Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > ¶λλα ψάρια Ασίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-10, 16:46
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή Αναπαραγωγή CPD (celestial pearl danio)

Με αφορμή ένα άλλο post και το ενδιαφέρων που δείχνουν αρκετοί συνχομπίστες για την αναπαραγωγή των CPD σκέφτηκα να κάνω μία παρουσίαση για την δικά μου εμπειρία αναπαραγωγών με τα CPD εξιστορώντας τις προσπάθειες μου.

Το ενυδρείο όπου κατοικούν οι γονείς είναι ένα species tank που δουλεύει εδώ και 1 χρόνο. Αποτελείτε από 25 red cherry και 10 πλέον ενήλικα CPD 5 θηλυκά - 5 αρσενικά η αρχική επιλογή ήταν 6 προς 4. Το ενυδρείο όπου κατοικούν είναι ένα high tech 70 λίτρων, (57 καθαρά λίτρα) πυκνοφυτεμένο. To Ph είναι σταθερά στο 7.1 (Ph controller). Tα CPD παρόλο που ήταν μικρά σε ηλικία από τον 2 μήνα έδειχναν σημάδια αναπαραγωγής οπότε άρχισα και εγώ να το ψάχνω όλο και περισσότερο πχ… μεγαλύτερη ποικιλία τροφών, σταθερό Ph, βιταμίνες κλπ.…μέχρι που κάποια στιγμή όσο ωρίμαζε το ενυδρείο και τα ψάρια, έβλεπα όλο και περισσότερες γέννες αλλά έπιανα με δυσκολία τα μικρά λόγο πυκνής βλάστησης και του μικρού μεγέθους των νεογέννητων. Τα μικρά στην αρχή ζούσαν μόνο για 4 μέρες ο λόγος που τα έχανα ήταν η ασιτία. Το διάστημα όπου γινόταν αυτό ήταν 4-5 μήνες. Για μικρό χρονικό διάστημα λόγο προβλημάτων με το Ph δεν έβλεπα μωράκι ούτε για δείγμα. Μετά από συζητήσεις και ανταλλαγές απόψεων που είχα με τον Αλέξανδρο (Raven), χρόνος υπήρχε, το πήρα πιο σοβαρά, πείσμωσα και είπα θα πετύχω το μεγάλωμα τους…
Eτσι με πολύ απλές κινήσεις όπως: μεγαλύτερο ενυδρείο γεννήστρα, κατάλληλη τροφή για νεογέννητα συνεχή παρακολούθηση και προσεκτικές κινήσεις έχω στην κατοχή μου 14 μωράκια .
Πρώτα απ όλα εντόπισα τα σημεία (φυτά) όπου κρύβονται τα μωρά. Τα μωράκια μεταφέρονται από το φυτεμένο ενυδρείο κατά την αλλαγή του νερού κάθε Κυριακή σε ένα δεύτερο ενυδρείο (γεννήστρα) λιγότερων λίτρων 40 για την ακρίβεια ο αριθμός μωρών που βγάζω είναι 3-5-7 κάθε εβδομάδα. To ενυδρείο έχει μια μεγάλη ποσότητα από διάφορα moss και 2-3 μικρά ξυλαράκια καθώς έχω αφήσει και την άλγη να εξαπλωθεί σε όλο το ενυδρείο κυρίως πάνω στα τζάμια. Για φίλτρανση χρησιμοποιώ εσωτερικό φίλτρο 300 l/hμε κάλτσάκι στην είσοδο για προστασία των μικρών.
Ταΐζω 4-5 φορές την ημέρα infusoria για τα νεογέννητα ψαράκια και για τα μεγαλύτερα sera micron. Aπο αύριο θα μπει και η Αρτέμια στο μενού. To Ph στο ενυδρείο γεννήστρα είναι στο 7.4 (δικτύου). Αλλαγή νερού γίνεται κάθε 3 μέρες 10%.

Η επιτυχία για την διατήρηση των νεογέννητων είναι ή infusoria (ιδικά για τις πρώτες μέρες) όπου πάντα υπάρχει σε μεγάλη ποσότητα (φρέσκια καλλιέργεια) κάθε Παρασκευή , δηλαδή 2 μέρες πριν πιαστούν τα μωρά και μπουν στην γεννήστρα αφού κάνει 24 ώρες να δημιουργηθεί. Προσοχή πρέπει να δώσουμε στο πώς θα πιαστούν τα μωρά διότι είναι πολύ ευαίσθητα και με μία λάθος κίνηση μπορεί να πεθάνουν. Προσωπικά τα πιάνω η με πλαστικό ποτηράκι (λευκό για να φαίνετε το μωρό ) μέσα από το ενυδρείο ή κατά την αλλαγή του νερού όπου μεταφέρονται από το ενυδρείο στον κουβά και από τον κουβά με ποτηράκι στην γεννήστρα .

