Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φωτογραφία > Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-11, 16:42
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Smile Νέα φωτογραφική μηχανή - Nikon D3100

Χαιρετώ το φόρουμ!
Ήταν καιρός πια να αλλάξω την πολυαγαπημένη μου compact με μία υπέροχη D-SLR. Μετά από πολύ μπούρου-μπούρου με φωτογράφους σε καταστήματα και με τη συμβουλή του κύριου Raven (για την D5000 όμως) κατέληξα στην αγορά της Nikon D3100 με φακό 18-55mm, και πρώτα ο θεός, σε εύλογο χρονικό διάστημα θα πάρω έναν Nikkor 55-200mm Φακό.
Έχω ψάξει σε πολλά βίντεος και κριτικές και εντυπωσιάστηκα.
Είδα και το θέμα του κύριου leonm και είχα ακόμη ένα κίνητρο να ρωτήσω.
Φυσικά τη μηχανή την παρήγγειλα με τρίποδο. Τί τώρα παιζούμε;
Θα ήθελα οι κάτοχοί της να μου πουν γνώμες και συμβουλές για αυτή τη μηχανή, ώστε σε λίγους μήνες εντατικής ενασχόλησης να είμαι καλύτερος
Εδώ είναι σχετικά sites:
http://www.nikon.gr/el_GR/product/di...consumer/d3100
http://www.youtube.com/watch?v=gQzO0...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=e2Inn...eature=related

Ευχαριστώ
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-11, 17:15
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Μπράβο Τηλεμαχε....Πολύ καλή επιλογή.
Πόσο κ από που την πήρες;
Όσο για τον ζουμ μην ψάχνεται από τώρα.
Μάθε πρώτα τη μηχανή κ εάν δεις ότι σου χρειάζεται πάρε τον.
Καλύτερα παρε κάποιον 70-300.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-11, 17:18
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Την πήρα από ένα μαγαζί στα Χανιά 549€ και με τρίποδο 30€. Την παίρνω τη Δευτέρα. Θα την "εξασκήσω" φωτογραφίζοντας την Αλεξάνδρα
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-11, 17:44
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Καλη επιλογη
Να ξερεις οτι τις καλυτερες φωτογραφιες (οξυτητα κλπ) ο zoom συνηθως τις παιρνει σε διαφραγματα απο 5.6 ως 11.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-01-11, 17:54
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Τί είναι το διάφραγμα
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-11, 18:04
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Δυο παραμετροι της φωτογραφιας ειναι η ταχυτητα ληψης (ο χρονος που μενει ανοιχτο το διαφραγμα ωστε να περασει η εικονα και να αποτυπωθει στον αισθητηρα) και το διαφραγμα.
Το διαφραγμα ειναι η διαμετρος της οπης που σχηματιζεται μεσα στον φακο απο μεταλλικα ελασματα τα οποια κλεινουν (σχηματιζοντας οπες διαφορων διαμετρων) οταν παταμε το κουμπι για να βγαλουμε την φωτο.
Αν κοιταξεις τον φακο απο μπροστα δεν θα διαπιστωσεις καποια οπη... γιατι ο φακος ειναι πληρως ανοιχτος (διαφραγμα ανοιχτο). Τραβα ομως μια φωτο με μικρη ταχυτητα κλειστρου (πχ 1 sec) και θα δεις τα ελασματα να κινουνται κλεινοντας τον φακο και αφηνοντας μια μικρη η μεγαλη οπη αναλογα με το διαφραγμα που επελεξες εσυ χειροκινητα 'η η μηχανη αυτοματα.
Το διαφραγμα χοντρικα πετυχαινει οτι και η ταχυτητα, αν και υπαρχουν καποιες διαφορες. Μεγαλο διαφραγμα σημαινει περναει πολυ φως, μικρο διαφραγμα λιγο φως.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-11, 18:22
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυο παραμετροι της φωτογραφιας ειναι η ταχυτητα ληψης (ο χρονος που μενει ανοιχτο το διαφραγμα το κλειστρο εχει σχεση με το χρόνο όχι το διαφραγμα. ωστε να περασει η εικονα και να αποτυπωθει στον αισθητηρα) και το διαφραγμα.

