Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-11, 01:06
Το avatar του χρήστη anonymous20
anonymous20 Ο χρήστης anonymous20 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2011
Περιοχή: ¶γιος Δημήτριος Αττικής
Μηνύματα: 20
Smile Απορίες και σκέψεις ενός αρχάριου

Καλησπέρα παιδία είμαι νέος στο φόρουμ σας και νέος και στο χώρο των ενυδρείων μόλις αγόρασα ένα ενυδρείο 220 λίτρα και σκέφτομαι να το κάνω βιοτοπικο Αφρικής μου άρεσε περισσότερο από όσα κοίταξα.
σημερα τσέκαρα κάποια κείμενα και φωτογραφίες από το φόρουμ και κατά την γνώμη μου από ότι κατάλαβα οι κιχλιδες της λίμνης Τανγκανίκα είναι μικρότερες από της Μαλάουι οπότε επειδή θέλω να φαίνεται και <<μεγάλο >>το ενυδρείο μου και τα ψαριά να ζουν άνετα μάλλον για Τανγκανίκα με βλέπω εσείς τι λέτε ? επίσης θέλω να ρωτήσω πως θα καταφέρω να φτιάξω τα Βραχιά έτσι όμορφα όπως είναι εδώ http://showcase.aquatic-gardeners.or...1&vol=-1&id=16 με τι θα τα κολλήσω?
Μπορώ να πάρω βράχια και από την θάλασσα ?
Θα καταφέρω να κάνω αναπαραγωγή η χρειάζεται μεγάλη εμπειρία ?


Ήθελα να το βάλω από πάνω στις ανατολικής Αφρικής συγνώμη αν γίνετε να μεταφερθεί :S
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-11, 01:30
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου...καλώς ήρθες στην Αφρική!για μένα έκανες την καλύτερη επιλογή και σου προτείνω tanganyika!

Τις πέτρες όλοι τις κολλάνε με ειδική σιλικόνη,όταν χρειάζεται η χρήση αυτής!δεν είναι πάντα απαραίτητο!Ο τύπος στις φωτογραφίες έχει κάνει απίστευτη δουλειά και μάλλον είναι λίγο δύσκολο!Πέτρες μπορείς να πάρεις και απτην θάλασσα και αρκούν 1-2 βρασιματάκια!!γενικώς χρειάζεσαι ασβεστολιθικές πέτρες για να σου ανεβάζουν και την σκληρότητα του νερού!

Αν κάνεις σωστή επιλογή ψαριών και φτιάξεις ένα χαρεμάκι,και τους προσφέρεις βέβαια τις κατάλληλες συνθήκες,σίγουρα θα έχεις και αναπαραγωγές!!

Καλή αρχή και καλή συνέχεια φίλε μου...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-11, 01:46
Το avatar του χρήστη demka27
demka27 Ο χρήστης demka27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

καλησπερα κ καλος ηρθες στην παρεα μας,καταρχην εχεις διαλεξει εναν απο τους ποιο ευκολους σε σιντηρηση βιοτοπους,δες κ malawi στα ιδια επίπεδα θα εισαι,οσο για τα βράχια
αν τα θέλεις όπως στο λινκ που έβαλες πουλάν στο εμπόριο έτυμες πλάτες κ δουλεύουν κ σαν φίλτρο αλλα δεν στο συνιστώ για τα λιτρα σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-11, 00:14
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

καλησπέρα Βασίλη ,
φίλε μου στα λίτρα σου μπαίνουν και ψάρια απο την λίμνη tanganyika αλλά και απο malawi. είναι διαφορετικά σκηνικά όμως.
δηλαδή τις συμπεριφορές και τους χαρακτήρες στο μεγαλύτερο ποσοστό των ψαριών απο την λίμνη tanganyika δεν θα τα βρεις στην λίμνη malawi.
αλλά απο την άλλη τα απίστευτα χρώματα των ψαριών της λίμνης malawi δεν θα τα βρεις στην άλλη λίμνη.
ψάξε και πες μας τι σου έκανε το κλικ και μετά μπορούμε να συζητήσουμε ότι αφορά το ή τα ψάρια που διάλεξες
Μόνο μην βιαστείς


καλή συνέχεια Βασίλη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
απορίες ενός αρχάριου agapanthos Αρχάριοι γλυκού νερού 7 20-09-10 17:18
Χελώνες Νερού (Red Ear Sliders): Πολλές απορίες ενός αρχάριου exelix ¶λλα ζώα 6 20-12-09 17:16
Απορίες αρχάριου stratosxios Γλυκό νερό - Γενικά 14 07-12-07 22:38
Aνασφάλειες ενός αρχάριου joncal Αρχάριοι γλυκού νερού 10 26-02-07 23:22
Φωτισμός...ερωτήσεις ενός αρχάριου Scuba Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 30-06-06 22:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03944 seconds with 13 queries