Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-06-16, 08:51
dimitrislamprou Ο χρήστης dimitrislamprou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Νέο Ενυδρείο με υψηλό pH.....

Πρώτα απ’ όλα καλημέρα
Άρχισα να λειτουργώ ένα ενυδρείο (240 λίτρα) στις 16 Ιούνη (11 μέρες).
Το ενυδρείο τρέχει με ένα φίλτρο Fluval 306 (11 lt/hr). Το ενυδρείο στήθηκε με μπόλι βιολογικό υλικό στο φίλτρο και επιπλέον 60 λίτρα νερού (από τον παλιό κάτοχο του ενυδρείου, γιατί αγοράστηκε μεταχειρισμένο), στο φίλτρο πρόσθεσα καινούργιο άνθρακα και το συμπλήρωμα του νερού (180 λίτρα).
Κατά το στήσιμο προστέθηκε άμμος χαλαζιακή 20 κιλά, 2 πέτρες, 2 ρίζες και άπλα φυτά (ανομίες, κρυπτοκορίνες και κερατόφυλο).
Το Σάββατο 18 Ιούνη (9 μέρες) μπήκαν μεσα 4 ροδότοποι που μου τους έδωσε το παλικάρι που πήρα το ενυδρείο και τη Δευτέρα 20 Ιούνη (7 μέρες) μπήκαν άλλοι 6 ροδότοποι και ένα ζευγάρι ραμιρέζι (αγορασμένα από το petsupermarket).
Την πρώτη μέρα και το Σάββατο (5 μέρες από την είσοδο τους) πέθαναν 2 ροδόστομοι (από τους αγορασμένους) που ήταν και οι πιο μικροί σε μέγεθος.
Τον θάνατο των δύο ροδόστομων τον ‘’αποδίδω’’ στο ότι ήταν οι πιο αδύνατοι και ίσως να ήταν άρρωστοι και το ότι δεν είχαν αγοραστεί από το καλύτερο μέρος.
Έχω κάνει 2 φορές μετρήσεις (με τα υγρά τεστ SERA)και έχω βγάλει αμμωνίες μηδέν, νιτρώδη μηδέν, νιτρικά δεν έκανα, pH 8.5!!! και ολική σκληρότητα 6odH. Το pH το οποίο βγήκε τόσο μεγάλο με προβλημάτισε αλλά μέτρησα και της βρύσης (Άνω Πετράλωνα, κέντρο Αθήνας) και βγήκε 8!
Το ενυδρείο στήθηκε με την προοπτική αρχές Σεπτέμβρη να φιλοξενήσει δίσκους (με την προσθήκη δεύτερου φίλτρου) και συνεπώς το ενυδρείο μέχρι τότε θα πρέπει να τρέχει χωρίς κανένα πρόβλημα. Και προφανώς χωρίς καμία άλλη απώλεια ζωής!!
Ερωτήσεις:
• Τόσο υψηλό pH, δικαιολογείται? Και πως? Μπορεί να είναι πρόβλημα του τέστ? Σεν νομίζω ότι τα τεστ αυτά έχουν ημερομηνία λήξης….
• Πως θα μπορούσα να ρίξω το pH? Σκεφτόμουν το δεύτερο φίλτρο να το τρέξω με βιολογικό υλικό και τύρφη.
• Η άμμος (μπέζ) εμφανίζει ‘’βρωμιές’’, μαύρα σημαδάκια, τα οποία θεωρώ ότι είναι τα απορρίμματα των ψαριών. Τα μάζεψα κατά την αλλαγή του νερού με τη σκούπα, προφανώς όχι όλα, αλλά νομίζω ότι ο ρυθμός που παράγονται αυξάνεται. Εναλλακτική υπάρχει? Σκέφτομαι την είσοδο στο ενυδρείο ενός ancistrus ώστε η παρουσία του να ‘’αναταράσσει’’ το βυθό και να πηγαίνουν περισσότερα λύματα στο φιλτρο.
Συγνωμη για το σεντόνι…
ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-16, 10:52
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Για αρχη, καλο ειναι να κανεις και τεστ νιτρικων για να δεις αν υπαρχουν και εχει πιασει το μπολι. Εκει ισως βρεθει καποια ακρη για τα ψαρακια που εχασες. Απο θερμοκρασια ενυδρειου πως εισαι?