Το διαφραγμα χοντρικα πετυχαινει οτι και η ταχυτητα, αν και υπαρχουν καποιες διαφορες.Πολύ χονδρικα. Μεγαλο διαφραγμα σημαινει περναει πολυ φως, μικρο διαφραγμα λιγο φως.
Τηλεμαχε ρώτησες σοβαρά;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-11, 18:23
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Εμμ Ναι
Δεν πειράζει.
Θα μάθω πολύ καλά τις οδηγίες χρήσης
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-11, 18:34
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τηλεμαχε ρώτησες σοβαρά;
Σωστα beat.
Το κλειστρο ειναι η "κουρτινα" που ενεργοποιειται οταν παταμε το κουμπι για να βγει η φωτο. Αρα μιλαμε για ταχυτητα κλειστρου.
Το διορθωσα και πιο πανω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-11, 18:39
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Θα ήταν καλύτερα να διαβάσεις πρώτα μερικά πράγματα κ μετα να δώσεις 600 ευρώ.Τέλος πάντων. Τουλάχιστον έχεις όρεξη.....
Γουγλαρε κλειστρο κ διαφραγμα κ ότι απορία άλλη έχεις έδω είμαστε....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-01-11, 18:43
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

τηλεμαχε την αγορασα και εγω την μηχανη αυτη.μπορεις να δεις και φωτο στα θεματα μου στα τελευταια που φωτογραφιζω με αυτην.εγω ακομα βεβαια δεν αξιωθηκα να παρω τριποδο αλλα εκανες καλη επιλογη.τραβαει πολυ ωραια και το βιντεο της σε hd ειναι αρκετα καλο.καλο διαβασμα το manual.αυτο που θα εχει η μηχανη ειναι το μικρο.ενα που ειχα βρει ειναι 200 σελιδες περιπου.μεχρι να το διαβασεις και να εξασκηθεις με διαφραγματα και ταχυτητες εχει ψωμι ακομα οποτε ασε στην ακρη τον αλλο φακο για αρχη και καλες εξορμησεις.οτιδηποτε αν θες για τον χειρισμο της και κολλησεις καπου σφυρα ετσι;;
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-01-11, 18:43
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα beat.
Το κλειστρο ειναι η "κουρτινα" που ενεργοποιειται οταν παταμε το κουμπι για να βγει η φωτο. Αρα μιλαμε για ταχυτητα κλειστρου.
Το διορθωσα και πιο πανω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-01-11, 18:46
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Αααα
και κατι αλλο που ξεχασα να αναφερω..
Ο 55-200 (VR υποθετω) ειναι οπτικα καλυτερος του 70-300 (G υποθετω).
Αυτο φαινεται απο κριτικες πχ
http://www.kenrockwell.com/nikon/55-200mm-vr.htm
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-01-11, 18:54
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Σίγουρα.
Όσο πιο μικρό το εύρος τόσο καλύτερος ο φακός.
Απλα ο 70-300 έχει μεγαλύτερο ζουμ.
Εξαρτάται τι θέλει περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-01-11, 07:19
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Πώπω μην με ξενερώνετε τώρα
Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε γιατί μου βγάζει κάτι φόρουμ και δεν βρίσκω άκρη με αυτά που λένε. Δεν βρίσκω απαντήσεις από έμπειρους μόνο μονόλογους αρχάριων
-------------------------
Εγώ δεν θέλω μεγάλα ζουμ.
Μπορείτε να μου πείτε πως κάνω καλή εστίαση πάνω σε ένα αντικείμενο;;;
Και τι επηρεάζει στην φωτογραφία το μέγεθος ανοίγματος του διαφράγματος (εκτός το ότι περνά περισσότερο φως)
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τηλέμαχος : 21-01-11 στις 07:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-01-11, 09:31
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Την εστιαση θα την αναλαβει η μηχανη αυτοματα. Εκτος αν θελεις να επεμβεις εσυ σε κοντινα θεματα (λειτουργια macro) οποτε θα επιλεξεις το προγραμμα manual εστιασης.
