Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 08-06-18, 21:34
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεοβουλε το φορουμ μπαζει απο παντου.Δε το βλεπετε?Αμεσως ολοι ειδημονες χωρις να γνωριζουν την αλλη αποψη.λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης.Επεσε πολυ λασπη στη δουλεια μου.Ο αλλος τη παρομοιασε με εγκατασταση στο μπανιο κλπ...Λοιπον ουτε εμενα μαρεσε που μπηκαν εξω οι σωληνες.Οχι οι σωληνες δεν ειναι μεγαλοι.Οχι δεν κανουν θορυβο.Η φιλη Νικολετα απο την αρχη δεν ηξερε μαλλομν τι ειναι συστημα 1000 λιτρ με σαμπ της το εξηγησα.Δε το καταλαβε!Δε γινετε ενα ενυδρειο με 8000 λτρ/ωρα αντλιες να ειναι ΠΙΟ αθορυβο απο ενα 100λιτρο με εξωτερικο φιλτρο.Τι να κανουμε τωρα...Δε γινεται ενα σαμπ για ενυδρειο 750 λιτρων να χωρεσει σε βαση με καθαρο υψος κατω απο 50 ποντους.Δε μπορεις να βαλεις χερι.Πως θα γινει.Πριν αρχισω επαναλαμβανω της εστειλα σχεδια ΑΠΟ ΟΛΟ το σαλονι και συμφωνησε.Οι σωληνες αφου το σαμπ ηταν εκει επρεπε να μπουν ετσι.Οι εξυπναδες τυπου pagokoftis που διαβασα παραπανω ειναι δυστυχως μονο λογια και οχι πραξεις σε δυσκολες κατασκευες οπως αυτη.Η φιλη Νικολετα απο την αρχη ελεγε μονο ΟΧΙ σε καθε προταση μου και προσπαθησα με τα θελω της να κανω οτι καλτερο μπορουσα.Δεν ειμαι αρπακολαζης αλλα ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ δε μπορεις να απαιτεις πραγματα που δε γινονται.Μη βιαζεστε καποιοι (και ποσο μαλλον μη ειδημονες) να ριξετε λασπη.Αγνοω τα αρνητικα σχολια και επικεντρονομαι μονο στο πως θα ειναι ευχαριστημενη η Νικολετα...για αυτο που ζητησε απο την ΑΡΧΗ εκεινη!Τωρα τα σχολια περι αγενειας δε θα τα σχολιασω τα αφηνω σε αλλους
τα φράγκα τα πήρες όμως....Η κοπέλα δεν πήρε ενυδρείο που να άξιζε τα τόσα φράγκα. Λάσπη δεν χρειαζόσουν ούτως ή άλλος.....σκα....α δουλειά έκανες από μονος σου.οντως το φόρουμ μπάζει.κ αν Εσύ έχει κάνει 300 ενυδρεία,Θα πρέπει λίγο να κοιτάξεις λιγο την εξέλιξη σου.....όπως το πας ούτε στα χίλια δεν θα φτιάξεις ένα σωστό.
  #62  
Παλιά 08-06-18, 22:00
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή ειδημονες...

οι καιροι ειναι εξαιρετικα δυσκολοι,και ο καθενας απο εμας,ξερει τι θυσιες κανει,για να διατηρησει το χομπυ του,και κατ επεκταση τους επαγγελματιες.αναγνωριζω τις τεχνικες δυσκολιες που μπορει να προκυψουν,αλλα εκει ειναι και η υπεροχη του επαγγελματια!να βρισκει λυσεις.ο pagokoftis δεν εχει καμια κακη προθεση,αλλα αντιθετα εχει ενα σημαντικο δειγμα γραφης,στα ενυδρεια του.ολοι αυτοι οι "ειδημονες"ειναι οι ανθρωποι,που βαζουν χρηματα μεσα στο παντελονι σου.η παρατηρηση ειναι καλοπροεραιτη απο ενα ειδημονα.
__________________
scapegoat
  #63  
Παλιά 08-06-18, 22:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παρακαλώ προσοχή στις εκφράσεις σας αν θέλετε να συνεχιστεί η συζήτηση.
http://www.aquatek.gr/vb/announcement.php?f=23
Μη μας αναγκάζετε να διαγράφουμε ποστ, να κλειδώσουμε το θέμα ή να επιβάλλουμε ποινές.
  #64  
Παλιά 08-06-18, 22:49
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Από τα προφανή και ως "ειδήμονας πληκτρολόγιου" :

1. Τουλάχιστον με τα δικά μου κριτήρια, κανείς δε θα δεχόταν σαν σχεδιασμό (και ούτε συζήτηση για υλοποίηση) εμφανής σωλήνες και τέτοιο sump και όχι μόνο σε χώρο σαλονιού.

2. Δεν ξέρουμε τι έχει συμφωνηθεί μεταξύ των δυο πλευρών.

3. Δεν έχουμε στο forum ξαναδεί αρνητικό σχόλιο για δουλειές του Dream Waters.


Τα όποια σχόλια για το αποτέλεσμα ξεκίνησαν με καλή πρόθεση.
Δεν έχει το φόρουμ ανάγκη από δράματα και ανθρωποφαγίες.

