Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-07, 08:28
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή επιτάχυνση στρωσίματος σε φυτεμένο - κατοικιμένο

Γειά σε όλους.

Πιθανότατα χρειάζομαι στρωμένο υλικό και οπωσδήποτε συμβουλές.
Αυτό γιατί έχω ένα 100lt, με αρκετά φυτά και 3 platies, το οποίο βρίσκεται στην 10η ημέρα του.
(
temp 22-23C
PH = 7.2 (περίπου, γιατί αυτά τα test είναι δυσανάγνωστα )
αμμωνία <0.25 (και αυτό δυσανάγνωστο -tetratest total ammonia)
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 0
τα platies μου μερικές φορές ξύνονται στα φύλλα, αλλά όχι μανιωδώς...
)

Ερώτηση 1: τα φυτά καταναλώνουν ΝΗ3 και ΝΗ4 ? ή τρώνε μόνο ΝΗ4 και αφήνουν ΝΗ3? ...διάβασα αντιφατικές πληροφορίες online.

Ερώτηση 2: αν πράγματι ισχύει ότι με πολλά φυτά θα έχω πολύ αργό στρώσιμο, με ποιούς τρόπους μπορώ να επιταχύνω ή να βελτιώσω τις συνθήκες? Το μόνο κριτήριο είναι οι συνθήκες για τα ψαράκια και όχι το να στρώσει γρήγορα (εκτός αν αυτά συμβαδίζουν)

Ερώτηση 3: δεν ήρθε ακόμα το Ο2 τεστ, αλλά σκέφτομαι μήπως πρέπει οπωσδήποτε να βγάλω την αεραντλία (για καλύτερο CO2) και να αφήσω μόνο τα φυτά και το φίλτρο (έχει έξοδο στην επιφάνεια) για οξυγόνωση?
(ή μήπως να την ανοίγω μόνο το βράδυ αφού σβήσουν τα φώτα?)

¶λλες λεπτομέρειες:

φωτισμός: 1Χ25W arcadia freshwater 12ώρες

φυτά: Vallisneria spiralis, Limnophila sessiliflora, Ceratophyllum demersum, anubia barteri nana, anubia nana bonzai, Cabomba caroliniana, Egeria densa και μια φτέρη που δε ξέρω πως τη λένε.

λίπασμα: sera florena (iron and minerals) (δεν το χρησιμοποίησα ακόμα)
αντιχλώριο: API stress coat
αλάτι: sera ectopur
βακτήρια: API stress zyme (που δεν κάνει τίποτα νομίζω...)

πήρα και API melafix, αλλά δεν ξέρω αν θα επιρρεάσει το στρώσιμο

το εσωτερικό βιολογικό έχει μέσα μόνο το μπλέ σφουγγάρι, ενώ περιμένω να έρθει υαλοβάμβακας και Sera Siporax 15mm.

Σόρρυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων... αλλά πιστέψτε με, κρατήθηκα
Αν έγραφα όλες τις απορίες μου θα φτάναμε πολύ μακριά.

- Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-07, 09:38
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από air Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σε όλους.

Πιθανότατα χρειάζομαι στρωμένο υλικό και οπωσδήποτε συμβουλές.
Αυτό γιατί έχω ένα 100lt, με αρκετά φυτά και 3 platies, το οποίο βρίσκεται στην 10η ημέρα του.
(
temp 22-23C
PH = 7.2 (περίπου, γιατί αυτά τα test είναι δυσανάγνωστα )
αμμωνία <0.25 (και αυτό δυσανάγνωστο -tetratest total ammonia)
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 0
τα platies μου μερικές φορές ξύνονται στα φύλλα, αλλά όχι μανιωδώς...
)

Ερώτηση 1: τα φυτά καταναλώνουν ΝΗ3 και ΝΗ4 ? ή τρώνε μόνο ΝΗ4 και αφήνουν ΝΗ3? ...διάβασα αντιφατικές πληροφορίες online.