Το μεγεθος ανοιγματος του διαφραγματος επηρεαζει κυριως την οξυτητα καθως και τις παραμορφωσεις και αλλες γεωμετρικες παρεκτροπες στην απεικονιση της φωτογραφιας. Ολοι οι φακοι (και ακομα περισσοτερο οι zoom) εχουν ενα ευρος διαφραγματων οπου συμπεριφερονται καλυτερα. Αυτο ειναι συνηθως απο 5.6 ως 11.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-01-11, 08:57
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Τη Δευτέρα παίρνω τη μηχανή!
Για να σας πώ...
Είναι δύσκολη στη χρήση; Θα μου πάρει πολύ καιρό να την μάθω έστω και λίγο;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-01-11, 11:24
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Οχι δεν θα σου παρει πολυ καιρο να τραβας καλες φωτο γιατι στην αρχη μεχρι να την μαθεις μπορεις να την εχεις στο full αυτοματο.
Αν θελεις στειλε μου ε-μαιλ να σου στειλω ενα ελληνικο e-book για τη φωτογραφια για να αρχισεις να καταλαβαινεις καποια βασικα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-01-11, 16:40
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Τηλέμαχε, έτσι και βγάλεις γυμνές φωτογραφίες της Αλεξάνδρας....θα σε μηνύσω!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-01-11, 17:44
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Η γνωμη μου ειναι να πειραματιστεις με το manual και να μαθεις να το χειριζεσαι αψογα. Ετσι μονο θα εκμεταλευθεις ολες τις δυνατοτητες της μηχανης σου. Αν ειναι να τη χρησιμοποιεις στο αυτοματο καλυτερα να μην την αγορασεις. Μια χαρα ειναι και η compact. Τωρα οσο αφορα τον επομενο φακο αυτο θα το βρεις μονος σου χρησιμοποιωντας τη μηχανη και βλεποντας πια θεματα σου αρεσουν να φωτογραφιζεις. Αυτα απο εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-01-11, 22:06
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω σε όλες τις συμβουλές που γράφτηκαν ότι το άνοιγμα του διαφράγματος επηρεάζει ένα επίσης εξαιρετικά σημαντικό στοιχείο που είναι το βάθος πεδίου και σχετίζεται με την λεπτομέρεια που απεικονίζονται υποκείμενα κοντά ή μακρύτερα από το φακό σου. Αυτός είναι άλλωστε ένας από τους λόγους που ίσως αγοράζει κανείς SLR μηχανή πέρα από όλα τα άλλα: ο πλήρης έλεγχος στο βάθος πεδίου (κάτι που οι compact ψηφιακές μικρού έως μέσου κόστους το έχουν λύσει απλά: έχουν σχεδόν πάντα μεγάλο βάθος πεδίου). Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα μαθηματάκια και θα ανοίξει ένας άλλος κόσμος. Τέτοιες σελίδες μπορείς να βρεις πάρα πολλές στο δίκτυο.
Επίσης, θα έλεγα ότι πριν να διαβάσεις το manual ίσως είναι ακόμη καλύτερα να διαβάσεις πρώτα κάποιο βιβλιαράκι σχετικά με τη ψηφιακή φωτογράφιση με slr, γιατί τα manuals δεν σε διδάσκουν, κυρίως σου δείχνουν πως να κάνεις τις κατάλληλες λειτουργίες για κάτι που συχνά εσύ πρέπει να γνωρίζεις και οι πληροφορίες που περιέχουν σχετικά με το σε τι χρησιμεύουν οι διάφορες δυνατότητες της μηχανής σου για δημιουργική φωτογραφία είναι ελάχιστες.
Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά θα σου πρότεινα αυτά τα βιβλία που χωρίς να μπαίνουν σε τεχνικές λεπτομέρειες σου δείχνουν βασικές ιδέες για το πως να κάνεις διάφορα πράγματα. Επίσης ένα πραγματικά εξαιρετικό βιβλίο που εμένα με βοήθησε πάρα πολύ είναι αυτό. Το συστήνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. Με την DSLR που πήρες μπαίνεις σε έναν καινούργιο κόσμο φωτογράφισης και δημιουργίας, αρκεί να έχεις την όρεξη να μελετήσεις λιγάκι.
Καλή συνέχεια !
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-01-11, 03:54
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Πολύ καλά τα μαθηματάκια που παρεθεσες Αντρέα! Βρισκομαι και εγώ σε φαση "ψαξιματος" για dSLR καθως η compact μου δεν με ικανοποιεί πλεον. Αφου διαβάσω λίγο, και καταλήξω σε ορισμένες επιλογες - καθως και στο budget φυσικά- θα ανοίξω κ εγώ ενα θεματάκι, να με βοηθήσετε στην επιλογή κάμερας!