Ελπίζω το θέμα που άνοιξε να έχει happy end
  #65  
Παλιά 08-06-18, 23:18
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Αν κ ξύπνησα τα ψαράκια μου καλό θα ήταν να το δεις αυτό.ενυδρειο 2.00 ×55×65 κατασκευής ,ειδήμων πληκτρολογίου μ βοηθό.12αρι extra clear το μπροστά τζαμι μόνο.Τιμη 300.ευρω.Σάμπ 150 λίτρα κατασκευής....παω στοίχημα δεν έχει πιάσει εργαλείο στην ζωή του ΕΠΕ...Τιμή 50 ευρω(δεν ειχαν κανει 300 ακομα κ χρέωναν λιγα)αφίσα κατεβάζεις από μια φωτοτραπεζα κ τειπωνεις κοστος 15 ευρω.https://youtu.be/IVF_BRu0WtM για τον θόρυβο κατεβάζει 3800λτ αλλά είχα κλειστό τον ήχο κατασκευής Δημήτρης Τ.κ είναι το πρώτο που καταπιάνομαι στο 300στο θα καταργήσω κ του σωλήνες.
  #66  
Παλιά 09-06-18, 00:56
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μιας και αναφέρθηκε το όνομα μου...
Σε 850 λίτρα ενυδρείο, 300 λίτρα σαμπ και μικρό είναι????????? Σοβαρα τώρα?? Μακάρι να ήμουν Θεσσαλονίκη και θα το έφτιαχνα από κάτω και με 40 πόντους ύψος.. και με 30 αν με προκαλούσατε!!!
Μπήκα στην ιστοσελίδα σας και ότι υπερχείλιση και αν είδα, στα καλύτερα δείγματα δουλειάς σας προφανώς... ήταν σαν της Νικολέτας!! Τρεις σωλήνες με τρυπουλες να κατεβάζουν όλοι νερό... Αν κάνω λάθος διορθώσετε με!!! Bean Animal ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, σας λέει κάτι?? Επόμενο είναι να θεωρείτε ότι σε 8000 λίτρα επιστροφή δεν γίνεται να είναι αθόρυβο!! Έλα μου που γίνεται όμως!!! Ο μόνος θόρυβος να είναι οι αντλίες και τίποτα άλλο απολύτως!!!
Jebao DCT8000 σε 1.4 μέτρα ύψος, όσο νερό κατεβαίνει, να μην ακούγεται ούτε σταγόνα!!!!
Για τους τρεις τεράστιους σωλήνες Φ50, ειλικρινά ότι και αν πω θα είναι λίγο.............
Το ότι στραγγαλισατε εντελώς την μια σωλήνα για να σιφωναρει με το ζόρι, πώς να το σχολιάσω?? Αφού η διατομή των σωλήνων είναι μεγάλη και δεν γίνεται!!! ΠΩΣ να το κάνουμε δηλαδή??????????????? Είναι ΛΑΘΟΣ!!!!!! Διαφορετικά την ρύθμιση αυτή που με περηφάνεια πλέον δηλώσατε ότι μετά από τοοοοοοσο καιρό κάνατε, γιατί δεν την κάνατε από την ΑΡΧΗ???????
Αφήσατε την γυναίκα με ένα ενυδρείο με τρία χωρίσματα το οποίο ονομασατε sump να κάνει τι??? Εκτός από το ότι η υπερχείλιση σχεδιάστηκε 100% λάθος, και όχι κατά λάθος όπως ανέφερα... Θα έπρεπε η γυναίκα να βάλει τα σφουγγάρια της ΠΟΥ???? Μεσα στο σαμπ αυτό... Στον πάτο?? Όρθια στο πρώτο τζαμί του χωρίσματος?? Ένα απλό καλαθάκι έστω από πλαστική γλάστρα με 10 τρύπες στο κάτω μέρος να περνάει το νερό και να βάλει μέσα τα σφουγγάρια και να μπορεί να το βγάζει να καθαρίζει, δεν μπορούσατε να της φτιάξετε?? Ένα διάδρομο ώστε το νερό να καταλήγει δίπλα στους σωλήνες που κατεβάζουν νερό και εκεί να βρίσκονται και οι αντλίες δεν μπορούσε να γίνει??
Είναι η πρώτη φορά που απαντάω σε άρθρο τόσο έντονα γιατί δεν μπορώ την κοροϊδία και την αδιαφορία από επαγγελματίες...
Δεν είμαι επαγγελματίας για να προσπαθώ να σας λασπολογησω, στην Πάτρα μένω και όσα ενυδρεία έχω φτιάξει τα έχω φτιάξει γιατί έχω αρρώστια με το χόμπι αυτό και προσπαθώ να την μεταδώσω στιυς γνωστούς μου με τον σωστό τρόπο...
Ήμουν ο πρώτος πιστεύω που είπα ότι έχετε κάνει καλές δουλειές.. πιστεύοντας ότι ότι ανθρώπινα λαθη θα τα διορθώσετε... Έλα μου που δεν ήταν λάθη όμως... Αλλά και εκεί μια συγνώμη αρκεί...
Ξαναλέω μακάρι να της την δώσατε στην ίδια...
  #67  
Παλιά 09-06-18, 01:28
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή το λογο εχει...

το λογο εχει η υπερασπιση!
__________________
scapegoat
  #68  
Παλιά 09-06-18, 01:35
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
το λογο εχει η υπερασπιση!

Βγήκα κι εγώ από τα ρούχα μου...
Και μετά σου λέω ηρέμησε και ηρέμησε...
  #69  
Παλιά 09-06-18, 01:40
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή εγω ειμαι τιμωρημενος...

αλλα τα πηρα,γιατι εχει κανει και τι δεν εχει κανει..του δινεις 10 λυσεις,και αντι να πει ευχαριστω,και να φτιαξει τη ζημια,ειρωνευεται "οι εξυπναδες τυπου...,και οι "ειδημονες"
__________________
scapegoat
  #70  
Παλιά 09-06-18, 01:56
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Το επιπεδο του Δημητρης Τ δε το σχολιαζω καθοτι θα γινει μεσημεριανη εκπομπη.Επειδη το παιζεις εξυπνος το συγκεκριμενο ενυδρειο ειναι μ 15αρι γυαλι που εχει μια μικρηηηηη διαφορα στην τιμη...απο το 12αρι .λεω εγω.Οποιος πιστευει οτι το ενυδρειο ειναι λαθος ας μας δειξει ενα αντιστοιχο 1000 λιτρων δικο ΤΟΥ να δουμε το σωστο βρε παιδι μου.
Pagokofti οταν εγω εκανα υπερχειλισεις αθορυβες εσυ δεν ειχες ιντερνετ να γραψεις.Αντε γιατι πολυ τραβηξε το αστειο...Ειχα να ασχοληθω χρονια με αυτο το φορουμ κ μολις συνηδειτοποιησα το γιατι.
__________________
www.dreamwaters.co
  #71  
Παλιά 09-06-18, 02:25
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Pagokofti οταν εγω εκανα υπερχειλισεις αθορυβες εσυ δεν ειχες ιντερνετ να γραψεις.Αντε γιατι πολυ τραβηξε το αστειο...Ειχα να ασχοληθω χρονια με αυτο το φορουμ κ μολις συνηδειτοποιησα το γιατι.
Εριστικός και πάλι, αλλά δεν με πειράζει προσωπικα...
Μπορεί να κάνω και λάθος φυσικά...
Μπορείτε να μου δείξετε από την ιστοσελίδα σας, που δείχνετε την δουλειά σας, ένα ενυδρείο που έχει σωστή, ασφαλή και αθόρυβη υπερχείλιση? Ευχαριστώ!!
Επίσης να αναφέρω ότι βλεποντας την υπερχείλιση του 1400λιτρα reef που έχετε παρουσιάσει στο φορουμ εδώ, είπα δεν μπορεί... Μου είχε κάνει μεγαλη εντύπωση!! Τώρα που ξανακοίταξα την αναρτηση... Ίδια με της Νικολέτας.. 3χΦ50 με τρυπουλες και στους τρεις σωλήνες και με 5000 λίτρα επιστροφή μάλιστα!!!!!
Στην τελευταία ανάρτηση για το reef 450 λίτρων.. από 3 πήγαμε σε 2χΦ50..................
Με συγχωρείτε αλλά προφανώς αυτό μόνο ξέρετε να φτιάχνετε, φαίνεται ξεκάθαρα, είναι χρόνια πολλά ξεπερασμένο και σίγουρα ΔΕΝ είναι αθόρυβο... Δεν μιλάω καν για ασφάλεια... Σε τέτοιου όγκου ενυδρεία να μην υπάρχει η λέξη σιφωναρισμα.. είναι απαράδεκτο...
Αν έχετε στην.ιστοσελιδα σας κάποια σύγχρονη υπερχείλιση περιμένω να την δω...
  #72  
Παλιά 09-06-18, 02:48
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή απο τη μια...

απο τη μια μερια,κατηγορεις το επιπεδο του δημητρητ,απο την αλλη,λες του pagokoftis οταν εγω εφτιαχνα υπερχειλισεις,εσυ...δεν γινεται πολιτισμενη συζητηση ετσι...
__________________
scapegoat
  #73  
Παλιά 09-06-18, 03:02
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Προφανώς ο κύριος από την Dream Waters δεν θέλει συζήτηση και είναι απόλυτα θεμιτό...
Μια υπερχείλιση σωστη μονο θέλω να δω και μάλλον δεν θα ξανασχολιασω, γιατί δεν υπάρχει νόημα πιστεύω...
Έχω μιλήσει πολλές φορές με την Νικολέτα σε μηνύματα και στο τηλέφωνο και πιστεύω της έχω δώσει λύσεις...
Όταν λέει στην γυναίκα ότι ο θόρυβος είναι φυσιολογικος και να τον συνηθίσει και ταυτόχρονα μιλάει για αθόρυβες υπερχειλίσεις όταν εγώ δεν είχα ίντερνετ... Απορώ γιατί ΔΕΝ την έκανε εξαρχής!!!!!!!! Τα λόγια είναι περιττά.. Ανακύκλωση των αναπάντητων αποριών μου γίνεται...
Προφανώς και δεν ασχολουμουν με κατασκευή ενυδρείων τότε που φτιάχνατε αθόρυβες υπερχειλίσεις και ευτυχώς, έμαθα να φτιάχνω πρόσφατα σχετικα, με τις τελευταίες μεθόδους...
Έκανα λάθη, τα πλήρωσα και έμαθα...
Συγνώμη που σας ζορισαμε να μετατρέψετε την αθόρυβη υπερχείλιση της Νικολέτας... σε σιφωναρισμα κακήν κακώς ενός από τους τρεις σωλήνες...
  #74  
Παλιά 09-06-18, 03:12
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή πιστευω...