Ερώτηση 2: αν πράγματι ισχύει ότι με πολλά φυτά θα έχω πολύ αργό στρώσιμο, με ποιούς τρόπους μπορώ να επιταχύνω ή να βελτιώσω τις συνθήκες? Το μόνο κριτήριο είναι οι συνθήκες για τα ψαράκια και όχι το να στρώσει γρήγορα (εκτός αν αυτά συμβαδίζουν)

Ερώτηση 3: δεν ήρθε ακόμα το Ο2 τεστ, αλλά σκέφτομαι μήπως πρέπει οπωσδήποτε να βγάλω την αεραντλία (για καλύτερο CO2) και να αφήσω μόνο τα φυτά και το φίλτρο (έχει έξοδο στην επιφάνεια) για οξυγόνωση?
(ή μήπως να την ανοίγω μόνο το βράδυ αφού σβήσουν τα φώτα?)

¶λλες λεπτομέρειες:

φωτισμός: 1Χ25W arcadia freshwater 12ώρες

φυτά: Vallisneria spiralis, Limnophila sessiliflora, Ceratophyllum demersum, anubia barteri nana, anubia nana bonzai, Cabomba caroliniana, Egeria densa και μια φτέρη που δε ξέρω πως τη λένε.

λίπασμα: sera florena (iron and minerals) (δεν το χρησιμοποίησα ακόμα)
αντιχλώριο: API stress coat
αλάτι: sera ectopur
βακτήρια: API stress zyme (που δεν κάνει τίποτα νομίζω...)

πήρα και API melafix, αλλά δεν ξέρω αν θα επιρρεάσει το στρώσιμο

το εσωτερικό βιολογικό έχει μέσα μόνο το μπλέ σφουγγάρι, ενώ περιμένω να έρθει υαλοβάμβακας και Sera Siporax 15mm.

Σόρρυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων... αλλά πιστέψτε με, κρατήθηκα
Αν έγραφα όλες τις απορίες μου θα φτάναμε πολύ μακριά.

- Χρήστος
Ανεβασε τη θερμοκρασια στους 25 (με θερμομετρο η μετρηση ΟΧΙ με τον θερμοστατη οκ? )

Με ph 7.2 θα ειχες μονο αμμωνια ετσι κιαλλιως. Οτι τα φυτα ρουφανε αμμωνια ειναι γνωστο, τωρα αν αλλαζει κατι με αμμωνιο, θελει ισως ψαξιμο, αλλα δεν μας απασχολει συνηθως...

Ερωτηση 2: Μιλαμε για πολλα φυτα, οποτε μην ανησυχεις. Γενικα, με στρωμενο υλικο απο αλλο ενυδρειο το ενυδρειο στρωνει αμεσως.

Ερωτηση 3. Η αερανλια δεν χρειαζεται. Ουτε το τεστ οξυγονου. απλη αναταραξη επιφανειας ειναι αρκετη.

Το φως δεν φτανει για τα φυτα. Ειναι πολυ οριακο. Με αυτό το φως δεν ρουφανε και τιποτε επισης.

Το Ectopur ΔΕΝ ειναι ΑΛΑΤΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ, αλλα αντιπαρασιτικο.
Αλατι = NaCl
Λιπασμα για τα φυτα που εχεις και με αυτο το φως δεν χρειαζεται...

Stress-Zyme : Αχρηστο δεν ειναι, απλα κερδιζεις μερικες μερες στην αρχή.
Λειτουργει ως αρχικός "σπορος" για να ξεκινησει ο πολλαπλασιασμός των βακτιριδιων.
Αυτο βεβαια θα συμβει ετσι κιαλλιως από μόνο του, ισως σε λιγο περισσοτερο χρόνο...
Αν το υπεραπλουστευσουμε το θεμα, καταληγουμε οτι δεν χρειαζεται... Κακο παντως δεν κάνει.

Τι εννοεις να επηρεαει το στρωσιμο το melafix? ριχνεις? Γιατι? Το melafix ειναι φυσικο αντιβιοτικό, και σιγουρα ΔΕΝ βοηθαει στο στρωσιμο.

Πρωτα βαζουμε τα υλικα στο φιλτρο και μετα στρωνουμε, οχι αναποδα.
Τελος παντων.. Τι φιλτρο εχεις ακριβως?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-02-07, 09:53
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Οταν κάνουμε θεραπείες με αντιβιωτικά αντιπαρασιτικά κτλ καλό είναι να βγάζουμε το βιολογικό υλικό απο το φίλτρο-σφουγγάρι κτλ-τα φυλάμε σε ένα κουβά με νερό ενυδρείου για να μην σκοτώσουμε τα βακτηρίδια όσο διαρκεί η θεραπεία.Μερικές ημέρες δηλ.
Πάντως και το φως σου θέλει ενίσχυση.Δεν παίρνει άλλη μια λάμπα;Εστω με ιδιοκατασκευή.
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-02-07, 10:21
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Netblues!

