι σαν ιδεα,ουτε εγω τρελαινομουν,ψαρια ηθελα.

Παρολα αυτα σαν κατοχος 2 τεραστιων Αμανο θα σου πω οτι για ανθρωπο που του αρεσει να παρατηρει ενα ηρεμο χαλαρωτικο ενυδρειο και το βλεπει ως βιοτοπο,ειναι ιδανικες.

Αν θελεις ομως δραστηρια και κινητικα ζωακια δεν συνιστω καθολου ενα σκετο γαριδαδικο για αρχη.

Αυτα απο εναν 'συναδελφο' απειρο αρχαριο,κοινως ξεκινα διαβασμα στο φορουμ και να ρωτας τους παλαιοτερους και πιο εμπειρους απο εμας γιατι θα σε σωσουν-εμενα τουλαχιστον με εσωσαν- απο μια κακη αρχη και μια χειροτερη συνεχεια.
Οτι θες εδω ειμαστε,καλη αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-03-10, 13:30
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Kαλως ηρθες geogo μια που βρισκομαστε στην ιδια πολη καλα εκανες και μπηκες στο σιτε τα παιδια ολα ειναι πολυ σωστα τοποθετημενοι σε ολα τα θεματα. Οπως σου λενε διαβασε πρωτα για να μην εχεις απωλειες ψαριων και εγω ξεκινησα απο 40λ τωρα εχω και 120λ και παω για μεγαλυτερο. Θελει ψαξιμο και μην βιαζεσαι για να κανεις κατι σωστο. Εχουν γεννηση τα γκαπι τα δικα μου ειναι μικρα αλλα μεχρι να στρωσεις μπορω να σου δωσω ψαρακια ετοιμα και οτι χρειαστης ρωτα και εχω και τα στοιχεια μου μεσα οτι χρειαζεσαι να σε βοηθησουμε. Εχω μερικα υλικα που μπορει να σε χρησιμευσουν για το στησιμο του ενυδριου σου.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-03-10, 11:00
Το avatar του χρήστη vaggeliscookman
vaggeliscookman Ο χρήστης vaggeliscookman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ιωάννινα-ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Μανος Θες εισαι πολυ κατατοπιστικος,μπραβο!
φυσικα και εγω με την σειρα μου θα συμφωνησω με τον Ippomas
οπως και με τους υπολοιπους συνχομπιστες οτι
χρειαζεται υπομονη κ μελετη(πολυ και απο τα δυο!!!)
καλη αρχη geogo
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-03-10, 02:16
geogo Ο χρήστης geogo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Kαλαμάτα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Γεια σας και παλι. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση οσο αναφορα τη σκληροτητα (Gh) του νερου. Πως μπορω να την μειωσω? Υπαρχει καποιο φαρμακο για να μειωθει?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-03-10, 02:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οι σκληροτητες κατεβαινουν με μειξη με νερο απο αντισροφη οσμωση ή απιονισμενο....ή με χρηση τυρφης. ορισμενοι αναφερουν και κατι αλλα φιλτρα που μειωνουν τη συγκεντρωση των αλατων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-03-10, 02:36
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παλια χρησιμοποιουσαν ρητινες ... αλλα πλεον θεωρειται ακομα και επικινδυνη λυση!
Η τυρφη δε μειωνει τη Gh! Δεν υπαρχει καποιο φαρμακο να μειωσεις τη gh ... Η αντιστροφη οσμωση ή απιονισμενο ... η δε σκεφτομαι αλλη λυση!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-03-10, 03:10
geogo Ο χρήστης geogo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Kαλαμάτα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Με απονισμενο πως? Κατα την αλλαγη νερου?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-03-10, 09:31
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αναλογα ποσο θες να το ριξεις
περνεις απιονισμενο και ριχνεις βρησης μεσα μεχρι να το φερεις εκει που το θες
αλλα με την οσμοσι θα σου ερθει ποιο οικονομικα σε λιγο καιρο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-03-10, 11:14
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Χαρουλη σε 30 λιτρα,με αλλαγες νερου 15 λιτρα ανα εβδομαδα αν παρει μια φθηνη οσμωση των 70 ευρω θα κανει αποσβεση (σε σχεση με το απιονισμενο των 0,15 ευρω ανα λιτρο) σε 2-3 χρονια...
Ασε που η συσκευη της οσμωσης ειναι πιο μεγαλη απο το ενυδρειο!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-03-10, 01:58
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εχεις δικιο αλλα κατσε να δεις κατι καλο
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29845
πινεις και καθαρο νερακι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-03-10, 07:20
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