πιστευω,πως κατι πηγε λαθος απο την αρχη.σε καμια περιπτωση,δεν θελω να πιστευω οτι υπηρχε σκοπιμοτητα.αυτο που του του ειπε ο κλεο,ειναι το κλειδι της υποθεσης.,δηλαδη να δεχεσαι τις κριτικες,οπως επρεπε να προσεξει τις δικες σου ιδεες,και να μην το παρει εγωιστικα.αν κανω κατι,και αλλος εχει μια καλυτερη συνταγη,γιατι να μην την υιοθετησω?
__________________
scapegoat
  #75  
Παλιά 09-06-18, 06:32
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς ο κύριος από την Dream Waters δεν θέλει συζήτηση και είναι απόλυτα θεμιτό...
Μια υπερχείλιση σωστη μονο θέλω να δω και μάλλον δεν θα ξανασχολιασω, γιατί δεν υπάρχει νόημα πιστεύω...
Έχω μιλήσει πολλές φορές με την Νικολέτα σε μηνύματα και στο τηλέφωνο και πιστεύω της έχω δώσει λύσεις...
Όταν λέει στην γυναίκα ότι ο θόρυβος είναι φυσιολογικος και να τον συνηθίσει και ταυτόχρονα μιλάει για αθόρυβες υπερχειλίσεις όταν εγώ δεν είχα ίντερνετ... Απορώ γιατί ΔΕΝ την έκανε εξαρχής!!!!!!!! Τα λόγια είναι περιττά.. Ανακύκλωση των αναπάντητων αποριών μου γίνεται...
Προφανώς και δεν ασχολουμουν με κατασκευή ενυδρείων τότε που φτιάχνατε αθόρυβες υπερχειλίσεις και ευτυχώς, έμαθα να φτιάχνω πρόσφατα σχετικα, με τις τελευταίες μεθόδους...
Έκανα λάθη, τα πλήρωσα και έμαθα...
Συγνώμη που σας ζορισαμε να μετατρέψετε την αθόρυβη υπερχείλιση της Νικολέτας... σε σιφωναρισμα κακήν κακώς ενός από τους τρεις σωλήνες...
της Πάτρας το νερό οταν πεφτει, δεν ακουγεται.
  #76  
Παλιά 09-06-18, 06:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε γιατι πολυ τραβηξε το αστειο...Ειχα να ασχοληθω χρονια με αυτο το φορουμ κ μολις συνηδειτοποιησα το γιατι.
Δε μπορω να καταλαβω το λογο της εκρηξης σου πραγματικα! Ολοι οσοι διαβαζουν ειναι εν δυναμει πελατες! Νομιζω μια πιο διπλωματικη αντιμετώπιση θα εκανε καλο σε σενα (και σε κανενα αλλο)! Και φυσικα καταλαβαινω οτι αν σε αδικει καποιος θα εχεις ενστασεις αλλα μπηκες μετα απο χρονια με νευρα μου φαινεται!


Το Gab εδω και χρονια οπως αναφερεις ειναι ελευθερο και ανεξαρτητο δινοντας του τη δυνατοτητα να λεγονται ολα και να συζητιουνται ολα - ειτε προκειτε για καποιο καταστημα ειτε για οποιοδηποτε αλλο! Μαλλον εχεις ξεχασει την εννοια του φορουμ. Φορουμ ειναι διαδικτυακος τοπος συναντησης ... Ο καθενας λεει την αποψη του -αναλογα με την εμπειρια του- και ειναι απολυτα σεβαστη ακομα και λαθος να ειναι στη συζητηση μεσα παρουσιαζονται ολα τα επιχειρηματα. Μπες ... διαβασε τι γραφει ο καθενας και απαντησε με ηρεμια! Οι πιο μεγαλοι επιστημονες ειναι ταπεινοι ανθρωποι και συζητανε ακομα και με καποιον που τους λεει αρλουμπες!



Αν δε σου αρεσει ολο το παραπανω μπορεις να μην ξανακανεις συνδεση στο Gab και τελειωσε. Ασε να λενε οτι θελουν ... Παντως ειτε συνδεθεις - ειτε οχι ο καθενας εδω μεσα θα μπορει να πει τη γνωμη του - ακομα και αρλουμπα να ειναι - στο Gab εχει αυτο το δικαιωμα ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #77  
Παλιά 09-06-18, 08:36
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 1000 ΛΙΤΡΑ που να δουλευει σωστα ξαναμιλαμε...
__________________
www.dreamwaters.co
  #78  
Παλιά 09-06-18, 10:34
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
της Πάτρας το νερό οταν πεφτει, δεν ακουγεται.
Απλά κλαίω
  #79  
Παλιά 09-06-18, 10:48
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Εγώ θα ήθελα να διαβάσω την άποψη και της Νικολέτας πάνω στο θέμα. Το κατάστημα αναφέρει οτι της είχαν εξηγήσει την κατασκευή και την είχε αποδεχτεί, είχε συμφωνήσει, οπότε καλό θα ήταν να δούμε τι ισχύει πάνω σε αυτό για να ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα.

Υγ. λίγο ψυχραιμία παιδιά, έχει ανέβει η θερμοκρασία και είναι δύσκολη περίοδος . Ενυδρειακό φόρουμ είναι, δεν είναι δικαστήριο, δεν είναι ιερά εξέταση.
  #80  
Παλιά 09-06-18, 11:06
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 1000 ΛΙΤΡΑ που να δουλευει σωστα ξαναμιλαμε...
Δυστυχώς 1000 λίτρα δεν έχω φτιάξει, μέχρι 600 έχω πάει... Γύρω στα 900 θα φτιάξω Μεσογειακό, απο Σεπτέμβρη, στο νέο μου σπίτι και θα το παρουσιάσω εδώ φυσικά...

Είμαι σίγουρος οτι και σε αυτό δεν θα ακούγεται ούτε πιτσιλιά, 4 το πρωί που επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή.. εξάλλου ίδια αντλία με των 600 λίτρων θα έχει, Jebao DCT8000.. δεν θα αλλάξει κάτι..
Θα ακούγονται οι αντλίες, το σκίμερ...... νερό να πιτσιλάει, ή μπουρμπουλήθρες δεν θα υπάρχουν ούτε για δείγμα...
Την υπερχείλιση, προσωπικά, την θεωρώ το σημαντικότερο πράγμα σε ένα μεγάλο ενυδρείο και φτιάχνω ότι καλύτερο εκεί...