Οι φωτογραφίες δεν είναι καλής ποιότητας επειδή είναι τραβηγμένες από κινητό. Τα περισσότερα CPD είναι κριμένα στις moss και δεν μπόρεσα να τα βγάλω…τα μωρά που φαίνονται είναι 2 εβδομάδων τα μεγαλύτερα και 1 βδομάδας τα μικρότερα....αυτά που είναι 1 μηνών είναι καλά κριμένα μέσα στις moss και σε λίγο καιρό θα μπουν μέσα στο μεγαλύτερο ενυδρείο οπου βρίσκονται οι γονείς ... Για περισσότερες λεπτομέρειες ή πληροφορίες μπορούμε να συζητήσουμε εδώ….


Κατά την διάρκεια μεγαλώματος των μωρών θα μπαίνουν και άλλες photo…










Ευχαριστώ
Αντώνης
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 14-06-10 στις 08:30
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-10, 17:55
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Cool kostaskich

μπραβο για την προσπαθεια σου.σου ευχομε καλες και περισσοτερες γεννες
__________________
]kostaskich
200 lit discus-cardinal -rodostomus-ancistrus
450lit malawi haplochromines
30 lit iriatherina-cpd-red chery
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-10, 18:57
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Μπράβο και για το ότι μοιράστηκες όσα έχεις μάθει και μ εμάς τους υπόλοιπους! Είναι πολύ χρήσιμα τα όσα έγραψες!Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου, εύχομαι πολλούς (και καλούς) απογόνους!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-10, 19:41
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο το post για όλους όσους έχουν ή θα έχουν στο μέλλον αυτά τα υπέροχα ψαράκια και σκέφτονται να τα αναπαράγουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-10, 20:30
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Να σου ζησουν!!
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-10, 22:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλη συνεχεια!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-10, 22:19
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

να σου ζήσουν τα μικρά φίλε μου. αν έχεις μεράκι και πεισμα όλα γίνονται.
δυό ερωτησούλες.
τα μικρά δεν τρώγονται από τους γονείς?
φίλτρο έχεις στη γεννήστρα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-06-10, 21:28
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσοχή πρέπει να δώσουμε στο πώς θα πιαστούν τα μωρά διότι είναι πολύ ευαίσθητα και με μία λάθος κίνηση μπορεί να πεθάνουν. Προσωπικά τα πιάνω η με πλαστικό ποτηράκι (λευκό για να φαίνετε το μωρό ) μέσα από το ενυδρείο ή κατά την αλλαγή του νερού όπου μεταφέρονται από το ενυδρείο στον κουβά και από τον κουβά με ποτηράκι στην γεννήστρα .
Προχθες βρηκα και εγω να cpdομωρο και η χαρα μου ηταν τεραστια.
Σημερα που κοιταξα ακομα πιο προσεκτικα βρηκα αλλα τρια αλλα απο απροσεξια μου τα δυο απ'αυτα τα σκοτωσα
Οποτε οπως ειπε και ο aquapura θελει μεγαλη προσοχη και πολυ απαλες και αργες κινησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-06-10, 22:16
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Βρε δολοφονε!!! Που να μη σου λεγανε κιολας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-06-10, 00:17
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Προχθες βρηκα και εγω να cpdομωρο και η χαρα μου ηταν τεραστια.
Σημερα που κοιταξα ακομα πιο προσεκτικα βρηκα αλλα τρια αλλα απο απροσεξια μου τα δυο απ'αυτα τα σκοτωσα
Οποτε οπως ειπε και ο aquapura θελει μεγαλη προσοχη και πολυ απαλες και αργες κινησεις...
Αντρίκο μην στενοχωριέσαι συμβαίνουν αυτά… την επόμενη φορά θα είσαι πιο προσεκτικός και όλα θα πάνε καλά…στο είπα για να έχει ένα έχει και άλλα μωρά… ακολούθα αυτά που γράφω και αυτά που σου είπα από κοντα…το όλο θέμα δεν θέλει βιασύνες…Εγώ σήμερα έβγαλα 5 μωράκια κατά την αλλαγή του νερού αλλά με ποτηράκι μέσα απο το ενυδρείο. Τις τελευταίες 3 εβδομάδες εχω παρατηρήσει ότι τα μωρά cpdακια εμφανίζονται μόλις κλείσω το φίλτρο. Μετά από 3-5 λεπτά βγαίνουν από τις κρυψώνες τους και κολυμπούν ανέμελα δίνοντας μου την δυνατότητα να τα πιάσω με μεγαλύτερη ευκολία και χωρίς να το πάρουν πρέφα ….



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε δολοφονε!!! Που να μη σου λεγανε κιολας
Δημητράκη θα σε μαλώσω ... μην το αποπαίρνεις το παιδί….
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-06-10, 02:16
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλα ρε σεις..., προχτες, 4 ανθρωποι κοιταζαμε ταυτοχρονα το 200αρι και κανεις μας δεν αντιληφθηκε τα πολλα νεογεννητα cpd αλλα και Iriatherina . Τα ειδα μολις φυγατε..Εχω πολυ πραμα παλι..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-06-10, 11:55
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Μας είχε μαγέψει η ομορφιά του ενυδρείου …να σου ζήσουν Αλεξ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Celestial Pearl Danio Iann_is ¶λλα ψάρια Ασίας 11 27-02-08 16:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05701 seconds with 13 queries