Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-01-18, 21:42   #1
στήσιμο νέου ενυδρείου γλυκού νερού
geokirits
Junior Member
Εγγραφή: 04-01-2018
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
geokirits Ο χρήστης geokirits δεν είναι συνδεδεμένος 05-01-18, 21:42
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

παιδιά καλησπέρα.ειμαι καινούργιος στο φορουμ και τελείως άσχετος με τα ενυδρεία.μου χαρισαν ένα ενυδρείο 160lt και ενθουσιάστηκα.χωρις να ξέρω εβαλα 2 αφρικανες για το στήσιμο του ενυδρείου(Έτσι μου είπε ο άνθρωπος στο pet)εδω και 7 ημέρες κανω τεστ αμμωνιας( NH4) καθημερινά με αντιδραστήρα και νιτρώδη με τα χαρτάκια.καθε μέρα μου δειχνει η αμμωνία και τα νιτρώδη μηδέν.πριν 3 ημέρες εβαλα άλλες 3 κιχλιδες και η αμμωνια και τα νιτρώδη συνεχίζουν να ειναι μηδέν...επειδη έχω μπερδευτεί και φοβαμαι ότι κάποιο λάθος κάνω και μπορεί να έχει αντίκτυπο στα ψαρακια μου μπορεί κάποιος να με βοηθησει...ευχαριστω εκ των προτέρων.
Εμφανίσεις: 2507
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-18, 22:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Έπεσες κι εσύ (περισσότερο τα ψαράκια) θύμα των ειδημόνων πετσοπάδων
Το φίλτρο του ενυδρείου (τι φίλτρο έχεις?) δεν έχει βιολογία για να υποστηρίξει (και τόσα μάλιστα) ψάρια.
Τα τεστ που κάνεις είναι αναξιόπιστα.
Κάνε τώρα μια αλλαγή 40-50% με νερό ίδιας θερμοκρασίας προσθέτοντας το αντίστοιχο αντιχλώριο (επαναλαμβάνεις το ίδιο κάθε μέρα μέχρι να βρεις μπόλι για το φίλτρο σου) και μη ταΐζεις καθόλου τις επόμενες 4-5 μέρες (μετά και για 4-5 μέρες ακόμη θα αρχίσεις να δίνεις ελάχιστη).
Αγόρασε υγρά τεστ.
Βάλε αγγελία για μπόλι.
¶ρχισε να διαβάζεις τα υπομνήματα αυτής της ενότητας.
Ελπίζω να τη γλυτώσουν τα ψάρια και να μπορέσουμε στη συνέχεια να συζητήσουμε άλλα θέματα που προφανώς θα υπάρχουν (εξοπλισμός, στήσιμο, είδη ψαριών και ανάγκες τους κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-18, 22:54
geokirits Ο χρήστης geokirits δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2018
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

φίλε Κλεόβουλε Ευχαριστώ πολύ για την τόσο γρήγορη απάντηση.Το τεστ της αμμωνίας που έχω είναι ένα only με υγρά και το φίλτρο μου είναι εξωτερικό 150lt θα κάνω αυτό που μου είπες και ελπίζω να τη βγάλουν καθαρή τα ψαράκια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-18, 23:41
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Καλησπερα. Εδω στην κατηγορια που εχεις ανεβασει το θεμα σου (αρχαριοι γλυκου νερου) εχει αρκετα υπομνηματα σχετικα με τον κυκλο του αζωτου. Θα σου προτεινα να διαβασεις σχετικα με αυτο και το στρωσιμο.
Δυστυχως αρκετα pet shop δεν δινουν σωστες οδηγιες. Το στρωσιμο με ψαρια ειναι λανθασμενη πρακτικη. Τα ψαρια εκτιθενται σε αμμωνια και νιτρωδη κατα τη διαρκεια του στρωσιματος που ειναι τοξικα. Και τα αποτελεσματα για την υγεια των ψαριων ειναι ολεθρια.
Τα τεστ σε χαρτακια, στικ κλπ δεν ειναι αξιοπιστα. Προτιμησε τα υγρα τεστ. Το τεστ αμμωνιας που χρησιμοποιεις απ'οτι καταλαβαινω ειναι υγρο. Δεν θα επρεπε να ειναι μηδενικες οι μετρησεις σου ομως...ουτε των νιτρωδων φυσικα.
Ποια τεστ χρησιμοποιεις συγκεκριμενα;
Απο αφρικανες δεν γνωριζω πολλα εκτος του οτι θελουν σκληρο νερο.
Αν θελεις να τα κρατησεις θα πρεπει να βαλεις αγγελια για μπολι και να μπολιασεις το φιλτρο σου αμεσα. Και μεχρι τοτε να κανεις εως και 80-90% αλλαγες τη μερα και να μην ταιζεις καθολου.
Το μπολι ειναι βιολογικο υλικο (σφουγγαρι, μακαρονι, ελαφροπετρα κλπ) απο στρωμενο φιλτρο.
Ποιες κιχλιδες εχεις ακριβως; Για να μας πουν οι γνωστες του αντικειμενου και αν κανουν για το ενυδρειο σου...
-------------------------
Τωρα ειδα τις απαντησεις σας...
Αμα πατας απαντηση και γραφεις μια ωρα βλεποντας και ταινια ταυτοχρονα...αυτα παθαινεις!
Οποτε παρε τεστακια υγρα για NH3/NH4, NO2 & NO3 (sera, tetra, api ξερω εγω οτι ειναι καλα) και βαλε αγγελια για μπολι απο αποψε.
Για τα ψαρια θα στα πει ο Κλεοβουλος που ειναι ειδικος στις αφρικανες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 05-01-18 στις 23:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-18, 00:17
geokirits Ο χρήστης geokirits δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2018
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή


Αυτό μου έδωσαν για τεστ αμμωνίας . έχω μπερδευτεί λίγο γιατί δεν ξέρω τι τεστ να κάνω nh4 ή nh3 Γιατί με αυτό που έχω δείχνει σχεδόν μηδέν.
Σας ευχαριστώ πάντως θα κάνω την αλλαγή νερού που μου προτείνατε και θα ψάξω για μπολι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-18, 00:40
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geokirits Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό μου έδωσαν για τεστ αμμωνίας . έχω μπερδευτεί λίγο γιατί δεν ξέρω τι τεστ να κάνω nh4 ή nh3 Γιατί με αυτό που έχω δείχνει σχεδόν μηδέν.
Σας ευχαριστώ πάντως θα κάνω την αλλαγή νερού που μου προτείνατε και θα ψάξω για μπολι
θα ζητησεις τεστ για

Νιτρικα N03
Νιτρωδη ΝΟ2
Αμμωνια ΝΗ4

και πρεπει να τα κανεις ολα καθε φορα που μετρας !

Υγρα ολα ..sera η της Αpi υπαρχουν και Κιτακια an ψαχτεις στο ιντερνετ ου για εμενα απο αυτα που εχω διαβασει και βλεπω ειναι απο τα πιο αξιοπιστα .

Καλη αρχη(αν και δεν ηταν και τοσο καλη με αυτα που σου παν ...καλο διαβασμα !
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο νέου ενυδρείου headhunt3r Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 43 15-06-17 22:36
Στήσιμο νέου ενυδρείου Τσιόνογλου Σταύρος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 137 24-08-11 19:57
Στήσιμο νέου ενυδρείου.... georgetax Αρχάριοι γλυκού νερού 70 09-12-06 21:40
Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους waylander Δίσκοι 62 14-05-06 08:45
Στήσιμο νέου ενυδρείου-Υπόστρωμα CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 3 04-03-06 10:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04175 seconds with 15 queries