Παράθεση:
Τελος παντων.. Τι φιλτρο εχεις ακριβως?
Το φίλτρο ήταν στο ενυδρείο (aquatlantis), εσωτερικό, με 3 χώρους (αντλία, υλικά, θερμαντικό) και το υπάρχον μπλέ σφουγγάρι είναι περίπου 10χ10χ10cm

Παράθεση:
Πρωτα βαζουμε τα υλικα στο φιλτρο και μετα στρωνουμε, οχι αναποδα.
Φυσικά, αλλά όταν κατάλαβα ότι σκέτο το σφουγγάρι ίσως δεν αρκεί, παράγγειλα υαλοβάμβακα και siporax.

Παράθεση:
Ανεβασε τη θερμοκρασια στους 25
Τη θερμοκρασία την έβαλα 22-23 γιατί διαβάζω ότι τα πλάτυ θέλουν 18–25 °C. Δεν καταλαβαίνω γιατί να τη βάλω στο πάνω όριο, εφόσον θα επιδυνώσει λίγο και τη σχέση ΝΗ3/ΝΗ4. Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν έχω καταλάβει?

Παράθεση:
Η αερανλια δεν χρειαζεται. Ουτε το τεστ οξυγονου. απλη αναταραξη επιφανειας ειναι αρκετη
Εδώ έχω και 1 επιπλέον ερώτηση... αν κρατάω το καπάκι κλειστό, απο πού θα έρθει οξυγόνο να αναπληρώσει τις καταναλώσεις? Εσείς τι κάνετε με τα καπάκια σας? για την ώρα το αφήνω κλειστό την ημέρα και το ανοίγω το βράδυ που τα φυτά δεν παράγουν.

Παράθεση:
Το φως δεν φτανει για τα φυτα
Στο υπάρχον καπάκι ίσως χωράει 2η λάμπα-πατέντα, αν το έχει κάνει κανείς ας μου πεί πως. Πάντως τα υπάρχοντα φυτά μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα!

Παράθεση:
Το Ectopur ΔΕΝ ειναι ΑΛΑΤΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ, αλλα αντιπαρασιτικο
Το Ectopur δεν λέει ότι είναι αντιπαρασιτικό, εξάλου είναι 95.6% αλάτι (NaCl) και έχει και sodium perborate 2.7% και sodium borate 1.7%. Το πήρα προχείρως γιατί δεν βρήκα αλάτι χωρίς προσμίξεις.

Παράθεση:
ριχνεις? Γιατι?
όχι δεν έριξα melafix.

Παράθεση:
Γενικα, με στρωμενο υλικο απο αλλο ενυδρειο το ενυδρειο στρωνει αμεσως.
Ποιός είναι ο ποιό απλός τρόπος να βρώ υλικό? Διαβάζω ότι υπάρχει και σύλλογος, οπότε θα περάσω το σάββατο (πού, πώς, πότε?). Θα βρώ εκεί?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-07, 10:28
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από msigouros Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν κάνουμε θεραπείες με αντιβιωτικά αντιπαρασιτικά κτλ καλό είναι να βγάζουμε το βιολογικό υλικό απο το φίλτρο-σφουγγάρι κτλ-τα φυλάμε σε ένα κουβά με νερό ενυδρείου για να μην σκοτώσουμε τα βακτηρίδια όσο διαρκεί η θεραπεία.Μερικές ημέρες δηλ.
Πάντως και το φως σου θέλει ενίσχυση.Δεν παίρνει άλλη μια λάμπα;Εστω με ιδιοκατασκευή.
Ευχαριστώ, μάλλον ιδιοκατασκευή πρέπει να γίνει... τη λάμπα θα τη χωρέσω κάπως. Δεν ξέρω όμως που να ψάξω για αδιάβροχα ντουί και για ανακλαστήρα που να μπαίνει πάνω στη λάμπα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-07, 10:57
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από air Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω όμως που να ψάξω για αδιάβροχα ντουί και για ανακλαστήρα που να μπαίνει πάνω στη λάμπα.
Σε καταστήματα ενυδρειακού χαρακτήρα!!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-07, 11:17
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από air Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ Netblues!