Δευτερο, θα πρεπει να βρεις ενα αλλο τεστ ph απο κανενα φιλο σου, για να σιγουρευτεις οτι ειναι τοσο οσο αναφερεις. Με 6 gh δυσκολα να ειναι τοσο, αλλα δεν εχεις μετρηση kh. Καλο ειναι να κανεις για να καταλαβουμε τι γινεται, αν προκειται για διακυμανσεις λογω νεοστημενου ενυδρειου, ή προκειται για κατι αλλο.

Αν εχεις σκοπο να βαλεις δισκους, η αντιστροφη οσμωση ειναι μονοδρομος. Για τους ροδοστομους, επισης. Για τα λιτρα σου και το αν ειναι καταλληλα για δισκους (ειναι λιγα νομιζω), ας μιλησουν καλυτερα οι ειδικοι του ειδους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-16, 11:13
dimitrislamprou Ο χρήστης dimitrislamprou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!

Για αρχη, καλο ειναι να κανεις και τεστ νιτρικων για να δεις αν υπαρχουν και εχει πιασει το μπολι. Εκει ισως βρεθει καποια ακρη για τα ψαρακια που εχασες. Απο θερμοκρασια ενυδρειου πως εισαι?

Δευτερο, θα πρεπει να βρεις ενα αλλο τεστ ph απο κανενα φιλο σου, για να σιγουρευτεις οτι ειναι τοσο οσο αναφερεις. Με 6 gh δυσκολα να ειναι τοσο, αλλα δεν εχεις μετρηση kh. Καλο ειναι να κανεις για να καταλαβουμε τι γινεται, αν προκειται για διακυμανσεις λογω νεοστημενου ενυδρειου, ή προκειται για κατι αλλο.

Αν εχεις σκοπο να βαλεις δισκους, η αντιστροφη οσμωση ειναι μονοδρομος. Για τους ροδοστομους, επισης. Για τα λιτρα σου και το αν ειναι καταλληλα για δισκους (ειναι λιγα νομιζω), ας μιλησουν καλυτερα οι ειδικοι του ειδους.
η θερμοκρασία του ενυδρείου (λόγω ζεστου σπιτιού) είναι 29 με 30 0C. και εμενα με προβληματιζει το τοσο ψηλό pH, χωρις αντίστοιχα μεγάλη σκληρότητα....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-06-16, 21:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τον άνθρακα θα σου πρότεινα να τον βγάλεις και να βάλεις στη θέση του βιολογικό υλικό.
Τη GH εσύ την κατέβασες και με πιο τρόπο ; Γιατί το νερό της Αθήνας δεν έχει τόσο χαμηλή GH.
Τώρα για να βάλεις δίσκους σε αυτό το ενυδρείο δεν θα στο πρότεινα , και το ενυδρείο αλλά και το φίλτρο θεωρώ πως είναι μικρά για δίσκους.
Για τα είδη των ψαριών που αναφέρεις , θα πρέπει να μαλακώνεις το νερό , με τύρφη ή με Α/Ο.
Και για τους ροδόστομους θα πρέπει να κατεβάσεις τη θερμοκρασία, με τόσο ψηλά μπορεί να υπάρχει και έλλειψη οξυγόνου, έχεις αεραντλία ή ανατάραξη ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-16, 08:44
dimitrislamprou Ο χρήστης dimitrislamprou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον άνθρακα θα σου πρότεινα να τον βγάλεις και να βάλεις στη θέση του βιολογικό υλικό.
Τη GH εσύ την κατέβασες και με πιο τρόπο ; Γιατί το νερό της Αθήνας δεν έχει τόσο χαμηλή GH.
Τώρα για να βάλεις δίσκους σε αυτό το ενυδρείο δεν θα στο πρότεινα , και το ενυδρείο αλλά και το φίλτρο θεωρώ πως είναι μικρά για δίσκους.
Για τα είδη των ψαριών που αναφέρεις , θα πρέπει να μαλακώνεις το νερό , με τύρφη ή με Α/Ο.
Και για τους ροδόστομους θα πρέπει να κατεβάσεις τη θερμοκρασία, με τόσο ψηλά μπορεί να υπάρχει και έλλειψη οξυγόνου, έχεις αεραντλία ή ανατάραξη ;

