Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-18, 09:22
vagelis17 Ο χρήστης vagelis17 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2018
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Στήσιμο Dennerle Scaper’s Tank 35L

Ήρθε και εμένα η σειρά μου να μπω στον χώρο των ενυδρείων! Η μόνη επαφή που είχα προς το παρόν είναι μερικές γυάλες με χρυσόψαρα είτε αγοραστά είτε κερδισμένα απο λούνα παρκ! Μην με βρίσετε αλλά με το διάβασμα που ρίχνω τώρα στα φόρουμ κατάλαβα οτι αυτο είναι οτι χειρότερο!

Σαν αρχάριος λοιπον και λόγω έλλειψης χώρου σκέφτομαι να φυτέψω αυτό
http://aquariumshop.gr/shop/eksoplis...-35l-40x32x28/
(τί είναι το θερμομονωτικό μαξιλάρι ασφαλείας?)

Την ιδέα την πήρα από εδώ https://www.youtube.com/watch?v=ZvmGJuquuLE&t=175s

Χαμηλών απαιτήσεων, χωρίς co2, χωρίς αντλία οξυγόνου. Ένα φτηνό φίλτρο να δουλεύει κάποιες ώρες τη νύχτα η και καθόλου αν δε χρειάζεται. Φωτισμός 12w led 6500Κ.
Θα τοποθετηθεί σε μέρος που έχει φυσικό φως από τις 9 το πρωί έως τις 5 το απόγευμα (για τους χειμερινούς μήνες) αλλά δεν θα έχει άμεση έκθεση στον ήλιο.
Ποιες ώρες πρέπει να έχω ανοιχτή τη λάμπα?

Θα φτιάξω και ένα διαφανές καπάκι για να μην έχω πολλές απώλειες θερμότητας (50w θερμοστάτης)

Από ζωντανά σκέφτομαι 2 γαρίδες και 2 σαλιγκάρια για αρχή και 2-3 guppies όταν στρώσει. Δεν μου αρέσει η ιδέα του μονομάχου γιατί θέλω να φαίνεται κίνηση.
Από φυτά κατέληξα σε εύκολα vallisneria, anubia, κερατοφυλλο , κάποιο γρασίδι να πρασινίσει λίγο ο βυθός στην μπροστινή πλευρά και φακή για την επιφάνεια,

Το θέμα μου είναι το υπόστρωμα, θέλω να είναι παθητικό για να κρατήσει πάνω από 1-2 χρόνια και αν είναι δυνατόν να μπορεί να υποστηρίξει μέτριας δυσκολίας φυτά αν θέλω αργότερα.
1-2 εκατοστά από αυτό
https://www.petcity.gr/index.php?opt...77&Itemid=1169

(Επίσης δεν θα με χαλούσε καθόλου να έβαζα φυτόχωμα για μείωση κόστους αν αντέχει στο χρόνο https://www.kipogeorgiki.gr/viologik...dafobeltiotika.)

και 2-3 εκατοστά από πάνω
https://misirlis-aquarium.gr/60-ypos...059110522.html

Για διακόσμηση σκέφτομαι να φτιάξω ένα μικρό καταρράκτη άμμου στην γωνία https://www.youtube.com/watch?v=doHii4_-5kQ και να βάλω καμιά πέτρα (μη ασβεστολιθική) η ξύλο από ποτάμι.

Θα εκτιμούσα πολύ τις κριτικές σας και τις προτάσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-18, 12:25
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Το θερμομονωτικό μαξιλάρι, είναι ένα μαλακό υλικό που μπαίνει ανάμεσα στον πάτο του ενυδρείου και το έπιπλο που θα το ακουμπήσεις.

Τη λάμπα καλό θα είναι να την ανάβεις 8-9 ώρες κανονικά. Ο φυσικό φωτισμός δεν επαρκεί.

Απο ζωντανά θα σου πρότεινα μια καλή επιλογή σε γαρίδες και σαλιγκάρια. Μόλις αναπαραχθούν οι πρώτες θα έχεις φοβερή κίνηση στο ενυδρείο. Τα guppies γεννάνε σαν κουνέλια!Δεν θα τα προλαβαίνεις!

Ελπίζω να βοήθησα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-02-18 στις 12:57
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-18, 10:02
vagelis17 Ο χρήστης vagelis17 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2018
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Τα guppies θα είναι αρσενικά οποτε δεν θα έχω θέμα με τις γέννες.

