Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα

Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα Φίλτρανση,υπόστρωμα,πρόσθετα κτλ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-11, 10:26
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή Πείσε τη γυναίκα σου για νέο ενυδρείο!

Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς έχεται ζήσει αυτό το μαρτύριο! Έχεις στην αποθήκη το παλιό ενυδρειάκι και σκονίζεται....αλλά σε τρώει να το στήσεις και αυτό, έστω και για ένα μικρό γαριδοενυδρείο!

Το πρόβλημα μου ξεκινά από τη στιγμή που ήδη στο σπίτι υπάρχουν άλλα 3 ενυδρεία. Η γυναίκα μου στη σκέψη και μόνο να μπει στο σπίτι νεο ενυδρείο (έστω και 20λιτρο) έπαθε φρίκη!!!

....Παρόλα αυτά, είμαι στην ευχάριστη θέση να πω ότι η λύση έχει βρεθεί....μένει η υλοποίηση της και εδώ είναι που θα ήθελα και τις ιδέες σας ή αν κάποιος από εσάς έχει κάνει κάτι ανάλογο, να δώσει καμιά επιπλέον πληροφορία.

Το ενυδρείο που είναι στην αποθήκη, είναι μια απλή ορθογώνια γυάλα....τίποτα το σπουδέο 40μήκος Χ 20 πλάτος Χ 25 ύψος



Η λύση που έχει βρεθεί είναι να παρουσιαστεί το πιο πάνω "κουτάκι" σαν ένα διακοσμητικό για το καθηστικό ή ένα φωτιστικό ή κάτι σε μπιμπελό.

Η γυναίκα μου μου έχει ξεκαθαρήσει ότι για να μπει στο καθηστικό θα πρέπει να είναι κάτι πολύ όμορφο.....και όταν λέει όμοφρο ΔΕΝ εννοεί ότι εμείς....ένα ωραίο ενυδρείο με ξύλα, φυτά, αφίσα και το ανάλογο υπόστρωμα.

Η πρώτη μου σκέψη είναι να δώσω όγκο στο ενυδρείο με φελιζολ που θα βάλω για βάση και καπάκι του ενυδρείου (στο οποίο θα κρυφτεί και το φωτιστικό Τ5 8W)
....στη συνέχεια θα επενδύσω το φελιζόλ της βάσης και ίσως το μπροστινό μέρος του "φελιζόλ καπάκι" με αφίσες ενυδρείου και θα προσπαθήσω να απλώσω το aquascape του ενυδρείου και εκτός ενυδρείου...πάνω στη βάση (με πέτρες, ρίζες και χαλίκι ενυδρείου γύρο γύρο από το ενυδρείο για να φαίνεται σαν συνέχεια αυτού που είναι μέσα.
Τα πλαϊνά της κατασκευής θα είναι στο μισό μήκος της βάσης (για να φαίνεται το ενυδρείο και από το πλάι) και θα έχουν λαχανί χρώμα εξωτερικά και σκούρο μπλέ εσωτερικά....σκούρο μπλέ θα είναι και το φόντο του ενυδρείου όπως και η πλάτη της όλης κατασκευής. Η οροφή της κατασκευής θα ντυθεί με μαύρη αφίσα ενυδρείου.
Το ενυδρείο θα δουλεύει με εξωτερικό φίλτρο το οποίο θα κρυφτεί και αυτό πίσω από το ενυδρείο και μέσα στη βάση φελιζόλ (γι'αυτό ήθελα και την υψομετική διαφορά (το φελιζόλ βάσης όπως και της οροφής θα έχει 7,5 εκ. ύψος περίπου το καθένα)

Σημείωση....το μαύρο της οροφής και το λάχανί είναι για να είναι ασορτί με το καθηστικό.

Αυτά σε γενικές γραμμές.

Έχει κάνει κάποιος κάτι ανάλογο? Το πιο πάνω είναι απλή σκέψη οπότε οποιεσδήποτε ιδέες ή και σχετικές φωτογραφίες θα ήταν πολύ χρήσιμες!...ακόμα και από έτοιμα ενυδρεία¨"καμουφλαρισμένα".
....Στο πιο πάνω σενάριο προσπάθησα να καμουφλάρω τη γυάλα ΑΛΛΑ χωρίς να ξεφύγω από τον τομέα των ενυδρείων....και θα το προτιμούσα αυτό καθώς δεν θα μου άρεσε μια τηλεόραση και μέσα γαρίδες, ή το εξωτερικό ενός αυτοκινήτου και μέσα να κολυμπάνε ψάρια.