Υ.Γ. Τηλεμαχε εχουν περάσει 12 μέρες και ακόμα δεν έχουμε δειγμα φωτογραφίας της νεας σου μηχανής!

....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-01-11, 10:17
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Τηλέμαχε, έτσι και βγάλεις γυμνές φωτογραφίες της Αλεξάνδρας....θα σε μηνύσω!!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν θα σου παρει πολυ καιρο να τραβας καλες φωτο γιατι στην αρχη μεχρι να την μαθεις μπορεις να την εχεις στο full αυτοματο.
Αν θελεις στειλε μου ε-μαιλ να σου στειλω ενα ελληνικο e-book για τη φωτογραφια για να αρχισεις να καταλαβαινεις καποια βασικα
Πολύ θα το ήθελα!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνωμη μου ειναι να πειραματιστεις με το manual και να μαθεις να το χειριζεσαι αψογα. Ετσι μονο θα εκμεταλευθεις ολες τις δυνατοτητες της μηχανης σου. Αν ειναι να τη χρησιμοποιεις στο αυτοματο καλυτερα να μην την αγορασεις. Μια χαρα ειναι και η compact. Τωρα οσο αφορα τον επομενο φακο αυτο θα το βρεις μονος σου χρησιμοποιωντας τη μηχανη και βλεποντας πια θεματα σου αρεσουν να φωτογραφιζεις. Αυτα απο εμενα.
Πιο πολύ μου αρέσουν τα θέματα φυσικού τοπίου και επίσης τα κοντινά (έμαθα από ένα βίντεο πως να εστιάζω με τη μηχανή)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andreas301 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμπληρώσω σε όλες τις συμβουλές που γράφτηκαν ότι το άνοιγμα του διαφράγματος επηρεάζει ένα επίσης εξαιρετικά σημαντικό στοιχείο που είναι το βάθος πεδίου και σχετίζεται με την λεπτομέρεια που απεικονίζονται υποκείμενα κοντά ή μακρύτερα από το φακό σου. Αυτός είναι άλλωστε ένας από τους λόγους που ίσως αγοράζει κανείς SLR μηχανή πέρα από όλα τα άλλα: ο πλήρης έλεγχος στο βάθος πεδίου (κάτι που οι compact ψηφιακές μικρού έως μέσου κόστους το έχουν λύσει απλά: έχουν σχεδόν πάντα μεγάλο βάθος πεδίου). Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα μαθηματάκια και θα ανοίξει ένας άλλος κόσμος. Τέτοιες σελίδες μπορείς να βρεις πάρα πολλές στο δίκτυο.
Επίσης, θα έλεγα ότι πριν να διαβάσεις το manual ίσως είναι ακόμη καλύτερα να διαβάσεις πρώτα κάποιο βιβλιαράκι σχετικά με τη ψηφιακή φωτογράφιση με slr, γιατί τα manuals δεν σε διδάσκουν, κυρίως σου δείχνουν πως να κάνεις τις κατάλληλες λειτουργίες για κάτι που συχνά εσύ πρέπει να γνωρίζεις και οι πληροφορίες που περιέχουν σχετικά με το σε τι χρησιμεύουν οι διάφορες δυνατότητες της μηχανής σου για δημιουργική φωτογραφία είναι ελάχιστες.
Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά θα σου πρότεινα αυτά τα βιβλία που χωρίς να μπαίνουν σε τεχνικές λεπτομέρειες σου δείχνουν βασικές ιδέες για το πως να κάνεις διάφορα πράγματα. Επίσης ένα πραγματικά εξαιρετικό βιβλίο που εμένα με βοήθησε πάρα πολύ είναι αυτό. Το συστήνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. Με την DSLR που πήρες μπαίνεις σε έναν καινούργιο κόσμο φωτογράφισης και δημιουργίας, αρκεί να έχεις την όρεξη να μελετήσεις λιγάκι.
Καλή συνέχεια !
Ό,τι ακριβώς χρειαζόμουν!!! Ευχαριστώ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Τηλεμαχε εχουν περάσει 12 μέρες και ακόμα δεν έχουμε δειγμα φωτογραφίας της νεας σου μηχανής!