Με το υπόστρωμα καμια συμβουλη?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-18, 10:55
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagelis17 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Τα guppies θα είναι αρσενικά οποτε δεν θα έχω θέμα με τις γέννες.

Με το υπόστρωμα καμια συμβουλη?
Αν πας σε κάτι χαμηλών απαιτήσεων δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-18, 20:58
john de Ο χρήστης john de δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2016
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 16
Post

Μόνο αρσενικά guppy? Don't do it. Δεν είναι καλή ιδέα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-18, 22:37
vagelis17 Ο χρήστης vagelis17 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2018
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Επανέρχομαι πλέον ένα βήμα πριν το στησω! Για υπόστρωμα πήρα jbl manado και από πάνω aquael natural gravel 1.4-2mm. Είναι εφικτό να δουλεψει το manado από κάτω? Από φυτά θα βάλω anubia nana, egeria densa, Eleocharis acicularis, Ludwigia repens 'Rubin και κέρατοφυλλο. Φωτισμός 11w χωρίς co2. Φίλτρο λέω να το βάλω για κάποιες μέρες μέχρι γίνει πιο πυκνή η βλάστηση και μετά να το βγάλω.
Επισης το ενυδρείο λόγω κόστους και χώρου είναι το hailea f30.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-10-18, 09:41
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Καλημέρα, επειδή έχω φτιάξει ένα παρόμοιο ενυδρείο περίπου 30 λίτρων θα σου πω τα εξής :
Αν βάλεις φίλτρο στην αρχή χωρίς μπολι πάλι θα χρειαστεί μέρες μέχρι να κάνει τον κύκλο του (περίπου 1 μήνα).
Αν δεν βάλεις καθόλου, τις πρώτες μέρες θα χρειαστεί να μέτρας κάθε μέρα για αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά.
Στο δικό μου έβαλα φίλτρο με μπολι τις πρώτες μέρες, μετά το έβγαλα ανέβασα νιτρικά και μόλις έβαλα κερατοφυλλο εξαφανίστηκαν σε σημείο να φτάσουν 0...μετα όμως μου χάλασε το κερατόφυλλο.. Το φυτό που τα πήγε πολύ καλά ήταν η ροταλα κ η saggitaria subulata...
Αν βάλεις ζωντανά από τις πρώτες μέρες να το κάνεις σταδιακά κ όχι όλα μαζί (εννοείται αφού πρώτα μέτρας καθημερινά κ είσαι οκ από τιμές αμμωνίας κτλ)..-αν δεν έχεις φιλτρο-
Στο δικό μου είχα manado και από πάνω χαλίκι απλό, το manado θεωρείται παθητικό υπόστρωμα, που σημαίνει πως απορροφά θρεπτικά συστατικά έτσι ώστε να καλύπτει το ριζικό σύστημα των φυτών.. Εγώ έβαλα και ταμπλέτες αλλά θέλει λιγη προσοχή μ αυτές γιατι αν τις βάλεις από την αρχή, πριν πιάσουν οι ρίζες, μπορεί να κάνουν ζημιά (εμένα κάποιες ριζουλες σα να μου τις έκαψαν).. Στα ενυδρεία τύπου walstad για πιο γρήγορη ανάπτυξη των φυτών χρησιμοποιούν φυτόχωμά κάτω από το χαλίκι..
Καλή αρχή στο χόμπι του ενυδρείου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-18, 19:42
vagelis17 Ο χρήστης vagelis17 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2018
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Hailea F30

Υπόστρωμα JBL Manado + Aquael natural gravel 1.4-2mm
Φίλτρο Hailea-BT 200 3W
Θερμοστάτης 25w
Φωτισμός 11w

Απο φυτά, Anubias barteri var. nana, egeria densa, Eleocharis acicularis, Ludwigia repens 'Rubin, Hygrophila Polysperma και κερατόφυλλο.
1 σαλιγκάρι που ήρθε μαζί με τα φυτά (μπορεί να εμφανιστούν κι άλλα..)

1η ημέρα λειτουργίας


https://imgur.com/a/Cg8M8FP

φωτισμός 7 ώρες
φίλτρο 15 ώρες με προοπτική να το βγάλω τελείως.
Τα φυτά τα είχα σε ένα κουβά για 2 εβδομάδες με καθόλου η ελάχιστο φως, δεν ξέρω κατα πόσο θα συνέλθουν.
Ρίχνω κάθε μέρα 2-3 flakes για τα βακτήρια, κάπου διάβασα οτι θα στρώσει πιο γρήγορα.