ΥΓ: Το ενυδρείο όταν ολοκληρωθεί με το καλό, θα φιλοξενίσει 1-2 αμάνο και 4-5 ρεντ τσέρι (τις χωράει?) Το άλλο ενδεχόμενο είναι να γίνει μονομαχοενυδρείο με μια δύο αμάνο (οι οποίες θα μπόυν πρώτες με την ελπίδα να τις αποδεχτεί ο μονομάχος)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-11, 10:41
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

απο προσωπικη "εμπειρια" σου λεω να μην βαλεις μονομαχο με γαριδες!

τωρα για τις cherry που λες,τις χωραει,αλλα οι αμανο ειναι κριμα να μπουνε μονο δυο,αφου ζουν σε κοπαδι!
το να βαλεις ενα κοπαδι απο το ενα ειδος και ενα κοπαδι απο το αλλο δεν γινεται λογω λιτρων!

κανεις ενα κοπαδακι 4-5 ατομων και εισαι οκ!
η αποψη μου ειναι να βαλεις τσερι,καθως οι αμανο ειναι μεγαλυτερες!εγω εχω σε 25αρι αμανο και θα τις δωσω σε μεγαλυτερο ενυδρειο μολις μπορεσω..
οι τσερι βεβαια γεννανε ολη μερα,οποτε μετα θα πρεπει να δινεις συνεχεια τα μικρα!

κατα τ'αλλα,πολυ ωραια ιδεα!!

καλη συνεχεια!και περιμενουμε φωτο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-11, 11:45
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
κανεις ενα κοπαδακι 4-5 ατομων και εισαι οκ!
Μιλάς για αμάνο?

Ψάχνωντας το λίγο λέω να ξεκινήσω με καμιά 10ρια Red Cherry και να τις αφίσω να στοκάρουν αυτές το ενυδρειάκι. Αν είναι σωστά τα όσα διαβάζω, το 20λιτρο πέρνει καμιά 50ρια στο σύνολο. ¶ρα θα υπάρχει κάποιο περιθόριο για τις πρώτες αναπαραγωγές.

(πέρνει όντος 50??? Γιατί μου ακούγονται πολλές!)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-11, 13:31
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Για να το κανεις και σε στιλ φωτιστικού προτείνω να βάλεις για φωτισμό LED που είναι και ποιο εύκολο να το φτιάξεις και τα εύκολα φυτά έχω παρατηρήσει ότι μεγαλώνουν κανονικά . + ότι θα έχεις 12v σε DIY κατασκευή καπακιού που μπορείς να το τοποθετήσεις σε plexi glass χωρίς να έχεις τον φόβο ηλεκτροπηξίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-11, 13:47
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε έχεις απόλυτο δίκαιο....απλά δεν έχω αναφέρει ότι τα πιο πολλά υλικά τα έχω ήδη και θέλω να το βγάλω όσο πιο οικονομικά γίνεται

Φωτιστικά έχω δυο



και



Και λέω να βάλω ένα από τα δυο....μάλλον το πρώτο.

Η οικονομική περισυλλογή ήταν μέσα στην αρχική συμφωνία με την κυρία!
Το φίλτρο είναι ένα παλιό που είχα (θέλει λίγες διορθώσεις) και για σόμπα έχω μια 150ρα και μια 75ρα που κάθονται (προφανός τη δεύτερη στο ενυδρείο και την πρώτη για τις αλλαγές)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-12-11, 14:23
NasiaTim Ο χρήστης NasiaTim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Είχα και εγώ το ίδιο θέμα με το "ομορφο" ενυδρέιο στο καθιστικό, έτσι μετά από πολλή σκέψη καταλήξαμε να κατασκευάσουμε ένα έπιπλο με γυψοσανίδα (περίπου 2 μ ύψος) και στη μέση μπήκε η γυάλα. Είναι ορατή και στις τρεις πλευρές της και από πάνω κάναμε ένα ραφάκι το οποίο κλείνει με ξύλο και φιλοξενεί και τα απαραίτητα διακοσμητικά.Εννοείται ότι το ξύλο μετακινείται ώστε να ανόιγεται η γυάλα και να γίνονται οι απαραίτητες εργασιες.Βέβαια με αυτό τον τρόπο το budget εκτοξευθηκε στα ύψη, αλλά τουλάχιστον ικανοποίησε και τις δικές μου απαιτήσεις αλλά και του άντρα μου που ήθελε οπωσδήποτε το ενυδρείο στο καθιστικό
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-12-11, 20:21
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εμενα με τρωει ο κωλος μου με την προσφορα που εχουν τα petcity αλλα η γυναικα μου δεν ψηνεται καθολου για τριτο ενυδρειο μεσα στο σπιτι....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-12, 00:12
storki1 Ο χρήστης storki1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2011
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