Θα δείτε και τον σχεδιασμό των σωλήνων επιστροφής, οι οποίοι από την στιγμή που θα κλείσουν οι αντλίες (μέχρι 8000λ/ω που έχω χρησιμοποιήσει), δεν κατεβάζουν ούτε 100ml νερό προς το sump, εκτός το νερό που βρίσκεται ήδη μέσα στις σωλήνες.. οι οποίοι φυσικά είναι ΑΘΟΡΥΒΟΙ, διαχέουν το νερό σε όλη την επιφάνεια της στάθμης του ενυδρείου και δεν φαίνονται γιατί ακολουθούν τη στάθμη του νερου..

Επίσης βαρυτικό manifold για σχεδόν τα πάντα στο sump, απόλυτα σταθερής ροής κλπ κλπ

Όλα αυτά υπόσχομαι οτι θα τα φτιάξω από το πληκτρολόγιο, χωρίς να χρησιμοποιήσω κανένα εργαλείο απολύτως!! Πιστεύω δικαιούμαι κι εγώ μια μικρή δόση ειρωνείας...

Δεν έχω να ξανασχολιάσω κάτι άλλο, ο καθένας κάνει την δουλειά του όπως ξέρει και είναι υπόλογος στους πελάτες του... Φυσικά ότι χρειαστεί η Νικολέτα είμαι στη διάθεσή της και μακάρι να βγάλει άκρη και σύντομα να χαρεί τα ψαράκια της...

Αν θέλετε να στείλετε ένα λινκ από την ιστοσελίδα σας, ενυδρείου, από τα τόσα που παρουσιάζετε μέσα, στο οποίο να φαίνεται η καλύτερή σας σωστή υπερχείλιση, με χαρά να το δω, να ζητήσω και συγνώμη για την επιμονή μου..

Ζητάω συγνώμη αν φάνηκα εμπαθής και που σχολίασα με έντονο τρόπο σε αυτό το ποστ, δεν έχω κανένα τέτοιο σκοπό, ξαναλέω δεν είμαι επαγγελματίας, απλά δεν μπορώ γενικά το άδικο, την κοροϊδία και την εκμετάλλευση...
Ευχαριστώ..
  #81  
Παλιά 09-06-18, 17:31
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς 1000 λίτρα δεν έχω φτιάξει, μέχρι 600 έχω πάει... Γύρω στα 900 θα φτιάξω Μεσογειακό, απο Σεπτέμβρη, στο νέο μου σπίτι και θα το παρουσιάσω εδώ φυσικά... Μεχρι τοτε και γενικα λοιπον μη κρινεις τη δουλεια των αλλων απο εδω με τοση εμπαθεια.

Επίσης βαρυτικό manifold για σχεδόν τα πάντα στο sump, απόλυτα σταθερής ροής κλπ κλπ.
Μηπως θα ειναι και turbo με προγραμμα?

Όλα αυτά υπόσχομαι οτι θα τα φτιάξω από το πληκτρολόγιο, χωρίς να χρησιμοποιήσω κανένα εργαλείο απολύτως!! Πιστεύω δικαιούμαι κι εγώ μια μικρή δόση ειρωνείας...
Μονο ειρωνια βλεπω τοσες μερες.Απο δουλεια τπτ....



Αν θέλετε να στείλετε ένα λινκ από την ιστοσελίδα σας, ενυδρείου, από τα τόσα που παρουσιάζετε μέσα, στο οποίο να φαίνεται η καλύτερή σας σωστή υπερχείλιση, με χαρά να το δω, να ζητήσω και συγνώμη για την επιμονή μου..
Χαλαρωσε με το ποιος τηνν εχει μεγαλυτερη...
Ζητάω συγνώμη αν φάνηκα εμπαθής και που σχολίασα με έντονο τρόπο σε αυτό το ποστ, δεν έχω κανένα τέτοιο σκοπό, ξαναλέω δεν είμαι επαγγελματίας, απλά δεν μπορώ γενικά το άδικο, την κοροϊδία και την εκμετάλλευση...
Ζητω μετα το παραπανω ποστ την αποκατασταση της ταξης απο καπποιον διαχειρηστη.Ο συγκεκριμενος κυριος με αποκαλει εκμεταλευτη και απατεωνα.Αν δε λυθει θα κινηθω νομικα κατα του pagokofti για συκοφαντικη δυσφιμιση και το λεω σοβαρα.
Ευχαριστώ..

Επειδη παραγνωριστηκαμε.....
__________________
www.dreamwaters.co
  #82  
Παλιά 09-06-18, 18:09
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή δεν στοιχειοθετειται...

δεν στοιχειοθετειται νομικα αυτο που λες.ολοι ειμαστε εν δυναμει πελατες σου.απο την αλλη μερια στον οποιοδηποτε κλαδο,κανενας δεν διεκδικει το αλαθητο του παπα.εκτος απο την επαγγελματικη σου ιδιοτητα,εισαι μελος στο ιδιο forum με εμας.δηλαδη δεν ειναι καποιος ανταγωνιστης σου!τωρα αν καποιος πιστευει οτι θα το εφτιαχνε καλυτερα,ειναι δικαιωμα του.εγω στη θεση σου,θα μελετουσα τo σχεδιο του pagokoftis διεξοδικα.
__________________
scapegoat
  #83  
Παλιά 09-06-18, 19:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Αγαπητέ Dream Waters δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ζητάς από τους διαχειριστές του φόρουμ. Παρέθεσα πιο πάνω τον κανονισμό για να υπογραμμίσω ότι ο καθένας είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για τις απόψεις και τις θέσεις που εκφράζει.

Η συζήτηση εδώ ξεκίνησε επειδή το ζήτησε ένα μέλος που είναι και πελάτης σου και εκφράστηκαν απόψεις για την κατασκευή αφού από το 1ο πόστ η Νικολέτα λέει :
"Παιδιά πραγματικά δεν νομίζω οτι είναι φυσιολογικός ο θορυβος και ψάχνω λύση την οποια απο οτι φαίνεται ο ανθρωπος της Dream Waters που πλήρωσα δεν μου την έδωσε εδώ και 2 μήνες" και πιο κάτω γράφει :
"Επίσης ο τεχνικός μου από την Dream Waters πράγματι προχτες ήρθε το απόγευμα και κάθισε 4 ώρες γεμίσαμε το ενυδρειο έφτιαξε κάποια μικροθέματακια και καποια άλλα σύντομα θα τα διευθετήσει και το σημαντικότερο όλων είναι οτι ο θόρυβος μειώθηκε κατά 70% για να είμαστε πιο ακριβής . Υπάρχει φυσικά ένα θόρυβος αλλά ειναι πολύ πιο ήπιος και υποφερτός πλέον .
Οι ενέργειες του τεχνικού μου πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι σε αντίθεση με άλλες φορές την τελευταία φορά χαρακτηρίζονταν από επαγγελματισμό και πραγματικό ενδιαφέρον να βρεθεί λύση στα θέματα - προβλήματα του ενυδρειου
."
Πάρα κάτω λέει: "Η επιλογή η δική μου αρχικά ήταν να γίνει εσωτερικό σαμπ . Αλλά ο τεχνικός μου μου ειπε οτι ειναι πολύ μεγάλος λάθος , γιατι 1. χανεις απο λιτρα , 2. δεν θα έχουν οξυγόνο τα ψαράκια σου και 3. δεν θα μπορείς να βγάλεις τα σφουγγαρια για να τα καθαρισεις . Οποτε με τα λίγα τα πολλά με έπεισε και μου ειπε να κανουμε ενα 300 λίτρα σαμπ ." αλλά
εσύ την διαψεύδεις λέγοντας : "H Νικολετα δεν ηθελε εσωτερικο σαμπ για να μη χασει λιτρα."
Επαναλαμβάνω ότι όλες οι απόψεις εκφράστηκαν για να λυθούν προβλήματα σε μια κατασκευή δική σου και χωρίς να γνωρίζει κάποιος εκ των προτέρων ποιανού επιλογή ήταν να γίνει έτσι ή αλλιώς (εσύ λες ότι η επιλογή ήταν της Νικολέτας) και δεν υπήρχε πρόθεση από κάποιον να σε δυσφημίσει.
Αντί όμως να εξηγήσεις τι έκανες, με ποιά λογική κλπ (για μια κατασκευή που λες κι εσύ ότι δεν σου άρεσε και χρειάστηκαν ώρες για να διορθωθούν κάποια προβλήματα, όχι όλα, όπως γράφει η Νικολέτα ("ήρθε το απόγευμα και κάθισε 4 ώρες γεμίσαμε το ενυδρειο έφτιαξε κάποια μικροθέματακια και καποια άλλα σύντομα θα τα διευθετήσει....")
επιμένεις να αντιπαρατίθεσαι με όσους έγραψαν την άποψη τους με μοναδικό αντ-επιχείρημα ότι μιλάς μόνο με κάποιο που έκανε 1000 λίτρα ενυδρείο που δουλεύει σωστά.
Παρακαλώ αν έχεις διαφορετική άποψη για τις τεχνικές παρατηρήσεις που έγιναν για την κατασκευή, να την γράψεις. Όλα τα άλλα σε αδικούν και είναι κρίμα.