....
Μα, κάποιο λάθος κάνετε! Εγώ τη μηχανή την παίρνω αύριο!


Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!
Για δείτε εδώ να μου πείτε τη γνώμη σας!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-01-11, 11:40
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα, κάποιο λάθος κάνετε! Εγώ τη μηχανή την παίρνω αύριο!
A... Κατάλαβα πως την είχες ήδη αγοράσει! Τελοσπάντων! Δεν πειραζει!

Υ.Γ. "...λαθος κανεις". Σε περναω 2-3 χρόνια μονό.

Παράθεση:
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!
Για δείτε εδώ να μου πείτε τη γνώμη σας!
Αυτά τα βίντεο για ποιον λόγο τα βλέπεις; Χαλάνε ολη την χαρα του να ανοίγεις το κουτι!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-01-11, 13:42
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

ΜΗΝ χρησιμοποιεις guide mode. στο ειπε και πριν οι dslr ΔΕΝ ειναι για αυτοματισμους. αν θες να χρησιμοποιεις προγραμματα καλυτερα να καρατησεις την compact. ΔΕΝ θα δεις κατι καλυτερο με την dslr στο αυτοματο. Γενικα να ξερεις πως με αυτο το μαραφετι α θες να ασχοληθεις και να το ξεζουμισεις και τοτε να πεις οτι κατι παραπανω σου εδωσε πρεπει να ασχοληθεις αρκετα και ριξεις και διαβασμα. Δεν ειναι αντε σημερα την πηρα σε μια εβδομαδα τραβαω τελειες φωτογραφιες. Μπορει να σου παρει ισως και χρονια μεχρι να βγαλεις μια πραγματικα αρτια φωτογραφια. ΔΕΝ στα λεω αυτα για να σε αποθαρρυνω ουτε για "να στην πω", στα λεω για να μην απογοητευτεις και για να ξερεις τι πας να αγορασεις. Κατα τη γνωμη μου πρεπει να ρηξεις αρκετο ακομη διαβασμα πριν προχωρησεις στην αγορα της μηχανης. Να γνωριζεις τουλαχιστον τα βασικα γιατι αλλιως θα ανοιξεις τη μηχανη, θα κομπλαρεις και θα τη χρησιμοποιεις στο αυτοματο κι ετσι ποτε δε θα νιωσεις τη χαρα του να εχεις βγαλει μια καλη φωτογραφια.
Αυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-01-11, 13:46
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Και εγώ για αυτήν σκέφτομαι , φαίνεται καλή για τα λεφτά της...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-01-11, 15:36
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