χρονια πολλα και καλη χρονια.
εσεις μιλατε για τριτο και για τεταρτο ενυδρειο τι να πω κι`εγω που θελω ενα δευτερο μικρο γυρω στα 70 λιτρα να βαλω επανω στο ψυγειο του δωματιου μου και με εχει πρηξει.
και δεν ειμαι και παντρεμενος.
φαντασου να την παντρευτω κι`ολας?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-12, 01:31
konstantinab Ο χρήστης konstantinab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2011
Περιοχή: Πατρα- Πυργος-Λαμια
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

φιλε storki1 σε καταλαβαινω απολυτα!!!εχω κ εγω το ιδιο θεμα με σενα μονο που η μονη διαφορα ειναι οτι ΕΓΩ το θελω σαν τρελη κ ο φιλος μου ουτε να ακουσει για δευτερο ενυδρειακι...
κ μου κανει εντυπωση γιατι τα περισσοτερα μελη εδω μεσα ειστε αντρες!!!
μα καλα,μονο ο δικος μου δεν ασχολειται??!!! :/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-01-12, 01:48
Το avatar του χρήστη karxarini
karxarini Ο χρήστης karxarini δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2009
Περιοχή: ¶νοιξη (στην αθήνα ειναι!)
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Καλή χρονιά σε όλους!
μια και το τινάξαμε στο οφτόπικ έχω να προτείνω κάτι με τη σειρά μου...
κάτω απο το "Γλυκό Νερό - Γενικά" να μπει ενα άλλο subforum που να λέει "τα ενυδρεία και οι άλλοι" .
έκεί θα έχει μια κατηγορία που θα λέει "ψυχολογικά" στην οποία θα μπορούμε να ανταλλάζουμε συμβουλές για το πως θα πείσουμε στους δικούς μας και απο κάτω θα έχει άλλη μια κατηγορία που θα λέει "γνωριμίες" ώστε όσοι δε βγάζουμε άκρη με τις συμβουλες του πρώτου να πανρευόμαστε μεταξύ μας.
__________________

Ενα ωραίο blog με ενυδρεία :
http://enidrio.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-01-12, 06:51
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από storki1 Εμφάνιση μηνυμάτων
χρονια πολλα και καλη χρονια.
εσεις μιλατε για τριτο και για τεταρτο ενυδρειο τι να πω κι`εγω που θελω ενα δευτερο μικρο γυρω στα 70 λιτρα να βαλω επανω στο ψυγειο του δωματιου μου και με εχει πρηξει.
και δεν ειμαι και παντρεμενος.
φαντασου να την παντρευτω κι`ολας?
Μαλλον δεν εχεις βαλει προτεραιοτητες στη ζωη σου...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-01-12, 07:31
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karxarini Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή χρονιά σε όλους!
μια και το τινάξαμε στο οφτόπικ έχω να προτείνω κάτι με τη σειρά μου...
κάτω απο το "Γλυκό Νερό - Γενικά" να μπει ενα άλλο subforum που να λέει "τα ενυδρεία και οι άλλοι" .
έκεί θα έχει μια κατηγορία που θα λέει "ψυχολογικά" στην οποία θα μπορούμε να ανταλλάζουμε συμβουλές για το πως θα πείσουμε στους δικούς μας και απο κάτω θα έχει άλλη μια κατηγορία που θα λέει "γνωριμίες" ώστε όσοι δε βγάζουμε άκρη με τις συμβουλες του πρώτου να πανρευόμαστε μεταξύ μας.
Έτσι ακριβως! Το τόπικ δεν πολυτερειάζει στις γαρίδες....το άνοιξα εδώ γιατί για γαριδάδικο πάω......είναι όμως πολύ πιο γενική η συζήτηση.

Πάντος για την ιστορία να πω ότι το προτζεκτ έμεινε πίσω λόγω γιορτών!.....αν και....κόβοντας δεξιά και ράβοντας αριστερά αρχίζω να καταλύγω ότι δεν υπάρχει τίποτα πιο όμορφο από ένα καλοστημένο απλό ενυδρείο ....όποτε μάλλον θα το περιορίσω σε καμιά πατέντα για να κρύψω το φίλτρο και τα σύρματα.....και να ελπίζω ότι θα περάσει την έγκριση!