*Βεβαίως μετά από όλα αυτά περιμένουμε και την Νικολέτα να γράψει.
  #84  
Παλιά 09-06-18, 22:01
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Αγαπητέ φίλε, ειλικρινά δεν έχω κάτι με σένα σαν άνθρωπο, απλά δεν θεωρώ την δουλειά που έκανες σωστή και είναι δικαίωμά μου πιστεύω, από την στιγμή που το στηρίζω με επιχειρήματα...
Είσαι άδικος με όλους όσους έγραψαν εδώ, κοροϊδεύεις τόσο καιρό ότι το ενυδρείο θα έιναι έτοιμο σε ένα μήνα, ενώ το ενυδρείο ακόμα στάζει στις φλάτζες!!! (έχεις πληρωθεί) και εκμεταλλεύεσαι την υπομονή ενός ανθρώπου ήπιων τόνων...
Απλά η συμπεριφορά αυτή για μένα δεν είναι επαγγελματική... Από την αρχή μίλησα για συμπεριφορά, τα τεχνικά θέματα λύνονται...
Αν θες να μου κάνεις μήνυση, στείλε μου π.μ. να σου δώσω τα στοιχεία μου... Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω...
Όπως είπα παραπάνω για την κατασκευή δεν έχω να σχολιάσω τίποτα άλλο..
Καλή συνέχεια...
  #85  
Παλιά 09-06-18, 23:03
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

μαλλον να γελασεις πρεπει....

Φιλε dream waters δεν ξερω αν εχεις καταλαβει πως εισαι επαγγελματιας και πρεπει να δεχεσαι τις κριτικες..οταν κατι δεν αρεσει πρεπει να το ακους και να το διορθωνεις γιατι ...ο πελατης εχει παντα δικιο... κι εμεις εν δυναμη πελατες ειμαστε ..
με τον τροπο που απαντας κανεις κακο σε σενα και σε κανεναν αλλο...
η μονη ταξη που πρεπει να αποκατασταθει , ειναι η δικη σου νομιζω..οποτε καλο για σενα θα ηταν να ληξει εδω το θεμα..
  #86  
Παλιά 10-06-18, 03:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ζητω μετα το παραπανω ποστ την αποκατασταση της ταξης απο καπποιον διαχειρηστη

https://www.youtube.com/watch?v=nw_NtXbNePA

Πραγματικα ειμαι ηρεμος ανθρωπος ή για να το θεσω καλυτερα...δεν ειμαι ηρεμος αλλα προσεχω πριν γραψω κατι. Αλλα πραγματικα ειναι το μονο που μου ερχεται διαβαζοντας ολο το thead, ενα προς ενα post.

Δεν ξερω τη δουλεια σου, δεν ειμαι ο αρμοδιος να την κρινω γιατι δεν ασχολουμαι με μεγαλες κατασκευες, πραγματικα δεν θα επαιζα με κανενος το ψωμι για να πω κατι αρνητικο στις εποχες που ζουμε, δεν θελω να κρινω κανεναν, αλλα ελεος...υπαρχει μια κοπελα που απ' οτι καταλαβαινω εχει πελαγωσει γιατι εχει ενυδρειο-εφιαλτη στο σαλονι της. Και για αυτο δεν ευθυνεται κανενας απο το φορουμ, περα απο εσενα. Εκτος αν καταλαβαμε ολοι λαθος.



Δεν θα ηταν κακο να παραδεχτεις καποια λαθη και να τα διορθωσεις σιγα-σιγα, παρα να μουλαρωνεις και να εκτειθεσαι. Δεν κανεις καθολου καλο στον εαυτο σου.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters
Αντε γιατι πολυ τραβηξε το αστειο...Ειχα να ασχοληθω χρονια με αυτο το φορουμ κ μολις συνηδειτοποιησα το γιατι.

Δε βλεπω να εχεις να ασχοληθεις χρονια, παντως, εκτος αν ο χρονος ειναι πολυ διαφορετικος αναμεσα σε εμας και σε εσενα. Αλλα φαινεται και γιατι δεν γραφεις...


Καλη συνεχεια απο εμενα.
__________________
  #87  
Παλιά 10-06-18, 09:33
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Πραγματικα δε καταλαβαινω γιατι νομιζετε οτι το ενυδρειο δε δουλευει.Δουλευει και μαλιστα απροβληματιστα.Η κατασκευη αργησε να τελειωσει γιατι περιμενε η Νικολετα 2 μηνες τις αντλιες απο το ebay.Δημιουργηθηκε μεγαλη παρεξηγηση απο το πουθενα, κατι που με ενοχλησε.Δε κταλαβαινω γιατι καποιοι λενε οτι το ενυδρειο δε δουλευει εφοσον δουλευει κανονικα!Το αισθητικο κομματι το επελεξε η Νικολετα επαναπαμβανω.Aυτα ειναι τα σχεδια που η ιδια μου ζητησε, ενεκρινε και πληρωσε.Για το μεγεθος του σαμπ επισης η ιδια επεμενε στις διαστασεις.Ολες οι δικες μου προτασεις για νεα βαση ,διαφορετικες διαστασεις ενυδρειου -σαμπ και εντελως διαφορετικο στησιμο επεσαν στο κενο επειδη η Νικολετα εξαρχης ετσι το ηθελε και το σεβαστηκα.Οταν της ειπα οτι οι σωληνες θα φαινονται ειπε οτι απλως θα εβαζε μια γλαστρα μπροστα για να κρυψει το σαμπ και τους σωληνες.Δεν επαιξα ποτε με τα λεφτα κανενος.Ειναι πολυ αδικο να υπονοειτε κατι τετοιο.Δεχτηκα επιθεση φραστικη απο μελη εδω μεσα γιαυτο και η αντιδραση.Η φραση σκατα δουλκεια εκανες αλλα πηρες τα φραγκα επρεπε να ειχε διαγραφει ηδη απο τους μοντς καθως εγω δε μιλησα ποτε με τετοιο φρασεολογιο.επισης παγοκοφτη δεν εχεις κανενα δικαιωμα να λες οτι κοροιδεψα καποιον επειδη μια απο τις 3 φλατζες πατησε λαθος και αλλαχτηκε αμεσως!Θα μπορουσε να συμβει στον οποιονδηποτε.Ολα αυτα συνεβησαν βεβαια διοτι η ολη κατασκευη εγινε μεσα στο σπιτι και οχι στο εργαστηρι μου που θα μπορουσα να κανω με την ησυχια μου ολους τους ελεγχους.Η προσβαση στο σπιτι της Νικολετας δεν επετρεπε την χρηση γερανου γιαυτο.Ας σταματησει εδω λοιπον το θεμα.
https://imgur.com/VcVCW1A
https://imgur.com/mE8Vhsv
https://imgur.com/qQFPs6x
https://imgur.com/aoetun7