Το φίλτρο ήταν στο ενυδρείο (aquatlantis), εσωτερικό, με 3 χώρους (αντλία, υλικά, θερμαντικό) και το υπάρχον μπλέ σφουγγάρι είναι περίπου 10χ10χ10cm

Φυσικά, αλλά όταν κατάλαβα ότι σκέτο το σφουγγάρι ίσως δεν αρκεί, παράγγειλα υαλοβάμβακα και siporax.

Τη θερμοκρασία την έβαλα 22-23 γιατί διαβάζω ότι τα πλάτυ θέλουν 18–25 °C. Δεν καταλαβαίνω γιατί να τη βάλω στο πάνω όριο, εφόσον θα επιδυνώσει λίγο και τη σχέση ΝΗ3/ΝΗ4. Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν έχω καταλάβει?

Εδώ έχω και 1 επιπλέον ερώτηση... αν κρατάω το καπάκι κλειστό, απο πού θα έρθει οξυγόνο να αναπληρώσει τις καταναλώσεις? Εσείς τι κάνετε με τα καπάκια σας? για την ώρα το αφήνω κλειστό την ημέρα και το ανοίγω το βράδυ που τα φυτά δεν παράγουν.

Στο υπάρχον καπάκι ίσως χωράει 2η λάμπα-πατέντα, αν το έχει κάνει κανείς ας μου πεί πως. Πάντως τα υπάρχοντα φυτά μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα!

Το Ectopur δεν λέει ότι είναι αντιπαρασιτικό, εξάλου είναι 95.6% αλάτι (NaCl) και έχει και sodium perborate 2.7% και sodium borate 1.7%. Το πήρα προχείρως γιατί δεν βρήκα αλάτι χωρίς προσμίξεις.

όχι δεν έριξα melafix.

Ποιός είναι ο ποιό απλός τρόπος να βρώ υλικό? Διαβάζω ότι υπάρχει και σύλλογος, οπότε θα περάσω το σάββατο (πού, πώς, πότε?). Θα βρώ εκεί?

10x10x10 για λιγα ψαρια μαλλον ειναι αρκετό. Οχι οτι κατι καλυτερο θα σε χαλασει.

Οσο πιο ψηλα η θερμοκρασια, τοσο γρηγοροτερο το στρωσιμο...

Για το οξυγονο, μην ανησυχεις, περναει απο τις χαραμαδες.. Δεν χρειαζεται κατι περσσοτερο..

Αυτο που μπορει να μεγαλωνει γρηγορα ειναι το κερατοφυλλο...(αμα επιπλεει κατω απο τη λαμπα..)

Η ιδια η σερα λεει οτι το ectopur ειναι αντιπαρασιτικο.
Οπως και ναχει... μπορει το 95% να ειναι αλατι, το υπολοιπο 5% ομως ΔΕΝ ειναι.

Στο συλλογο παντα διαθετουμε αρκετή μπίχλα (βακτηριδιακή) για οποιον χρειαζεται.
Αυτό το σαββατο ειδικα, εκτος απο μπιχλα, προσφερουμε και βασιλοπιτα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-07, 11:47
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο συλλογο παντα διαθετουμε αρκετή μπίχλα (βακτηριδιακή) για οποιον χρειαζεται.
Αυτό το σαββατο ειδικα, εκτος απο μπιχλα, προσφερουμε και βασιλοπιτα.
Τέλεια!! το σάββατο θα είμαι εκεί (αμα βρω που είναι
Και δεν είχα ποτέ φανταστεί ότι θα μου προσφέρουν βασιλόπιτα και μπίχλα... και θα ενδιαφερθώ περισσότερο για τη μπίχλα... η ζωή είναι γεμάτη εκπλήξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-07, 12:39
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Με το καλο να μας ερθεις..
Η μπιχλιτσα σου θα σε περιμενει .. μαζι και με την βασιλοπιτα
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-07, 12:46
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Ρίξε και μια ματιά στα pm σου αν δεν το έχεις κάνει ήδη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρωτάρης σε φυτεμένο VASKOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 23-01-07 21:13
Ich σε φυτεμένο! binational Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 17-11-06 10:28
Refugium σε φυτεμένο? Apostolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 28-06-06 08:27
Μετατροπή σε φυτεμένο... galant Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 11-02-05 21:26
Λάθος ξεκίνημα - Προβλήματα στρωσίματος Lary80 Γλυκό νερό - Γενικά 36 18-05-04 12:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06455 seconds with 13 queries