Μια λεπτομέρια που δεν εχω αναφέρει πιο πάνω είναι ο απότερος στόχος αυτού του "'έργου". Στο καθηστικό υπάρχει μια γωνιά ανεκμετάλευτη. Στόχος είναι να καταλυφθεί από το ενυδρείο αυτό.........έτσι ώστε όταν πέσει η ιδέα να φύγει (μεταφερθεί αλλού εννοείται) για να πάρει τη θέση του το θαλασσινό που ονειρεύομε, να μην είναι ρεζερβέ η θέση από κανένα αμπαζιούρ ή κανένα διακοσμητικό πίνακα.
...άσε που θα έχει ήδη συνηθήσει την ίδεα του ενυδρείου εκεί οπότε η αντικατάσταση του με ένα πιο όμορφο δεν πιστεύω να τη χαλάσει ιδιαίτερα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-01-12, 11:50
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

παιδια ολα θελουν μεθοδικοτητα και χειρουργικη ακριβεια
και εμενα η γυναικα μου δεν ηθελε να ακουσει για δευτερο ενυδρειο
και αυτη τη στιγμη στο σαλονι ενα 126λιτρα και ενα 20λιτρο και στο δωματιο ενα 80λιτρο καιενα 30λιτρο...
βεβαια τωρα τη ψηνω να βγαλω το 126 λιτρο και στη θεση του να μπει ενα 400αρι...
μεχρι στιγμης εχουμε αλλα εχω υπομονη και ειμαι σιγουρος μεχρι το πασχα θα το καμαρωνω στο σαλονι μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-01-12, 15:15
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

εγώ γι'αυτό δε παντρεύομαι και αν θέλω βουλώνω πόρτες /παράθυρα και κάνω το σαλόνι λίμνη!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-01-12, 15:35
juliobalmas Ο χρήστης juliobalmas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Εγώ έκανα το εξής:
Της είπα (ψέμα) ότι έχω παραγγείλει ένα 500άρι μεταχειρισμένο και ότι έρχεται Πέμπτη μεσημέρι.
Αφού πρώτα και και μετά και πέρασαν οι μέρες, ήρθε η Πέμπτη και με ρώτησε τι ώρα θα το φέρουν! epic win!
Της είπα ότι ο τύπος τελικά το κράτησε αλλά θα βρω άλλο ίσως λίγο μικρότερο και είπε οκ!!!
Το κάνω όπως η τρόικα. Λέω το χειρότερο σενάριο (για τον άλλον) και μετά το μαλακώνω λίγο και περνάει!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-01-12, 15:37
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Εμενα η δικια μου δεν ηθελε να ακουσει ουτε για την μεταφορα απο το πατρικο μου στο σπιτι μας!Εν τελι εχω ενα 350λιτρο στο σαλονι και στην κρεββατοκαμαρα εχω ενα 110 και ενα 80 ενω στο δωματιο της μικρης εχω ενα 35λιτρο!Η αλλαγη στην συμπεριφορα της εγινε οταν ειπε ο παιδιατρος οτι το στο δωματιο του πρεπει να εχει 23-24 βαθμους θερμοκρασια και να μην εχει ξηρασια αλλα σωστη υγρασια!Τι καλυτερο απο ενα open top μικρο ενυδρειο??Και για την κρεββατοκαμαρα εγινε μια μικρη ανακενιση οσο ηταν στην δουλεια(βαψιμο και κατι σχεδια)και μπηκαν και τα 2 ενυδρεια.Τωρα την ετοιμαζω για το 600λιτρο στο σαλονι!Το μονο που θελει ειναι υπομονη και να βρεις τον σωστο τροπο και χρονο να το κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-01-12, 15:44
juliobalmas Ο χρήστης juliobalmas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα η δικια μου δεν ηθελε να ακουσει ουτε για την μεταφορα απο το πατρικο μου στο σπιτι μας!Εν τελι εχω ενα 350λιτρο στο σαλονι και στην κρεββατοκαμαρα εχω ενα 110 και ενα 80 ενω στο δωματιο της μικρης εχω ενα 35λιτρο!Η αλλαγη στην συμπεριφορα της εγινε οταν ειπε ο παιδιατρος οτι το στο δωματιο του πρεπει να εχει 23-24 βαθμους θερμοκρασια και να μην εχει ξηρασια αλλα σωστη υγρασια!Τι καλυτερο απο ενα open top μικρο ενυδρειο??Και για την κρεββατοκαμαρα εγινε μια μικρη ανακενιση οσο ηταν στην δουλεια(βαψιμο και κατι σχεδια)και μπηκαν και τα 2 ενυδρεια.Τωρα την ετοιμαζω για το 600λιτρο στο σαλονι!Το μονο που θελει ειναι υπομονη και να βρεις τον σωστο τροπο και χρονο να το κανεις.
Θεός! Ινδαλμα πολλών!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-01-12, 20:41
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