Oσο για την υπερχειλιση δουλευει αψογα και αθορυβα.
__________________
www.dreamwaters.co
  #88  
Παλιά 10-06-18, 10:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Επειδή νομίζω εκφράστηκαν όλες οι απόψεις,
θα περιμένουμε αν θέλει να γράψει κάτι και η Νικολέτα επί του θέματος
και μετά το παρόν θα κλειδώσει.
  #89  
Παλιά 10-06-18, 12:20
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικα δε καταλαβαινω γιατι νομιζετε οτι το ενυδρειο δε δουλευει.Δουλευει και μαλιστα απροβληματιστα.Η κατασκευη αργησε να τελειωσει γιατι περιμενε η Νικολετα 2 μηνες τις αντλιες απο το ebay.Δημιουργηθηκε μεγαλη παρεξηγηση απο το πουθενα, κατι που με ενοχλησε.Δε κταλαβαινω γιατι καποιοι λενε οτι το ενυδρειο δε δουλευει εφοσον δουλευει κανονικα!Το αισθητικο κομματι το επελεξε η Νικολετα επαναπαμβανω.Aυτα ειναι τα σχεδια που η ιδια μου ζητησε, ενεκρινε και πληρωσε.Για το μεγεθος του σαμπ επισης η ιδια επεμενε στις διαστασεις.Ολες οι δικες μου προτασεις για νεα βαση ,διαφορετικες διαστασεις ενυδρειου -σαμπ και εντελως διαφορετικο στησιμο επεσαν στο κενο επειδη η Νικολετα εξαρχης ετσι το ηθελε και το σεβαστηκα.Οταν της ειπα οτι οι σωληνες θα φαινονται ειπε οτι απλως θα εβαζε μια γλαστρα μπροστα για να κρυψει το σαμπ και τους σωληνες.Δεν επαιξα ποτε με τα λεφτα κανενος.Ειναι πολυ αδικο να υπονοειτε κατι τετοιο.Δεχτηκα επιθεση φραστικη απο μελη εδω μεσα γιαυτο και η αντιδραση.Η φραση σκατα δουλκεια εκανες αλλα πηρες τα φραγκα επρεπε να ειχε διαγραφει ηδη απο τους μοντς καθως εγω δε μιλησα ποτε με τετοιο φρασεολογιο.επισης παγοκοφτη δεν εχεις κανενα δικαιωμα να λες οτι κοροιδεψα καποιον επειδη μια απο τις 3 φλατζες πατησε λαθος και αλλαχτηκε αμεσως!Θα μπορουσε να συμβει στον οποιονδηποτε.Ολα αυτα συνεβησαν βεβαια διοτι η ολη κατασκευη εγινε μεσα στο σπιτι και οχι στο εργαστηρι μου που θα μπορουσα να κανω με την ησυχια μου ολους τους ελεγχους.Η προσβαση στο σπιτι της Νικολετας δεν επετρεπε την χρηση γερανου γιαυτο.Ας σταματησει εδω λοιπον το θεμα.
https://imgur.com/VcVCW1A
https://imgur.com/mE8Vhsv
https://imgur.com/qQFPs6x
https://imgur.com/aoetun7

Oσο για την υπερχειλιση δουλευει αψογα και αθορυβα.
Καλημέρα , μπήκα μετά από κάποιες μέρες στο φόρουμ και έπαθα πλάκα με αυτά που γράφονται από τον Dream Waters . Πραγματικά Νίκο δεν μπορείς να προσβάλλεις έτσι ανθρώπους που το μόνο που θέλουν είναι να βοηθήσουν . Αισθάνομαι και εγώ άσχημα με αυτη τη συμπεριφορά προς τα παιδιά ... Κάνεις κακό και στο εαυτό σου με προσβλητικές-ειρωνικές φράσεις ...

Ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή . Εγώ ήρθα σε σένα χωρίς να σε ξέρω ούτε ήξερα τι δουλεία ακριβώς θα μου κάνεις , σου είπα εξ'αρχης δεν έχω ιδέα από μεγάλα ενυδρεία και υπερχειλίσεις και σαμπ . Αρχικά προτεινα να κάνουμε εσωτερικό σάμπ δηλαδή σαμπ μέσα στο κυρίως ενυδρειο ( σαμπ πλατης ) χωρις τρύπες σωλήνες και διαρροές ( το θυμούνται αυτό και τα παιδία , το συζητούσαμε με τον Τάκη και τον Tsala πριν καποιο καιρο πριν ερθω σε σενα για τον τρόπο φίλτρανσης ενος τέτοιου ενυδρειου και ειχα καταληξει εκει ) ... Εσύ μου είπες εαν θυμάσαι καλά ''Μέγα λάθος , θα χάσεις λίτρα , δεν θα έχουν οξυγόνο τα ψαράκια σου και δεν θα έχεις χώρο για βιολογια '' Δικά σου λόγια ειναι αυτά Νικο και μπορεί να τα επιβαιβεώσει και άλλο άτομο εκτός απο μένα εαν θέλεις . Φυσικά εγώ είπα εφόσον το λέει ένας ανθρωπος που έχει κάνει 4ψηφιο αριθμο ενυδρειων οπως μας εχεις πει ας το κανουμε έτσι εν τέλει . Επίσης πράγματι εξαρχης ειπες οτι το επιπλο το ενυδρειου ειναι κοντο με ωφελιμο ύψος τους 48 ποντους αλλα δεν μου ειπες ΤΟΤΕ να κανουμε καινουργιο επιπλο . Εμένα δεν με πείράζει που φαίνονται οι σωλήνες με πειράζει όμως το γεγονός ότι ένας επαγγελματιάς με τόσα πολλά ενυδρεια στο ενεργητικο του δεν μπορουσε να προτεινει σιγουρα μια πιο πρακτικη και καλαισθητη λύση . Το παρον σαμπ με τις υπάρχουσες διαστάσεις χωράει άνετα και πίσω απο το ενυδρειο εαν όχι μέσα στο επιπλο με άλλες διαστάσεις . Δεν μπορει προχτες που ηρθες να φτιάξεις για 4η φορά τις διαρροες να μου λες πάνε πάρε καινουργιο επιπλο 70 ποντους υψος και να κανουμε και ενα καινουργιο σαμπ . Αυτο θα μπορουσες να το πεις απο την αρχη ή να μου πεις οτι εγω δεν αναλαμβανω τη δουλεια με το παρον επιπλο ή ακόμη και να σεβαστείς την αρχική επιθυμία μου να κάνουμε εσωτερικό σαμπ και να τελιώνει εκει το θεμα της φίλτρανσης . Και σου ξαναλέω ναι απο μια φωτογραφια συμφώνησα χωρις να ξέρω ποσο μεγάλοι ειναι αυτοι οι σωληνες και πως θα φαινονται (http://prntscr.com/jt7pb4) και δεν με πειραζει αυτο και ούτε σε κατηγόρησα ποτέ για το μέγεθος των σωληνώσεων και την εμφάνιση τους σε εμπιστεύτηκα καθώς θεώρησα οτι εσυ ξέρεις καλά τη δουλεια σου για να βάλεις φ50 σωλήνες εγώ δεν ηξερα απο την φώτο εαν ειναι φ50 , φ40 , φ30 . Μιλησα για το αισθητικό κομμάτι και εαν μπορούσε να γίνει κάτι άλλο γιατι εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο . Πρεπει πάντα να ειμαστε ανοιχτοι Νικο σε όλα τα ενδεχόμενα και να μην ειμαστε κολλημενοι μονο με την αποψη τη δικια μας και να λέμε ''ΕΓΩ όλα τα έκανα τέλεια και μην τους ακους αυτους στο φορουμ'' γιατι απο οτι θα αποδειχτει παρακάτω κάτι τέτοιο δεν ισχύει !!!