prospathw
διαφωνω με καποια απο αυτα που λες. Το να λεμε οτι το αυτοματο μιας dslr ειναι μεσες ακρες σαν αυτο μιας κομπακτ δεν ειναι σωστο. Οι dslr εχουν πολυ καλυτερους φακους απο μια κομπακτ και πολυ καλυτερους αισθητηρες. Αρα και στο αυτοματο, out of the box, ο Τηλεμαχος θα δει ΑΜΕΣΩΣ καλες φωτογραφιες, σαφως ανωτερες απο αυτες μιας κοινης κομπακτ. Βεβαιως και θα χρειαστει να καταλαβει τι ειναι διαφραγμα, ταχυτητα κλειστρου κλπ κλπ ωστε να πειραματιστει στο μελλον (σ' αυτο δε διαφωνω) και να παει και σε macro φωτογραφιες αλλα, προς θεου, το αυτοματο μιας dslr ειναι μια χαρα για κοινες ως λιγο προχωρημενες φωτο μεχρι να εντρυφησει καποιος στα ενδοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-01-11, 16:41
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
prospathw
διαφωνω με καποια απο αυτα που λες. Το να λεμε οτι το αυτοματο μιας dslr ειναι μεσες ακρες σαν αυτο μιας κομπακτ δεν ειναι σωστο. Οι dslr εχουν πολυ καλυτερους φακους απο μια κομπακτ και πολυ καλυτερους αισθητηρες. Αρα και στο αυτοματο, out of the box, ο Τηλεμαχος θα δει ΑΜΕΣΩΣ καλες φωτογραφιες, σαφως ανωτερες απο αυτες μιας κοινης κομπακτ. Βεβαιως και θα χρειαστει να καταλαβει τι ειναι διαφραγμα, ταχυτητα κλειστρου κλπ κλπ ωστε να πειραματιστει στο μελλον (σ' αυτο δε διαφωνω) και να παει και σε macro φωτογραφιες αλλα, προς θεου, το αυτοματο μιας dslr ειναι μια χαρα για κοινες ως λιγο προχωρημενες φωτο μεχρι να εντρυφησει καποιος στα ενδοτερα
1)δεν πιστευω πως αξιζει να πληρωσεις μια dslr και να χρησιμοποιεις auto
2)διαφωνω. δεν θα δει καλες φωτο στο αυτοματο
3)δες αυτο
εγω κραταω αυτο

Παράθεση:
My answer is to have both (I’m fortunate to be able to do so) but if I had to choose between one or the other I’d get a DSLR based upon my experience level, the type of photos I take, my desire to use manual settings and the quality of image that I’m after. If your situation is different to mine however and you want a portable camera that takes good pictures that you’ll mainly use for small prints and emailing that you’ll mainly shoot in auto mode – you’ll probably be quite happy with a cheaper point and shoot.
4)εγω ηερω πως αν δεν ξερεις να οδηγεις ειτε σου δωσουν fiatακι ειτε σου δωσουν ferrari τα ιδια θα καταφερεις. γι αυτο αν δεν ξερεις να οδηγεις δεν παιρνεις και ferrari. γι αυτο το λογο ειπα στον Τηλεμαχο να μην αγορασει dslr πριν διαβασει καποια πραγματα.

5)αν απλα τον ενδιαφερει να παρει μια καλη γωτογραφια χωρις πολλες ρυθμισεις μπορει να το κανει μια χαρα με μια compact οπως φαινεται και εδω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-01-11, 16:53
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Ε ψιτ!
Διάβασα τα λινκς του κύριου Ανδρέα όχι και τόσο σχολαστικά γιατί πρέπει να διαβάσω για 2 διαγωνίσματα.
Την Πέμπτη που θα έχω λιγότερα θα κάτσω να τα μετετήσω σχολαστικά και να τα εφαρμόσω στην κάμερά μου!
(Σας παρακαλώ μην τσακώνεστε)
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-01-11, 17:06
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Δεν τσακονομαστε Τηλεμαχε. Απλα εκφραζει ο καθε ενας τη αποψη του
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Nikon d3100? leonm Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 8 18-12-10 21:53
Υποβρύχια φωτογραφική AlexandraT Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 91 11-12-09 14:19
φωτογραφική μηχανή 4.1 megapixels Σπύρος Μ Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 3 04-11-08 21:39
nikon d40 tsiro Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 7 12-04-08 12:05
Πρόταση για Φωτογραφική! gwgw Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 38 10-01-08 00:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09334 seconds with 14 queries