καλως ηρθες κι απο μενα!
διαβασε και ρωτα τους πιο εμπειρους για να κανεις κατι σωστο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-03-10, 20:23
geogo Ο χρήστης geogo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Kαλαμάτα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Διαβασα το topic για στρωσιμο με μπολι αλλα δεν καταλαβα κατι. Περνουμε τις αποικιες απο το φιλτρο ενος ηδη στρωμενου ενυδρειου. Και??? Απλα γεμιζουμε με νερο βρυσης το ενυδρειο μας και το ριχνουμε ετσι κατευθειαν στο νερο χωρις καποια προεργασια? Βαζουμε ψαρια και ειμαστε ετοιμοι?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-03-10, 20:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες κι απο μένα!
Το μπόλι είναι η "μούργα" που μαζεύει ένα σφουγγάρι ή άλλο υλικό που υπάρχει σ΄ένα φίλτρο(αυτή η μούργα είναι οργανική ύλη και αποικίες χρήσιμων βακτηρίων που τρέφονται απο τα τοξικά που αποβάλλουν τα ψάρια)....
Αφού βάλεις άμμο,πέτρες κλπ γεμίζεις με νερό προσθέτοντας την ανάλογη ποσότητα αντιχλώριου.Βάζεις σε λειτουργία το θερμαντήρα.Βάζεις σε λειτουργία το φίλτρο(με ενυδρειακό βαμβάκι και άνθρακα)να δουλέψει 3-4 μέρες.Βάζεις φυτά.
Μετά αφαιρείς το βαμβάκι και τον άνθρακα(που έχουν απορροφήσει τοξικά και αιωρούμενα σωματίδια).
Βάζεις στον κάδο του φίλτρου τα κατάλληλα υλικά μαζί με ένα μέρος (όσο πιο πολύ τόσο καλύτερα)βιολογικού υλικού απο στρωμένο φίλτρο ή στραγγίζεις πάνω στα υλικά την "μούργα" απο στρωμένο φίλτρο.
Βάζεις τα πρώτα 1-2 ψαράκια.
Κάνεις μετρήσεις(με υγρά τεστ).........

Συνέχισε το διάβασμα και καλή αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-03-10, 21:21
geogo Ο χρήστης geogo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Kαλαμάτα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Ευχαριστω! Βασικα αμα δεις και πιο πανω ενα μικρο ενυδρειακι εχω και ενα απλο φιλτρο με σφουγγαρακι. Σκεφτομουν να φτιαξω το ενυδρειο δλδ να βαλω το θερμαντηρα και το φιλτρο σε λειτουργια να ριξω και αντιχλωριο οπως λες να το αφησω 1 2 μερες να δουλεψει και μετα να "στραγγιξω" το σφουγγαρακι απο το ενυδρειο ενος φιλου να το ριξω στο νερο και να βαλω κι ενα ψαρακι. Αλλα φοβαμαι μηπως δεν πιασει και σκοτωσω το ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-03-10, 23:10
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geogo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω! Βασικα αμα δεις και πιο πανω ενα μικρο ενυδρειακι εχω και ενα απλο φιλτρο με σφουγγαρακι. Σκεφτομουν να φτιαξω το ενυδρειο δλδ να βαλω το θερμαντηρα και το φιλτρο σε λειτουργια να ριξω και αντιχλωριο οπως λες να το αφησω 1 2 μερες να δουλεψει και μετα να "στραγγιξω" το σφουγγαρακι απο το ενυδρειο ενος φιλου να το ριξω στο νερο και να βαλω κι ενα ψαρακι. Αλλα φοβαμαι μηπως δεν πιασει και σκοτωσω το ψαρι.

δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα!θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι δεν εχει περασει καποια αρρωστια απο το ενυδρειο του φιλου σου γιατι μπορει και εσυ να την κολλησεις και τρεχα γυρευε μετα...επισης αν εχει και ο φιλος σου σφουγγαρακι θα δεις οτι θα εχει πιασει μια καφε πρασινη γλιτσα..αυτα ειναι τα βακτηρια...το στραγγιζεις λιγο μεσα σε μια σακουλα με λιγο νερο απο το ενυδρειο και μετα το ριχνεις πανω στο δικο σου σφουγγαρι και οχι απλα μεσα στο νερο!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-03-10, 23:57
geogo Ο χρήστης geogo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Kαλαμάτα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Γεια σας και παλι. Εχω στησει το ενυδρειο μου και τρεχει περιπου μια βδομαδα. Το μονο που εχω βαλει ειναι χαλικια και ενα μικρο πλαστικο φυτο. Θα φυγω σε λιγες μερες μιας και ειμαι φοιτητης οποτε θ ασχοληθω ξανα μετα τις γιορτες. Θελω να σας ρωτησω, εαν βαλω φυτα τυπου anubia το μονο που χρειαζονται ειναι καταλληλο υποστρωμα το οποιο θα μπει κατω απο το χαλικι? Θελω να μου προτεινετε αν μπορειτε καποια φυτα, ωστε να ειναι "ευκολα" στη συντηρηση οποτε και οταν φευγω να μην εχουν πολλες απαιτησεις. (δλδ ταμπλετες, co2, συχνες αλλαγες νερου κτλ.) Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-03-10, 00:05
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

οι αλλαγες νερου δεν εχουν σχεση με τα ευκολα φυτα!πρεπει να γινεται εβδομαδιαια!η ανουμπια ειδικα δεν θελει τιποτα..ουτε δυνατο φωτισμο,ουτε υποστρωμα...επισης μπορεις να βαλεις κερατοφυλλο,σαγκιταρια σαμπουλατα,τζαβα μοςς,βαλισνερια..
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-03-10, 00:20
geogo Ο χρήστης geogo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Kαλαμάτα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-04-10, 09:39
geogo Ο χρήστης geogo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Kαλαμάτα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Γεια σας και παλι! Χρονια πολλα σε ολους. Εχω ετοιμασει το ενυδρειο εχω βαλει μερικα πλαστικα φυτα και ενα διακοσμητικο καστρακι. Χθες πηγα και πηρα 2 γκαπυ για αρχη. Σκεφτομαι να βαλω 2 ειδη ψαριων. Να παρω ακομα 1-2 γκαπυ και μερικα molly balloon που μου αρεσουν. Επισης ελεγα να βαλω και 1 apple snail. Ποια ειναι η γνωμη σας?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-04-10, 09:47
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Νομίζω με 3 guppy σύνολο και 1 apple snail θα είσαι μια χαρά.

Πλαστικά φυτά, γιατί; 1 ρίζα anubias και 1 κερατόφυλλο θα είσαι μια χαρά. Φυτά με λίγες απαιτήσεις. Τα πλαστικά μπορεί να σου τραυματίσουν τα ψαράκια.
__________________
http://jinx.listen2myradio.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος.. Ενυδρείο 60lt sv2gfx DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 30-10-09 14:02
Αρχάριος με 60λτρο ενυδρείο. wcpaeb Αρχάριοι γλυκού νερού 14 23-01-09 22:18
Εντελώς Αρχάριος με 96λιτρο ενυδρείο gio Αρχάριοι γλυκού νερού 12 22-01-09 18:57
Νέο ενυδρείο αρχάριος!Παρακαλώ βοήθεια! kalagio Αρχάριοι γλυκού νερού 22 19-05-08 20:24
Βοήθεια Αρχάριος με φυτεμένο ενυδρείο stamatulakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 30-12-06 22:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09180 seconds with 13 queries