Κατά πόσο έχω κάνει σωστό ξεκίνημα; Θα λειτουργήσει σωστά έτσι ο κύκλος του αζώτου? Το φίλτρο έχει νόημα η να το βγάλω απο τώρα? Γαρίδες και ψάρια πότε περίπου θα μπορώ να βάλω?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-10-18, 19:57
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Επειδή είναι η δεύτερη φορά που το αναφέρεις, γιατί δεν θες να βάλεις φίλτρο; χωρίς φίλτρο δεν διατηρείται ενυδρείο
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-10-18, 20:18
vagelis17 Ο χρήστης vagelis17 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2018
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Δεν μου αρέσει ο θόρυβος και επίσης θέλω να το κάνω όσο πιο φυσικό γίνεται. Τα φυτά θα παίζουν το ρόλοντου φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-10-18, 22:06
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Μια χαρα διατηρειται ενυδρειο χωρις φίλτρο αρκεί να ειναι φουλ στα φυτα. Μεσα στο "ταπερ" στο μπαλκονι (οπως λεει ο Αlexis Cosmo) με τις emersed ντοματιες εχω εξι CPD.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-10-18, 23:55
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Επίσης οι πέτρες λάβας λόγω ότι ειναι τελείως διάτρητες (όπως και η ελαφρόπετρα) μπορουν να φιλοξενήσουν αρκετο βιολογικο υλικό.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-10-18, 21:02
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Από την στιγμή που θα μπουν ζωντανά να βάλεις φίλτρο και να δουλεύει συνεχώς. Τα λίτρα σου είναι λίγα, τα φυτά λίγα και- χωρίς παρεξήγηση- επειδή δεν είσαι έμπειρος αν σου πάει κάτι στραβά δεν θα προλάβεις να αντιδράσεις.
Αν δεν θέλεις να φαίνεται το φίλτρο, πάρε ένα μικρό κρεμαστό που μπαίνει απ'έξω. Υπάρχουν και Κινέζικα που είναι πολύ φθηνά.

Η eleocharis, αν την θέλεις για χαλάκι, είναι λάθος φυτεμένη. Θα πρέπει να την κλαδέψεις σε ύψος 3-4 πόντων, να την χωρίσεις σε μικρά τμήματα (15-20 βελόνες το καθένα) και να τα φυτέψεις σε απόσταση 3-4 πόντων μεταξύ τους. Έτσι θα σου αναπτυχθεί σωστά, θα πετάξει πιο γρήγορα δρομείς. Όπως την έχεις και θα σου αργήσει και θα σου γίνει θάμνος, όχι χαλί. Βέβαια χωρίς διοξείδιο πολύ αμφιβάλω ότι θα σου σταθεί και θα σου αναπτυχθεί σωστά...


Επίσης, βγάλε από μπροστά την Ludwigia και βάλτη στο μέσο ή στο πίσω μέρος, αυτή παίρνει ύψος και θα σου κλείσει το ενυδρείο μπροστά....

Για να βάλεις ζωντανά πρέπει να ολοκληρωθεί το στρώσιμο. Τώρα πως θα το καταφέρεις χωρίς φίλτρο, να το δούμε
Γαρίδες πάντως μην ρίξεις ακόμα, αυτές μπαίνουν λίγο αργότερα, 30-45 μέρες τουλάχιστον για να είσαι σίγουρος, πρέπει να στρώσει και ο βυθός...
Βέβαια οι αμάνο και οι τσέρυ είναι πολύ πιο ανθεκτικές αλλά εγώ χωρίς φίλτρο και χωρίς άλλη εμπειρία, δεν θα τις έβαζα ακόμα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-10-18, 11:15
vagelis17 Ο χρήστης vagelis17 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2018
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή





Ημέρα 13

Έβγαλα την eleocharis την κόντυνα και την ξαναφύτεψα σε μικρότερα ματσάκια.
Άλλαξα θέση στην Ludwigia και την φύτεψα πίσω. Στην θέση της μπροστά έβαλα rotala bonzai. Πρόσθεσα επίσης Limnophila sessiliflora.
3 μωρά σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες απο το αρχικό στήσιμο συν ενα zebra που πρόσθεσα την 10 ημέρα.
Το φίλτρο για την ώρα λειτουργεί 16 ώρες την ημέρα. θερμοκρασία 26-28. φωτισμός 9 ώρες.