ευχαριστω για την απαντηση.
τον ανθρακα τον εβαλα επειδη η αμμος ειναι καινουργια. σε κανα μηνα θα την αλλαξω με βιολογικο υλικο. το δεύτερο φιλτρο θα εχει και ενα κομματι τυρφη για να ρυθμιζω το ph. την GH δεν εκανα κατι για να την κατεβασω, αυτες τις μετρησεις παίρνω....την θερμοκρασια την εριξα με το να ανεβασω την εξοδο τπου φιλτρου, τωρα εχω 29 0C. το ενυδρειο παντως αυτο φιλοξενουσε 8 δισκους που τους ειδα και ηταν για τελειοτατοι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-16, 09:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μου κάνει εντύπωση η τόσο χαμηλή GH σε νερό βρύσης , το PH είναι φυσιολογικό για νερό της Αθήνας.
Η θερμοκρασία 29 για δίσκους είναι ιδανική έως και μέτρια χαμηλή ,
ζούνε άνετα και στους 32 ,
τα υπόλοιπα την ακούνε λίγο
πρέπει να βάλεις ανεμιστηράκια και να έχεις έντονη ανατάραξη ή να βάλεις αεραντλία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-16, 10:03
dimitrislamprou Ο χρήστης dimitrislamprou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2015
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου κάνει εντύπωση η τόσο χαμηλή GH σε νερό βρύσης , το PH είναι φυσιολογικό για νερό της Αθήνας.
Η θερμοκρασία 29 για δίσκους είναι ιδανική έως και μέτρια χαμηλή ,
ζούνε άνετα και στους 32 ,
τα υπόλοιπα την ακούνε λίγο
πρέπει να βάλεις ανεμιστηράκια και να έχεις έντονη ανατάραξη ή να βάλεις αεραντλία
εχω βάλει το φιλτρο να πεφτει απο ψηλά και κανει καλη ανατάραξη. ανεμιστηράκια αγοραστηκαν, μονταριστηκαν θα τοποθετηθουν σημερα μετα την δουλεια.....θα κρατησω την θερμοκρασια 29 με 30....ασε που ελπιζω να μετακομισουμε γρηγορα σε πιο δροσερο σπιτι....
θεωρεις οτι 8 με 8.5 ph ειναι φυσιολογικό για ενυδρείο με νερό Αθήνας??? με τοσο μικρη GH?? εμένα με παραξενεύει. θα ξανακανω μετρησεις σημερα παντως...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-06-16, 10:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Η GH μου κάνει εντύπωση, όχι το PH
καλό είναι αν μπορείς να μετρήσεις και ΚΗ, αυτό πιο πολύ που ορίζει το PH
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υψηλό Ph Tareki Γλυκό νερό - Γενικά 18 04-04-15 13:28
sos Υψηλό GH dt th pcknights Γλυκό νερό - Γενικά 6 21-02-13 12:45
Υψηλά Νιτρώδη, Υψηλά Νιτρικά - SOS!! Manos_SKG Αρχάριοι γλυκού νερού 42 04-02-13 12:26
Υψηλό Kh και Ph giotiss Αρχάριοι γλυκού νερού 5 22-12-11 15:19
Υψηλό ph giorgaki20 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 25-11-06 17:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05115 seconds with 14 queries