Στο θέμα των διαρροών που το φοβόμουν πολύ . Η δουλεία τελίωσε στα τέλη Μαρτιου μου είπες κοίτα να το χαρείς , το πρωτογεμίσαμε το ενυδρειο ( χωρίς τις αντλίες καθως δεν ειχαν έρθει ακόμη τότε ) και εκείνη την μέρα πήρες και την αμοιβή για τη δουλεία σου . Χάρηκα πάρα πολύ τότε !! Το ίδιο απόγευμα βγήκα μια βόλτα και μόλις γύρισα κατα τις 12 το βραδυ σπίτι πήγα να δω το ενυδρείο γεμάτη ενθουσιασμό και χαρά και μόλις άνοιξα τα φώτα τι να δω πίσω από την υπερχειλιση ήταν λες και κάποιος είχε ρίξει ένα-δυο ποτήρια νερό σε ποσότητα εαν μπορω να το προσδιορίσω ακριβώς . Έβαλα γύρω από τις τρύπες απορροφητικό χαρτί και περίμενα πως και πως να ξημερώσει . Ένιωσα πραγματικά την πρώτη και μεγάλη απογοητευση για αυτο το ενυδρειο ... Την άλλη μέρα φυσικά άδειασα το ενυδρειο και σε πήρα τηλέφωνο , ήρθες μια μέρα μετά και πασάλιψες με σιλικόνη τις τρύπες (http://prntscr.com/jt7thw) και μου ειπες οτι απο κάπου έχανε λιγο και τώρα θα είναι εντάξει και οτι μπορώ να γεμίσω το ενυδρειο κανονικα σε μια μέρα . Φυσικά το γέμισα το ενυδρείο και πάλι έχανε σε μικρότερο βαθμο και επίσης παρατηρήσαμε και το θέμα που προέκυψε και με τη στεγανότητα του κουτιού της υπερχείλισης το οποιο δεν κατέβαζε νερο μονο απο τα χτένια αλλά και από αλλού με αποτέλεσμα ένα πρωινο να ξεχειλίσει το σαμπ (http://prntscr.com/jt7tv1) , (http://prntscr.com/jt7tz2) , (http://prntscr.com/jt7u3v) .... Και πάλι σε πήρα τηλέφωνο και η απάντησή σου ηταν και μην ανυσηχεις ειναι φυσιολογικο να κατεβαινει και λιγο πιο κατω η σταθμη απο τα χτενια και οτι μαλιστα δεν γινονται συχνα διακοπες ρευματος για να συμβει αυτο .... Λίγο πιο κάτω ? Αυτο ειναι 5 πόντους πιο κατω και για ενα τετοιο ενυδρειο ειναι πάρα πολλα λιτρα και το σαμπ υπερχειλιζε καθως δεν αντεχε το νερο που κατεβαινε . Για να μην τα πολυλογώ τελικα ηρθες μια μέρα και έβαλες σιλικονη περιμετρικα στο εσωτερικο του κουτιου της υπερχειλισης και το προβλημα με το πολύ νερο που κατέβαζε λύθηκε , ομως εξακολουθούσε να υπάρχει διαρροή από τις τρύπες της πλάτης . Οταν για 4η φορά ήρθες πλεόν το προβλημα δεν λυνόταν και ειπες οτι εχει μασησει τις φλάντζες πήρες και έβαλες καινουργιες φλάντζες πράγματι . Το ενυδρειο απο τότε δεν το ξαναγέμισα .
Και πάμε πάλι πίσω . Τα θέματα που προέκυψαν με τις κοντρες ... Απο την πρώτη κι ολας μέρα θυμασαι που είχες χτυπήσει την κεντρική μεσαία κοντρα του πάτου του ενυδρειου οταν την εβαζες και έφυγαν δυο κομματάκια γυαλιού και από τις δύο πλευρές και το ειδα και στο ειπα εγω μονη μου αυτο εδω τι ειναι και μου λες ε ακουμπησε λιγο αποτομα και το δεχτηκα παροτι δεν ηταν μια φλουδιτσα μονο γυαλιου οπως ειπες τοτε ... Λαθη γινονται λεω οκ συνεχιζουμε . Αρκετο καιρο αργοτερα παρατηρήσαμε μία μεγάλη ρωγμή στην πάνω κατα μήκος κόντρα της πλάτης αρχικά νομιζα οτι ηταν σιλικόνη αλλα οταν άπλωσα το χέρι μου να το πιάσω έκοβε και ηταν εμφανως σπάσιμο-ραγισμα (http://prntscr.com/jt7vsi) . Αυτο δεν ξέρω πως έγινε δεν το ειδα να το κανεις εσυ και δεν μπορω να σε κατηγορησω ούτε το έχω κάνει νομίζω . Σίγουρα παντως ουτε εμένα μου έπεσε κατι με δυναμη οπως ειπες εκει πάνω που ηταν και μαλιστα απο την πισω μερια που καλά καλά δεν φτάνω καν ... Επειτα περιμένα 8 βδομάδες να φέρεις μια πιο μικρη κοντρα να μπει απο κατω ακριβως απο τη ρωγμη στο σημειο εκεινο για να εφαρμόσει και να αποκατασταθει το προβλημα του σπασιματος και να λειτουργει σαν μια εννιαία κοντρα . Στο μεταξύ ομως οι αντλιες ειχαν φτάσει στις 6 βδομάδες οπότε δεν στέκει η δικαιολογια που λές οτι περίμενες τις ανλίες . Έχω και ημερόμηνία παράδοσης από το τελωνείο εαν θέλεις . Εσυ μου ειπες οτι ο τζαμάς σου σε κρέμασε αλλά να σου πω κατι εάν μου έδινες τις διαστάσεις θα πήγαινα να την πάρω εγώ την κόντρα μόνη μου από καποιον τζαμα στη Θεσσαλονικη και σίγουρα δεν θα έκανα 8 εβδομάδες !!! Με τα λίγα και τα πολλά φτάσαμε στα μέσα Μαιου να κοληθει η κοντρα .
Στο θεμα του θορυβου τώρα , οταν σε ρωτησα πριν καν ακομη αρχισει η ολη κατασκευη εαν θα κανει θόρυβο το ενυδρειο μου απαντησες οχι δεν θα κανει πολύ και οτι θα ειναι υποφερτος και φυσιολογικός ο θορυβος . Ηρθες λοιπόν μια μέρα αφού στέγνωσε η κοντρα έβαλες τις αντλιές και άρχισε να λειτουργεί το όλο σύστημα . Μόλις άκουσα το θόρυβο λέω μέσα μου δεν μπορεί , δεν υπάρχει .... !!! Αυτος ο θορυβος ειναι αδιανοητος .... Μας λες εχει πολυ αερα το συστημα σου και σε 5-10 λεπτα θα πεσει ο θορυβος μολις φυγει ο αερας . Έλα ομως που δεν έπεφτε ο θορυβος επαιξες με τις βάνες και παλι τιποτα . Με ρωτησες εαν εχω μονωτικη να βάλουμε στην τρύπα βάλαμε σιλοτέιπ που ειχα μονο και πάλι τιποτα . Και στο τέλος μας λες εμένα η δουλεία μου τελίωσε εδώ , αυτος ειναι ο φυσιολογικος θόρυβος , θα το συνηθίσεις και κοιτα να το χαρεις το ενυδρειο σου και να μην εισαι αγχωμένη .... Πραγματικά μισή ώρα μετά που έφυγες έφυγα και εγω απο το σπίτι γιατι δεν μπορούσα να το ακούω χωρις