Ανα 2 ημέρες ρίχνω 2-3 φιλαράκια τροφή.
Αλλαγή νερού 30% και σκούπα βυθού την 7η ημέρα.

Το αρχικό κερατόφυλλο λιώνει αλλά νέο αναπτύσσεται πολύ πιο πυκνό και ζωντανό.
Η Ludwigia χάνει τα φύλλα της στο κάτω μέρος αλλά αναπτύσσονται νέα από πάνω.
H Hygrophila polysperma έχει τρελή ανάπτυξη ενώ η egeria αργή και σταθερή.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-10-18, 12:02
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Λιπανση ?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-10-18, 12:26
vagelis17 Ο χρήστης vagelis17 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2018
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

0 Λίπανση και CO2
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-10-18, 13:20
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα διατηρειται ενυδρειο χωρις φίλτρο αρκεί να ειναι φουλ στα φυτα. Μεσα στο "ταπερ" στο μπαλκονι (οπως λεει ο Αlexis Cosmo) με τις emersed ντοματιες εχω εξι CPD.
προφανως και διατηρειται, αλλα οπως καταλαβαινεις κι εσυ αυτο γινεται σε πιο ειδικες περιπτωσεις, με ειδικες συνθηκες και ατομα με εμπειρια, οχι απο αρχαριους..
υγ: καποιες λεπτομερεις για το ταπερ? διαστασεις θερμοκρασιες κτλ?
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-10-18, 13:29
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Βαγγελη τα φυτα θελουν εστω στοιχιωδη λιπανση. Τα υποστρωματα που εβαλες εαν δεν απατωμαι δεν ειναι ενεργα αλλα παθητικα. Εαν ειχες βαλει φυτοχωμα θα ησουν εστω για αρχη καλυμμένος.


Το ταπερ φιλε Τολη ειναι εαν απο τα κουτια αποθηκευσης του ΙΚΕΑ με 2€ περιπου. Το εχω ενισχύσει λίγο να μην κάνει κοιλιά οταν γεμιζει. Εχει κατω φυτοχωμα και απο πανω χαλικακι. Δεν κανω λιπανση απλα συμπληρώνω νερό. Ηλιακο φως μιας και ειναι στο μπαλκόνι και εκει βαζω διαφορα κλαδεματα. Τα ψαρια με τα πρωτα κρυα πριν λιγες ημερες τα μετεφερα μεσα. Την ανοιξη θα τα ξαναβαλω εκει για να παρω γέννες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-10-18, 13:48
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαγγελη τα φυτα θελουν εστω στοιχιωδη λιπανση. Τα υποστρωματα που εβαλες εαν δεν απατωμαι δεν ειναι ενεργα αλλα παθητικα. Εαν ειχες βαλει φυτοχωμα θα ησουν εστω για αρχη καλυμμένος.


Το ταπερ φιλε Τολη ειναι εαν απο τα κουτια αποθηκευσης του ΙΚΕΑ με 2€ περιπου. Το εχω ενισχύσει λίγο να μην κάνει κοιλιά οταν γεμιζει. Εχει κατω φυτοχωμα και απο πανω χαλικακι. Δεν κανω λιπανση απλα συμπληρώνω νερό. Ηλιακο φως μιας και ειναι στο μπαλκόνι και εκει βαζω διαφορα κλαδεματα. Τα ψαρια με τα πρωτα κρυα πριν λιγες ημερες τα μετεφερα μεσα. Την ανοιξη θα τα ξαναβαλω εκει για να παρω γέννες.
ωραιος.. επειδη οπως εχεις καταλαβει μ ενδιαφερουν τα συστηματα σε εξωτερικο χωρο (εχω κι εγω μια γλαστρολιμνη με χρυσοψαρα) τα cpd πιστευεις οτι θα ζουσαν χειμωνα εξω? χλωμο το κοβω βεβαια, αλλα εχεις δοκιμασει κατι τετοιο?
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-10-18, 13:51
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Οχι δε θα το διακινδυνευα ειδικα εδω που μενω Θεσσαλονίκη εχει παει προπερσι -6. Τα cpd τα δινει στο seriously fish μεχρι 20 το κατώτερο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-10-18, 13:59
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δε θα το διακινδυνευα ειδικα εδω που μενω Θεσσαλονίκη εχει παει προπερσι -6. Τα cpd τα δινει στο seriously fish μεχρι 20 το κατώτερο.
παντως, γνωμη μου παντα, ουτε το καλοκαιρι δεν θα πρεπε να τα βαζεις. αν το χτυπαει ο ηλιος θα βρασει, αλλα και γενικα σε εξωτερικο χωρο λογω μικρου ογκου θα εχεις σοβαρα σκαμπανεβασματα σε θερμοκρασιες.
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-10-18, 18:38
vagelis17 Ο χρήστης vagelis17 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2018
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαγγελη τα φυτα θελουν εστω στοιχιωδη λιπανση. Τα υποστρωματα που εβαλες εαν δεν απατωμαι δεν ειναι ενεργα αλλα παθητικα. Εαν ειχες βαλει φυτοχωμα θα ησουν εστω για αρχη καλυμμένος.
Έχεις να μου προτείνεις κάποιο οικονομικό? Σε ταμπλέτα η υγρό?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-10-18, 21:21
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Θα προτεινα το Profito της Easylife εαν μπορεις να το βρεις. Δεν ειναι πληρες αλλα για αρχη καλό είναι.