εγω παντρεμενος δεν ειμαι και δεν ειμαι σε θεση να μιλαω...
ΑΛΛΑ πιστευω να ξερετε οτι δεν παιζει να τουμπαρατε/"κοροιδεψατε" τις γυναικες σας για τα ενυδρεια......Ολα εγιναν συνηδητα απο μερια τους.
Οι περισσοτερες μπορει και να το ηθελαν το ενυδρειο στο σαλονι εξ αρχης...
δεν μπορεις ομως να λες με την 1η ναι.....
ολα ειναι θεμα στρατηγικης......
ξερουν τι κανουν...........στο τελος παντα νικανε.......
...
...
...
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-01-12, 21:06
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε έχει μια λογική αυτό που λες....αλλά....

σίγουρα το ενδεχόμενο να το θέλαν από την αρχή στο σαλόνι παίζει.....όταν όμως το έζησαν μερικά χρόνια και είδαν ότι δεν είναι μόνο βίτρίνα.....εκεί ξεκινούν οι αντιρισεις για το δεύτερο και το τρίτο.

....σκέψου τώρα σκηνικό να έχει καθαρήσει το σπίτι γιατί περιμένει κόσμο και να έρχομε από το πετσιοπ με νέο ψαράκι ή το καινούριο μου φυτάκι!

....Σκέψου να παιδεύομε στο ενυδρείο και να έχει γεμίσει νερά η γύρο περιοχή και να περνάει το παιδι να πατάει μέσα και να σουλατσάρει μετά σε όλο το σπίτι!

κλπ κλπ κλπ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-01-12, 21:54
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε έχει μια λογική αυτό που λες....αλλά....

σίγουρα το ενδεχόμενο να το θέλαν από την αρχή στο σαλόνι παίζει.....όταν όμως το έζησαν μερικά χρόνια και είδαν ότι δεν είναι μόνο βίτρίνα.....εκεί ξεκινούν οι αντιρισεις για το δεύτερο και το τρίτο.

....σκέψου τώρα σκηνικό να έχει καθαρήσει το σπίτι γιατί περιμένει κόσμο και να έρχομε από το πετσιοπ με νέο ψαράκι ή το καινούριο μου φυτάκι!

....Σκέψου να παιδεύομε στο ενυδρείο και να έχει γεμίσει νερά η γύρο περιοχή και να περνάει το παιδι να πατάει μέσα και να σουλατσάρει μετά σε όλο το σπίτι!

κλπ κλπ κλπ
χααχχααχ, ολα αυτα που ειπες λυνονται με το καταλληλο timming...
επισης (δεν λεω για σενα τιποτα προς θεου) πχ στο παραδειγμα που ανεφερες, αν ειχες καθαρισει και συ το σαλονι ισως να μην ηθελες να τα κανεις χαλια κατω!!
Οπως και να χει, αστα βραστα ειναι το θεμα......καλο κουραγιο σε σας τους παντρεμενους!!
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-01-12, 22:03
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Ρε παιδια πείτε καμία ιδέα να καταφέρω τη γυναίκα μου να μετακόμισω το 300αρι μου στο δωμάτιο που έχω για γραφείο και να βάλω το διμετρο που Θέλω στο σαλόνι
Όχι για μενα αλλα για τα φουκαριαρικα τα Όσκαρ μου που είναι στριμωγμένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-01-12, 23:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μονο με ενα ωραιο δαχτυλιδι η μετρητα για ψωνια!!!
Αυτο θα κοστισει!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-01-12, 00:00
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο με ενα ωραιο δαχτυλιδι η μετρητα για ψωνια!!!
Αυτο θα κοστισει!!!
Ας κοστίσει
Όπως είπε και ο μέγιστος πολιτικός ο ιδρυτής των πάντων ο ανυπερβλητος ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ....... Λεφτα υπάρχουν
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-01-12, 01:18
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