καμία υπερβολη , μόλις γύρισα φυσικά έβγαλά τις αντλιες απο το ρευμα επι τόπου !!!!! Μετά από μια μέρα έγραψα εδώ στο φόρουμ αυτο το thread για να μου προτείνει κάποιος μία λύση και ρώτησα γιατι δεν μου φαινόταν καθόλου φυσιολογικός και υποφερτος αυτός ο θόρυβος !!!! Επειτα από μια βδομάδα ήρθες παλι και καθισες περίπου 4 ώρες γεμίσαμε το ενυδρειο μαζί αυτη τη φορά , έσφυξες τις φλάντζες στην πλάτη του ενυδρειου και όπως έχω περιγράψει ήδη έκανες μια τρυπούλα στον ένα σωλήνα του σιφωνιού , έκλεισες σχεδον στο 95% τη βάνα , και εκλεισες με μονωτικη ταινια την μια απο τις 3 τρυπες εξαερωσης . Πράγματι ο θόρυβος μειώθηκε αισθητά κατα 70%-80% και ήταν πλέον υποφερτος !!! Και μπράβο σου για αυτο !!! Φυσικά απο το πολύ σφυξιμο οι φλάντζες μασηθηκαν από οτι μας ειπες και έχαναν παλι και παλι κατέβαζε και πολύ νερο στο σαμπ με αποτέλεσμα να υπερχειλίζει . Ηρθες τέλος πριν 4 μέρες αφού άδειασα όλο το ενυδρειο το τραβηξατε μπροστα μαζι με το επιπλο με τον πατερα μου , αλλαξες τις φλάντζες και έβαλες καινουργιες και τα εσφυξες όλα . Και εβγαλες και τις αντλιες και μου ειπες τις Jacebo δεν τις ξέρω εαν ηταν EHEIM να την έβλεπα , μήπως κανω λάθος αλλά εσύ δεν μου πρότινες να πάρω τις jacebo ?
Τελοσπαντων δεν εισαι και υποχρεωμένος να μου βάλεις τις αντλιες να δουλέψουν έαν κολησαν καπου οκ το δεχομαι και θα το κανω μονη μου και αυτο !!! Επίσης τις εισόδους του νερου από το σαμπ στο ενυδρειο τις κολησες σε ενα σημειο με σιλικονη και οχι με κολλα για σωληνες με αποτελεσμα εγω χτες που το ειδα ολως τυχαιως οταν καθαριζα το ενυδρειο να φεύγει όλος μαζι ο σωλήνας της εισόδου (http://prntscr.com/jt7xli) , (http://prntscr.com/jt7xtd) ... και πόσο μεγάλη ποσοτητα σιλικονης ειχες βάλει ... Πήγα πήρα μια κόλλα για pvc σωλήνες και το κόλησα μονη μου σωστά (http://prntscr.com/jt7y9d) !!!!
Εγινα όσο πιο παραστατική μπορούσα για να καταλάβουν όλοι το τι ακριβώς έγινε με αυτό το ενυδρείο τόσους μήνες... . Για μένα αυτο το ενυδρειο εαν γυρνούσα το χρόνο πίσω σίγουρα δεν θα υπήρχε τώρα στο σαλόνι μου , όχι γιατί είναι άσχημο αλλά γιατι ολη αυτη η ταλαιπορία που πέρασα - πέρασες - περάσαμε Νικο εαν θέλεις μου στερεί τουλάχιστον για τώρα τη δυνατότητα να το χαρώ ..... Καταλαβαίνω Νικο τις αντικειμενικες δυσκολιες και τις ατυχιες αλλά δεν καταλαβαίνω την συμπεριφορά σου κυρίως προς τα παιδιά αυτα που με βοηθάνε με ότι μέσο μπορεί ο καθένας και εσύ τους προσβάλλεις λεκτικά - ειρωνικά ... Θεωρώ πολύ ομορφό κατασκευαστικα το ενυδρειο σαν γυάλα όπως και την επένδυση ξύλου . Αλλά πιστεύω επείδη το λέει η πλειοψηφια και όχι εγώ καθώς δεν μπορω να κρίνω επειδή ειμαι πραγματικα άσχετη με αυτά τα θέματα οτι πράγματι υπήρχαν λάθη και αστοχίες στον όλο σχεδιασμό και κυρίως στην υπέρχειλιση και στους σωλήνες . Όταν είσαι επαγγελματίας παίρνεις και την ευθύνη της όλης δουλείας σου και εαν έχει κάποια λάθη είσαι ετοιμός να δεχτείς την καλοπροαίρετη κριτική και να διορθώσεις τα λάθη . Το ζητούμενο όμως είναι πάνω απ όλα η σωστή συμπεριφορά , επαγγελματική και ανθρωπινή , και όλα λύνονται . Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη από τη μερία μου γιατι άκουσαν λογια κάποιοι άνθρωποι εδω μέσα εξ΄αιτίας μου που δεν έπρεπε να ακούσουν και που το μονο που ηθελαν ήταν να με βοηθησουν !!! Δεν ξέρω την πορεία αυτού του ενυδρείου πραγματικά από εδώ και πέρα μετα τόσα αδειάσματα και γεμίσματα . Πιστεύω να μην υπάρξει κάποιο αλλο θέμα και θα δούμε στην πορεία ... (http://prntscr.com/jt7zjo)
  #90  
Παλιά 10-06-18, 13:12
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Νικολέτα Καλά εκανες κ τα έγραψες,Αλλά για μένα προσωπικά δεν χρειαζόταν, είχα καταλάβει από πριν πόσα ξέρεις εσυ κ πόσα Ο επαγγελματίας.μπορεις ακόμα το Σάμπ να το βάλεις από κάτω με λίγη δουλειά κ λίγα χρήματα όποτε να ομορφύνει κ να λειτουργήσει παααααααρα πολύ καλύτερα.γενικως μην σκας ,Το θες πολύ κ θα γίνει. Κ για μας πάλι μην σκας ,λίγο τα μάτια μας φυγαμε αλλά οκ.τωρα αφηνω ,έχω να πάω σ κάτι μεσημεριανές εκπομπές με την nightmare waters.
-------------------------
Οντως στο θεμα φινίρισματος, γυαλας κ επίπλου δείχνει πολύ καλή δουλειά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 10-06-18 στις 13:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τοποθέση σφουγγαριών στο σαμπ και μειωση θορύβου Νικολέτα Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 22-05-18 09:50
Μεγάλο Πρόβλημα!!! tzetzos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 18-03-13 18:46
Eheim 2213 κλασική περίπτωση θορύβου medico Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 23-10-10 01:33
Mείωση θορύβου σε Red Sea Prizm Pro Skimmer chrisx Φίλτρανση 7 10-04-09 08:04
Πρόβλημα διακόσμησης λόγω ενυδρείου! xxone_17 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 13-03-08 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14576 seconds with 16 queries