Απορω γιατι δεν εβαλες φυτοχωμα. Θα ηταν πολυ καλο για αρχη.

Μπορείς να κανεις κατι απλο. Βαλε μερικα φυτα επιφανειας. Φακη (αν και ειναι μπελας) , limnobium laevigatum εαν βρεις ή πιστια. Τα φυτα αυτα εχουν πρόσβαση στο co2 της ατμόσφαιρας σε αντίθεση με τα τα φυτα που ειναι μεσα στο ενυδρείο. Εαν λοιπόν δεις οτι αυτα δεν αναπτύσσονται καταλαβαίνεις οτι κατι λειπει σε θρεπτικά.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-11-18, 00:47
vagelis17 Ο χρήστης vagelis17 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2018
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Δεν έβαλα φυτόχωμα γιατί θεώρησα ότι manado ειναι καλύτερο ειδικό για ενυδρεία και οικονομικό. Από ότι λέει απορροφάει τα θρεπτικα από το νερό.

Βρήκα και κάτι στικ που τα βάζεις στο υπόστρωμα και διαρκούν για ένα χρόνο. Μηπως να βάλω αυτά και να μην ξανά ασχοληθώ με λίπασμα?

Για φύτα επιφάνειας δε μου αρέσει η ιδέα συν ότι ειναι κλειστό το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-11-18, 01:10
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Για να απορροφήσει πρεπει να υπαρχουν. Εαν δε ριχνουμε λιπασμα δεν υπάρχει κατι σε περίσσεια. Στικς για ενα χρονο δύσκολο το βλεπω. Ενα προιον για γλάστρες δεν εχει την ιδια διάρκεια σε συνθηκες ενυδρείου. Μπορείς να το δοκιμασεις εαν θες.

Θα το δεις και εσυ πως θα πάει. Πάντως να θυμασαι οτι χρειάζεται καποια πηγη θρεπτικών.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-11-18, 12:08
vagelis17 Ο χρήστης vagelis17 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2018
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Ημέρα 37

Τελικά το ενυδρείο έχει χωρητικότητα 25 λίτρα, το 30 το ανέφερε και καλά σαν συνολικός όγκος, άρα καθαρό νερό υπολογίζω 20-22 λίτρα. Επίσης μέτρησα την λάμπα και είναι 9W και όχι 11 όπως το διαφημίζουν κάτι που μας κάνει 0,4 w/l.

Επειδή το κάτω μέρος των φυτών δεν έχει φύλλα μήπως να αλλάξω λάμπα? φωτοπερίοδος 9 ώρες.

την 20η ημέρα πρόσθεσα λίπασμα tetra sticks στο βυθό και ρίχνω πλέον flourish και excel μισές δόσεις απο το προτεινόμενο. Οτι κερατόφυλλο υπήρχε μάδησε γιατι έριχνα φουλ excel στην αρχή.

Στην πρώτη δόση έριξα κατά λάθος ποσότητα flourish που αντιστοιχεί σε 250 λίτρα!!! Αμέσως κάνω αλλαγή 40% και μετά 20% για τις 2 επόμενες ημέρες και όλα φαίνεται να πήγαν καλά. Τα άπειρα σαλιγκάρια που έχω δεν έπαθαν κάτι απλώς υπήρχε μια μαζική κινητικότητα προς την επιφάνεια!!!