δεν είπε ψέμματα, απλά δεν είπε ΠΟΥ είναι, αλλά τώρα ξέρουμε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-01-12, 14:02
juliobalmas Ο χρήστης juliobalmas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimost Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια πείτε καμία ιδέα να καταφέρω τη γυναίκα μου να μετακόμισω το 300αρι μου στο δωμάτιο που έχω για γραφείο και να βάλω το διμετρο που Θέλω στο σαλόνι
Όχι για μενα αλλα για τα φουκαριαρικα τα Όσκαρ μου που είναι στριμωγμένα
Σου προτείνω τις εξής δικαιολογίες:
  • Αγάπη μου δεν είναι αυτό που νομίζεις. (κλασικό)
  • Δεν θα τα γεμίζω μέχρι επάνω... (ψαγμένο)
  • Θα σκάσει από τη ζήλια της η... "Κούλα".
  • Είναι καλό για το feng sui!
  • Αν πάρουμε και καινούργιες κουρτίνες θα ταιριάζει πολύ καλά!
  • Θα αρέσει και στη μητέρα σου! (δυνατό)
  • Τέτοιο ενυδρείο είχε και σε ένα επεισόδιο του "Sex n' the City" !
Φίλε ειλικρινά,
δεν θα έπιανε ούτε ένα!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-01-12, 14:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από juliobalmas Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Δεν θα τα γεμίζω μέχρι επάνω... (ψαγμένο)
ΚΛΑΙΩ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-01-12, 14:09
juliobalmas Ο χρήστης juliobalmas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΛΑΙΩ!!!
Και εγώ.. και είμαι στο γραφείο...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-01-12, 16:37
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

φιλε plaka,παρτην και βαλτην να διαβασει αυτο το ποστ που ανεβασες για το θεμα σου και οτι αλλο απαντουν τα αλλα παιδια...που ξερεις ισως αλλαξει γνωμη....αλλα οτι φτασεις στο δικο μου γρηγορα το ροδακι απο το ποντικι κατω..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-01-12, 17:40
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε εγώ εύκολα δύσκολα κανονίστικα .....άμα τελειώσω με το καλό θα παίξει και το επιχείρημα..."καλά γιατί δε μου το έκοψες νωρίτερα και με άφισες να βασανίζομε......τόσο κόπο να το φτιάξω δεν τον λυπάσε?"

...άμα ξεκίνησε η διαδικασία δεν έχει πίσω....ο χρόνος που κάνεις μέχρι να το ετοιμάσεις λειτουργά ψιχολογικά όπως το κόλπο με το 500ρι του φίλου του juliobalmas πιο πάνω....της δίνεις χρόνο να το χονέψει και από μια φάση και μετά δεν σκεφτεται αν θα μπεί ή όχι.....σκέφτεται αν θα δείχνει όμορφο, έτσι κι έτσι ή έκτρωμα μες το καθηστικό της.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-01-12, 02:31
Το avatar του χρήστη NikosLrs13
NikosLrs13 Ο χρήστης NikosLrs13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-11-2011
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά...
Εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα το χα με την μάνα μου όντας 17...
Ξεκίνησα με ένα μονομάχο σε μια γυάλα... αφού έκανα τα απίστευτα και ένα σωρό εξυπηρετησεις κατάφερα και πήρα ένα 15άρι....
Αλλά εμένα με έτρωγε κάτι μέσα μου... έλεγα γτ όλοι οι άλλοι στο σαιτ να έχουν μεγάλα και γω να μαι με το λαγουμι;;; και έτσι είπα.να.κάνω τη δουλειά στα κρυφά πηγα και παράγγειλα ένα 85άρι και το απόγευμα που χτύπησε το κουδούνι και με ρώτησε.ποιος είναι;;;; της.λέω το ενυδρείο...... και έτσι τώρα εχω ένα 85άρι στο δωμάτιο μου και επίσης μόλις το γεμισα ήρθε το είδε και μου ζητούσε να το βάλω στο σαλόνι... και της λέω αμα το αδειάσεις για να το μεταφερεις εγώ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΓΕΜΙΖΩ...
__________________
Η μεγαλύτερη νίκη είναι αυτή που αποκτάς απέναντι στον εαυτό σου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Α/Ο για πείτε οι έμπειροι... vaska Γλυκό νερό - Γενικά 6 18-05-12 18:44
Απορίες? Για πείτε.. :) kilo_me Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 02-10-10 17:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09880 seconds with 13 queries