Τελικά το στρώσιμο έγινε με βακτήρια χωρίς να το ξέρω τα οποία ήταν δώρο με το ενυδρείο. Απλως εριχνα την ποσότητα που έλεγε νομίζοντας οτι έκανε κάποιο καθαρισμό στο νερό και παράλληλα εριχνα και τροφή όπως διάβασα στο φόρουμ.

Στις 30 ημέρες έβαλα 2 αρσενικά guppies. μετά απο 7 ημέρες μετρήσεων η αμμωνία παραμένει στο 0. τάισμα κάθε 12 ώρες flakes. Το φίλτρο δουλεύει 17 ώρες την ημέρα.

Το μόνο περίεργο είναι ότι έφαγαν κάθε φυλλαράκι απο την egeria densa και δεν φταίει το excel, τα βλέπω καθημερινά να τα τσιμπάνε.

Συνοπτικά έχουμε, εξαΰλωση κερατόφυλλου, egeria densa έμεινε μόνο ο κορμός συν ότι νέα φύλλα βγάζει στην κορυφή, limnophilla χάλασαν όλα απο τη βάση τους εκτός απο ένα που κοντεύει πλέον να φτάσει επιφάνεια, polysperma λίγες τρύπες στα φύλλα, rotala καλη ανάπτυξη αλλα μένουν φύλλα μόνο απο τη μέση και πάνω, ludvigia πολυ αργη ανάπτυξη με φύλλα μόνο απο τη μέση και πάνω, eleocharis εξαπλώνεται αργά, anubia τρύπες σε κάποια φύλλα.












Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-11-18, 12:14
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Η ροταλα που εχεις ειναι μεγαλωμενη εκτος νερου και χρειαζεται χρονο να βγάλει νεα φυλλα πιο λεπτα εντος του ενυδρείου σου. Το οτι λιωνουν τα παλια μη σε απασχολει. Εφόσον αναπτύσσεται συντομα θα κλαδεψεις τις κορφες και θα πεταξεις τα κοτσάνια. Εαν γενικα φευγουν τα φυλλα στη βαση των φυτων εχουμε θέμα με τη κυκλοφορία και οχι με το φως.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-02-19, 09:37
vagelis17 Ο χρήστης vagelis17 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2018
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

3 Μήνες μετά




Προσθήκη floyrish,ecxel,κάλλιο,ταμπλέτες βυθού, diy co2, φυτών και ψαριών 4 black neon tetra.
Αλλαγή φωτισμού σε 10w led 1000 lumens 6.000k. (απο 7w CFL)

Το ένα guppy έπαθε κάποιου είδους κύρτωση και δεν τα κατάφερε. Πιστεύω από την αρχή κάτι είχε γιατί έτρωγε ελάχιστα και επίσης το κυνηγούσε συνέχεια το 2ο guppy.
Οι red cherry γέννησαν πριν 2 εβδομάδες και τώρα είναι κάπου στις 15
Τα φυτά έχουν μεγάλη ανάπτυξη

Μετρήσεις νερού φυσιολογικές.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-02-19, 10:03
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Αφου βαζεις co2 γιατι βαζεις και excel? Δεν λεω οτι δεν βοηθαει μιας και ουσιαστικα το excel λειτουργει σαν αλγοκτονο. Δε βαζεις ομως νιτρικα και για αυτο βλέπεις καποια φυλλα να βγαίνουν μικροσκοπικά.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-02-19, 15:04
vagelis17 Ο χρήστης vagelis17 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2018
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Το excel το πήρα πριν βάλω co2 οπότε από τη στιγμή που το έχω γιατί να παει χαμενο. Το μόνο που από την αρχή δεν πάει καλά είναι η rotala bonsai. Κυκλοφορία υπάρχει καλή σε εκείνο τη σημείο. Επίσης ειναι το μοναδικό φυτο που πιάνει λίγες κλωστές.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή και στήσιμο 2μετρου Orinoco river tank... Kostas G. Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 461 12-09-16 09:51
sulawesi dennerle tank nicpapa Ενυδρεία με ασπόνδυλα 72 20-04-15 14:14
Dennerle Alexandros83 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 31-01-12 20:18
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09941 seconds with 13 queries